DE STEM oerist vraagt om meer politie CNV5 FNV: Zwartboek over werkcondities onderaannemers bij Dow Wederopbouw van betonwijk Oost k DEBEDRIJF BV iPUITER [PUITER/ IEMONTEUR ord-Brabant Poes nekt automobiliste op A58 Broeden in de bloemenborder Verkrachter zegt zich niets te herinneren PROFILE KLAASSEN [leid [ondzwervend afval, dronkaards en gauwdieven ergeren vakantiegangers Vlissinger randt 6uit pure frustatie' vrouwen aan Drie jaar cel geëist tegen leider van brute overval op een Chinees restaurant m/v [Jaar cel voor [ontucht met jonge meisjes )auwtrappen in )e Braakman met )e Steltkluut Half Ihezi jaar voor it cocaïne Autoclub houdt Rode-Kruisrit Hoog bezoek bij uitreiking van Four Freedom Awards Twee jaar celstraf geëist a Gebruikte fietsen PA2ELLE PRIMEUR herenfiets trom.rém 450.- nATAVUS CHAMPION damesfiets trom.rém- 350.- BArAVUS ACTION jongensfiets 24, lrom.r^m 250.y Verder ruime keuze uit 30-tal gebruikte kinde^(tl_ames- en - heren- en racefietsen.-' VCs-O S PASSAGE - AXEL01156-61781 ;r Zeeland ZATERDAG 7 MEI 1994 DEEL 1 installatie en In bewaren van rkende maar zelf- gevestigd in Etten- 96 wordt Human tiet geformuleerde i zelfstandige baan vol bedrijf, fcieid om een wezen- te leveren aan de lie van HRM-beleid Jan marktbeleid, ende baan met veel terne contacten, aeidsvoorwaarden- rationeel ingestelde I die Fri-Jado zoekt? i brief met c.v. ng van aan IB.V. fcrdam. toonze verslaggever Lneuzen - De Industrie- Lid FNV wil een zwartboek laan samenstellen over de si- Ijtie waarin de onderaanne- Lrs bij Dow Chemical in lemeuzen moeten werken. L b0nd doet een oproep aan L'kcemers van deze onderaan- L,ers een bijdrage voor dit isartboek te leveren, in een gis- ■aen verschenen eerste afleve ring van het Onderaannemers bulletin. Volgens de bond heeft de vorig jaar door Dow ingezette bezuini gingsoperatie, waarbij de con tracten van de onderaannemers met vijf procent werden gekort, allerlei nadelige gevolgen voor de werknemers bij die aanne mers. Gedoeld wordt onder meer op beknibbeling van reiskosten en het langer van huis zijn om dat de koffiepauzes voor eigen rekening komen. Inzendingen, die daarvoor in aanmerking komen, worden ano niem geplaatst in het volgende bulletin. Bovendien kan de au teur rekenen op een 'aardigheid' van de bond plus vergoeding van portokosten. „Het is voor ons een van de manier om de mensen te laten zien wat de bezuinigingen bete kenen voor de werksituatie", zegt FNV-districtsbestuurder B. Oudenaarden. Hij vreest geen in dianenverhalen in het zwart boek, omdat die anoniem mogen worden ingestuurd. „Wij hebben ervaring genoeg om die te oder- scheiden van echte ervaringen". Bij Dow vindt men het vreemd dat het een zwartboek Dow Che mical moet worden. „De FNV vraagt zijn leden arbeidsvoor waarden en werkomstandighe den, die bij hun eigen werkgever heersen, te melden. Dat het hier werkgevers betreft die voor Dow werken is volgens ons niet rele vant." Erop gewezen werd dat de door Dow gevraagde kostenbesparin gen met de betrokken onderaan nemers zijn doorgesproken en in nauw overleg tot stand gekomen. „Die kostenbesparingen waren noodzakelijk om werk en werk gelegenheid in de toekomst enigszins zeker te stellen. De onderaannemers hebben hier voor begrip getoond en hebben zelf in hun eigen bedrijven de nodige maatregelen doorge voerd, zoals ook Dow die voor zijn eigen personeel heeft door gevoerd". Bij de veertien onderaannemers van Dow Chemical werken vol gens de bond tussen de 350 en 450 mensen. De bond probeert die werknemers onder één noe mer te krijgen 'om een steviger vuist' te krijgen. |an onze verslaggever lliddelburg - Een derde van alle toeristen in Zeeland itó meer politietoezicht op de stranden. De oorzaak is [en gevoel van onveiligheid, men durft geen spullen Ichter te laten op het strand wanneer men gaat zwem- 