Major vecht door na nederlaag SM b Hongaarse regeringspartij heeft eigen graf gegraven ve r ril 4 ANC wint verkiezingen Zuid-Afrika, Mandela wijst kroonprins aan Kanaaltunnel net zo spannend als de metro Eerst had je de kookkachel, toen de geiser... en nu de zonneboiler. i] Liberaal-Democraten en Labour verslaan Conservatieven in verkiezingen Felle gevechten in Jemen r Nonnen tegen macho-kerMpCrSOIlCcl ïïl€ jucces voor conc DE STEM BUITENLAND BUITENLAND KOR andeelhouders ontevreden over lod Berghuizer ZATERDAG 7 MEI 1994 röSTEM Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - Het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) heeft de histo rische maar zeker niet smetteloze verkiezingen in Zuid-Afrika gewon nen met 62,65 procent. „De verkiezingen zijn grotendeels vrij en eerlijk verlopen," zegt Johann Krieg- ler, voorzitter van de Onafhankelijke Kiescommissie. Het lijkt er echter op dat de politieke partijen het op een akkoordje hebben gegooid om tijdig met een aanvaardbare uitslag te komen. Vooral de Zulu-bewe- ging Inkatha is beter van dat hand jeklap geworden met ruim 10 procent van de landelijke stemmen en een meer derheid in de belangrijke provincie Na- tal-Kwazulu. Het ANC heeft inmiddels een lijst met 17 aspirant-ministers gepubliceerd die een positieve indruk maakt op inves teerders en bedrijven. Tot vice-presi dent, en potentiële opvolger van presi dent Nandela, is al welThabo Mbeki benoemd, de charmante onderhande laar die uitstekende relaties heeft met het bedrijfsleven. Mandela meldt verder dat Derek Keys, minister van Financiën namens de Na tionale Partij, op zijn plek kan blijven en dat ook Chris Stals, gouverneur van de Nationale Bank, mag aanblijven. Beiden zijn gerespecteerd in binnen- en buitenland maar ook bekend als voor standers van het vrije-marktprincipe. De benoemingen nemen de vrees weg dat het ANC, met zijn socialistische uitgangspunten, ingrijpende fiscale en monetaire wijzigingen gaat aanbrengen. Het ANC wil nu snel met de anderen aan het werk. „De regering van natio nale eenheid zal geen lege huls zijn, iedere partij moet het gevoel van macht hebben," stelt Mandela. Hij zegt opge lucht te zijn dat zijn partij geen absolu te meerderheid heeft, 'hoe ironisch dit moge klinken'. Mandela is doordrongen van de immen se taak die op zijn schouders rust. Zuid-Afrika is verpauperd en zonder buitenlandse investeringen, económi- sche groei, en zonder het creëren van miljoenen banen zal er geen einde ko-. men aan het geweld en de diepe ver deeldheid. Het werkloosheidspercenta ge onder de zwarte bevolking bedraagt 66 procent, 18 miljoen zwarte gezinnen verdienen minder dan 400 gulden per maand en tien miljoen mensen hebben geen drinkwater. Het ANC wil deze zaken zo snel mogelijk aanpakken en is daarom bereid tot compromissen die bewondering afdwingen maar ook ge vaarlijk zijn. Inkatha wordt nu de onbetwiste macht hebber in Natal-Kwazulu en dat bete kent dat Inkatha-chef Buthelezi een nog groter politiekorps onder zich krijgt dan tot nu toe in het thuisland Kwazulu. Vooral ANC'ers zullen zich uiterst be dreigd voelen in het gebied waar al sinds 1984 een soort burgeroorlog woedt tussen het ANC en Inkatha. De kans dat een landelijke regering zich kan bemoeien met onplezierige Inka- tha-besluiten is minimaal en gezien de dictatoriale wijze waarop Buthelezi Kwazulu controleerde, moet het ergste worden gevreesd voor de nieuwe pro vincie. Maandag wordt het nieuwe nationale parlement in Kaapstad geïnstalleerd en het ANC krijgt 252 van de 400 zetels. De NP 82, Inkatha 43 en negen zetels gaan naar de