Tante Tiny Dialect k Lin un iiljQ dw6dh0iVCT3Ö kiklcQ,- Belasting? itrak gespannen vel Zeeuwse babbels Koninklijke? HÉ JA, DAT KEN I Lastig parket st? Samen een straatje om ZEELAND TE EUR 01 n Hogeschool Eindhoven: ïaareen persoonlijke voorop tekend bereikbaar voor het studiejaar 19940 ben je nog verzekerd van k van Hogeschool Tuingrond K KAN D'R GEEN TOUW MEER AON VASTKNOPEN! 1 vtfv .w Natuurpaspoort Springer PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN 94 ZATERDAG 7 MEI 1994 met bijna 34.000 inwoner* stadsontwikkeling, burger,» it de afdelingen Ruimtelijke nomische Zaken en Vo|Lh Ordening van de afdeling rJ -werkers. Het bureau is ba, splannen op grond van dei ering van de Woningwet behandeling van Verkeers tratief-juridische onderstee'. rnamelijk uit: plannen, zowel voor nieuwe schriften tegen bestemmingj an de gemeente in beroeps- uning aan de afdeling Open- t diploma HBDO of het bezit rdigheid ig werkzaamheden te vernch. de voorkeur. ervaring en bedraagt maxii opgebouwd personeelsbe- genieten zij in principe devt ndicapten en jongeren tact opnemen met de chef van e afdeling Personeel en Org; hijnen van deze oproep richtt ostbus 10100, 4870 GA Iden. opleiding Spectrum-College Breda Hamdijk 5 4826 ND Breda Tel. 076877154 >Het had natuurlijk ook een varken kunnen zijn. Maar de actie !ie hier wordt gevoerd, dient een specifiek doel. 'Giet mij vol', ij kt de trechter bovenop te zeggen, want de kas van de fanfare wet gespekt. En welke Spaarpot kun je dan beter hebben dan en grote trom met strak gespannen vel? foto camile schelstraete HET Hulster echtpaar zweert bij parket. In hun vorige huis hadden ze ook al zo'n houten rtoer en dus moest er in hun nieuwe optrekje ook parket ko- Na hier en daar hun licht te hebben opgestoken, besloten ze uiteindelijk in zee te gaan de leverancier die ook hun vorige'schrootjes had geleverd. Wij leveren alleen maar kwali teit en geen gedonder achteraf, izo kregen ze nog te horen. Totdat het parket er lag. Op het eerste gezicht een mooie gladde vloer. Maar dat veranderde al jsnel. Plotseling ontdekten ze dat op sommige plaatsen de kieren tussen de plankjes steeds groter werden. Toch maar even ;de leverancier gebeld. Die had jmeteen een verklaring voor het jeuvel. De luchtvochtigheid in de huis kamer was vast te laag, waar door het spul ging werken. De oplossing: een luchtbevochtiger. Ze moesten maar eens een vochtmeter kopen en dan zou den ze het zelf wel zien. En dus toog het echtpaar naar de win kel om zo'n meter. Voor alle zekerheid besloten ze niet het goedkoopste exemplaar aan te schaffen. Nadat het ding in de kamer was geplaatst, brak hun klomp. Het apparaat wees pre cies de ideale vochtigheidsgraad aan die de parketleverancier had doorgegeven. Dus een briefje geschreven dat het daar dus zeker niet aan lag. En of hij de zaak toch maar in orde wilde brengen. Na veel te lang wachten kwam er een schrijven terug. De leve rancier was niet van plan iets te doen. De problemen hadden wel degelijk de maken met de voch tigheidsgraad. Maar...eh...die meter dan? Och, dat zegt niks. Dat was, zo orakelde de leve rancier, vast een apparaat van inferieure kwaliteit....