Popfestivals, 25 jaar na Woodstock In de buik van Het Beest Muziek verenigt strijdende partijen DESTEM Negende Moulin Blues in Ospel met Europese primeurs Onbevangen fenomeen Rage against the Machine: Noordierse trio Therapy? IJslandse merel Björk ^raquay en het De hetzsches zuster ac Popfestival kalender '94 Opdracht van prov v0or Marijke van Andy Cairns van Therapy? FOTO ROY TEE Door Klaas-Jan Burema Het Amsterdamse Tegentonen, een festival voor aanstormend talent, schrapte de groep vorig jaar van het programma. De or ganisatie van de Eindhovense tegenhanger Ti-foon wist echter wel beter. Ze contracteerde The rapy? voor een eerste optreden in ons land. Inmiddels is het Noor dierse trio in vrijwel geheel Eu ropa een begrip, zoals ook zal blijken op vele festivals. Therapy? debuteerde ruim an derhalf jaar geleden met de cd Nurse: heftige noise-rock met vreemde vocalen. Gitarist en zanger Andy Cairns: „Eigenlijk was het meer een aaneenschake ling van geluiden dan echte com posities. De vocalen waren be doeld als instrument". Het dit jaar verschenen Trouble- gum klinkt daarentegen een stuk toegankelijker. Cairns: „Het is meer een rock 'n roll-plaat ge worden, waarop de zang een prominentere rol speelt". Opval lend is dat de nummers in elkaar overlopen. „Dat is een bewuste keuze geweest. Voor de luiste raar moet het een intense explo sie zijn. Wham, recht voor z'n raap, zoals we ook op het po dium klinken". Geen politiek Vanzelfsprekend is de gewelda- dige sfeer in hun geboortestad Belfast van invloed op de mu ziek. Teksten waarin woede, frustratie en machteloosheid centraal staan. Anderzijds is muziek voor Andy Cairns een van de weinige zaken die de strijdende partijen verenigt. „Wij zijn absoluut geen politieke groep. Thuis, op school en op de tv wordt voortdurend over poli tiek gesproken. Dus als" de men sen 's avonds uitgaan willen ze er niets meer over horen. Ze grijpen elke mogelijkheid aan om eraan te ontsnappen. En als politici geen grip op de jeugd kunnen krijgen, dan moet een popgroepje als Therapy? die pre tentie toch ook niet hebben." De buitenstaander heeft volgens Andy Cairns een totaal verkeer de indruk van Noord-Ierland: „De media laten alleen maar beelden van het Engelse leger en aanslagen zien. Het alledaagse leven wordt slechts zelden ge toond, terwijl we toch een eigen cultuur hebben". Hij denkt dat de meerderheid van zowel katholieken als protestanten het eindeloze geruzie spuugzat is. „De meeste terroristen zijn drugsdealers en/of wapenhande laren. Voor hen is het pure busi ness om een luxueus leventje in stand te houden, daarom hebben zij er ook geen belang bij dat de strijd stopt". De enige kans om te overleven? „Je kop omhoog houden. Het is meer een mentaliteit van 'fuck you, ik laat me niet in een hoek trappen'. Maar anderzijds kan je ook niet van Therapy? verwacht ten dat ze luidkeels 'Don't wor ry, be happy' staat te zingen." Door Peter Borgers „Afgelopen jaar waren we geboekt voor het cam pingfestival van Pinkpop. Maar toen Alice in Chains opeens uitviel, werden we aan het hoofd programma toegevoegd. Als opvullertje - dachten we. Onderweg naar Landgraaf verdwaalden we, dus we moesten recht uit de bus het podium op. Man, wat was dat schrikken, we hadden nog nooit voor meer dan 4000 mensen gespeeld. Maar het publiek