iele onie or een. Organisaties werkgevers op één lijn Philips neemt lichtbedrijf AEG over Ontzuiling slaat toe in werkgeversland Audax wil goed jaar 1993 nog verbeteren Shell Moerdijk bespaart miljoenen kuub aardgas Ceteco wil via de beurs toe naar miljard omzet ECONOMIE A5 Nauwe band VNO met NCW IJDAG 6 MEI 1994 /\t AND kort n fïlmverbod eiten hebben maatregel», n films begin dit jaar zonder Imfestival hebben vertoond films te maken binnen 0f nciers van filmmateriaal en den met de regisseurs zaken tival Rotterdam heeft begin ken regisseurs besloten het om de films te vertonen te ministerie in Beijing al aan lijke films te maken, zouden Ioucester t van seriemoord verdachte in het Engelse Gloucester lijk gevonden. Frederick W r, wordt ervan beschuldigd n om het leven te hebben dochter. Zijn tweede vroTO ra vijf moorden. Patholoog e overblijselen van het elfde n. Het lijk werd woensdag keukenvloer in een huis aan e echtpaar van 1970 tot 1971 d van het 'House of Horror lijk dat van hun dochtertje i ijd van 7 of 8 jaar verdween. r terug naar Gaza r terugkeren naar de Gaza- -s van Buitenlandse Zaken ar Gaza, en Gaza gaat niet s verzekerde dat het akkoord n in Gaza en Jericho, voor- emers uit Noorwegen, Dene- in Israël aangekomen. De en, 35 Denen en 35 Italianen, ron op de Westelijke Jordaan- een compromis tussen Israël rnemers eiste na de moord op in een moskee in Hebron endrecht executie iepresentator Phil Donahue is utoriteiten in de staat North ecutie mag opnemen en op roordeelde moordenaar David d getuige te zijn van zijn ls onderdeel van een verhaal toriteiten in North Carolina Donahue stelt dat met het suiting en expressie is aange- astleggen van de executie een elijke treurige gebeurtenissen tv-spektakel worden. lute meerderheid af op een tweederde meerder- se parlement. Op de zesde dag htervolgde tellen der stemmen t op de tweede plaats de tot nu De NP van president F.W. de de stemmen. Als het ANC op omt, kan de partij van Nelson e grondwet van het Zuid-Afri- n. Daarbij ls ze overigens wel arische richtlijnen die vastüg- aronder ook de handtekening eft Mandela aangekondigd dat solo-optreden van zijn partij, le verzoening. ernkoppen' ft gisteren, voor het eerst in het en over het nucleaire arsenaal at zijn land zich niet bij het e Navo kan aansluiten, omdat voert. Verder is Parijs niet van en. Het nucleaire arsenaal van 00 kernkoppen', wat neerkomt dige drempel," aldus de Franse kingsmacht van Frankrijk be- e elk kunnen worden uitgerust ier kernkoppen'. „Het gaat in n van elk 150 kiloton voor 64 'j herinnerde eraan dat van deze ermanent in bedrijf zijn. ie in Moskou en in het centrum van Moskou t die hij in een koffer meevoer- kwamen daarbij om het leven, x De Moskouse televisiezender len van de lichamen van de verspreid lagen en in bomen d op nauwelijks drie kilometer metrostation Taganskaja. DESTEM VRIJDAG 6 MEI 1994 voordelig bij: 0-50 min. p/maand 50-200 min. p/maand 200 min. p/maand Providers Martin Dawes (033- tel NEDERLAND (020-667 83 11) >m (06-0115). informatie over Het Mobiele u gratis bellen met 06-0106. rmQQ&Sl Netwerk. I Voorzitter raad van commissarissen Dekker maakt plaats voor Maljers tan onze redactie economie Eindhoven - De lichtdivisie 0 Philips neemt AEG Licbttechnik over van het jmtse concern AEG. Philips heeft dat gisteren bekend ge- jiaakt op dezelfde dag dat flisse Dekker, voorzitter van raad van commissarissen, geheld nam van het con cern. Het reorganiserende en verlies- ijdende moederconcern AEG, onderdeel van Daimler-Benz, concentreert zich op zijn kernac- liviteiten. AEG Lichttechnik, [iet een omzet van ruim 330 uijoen, paste daar niet meer bij. p0or de overname versterkt Phi lips zijn positie op de Europese markt voor verlichtingsarmatu ren (onder meer lichtbakken Voor TL-buizen). Op de Duitse markt kan Philips meer vuist >n tegenover Siemens, marktleider in Duitsland op licht-gebied. AEG Lichttechnik met hoofd kantoor in Springe, vlakbij