Verbetering van Eedese straten Voor Zeeland unieke populatie oranjetipvlinders in Hulst genheid DE STEM ïssir3""-1"»'"! Expositie brengt Reineke Fuchs tot leven van Dixhoorn Brugge maakt zich op voor Bloedprocessie UITSLAGEN PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Aardenburgs college trekt 6,5 ton uit voor verbetering Brievers- en Schoolstraat Homecare houdt markt kraamzorg in Terneuzen Onweer in de lucht Rollendriedaagse Clinge weer in de startblokken iculieren KORTING ZEELAND C2 ll. Muijsenberg gefeliciteerd. lakband iedankt 85 jaar Getrouwd Getrouwd Bus Podium West naar inetal-festival Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd editie zeeland Avondvierdaagse Axel afgesloten met bloemenparade Bij aankoop van: KOSTUUM OF COMBINATIE STROPDAS t.w.v. 59.- CADEAU «t r *jf Windstoten Beter voorjaarsweer K0ERSBAL KAARTINGEN Kieldrecht Hulst dankje, jubileum, elijk, verloving, estatie, examen, m, enz. lom 1.09 incl. BTW, verplicht. Foto of aat 35 x 40 mm Overige tarieven op o's worden niet urneerd. of geef uw tekst tsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd indien kend zijn, ook indien bijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren, r klachten bereiken en tekst behoudt de cht voor om de naam ver bekend te maken. PËSTEM ZATERDAG 7 MEI 1994 p onze verslaggever Hulst - Nabij het overdekte zwem bad in Hulst is de enige locatie in geland te vinden waar een hele populatie oranjetipvlinders leeft. nat is het resultaat van een goed beheer poo, de eigenaar van het gebiedje, Staatsbosbeheer. ïong jaar al vlogen er volgens vlinder kenner Eddy Taelman zo'n 25 vlinders in het gebiedje rond. „Mede door het goede beheer zijn die aantallen nog toegenoinen én kan Then zeggen dat hier, uitzonderlijk voor Zeeland, een populatie oranjetipjes leeft". Deze voor Zeeland vrij zeldzame fraaie dagvlinder heeft dit jaar overigens de bijzondere aandacht van de vlinder stichting in Wageningen. Die wil zich een goed beeld vormen over het voorko men van deze soort. Sinds het begin van deze eeuw is de oranjetipvlinder nu overigens weer voor het eerst gezien nabij Goes. Op Walcheren zijn ze voor het laatst in 1984 waargenomen. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn er de laatste paar jaar steeds meer waarne mingen. Bij de insektenwerkgroep van De Stelt- kluut zijn nu al meldingen binnen geko men uit Lamswaarde, Heikant en voor al Hulst. In het al genoemde gebiedje nabij het zwembad zijn er op koningin nedag veertig geteld. De oranjetipvlin der is een echte lentebode en vliegt maar in één generatie per jaar, vanaf eind april tot begin juni. De insekten leven gemiddeld maar achttien dagen. Deze vlindersoort legt de eitjes bij voor keur op pinksterbloemen, look zonder look en in tuinen vooral op judaspen ning. Oranjetipvlinders zijn witte vlinders, waarvan het mannetje gemakkelijk te herkennen is aan de fraaie oranje vleu- gelpunten. De vrouwtjes lijken meer op 'gewone witjes, alleen hebben ze evenals de mannetjes een geel-groen gemarmer de onderkant op de achtervleugels. Dit jaar zijn de eerste vlinders waarge nomen op 24 april. De insektenwerk groep van de Steltkluut vraagt mensen die een vlinder zien dit door te geven aan E. Taelman (01140-11362) of J. de Bakker (01142-482). Alle waarnemin gen worden doorgegeven aan de vlin derstichting in Wageningen. Van onze verslaggever liede - De herinrichting van een deel van de Brievers- straat en de Schoolstraat in Eede kost 650.000 