'We selecteren puur op intuïtie 'Celst Brinkman in discussie, Lubbers ontspringt de dans -de stem- jestem Code Marechaussee Breda van een op andere dag vreemdelingenbrigade Kosto: Wcrkgc N< Caravans en I geliefd bij crij iangeslagen b DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Sara dB STEM et Ia kiandsdelen eveneens de Libel lAShdown voor laten gaan. In Schc estrasteuzer. Daar eindigden de u??°( .e Nationale Partij op de vierd Infn i dat labour niet aanzienlij" Iki van de Tories, geeft aan c I me2eL n'et meer onvoorwaardelijk nTh i structuur. De Liberaal-Demi It u aan vertrouwen. ZATERDAG 7 MEI 1994 Enkele tientallen ja ren gelegen, toen Stalin nog aan de macht was, kwam uit de ein deloze uitgestrektheid van de Russische steppen, die door Tsjechow zo onnavolgbaar beeldend zijn beschreven, het ongeloofwaardige bericht dat daar een man was aangetrof fen die meer dan vierhonderd jaar oud zei te zijn. Hij zou tsaar Peter de Grote nog hebben gekend op wiens bevel de boeren hun baarden hadden moeten afscheren, wist zich naar zijn eigen zeg gen nog goed te herinneren dat keizer Napoleon met zijn grande armée Rusland was binnengevallen, had de af schaffing van de lijfeigen schap aan den lijve ondervon den en beseft dat de geschie denis zich herhaalde toen de legers van Hitier bij Staling- rad hun eerste grote neder laag leden. Mogelijk diende deze man met zijn welhaast mythologi sche leeftijd de voortreffelijk heid van het leven onder het communistische bewind te be wijzen. Waarschijnlijker is dat bij afwezigheid van een op papier gezette burgerlijke stand deze man de verhalen die hij van zijn grootouders en ouders had gehoord zonder een zweem van genealogische nauwkeurigheid in zijn eigen levensloop had opgenomen. Ook de boeken van het Oude Testament, die evenmin aller eerst als strikt historische bronnen moeten worden ge raadpleegd, vermelden man nen en vrouwen met leeftij den waar wij met onze hoog geprezen gezondheidszorg, vi taminepreparaten en homeo pathische kruiden en smeer sels in de verste verte niet aan kunnen tippen. In Genesis is er sprake van de grootvader van Noah, de bou wer van de ark, die maar liefst 969 jaar oud geworden zou zijn. Ook Abraham, de stam vader van de Israëlieten, moet een ongewoon hoge leeftijd hebben bereikt en zag kans zijn vrouw Sara zwanger te maken toen deze al negentig jaar oud was. Dat het 1700 jaar voor Christus was toen zij haar zoon Isaak baarde doet mis schien .aan de betrouwbaar heid van deze mededeling wel wat af, maar het was kort voor het begin van onze jaar telling, dat de heilige Anna, om haar gevorderde leeftijd onvruchtbaar geacht, zwanger werd van de heilige maagd Maria. Volgens de schrift duikt Sara, mondgemeen ver eenvoudigd tot Saar, nu stee vast in Joodse moppen op als de echtgenote van Moos, in onze letterkunde heeft zij ook een respectabele plaats gekre gen. Zij is een doortastende jonge vrouw, die in de briefroman 'Sara Burgerhart' van Betje Wolff en Aagje Deken zich bevrijdt uit een milieu van vrome kwezelaars en met Hendrik Edeling, nomen est omen, een onafhankelijk le ven gaat leiden. Isaac da Costa heeft in zijn omvangrijke episch-lyrische gedicht 'Hagar' verbeeld hoe deze Arabische vrouw zich onderwerpt aan Sara, de Joodse gemalin van Abra ham, en daarmee hoe het Christendom ooit de Islam overvleugelde. Maar niet al leen in de literatuur van vroe ger eeuwen duikt Sara op. Zij is de titelfiguur uit de roman 'Sara' van de hoogbejaarde joodse auteur Siegfried van Praag, ze figureert als anima in de omvangrijke magisch- realistische roman 'Wijlen Sa rah Silbermann' van de on vermoeibare Vlaming Hubert Lampo, en gaat aan anorexia nervosa ten onder in de filo sofisch getinte roman 'Sarah' van Jos Vandeloo. Een man die