Han nover, bezit een goede positie op de Duitse thuismarkt en Scan dinavië. Volgens een woordvoer der van Philips is het bedrijf winstgevend. Hoeveel Philips voor het Duitse lichtonderdeel op tafel heeft gelegd, wil hij niet bekendmaken. AEG Lichttechnik bezit een fa brieken in Springe en in Fin land. Bij de Duitse dochter wer ken ongeveer 1200 medewerkers. Door de aankoop ziet de Philips- lichtdivisie haar jaaromzet stij gen van 7,87 miljard naar on geveer 8,2 miljard. De Philips- divisie, de grootste lichtprodu- cent ter wereld, noteerde in het eerste kwartaal van dit jaar een daling van het bedrijfsresultaat van 277 miljoen naar 262 miljoen. Het AEG-concern is bezig een aantal activiteiten af te stoten. Zo werd woensdag bekend dat het Zweedse concern Electrolux AEG's divisie huishoudelijke ap paraten overneemt. In 1993 maakte AEG een verlies van on geveer 1 miljard. Dekker Na alle veranderingen ten gunste die Philips de afgelopen jaren heeft doorgemaakt, is het nu het juiste moment om plaats te ma ken. Dat zei prof. dr. Wisse Dek ker gisteren op de laatste aan deelhoudersvergadering die hij als voorzitter van de raad van commissarissen leidde. Dekker wordt opgevolgd door oud-Uni- leverbaas F. Maljers. Dekker is in april 70 geworden. Bij Philips geldt een leeftijds grens van 72. Dekker zelf stelde onlangs voor hem te benoemen voor slechts twee jaar. Het con cern voelde daar kennelijk niets voor, waarop Dekker opstapt. Dekker stond de afgelopen jaren als president-commissaris in toenemende mate bloot aan kri tiek. Het werd hem door tegen standers met name kwalijk ge nomen dat hij zelf was blijven zitten na het gedwongen vertrek van de vorige president C. van der Klugt, die in 1990 ondanks zwaar tegenvallende resultaten een veel te groot optimisme uit straalde. Dekker, zelf ook voormalig be stuursvoorzitter, heeft 46 jaar bij Philips gewerkt. De beslissing om zijn functie neer te leggen was niet gemakkelijk, zei hij. Hij trok het boetekleed aan: „Wij hebben ook fouten gemaakt," al dus Dekker over de doodsstrijd waarin Philips enkele jaren te rug verkeerde. Philips heeft met de benoeming van buitenstaander Maljers ge broken met een traditie: tot dus ver sprak het vanzelf dat de persident na zijn terugtreden on middellijk werd benoemd tot voorzitter van de raad van com missarissen. Dekker op zijn laatste Philips-aandeelhoudersvergadering als president-commisasaris. foto van de meulenhof Den Haag (anp) - De werkgeversorganisaties VNO en NCW verdwijnen als aparte belangenbehartigers van het Neder landse bedrijfsleven. Er komt een nieuwe 'Vereniging VNO en NCW' met beide organisaties (die wel zelfstandig blijven bestaan) als leden. Eerdere pogingen van Neder- landse topondernemers om beide organisaties tot een fusie te be wegen, liepen enkele jaren gele- nog op niets uit. Via de nu >zen omweg - beide bureaus blijven bestaan- komt het nu toch tot een volledig samengaan van de kerntaken. De huidige VNO-voorzitter Rin- nooy Kan wordt voorzitter van log op te richten vereniging. Het voorzitterschap zal rouleren. Dat betekent dat NCW-voorzit- ter Blankert na twee jaar aan de beurt is. Of dat in de toekomst zo zal blijven, is niet duidelijk. Apart De nieuwe vereniging gaat de beleidsbureaus van VNO en NCW, die op dezelfde terreinen actief zijn, coördineren. Hoewel ze afzonderlijk blijven opereren, zal er afhankelijk van het onder werp via 'clustering' nauw wor- samengewerkt. De dienst verlenende apparaten ten behoe ve van de leden blijven eveneens in stand. VNO en NCW blijven ook apart gehuisvest. Of dat ver andert wanneer het VNO over een paar jaar een nieuw kantoor in Den Haag betrekt, is niet duidelijk. Het zelfstandig voortbestaan is vooral voor het NCW van bete kenis. De christelijke werkgever sorganisatie telt veel individuele ondernemers onder de leden, die hechten aan een eigen, christe lijk profiel. Het NCW zal zelf standig naar bulten blijven tre den. Een beslissing over