gulden. Burgemeester en wethouders van Aardenburg vragen het advies van het Konsultatief Overleg van Raadsleden (KOR) over dit krediet. De verbetering van de Brievers- straat tussen de rijksweg en de Mgr. De Backerestraat is nodig omdat de weg verzakt is na de aanleg van nieuwe riolering in 1883 en 1991. Ook vertoont de weg spoorvorming. Behalve de vernieuwing van de weg komen er enkele parkeerhavens in de straat om de snelheid te remmen. Ook het wegdek van de School straat is verzakt. Het verbe teringsplan omvat de aanleg van een trottoir aan de zuidzijde, het. aanbrengen van nieuwe bestra ting en de aanleg van enkele Iparkeervakken. 'De buurtbewoners krijgen nog de gelegenheid hun zegje te doen over de reconstructiewerkzaam- tn. Dat gebeurt op een hoor zitting, woensdag 18 mei om 19.30 uur in de Hof van Eede en niet, zoals eerder gemeld, don derdag 19 mei. Het KOR brengt dinsdag 10 mei advies uit aan het college van burgemeester en wethouders over het krediet voor de herin richting. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Op de agenda staat verder een notitie over de gescheiden afva linzameling. Net als in Oostburg en Sluis begint Aardenburg daar 2 januari volgend jaar mee. Voor aanschaf van een hydraulische spreider ten behoeve van de brandweer is bijna dertiendui zend gulden nodig. De 'schaar' is onder meer te gebruiken om be knelde verkeersslachtoffers uit autowrakken te bevrijden. op 7 mei stopt I ibrij. Dus het is uw laatste ka» g ïen van d'n Ria en Frans. evenbergen, Mare Monketa Hr. Vial in Oosterhout. i en René van Bijnen, Quitnix. I Ipelfonen, de Meikevers, Zulte| van Gorp voor hun bijdrage ai vond ter gelegenheid van het I n van C.V. Plakband. de e) Deze (O)ma's H.G. Kinderen, klein-ei achterkleinkinderen Tamara Joosen en Eb» Ruinaard. 7 mei 1994, Breda Henk Boons en Merian Diepstraten, 06-05-94. Raamsdonksvi Van onze verslaggever Hulst - Het kraamcentrum van de Stichting Homecare Zeeland houdt in de provincie twee grote kraam-infomarkten. Dat is op zaterdag 21 mei in Scheldorado te Terneuzen en 4 juni in de Getuigeniskerk te Middelburg. gewerkt door verloskundigen, een huisarts, verpleegkundigen, kraamverzorgenden, diëtisten, specialisten op het terrein van borstvoerding, ouders van cou veusekinderen en plaatselijke bedrijven. „We willen deze dagen een vro lijk karakter meegeven, waarbij iedereen welkom is", zegt De Block. De informatiedagen val len samen met het vijfjarig be staan van de organisatie, die nu dankzij de wettelijke erkenning als kraamcentrum een grote groei door maakt. Voor de kin- derenis er in Terneuzen een clowm aanwezig en in Middel burg een schminkteam. De kraam-informatiemarkten wor den zowel in Terneuzen als in Middelburg gehouden van 11.00 tot 17.00 uur. Volgens directeur C. de Block van de stichting Homecare is het de eerste keer dat in Zeeland een dergelijk evement van zo'n om vang wordt gehouden. Het doel van de informarkten is een zo breed mogelijke informa- te geven over zwangerschap, bevallen, kraamzorg en baby's. Dat gebeurt in de varm van meer dan vijfentwintig informatie stand. Daar kunnen bezoekers alles te weten komen over zaken als kraamzorg, bevalling (thuis en in het ziekenhuis), vormen zwangerschapsgym, couveu- teideren, verzorging en voe- ,an de informarkten wordt mee- Van onze verslaggever Oostburg - Podium West gaat op zaterdag 21 mei met de bus naar het Dynamo Open Air heavy metal-festival in Eindhoven. Optredende bands zijn daar on der andere