it. 'Varkens genadeklap De Vogel' Wan wie zijn jullie dan bevrijd? Sluis wil pendelbusje inzetten op zondag ;genheid PLAATSELIJK nieuws DAG klapper ZAKEN nieuws DUIVEN sport zeeland Eigenaar recreatiecentrum in Hengstdijk somber na mogelijke komst mesterijen: deze KPN'e :ross-fire Wieckse Witte. Het Witbier uit Maastricht. Wilhelminastraat gaat half juni open DE STEM ticulieren b KORTING Pyromaniac jr gefeliciteerd. iera ma Stedelijke Harmonie luist verzorgt romenadeconcert enms Sarah Getrouwd Marchel de J°p9 Jolanda Mulst®h.tL 6 mei 1994. BuCP WITTE HUIS Ouderenreisje Haar Antwerpen Vrouwengilde Hulst op stap Nieuw-Nanien Koewacht Kapellebrug Hulst Van der Poel vernieuwd Duif C. van Strien wint wedvlucht vanuit Louvres CAMBRAI VRIJDAG 6 MEI 1994 c2 pedankje, jubileum, welijk, verloving, brestatie, examen, ham, enz. jolom 1.09 incl. BTW, li verplicht. Foto of Imaat 35 x 40 mm Overige tarieven op bto's worden niet lourneerd. B2 of geef uw tekst aatsing af bij één van ■Schriftelijke opgaven Ld geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien |g bijgevoegd is. het recht voor teksten kn redenen te weigeren. Iver klachten bereiken "kven tekst behoudt de I recht voor om de naam never bekend te maken. I van onze verslaggever sluis - In samenwerking met de busmaatschappij ZWN wil de gemeente Sluis vanaf eind mei een pendelbusje inzetten zondag. Het busje gaat j en weer rijden van het kruispunt Rondweg-Heille- ,veg en dat bij St. Anna ter Muiden naar het centrum van Sluis. get gaat om een proef geduren- op de het jaar 1994. Met het pendel busje hopen Sluis en de ZWN de oplossing te hebben voor de ver traging die de buslijn oploopt als gevolg van het drukke zondags- verkeer in het centrum. Boven dien komen de grote lijnbussen niet meer in de bebouwde kom. Ook bezoekers die hun auto op parkeerterreinen buiten het cen trum achterlaten kunnen gratis gebruik maken van het busje. De gemeente hoopt dat het ge bruik van het nieuwe parkeer terrein aan de Burgemeester Ae- rnoudtsweg door het inzetten van het busje wordt gestimu leerd en dat daardoor de parkee roverlast in de woonwijken zal afnemen. Een en ander is het gevolg van een wijziging van de dienstrege ling van de ZWN met ingang van 29 mei. Er komt vanaf die datum een rechtstreekse lijn vanaf de boot in Breskens via Oostburg en Sluis naar Belgisch Westkapelle. Omdat de bus op verschillende plaatsen aansluit op andere lij nen, onder andere naar Knokke, mag er geen of zo weinig moge lijk vertraging zijn. De ZWN richt op zondagen tijdelijke hal tes in. Het pendelbusje is een negen- persoons taxibusje dat 300 gul den per dag kost. Sluis en de ZWN hebben afgesproken de kosten te delen. Voor de gemeen te betekent dat een bijdrage van 8.000 gulden. Burgemeester en wethouders van Sluis vragen de gemeenteraad om dat geld be schikbaar te stellen. Voor het zover is, wordt het voorstel eerst besproken door de commissies Vrom en Financiën. Die vergade ren op dinsdag 10 mei, respectie velijk om 19.30 en om 21.00 uur in de commissiekamer van het stadskantoor. ■van onze verslaggever [Hengstdijk - De mogelijke vestiging van twee grote varkensmesterijen aan de Zuidweg in Hengstdijk bete- [kent bijna zeker de genadeklap voor het recreatiecen trum De Vogel. Dat voorspelt eigenaar J. van den Bosch [van het recreatiecentrum. dstrijd te Kruisland. oortvliet, Mevr. Bastiaanse-v.il Luyken in Etten-Leur, Albert» i|mn|loii<r n, Niels v.d. Heuvel in Terheydf eda, Dick v.d. Kolk in Breda. 'olgens Van de Bosch zullen de irkensmesterijen bijdragen aan .li flinke toename van vervui- van de omgeving met am- iak en stikstof. „De wa- jrkwaliteit van de Vogel is nu al ;antje boord. Als die bedrijven jr komen wordt de kreek afge- ;eurd als vis- en zwemwater", lelt Van den Bosch. „Dan kun- ien wij hier ons recreatiecen- im opdoeken". ie Vogel heeft een paar jaar lieden al plannen bij de provin ce op tafel gelegd om uit te ireiden aan de andere kant van Ie kreek. Dit om het bedrijf nog eer levensvatbaarheid te ge ien. „De provincie was al ak- ioord, maar die bedrijven gooien in roet in het eten. Onze uitbrei- ig was vooral gedacht in de ichting waar nu die mesterijen