het afslan ken van beide organisaties is nog niet genomen. Het bedrijfsleven oefent al langere tijd druk op VNO en NCW uit om 'aan de top van de belangenbehartiging' sa men te gaan. Dat wil dat er een eind komt aan de vaak dubbele belangenbehartiging. Hoewel het geluid van beide werkgeversor ganisaties over veel onderwer pen vrijwel identiek is, zit er ook wel eens enig licht tussen stand punten. Naar buiten toe moet daar een einde aan komen. In de voorbe reidende fase van een stand puntbepaling kan tussen de bu reaus het 'eigen geluid' van bei de organisaties nog wel door klinken. Een van de nieuwe platen-warmtewisselaars bij Shell Moerdijk. foto de stem/dick de boer Gilze - Uitgeversmaatschappij Audax in Gilze zoekt in 1994 ie uitdaging om de goede resultaten van 1993 met 15 procent te verbeteren. Dat zegt de raad van bestuur van het uitgevers concern in het gisteren gepresenteerde jaarverslag over 1993. Het concern heeft ondanks de inzinking van de economie een g°ed jaar doorgemaakt. De net- winst is gestegen van 5,5 mil joen in 1992 tot ruim 7,5 miljoen gulden in 1993. He Audax-groep in Gilze is eige naar van de uitgeverijen De Vrij buiter (vrouwenbladen, strips en PtKelbladen) en Kontekst (Weekend, Aktueel en Avant- ,ie). Daarnaast worden bui- j andse tijdschriften geïmpor- eem. Via de keten van AKO- jiflbirTïri ae Keten van AKU- wkwinkels (250 verkooppun ten) heeft Audax een stevige vin gen in de pap in de detailhandel. 1993 waren er, inclusief de parttimers, gemiddeld 1017 992 1012) werknemers in Behalve een stijging van de net towinst verbeterde Audax ook het bedrijfsresultaat van 11,3 miljoen tot bijna 15,6 miljoen. De omzet liep op van 328 mil joen in '92 tot 363 miljoen in '93. Vooral de uitgeverijen, de im porteurs Betapress en Van Gel deren alsmede de begin 1993 overgenomen Belgische bedrij ven Imapress en Fimli hebben daaraan bijgedragen. Audax is optimistisch over dit jaar. Om het marktaandeel ver der uit te bouwen wil het bedrijf investeren in organisatie- en produktvernieuwing. Ook moet de arbeidsproduktiviteit omhoog door verlaging van de kosten en verhoging van de efficiency. Van onze verslaggever Henk den Ridder Moerdijk - Door toepassing van nieuwe platen-warmtewisselaars slaagt Shell Nederland Chemie bv, vestiging Moer dijk erin elk jaar een hoeveelheid ener gie te besparen, die gelijk is aan de energie van 4,7 miljoen kubieke meter aardgas. Daarmee wordt zoveel geld bespaard, dat de nieuwe warmtewisselaars binnen anderhalf jaar zijn terugverdiend. In de fabrieken van Shell Moerdijk komen grote temperatuurverschillen voor, varië rend van min 200 tot plus 1.100 graden. Als een bepaalde stof moet worden afgekoeld, komt warmte vrij. Dat verschijnsel kennen we uit de keuken: de achterkant van de koelkast moet vrij staan, omdat er bij de koeling warmte vrijkomt. In een chemische fabriek als Shell Moerdijk voltrekt dat pro ces zich op grote schaal. Omdat Shell Moerdijk permanent onderzoek verricht naar een betere efficiency is vier jaar geleden een onderzoek uitgevoerd naar het energieverbruik in de fabrieken. Daarbij kwamen nieuwe energiebesparende technie ken in de etheenfabriek naar voren. In de warmtewisselaars in deze fabriek worden koude gassen langs warme gassen gevoerd, waardoor een uitwisseling van warmte ont staat. Metaalmoeheid Maar de gebruikte materialen voldeden niet. Het metaal kon niet tegen de warmtever- schillen. Er trad een soort metaalmoeheid op, waardoor scheuren ontstonden. Propeen lekte in ethaan. Om de warmtewisselaar te repareren of vervangen moest de hele fa briek op Moerdijk worden stilgelegd. Dat kost al gauw miljoenen per dag en heeft tot gevolg, dat veel produkt onnodig moet wor den afgefakkeld. Er werden op voordracht van ir. A. Kloth van Shell nieuwe warmtewisselaars ontwik keld. Ir. P. Gezelle, adviseur-technoloog op de kraker, spreekt van de 'de-ethaniser feed- pre-heater'. Projectleider ing. F. Kersteman van Shell Moerdijk