bleek onze songs te kennen en het werd een fantastische happening. Later dat jaar waren we hoofdact op het Lowland - festival. Voor ons kan Nederland niet stuk, het is totally awesome." liefde tussen Amerika's meest controversiële groep Rage against the Machine en ons land kan niet stuk. Voor Rage - machinist Tom Morello zijn alle Europese landen beter dan zijn eigen land van de onbegrense mogelijkheden, maar Holland spant de kroon. „Het grote verschil tussen Europa en Amerika is het politieke bewustzijn van de mensen. In Europa staan de media open voor andere meningen. Dat ligt in de States een stuk moeilijker. Ik bedoel maar: ons nummer Killing in the name was hier gewoon op TV." De gitarist wordt woest als hij over de Amerikaan se media praat. „In het land van de vrijheid van meningsuiting moeten afwijkende opinies zich houden aan de regels van de Moral Majority. Killing werd niet in de ban gedaan om de strek king van de tekst - welnee, er is immers vrijheid van meningsuiting. Maar Zach (de la Rocha, Rage's rapper) roept 'fuck' en dat mag niet. Terwijl het woord noodzakelijk is binnen de context van de song. In de VS worden artiesten zo gedwongen zich te gedragen: Je hebt je teksten maar aan te passen. In Europa is geen cultural indoctrination, Europe se ogen zijn open. Vandaar ook dat er meer ruimte' is voor verschillende ideeën." De afgelopen Europese tour van Rage against the Machine werd een triomftocht. Was dat het succes terug te voeren op de anti-Amerikaanse gevoelens bij de jeugd? „Dat is te hopen, want wij zijn een anti-Ameri kaanse groep! Ik woon hier in de buik van Het Beest en ik zie wat er gebeurt. Hier zijn geen gelijke rechten voor zwarten of Latino's; hier worden misdaden gepleegd door de regering in naam van de democratie. Democratie is een mooi ding, als ze in handen is van de bevolking. In de states is dat niet meer het geval; een kleine groep mensen controleert het land." In de VS begint de Rage - rage nu ook op gang te komen. De nieuwe single Freedom komt wél op tv. De clip vertelt over de lijdensweg van een Indiaan, Leonard Peltier, die al achttien jaar in de gevange nis zit. „Ons land is gevestigd op indiaanse grond. De regering schendt nog dagelijks de verdragen die zij met de Indianen sloot." Rage deed enkele benefietconcerten om Peltiers proceskosten te be talen. Vierentwintig miljoen handtekeningen wer den intussen ingezameld. Freedom ging 800.000 keer over de toonbank. Lijkt het niet verstandiger om songs zonder krachttermen te schrijven? „Absoluut niet! wij passen ons niet aan. En Zach zegt weliswaar geen fuck, maar wel Shit\ Genoeg politiek: verder met muziek. Was Rage vorig jaar op fesivals te zien als hip modever schijnsel, dit jaar is het dé grote attractie van de grote popfestijnen. Is de groep daar klaar voor? „Met zo'n response komt de inspiratie vanzelf. We zijn in een stroomversnelling geraakt, waardoor we véél beter geworden zijn. Voor een politieke groep als Rage is het fantastisch om je voor zulke mensenmassa's te profileren. We hebben stapels ideeën en Zach is nog kwaaier dan vorig jaar, want hij is beter op de hoogte van alle bullshit. We zijn krachtiger geworden. Nu werken we aan nieuwe, betere, hardere songs." Dat horen we vaak van Amerikaanse groepen: wél nieuwe songs schrijven, maar ze niet