Prong, Nerve, Last Crack, Skintrade, The Organiza tion en Clawfmger. Jongeren die meewillen kunnen zich opgeven \/,,nnnp bii SJC in Oostburg. Deelna- Johan YVOn me kost 45 gulden inclusief toe- Al één dag getrouwd- gangskaart, busreis en verzeke- feliciteert ons? 01626-87598 a.u.b.zf vroeg mogelijk. Robert van Ooyen en Anja van Dongen Den Hout, 6 mei 1994, Rob van Nimwegenen Esther Struys 6 mei 1994. Teteringen Erik van Huygevoorte® Angelique Weerman Dongen, 6 mei 1994 Tom Verschuren en Hilda Westerhuis 6 mei 1994, OosterW»- Hanrtie van der Broek e» Wim Sies Etten-Leur, 06-05-94 Maurice Buurstede e" Jolanda Jaspers- 6-5-'94. Etten-Leu' Rolf Klein en Brigitte Westenberg 6-5-'94. Etten-Leur ring. REDACTIE lerneuzen: Zuidlandstraat 32, tel_°1150-'|8924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van Helm, Ton Koomen (sport), eeter Oggel (editiechef), Harold dePuysseleijr. 5Rn^KJokstraat 1-tel- 01100- 46930, fax 01140-19698 Redacteur: Cees Maas (provin- cieverslaggever). 1 vTci 14, tel. 01140- '3'51, fax 01100-21928 Redacteur: Eugène Ver beten (plv. editiechef). ADVERTENTIEVERKOOP te?rfi«nn: Zuid|andstraat 32, Te|, 01650-17920. Bom,!9unW°ord'9ers: Martin H,fi ns Dimmers. 13751 enstraat 14- tel. 01140- F^egenwoordigers; Vera-i-Va den Brande- Marian verstraeten. ^oopieider: Harry Muur- ns, tel. 076-236454 tkde!?0nnumrners en openings- De werkkamer van Goethe is nagebootst in het Hulster stadskantoor. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Reynaert de Vos bepaalt de komende weken het leven in Hulst. De slimme Vos laat overal sporen achter en heeft tot 29 mei zijn intrek geno men in het stadskantoor in Hulst. Een internationale tentoonstelling moet Hulst het etiket van dé Reynaertstede bezorgen. Zowel de hal beneden als de ruimte op de eerste verdieping in het stadskantoor zijn ingericht met kostbare zaken. Het centraal thema van de tentoonstelling is gebaseerd op het feit dat de Johann Wolfgang von Goethe, de Duitse schrijver, precies 200 jaar geleden zijn versie 'Reineke Fuchs' schreef over het bekende dierenepos. Een schrijvers-werkkamer met grote doe ken op hout en een portret in olieverf van Goethe trekt onmiddellijk de aandacht bij binnenkomst. Getracht is een beeld te geven van de sfeer waarin Goethe werkte. Origineel materiaal uit 1794 rond Goethe's Reineke Fuchs en maar liefst 150 uitgaven van dit boek en 220 illustraties sieren de expositie die een internationaal karakter heeft omdat er materiaal geleverd is uit Duitsland, België en Nederland. De uitga ven van Reineke Fuchs worden aangevuld met enkele interessante uitgaven zoals de Culemann's fragmenten en het Comburgse handschrift. Oerdrukken van illustraties, houtdrukken, etsen, gravures en autenthieke boeken vor men een trekpleister om de ware Reynaert- liefhebbers naar Hulst te lokken. Maar ook de niet-kenners krijgen een goed zicht op het dierenepos, de inbreng van Goethe en de wijze waarop de Vos leeft in Hulst. Een kleurenfoto reportage toont alle hoekjes in de gemeente Hulst waar Reintje een spoor heeft nagelaten, van Reynaertbanken via straatnamen tot en met het Reynaertmonu- ment. Volgens voorzitter Egon Beaart is deze tentoonstelling een unicum in Europa. „Nog nooit zijn zoveel bijzondere uitgaven en originele illustraties in één tentoonstel ling bijeengebracht. Wij kregen de mede werking van het Goethemuseum in Düssel- dorf en Weimar, de koninklijke bibliotheek in Den Haag en de gemeente Sint Niklaas. Maar we hebben in