conservatieve Vrijheids Alliantie van generaal Constand Vil- joen. Dinsdag wordt Mandela beëdigd als president van Zuid-Afrika. Van onze redactie buitenland Londen - De Britse premier Major heeft gisteren gezwo ren te blijven doorvechten na de zware nederlaag die zijn Conservatieve Partij donderdag bij lokale verkiezin gen in Engeland, Schotland en Wales heeft geleden. Na een slechte score van 27 procent van de stemmen lijkt de strijd binnen de partij om het leiderschap op te laaien. De Li beraal-Democraten zijn als grote winnaar uit de bus gekomen. Major, die de nederlaag wijt aan de economische recessie en ge kibbel binnen de partij, zegt dat hij niet zonder meer zal opgeven. „Als iemand ervoor kiest de strijd aan te binden, dan wacht ik hem op." Over vijf weken staat Major voor een nieuwe krachtproef: de verkiezingen voor het Europees Parlement. De regerende Conservatieve Par tij behaalde het laagste percen tage stemmen uit haar geschie denis. De partij komt na Labour (41 procent) en de Liberaal-Demo cratische Partij (28 procent) op de derde plaats. Als de uitslag van de lokale verkiezingen maatgevend is, zullen de Conser vatieven 14 van de 32 zetels in het Europese parlement verlie zen. Leiders van de Conservatieve Partij zijn teleurgesteld. Maar partijvoorzitter Sir Norman Fowler denkt niet dat 'de positie van John Major als partijleider en als premier ter discussie staat'. Veel partijgenoten wilden het. teleurstellende resultaat vooral zien als een tussentijdse nederlaag. Wel zeggen ze het noodzakelijk te vinden dat Major zijn gezag over de gedemoraliseerde partij moet herstellen, als hij een aan val op zijn voorzitterschap wil afwenden. De Conservatieven schreven de nederlaag vooral toe aan de re cente belastingverhogingen, maar ook aan de geringe uitstra ling van de premier en het gevoel van veel Britten dat de regering de problemen niet de baas kan. Labour sprak van een enorme nederlaag voor de premier. „Dit is niet zomaar een schok voor Major, maar een enorme op lawaai," is de reactie van La- bourleider John Smith. „In elk deel van het land zijn ze afgewe zen." Ongeveer 26 miljoen kiezers konden ruim 5000 leden van ge meenteraden en regionale raden kiezen. De Conservatieven verlo ren 16 gemeenten, waaronder de Zuidengelse plaatsen Tunbrigde Wells, Stratford-on-Avon en Worthing, die tot nog toe als solide bolwerken werden be schouwd. Veel aandacht ging uit naar de verkiezingen voor de 32 gemeen teraden van Londen. De Conser vatieven hebben in ieder geval twee raden aan Labour moeten afstaan: Croydon, dat 111 jaar in hun handen is geweest, en En- field. Labour veroverde Tower Hamlet op de Liberaal-Demo craten. De grote winnaars waren de Li beraal-Democraten die hun aan tal gemeenteraadsleden sterk za gen stijgen en zeker acht raden op Labour en de Conservatieven veroverden. Velen die vroeger in het welva rende Zuiden Conservatief stem den of in het arme Noorden Labour, liepen naar hen over. „Dit is meer dan een protest - het is een stem voor een nieuwe stijl van politiek bedrijven. Op nationaal vlak zijn we nu de belangrijkste uitdagers van de twee oude partijen in het gebied waar zij altijd sterk waren," stelt de Liberaaldemocratische leider Paddy Ashdown. FOTO EPA Koningin Elizabeth en president Mitterrand openen de Kanaaltunnel onder het toeziend oog van Danielle Mitterrand. Dubai (rtr/afp) - Op verschillende plaatsen in Jemen, met name rond de hoofdstad Sana en de havenstad Aden, woeden felle gevechten tussen noordelijke en zuidelijke troepen. Het officiële persbureau Saba in Noord-Jemen meldt dat zuidelij ke troepen