noemt het apparaat de 'ethaan-voorverwarmer'. Het principe is eenvoudiger, dan deleek wellicht vermoedt. Wie een kamer wil ver warmen met een element van tachtig vier kante centimeter, moet dat element veel warmer maken, dan iemand die hetzelfde resultaat wil bereiken met een element van drie vierkante meter. De oppervlakte van de warmtewisselaar speelt ook in de etheenfa briek een grote rol. Duurzamer De nieuwe wisselaars moesten op de eerste plaats duurzamer worden, zodat er geen storingen meer optraden. Dat lukte, want de nu ontwikkelde apparatuur gaat niet meer kapot. Een ander voordeel is, dat ze weinig ruimte in beslag nemen. Ze zijn toepasbaar in verschillende industrieën, zelfs op boor- platforms, aldus Kersteman en Gezelle. De techniek werd verder ontwikkeld en mondde uit in breed inzetbare Plate Fin Heat Exchangers (PFHE). Ook hierbij kon veel warmte, die anders verloren zou gaan, worden hergebruikt. Beide typen wisselaars zijn in de kraker van Shell Moerdijk inge bouwd. Ze besparen een hoeveelheid energie, die kan worden vergeleken met de energie van 4,7 miljoen kuub aardgas. Daarnaast hoeft de fabriek vrijwel niet meer te worden stilgelegd als gevolg van storingen. Er treedt minder produktieveriies op en er hoeft min der te worden gefakkeld. In geld omgezet een besparing van ruim 1,2 miljoen gulden. De totale ontwikkelingskos ten van het project bedroegen 1,9 miljoen. De terugverdientijd van het project is dus niet meer dan circa anderhalf jaar. Subsidie Daar komt bij dat Shell Moerdijk van het ministerie van Economische Zaken een sub sidie heeft gekregen van 758.160. Dit mi nisterie heeft een subsidieregeling, die Ten ders Industriële Energiebesparing heet. De subsidiegelden worden beheerd door de No- vem, de Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu. Met de laatste ontwikkelingen is de techniek van de thermische kraakinstallatie vrijwel geperfectioneerd. „De techniek is bijna hon derd jaar oud. We hebben nu de derde of vierde generatie kraker. Het wordt steeds moeilijker om nog verbeteringen aan te brengen," zegt ir. Gezelle. ECONOMIE kort Werkloosheid in Duitsland verder gedaald Nürnberg - Het aantal werklozen in Duitsland is de afgelopen maand met 94.000 verminderd tot 3,8 miljoen. In het westen slonk het aantal Duitsers zonder baan met 49.700 tot 2,59 miljoen, wat neer komt op een vermindering van 8,5 tot 8,4 procent. In het oosten nam het werklozenleger af met 44.100 tot 1,22 miljoen. Het werkloosheidspercentage daalde hiermee van 16,8 tot 16,2. Boete van miljoen frank dreigt voor Tapie Parijs - De effectenbeurs van Parijs heeft besloten de omstreden zakenman Bernard Tapie te beboeten met een miljoen frank 330.000). De boete is opgelegd in verband met vermeende malversaties bij een lening van honderd miljoen frank van de onderneming Testus, producent van weegapparatuur. Tapie leidde dit bedrijf van 1987 tot 1992. De lening werd in 1990 aangegaan. Er waren bij de beurscom- missie klachten binnengekomen dat met de financiële gegevens niet erg nauwkeurig was omgesprongen. Tapie zegt dat de beurscommissie zich niet op hem, maar op Testus moet richten. Hij is in beroep gegaan. Flinke winstverbetering voor BP Londen - Het Britse olie- en gasconcern British Petroleum (BP) heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winst na belastin gen en buitengewone baten en lasten van 328 miljoen pond sterling 918 miljoen) geboekt. Dat komt neer op een verbete ring met 32 procent van het resultaat van 249 miljoen pond in dezelfde periode van 1993. De concernwinst is veel beter dan verwacht. Ook de verhoging van het tussentijdse dividend met 20 procent tot 2,5 pence per aandeel kwam als een grote verrassing. In augustus 1992 werd het dividend gehalveerd. Er heerste toen grote onenigheid in de directie over een programma voor kostenvermindering. BP verklaart de winststijging uit kostenverlaging en herstel van winst in zijn chemiesector. VS vervolgen