(EV) ONVERWACHTS stond hij daar op de Scheldedijk voor het verdronken land van de Zwarte Polder. Helemaal eenzaam en verlaten in zijn vaal bruin douane-kostuum, Ward Ceule- juaere uit Aardenburg. bi] stond in zijn uniform bij een j echte slagboom en hield de stoet genodigden stil, die 'toevallig toch even zijn kant opkwamen'. De stoet was op pad om het natuurpaspoort in ontvangst te nemen. De eregasten, de burge meesters J. Kruize en L. Lip- ipens en gedeputeerde G. de |Kok, werden staande gehouden en kregen een heel verhaal van onze grensbewaker te horen. Met zijn optreden stal hij zeker fle sh°w- De douanier prees vooral burgemeester L. Lippens Vffl Knokke-Heist, omdat het toch niet vaak voorkwam dat Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Wim Kooijman, Wil Verherbrugge, Camile Schelstraete, Eugène Verstraeten en Peter Oggel. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. VOORJAAR geeft bij veel men sen altijd die bekende 'voor jaarskriebels'. Voor veel mensen het sein het huis weer eens aan de jaarlijkse grote 'kuis' te on derwerpen. De stofvlokken vliegen dan weer in het rond en er wordt niet eerder gerust voordat het laatste kamertje weer van stof nesten is ontdaan. Veelal is dit vrouwenwerk en zoeken de mannen hun heil in de tuin. Ook daar geeft het voorjaar het sein om 'den hof' weer eens goed onder handen te nemen. Schof felen, spitten, tuin veranderen, iedereen kent dat wel. Dat was laatst ook die man in het westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen van plan. Hij had al in zijn tuin zitten ploeteren en had nog wat grond nodig. Te genwoordig kan nieuwe grond zelfs al kant en klaar in de winkels gekocht worden. Onze tuinier toog naar een zaak die reclame maakte met tuingrond en nam een paar zakken bemes te tuingrond mee. Handig is dat. Hoef jezelf niks meer aan te doen. Maar of de plantjes en struiken ook bij onze tuinliefhebber zul len opkomen is nog maar de vraag. Aan de kassa vroeg hij namelijk aan de caissière hoe veel hij voor zijn 'besmette' tuingrond kwijt was. (WV) Werken oké, maar er is een grens. GS: voor ons hoeve't niet in Oostburg. Jong geleerd, is oud gedaan. Ook autorijden. Sloop van die Cadzandse stal is een echt paardemiddel. Oud-leerling: Van mij hadden zij vijftig jaar geleden de HBS al mogen slopen. -Zwemmen over de Westerschelde is nog goedkoper. De strandwacht is er, nu het strand nog. Dat kruis heeft heel wat haken en ogen. deze burger in functie de grens overstak. En of de burgemeester toch wel toerist-gezind was, wilde hij weten. Lippens be aamde dat. En of hij zich ook voor de arme toerist inzette. Ook dat werd bevestigd. Dus ook voor de koelboxtoerist, wil de onze sympathieke douanier weten. Een beetje met tegenzin werd dit ook beaamd! Maar kende onze baron Lippens toch wel het verschil tussen 'onkel pas tor' en 'tante Tiny' (Maenhout). Nee, dat verschil kende de eer ste burger van Knokke-Heist niet. „Kijk meneer Lippens, onze on kel pastor wijst de mensen de weg naar de hemel en onze tante Tiny wijst de mensen de weg naar Zeeuws-Vlaanderen." (WV) 'T is maar wat je gewoon noemt. Dialect bekt toch gemakke- jker dan het schrijft of leest. foto camile schelstraete KPN - Koninklijke PTT Nederland - gaat wel naar de beurs, maar trekt zich ook terug uit Retranchement. Eerst het rijdend postkantoor, dan de postzegelautomaat. Straks ook de brieven bus? Da's toch geen koninklijk beleid! foto wim kooyman 'EEN nieuwe waterschapsbelas ting: De ingezetenenomslag', koppen de Zeeuws-Vlaamse waterschappen in vette letters boven een begeleidende brief bij een nieuw fenomeen in belas- tingland. Een heffing met een prachtige naam: De ingezete nenomslag, een financiële bij drage van de bevolking om - vrij vertaald - het hoofd boven water te kunnen houden. De aanhef van de brief ('Lees dit eerst voordat u belt!') doet