vijftig jaren oud wordt, ziet Abraham. Die in zekere zin aan de bijbel ont leende uitspraak is spreek woordelijk geworden. Een vrouw van die leeftijd ziet derhalve diens echtgenote Sa ra. Met zo'n oudtestamenti sche voorgangster mogen we van een vrouw die vijftig wordt nog heel wat creativi teit verwachten. Na een enkele seconde wachten meldt zich een behulpzame damesstem: „Met de afdeling burgerzaken, waarmee kan ik u van dienst zijn?" De informatie zoekende burger reageert blij verrast. Zoveel klantvriendelijkheid is nieuw. „Ik wil weten tot hoe laat u open bent," luidt de vraag. De aanvankelijke bereidwilligheid verdwijnt als sneeuw voor de zon. Met bitse stem zegt de ambtenares dat die informatie via de automatische telefoonbeantwoording verkregen kan worden. De burger pruttelt wat: „Ik kreeg een band die zei dat als ik een der medewerkers wilde spreken dat ik dan een negen moest intoetsen. Dus dat heb ik gedaan.De juffrouw geeft niet op: U had door moeten luisteren, u was dan vanzelf bij de code gekomen voor openingstijden. Goedemiddag. De klant draait opnieuw. Weer begint de band met de mededeling over de negen, pas later volgt dat voor openingsuren een twee de code is. Aan logica en een normale cijfervolgorde is de ambtelijke klantvriendelijkheid blijkbaar nog niet toe. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 5 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Controle aan de ElSi Hazeldonk. 'Het is een riool dat strooi altijd'. FOTO DE SU JOHANVANHI Breda - „Te gek voor woor den en buiten elke orde." Woordvoerder J. de Vries van de Onafhankelijke Neder landse Schippersvakbond (ONS) is duidelijk in zijn oor- Lel over de stomdronken binnenvaartschipper die don derdagnacht door de politie werd aangehouden op de Nieuwe Merwede. De Vries vindt dat de schipper 'zwaar' moet worden aangepakt, omdat hij het imago van de gehele binnenscheepvaart heeft aangetast. De betrokken schipper moest door de Divisie Mobiliteit (waar toe c wate Dort van Pas man: De t lang' pron Dooi zo sl drie! de ri De v ervai gebr Thessaloniki (anp) - Staatssecre| wil gevangenisstraffen voor betrapt op het in dienst hebben dat ze er met een boete te gemaklj Van onze verslaggever Breda - Mobiel toezicht vreemdelingen. Sinds afgelopen maandag is dat nog de enige taak van de marechaussee-brigade aan de Dr. Batenburglaan in Breda. MTV is daar de afkorting van en de naam wordt dan ook al uitgesproken als de gelijknamige Amerikaanse popzender 'Emtievie'. De mensen van de marechaussee doen van de ene op de andere dag niets anders meer dan in het grensgebied van Poppel onder Tilburg tot aan Wernhout in Zundert en natuurlijk langs de E19 bij Hazeldonk vreemdelingen controleren. En niet alleen de cijfers over de aantallen vreemdelingen die ons land binnenkomen tonen de noodzaak daarvan aan. Incidentele controles in het grensgebied in het verleden lieten zien dat er veel mis is. Alleen al in 1993 stuurde de marechaussee bij controles 650 mensen terug naar het land van herkomst en werd ruim 100.000 geïnd aan boetes en transacties voor geconstateerde overtredingen. Ruim 175 jaar jaar geleden besloot koning Willem I dat er speciaal voor Noord-Brabant een brigade der koninklijke marechaussee moest komen. Voor al voor de controle op 'gespuis'. Gevarieerd De laatste jaren nam het vreemdelingentoezicht al een derde van de beschikbare uren in beslag. Dat is nu 100 procent geworden. De politietaak is overgedragen aan de marechaussee-brigade in Gil- ze-Rijen. De komende tijd handelen de mensen van de 'Emtievie-brigade' alleen nog oude en lopende zaken af en daarna is het over met het politietoe zicht in de garnizoensstad Breda en omgeving. De brigade Gilze-Rijen doet het politietoezicht sinds afgelopen maandag ook in de