1-22609 - Fax 01620-23995 wstelinrichtingen in de pn vakbekwaam personeel alitatief hoogstaand zijn zowel grote Dijen als particulieren. vij: 'an Ham, 01620-22609. net 16 zelfstandige bonden en ruim IV adviseert de leden op het gebied anciering en sociale zekerheid, igen juridische dienst. Het CNV d onderhandelingspartner met ichting van de Arbeid, Sociale bond van Vakverenigingen en sekt het CNV een goede uitoefening van deze is vereist: oede algemene ontwikkeling inimaal HBO-niveau; *ht in sociaal-economische igstukken, zoals arbeid en men, infrastructuur, sociale rheid en arbeidsvoorziening; iteit met de uitgangspunten het CNV; ntiviteit en daadkracht; ekende communicatie- digheden; nggevende capaciteiten en een I vermogen planmatig te en. ychologisch onderzoek kan itmaken van de solücitatie- iure. in de selectieperiode zijn :kken voorzien met vertegen- igers van de vereniging en de rganisatie. ering van die groepen die een iken valt aan vrouwen, :e groepen worden nadrukke- en f 6.156,- bruto per maand. plaatsing van deze advertentie C.A. van den Berg, coördina'0 2475, 3500 GL Utrecht. vermelden. t blijkt uit een representatief Inderzoek onder 809 toeristen lat de politie in Zeeland vorige Wr heeft gehouden. Het on- j/etlige gevoel op de stranden is teen specifiek Zeeuws probleem paar internationaal, alleen vin- ïen de Zeeuwse toeristen dat dit tiet meer politietoezicht kan prbeteren. e politie zelf is niet ontevreden (net de kritiek, maatregelen ne ten op plaatsen waar veel men- sen komen, past in het nieuwe beleid. De bouw van kluisjes bij pan onze correspondent Middelburg - De 73-jarige Goe- jsenaar J.L. is door de Middel- Ibizrgse rechtbank schuldig be- ponden aan het hebben van ge meenschap met een tienjarig pietsje en ontucht met haar jon- jere zusje in de periode 1990 tot [en met 1992. De man is, twee maanden onder de eis, veroordeeld tot twaalf laanden waarvan vier maanden lorwaardeiijk met een proeftijd pan 2 jaar. Fan onze verslaggever braakman - De vogelwerk- Voep van de natuurbescher- ngsvereniging De Stelt- kluut gaat op Hemelvaarts dag dauwtrappen in recrea tiegebied De Braakman. poor dag en dauw uit de veren bm te genieten van de vroege wlzang. p jaren doet de vogelwerkgroep pt in het oosten van Zeeuws- plaanderen. Al jaren ook, komt vanuit Ter- peuzen de vraag waarom het iauwtrappen eens niet in die pitreien kan plaatsvinden. Paarom trekken de natuurmin- per.de dauwtrappers van de vo- fchverkgroep iaar naar De praakman. Een gebied dat nau- r«i]ks introductie behoeft bij patiiurkenners. Er vertoeven wa lgvogels, bosvogels, kustvogels Ui weidevogels en de jongste aren is ook de nachtegaal er peevast te vinden. Pnder het motto 'voor wat hoort pt is er na afloop van de pcursie op het recreatieterrein, fle om 5.00 uur begint bij de t jaog van De Braakman, een Ptbijt in de kantine van het Fcreatiegebied. F" bosten van deelname bedra d-B vijf gulden. Aanmelden pag telefonisch voor 10 mei bij f™ Smet (01140-11625) of |ian Flagge (01150-18021) de stranden zou bovendien een oplossing kunnen bieden, meent de Zeeuwse politie. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat veel toeristen, dagjesmensen en verblijfstoeris- ten, zich ergeren aan achtergela ten afval op de stranden en in de natuurgebieden. Vooral in deze gebeiden ook, ergert de toerist zich aan vernielde bomen en plahten. De belangrijkste conclusie uit het onderzoek voor de politie zelf is dat 95 procent van de ondervraagden zich niet onveilig voelt in Zeeland bij het vakan- tievieren. Dit maakt, dat de poli tie zegt dat een grote verande ring van beleid niet nodig is. Fiets 'Meer landelijke problemen zijn gesignaleerd. De toerist in Zee land durft de fiets niet met een gerust hart neer te zetten als men naar het strand gaat of op een terrasje gaat zitten. Voor de politie