Nederlands bedrijf Willemstad - Het in Hoofddorp gevestigde bedrijf Eurabic International wordt in de Verenigde Staten gerechtelijk ver volgd wegens het schenden van het door de Amerikaanse regering ingestelde handelsembargo tegen Libië. Dit heeft de op Curasao gevestigde Nederlandse advocaat A. Oster gisteren in Willemstad meegedeeld. Het onderzoek tegen Eurabic en Oster is al maanden gaande. Justitiële kringen in Willemstad bevestigden eind vorig jaar dat het de illegale export betrof van pakketten software. Oster ontving gisteren bericht van de Amerikaanse justitie dat hijzelf niet wordt vervolgd. EU bezorgd over 'protectionisme' VS Brussel - De Europese Unie blijft zich ernstig zorgen maken over de 'Super 301'-wet in de Verenigde Staten, die de Amerikaanse overheid in staat stelt eenzijdig maatregelen te nemen tegen vermeende handelsovertredingen. Dit stelt de Europese Commissie in een gisteren verschenen rapport over Amerikaanse handelsbelemmeringen. Het opnieuw in stelling brengen van de superwet staat in contrast met het Gatt-akkoord. „Deze tegendraadse ontwikke ling kan Europese bedrijven weer in de vuurlinie doen belan den," stelt het rapport. Ook op andere punten constateert de Europese Commissie nog steeds een hang naar protectionisme bij de Amerikaanse handelspartner. Zo worden nationale veilig heidsoverwegingen gebruikt om buitenlandse investeringen in Amerikaanse bedrijven te beperken. Acties bij ECT 0111 220 gulden Rotterdam - Een conflict over de vraag of de werknemers nog recht hebben op een extra bonus van 220 gulden heeft gisteren geleid tot werkonderbrekeningen bij een onderdeel van het containeroverslagbedrijf ECT in Rotterdam. Geeft de directie niet toe, dan staat een staking voor onbepaalde tijd voor de deur. Het conflict is een restant van de integratie van de vroegere Pakhoed-dochter Unitcentre in ECT. Daarbij werden tussen bonden en directie een aantal feestdag-uitkeringen afgesproken. Daarvan zou 220 nog niet zijn betaald. De directie van ECT zegt dat het bedrag wèl wordt betaald, maar vanwege een recente belastingmaatregel in een andere vorm. „Wij zijn uitgepraat en we zullen maar hopen dat het gezonde verstand zegeviert", aldus directeur Goemans. Van onze redactie economie t Amsterdam - Een gang naar de effectenbeurs moet Ceteco in staat stellen tot een expansie die leidt naar een omzet van omstreeks een miljard gulden in het jaar 2000. Het snel groeiende handelsbe drijf ziet nog enorme mogelijk heden om in Latijns Amerika koelkasten, diepvriezers, elek tronica, meubels en andere duurzame consumentengoederen te verkopen. De Utrechtse werkmaatschappij van het Haagse handelshuis Bor- sumij Wehry verwacht met de emissie minimaal ƒ70 miljoen uit de markt te halen. Ceteco geeft 2,15 miljoen nieuwe aande len uit tegen een prijs die zal liggen tussen de 33 en 37,50 per stuk. Over twee weken wordt de definitieve prijs vastgesteld; Ceteco komt op 25 mei voor het eerst in de notering. Borsumij Wehry beoogt met de Philips/PolyGram-achtige ope ratie een zelfstandige financie ring van de snelle expansie van zijn twee jaar geleden van Van Ommeren gekochte dochter. Borsumij ziet zijn belang na de emissie verwateren tot ongeveer 70 procent, een percentage dat het ook in de toekomst wil hand haven. Sinds Ceteco door Borsumij We hry werd overgenomen, zit de vaart er goed in bij het bedrijf dat zich richt op Midden-Ameri- ka (55 proeent van de omzet), Zuid-Amerika (27 procent) en het Caraïbisch gebied (18 pro cent). Hoor Pieter Willemsen JET Het bijna-samengaan an het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werk geversverbond is voor de tteede keer in korte tijd een ap tot samenwerking gezet de wereld van de onderne- «sorganisatieB. Onlangs ben de beide midden- SST0rganisaties KN0V en y v al besloten binnenkort krachten te bundelen in nieuwe organisatie. ^eide krachtenbunde- g n, van midden- en kleinbe- mek 8v !?n de oiderne- van a [dwijnt een groot