spelen voor dat de plaat uit is. Uit angst voor illegale opnames. „Reken maar dat wij die nieuwe nummers spelen, vóórdat de nieuwe cd verschijnt! Bootleggers be ready! Björk FOTO ROY TEE Rage against the Machine FOTO ROY TEE Door uiterlijk alleen wordt im mers niemand beroemd, ook Björk niet. Het is vooral haar stem die bewondering wekt. Ze zingt eigenaardige melodieën met hoge uithalen, als echo's uit een verloren wereld. Ook muzi kaal laat de IJslandse merel zich niet hinderen door kunstmatige grenzen. Op haar solo-album Debut heeft ze net zo makkelijk uit pop, jazz, house als etnomu- ziek geput. Deze vrijheid is haar ingegeven door haar geboortegrond, menen sommigen. Op een bloedkoud dunbevolkt eiland, waar alleen hete geisers en een potje schaak de monotonie doorbreken, ben je nu eenmaal overgeleverd aan je eigen fantasie. Toen de punk- kreet Do It Yourself op de golven van een depressie Reykjavik be reikte, aarzelde Björk dan ook geen moment. In haar eerste band Spit and Snot speelde ze nog drums, maar in K.U.K.L. greep ze naast Einar Benediktson de microfoon. On der de hoede van de Engelse anarcho-punkgroep Crass kreeg de groep snel bekendheid buiten IJsland, en toen Björk en Einar vervolgens de Sugarcubes op richtten waren de eerste singles meteen raak. Na drie albums koos Björk haar eigen weg en ging met zoontje Siddri (8) in Londen samenwonen met vriend Dom. Door Karei van der Pol Eenmalige Europese concerten van Larry McCray en EJvin Bishop beho ren tot de aardigheden van het ne gende Moulin Blues Festival dat aan staande zaterdag 7 mei plaats vindt in Ospel (bij Nederweert) Ospel geniet al jaren een ruime belang stelling van bluesliefhebbers uit Neder land, België en Duitsland en wordt de Nederlandse-tegenhanger van het Bel gium Rhythm and Blues-Festival in Peer genoemd. Het programma van Ospel wordt jaarlijks beter en biedt een aardige variëteit aan stijlen. Het spits wordt om 12.00 uur afgebeten door de Britse formatie Have Mercy (swingende blues met een mondharmoni ca in de hoofdrol). Om 13.15 uur is het de beurt aan het Nederlandse trio Ten Foot Pole uit Breda en Tilburg dat keiharde bluesrock speelt. 14.40 uur: Todd Sharpville The Blues Barons uit de Verenigde Staten. Hun stijl valt het best te omschrijven als een mix van de big-band-swing van BB King, afgewisseld met de snelle, scherpe funky sound van Albert Collins. Om 16.00 uur beklimt het Amerikaanse trio The Paladins het Ospelse podium ter promotie van hun kersverse nieuwe cd. The Paladins geldt als één van de meest swingende live-acts van dit moment. Om 17.30 uur is het, voor een eemalig Europees optreden, de beurt aan Larry McCray die traditionele blues mengt met pop-, soul- en rockinvloeden. Om 19.15 uur speelt Marva Wright The BMW's, een van de meest opmerkelijke gospel- en blueszangeressen van de laat ste jaren. Ooit werkte zij als aehtergrons- zangeres bij onder andere Joe Cocker, Glen Campbell en Allen Toussaint. Voor' haar cd 'Heartbreakin' Woman' kreeg zij een award voor het beste bluesalbum van 1991. Om 21.00 uur geven Little Smokey Smothers en Elvin Bishop een eenmalige Europees dubbelconcert. Moulin Blues wordt om 23.00 uur afgesloten met een optreden van Luther Allison en zijn band. Allison speelt uiterst intensieve en ener gieke blues vol overtuiging