gisteravond Scud-ra- ketten hebben afgevuurd op Sa na, zo bericht een persbureau in het naburige Golfstaatje Quatar. De noorderlingen zeggen dat Noordjemenitische troepen op trekken naar de Zuidjemeniti- sche havenstad Aden, waaruit inmiddels ruim vijfhonderd bui tenlanders zijn geëvacueerd. In de straten van Sana wordt fel gevochten tussen noordelijke en zuidelijke troepen, meldt Radio Aden. Volgens het radiostation zijn in Sana verscheidene gebou wen, waaronder het presiden tieel paleis onder vuur genomen. Een diplomaat in Quatar zegt dat een raket op een haar na het paleis heeft gemist. Ook in een groot aantal provin cies van Jemen zou worden ge vochten. Omdat communicatie met Jemen nauwelijks mogelijk is, is het moeilijk een bevestiging te krijgen van de juistheid van de berichten. Een Frans marineschip heeft gis teren in Aden 560 buitenlanders geëvacueerd. Voor het merendeel Europeanen, onder wie 60 Fran sen, dertien Nederlanders en en kele Amerikanen en Canadezen. In Aden wonen rond 2000 Wes terlingen plus circa 5000 mensen met een dubbele nationaliteit, voornamelijk Amerikanen/Jeme- nieten. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Sana bevinden zich in totaal 113 Nederlanders in Jemen. Het gaat om mensen van de ambassade, werknemers van bedrijven, in ternationale organisaties en ont wikkelingswerkers plus him ge zinsleden. Over het lot van de drie TNO-medewerkers die in maart door een Jemenitische stam werden gegijzeld, is niets bekend. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Eigenlijk is de Ka naaltunnel niets meer of min der dan het nachtelijk donker op het Franse platteland. Na een kwartier rijden in het aardedonker, ergens tussen 40 en 80 meter onder de zeespiegel, is dat de nuchtere conclusie van de eerste passagiers in de Eurostar, onderweg van Calais-Frèthun naar Folkestone. Met een vaartje van ongeveer 160 per uur van Frankrijk naar Engeland, in 25 minuten tijd. Een unicum, dat binnen niet al te lange tijd de normaalste zaak van de wereld wordt. Want het rijden met de trein door de Kanaaltunnel is eigen lijk net zo spannend als het nemen van de metro in Parijs. Maar de Eurotunnel is realiteit. En daarmee zijn zeven jaar van onafgebroken werken in het blauwe krijt onder het Kanaal bijna ten einde. Bijna, want van daag zijn de ingenieurs van Eu rotunnel weer opnieuw van start gegaan met het testen van de diverse soorten treinen, die van half juli af voorzichtig aan de dienstregeling zullen beginnen. In oktober wil Eurotunnel zijn diensten aan het groter publiek aanbieden. De feestelijkheden begonnen gis teren in Coquelles, een 2300 in woners tellend dorpje nabij Ca lais. De helft van de grond van het dorp, dat volgens een inwo ner in enkele jaren tijd van de 19e naar de 21e eeuw is gespron gen, wordt gebruikt door wat in Frankrijk het 'project van de eeuw' wordt genoemd. Eurotun nel is de kurk waar Coquelles op drijft. En de dag van gisteren is een van de dagen die ongetwij feld in de dorpshistorie met gou den letters zal worden beschre ven. President Mitterrand stelde in zijn toespraak, fijntjes vast dat Frankrijk en Engeland na 40.000 jaar weer een echte landgrens hebben, ook al ligt die 80 meter onder zee. Koningin Elizabeth noemde de tunnel 'de samenvoe ging van de Franse geest en het Britse pragmatisme'. Nadat de staatshoofden samen een vorkje hadden geprikt, na men ze plaats in de kastanje bruine Rolls Royce Phantom VI van Elisabeth, reden daarmee aan boord van een van de Shutt- letreinen en vertrokken richting Engeland. Daar deden ze de ope ningsceremonie nog eens dunne tjes