deel e cHristelijke identiteit bij de belangenbehartigers in werk geverskring. Alleen de land bouworganisaties zijn nu nog volop naar geloofsovertuiging georganiseerd. En in werkne merskring houdt het CNV zich staande als christelijke vakorga nisatie, naast FNV en MHP. Het CNV heeft vijftien jaar gele den besloten niet te fuseren met NW en NKV, destijds tot ver driet van die beide andere vak centrales. Hetzelfde was eerder gebeurd in de middenstandswe reld. Ook daar gingen de alge menen en de katholieken samen in het KNOV, terwijl de christe- lijken zich in het NCOV afzijdig hielden. Nadat een eerdere poging om het NCOV op te laten gaan in het KNOV op niets was uitgelopen, hebben NCW en NCOV vorig jaar nog een lauwe poging in het werk gesteld de banden nauwer aan te halen. Die vrijage is van korte duur geweest. Dit jaar zul len de beide organisaties voor het midden- en'kleinbedrijf sa men worden gevoegd. Het VNO heeft al eerder gepro beerd het NCW in te palmen. Om sterker te staan in het verenigd Europa zouden VNO, en NCW de krachten moeten bundelen, stel den vijftien grote Nederlandse ondernemingen vier jaar geleden in een brief. Want beide organi saties hebben in de praktijk vrij wel gelijkluidende standpunten. Daarnaast speelde ongetwijfeld een rol dat veel ondernemingen lid zijn van beide organisaties en dus ook voor beide moeten beta len. Bovendien leek het moment voor samengaan gunstig. Het NCW zocht sinds eind 1989 een nieuwe voorzitter omdat de toenmalige, Andriessen, minister van Econo mische Zaken werd. Tegelijk kwam het einde van de voorzit terstermijn van VNO-topman Van Lede in zicht. Tot een gezamenlijke voorzitter kwam het niet, al werd wel be sloten meer samen te werken in het zogenaamde Georganiseerd Overleg. Het VNO stelde de Rot terdamse hoogleraar Rinnooy Kan aan als voorzitter en bij het NCW werd dat ex-minister van Financiëen Ruding. Maar binnen een jaar vertrok hij naar het Amerikaanse bankwezen. Sinds dien wordt het NCW geleid door J. Blankert, afkomstig van de FME, de werkgeversorganisatie in de grootmetaal. Knappe koppen Het VNO is de grootste van beide organisaties. Vrijwel alle sectoren van de economie en nagenoeg alle belangrijke onder nemingen laten hun belangen behartigen door het VNO. Het bureau van het VNO telt een kleine tweehonderd medewer kers. Het verbond trekt op ieder gebied knappe koppen aan, die weerwerk moeten leveren tegen onwelgevallige kabinetsplannen. Bij het VNO zijn vooral bedrijfs- takorganisaties (ruim honderd) aangesloten, die samen tiendui zend ondernemingen vertegen woordigen. Het NCW is kleiner dan het VNO en is ook anders georganiseerd. Het NCW heeft ook vijf regiona le organisaties waarbij 5600 per soonlijke leden aangesloten zijn. Driehonderd ondernemingen zijn rechtstreeks lid. Het NCW is een van de drijvende krachten achter het Convent van Christe lijk Sociale Organisaties, waarin vertegenwoordigers van het katholiek en protestants be drijfsleven overleg plegen over maatschappelijke problemen. Het is ironisch dat het verdwij nen van het NCW als volledig zelfstandige organisatie bekend is gemaakt op de dag na de zware verkiezingsnederlaag van die andere belangrijke partner in het Convent, het CDA. Oude machtsstructuren staan onder druk. Maar ook de oude overleg structuren kraken in hun voegen als het voortbestaan van het Convent op het spel komt te staan. De ontzuiling slaat hard toe en daarmee ook de verzakelijking van de belangenbehartiging. VNO en NCW rekenen het beide tot hun belangrijkste taak de belangen van ondernemend Ne derland te behartigen. Maar het NCW is daarnaast ook een soort gezelligheidsvereniging; een trefpunt van gelijkgezinde on dernemers. Oud-voorzitter S. van Eijkelen- burg van het NCW zei ooit over het verschil tussen NCW en VNO: „Al zijn de gemoederen nog zo verhit geraakt, al hebben VNO en FNV slaande ruzie, dan nog blijven wij bij het NCW in gesprek met het CNV."

de Stem | 1994 | | pagina 5