betekent dit dat fietsen- parkeerplaatsen meer opgeno men zullen worden in de surveil lances en dat er richting bestuur geadviseerd gaat worden om be waakte fietsenstallingen te bou wen. Hardrijdende auto's geven ook overlast in toeristische gebieden. Naast toezicht in opvallende po- litie-auto's zullen snelheidscon troles op wegen met veel toeris tisch verkeer worden gehouden. Veder wordt het bestuur geadvi seerd om te bekijken of er meer autoloze of autoluwe gebieden kunnen worden aangelegd. Met de verkeersveiligheid op de fiets paden zit het volgens de toeris ten wel goed. Dronkaards Van de ondervraagde verblijf- stoeristen die 's avonds uitgin gen werd dertig procent gecon fronteerd met dronken mensen, vijf procent werd daadwerkelijk lastig gevallen door dronkaards. De gegevens, die het onderzoek heeft opgeleverd, kunnen door de politie op velerlei wijze wor den benut, maar ook meegeno men wordt, aldus een gisteren verspreid persbericht, dat eerde re onderzoeken aantoonde dat 39 procent van de Zeeuwen overlast ondervindt van de toe risten. Van onze correspondent Oostburg - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) houdt morgen, zondag, haar jaarlijkse Rode-Kruisrit. Start en finish van deze 35 km lange oriëntatie-puzzelrit voor automobilisten zijn gelegen in Oostburg. De rit telt tevens mee voor het clubkampioenschap van de WZA. Ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen. De inschrijftafel is gevestigd in café De Vier Emmers aan de Markt te Oostburg waar na af loop ook de prijzen aan de win naars worden uitgereikt. De start van de eerste equipe is om 14.00 uur. Inschrijven voor deel name is mogelijk vanaf 13.30 uur. Officier eist 18 maanden cel Van onze correspondente Middelburg - Voor bedreiging van een man en aanranding van twee vrouwen op 27 januari in Middelburg, eiste de officier van justitie mr. Veurink achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk, tegen een 22-jarige Vlissinger. if9" onze correspondente Xdd;'b,u,r8-De20-iarigeN.B., tetrant 'anuar' in Terneuzen Een til Wefd °P bet bezit van fcndw a heid cocaïne. is ver fceva.. eis veroordeeld tot een Senisstraf van zes maan- geleden had de of fi leren f Iustit'.e in Middelburg tliaswn'man die door ziin vele pche venV00r de nod'8e juridi- F«dCs.had gezor§d' Bovendien moet C. A. volgens de officier ook de vier maanden uitzitten die hem bij een vorige veroordeling voorwaardelijk wa ren opgelegd. 'Uit pure frustatie' en woedend op zijn familie had de man zich die avond 'afgerea geerd' op onschuldige voorbij gangers, zo gaf hij toe. Eerst had hij de hem vaag be kende man met een mes bedreigd en even later twee voorbijwan- delende vrouwen. Een van de vrouwen drukte hij vervolgens tegen de grond waarna hij haar onder bedreiging met het mes ontuchtig betastte. Toen de eerder bedreigde man tussenbeide sprong liet A. de vrouw gaan, maar twee straten verder trok hij opnieuw een vrouw van de fiets terwijl hij schunnige opmerkingen maakte. In doodsangst zette ook dit slachtoffer het op een gillen, waarna A. de benen nam. Dat er met A. iets 'goed mis is' was voor de rechtbank en de officier van justitie zo klaar als een klontje, maar niet voor A. zelf, die iedere vorm van hulp verlening of behandeling dan ook consequent weigert. Mr. Veurink had nog gehoopt op een tbs-advies van de onderzoekende psycholoog, maar dat zat er niet in. „En zo blijft mij niets anders over dan een langdurige gevan genisstraf", zo concludeerde de officier. Fazanten nestelen zich doorgaans op goed beschutte plekjes waar ze zo weinig mogelijk verstoring verwachten. Een fazant in Vogelwaarde denkt daar anders over. De vogel koos de bloemenborder van de familie Mangnus aan het Rechtepad om er een nest te maken. Daar broedt ze nu op een tiental eitjes. „Wij wonen hier nu precies 12,5 