regio Breda en de MTV-brigade doet het toezicht op vreemdelin gen tot en met het gebied van de marechausee Gilze-Rijen. De weg van de bureaucratie is meestal ontzettend lang. Maar, over de invoering van van mobiel vreemdelingentoezicht heeft de overheid geen gras laten groeien. In nauwelijks twee weken tijd is de ommezwaai gemaakt en zijn de tientallen mare chaussee-mensen in Breda in feite van 'baan veranderd'. Erg vinden ze het niet, want ze deden toch al veel aan controle van vreemdelingen. „We weten uit ervaring hoe groot het probleem is. Bovendien is het gevarieerd werk, want we treffen de raarste vogels aan," aldus een van de mensen die woensdag aan een wat grotere controle langs de E19 meedoen. Spanning en gevaar gaan boven dien hand in hand. Op aanwijzing van brigade commandant kapitein P. Pietjouw dragen de mo torrijders, die de vreemdelingen van de weg pluk ken, kogelvrije vesten. „En dat is wel noodzakelijk ook. We vinden maar al te vaak wapens, waaron der traangusbussen en en vlindermessen," vertelt een van de controlerende motorrijders. Hij en zijn honderden collegae vreemdelingentoe zichthouders elders in het land zijn natuurlijk niet van de een op de andere dag nieuw aangetrokken. „Wij hebben in ons gebied de beschikking over zes groepen van vijf mensen. Daarmee kunnen we in ieder geval 24 uur per dag minimaal een groep op pad hebben. Om snel de noodzakelijke mankracht te krijgen is besloten dat twee groepen van zeven voor de bestrijding van grensoverschrijdende cri minaliteit voorlopig ingezet worden voor vreemde lingentoezicht. Dat duurt tot uiterlijk 1 september of 1 oktober," aldus kapitein P. Pietjouw. Riool Pietjouw staat volledig achter het uitgangspunt om 24 uur per dag te controleren. „Burgemeester De Jaeger heeft wel eens gezegd dat de E19 bij Hazeldonk een riool is. En een riool stroomt altijd." Wie denkt dat het 's avonds laat rustiger wordt op Hazeldonk heeft het grondig mis. Het is daar 24 uur per dag druk. Toeristen, drugtoeristen en ook asieltoeristen ge bruiken Hazeldonk voor alles wat de Heer en het wetboek van strafrecht verbieden. Mede daarom wordt in een samenwerkingsverband tussen mare chaussee en politieteam Zundert-Rijsbergen een politiepost gedreven op Hazeldonk. Vandaaruit worden tasjesroven, verkoop van nepgoud en voor al de problematiek van het drugtoerisme en de drugrunners bestreden. Selecteren De MTV-brigade gaat in groepen van vijf man op pad. Meestal zullen twee motorrijders observeren en auto's uit het verkeer plukken voor controle in een busje. In dat busje zitten twee controlerende mensen en een chauffeur. inrains'ravrio' „We selecteren puur op intuïtie. In de loop van de tijd heb je daar een zekere ervaring mee opgedaan. Je let op kentekens van auto's, wat voor inzitten den zitten er in. Is het een volgeladen auto? Zijn mensen vreemd uitgedost? Of bij voorbeeld, hé die auto met dat Duitse kenteken zie ik al voor de vierde keer over de grens komen," aldus Pietjouw. Er wordt alles gedaan om te voorkomen dat er een vast patroon zit in de controles. In het verleden is namelijk gebleken dat vreemdelingen precies wis ten wanneer er controles waren! En kijken naar bruine of zwarte gezichten dan? „Dat is onzin. Kijken naar huidskleur komt echt pas op de derde of de vierde plaats," vertelt een van de selecterende motorrijders tijdens een con trole langs de E19. Aan de andere kant vindt hij ook dat je niet net moet doen of je niet weet dat 9 van de 10 keer iets mis met de papieren van mensen uit sommige Afrikaanse landen. „Wij handhaven alleen de wet. Er is ons gevraagd om de stroom illegale vreemdelingen in te dammen." Of ze die echt in kunnen dammen. „Dat zal de tijd moeten leren," zegt Pietjouw diplomatiek. Een van zijn mensen stelt