Staakt-het-vuren in Ruanda Mobiele telefonie voor iedereen. Philips nc Organ werkg op éér Tutsi-rebellen stemmen in met bestand maar tekenen akkoord niet Puin ruimen VN-gezant Bosnië blijft aan ondanks kritiek Jemen gaat aan een ordinaire machtsstrijd ten onder Audax wil 1993 nog BUITENLAND Herinnering aan vroeger Spaanse regering in het nauw BUITENLAND kort yo0rzitter raad van c Nauwe band VN DE STEM VRIJDAG 6 MEI 1994 Verzonken in herinneringen kijkt een veteraan in het leger museum in Londen naar een groep miniatuursoldaatjes. De uniformen van de soldaat jes zijn authentiek en tonen de nationaliteiten van de verschil lende geallieerde troepen. De miniatuursoldaatjes komen binnenkort op de markt. 'Ze worden verkocht ter gelegen heid van de vijftigste herden king van de invasie in Nor- mandië. De man op de foto, kolonel John F. Polk was een van de vele soldaten die erbij was op D-Day. foto epa Van onze redactie buitenland Addis Ababa - De strijdende partijen in Ruanda hebben gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam afgesproken vanaf zaterdag een wapenstilstand in acht te nemen. Gisteren gingen de gevechten in Ruanda echter nog onvermin derd door. De VN en de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) probeerden het intussen - tevergeefs - eens te worden over de stationering van een vredes macht. De rebellerende Tutsi-rebellen stemmen in met het door de Tanzaniaanse overheid opgestel de staakt-het-vuren, maar wei geren het akkoord te onderteke nen. 'Moordenaarskliek' Volgens leider Alexis Kanyaren- ge van het door de Tutsi's gedo mineerde Ruandees Patriottisch Front (FPR), komt ondertekenen neer op de erkenning van de door de Hutu's beheerste rege ring. Kanyarenge betitelt die als een 'moordenaarskliek'. De Hutu-delegatie zette wel zijn handtekening, maar moest ge noegen nemen met de belofte van Kanyarenge dat het Front de voorwaarden zou naleven. Brief Met het vertrek van de FRP uit Tanzania kwam een einde aan drie dagen van moeizame onder handelingen waarbij de rege ringsdelegatie en het Front el kaar overigens niet direct spra ken: De Tanzaniaanse premier Malecela pendelde met briefjes heen en weer om het contact tussen beide partijen te onder houden. Vredesmacht De VN en de OAE kwamen gis teren tot de conclusie dat het noodzakelijk is internationale hulpverleners naar Ruanda te sturen. Over het voorstel een VN-vredesmacht te stationeren, zijn beide organisaties het niet eens. De Verenigde Naties willen wel betalen, maar de troepen moeten worden geleverd door de Afri kaanse landen. De OAE ziet niets in een nieuw zwart VN-leger. De leden willen de al in Ruanda aanwezige wit- en-zwarte VN-macht uitbreiden. Eerder krompen de VN het aan tal blauwhelmen in de hoofdstad Kigali wegens het gevaar in tot het minimum van 275 man. Dit kwam de volkerenorganisa tie op heftige kritiek van juist de Afrikaanse landen te staan. Gevechten Boutros-Ghali, secretaris-gene raal van de VN, hoopt volgende week de Afrikaanse leiders in Zuid-Afrika te ontmoeten. In de wandelgangen van de beëdiging van president Mandela hoopt hij de zwarte staatshoofden voor het VN-plan te winnen, zei hij gisteravond. De gevechten in Ruanda gingen gisteren in alle hevigheid door. Hulporganisaties schatten dat er in totaal meer dan 200.000 men sen om het leven zijn gekomen in de strijd tussen Hutu's en Tut si's. De VN hebben de wereld opgeroepen ten minste 70 mil joen gulden ter beschikking te stellen voor noodhulp aan de kwart miljoen Ruandese vluch telingen in Tanzania. Een jongen uit Osjojnik, een plaatsje vlak bij Dubrovnik is druk de Servische bezetting in 1991 werd daar veel schade aangericht. bezig met puin ruimen. Tijdens foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo - De speciale afgezant van de Verenigde Naties in Bosnië, de Japanner Akashi, denkt er niet aan om af te treden. Hij zegt dit in een reactie op de eis van de Bosnische regering zijn functie neer te leg gen. De Navo uitte eerder al kritiek op het functioneren van Akashi. De Bosnische regering was kwaad, omdat Akashi had ingestemd met een escorte voor vijf Servische tanks door de beschermde 20-kilometerzone rond Sarajevo. 