Hulst ook enkele particulieren die een mooie collectie bezit ten en deze mensen werken ook spontaan mee aan de expositie." Tijdens de tentoonstellingsdagen is er steeds een lid van de Reynaert Stichting Hulst aanwezig om belangstellenden infor matie te vertrekken. Er is ook een geïllus treerde catalogus samengesteld door Wim Gielen en Peter Everaars met verhalen over de geschiedenis van de Vos, Goethe, de illustraties (speciaal de illustratoren Van Everdingen en Kaubach) en uitleg over de ten toon gestelde werken. De catalogus is gedrukt door Morres in Hulst. Om het Europees karakter van de expositie te benadrukken is H. Eversdijk (lid van de Eerste Kamer en van de Europese Raad) gevraagd om vandaag, zaterdag 7 mei, om 15.15 uur de openingshandeling te verrich ten. De tentoonstelling kan door iedereen vrij bezichtigd worden op weekdagen van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Axel - De Axelse avondvier daagse is gisteravond afgesloten met een bloemenparade en mu ziek. Een record aantal van tweehon derd deelnemers wandelde deze week afstanden van vijf, tien of vijftien kilometer. Alle routes eindigden gisteren op het Bosplein waar de deelnemers een bos bloemen kregen. Voorafgegaan door muziekvere niging Hosanna legden de wan delaars de laatste kilometer naar de voetbalkantine van AZW af. Alle deelnemers kregen daar een medaille. De schooljeugd, die zich liet sponsoren voor de actie 'Kinde ren in de knel', liep bijna vijf honderd gulden bijeen, bestemd voor de scholing van werkende leeftijdsgenootjes in de Derde Wereld. (ADVERTENTIE) NS F A S H I Noordstraat 15 g 4531 GB TERNEUZEN g (geldig van 1 t/m 31 mei 1994) 7*' Van onze correspondente Brugge - De Bloedprocessie is niet meer weg te denken in Brugge. Elk jaar op Hemel vaartsdag trekken duizenden naar deze Vlaamse histori sche stad om de processie van nabij te bewonderen. Dit jaar trekt de stoet tussen 15.00 en 18.00 uur uit op don derdag 12 mei. Langs het par cours zijn op belangrijke plaat sen tribunes opgebouwd of ban ken geplaatst. Het overgrote deel van het publiek staat in de histo rische straatjes en langs de Brugse Reien om een glimp op te vangen. Het parcours loopt langs de Zuidzandstraat, Simon Stevin- plein. Steenstraat, langs Belfort en Bloedkapel, Oude Burg, de Mariastraat,, Dijver, Rozenhoed- kaai, Brandbergstraat, Predik herenstraat, Hoogstraat, Philips- tockstraat, de Markt, de Geld muntstraat en Noordzandstraat ('t Zand). De toeschouwers zijn verzekerd van minimaal anderhalf uur spektakel. Belangrijke momen ten uit het bijbelverhaal, van de roeping van Abraham, het lij densverhaal van Christus tot en met de uitzending van de apos telen worden uitgebeeld, gespro ken, gespeeld en gezongen in een opeenvolging van kleurige figu ren, groepen en wagens. Honder den vrijwilligers zijn maanden bezig met de voorbereiding. Ma ken of repareren kostuums en attributen, studeren hun tekst in of repeteren de zangen. Na het bijbelgedeelte toont de stoet een beeld van de gouden eeuw van Brugge met een defile van ambachten, broederschap pen en vreemde koopmansgilden die Brugge toen rijk was. In het tweede gedeelte volgt de intrede van de Graaf van Vlaanderen en zijn bereden gevolg. Na het kleurrijke schouwspel van de marcherende groepen met vaan dels, zorgen de paarden voor sensatie. Een veel besproken in drukwekkend moment is de op tocht van het juichende volk dat het défilé van de stedelijke re liekschrijnen voorafgaat. Ook het zangkoor dat