evenwel denken aan de over donderende manier waarop postorderbedrijven nieuwe klanten trachten te werven. Met 'direct-mailings', waarin de ge adresseerde gouden bergen en meer worden beloofd. Maar bij deze prijzenslagen heeft de werkelijkheid een bit- EEN Terneuzens echtpaar was op visite geweest bij kennissen in Hulst. Het was gezellig en hij had ai aardig wat borreltjes achterover gekiept. Dus beslo ten ze dat zij zou rijden. Geluk kig, want in Terneuzen aange komen, reden ze in de fuik van een alcoholcontrole. Leuk, vond ze, want ze had nooit nooit zo'n blaastest gedaan en wilde het wel eens meemaken. Tot haar grote teleurstelling gebaarde een agent echter dat ze door konden rijden. „Dan rij je toch even een straatje om, misschien worden we dan wel aangehou den," opperde hij. Een goed 'idee. En jawel, dit keer moesten ze aan de kant. „Hebt u gedron ken?" vroeg een agent. „Nee, hij wei," wees ze naar haar echtge noot, „maar ik niet." „Ha, maar we staan hier niet alleen voor alcohol," sprak de agent terug, „we controleren ook andere za ken, zoals het dragen van auto gordels." En die had het echt paar nou net niet om. Een boete van 75 piek. Een duur straatje om. (EV) 7w cunt, de Sc£<M>pba& Dwf enk de zaoterdag 's n'n alven dag voor uitgetrokken, voor da d'een blad: 'lei ett'r in Zeefs-Vlaonderen gisteren van de konehin 'n lintsjen g'ad? J^eeientwintug ank goe geteld en: eerluk gezeed von'k't belangemij nie slecht, n voor zo wijd ank de mensen ken, kwaomen d'r eel wa d'op de goeje plek terecht. De zuivere dan, want om d'r e lijn in t'ontdekken, da's verdorie geen kinderspel. 99e zo n deenk wil èn, moej in de raod zien te geraoken, da weet'k wel. Boewei ook weer nie elemaol: bij't CD AO zijn d'r meer buiten gezet eeh: enen krijg goud en die andere tellen kenneluk nergest niemer mee! fi' 1 #-■- >1 :*4,f f' 1 N f'9w/, drijfskunde |er laboratoriumonderwijs formatica Werktuigbouwkunde mensen die an 'n zuivere gekregen èn, da zijn de werkers, da's buiten kijf: '"'(/ulder gene cent op en toch lope ze de poten van onder ulder lijf. Geef zlJntoc^ mee weinug ketent, a't maor blinkt vinne z't al lank goed. 'znP'Uimken en we keun weer vooruit: die werken ulder toch wel dood at moet!" teu'd'ZB U'e' gedocht èn. Omiets te keune vergelijken, zijnk zo te werk gegaon: wantV?.71^ mens voor de gemeenschap en meestentijds elemaol voor niks gedaon, da zè n.9°eje baon bij d'overeid en veel doen bij't waoterschap of de bank, 9 mij niks, want de vergoedingen daor zijn glad nie slecht, da weet'm allank. Ge'mnet J?c,ant' 9e weet oetta gaot bij't meziek: 't kost zoveel kontrebusie optjaor. Wijip? verletten en agg' uitrukt kooptou 's 'n pint of messchien wel e paor. maor n h"'r n'^S te9enover> as de leut dagge keu spelen, da wel vaneigen, "V ringen doe't niks; agge nie oppast keuje thuis nog wa geneuk krijgen! I Ei J» mee a"6 resPekt, maor ettie nou eigeluk veel meer as zijn werk gedaon? ti'uitkoml?™1 naort voetballen gao kijken, moe taor 'n medaolie tegenover staon? 