'Actieve agressie', vond de regering dat. Niet terecht die kritiek, stelde Akashi gister avond op zijn beurt tijdens een persconfe rentie. Dat escorte maakte deel uit van een deal. In ruil daarvoor stemden de Serviërs in met het sturen van waarnemers naar Brcko. En dat is van belang, omdat Navo en VN vrezen dat de strategisch belangrijke corri dor langs Brcko het toneel wordt van de volgende veldslag tussen Serviërs, moslims en Kroaten. In de ontwerp-resolutie die gisteren bij de Veiligheidsraad is voorgelegd, stellen de leden daarom dat alle partijen die de wapenstilstand bij Brcko verbreken, met luchtaanvallen rekening moeten houden. De Navo-leiding uitte vorige week eveneens ernstige kritiek op VN-afgezant Akashi. Vol gens de militairen had hij het bondgenoot schap veel vaker moeten inschakelen bij het stoppen van de Servische opmars richting Gorazde. Gisteren hebben generaal Joulwan, opperbevelhebber van de Navo-troepen in Europa, en plaatsvervangend VN-secretaris- generaal Balanzino, met Akashi over de spanningen tussen beide organisaties ge sproken. Na dat gesprek zei Joulwan dat de Navo zich zorgen maakt. „Het is erg moeilijk maar de Navo heeft geen zeggenschap over dat wat op de grond in Bosnië gebeurt. Dat is aan de Verenigde Naties." Akashi op zijn beurt over de luchtaanvallen in Bosnië: „De VN op de grond in Bosnië besluiten tot luchtaanvallen. Wij vragen de Navo om luchtsteun en tot nu toe hebben ze dat nog nooit geweigerd." Van onze redactie buitenland Madrid - De Spaanse premier Gonzalez is nog niet van plan op te stappen. Zijn regering zit in de problemen, omdat verschillende vooraanstaande socialisten betrokken zijn bij corruptieschandalen. De afgelopen week traden de ministers van Binnenlandse Za ken en Landbouw af. De gewezen minister van Bin nenlandse Zaken Asuncion voel de zich verantwoordelijk voor de vlucht van Louis Roldan, het voormalige hoofd van de Guar- dia Civiel dat verdacht wordt van grootschalige belastingfrau de en andere malafide praktij ken. De ex-minister van Landbouw Albero heeft zelf belastingfraude gepleegd. Eerder deze week werd Mariano Rubio, de voormalige president van de centrale bank, aangehou den. Ook hij wordt verdacht van fraude. Ondanks zijn weigering op te stappen, groeit de roep om het aftreden van premier Gonzalez met de dag. De politieke toekomst van de regeringsleider ligt in handen van de Catalaanse nationalisten (CiU, 17 zetels), die hem alleen nog gedoogsteun willen geven als hij snel een einde maakt aan de corruptie. Woensdag geeft Gonzales tekst en uitleg aan het parlement. Het blijft de vraag of zijn minder heidskabinet de rit uitzit. Want als Rubio en Roldan voor de rechter worden gesleept, wordt het deksel van de beerput pas echt gelicht. Dan zal waar schijnlijk blijken dat corruptie, nepotisme en vriendjespolitiek in Spanje gemeengoed zijn en Spanje Italië naar de kroon steekt. Chinese regisseurs krijgen filmverbod Den Haag - De Chinese autoriteiten hebben maatregel» genomen tegen zes regisseurs die hun films begin dit jaar zoet toestemming op het Rotterdamse Filmfestival hebben vertoonó' Hen is voorlopig verboden nieuwe films te maken binnen buiten de officiële studio's. Leveranciers van filmmateriaal -apparatuur, en laboratoria is verboden met de regisseurs zak te doen. De leiding van het Filmfestival Rotterdam heeft bei dit jaar in overleg met de betrokken regisseurs besloten verbod van de Chinese autoriteiten om de films te vertonen negeren. Kort daarna kondigde het ministerie in Beijing al dat de mogelijkheden om onafhankelijke films te maken, zout worden ingeperkt. Elfde lijk gevonden in Gloucester Gloucester - Onder het huis van het van seriemoord verdacht echtpaar Frederick en Rosemary W. in het Engelse Gloucesfe zijn de overblijfselen van een elfde lijk gevonden. Frederick W een 52-jarige timmerman-aannemer, wordt ervan beschulfc tussen 1973 en 1987 tien vrouwen om het leven te hebbe' gebracht, onder wie zijn 16-jarige dochter. Zijn tweede vro« Rosemary W. is beschuldigd van vijf moorden. Patholoo Bernard Knight zei gisteren dat de overblijselen van het t lijk die van een jong meisje zijn. Het lijk werd woem aangetroffen onder een betonnen keukenvloer in een huis a® Midland Roand, waar het verdachte echtpaar van 1970 tot 191 woonde, op zo'n 300 meter afstand van het 'House of Horror De politie wilde niet zeggen of het lijk dat van hun dochtertje dat begin jaren zeventig op de leeftijd van 7 of 8 jaar verdween" Peres: Israël nooit meer terug naar Gaza Jeruzalem - Israël zal nooit meer terugkeren naar de Gaza strook, verzekerde minister Peres van Buitenlandse Zaken gisteren. „We gaan niet terug naar Gaza, en Gaza gaat ni« terug naar ons. God zij dank." Peres verzekerde dat het akkoor over autonomie voor de Palestijnen in Gaza en Jericho, voor goed geldt. Inmiddels zijn waarnemers uit Noorwegen, Dene, marken en Italië zijn gisteren in Israël aangekomen. D ongewapende waarnemers, 90 Noren, 35 Denen en 35 Italianen beginnen zondag hun werk in Hebron op de Westelijke Jorda» oever. Hun missie vloeit voort uit een compromis tussen Israé en de PLO, die internationale waarnemers eiste na de moord oi ongeveer dertig biddende moslims in een moskee in Hebron oi 25 februari. TV-presentator wil uitzendrecht executie Raleigh - De Amerikaanse televisiepresentator Phil Donahue naar de rechter gestapt om van autoriteiten in de staat Norti Carolina te eisen dat hij een executie mag opnemen en televisie uitzenden. De ter dood veroordeelde moordenaar Davit Lawson heeft Donahue gevraagd getuige te zijn van zij: executie en deze vast te leggen als onderdeel van een verhak over zijn leven. De gevangenisautoriteiten in North Carolinz verwierpen een verzoek hiertoe. Donahue stelt dat met h besluit zijn recht op vrije meningsuiting en expressie is a tast. Justitie is bang dat met het vastleggen van de executie w precedent wordt geschapen. Dergelijke treurige gebeurtenisset mogen van de autoriteiten niet tot tv-spektakel worden. ANC koerst af op absolute meerderheid Johannesburg - Het ANC koerst af op een tweederde meerder heid in het nieuwe Zuidafrikaanse parlement. Op de zesde dij van het door sabotage en pech achtervolgde tellen der stemmei lag het ANC op 64,9 procent, met op de tweede plaats de tot ut toe regerende Nationale Partij. De NP van president F.W. de Klerk staat op 20,5 procent van de stemmen. Als het ANC op tweederde van de stemmen uitkomt, kan de partij van Nelso: Mandela in haar eentje de nieuwe grondwet van het Zuid-Aiii ka-van-na-de-apartheid opstellen. Daarbij is ze overigens we gebonden aan de strenge democratische richtlijnen die vs gen in de overgangsgrondwet waaronder ook de handtekening staat van het ANC. Bovendien heeft Mandela aangekondigd dal hij geen voorstander is van een solo-optreden van zijn partij, maar veeleer streeft naar nationale verzoening. 'Frankrijk heeft 500 kernkoppen' Parijs - President Mitterrand heeft gisteren, voor het eerst in lit! openbaar, bijzonderheden gegeven over het nucleaire arsenaal van Frankrijk. Hij zei tevens dat zijn land zich niet bij geïntegreerde commando van de Navo kan aansluiten, omdai Frankrijk een autonome politiek voert. Verder is Parijs niet va plan zijn kernproeven te hervatten. Het nucleaire arsenaal vu Frankrijk bestaat uit 'ongeveer 500 kernkoppen', wat neerkom! op een 'voldoende en geloofwaardige drempel," aldus de Fra® president. De nucleaire afschrikkingsmacht van Frankrijk In- rust op vijf kernonderzeeërs, die elk kunnen worden uitgerust met '16 M4-raketten met elk vier kernkoppen'. „Het