gebracht. Luther Allison (55) is één van die velen, die aan het eind van de jaren veertig terechtkwamen in Chicago. De eerste echte plaatopnames dateren uit 1967 (voor het Delmark label) en in 1969 speelde hij op het bluesfestival van Ann Arbor, waar hij grote indruk maakte. In de zeventiger jaren volgen er enige elpees bij Motown, maar ondanks optredens op gereputeerde podia als de Fillmore West in San Francisco breekt hij niet echt door. In de tweede helft van de jaren zeventig komt hij naar Europa en speelt op de eerste uitgave van het North Sea Jazz Festival. Kort daarna wordt een elpee opgenomen in Parijs voor het Black Blue label en Luther neemt het besluit om in de Lichtstad te blijven wonen. In 1979 verschijnt de LP 'Live in Paris', een plaat die een goede indruk geeft van wat de man live doet. Af en toe keert hij nog eens terug naar Chicago, waar hij inmiddels ook de nodi ge bekendheid geniet. Onlangs bracht hij een nieuwe cd uit met als titel 'Bad Love'. De presentatie van Ospel is in handen van de robuuste Vpro-vedette Maja van den Broecke en vindt plaats op een ter rein aan de Meyelsedijk 62. Kaarten voor Gspel zijn verkrijgbaar bij de WV-bespreekbureau's. Door Ann Bouwma Björk is een vrouw apart. Vorig jaar stond ze op de cover 1 zowat elk muziekblad, maar niet als de zoveelste zwcf vedette. Want Björk heeft rare staartjes op haar hoofd, I trekt gekke bekken. Ze treedt op in een gekreukelde jurk binnenste buiten hangt of draagt een trui met veel te la mouwen. Björk steekt de draak met regels en conventies, ei zingt ze ook. Elisabeth Nietzsche De onbevangenheid van Björlfl aanstekelijk. In weegt ze zich door achtig decor, of ze staat wekt in de keuken te 1' Kleine gebaartjes in tekenen figuren, een verhaal. Björkrin land, wordt ze wel Maar zelf vindt ze haar i helemaal geen sprookje i vorm van escapisme. Ze prol» juist het byzondere van het al daagse te verbeelden. Muziek moet de tijdgeest aij men, vindt Björk. In dat t waant ze zich behoorlijk e zaam tussen het langharige i| tro-geweld dat tegenwoordig! trend domineert. Maar niet jf treurd, want van zeuren 1 Björk niet. Laat haar maar zingen. Luther Allison, FOTO BERT LEK Jooronze redacteur lans Rooseboom !en bekende wijze raad aan ie- ere biograaf luidt: 'kill the 'idow first'. Talloos immers zijn e weduwen die het beeld van un beroemde echtgenoot heb- en misvormd, gemythologi- eerd. Weduwen die documenten erdonkeremanen, die een ide- albeeld willen creëren. Ideaal i hun ogen natuurlijk, riedrich Nietzsche (1844-1900) ps niet getrouwd, maar hij had pn zuster. Een zuster kan nog ■ger zijn dan een weduwe, ooral als die zuster verdachte kalen heeft. lisabeth Nietzsche (1846-1935) "aagde erin om van haar broer en nazi te maken, terwijl hij lotabene een grondige hekel had lan antisemieten en aan het jhiits nationalisme. Dat is geen peuws: Elizabeth Nietzsches pandelijke vervalsing van de Faarde van haar broer is be- Pend. De foto's waarop zij als ud vrouwtje hand in hand met "er te zien is, zijn wereldbe- Pemd. laar over de rest van deze £tjïï 's weinig bekend. Dat ptdekte de schrijver Ben Ma- fmyre. Hij schreef over haar flp leven het boek Vergeten "Ierland. Eigenlijk zijn het Vee boeken. Set boek vertelt het verhaal ïn twee reizen", aldus Macinty- »Eén door een vergeten deel j centraal