over. Toen de trein in de tunnel ver trok, klonk een luid applaus op in de tent met genodigden en Eurotunnel-medewerkers. „Onze droom, waar we zeven jaar aan hebben gewerkt, komt nu einde lijk uit," zei een van hen. (ADVERTENTIE) De zonneboiler is het warm-watertoestel van deze tijd. De zonneboiler geeft altijd veel warm water en maakt zo veel mogelijk gebruik van gratis zonne-energie. Dat is goed voor het milieu en goed voor u. Wilt u meer weten over zonneboilers? Vul dan de bon in en stuur hem in een ongefrankeerde envelop naar: Vereniging Holland Solar Antwoordnummer 9004 3500 ZA Utrecht -in stuur mij het informatiepakket over zonneboilers - naam adres Schakel de zon in voor een beter milieu postcode plaats Van onze correspondent Aart Heering Vaticaanstad - Vrouwelijke religieuzen eisen een rijker rol op in de kerk en protesteren tegen de superieiJ houding van hun mannelijke collega's. Dat blijkt uit een enquête van de Internationale Unie J Moeder-oversten, die de resultaten in het jongste nummer v( haar bulletin heeft gepubliceerd. Het onderzoek is gehouden op verzoek van de secretaris van( bisschoppensynode, de Vlaming Jan Schotte, ter voorbereid), van de synode over het leven van de religieuzen die in het Vaticaan wordt gehouden. In totaal zijn 700 zusters geïntervieuwd die samen 950.00 religieuzes in congregaties, kloosters en leefgemeenschappen de hele wereld vertegenwoordigen. Uit de 425 binnengekomen antwoordformulieren komt duidelij een drievuldig verlangen naar voren: meer geld, meer bestuurli ke inbreng en meer begrip voor het vrouwelijk aandeel in religieuze leven. De nonnen haasten zich te verklaren dat zij niet in concurrent willen treden met hun mannelijke collega's en dat hun eisen nj,- voortkomen uit een of andere vorm van feminisme. Maar t. moet de komende synode 'de mogelijkheden onderzoeken om; komen tot een volwaardige deelname van de gewijde vrouwen, de besluitvorming, bij de overpeinzing en bij de uitoefening vj kerkelijke ambten'. De nonnen beklagen zich verder dat zij bij de kerkelijk hiërarchie weinig begrip ontmoeten en 'meer gewaard», worden voor wat zij doen dan om hun betekenis in het leven, in de kerkelijke missie'. Met andere woorden: zij worden me beschouwd als diensters dan als collega's. |an onze verslaggever venstein - Ongeveer 170 werknemers pelikan-vestiging in Ravenstein ri ïnsdag naar Hannover om ophelderi: [agen over de voorgenomen sluiting van mensen willen bij het Europese hoofdka petitie aanbieden aan de nieuwe topmai „sterdam (anp) - Het voedingsmid hjjft ook na 1 juni op de Amsterda SM heeft van het beursbestuur dezcl bn zo heeft bestuurssecretaris J. steren bevestigd. 'Nazi opgespoord in Argentinië' New York - De nazi Erich Priebke, die tijdens de Twe Wereldoorlog als kapitein van de SS in Italië joden op de ti naar Duitse concentratiekampen zou hebben gezet en de zou hebbben gehad in de dood van 335 Italiaanse bu:_ woont in Argentinië, heeft het Simon Wiesenthal Centra® Los Angeles bekendgemaakt. Het centrum heeft Duitsla gevraagd om de zaak tegen Priebke te heropenen. Priebke K, de op een na hoogste SS'er in Rome. Doorbraak bij vredesgesprekken Angola Nairobi - De Angolese regering en het rechtse verzet zijn eens geworden over beëindiging van de burgeroorlog en nieu: verkiezingen. Dat gebeurde tijdens' overleg in de Zambia: hoofdstad Lusaka, maakte een woordvoerder van de verzetsl weging Unita gisteren bekend. De datum van de verkiezingen] nog niet bekend. Het akkoord kwam tot stand na maanden! moeizame bemiddelingspogingen van de Verenigde Naties, volkerenorganisatie zal ook