relativerend dat terwijl er twee auto's worden gecontroleerd honderd andere door kunnen rijden. Een paar uur controleren levert echter een 'rijke buit' op. In 34 voertuigen 70 mensen gecontroleerd. Die mensen krij totaal 90 processen-verbaal. Elf mensen betalen omdat ze, zoals dat formeel heet, nieti geldige grensoverschrijdingsdocumenten ken. Tien mensen moeten onder begeleiding marechaussee rechtsomkeert maken. Of ze het een paar uur later nog eens pn „Tja.." Tegen twee mensen wordt rapport maakt, omdat ze met een zogeheten w-di ten, een formulier dat een vreemdeling wanneer hij asiel heeft aangevraagd, toch grens gereisd zijn. Alles mis De selecterende motorrijders blijken er indi oog voor te hebben. In iedere van de weg gel auto zit wel een vreemdeling met wie iets variërend van geen geldige papieren tot aan België of Duitsland lopende asielaanvraag. Het probleem van de illegalen in de Europese Unie stond gisteren centraal tijdens een Europese ministerraad-vergadering Thes saloniki. De bewindslieden van Justitie spraken zich daar una niem uit voor een'hardere aan pak van illegale arbeid en van degenen die dat organiseren. „Zo lang je illegalen tolereert, ondergraaf je de rechtsstaat. Je duldt een Derde-Wereldecono mie in je land," aldus Kosto. De staatssecretaris vindt dat il legale naai-atelierS moeten wor den opgerold. De Nederlander moet maar iets meer 'voor. ka toentjes betalen', vindt hij. In Thessaloniki heeft hij zijn colle ga's voorgehouden dat het tole reren van illegalen per saldo luurder kan zijn dan de inspan- gen om het probleem terug te dringen. Want illegalen profite ren pok van sociale voorzienin gen. Nederland telt naar schatting 130.000 tot 150.000 illegale vreemdelingen. De staatssecreta ris wilde geen cijfers noemen iaar haalde het onderzoek aan in Amsterdam waar 20.000 inge- ichrevenen bij het bevolkingsre gister niet voorkwamen in het bestand van de vreemdelingen dienst. „Dat zijn er heel veel en dan hebben we het nog over 'witte' illegalen, die ergens gere gistreerd staan:'G De raad nam gisteren ook stap pen in de richting van een ge meenschappelijk asiel- en mi- Het ongekende verlies van het CDA zal nog lang naijlen. Op dit moment vallen de gevolgen niet in hun volle omvang te overzien. Slechts één ding staat vast en dat is voor het met de macht vergroeide CDA al erg genoeg: de partij is niet langer de spelmaker. Hoe is het zover kunnen ko men? Terecht heeft de partij gisteravond besloten tot een grondige analyse, waarbij alles bespreekbaar moet zijn. Te recht, want het zou zinloos zijn om de teleurstelling over de nederlaag ongecontroleerd te laten uitlopen in een bijltjes dag. Ondoordacht koppensnel len is niet meer dan symptoom bestrijding. In dit licht is het begrijpelijk dat Brinkman woensdag bij ac clamatie herkozen werd als fractievoorzitter. Daarmee is zijn positie op de korte termijn veilig gesteld. Niet meer en niet minder. Het zal afhangen van de uitkomst van de analyse en van de wijze waarop hij ope reert in het formatieproces of hij voor langere tijd de nieuwe leider van de christen-demo cratie in dit land kan blijven. Welke omstandigheden moeten bij het maken van de analyse ter sprake komen? Een handvol overdenkingen. Vast staat nu wel - en uiteinde lijk door de kwade genius er achter ook toegegeven - dat Brinkman veel te vroeg door Lubbers is aangewezen als zijn opvolger. Daardoor werd hij extra kwetsbaar. Het CDA-be- stuur onder Van Velzen valt te verwijten dat het Lubbers op dit punt zijn gang heeft laten gaan. Brinkman heeft in de afgelopen jaren te vaak te hoog van de toren geblazen. Als het erop aankwam trok hij zijn keutel weer in. Het samenspel tussen de minister-president, eerste man van het CDA, en de eerste vertegenwoordiger van het CDA