Zuid-Amerika, de cere door het oerwoud van ratuur over Nietzsche. Beide zen hadden hetzelfde doel: ^zabeth Nietzsche", izabeth Nietzsche leefde in «kreupelhout van de geschie dt' n?aar 1161 gepeupel uit het sspr'is wel in staat de ist ledenis te sturen, en het naderhand bloed, zweet en a wildgroei weer 6 e kappen. De denazifice- liwJwu ^iedrich Nietzsche is aal ?eld no§ altijd niet hele- aat geslaagd, acintyre: „Dit is geen filosofie- iet«fv8n nieuwe analyse van et IpJ16' maar als naijn verhaal iert a tan ziin boeken stimu- et verhaal6 Dit is vooral aar een reis °P zoek ok n®n 0Pmerkelijke, zij het rouw vv v ik onaangename weer»- i et^ Nietzsche was nov f ambitieus, agressief ak een T meer' ^aar ze was er en met m°ed, karak- tichtta louter wilskracht ze een Nieuw Duitsland midden 'Lebensr hielp ze een andi halve eei het Derd Auteur daadwei men. Op mania bi yaanse r boot voc nóg verc volgende twee ma De aute wereld v tig en ro door de Hij vind rest-koh sers, ooi Nietzsch arische stichten, de nazat Lange, blauwog eender. gedegeni Een boe geschrev cumente seerd ne waren. I de geog Nietzsch land. Va sabeth h Nietzsch was het 1945 we Rode Le zegeld en in 11 Villa Sil Wat da was ad was een tieve, he ten. Me alleen van has haar ma ten in N knipsels 1844-19 houding Ben Ma en fasci materia, twee ap gezeten, al 150 je Duitse i één ove: aanloop Derde R Ben IV land. Op paradijs Uitg. Bal - Poptocht, 7 mei in Bergen op k Zoom (diverse lokaties). 24 banas in 24 kroegen met o.a. Captain Gumbo, Flavium, Betty Ford Cli nic en Gorki - Tapage, 7 mei in Roosendaal (diverse lokaties) 21 bands en artiesten in totaal - Bluesfestival Leverkussen (D) (Forum) op 7 mei, met o.a de oude Muddy Waters Blues Band, Matt- Guitar-Murphy en Magie Fran- kie. - Moulin Blues Festival, 7 mei in Ospel bij Nederweert (feesttent) met o.a. The Paladins, Rod Piazza en Luther Alisson - Huntenpop, 12 mei in Varssel der (Tent Berghseweg) met o.a. Brendan Crocker, Nemo, Stone- funkers en Jeff Healey Band - Pajo Pop, 12 mei in Oetingen- Gooik (B) bij Brussel met o.a De Mens, Betty Goes Green, The Godfathers en The Specials -Kroeg Blues '94, 13 mei in hoogstraten (B). Diverse lokaties met o.a La Blusa, Lefthand Fred dy, Magic Frankie, Jan de Bruyn, Medford'Slim Band en Jan Smit -Drum Rhythm Festival, 18 tot en met 22 mei in Amsterdam (div. lokaties) met o.a. Rory Block, US 3 (18), Youssou N'Dour, Incognito (19), Andy Summers, Ronny Jor dan, Jah Wobble, John Cale, As ter Aweke (20), Chris Isaak, Indi go Girls, David Byrne (21) en een slotnacht met The Brecker Brothers en Chick Corea (22). - Rock am Ring, 20 tot en met 22 mei op het circuit van de Nürbur- gring (D) met o.a. Extreme, Peter Gabriel, Nina Hagen, Rage Against The Machine, Aerosmith, The Hooters, Paradise Lost, Cla- wfinger, Smashing Pumpkins en Cry of Love - Dynamo Open Air, 21 en 22 mei in Eindhoven (Vliegveld Eindhoven) met o.a. Skintrade, Prong, Urban Dance Squad, Quicksand, Last Crack, The Or ganization en Life Of Agony. - Apollorock, 21 mei in Meer hout (B) met o.a. Noordkaap, de Urban Dance Squad, de Pogues en Quicksand. - Rocking Kolonia, 22 mei in Landgraaf (camping bij Pinkpop terrein) met o.a Nemo, Prong, Chris Isaak, Richard Thompson en Gorefest -Pinkpop '94, 23 mei in Land graaf (draf- en renbaan) met o.a. Morphine, Arrested