gaat it totaal om 384 nucleaire ladingen van elk 150 kiloton voor tl M4-raketten", zei Mitterrand. Hij herinnerde eraan dat van vijf onderzeeërs er twee of drie permanent in bedrijf zijn. Drie doden bij explosie in Moskou Moskou - Een man heeft gisteren in het centrum van Moskos een bom tot ontploffing gebracht die hij in een koffer meevoer de. De man en twee omstanders kwamen daarbij om het lever, meldde het persbureau Interfax.De Moskouse televisiezends NTV toonde beelden van delen van de lichamen van if slachtoffers die over de straat verspreid lagen en in boi hingen. De zelfmoordactie vond op nauwelijks drie kilomete plaats van het Kremlin nabij het metrostation Taganskaja. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Sana - In Jemen is de grote afrekening begonnen. Noord en Zuid, sinds 1990 niet al te broederlijk verenigd, zijn sinds gisteren in een burger oorlog verwikkeld. Officieel was het zuiden, met als hoofdstad Aden, tot 1990 com munistisch en heette het noorden (met als hoofdstad Sana) ge makshalve een 'Arabische repu bliek'. Een overzichtelijke tegen stelling tussen marxisten en feo- dalen. In werkelijkheid werden beide staatjes door de voormalige Sov jetunie gesteund en door oude Arabische stammentegenstellin gen verscheurd. Die stamment wist is nimmer opgelost en dreigt nu in een bloedbad te ontaarden. In 1990 viel het communisme en was het afgelopen met steun van het Oostblok. Noodgedwongen verenigden de twee Arabische landen zich. De noordelijke leider, Ali Abdal- lah Saleh, werd president en de sterke man in Aden, Ali Salem Al-Beidh, vice-president. Het verbond was tot mislukken ge doemd. Beide heersers konden absoluut niet met elkaar over weg. Vorig jaar augustus escaleerde de vete en trok de 'tweede man' zich bokkig terug in zijn bol werk Aden, om van daaruit zijn noordelijke rivaal te bestoken. Al-Beidh verdacht de machtheb ber in Sana er vooral van het zuiden te willen inpalmen en alle macht in het noorden te willen concentreren. Het betrof in feite dus een ordinaire machtsstrijd. Door het vertrek van de vice- president werd het land onre geerbaar, raakte de economie verder in het slop en kwamen de legers van noord en zuid, die nooit waren geïntegreerd, steeds openlijker tegenover elkaar te staan. De twee troonpretendenten slo ten beiden verbonden met stam men in het gebied van de tegen stander, waardoor de spanning, nog aangewakkerd door opruk kende islamitische fundamenta listen, verder opliep. Geruchten over buitenlandse in terventie, van naburige landen als Sudan, Saudi-Arabië en Irak droegen bij tot een klimaat, waarin een uitbarsting niet kon uitblijven. Na sporadische gevechten tussen noordelijke en zuidelijke eenhe den kwam het eind vorige maand tot een eerste grote tref fen. Bij Sana werd een zuidelijke brigade door een noordelijke in de pan gehakt. Er vielen honder den doden. In de grijze oudheid was Jemen een deel van 'Arabia Felix', het gelukkige Arabië, en van het legendarische koninkrijk van Saba. Tot 1839 werd het door de Otto- manen geregeerd. In dat jaar begon de Europese deling van de Arabische wereld met de opde ling van Jemen. De Britten be zetten Aden, dat in 1967 als eerste marxistische Arabische staat onafhankelijk werd. Het noorden bleef tot 1918, toen na de Eerste Wereldoorlog het Midden-Oosten danig werd her- verkaveld, in Ottomaanse han den. In 1962 greep Egypte in en werd een Arabische Republiek Jemen gevestigd. Daarna volgde een burgeroorlog, die met de opdeling van Noord en Zuid in twee staten zijn beslag kreeg. De hereniging in 1990 viel voor de jonge staat op een uiterst ongelukkig moment. President Saleh steunde, tegen de zin van het zuiden, Saddam Husayn waardoor hij het aan de stok kreeg met de machtige buur Saudi-Arabië. De economie raakte in het slop en de Saudi's zorgden met de uitwijzing van alle Jemenieten voor een gigantisch werkloos heidsprobleem. Daar