in de Tweede Kamer, heeft op beslissende momenten ontbroken. Schadelijker nog was dat Lub bers openlijk liet blijken dat hij Brinkman geen enkele ruimte liet. Dat leverde het voor een toekomstig leider vrij rampza lige beeld op van het hondje dat wel mocht blaffen, maar niet mocht bijten. In de aanloop naar de campag ne is er van alles mis gegaan. De verspreiding van briefkaar ten met de nadruk op de 'lase- rogen' van Brinkman als 'de ogen van een winnaar' was een regelrechte miskleun en de in- troduktie van een campagnes tijl die niet past in de traditie van het CDA. Ook in de aanloop naar de campagne pakte het zwalken met het verkiezingsprogramma faliekant verkeerd uit. De aow- affaire vormde daarin het on betwiste hoogtepunt. Een les daarvan moet zijn: laat nooit een on-politieke hoogleraar, hoe bekwaam ook op specialis tisch terrein, een politiek zo gevoelige zaak uitdragen. Een andere les: schep, als het kwaad eenmaal is geschied, tenminste duidelijkheid over wat het beleid dan is. Over het precieze standpunt van het CDA is te lang onzekerheid in stand gehouden. Daardoor heb ben de ouderenpartijen hun kans gekregen en gegrepen. De campagne zelf heeft teveel blunders laten zien. Van het tevoren zo geroemde team rond Brinkman viel weinig te mer ken. De lijsttrekker kreeg daar door, zijns ondanks, het stem pel van eenzaam maar niet al leen. Op belangrijke momenten ontbrak een goede strategie. Lijsttrekker en campagneteam slaagden er mede daardoor niet in de aandacht af te leiden van voor het CDA schadelijke ont wikkelingen in de campagne. Onbegrijpelijk is dat een groot deel van de campagne gericht was op het 'gevaar van links' en dat de WD, traditioneel de grootste stemmenrover van het CDA, vrijwel buiten schot bleef. Het optreden van premier Lub bers in de campagne verdient een speciale, grondige analyse. Het is niet zo verwonderlijk dat er van hem na de verkiezings dag niets meer is vernomen. Hij heeft nogal wat te verantwoor den. Nog nooit heeft een lijsttrekker zich zoveel moeten laten weg gevallen van zijn eigen voor man. Een niet volledige opsom ming van feiten moge voldoen de zijn om die bewering te staven. 'Ik heb Brinkman nooit als mijn opvolger voor het pre mierschap aangewezen.' 'Kok zou een even goede minister president zijn als Brinkman.' 'Ik ga dinsdag niet stemmen op de lijsttrekker, maar op de nummer drie, Hirsch Ballin'. En dan hebben we het nog niet over de weinig geloofwaardige, bijna karikaturale waarschu wing van de premier tegen het linkse gevaar. Een uiting van de sfeer van polarisatie die het CDA in zijn campagne van de angst liet binnensluipen. Een sfeer die volstrekt in strijd was met de boodschap van consen sus en samenwerking die het CDA tot dan toe had uitge straald. De in vol bewustzijn door Hirsch Ballin uitgesproken hoogmoedige monopolisering van normen en waarden was daarvan ook een uiting, die het CDA meer kwaad dan goed gedaan. Het omstreden commissariaat van Brinkman bij Arscop bv. heeft zijn schadelijke werk ge daan. Dat dit commissariaat onverwacht ter sprake kwam, valt Brinkman noch het CDA te verwijten. (De KRO overigens evenmin!). Wel de paniekerige, van elke regie gespeende reac tie erop. Ook het feit dat Brink man een week wachtte met het geven van opening van zaken. Bovenal zijn halsstarrige wei gering om, al was het maar in het belang van het CDA, dat commissariaat alsnog op te ge ven. Een interessant punt bij het maken van de analyse is de vraag waarom het CDA het bij de boeren en tuinders heeft verbruid. Was het beleid van Bukman zoveel beter (slechter) dan dat van Braks? Als het alleen om het gevoerde beleid gaat, vallen de verschillen tus sen Braks en Bukman niet ge weldig op. Waarom is Braks dan in agrarische kring nog vele malen