Develope- ment, The Breeders, Urban Dance Squad, Crowded House, Smashin' Pumpkins, Björk, Rage Against The Machine, Soul Asylum, The rapy? en The Orb. (in totaal 25 acts) - 2nd Progressive Rock Festival Planet Pul '94, 4 juni in Uden (Sportpark) met o.a. Now, For Absent Friends, Landmarq, The Thin Ice Orchestra en IQ. -PopMundial, 11 juni in Tilburg (Leypark) met o.a. Urban Dance Squad, De Dijk, Hallo Venray en Mother's Finest - Rumah Pemuda, 12 juni in Nieuw Schoonebeek met Ramo- nes, Whisky Priests, Gutterbal, Bettie Serveert en the Scene. - Festival Mundial, 12 juni in Til- burg (Leypark) met o.a. Youssou N'Dour, Busi Mhlongo en Sabri Brothers - Any wave, 16 tot en met 18 juni in Zierikzee (Brogum) - Bospop, 18 juni in Weert (Sportpark Boshoven) - Rockcity, 18 en 19 juni in Etten- Leur (Markt) met The Real Stal lions, Herb Mews and The Mules en Powerplay. - Halfway Amsterdam '94, 19 juni in Halfweg (recreatiepark Spaamwoude) met John Hiatt, Grant Lee Buffalo, Bettie Ser veert, Texas, Blind Melon, Hallo Venray en Willy deVille - Veronica's Mega Music Manifestatie, 22 juni in Nijmegen (Goffertpark) met Aerosmith, Sass Jordan, Therapy?, Robby Valentine en de Raggende Manne. - Rock Torhout-Rock Werchter, 2 en 3 juli met Clawfinger, Blind Melon, Buffalo Tom, John Hiatt, Grant Lee Buffalo, Spin Doctors, Sepultura, Rage against the Ma chine. Peter Gabriel en Aeros mith. - Womad Festival, 6 juli in Den Haag (Congresgebouw) met o.a. Peter Gabriel en Galliano - Moskes-Rock-Festival, 7 tot 19 juli in Meersel-Dreef (B) 10 groe pen - Woodstock, vijfentwintig jaar na dato. Op 13 en 14 augustus zal het legendarische Woodstock-fes tival haar tweede editie beleven. Ditmaal wordt het festival niet georganiseerd op het land van boer Yasgur, nabij Bethel, maar in het plaatsje Saugerties, 150 kilometer ten noorden van New York. Op het tweedaagse festival zullen dertig bands optreden. Verwacht toeschouwers-aantal: 250.000. - Waterpop, 20 augustus in Wate ringen (Hofpark) met o.a. Chicas del Rock, The Scene, Verve en The Oyster Band -Parkpop, 21 augustus in Den Haag (Zuiderpark) Nog geen na men bekend Grote Gids Het begon in de tweede helft van de jaren zestig met Monte rey, Plumpton, Wight en vooral met Woodstock, in de zomer van 1969. De Amerikaanse hippie en concert-or ganisator Michael Lang droomde er van een reeks concerten in zijn woon plaats Woodstock te houden. Een pop festival leek hem mooi, een stel groe pen dat in de buitenlucht speelt. Zijn droom werd overtroffen door de wer kelijkheid toen 400.000 mensen kwa men opdagen en tot verbijstering van de toekijkende wereld drie dagen doorbrachten in een officieel tot rampgebied verklaard terrein zonder water of voedsel, maar met love, peace music. Sinds Woodstock neemt het aantal festivals jaarlijks nog steeds toe. De grote namen als Pinkpop en Torhout/ Werchter verkopen moeiteloos uit en ieder klein gehucht kent zijn eigen mini-festivalletje, succesvol en minder succesvol. Waar de gevestigde festivals op safe spelen en het budget haast onuitputtelijk lijkt, hebben met name de kleinere festivals met de nodige problemen te kampen. In de regio bijvoorbeeld komen Moskes, Rock-in- Chaam, Pump up the Blues niet meer of in een sterk afgeslankte vorm terug. Daarnaast is er wel degelijk bestaans recht