de grafelijke kerk dat de gouden rijve (reli- kwieënkast) van het kostbaar Bloed begeleidt, wekt bewonde ring op. In de Heilige Bloedkapel wordt reeds meer dan zeven eeuwen de kostbare relikwie bewaarde die door de Graaf van Vlaanderen bij zijn terugkeer van een kruis tocht werd meegebracht. Hij zou deze gekregen hebben van een patriarch. Hij liet bij zijn terug komst in Brugge nabij zijn resi dentie een kapel bouwen waar de relikwie bewaard en vereerd wordt. Bij plechtige beëdigingen kwamen feodale heren en poor ters bijeen bij de relikwie en uit het tonen van het Heilig Bloed aan het volk op de Burg ontwik kelde zich de 'ommeganck'. Deze ommeganck werd door de aan wezigheid van magistraat en ambachten een geanimeerde en luisterrijke processie. Zij die deze processie willen zien kunnen proberen een plaatsje te veroveren tussen de elk jaar dui zenden belangstellenden. De zit plaatsen moeten gereserveerd worden bij de Dienst voor Toe risme, Burg 11 in Brugge. Beeld uit de Bloedprocessie. Het 'hoofd' van Johannes de Doper wordt meegevoerd. FOTO ARCHIEF DE STEM f V- i -T 1 - Geen vorst en geen sneeuw, maar verder kunnen we u de komende dagen allerlei weersoorten aanbieden. Vandaag begin nen we zonnig, de bovenlucht is echter zeer onstabiel en dat betekent al snel (in den beginne) fraaie stapelwolken die echter een gemeen karakter hebben. Deze anders majestueuze wolken gaan uitgroeien tot venijnige regen- en onweersbuien. Tijdens die onweersbuien moet men beducht zijn op windstoten en zelfs korte hagelneerslag. Dit is voor later deze dag. W.ë beginnen zonnig en bij een kalme zuidelijke wind lopen de tempetaruren al snel op naar 21 graden aan de kust, tot 24 5 26 graden verder landinwaarts. Die buien die ons vanavond bereiken blijven zeker de komende nacht bij ons en vergallen ook eeen deel van morgen, zondag. Niet alleen regen, maar ook vooral frisser weer, maximaal 17 graden! Maandag wordt het nog frisser met nauwelijks 15 graden, maar dan komen er weer meer opklaringen en blijft het droog. Dinsdag en de verdere dagen van de nieuwe week stijgt de temperatuur weer naar waarden tussen 18 en 21 graden en is de zon nadrukkelijker aanwezig. Als we dat in cijfers weergeven komen we tot de volgende voorspellingen: vandaag zonnig, maxima 21 tot 26 graden, later op de dag buien met onweer, komende nacht 11 graden, daarbij een zuidelijke wind 3 Beaufort. Morgen noordwestelijke wind 3 Beaufort, 16 tot 17 graden, regelmatig buien, 's nachts l'Ö graden. Maandag noordwestelijke wind 3 Beaufort, maximum 15 tot 16 graden, droog met na de middag uitbreidende opklaringen, 's nachts 8 graden. Vanaf dinsdag opnieuw beter voorjaarsweer, meer zon, de wind is noordoostelijk en voert warme en droge lucht aan, waarin het aanvankelijk 18 graden is, maar de temperatuur loopt de volgende dagen op naar 20 tot 23 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 7 mei? Overdag werd het 15,8 graden, 's nachts 4,4, het regen niet en de zon scheen 11 uur en 25 minuten. De extreme temperaturen sinds de eeuwwisseling? Op 7 mei 1979 vroor het 's nachts 0,4 graden en op deze dag in 1976 werd het een ruime zomerse dag met 27,6 graden. Een zomerse dag is een dag waarop het meer dan 25 graden wordt. Het weer in april: het regende 70 mm, vorig jaar was dat 40 mm en normaal is voor april 52 mm. De zon scheen nu 145 uur, vorig jaar was dat meer met 153 uur, normaal is het aantal uren zonenschijn in april 148 uur. Het was gemiddeld 8 graden, vorig jar was dat 11 graden en normaal is voor april 8,5 graden. De weerspreuken, een raad aan de landbouwers: 'Zaai op droge grond, als de wind uit het oosten komt' en 'Overvloed aan dauw, maakt de hemel blauw'. St.