2utóe nnn f VOn myn Penwerk was duideluk: zolank as agge alles voor niks doet, 1 geen ridder oren, dan vinne ze zuiver voor ou al lank goed! tere smaak. En zo ook bij de de brief van de waterschappen. De ingezetenomslag is niet meer dan opnieuw een belasting, dit maal om het onderhoud van dijken en duinen te kunnen be kostigen. Niet alleen de bevol king, ook het waterschap moet het hoofd boven water zien te houden. Een nieuwe belasting dus. Ter wijl er al zoveel zijn. Zo kennen wij bij voorbeeld inkomstenbe lasting, en onroerend-goedbe- lasting, hondenbelasting, afval stoffenheffing, toeristenbelas ting, motorrijtuigenbelasting, bijzondere verbruiksbelasting, begrafenisrechten, precario rechten, omzetbelasting, vermo gensbelasting, accijnzen, kans spelbelasting, invoerrechten, vennootschapsbelasting, par keerbelasting, baatbelasting, overdrachtsbelasting, onroe- rend-zaakbelasting, kijk- en luistergeld, reinigingsrechten, successierechten, rioolbelasting, schenkingsrechten, tol, provin ciale opcenten, dividendbelas ting... Wij zitten aan onze taks! (PO) EEN mooi initiatief van de Stichting 't Springertje, die na- tuurpas. Daarmee kan de toerist verantwoord kennis nemen van onze mooie streek. In het boekje verhaalt Jaap Boekhout over de bijzonderheden die de toeristen in de streek kunnen aantreffen. Bij aankomst op een van de campings die aangesloten zijn bij de Stichting 't Springertje, wordt de pas uitgereikt. Het heeft ook de grootte van een echt paspoort, maar uiteraard met een groene kaft. Verder kunnen ook de nodige personalia ingevuld worden en van pasfoto worden voorzien. Gedeputeerde G. de Kok sprak ook zijn waardering uit voor dit natuurpaspoort dat tevens grensoverschrijdend is, want bepaalde gebieden rond Knokke kunnen bezichtigd worden. Het meest was De Kok nog te spreken over de snelheid van handelen van de recreatie-on dernemers. „Jullie hebben in vier maanden een paspoort voor elkaar gekregen waar de rege ring een paar jaar voor nodig heeft gehad (WV) W /"o t>° 3? "o0Si! To/ljlvt-ip ALLES wordt groter. Zo ook een Stichting. Het begon als de Stichting 't Springertje. Het deed mee om de landelijke prijs met zijn Strandexpress. Toen werd een paar jaar geleden een springkussen aangeschaft. Deze week kwam een natuur paspoort uit de Stichting voort. En zie, wat gebeurt er? Plots verkondigt een van de leden dat 't Springertje zijn tijd heeft ge had. Door alle ontwikkelingen is het nu een beetje uit zijn jasje ge groeid. Een tweede springkus sen was gekocht en met alle activiteiten die nu ontplooid worden is de Stichting volwas sen geworden. Voortaan is het Stichting De Springer. Door alle verschillende acitivi- teiten was de Oostburgse burge meester J. Kruize een beetje de draad kwijt. Hij bekeek het meer richting natuurpaspoort: „Voor mij is het meer een stich ting Spring in het Veld." (WV) zaterdag 7 mei ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. R. James. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelheer. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Engelheer. zondag 8 mei HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. past. M. Rouw. 17 u. ds. R.v. Elderen (HA). Biervliet: 9.30 u. ds. G. Keiling. Breskens: 9.30 u. dhr. J. Ende, Oostburg. Cadzana: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 10 u. Combinatiedienst te W aterlandkerk je Hoek: 10 u. ds. D. Koelman, Ter neuzen. Hontenisse: 10 u. dienst te Hulst. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 10 u. ds. A. de Meij Meci- ma. Nieuwvliet: 15 u. intrededienst ds. C. Hoogendoorn. Oostburg: 10 u. ds. G. Grootjans. Philippine: 10 u. dhr. K. Jeddens. Retranchement: geen dienst. Sas van Gent: 10 u. zie Philippi ne. Schoondijke: 10 u. ds. R. Waster- val, combinatiedienst te Water landkerkje. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Houwaart. Sint Kruis: geen dienst. Sluis: geen dienst. Sluiskil: 10 u. Zie Philippine. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. A. Bosch, jeugddienst. