IEKE G? DE STEM E KRANT MPERSHOW van Deurze RAUTO'S R - INRUIL - GARANTIE kampeerauto's VE EVENEMENTEN DIVERSEN 11 mei 'herdenkt' Werkendam de iderste geboortedag van iemand wie men niet graag herinnerd wil Sderi: Anton Adriaan Mussert, het itje van een Werkendamse oolmeester, maar beter bekend als lider van de met de Duitsers lende NSB. Vandaag is het toeval- ook zijn sterfdag. 48 jaar geleden, 7 mei 1946, werd het doodvonnis in de gehate NSB-voorman vol ken. Burgemeester H. Dorland Werkendam wordt er niet warm iud van, niemand trouwens in Stendam. „Of had u soms ver acht dat we hem een standbeeld buden geven," zegt Dorland cynisch, borjan van Zuilen 'Wie van de huidige bevolking kan er nu wat aan doen dat Mussert is geboren in Werkendam?' Was Mussert geen NSB-leider geweest, dan was er waarschijnlijk een straat naar zijn vader vernoemd 'jn treurt om vertrek geallieerden Een verborgen stad vol met illegalen De vergeefse hoop van de Nieuwe Partij I 1994 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van n. VNU Dagbladengroep. Advertentiereserveringen' tel. 073-125225, fax 073-n», Postbus 449, 5201 AK r'- melvaartsdag 12 t/m 14 mei t nieuwe en gebruikte campers oa -int. hefdak 1983 orig. 4 pers. opb. 19831?' a's op Peugeot J5 198845', c. 4 WD afzetunit 19925, -up 1 1/2 cabine 1991 Wj sen-Lomm. Tel: 04703-2888/28% 2-4-6p lull. juni Maasbree RHOMES n casco- Campers. DEURNE. Deurne. 11270 en Cara- AG) heeft 2-6 pers. caravans, -endt tel. CREATE op 4-5-6 ens ver- ans. Voor 6414. me 1991 als nieuw -144942. grootste R Bij 02-41574 CAMPERVERHUÜR^ Mulders-Gendt. Tel o#i 4225 b g g. 085-213^ T.h. 2p 5p kampeeraa JANSEN kampeerauto Wychen 08894-167(1? verkoop nieuw en gebu verhuur Budel, 04958-953^ Verhuur 2-5 pers. campi Verkoop VW camper.O perverhuur DISCOW 04162-1654/04163/79) Te huur 5-pers. CAMpj compl.inger. Gerrit Verhuur. Tel. 08859-52} CAMPERVERHUUR 5/f Peelen - van As Ge Tel.: 08812-2300 VERKOOP - VERHÜ kampeerauto's v.a. p.wk. Km vrij. Méés Recreatie 076-715065 VERHUUR VERKOOP" pers. Camperverhuuri» H.Peemen B.V., 076-145488. HUUR!!!! -zeilen- eques rtieve Ar- 3-2887. n de kelder van het gemeente huis van Werkendam moeten nog bouwtekeningen van Mus- sert liggen, weet Thomas Wes terhout van de plaatselijke heemkundekring. Burgemeester Dorland is verbaasd. „Is het heus waar?" Ambtenaar Peter Viveen herinnert zich vaag dat hij een collega weieens zoiets heeft horen vertellen. Even voelen we ons Kuifje in Avonturen- land als we achter Viveen aan afda len naar de catacomben van het ge meentehuis. De dikke plaatstalen deur van de ar- REISGENOTEN vindt de Reisgenotenkrant, infopakket: 040-128601.1 chiefkelder laat zich met moeite openen. Dat het gemeentelijk ar chief in een atoomvrije kelder wordt bewaard, belooft veel, maar wat we te zien krijgen, ontnuchtert snel. Een paar schappen met bestofte kartonnen archiefdozen, een mooie oude pendule, afgedankt kantoor meubilair, enkele aftandse gasmas kers en een paar door motten aange vreten uniformjassen, misschien wel vergeten na een BB-oefening. e tekeningen van Mussert moeten in een koffer hebben gezeten, meent Westerhout te weten. Een koffer is even wel nergens te bekennen. Zo gauw geeft Westerhout het niet op. Hij kijkt op een kast, blaast wat stof weg en warempel, hij tovert triom fantelijk een deftige zwarte teken map te voorschijn met in vergulde letters de naam van de eigenaar: A.A. Mussert. „Zie je wel." De map bevat tekeningen met een alternatief voor het Amsterdam- Rijnkanaal. Ze dateren uit de tijd dat Mussert hoofdingenieur was bij de