populairder dan Bukman? In de analyse mag zeker niet ontbreken het feit dat het CDA zich in slaap heeft laten sussen door het succes van Lubbers bij randkerkelijken en niet-confes- sionele kiezers. Het onmisken bare proces van ontzuiling, ontkerkelijking en individuali sering is door het CDA daar door te lang genegeerd. De re kening daarvan is nu aan Brinkman gepresenteerd. De analyse, die het partijbe stuur entameert, zal niet gereed zijn voordat het CDA de keuze moet maken tussen mee-rege- ren of in de oppositie gaan. Als Lubbers stemde niet of lijsttrekker, een van de blunders. FOTO DE STEM/JOHAN VANfl PvdA, D66 en WD de chrisW democraten tenminste toesta zelf die keuze te maken. Oppositie betaalt vaak u#J zetelwinst, dat leert de ring. Oppositie kan die® zijn aan een proces van herp®1 filering. Maar het is de vraaji een zozeer met besturen knoopte partij het, bij lende die ze al doormaakt, opbrengen vrijwillig voor1 oppositie te kiezen. Kiest ze toch voor meereffl dan zou het verstandig ®l haar eerste man, of dat Brijjj man blijft of een ander als fractieleider in de Kafl^j laten. Dat geeft hem ruimte om zelf het voortong] nemen in het onontkoon®' zoeken naar herstel van geschonden vertrouwen meer dan één miljoen kiezer5 grat) spra ke son omd dooi VER De Stei teut geti van der! riev wijl? verj tot i In buiig bal1 ver] rioi he< de Zij., den, rek sen gele Bij sen gul Ka: bet; een| guli Zo worden twee Afrikanen van de weg f die Nederland in reizen in een auto met N| lands kenteken. Ze hebben in België asiel a vraagd, maar dat is afgewezen. De auto s naam van iemand die in Antwerpen woont I kan eigenlijk niet, maar de auto zou uitgf' worden naar Frankrijk om daar als taxi te gebruikt! Bouwjaar 1982! Een ander voorbeeld. De vader van een j te zijn gesommerd België te verlaten. Hij wet Katwijk en heeft een asielaanvraag lopen. 1" toen hij Nederland binnenkwam zijn ouden zich en twee kinderen. Zijn vrouw en zijn o zoon wonen in België en hebben daar een asiel vraag lopen. „Ga maar na. Dan heb je als jtj goed oplet straks mensen 'binnen' die landen een asielaanvraag hebben lopen." De vreemdelingen die asiel aanvragen gaanv pig nog naar de vreemdelingendiensten in Rijs| gen of in Breda. Na 1 juli moeten ze aanmeldcentrum in Rijsbergen, in het ta| Asielzoekers Centrum. IDen Haag (anp) - Eigenaars van |gen doen er goed aan hun bezitl controleren, want dieven hebben voorzien op de rijdende en varende Dit blijkt uit cijfers van de CRI (Ci dienst) en van schade-experts. In de a: caravandiefstallen met bijna tachtig wisselden 268 caravans onrechtmatig |er nog 150. Ongeveer 10 procent komt De ANWB maant bezitters van carav: een disselslot op de trekhaak, een wii Ide uitdraaipootjes en het in de ruiten ~ner. Jok pleziervaartuigen hebben de u, [Volgens CBS-cijfers kwamen in 1990 "innen van diefstal van vaartuigen. 1 opgelopen tot 2400. Circa dertig proce wordt achterhaald. T FENOMEEN van de op hol exclusief voor Nederland. De ge 5 ~r°ot-Brittannië hebben eveneens [Bestaande verhoudingen. nL B?,seConservatieve Partij h 15? i u't haar bestaan. De Tor I Wales niet alleen voorbij gelopen d' I linT hoeft het forse verlies van de I VP.V e.lndi9en voor premier Major I h„ '?2ln9en vormen de spiegel var udingen in Groot-Brittannië. I ho 9rootste probleem voor de To lae^nJ' 'n d? e'9en parti' w0' 9 -an de weinig krachtd I liitipnee[ hjdens het partijcongres k ioJl kltbreekt, hoeven de Tories f "et resultaat van vervroegde v s inPJ?Sere terwmijn is er wel persi I inrimil het tegenspel dat door IS?"!. Wanneer die trend I Hot l ser John Major de tijd I hpt 9eheugen van de kiezer is im l "et moment van de keuze I rrito.-; .1 vd" ae Keuze i I "urn dan de doelstellingen imrr is njt van

de Stem | 1994 | | pagina 2