toezicht houden op de verkiezingen! Veiligheidsraad legt Haïti sancties op New York - De Veiligheidsraad heeft gisteren met unanii stemmen een totaal embargo afgekondigd tegen de militiin! Haïtiaanse junta. Het embargo treedt onmiddellijk in werl maar een aantal handelsmaatregelen tegen de junta worden over 15 dagen van kracht. Met de algehele isolering van Caribische land wil de Veiligheidsraad het herstel van democratie bewerkstelligen. De militairen verjoegen eind tember 1991 de democratisch gekozen president Jean-Bertri Aristide. Bijeenkomst van Batak-kerk verboden Medan - De Indonesische regering heeft een massale biji komst van de lutherse Toba-Batakkerk op Sumatra verbod: nadat een politieman door demonstranten was gedood. Bij strijd om de macht in de kerk hebben de afgelopen weken vie mensen het leven verloren en zijn honderden gewond Het Indonesische leger zette in december 1992 dr. Sorii Nababan af als leider van de 2,4 miljoen leden tellende Onder druk van de strijdkrachten 'koos' de synode tw: maanden later de predikant Parlidungan Simanjuntak bisschop van de grootste protestantse kerk in Zuid-Oost-Aziil Aanhangers van Nababan wilden het komende weekeinde t Rantrauprapat een demonstratie houden, waarbij 30.0001»| sen werden verwacht. De lokale regent Ali Hanifia heeft bijeenkomst verboden. De organisatoren zeggen dat de demonstratie toch door gaan. Bij demonstraties in maart en april waren telki ongeveer 25.000 Nababan-aanhangers aanwezig. België wil media strenger aanpakken Brussel - De Belgische minister van Justitie, Wathelet, 'onverantwoorde berichtgeving' in de media harder aanpak Op een Brussels congres over communicatie lanceerde i Franstalige bewindsman het idee om persmisdrijven voortaï door de 'gewone' rechter te laten behandelen in plaats van dm het hof van assisen, waarin een jury de doorslag geeft.Wathè constateert dat Belgische media, gedreven door commercie overwegingen en tijdnood, steeds vaker tot onverantwooi berichtgeving overgaan. Hij vreest dat dat in zijn land leiden tot 'Britse toestanden', waar de tabloids van de boult vardpers geen enkel respect meer hebben voor de privacy vu bestuurders en andere hoogwaardigheidsbekleders. De bewind man wil ook lekken door politiemensen en bestuurders strafbaz stellen. Nieuwe tegenvaller voor Gonzalez Madrid - Het hoofd van de Spaanse drugsbestrijdingscampag® Baltasar Garzon, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. vertrek van Garzon betekent een nieuwe slag voor de regain! van premier Gonzalez, die de afgelopen weken door dive® corruptieaffaires in opspraak kwam. Garzon, een zeer vool- aandstaand socialist, gaf voor zijn vertrek geen reden op. Zijl kabinetschef Araceli Manjon legde echter een duidelijk verban' met de talloze politieke en financiële schandalen. Manjt verklaarde tegenover journalisten dat Garzon er bij Gonzalsl herhaaldelijk op had aangedrongen op te treden tegen 4 corruptie. De Spaanse ministeries van Justitie en Binnenlands Zaken maakten gisteren trouwens bekend een speciale eenheid in het leven te hebben geroepen die de strijd tegen de corrupt# gaat aanbinden. Van onze correspondent Stevo Akkerman Boedapest - Als de peilingen, die nu al wekenlang eenzelf de trend aangeven, er niet helemaal naast zitten, zal het Hongaars Democratisch Fo rum (MD F) morgen verplette rend worden verslagen door de voormalige communisten van de Hongaarse Socialis tische Partij (MSZP). Dat zal dan niet alleen het ge volg zijn van de aantrekkings kracht van de socialisten, maar minstens evenzeer van de mis sers van het MDF. Naarmate de datum