Provinciale Waterstaat in Utrecht. Zijn deskundigheid als wa terstaatkundig ingenieur werd hooggeprezen. Vooral met zijn alter natieve ontwerp voor het Amster dam-Rijnkanaal maakte Mussert school. De verslaggever heeft geen verstand van bouwkundige tekeningen en Pe ter Viveen heeft nog andere dingen te doen. De map gaat dicht en terug °P de stoffige kast. „Als er nog eens iemand naar vraagt, weet ik nu ten- weekend ZATERDAG 7 MEI 1994 DEEL E De wortels van Mussert minste waar ze liggen," zegt Viveen spottend. Nee, in Werkendam loopt niemand nog warm voor de bekende dorpsge noot, die Mussert toch is geweest. „Nee, dat is geen kwestie van er ons voor schamen," zegt burgemeester Dorland lichtelijk geïrriteerd door de suggestieve vraagstelling. „Wie van de huidige bevolking kan er nu wat aan doen dat Mussert hier is ge boren? Dat is een toevallige samen loop van omstandigheden, zoals ook Hitier ooit ergens in een Oostenrijks dorpje ter wereld is gekomen. Moe ten de bewoners van dat dorpje zich daar anno nu nog collectief voor schamen? Nee toch zeker. Je hebt in ieder dorp en iedere stad mensen waar je trots op mag zijn, waar je straat naar een vernoemd, desnoods een standbeeld voor laat maken en je hebt mensen die je het liefst zo snel mogelijk vergeet en daar om het beste maar dood zwijgt. Mussert is zo iemand." Toch heeft Mus sert zelf tot aan zijn dood de overtuiging ge had dat er ooit een tijd komt dat hij wel zal wor den gewaar deerd. In de nacht voor zijn executie sprak hij er nog over met zijn zusters Leni en Coby en zijn zwager Willem Terpstra. „Mis schien," zei hij, „krijg ik ooit nog wel een standbeeld. Net als Johan van Oldenbarneveldt en Johan de Witt." De bewondering voor deze helden van de vader landse geschie denis die in hun tijd eveneens als landverraders werden verguisd en opgehangen, kreeg Mussert thuis en op school met de paplepel door zijn vader Jo han, bovenmees ter van de Open bare Lagere School in Wer kendam, ingego ten. Meester Mussert was een vurig patriottist, die graag en boeiend geschie denisverhalen kon vertellen, Anton Mussert in zijn tijd als NSB-leider. foto archief de stem het liefst over de Gouden Eeuw. Op vrijdagmiddag zette meester Mussert zijn lessenaarskruk in de opening van de tussendeur tussen de lokalen van de twee hoogste klassen. Tergend langzaam ging hij zitten, •keek rond en verbrak eindelijk de spanning met de magische vraag: „Waar waren we ook weer geble ven?" Zijn verteltrant was zo mee slepend dat zijn leerlingen 'de vlam men van het brandende Moskou an no 1812 voor zich zagen en de kou voelden toen Napoleon zijn Grande Armée over de bevroren Berizina di rigeerde.' Als zijn zoon Anton het niet tot lei der van de Nationaal Socialistische Beweging had geschopt, was er in Werkendam waarschijnlijk een Meester J.L. Mussertstraat geweest, meent Thomas Wester hout. „Hij zou het verdiend hebben. Hij stond hoog aan geschreven. Hij was een goede schoolmeester en een fanatieke oranjeklant. Vooral dat laat ste werd in Wer kendam gewaar deerd," aldus Westerhout. Naar een collega van meester Mussert is in Werkendam wel een straat ver noemd, de H.M. van Randwijk laan. Maar Van Randwijk, die van. 1928 tot 1937 verbonden was aan dezelfde school als meester Mussert, is dan ook de geschiedenis in gegaan als een groot verzetsman. Hij was onder meer oprichter van het verzetsblad Vrij Nederland. Meester Mussert was ook een so ciaal voelend mens. Met kerstmis verzorgde hij in de gymzaal van de school een feestmaal voor kinderen uit arme gezinnen. Het geld daar voor klopte hij