-Jansteen - KBO: 1. Th. Kints, 2. A. van Remoortere, 3. M. Tael man. Clinge - ANBO. Mat 1: 1. me vrouw Bouvre/O. Rombaut, Ste- kene/Clinge; 2. mevrouw Kegels/ C. Baaijens, Heikant/De Klinge. Mat 2: 1. mevrouw De Block/M. van Vlierberghe, De Klinge; 2. mevrouw Heije/C. Bertram, Clin- ge/Hulst. Mat 3: 1. mevrouw Baa- ijens/A. Spitters, De Klinge/ Hulst; 2. mevouw Van Dorsselaer/ L. de Bot, Clinge/Hulst. Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. M. de Berge-J. Lau- reys, 2. J. Vermeersen-C. Suurt, 3. E. Blommaert-H. van Keer. Nieuw-Namen - Zaal Jo de Loos: 1. A. Thilleman-E. de Koning, 2. M. de Berge-R. Thilleman, 3. G. Styleman-J. Vermeersen. Uzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke: 1. echtpaar Koek, 2. Kerkhae- rt-De Waal, 3. Mijnsberghe-Bui- ze. RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden houden hun maandelijkse ruildag zon dag 15 mei van 9.00 uur tot 12.00 uur in feestzaal Sint- Michiel in Kieldrecht. Tevens is er een mini-tentoonstelling van geboortekaarten door Ca- rine Ysenboodt uit Kieldrecht. ZONNEBLOEM - De eerste regionale vakantieweek die de Zonnebloem organiseerde is een succes geworden De 25 gasten hebben genoten van een weekje in de Postelhoevg in Luycksgestel in een gezelli ge en ongedwongen sfeer. Be halve de wandelingen en een bezoek aan een museum wa ren er elke dag binnenaktivi- teiten. Er konden 25 gasten uit Groot Hulst mee op reis. Er lagen 38 aanvragen dus moesten 13 mensen teleurgesteld worden. De Zonnebloem wil na deze succesvolle week zich inzetten om volgend jaar weer een va kantieweek te organiseren. ZATERDAG HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 15.00 uur, schie ting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14.00 uur, schieting. HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14 uur, prijskaarting. TERNEUZEN - Café Du Commerce, 14 uur, kaarting Vogelvrienden. ZONDAG HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 10.00 uur, kaarting. KIELDRECHT - De Gouden Pluim, 15.00 uur, schieting. UZENDIJKE - Café Les Amies, 14 uur, kaarting. Van onze correspondent Clinge - De stichting Rollen driedaagse Clinge houdt van donderdag 12 mei tot en met zaterdag 14 mei voor de veer tiende keer de rollendrie daagse in zaal De Trouba dour. Vice-voorzitter J. Verstraten zegt dat ook dit jaar dezelfde formule wordt gehanteerd. Zo wel op donderdag als op vrijdag moeten de deelnemers de onder delen sprint, achtervolging en afvalkoers afwerken. Op zater dag zijn er in verband met de prijsuitrieking slechts de onder delen sprint en achtervolging. Het maximale aantal van zestien ploegen heeft ingeschreven. „Voor het spekken van de vere nigingskas is het de moeite waard om hieraan mee te doen," aldus J. Verstraeten. De rollendriedaagse begint don derdag om 19.30 uur. Om 19.00 uur wordt het festijn door de voorzitter geopend en de ploegen met hun sponsors aan het pu bliek voorgesteld. Vrijdag en za terdag is de start om 19.00 uur, terwijl het muzikale gedeelte ie dere avond verzorgd wordt door discobar Mare. De jury bestaat uit J. Verstraeten, E. de Burger en D. van de Bergen. Het com mentaar wordt gegeven door Hubert Suy. De prijsuitreiking is zaterdag om 22.00 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 17