jaar", zegt mevrouw Mangnus, „maar zoiets hebben we nog nooit meegemaakt". foto camile schelstraete Van onze verslaggever Kapelle - Een eenzijdig, maar alleszins onge bruikelijk ongeval heeft gistermorgen een vrouw van haar auto, een boom van zijn bast en een poes van haar vrijheid beroofd. Rond de klok van half twaalf reed een 24-jarige inwoonster van Oudelande over rijksweg 58 nabij Kapelle. Tijdens de rit sprong plotseling haar poes, die op de achterbank zat, in haar nek. Terwijl ze het dier terug naar achteren deed, raakte zij met de linkerwielen van haar auto in de middenberm. Door een te hevige correctie raakte zij rechts in de berm. Via de sloot kwam zij tot stilstand tegen een boom. De vrouw is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis in Goes. De poes is tijdelijk onderge bracht in het dierenasiel. De auto was geheel vernield. Van onze verslaggever Middelburg - Hoog bezoek uit de hele wereld op 4 juni bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg. H. Witteveen, oud-minister en oud-directeur van het Internationaal Monetair Fonds, en Christopher Roose velt, kleinzoon van de voormalige Amerikaanse president reiken de medaille die dag uit aan de Dalai Lama. De organisatie van de uitrei king van de hoge Nederlands- Amerikaanse onderscheiding is in handen van de Roosevelt Stichting. Richard Holbrook, de Ameri kaanse ambassadeur te Bonn en professor Arthur Schlesin- gen, historicus en oud-advi seur van president John F. Kennedy, reiken de onder scheiding voor vrijheid van meningsuiting uit aan Marion Grafin Dönhoff, uitgeefster van het blad Die Zeit. Gerhart M. Riegner, vice- voorzitter van het Joods We reld Congres, krijgt de medail le voor vrijheid van godsdienst uit handen van Stephane Hes- sel, ambassadeur De France, en Henry Morgenthau III, zoon van de minister van fi nanciën onder Roosevelt. Sadako Ogata, Hoge Commis saris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, ont vangt de onderscheiding voor Vrijwaring van Gebrek uit handen prof. dr. P. Kooijmans (minister van buitenlandse za ken) en mevrouw Franklin D. Roosevelt jr. Paula d'Hondt (minister van staat van België) en professor Eisenhower, kleinzoon van wijlen de Amerikaanse gene raal en president, geven de 'award' voor Vrijwaring van Vrees aan professor Zdravko Grebo, oprichter van het ra diostation ZID in Sarajevo. Van onze correspondente Middelburg - Tegen vijf mannen (drie Middelburgers en twee Amsterdammers) die betrokken waren bij de roofoverval op een Chinees restaurant in Middelburg op 10 augustus van het vorig jaar, zijn vrijdag voor de Middelburgse rechtbank gevangenisstraffen geëist van acht maanden tot drie jaar. Maandenlang keken omwonenden van de gesloopte betonwijk Oost in Axel aan tegen een vrijwel kale vlakte. Tussen de buien door zagen ze graafmachines wroeten in de ingewanden van de wijk, en heimachines die subtiel, want bewoners waren bang voor scheuren, palen de grond in boorden. Maar alles speelt zich nu af boven de grond en er blijft aan duidelijkheid niets te wensen over: de wederopbouw van de wijk is begonnen. foto camile schelstraete De hoogste straf vorderde de officier tegen de 23-jarige Mid delburger E.G., die beschouwd wordt als het brein achter de overval, en die bovendien de leverancier was van het geweer en de messen die bij de beroving werden gebruikt. De Middelburgers (behalve G. ook nog de 22-jarige T.G. en de 20-jarige R. de W.) ontmoetten elkaar regelmatig op house-par ties waar het geld met handenvol tegelijk werd uitgegeven aan vriendinnen en XTC-pillen. De geldnood was dan ook hoog en toen de Amsterdamse broers M. en R.H. (19 en 21 jaar oud) een dagje kwamen 'meestappen', werd tijdens een bezoek aan de kermis besloten 'iets' aan de geldproblemen te doen. T.G. verklaarde zich bereid het groepje rond te rijden op