bij de beter gesi tueerde Werkendammers uit de zak. Het schoolhuis aan de Hoogstraat waar Mussert werd geboren, bestaat nog, evenals het schoolgebouw er naast. De school heeft nog tot 1962 als zodanig dienst gedaan. Daarna was het lange tijd een soort dorps huis annex verenigingsgebouw. Sinds de gereedkoming van een nieuw cultureel centrum staat het schoolgebouw leeg. et schoolhuis wordt momen teel bewoond door het echt paar Ligtermoet. Toen ze het kochten, vertelde de make laar dat het om een pand van histo rische waarde ging, „Wat dan wel?," wilde mevrouw Ligtermoet weten. Wel, het was het geboortehuis van Anton Mussert, antwoordde de ma kelaar. Mevrouw Ligtermoet wist niet eens wie Mussert was. „Ik heb me nooit zo voor geschiedenis geïn teresseerd. Nu wel. Nu heb ik er nu De Kerkewiel. Het verhaal gaat dat in de winter van 1900 de toen zesjarige Anton door het ijs van de Kerkewiel zakte. Bakker Arie Brienen redde hem. Volgens de overlevering heeft bakker Brienen later menigmaal verzucht: „Had ik hem toen maar laten verzui pen." foto de stem dick de boer juist lol in ge kregen om alles over ons huis te weten te ko men. Ik ben al terug tot de ze ventiende eeuw." Dat ze onder hetzelfde dak slaapt als Mus sert in zijn jeugd, doet haar volstrekt niets, bezweert ze. „U bedoelt toch hopelijk niet dat ik me er voor moet scha men. Als ik hem nu zelf op de wereld had ge zet, maar daar ben ik toch echt een beetje te jong voor, denkt u niet?" Last van Highest nieuwsgierigen of misschien wel bewonderaars van Mussert heeft ze niet. In de vijf jaar dat de Ligter- moets er wonen, zijn wij de eersten die belangstelling tonen voor hun huis als het geboortehuis van de NSB-leider. In de jaren dertig tijdens het hoogte punt van de NSB stond het huis aan de Hoogstraat echter wel volop in de belangstelling van Mussert-aanhan- gers. Voor hen was het een bede- vaartsplek. De NSB haakte daar ook gretig op in met een filmpje over de 'geboorteplaats van de leider'. Een zwart-witte en stomme film die in vier minuten tijd een voor die tijd aardig beeld geeft van het leven en J.L. Mussert, de vader van de la tere NSB-leider stond in Werken dam hoog aangeschreven. foto afkomstig uit 'mussert, een politiek leven' werken in een nij ver en gezagsge trouw dorpje. De tuin van het schoolhuis grenst aan de Kerkewiel. Weer staan we op een historisch plekje. Het ver haal gaat dat in de winter van 1900 de toen zes jarige Anton door het ijs van de Kerkewiel zakte. Bakker Arie Brie nen, die toevallig op de dijk liep, holde naar bene den en redde hem van een gewisse verdrinkings dood. Volgens de overlevering heeft bakker Brienen later me nigmaal verzucht: „Had ik hem toen maar laten ver zuipen." Toen Mussert na de oorlog voor zijn rechters stond, speelde de psycholo gie nog nauwelijks een rol in de rechtspraak. Anders was Mussert voer voor psychologen geweest en was het milieu waarin hij opgroeide zeker als verzachtende omstandig heid geaccepteerd. „Ach, die jongen heeft zo'n moeilijke jeugd gehad," zou dan gezegd zijn. Zijn ouderlijk huis, de status van zijn vader, de be krompen mentaliteit in het dorp waar hij zijn jeugd doorbracht heb ben natuurlijk een stempel op hem gedrukt. Op wie niet? Adje, zoals Anton in zijn jeugd in Werkendam wordt genoemd, is het vierde kind en de derde zoon in het onderwijzersge zin dat zich in 1879 in Werken dam vestigt en waar vader Joan nes Leonardus Mussert op 24-ja- rige leeftijd hoofd van de Openbare Lagere School wordt. Van va derskant zijn de Musserts Braban ders. Hun oor spronkelijke ach ternaam is