van de eer ste ronde van de Hongaarse par lementsverkiezingen naderde (op 29 mei vindt de tweede en beslis sende ronde plaats), is het MDF wilder om zich heen gaan slaan. „Het is ons, of de chaos," riep premier Peter Boross. En nadat het Hongaarse publiek daar schouderophalend op reageerde is zijn partij overgegaan op een nog fellere toon, daarbij ge bruikmakend van de staatsme dia. Het lijkt echter alleen maar averechts uit te werken. Het MDF kwam vier jaar gele den enigzins verrassend aan de macht, nadat het de 'intellec tueel-dissidente' Vrije Democra ten had verslagen in de eerste vrije verkiezingen sinds de val van het communisme. De partij werd aangevoerd door de historicus Jozsef Antall. Als regeringsleider bruuskeerde hij de buurlanden door te claimen dat hij de premier was van 'alle Hongaren, ook die in de diaspo ra' (in Roemenië, Servië en Slo wakije wonen bij elkaar bijna vier miljoen Hongaren). Als par tijleider raakte hij verwikkeld in een conflict met de nog veel nationalistischer Istvan Csurka. Na de publicatie van een open lijk anti-semitisch geschrift, werd Csurka het grootste enfant terrible van de Hongaarse poli tiek, maar het duurde bijna een jaar voordat Antall hem uit het MDF durfde te verwijderen. De affaire rond Csurka deed het toch al gehavende imago van het MDF geen goed. De partij be leefde even een populariteitstij- ging na het overlijden van An tall, vorig jaar december, maar dat was slechts van korte duur. Vooral de zogeheten 'media-oor log' stelde het MDF in een aan houdend slecht daglicht. Wat onder Antall al begonnen was, werd onder Boross voortgezet, namelijk het onder controle brengen van de omroep, die nog steeds in staatshanden is. De regering benoemde politieke geestverwanten op sleutelposi ties en liet, in de aanloop tot de verkiezingscampagne, maar liefst 129 radio-journalisten ont slaan. Vervolgens verschafte de rege ring de bevolking een lesje in 'objectiviteit' door op kosten van de belastingbetaler een 16-pa- gina's tellende folder te versprei den onder-een miljoen Hongaar se huishoudens waarin de 'pres taties' van de afgelopen vier jaar uit de doeken werden gedaan. „Het is propaganda voor de coa litie, maar propaganda in de goede zin van het woord," ver klaarde het hoofd van het Natio nale Informatie Bureau. De televisie is de afgelopen we ken door de regering aangewend als instrument in de strijd tegen 'de communisten' (lees: de MSZP). Zo werd een populaire soap-opera vervangen door een documentaire over het hoofd kwartier van de socialisten, waar in de jaren vijftig door de stalinisten politieke gevangenen werden gemarteld. Het lijkt erop dat dergelijke on dermaatse aanvallen de socialis ten eerder versterken dan ver zwakken. Dat MDF-parlementa- riër Bencsik de leider van de socialisten een 'werkelijke crimi neel en een mogelijke moorde naar' heeft genoemd, kan de be trokkene (oud minister van Bui tenlandse Zaken Gyula Horn) wel eens heel wat extra stemmen gaan opleveren. Het gecompliceerde Hongaarse kiessysteem ondergraaft welis waar de betrouwbaarheid van opiniepeilingen, maar aangezien die nu al heel lang eenzelfde beeld te zien geven, moet het wel heel raar lopen wil het MDF de verkiezingen van morgen niet verliezen. De socialistische partij scoort volgens de laatste polls maar liefst 38 procent, het MDF niet meer dan 12 procent en de overige coalitiepartijen bij el kaar 18 procent. De twee liberale oppositiepar tijen, die hadden gehoopt samen sterk genoeg te zijn om de MDF- regering op te volgen, lijken daar niet in te zullen slagen. Als zij deel willen nemen aan de