heeft Je men, dat zich democratisch noemt, maar waar de macht vooral uit de loop van achterge bleven kalasjnikovs komt, zich nooit van hersteld. Abonnement Kosten per minuut voordelig bij: per maand piekuren daluren PrivateSpace® f40,- f 1,50 f0,75 0-50 min. p/maand KeySpace® f70,- f0,90 f0,45 50-200 min. p/maand HighSpace® f90,- f0,80 f0,40 200 min. p/maand r Met de nieuwe abonnemen- ten van PTT Telecom kan iedereen van de voordelen van mobiele telefonie genieten. Want er is nu al een abonnement voor maar veertig gulden per maand. Voor adressen van de dealers van abonnementen kunt u bellen Het Mobiele Netwerk. met de Service Providers Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 lD' en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiel' Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. pESTEM Van onze redactie economie Eindhoven - De lichtdivisie JJJ Philips neemt AEG Tichttechnik over van het nuitse concern AEG. Philips heeft dat gisteren bekend ge maakt op dezelfde dag dat Wisse Dekker, voorzitter van he raad van commissarissen, afscheid nam van het con cern- Het reorganiserende en verlies lijdende moederconcern AEG, onderdeel van Daimler-Benz, concentreert zich op zijn kernac tiviteiten. AEG Lichttechnik, met een omzet van ruim 330 miljoen, paste daar niet meer bij. poor de overname versterkt Phi lips zijn positie op de Europese markt voor verlichtingsarmatu- ren (onder meer lichtbakken voor tl-buizen). Op de Duitse markt kan Philips meer vuist maken tegenover Siemens, marktleider in Duitsland op Den Haag (anp) - De werkgevi verdwijnen als aparte belange landse bedrijfsleven. Er komt ee NCW' met beide organisaties bestaan) als leden. Eerdere pogingen van Neder landse topondernemers om beide organisaties tot een fusie te be wegen, liepen enkele jaren gele den nog op niets uit. Vla de nu gekozen omweg - beide bureaus blijven bestaan- komt het nu toch tot een volledig samengaan van de kerntaken. De huidige VNO-voorzitter Rin- nooy Kan wordt voorzitter van de nog op te richten vereniging. Het voorzitterschap zal rouleren. Dat betekent dat NCW-voorzit- ter Blankert na twee jaar aan de beurt ik. Of dat in de toekomst' zo zal blijven, is niet duidelijk. Apart De nieuwe vereniging gaat de beleidsbureaus van VNO en NCW, die op dezelfde terreinen actief zijn, coördineren. Hoewel ze afzonderlijk blijven opereren, zal er afhankelijk van het onder werp via 'clustering' nauw wor den samengewerkt. De dienst verlenende apparaten ten behoe ve van de leden blijven eveneens in stand. VNO en NCW blijven ook apart gehuisvest. Of dat ver andert wanneer het VNO over Gilze - Uitgeversmaatschappij de uitdaging om de goede resul te verbeteren. Dat zegt de raad concern in het gisteren gepresei Het concern heeft ondanks de inzinking van de economie een goed jaar doorgemaakt. De net towinst is gestegen van 5,5 mil joen in 1992 tot ruim 7,5 miljoen gulden in 1993. He Audax-groep in Gilze is eige naar van de uitgeverijen De Vrij buiter (vrouwenbladen, strips en puzzelbladen) en Kontekst (Weekend, Aktueel en Avant- Larde). Daarnaast worden bui tenlandse tijdschriften geïmpor teerd. Via de keten van AKO- boekwinkels (250 verkooppun ten) heeft Audax een stevige vin ger in de pap in de detailhandel. 1893 waren er, inclusief de Parttimers, gemiddeld 1017 (1992: 1012) werknemers dienst. in Hoor Pieter Willemsen MET HET bijna -samengaad van het Verbond van Neder- It j se Ondernemingen en he' Nederlands Christelijk Werk geversverbond is voor di weede keer in korte tijd eei stap tot samenwerking geze th de wereld van de onderne jhersorganisaties. Onlang nebben de beide midden standsorgamsiiries KNOV ei GOV al besloten binnenkor e krachten te bundelen ii en nieuwe organisatie. Met deze beide krachtenbunde drift"' Van midden- en kleinbe mnl 6n van de grote onderne Va s\ verdwijnt een groot det de christelijke identiteit b:

de Stem | 1994 | | pagina 4