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A.v.d. Maas, Hoek; 19 u. ds. A. Bosch; (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best; Waterlandkerkie: 10 u. ds. R. Wa- sterval, comb, dienst. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. F. Schalkwijk. Zuidzande: 10 u. ds. dienst te Oostburg. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van Elderen (gezam. dienst in NH Kerk). Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. v.d. Maas, Hoek; 19 u. ds. A. Bosch; (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best; (Grote Kerk): 10 u. ds. A. Bosch. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. F. de Jonge, Vries. Breskens: 9.30 u. dhr. L. westhof, Middelburg. 17 u. dhr. G. Buijze. Oostburg: 9.30 u. dhr. L.v.d. Jagt, Harderwijk. Schoondijke: 9.30 u. ds. Meijer. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. C. de Putter, Hoogeveen, 15 u. leesdienst. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink. 15 u. ds. A. Kruizinga, Delfzijl. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. Boogaert. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. J. Geuze, 's- Heer Arendskerke. Nieuwvliet: 10.30 u. dhr. J. Geu ze. Retranchement: 10 u. ds. H. Ja ger, Purmerend. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u. mevr. M. Kaashoek- Peters. Middelburg: 11 u. mevr. C. Rezel- man. Vlissingen: 9.30 u. mevr. C. Rezel- man. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat, 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 10.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 01140-19595. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor F. Buijsse, tel. 01176-1407. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. Aflevering 354 Vorige week namen we het tweede del op van 'Si....da's Ulst'. In- nummer 2 van de zesde jaargang van "t Lieverdje' (1989), een uitgave van het Gecoördinerd Ouderen Beleid in Hulst, stond een nog uitgebreider versie onder bijna dezelfde titel. Op een koffiemorgen heeft Ch. Heirman dat voorgedragen, wordt er vermeld en tevens staat erbij dat het een bewerking is van een gedicht van mevrouw (juffrouw) A. Wauters. Wie maakte dat leid nu eigenlijk? Jopie Buysrogge uit Kloosterzande zoekt een lied, vermoedelijk stammende uit de Eerste Wereldoorlog en het is van Kees Pruis en/of Willy Derby. Het heet 'Ome Kees en tante Kee' of dat is een regel die erin'voorkomt. Wie kan hem helpen? Mevrouw Van Laar-v.d. Poel uit Vogelwaarde zond ons navol gend aardig liedje. We kennen echter de melodie niet. U wel? Laat het ons weten. 'T MEISJE UIT MIJN DORPJE In 't dorpje waar ik thuis hoor, Woont in dezelfde straat, Een lief en aardig meisje, Dat wacht op haar soldaat. Wij zijn nu doro de diensttijd, Gescheiden van elkaar, Maar als ik eenmaal afzwaai, Blijf ik voorgoed bij haar. Refrein: 't Is het meisje uit mijn dorpje, Waar ik geboren ben. Zij is van alle meisjes, De mooiste die ik ken. Van de jongens van de compagnie, Heeft efk zijn ideaal, Maar het meisje uit mijp dorpje, Is het liefst van allemaal. Zie ik haar in gedachten, Daar bj het hekje staan; Haar ogen nat van tranen, Zien mij vol liefde aan. Dan kan ik haar vertellen, Hoeveel ik van haar hou, Maar bij het afscheid nemen, Zegt zij: Ik wacht op jou. Refrein: En als ik bij 't marcheren, Haar beeld voor ogen zie, Dan voel ik mij de rijkste, Van heel de compagnie. Dan kan ik uren lopen, En draag de zwaarste vracht, Omdat ik weet dat in 't dorpje Een meisje op mij wacht. Refrein: Pegam

de Stem | 1994 | | pagina 21