zoek naar een 'gunstig project' en in eerste instantie werd gedacht aan diefstal van een dure auto in Vlissingen. „Maar hier was het veel te druk", zo verklaarde een van de mannen voor zijn rech ters, en daarom werd gekozen voor Middelburg en dan met name 'de Chinees' waar de W. wel eens wat afhaalde. Het geweer was op aanwijzing van een van de Amsterdammers niet geladen, 'omdat Chinezen nooit gewapend zijn en zo al genoeg zullen schrikken'. Gewa pend met het geweer liep een van de Amsterdammers tegen sluitingstijd het restaurant bin nen, samen met een zesde man (eveneens uit Amsterdam) die nog steeds voortvluchtig is. Ook de W. (gewapend met een mes) ging door de voordeur terwijl de rest van de gelegenheidsbende zich via de achterdeur in of daar vlak buiten de keuken posteerde. De in het restaurant aanwezige eigenaar werd na wat rake klap pen tegen de grond gewerkt, sa men met zijn echtgenote, terwijl hun twee kleine kinderen schreeuwend moesten toekijken. In de keuken werd het overige personeel in bedwang gehouden, terwijl T.G. buiten in zijn auto op wacht stond. Het zestal ging er tenslotte van door met de dagopbrengst (vol gens de Chinees zo'n zesduizend gulden, volgens de overvallers veel minder) die in de auto op weg naar het Rotterdamse sta tion (waar de Amsterdammers werden afgezet) werd gedeeld. Omdat geen van de mannen zich 'echt prettig' voelden in de ge vangenis waar de groep in voor arrest verblijft, werd door twee van hen verzocht in aanmerking te komen voor een zogeheten 'Lubberskampement', voor jeug dige criminelen die veroordeeld zijn tot minimaal zes maanden en maximaal twee jaar. Maar wat de officier van justitie betreft zit er voor geen van de verdachten in. Tegen de beide Amsterdammers eiste hij ten slotte gevangenisstraffen van 2,5 jaar, evenals tegen de Middel burger R. de W. Tegen de chauf feur van de bij de overval ge bruikte auto werd twaalf maan den geëist waarvan vier voor waardelijk, plus verbeurdverkla ring van de auto. De hoogte van de tegen de hoofdverdachte E.G. geëiste straf van drie jaar werd overi gens mede bepaald door twee andere feiten op de dagvaarding. Zo had de Middelburger op 21 augustus ook nog ingebroken in een koffieshop en een maand later in een woning in zijn woon plaats. Uitspraak over veertien dagen Van onze correspondent Middelburg - De uitslag van een DNA-test vormde- vrijdag voor de Middelburgse rechtbank volgens officier van justitie mr. Veurink het doorslaggevende bewijs dat de 22-jarige P.B. de verkrachter moet zijn geweest die zich op 13 januari had vergrepen aan een jonge vrouw. ■I In eerste instantie had B. de feiten glashard ontkend, maar geconfronteerd met de resultaten van het onderzoek zei de man verbaasd: „Daar sta ik nu echt van te kijken". 'Onder invloed van het één en ander' wist hij zich niets meer te herinneren van wat hij die avond na een partijtje sporten had gedaan. Maar de kans dat de op de kleding van het slachtoffer aan getroffen spermasporen in één op de miljoen gevallen niet van hem zouden zijn, vond ook B. wel erg klein. Uit de psychologische en psy chiatrische rapporten was geble ken dat er niets mis is met het geheugen van de Vlissinger en daarmee stond voor de officier van justitie vast dat B. gewoon weigert zich bepaalde dingen ter herinneren. Bovendien was er nog de verkla ring van een getuige die vanach ter zijn raam in de woonkamer had gezien hoe B. (die hij later van foto's herkende) op een 'ver dachte manier' achter de vrouw had aangelopen. Tenslotte was er de getuigenis van het slachtoffer dat haar ver krachter later in een discotheek weer tegenkwam. Tegen B. werd tenslotte een gevangenisstraf geëist van drie jaar waarvan twaalf maanden voorwaardelijk, toezicht van de reclasering en betaling van 1500 gulden aan het slachtoffer.

de Stem | 1994 | | pagina 15