Mut- saerts. In de Franse tijd ver huist de over grootvader van meester Mussert naar Den Haag en verhollandst zijn naam tot Mussert. Hij blijft wel ka tholiek. Ook meester Mussert is van huis uit ka tholiek. Zijn doopnamen heb ben nog een ka tholieke uitgang. Die van Anton niet meer. Die zou in de Roomse tra- ffet geboortehuis van Mussert aan de Hoogstraat in Werkendam. Ernaast het schoolgebouw waar zijn vader les gaf. foto de stem dick de boer ditie Antonius Adrianus hebben ge heten in plaats van Anton Adriaan. Vader Mussert bekeert zich tot het protestantse geloof als hij trouwt met Frederika Witlam, een onder wijzeres uit Enkhuizen. Het jongste gastje op de bruiloft is Frederika's driejarig zusje Rie, die later met haar achttien jaar jongere tante- zegger Anton zal trouwen. Het huwelijk van Johan en Frederi ka is zeker geen voorbeeldig huwe lijk. De echtelieden maken vaak openlijk ruzie. Mevrouw Musser-t ziet er geen been in om op het schoolplein tij dens het speelkwartier haar man de huid vol te schelden en als ze zo'n bui heeft, slaat ze hem ook demon stratief over als ze met koffie rond gaat. Het echtpaar krijgt vijf kinderen, drie zoons, Jo, Max en Anton en twee dochters, Leni en Coby. Anton hangt erg aan zijn vader. 'Mijn va der is mijn enige vriend,' zegt hij la ter vaak. Vriendjes in het dorp heeft hij nau welijks. Op school wordt hij gepest. Hij is een klein, driftig opdondertje. Hij kan, mits op veilige afstand, ver schrikkelijk schelden. Bovendien heeft hij de pech het zoontje van de bovenmeester te zijn en die zijn maar zelden getapt. De enige die wel eens met hem speelt, is het zoontje van notaris Kerkhoven, op een dochtertje van de notaris is Adje heimelijk verliefd. ij wordt een eenzame en een zelvige jongen. Ook later wanneer hij naar de HBS in Gorcum gaat, heeft hij nau welijks contact met klasgenoten. Het liefst trekt hij er in zijn eentje op uit, met zijn hengel de Biesbosch in. pOp de HBS is Mussert in tegenstel ling tot later op de Technische Ho geschool in Delft waar hij cum laude afstudeert, geen uitblinker. Bij zijn leraren staat hij als een lastige leer ling bekend. Hij is, waarschijnlijk uit een drang om er toch bij te horen, vaak een van de gangmakers om de boel in de klas op stelten te zetten en de leraren het leven zuur te maken. In de tweede klas van de HBS komt haast onvermijdelijk het moment dat vader Mussert moet constateren wat bijna iedere zoon wel ooit een keer in zijn leven van zijn vader te horen krijgt: „Niets komt er van jou te- recht." Antons rapport telt zeven on voldoendes. „Nog een zo'n rapport en je wordt brievenbesteller," dreigt vader Mussert. Anton beseft dat zijn vader het meent. Hij gaat beter zijn best doen en zijn schoolprestaties stijgen naar een gemiddeld niveau. Behalve voor Duits. Voor de taal van het land waar hij later mee samen spant, haalt Mussert zijn hele HBS- tijd nooit meer dan een vier. Ook op de HBS is hij als 'boertje van buiten' vaak het mikpunt van pesterijen. In 1912 slaagt Mussert voor het HBS-diploma. Hij wil marine-offi cier worden, in het voetspoor treden van Michiel Adriaansz de Ruyter die hij mateloos bewondert. Tot zijn grote teleurstelling wordt hij afge keurd, omdat hij te klein van pos tuur is. Op advies van zijn vader be sluit Anton te gaan studeren aan de Technische Hogeschool in Delft. An ton's vertrek uit Werkendam valt vrijwel samen met het noodgedwon gen afscheid van zijn ouders van Werkendam. VERVOLG OP WEEKEND - E2 016 21-22 275 ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4

de Stem | 1994 | | pagina 29