voor nieuwe namen als Halfway Amsterdam, Lowlands, en Popmun- dial. En festivals als Dynamo Open Air en Bospop genieten ook jaarlijks nog steeds een toenemende belangstel ling. Er is veel te doen, deze zomer, in festivalland. Als je de programma's bekijkt vallen twee zaken op. Op de eerste plaats prijken op veel affiches dezelfde namen. Aerosmith, Blind Me lon en Rage against the Machine kom je nogal eens tegen en ten tweede; het jubilerende Pinkpop in Landgraaf komt met een gedurfd en bijzonder gevarieerd programma en is dan ook zeker aan te bevelen. Het zou Erza Tweehaheparria (naar 'Er zaten twee haasjes heel parmant') he ten en het zou een uniek evenement zijn. Het werd Pinkpop en dit jaar is nummer 25 aan de beurt. En daarmee is Neerlands trots weliswaar niet het grootste maar in ieder geval wel het oudste nog steeds actieve popfestival. Wie Pinkpop zegt, zegt Jan Smeets. En andersom: Pinkpop beheerst het leven van Smeets, al heeft hij er heel wat van het grijs in zijn baard aan te danken. Noem de naam Jagger en de altijd-lachende ogen schieten de vol gende seconde vuur, al is dat ook weer even snel gedoofd. Smeets heeft ge leefd te grijnzen om de stunt van Mick, toen deze in 1979 als verrassing meekwam met Pbter Tosh, zelfs de trappen naar het podium beklom maar uiteindelijk toch niet voor het voet licht trad. Het had een hoogtepunt kunnen zijn. Niet dus. Wel is Jagger verantwoorde- lijk voor het dieptepunt van Pinkpop: het rampjaar 1982, toen het Geleense $STEM VRIJDAG 6 MEI 1994 DEElI grasveld" opeens halfleeg bleek na zes jaar lang afgeladen vol te zijn. Maar die Pinksteren vulden de Stones drie maal de Kuip en dat bleek voor pop- minnend Nederland net iets leuker. De pieken en dalen uit het Pinkpop verleden zijn genoegzaam bekend: de trendsettende seventies, het diepte punt van 1985 toen slechts 15.000 fans opdoken en er backstage bijna meer volk rondliep dan op het veld. Maar toen Smeets persoonlijk het jaar erop aankondigde dat dit het laatste zou zijn, kwam het publiek uit alle hoeken en gaten toegestroomd en was Pink pop gered. Dat hij inmiddels de pro grammering heeft overgelaten aan de oudste jongere Willem Venema doet niet zo ter zake, Pinkpop keeps on rockin' en daar gaat het om. En waarom nog steeds Jan? Hij een dagtaak kunnen hebben aan politieke carrière - was Statenlij is fractieleider van de plaatselijke f dA-fractie - maar blijft Pinkpop^ „Dit is een mooie manier om te dei dat je niet oud wordt. Ach, ik wee zelf ook niet, ik zal er wel mee groeid zijn. Je ziet het aan het hu van Van Basten: financieel is hij lang binnen, maar elke score van ander doet hem pijn." „Laatst vierden mijn ouders hun g. den bruiloftsfeest en ik heb even zit rekenen: als ik dezelfde kant opga mijn vader haal ik de 50ste Pinkj nog. Ach, en zoals mijn vriend Ut nus altijd zegt: 't Is beter dan in mijnen te werken, want daar is het donker' dichteres en romanschrijfster '•«rijke van Hooff uit Hoeven ipeft in opdracht van de provin- Noord-Brabant de roman Moedernacht' geschreven. j,et kader van het thema 'Bra bant bevrijd 50' heeft de provin- ie een aantal opdrachten ver trekt aan auteurs en fotografen. De roman van Marijke van Iooff verschijnt in het najaar, loofdpersonen in 'Moedernacht' jjn een volwassen vrouw en

de Stem | 1994 | | pagina 18