macht, zullen ze niet om de socialisten heen kunnen en dat valt hen niet gemakkelijk, want deze partijen zijn de bolwerken van de vroege re dissidenten. Boross ïdhaving van de notering is eerste succes voor CSM in conflict met de Amsterdamse rs over de beschermingscon- icties. Van der Klaauw: „Dit as onze inzet en we hebben wat |t betreft wel gewonnen." Vol- is een woordvoerder van de irs is er nog geen beslissing lomen, maar hij verkondigt ,Wij willen vooral bedrij- in de notering hóuden en it eruit gooien." Kt van het conflict is de muur beschermingsmaatregelen CSM. Volgens het nieuwe adsenreglement mogen geno- ;rde bedrijven maximaal twee -schermingsconstructies heb- in. Bovendien zijn niet-royeer- 're certificaten van aandelen •c's) helemaal verboden. CSM ■ft deze als enige beursfonds [gwél uitstaan. ids het nieuwe reglement le- .1 het beursbestuur en de di- itie van het voedingsmid- lenconcern min of meer in on- met elkaar. Midden vorig n kondigde de beurs aan de teringsovereenkomst per 1 li 1994 op te zeggen. Daardoor i CSM op die datum verwij- :d kunnen worden van de irsvloer. Prompt spande de idingsmiddelengigant een bo- .nprocedure aan bij de rechter, plgens de bestuurssecretaris CSM heeft de beurs geen len opgegeven voor haar eou- ite houding. Van der Klaauw mnoedt dat het beursbestuur !t verwijderen van een goedlo- nd bedrijf een te zware sanctie idt. Ook speelt volgens hem rol dat de vrijwillige afspra- over beschermingsmaatrege- volgend jaar april aflopen, lama moeten er tussen het irsbestuur, beursfondsen en Jrheid opnieuw afspraken irden gemaakt over het wel of it beperken van de bescher- _ngsconstructies. g)e gesprekken tussen het Dam- en het toekomstig beurs-' isterdam (anp) - Aandeel- puders van Berghuizer Pa- lerfabriek zijn ontevreden ?er het bod dat de Finse "ootaandeelhouder Enso- itzeit wil uitbrengen op de >g niet in zijn bezit zijnde ndelen. Zij gaan niet ak- iord met 50 gulden per aan- :el. Bet verzet wordt gecoördineerd 'or de Amerikaanse beleg- igsadviseur Tweedy Browne ie zegt over een belang te be- ikken van iets meer dan 5 rocent. Browne beschuldigt En- t-Gutzeit van 'struikroverij'. Ie Finse grootaandeelhouder >u zijn bod ten minste moeten irhogen tot de intrinsieke larde van ruim 80 gulden per ndeel bedraagt, aldus Browne. |e Finse papierreus Enso-Gut- zeit. in het bezit van 57,6 pro- Bent van de aandelen, maakte op V april bekend dat het Berghui- Tf Papierfabriek van de beurs 'il halen door middel van een nbaar hod op de resterende 'adelen. Direct na de aankon- ïWg steeg de koers van het ndeel tot 54. 'eedy Browne, die de belangen 111 verschillende aandeelhou- p heeft gebundeld, probeert omenteel andere grootaandeel- ers te mobiliseren om een >gere prijs af te dwingen. De Rotste na Gutzeit is de investe- gsmaatschappij Alpinvest, fteen belang van 12,7 procent. Tinvest laat zich vooralsnog in tr *rllet over de hoogte net bod. „Wij wachten eerst p nadere voorwaarden af, voor- li1 we ons standpunt bepalen." mus een woordvoerder. zou het biedings- j1 ,van Enso gisteren ter ge liggen. Inmiddels is die m verschoven naar woens- V mei' v°lgens Berghuizer- c eur ing. G. Schwandt mag >erri -i ^et worden geconclu- iri n j ^nso met een hoger FOtO® r de brug zal komen. fonds Kc land (KP schermin door de Brinta-le gaten g volgen w er uit 1 Klaauw. Volgens fectenbez dichtgeti: dubbele strookt fondsenr^ de week een besli: Het KP! lig bij van KP geschiedi Volgens telecoi naar de mingsmal KPN ecl mirigsmu (A <4 wordi de Wc ze m( één Om speel lekke onze bij voorf teercj luchl tot e| een

de Stem | 1994 | | pagina 4