omen. Wij waren veel eerder iet onze aanvraag, maar nu reigen wij te moeten wijken, lat is toch geen beleid meer". !u al ondervindt De Vogel scha- ,e van de toekomstige varken invasie. Een gezin dat opdracht af een luxe houten chalet te ouwen heeft afgehaakt toen nen in de krant las dat er twee itensieve varkensmesterijen bij fengstdijk gevestigd zouden- rorden. „Die mensen zijn naar fontenisse gelokt in de veron- erstelling dat hier nog voldoen- e frisse lucht is", zegt Van den losch. „Maar in plaats van de roene long van Zeeuws-Vlaan- wordt 40. Ere, zijn eigen postzegel d met 3- ren en ekske paar. imit. H.G. Je collega [an onze correspondente iulst - De koninklijke Stedelij- |e Harmonie Hulst verzorgt zon- I een promenadeconcert nabij Grote Markt aan de zijkant 0 het stadskantoor aan de fflge Bellingstraat. Het concert gezien als een soort Moe- 'daggeschenk. te doel is een leuk en ont- lannend promenade concert te roorgen waar iedereen van m genieten. Op zondagmiddag het altijd lekker druk in Hulst als het weer meewerkt kun- :tl we lekker spelen in open icht op een plaats waar onge- joord genoten kan worden. Op ie plek is nauwelijks verkeer [gelijk," aldus een bestuurslid, onderstreept dat het heel g geleden is dat er een bui- iconcert werd gegeven. Op ïzoek van de leden wordt nu weer opgepakt. Als het emenadeconcert een succes Tdt, overweegt de harmonie 1 meerdere concerten te geven diverse locaties. optreden begint om 15.00 ju: en duurt ongeveer een uur. F harmonie staat onder leiding If1 de vaste dirigent Johan de Stte. Gespeeld worden echte mnie-nummers zoals delen Les Miserables, Manhattan inline, Song of Freedom, Exo- song, P.w. Circus en Mar- ®g through America, een Ppilatie van bekende Ameri- uose marsen. f het slecht weer is gaat het keert wel door, maar niet in de F lucht Dan spelen de muzi- pten in de achterkerk van de pek bij de ingang aan de fenstraat. jt concert is gratis. Deze jongedame a I vandaag H.G. isenfeerf vrijdag 6 mei live muziek m.m.v. g 22.00 uur. Toegang gra,'s erstraat 30, Kloosterzande 1 onze verslaggever Zniddorpe - De Algemene Bond van Ouderen Zuiddor- Pe-Overslag houdt donder- 4ag 19 mei een reis naar het Bovengebied in Antwerpen. evens staat een bezoek aan »r l sPee'g°edmuseum in ii'len op het program- a Niet-leden kunnen eneens aan de reis deelne men Opgave voor 10 mei bij Mevrouw Roelandt, Hoofd ig Zuid 41 in Zuiddorpe. deren wordt het hier straks de strontlong". De eigenaar van de Vogel wijst er op dat de varkensbedrijven op amper 800 meter van zijn cam ping komen te zitten. Bovendien worden er in en om Hengstdijk nu al in totaal zo'n 20.000 mest- producerende dieren, varkens en koeien, gehouden. „We worden nu ook al geconfronteerd met het uitrijden van mest op de akkers die langs het water lig gen. Dat spul komt bij een fikse regenbui via de drainage in de Vogel terecht. Als dat straks nog meer wordt, kan er niet meer gevist en gezwommnen worden. Dan is De Vogel naar de knop pen". Van den Bosch is niet van plan zich bij de ontwikkelingen neer te leggen en onderzoekt nu de juridische mogelijkheden. „Het is toch te gek voor woorden. Niemand heeft het recht mijn eigendom te vervuilen". Onrust De plannen voor de mesterijen hebben inmiddels de nodige on rust gezaaid onder de vierhon derd vaste kampeerders. Er is al spontaan een actiegroep ont staan die harde acties wil voe ren. „Die mensen hebben hier dertig-, veertigduizend gulden geïnvesteerd in een mooi plekje. Die pikken dat niet. Zeeuws- Vlamingen zijn wat terughou dender. Maar dit zijn vooral mensen uit de randstad. Die hebben een andere mentaliteit. Die laten dat niet over hun kant gaan. De actiegroep heeft al ge dreigd dat 'de eerste muur nooit overeind zal komen'. Het actiecomité Stop de Varken sinvasie distantieert zich overi gens van dergelijke maatregelen. „Wij zijn niet kinderachtig als het acties betreft, maar dat gaat ons toch te ver", zegt A. Rensen. „Wij willen proberen dat soort acties te voorkomen, maar of dat lukt moeten we nog maar af wachten". Een drukte van belang in het Bellamypark. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever Vlissingen - De ene visboer warmt de porties kibbeling in de magnetron, de andere gebruikt hete olie. Bij de twee de is het driemaal zo druk. Mensen staan in rijen op de stoep en morsen met brokjes vis en servetten. In het park speelt een Engelse band op een groot zwart podium steengoede blues. De bluesharp doet denken aan John Mayall in zijn goede dagen. FNV, staat er op een groot doek naast het podium. Zeeland viert het bevrijdingsfesti val in Vlissingen, de stad loopt langzaam vol en in een hoek naast het podium staat Joachim Posth met vrouw, dochter, zoontje en videocamera. Nee, ze kwamen hier toevallig. Hadden een huisje in Dishoek gehuurd, maar het was met zo'n weer voor het strand. Dus toog het Duitse gezin uit Krefeld naar de stad, waar ze dus veel onverwachte gezelligheid aantroffen. Opwinding Ik vraag dit Duitse gezin wat het toch naar naar het bevrijdingsfestival voert. „Bevrij dingsfestival?" zegt Joachim, „van wie zijn jullie dan bevrijd?" Nog voor hij het ant woord krijgt, weet hij het en hij trekt haastig zijn vrouw aan de mouw. Enige op.winding is te bespeuren op de gezichten, maar Joachim heeft de zaak snel onder controle. „Dan biijven we zeker. We had den onze kinderen al alles over het 'fascis- mus' verteld, ook over de oorlog hier in deze streek, nu kunnen ze zelf zien hoe blij mensen zijn ervan bevrijd te zijn." Later scharrelt het Duitse gezin tussen de kraampjes voor het arsenaalgebouw door en Joachim heeft nu een wit-zwarte button op. 'Geen racisme geen stem,' meldt de button. Bij het arsenaal is het even druk als in het Bellamypark. Kraampjes van Amnesty Iternational, de Novib, Greenpeace, het anti-facismecomité, noem het maar op aan onverdachte idealen, en het staat er. Ze verwachten vijftigduizend mensen van daag, vooral vanavond zal het storm lopen. Stekelenburg van het FNV spreekt dan in het park, hij is vandaag heel Nederland al doorgegaan. Het bevrijdingsfestival in Vlissingen is één van de dertien festivals in Nederland. Al dagen maakt de Vlissingse burgemeester Van der Doef met een zware radiostem reclame voor het festiva} op Omroep Zeeland. 'Kom donderdag naar Vlissingen,' hoort Zeeland telkens. Behalve dat Duitse gezin dan, dat had het niet gehoord. Maar voor hen is het festival misschien wel geslaagder dan voor veel Zeeuwen, in elk geval even geslaagd. Van onze correspondente Hulst - Het Katholiek Vrouwengilde in Hulst sluit het seizoen af met twee sportieve uitjes: een wandeling en een fietstocht. Donderdag 19 mei is de wandeling. De dames verzamelen bij de centrale antenne in de Koolstraat om 13.30 uur. Een dag later vertrekt de fietstocht vanaf dezelfde locatie. Bezocht worden het kapelletje van Maria ter Eecken in Kapellebrug en de tuin van Atie Kayser in Stekene. Hier volgt een rondleiding door de in Engelse stijl aangelegde tuin, heidetuin en de cactuskassen. De tocht wordt besloten met een maaltijd in de Boshoeve. De leden kunnen zich tot 21 mei aanmelden voor deze activiteiten. (ADVERTENTIE) Het frisse, Gebrouwen fruitige witbier met door de Stadsbrouwerij een zachte smaak. Maastricht. r' *- - ~'\-- V-V- -C«. - HU Het duurt nog tot ongeveer half juni voor de Wilhelminastraat in Sint-Jansteen weer kan worden opengesteld voor het verkeer. Dat is later dan gedachtwant de reconstructiewerk zaamheden hebben flinke vertraging opgelopen vanwege de slechte weersomstandigheden van de afgelopen maanden. Al ziet de jeugd daar wel de lol van in door het overschot aan straatstenen te benutten als speelplaats. Met het gereedkomen van de reconstructie is dan ook het eerste deel van het al lang gewenste fietspad van Sint-Jansteen naar Heikant klaar. De openstelling voor het verkeer in juni betekent met dat het dan gedaan is met de werkzaamheden. Want dan moet er ten slotte ook nog een toplaag op om de straat de definitieve afwerking te geven. Die toplaag wordt pas na augustus aangebracht omdat dit het beste seizoen is. Het verkeer zal daar echter niet meer zoveel last van ondervinden. FOTO WIM KOOYMAN HARTSTICHTING - De col lecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft een bedrag van ƒ724,81 opge bracht in Nieuw-Namen. RALLY - De uitslag van de rally in Nieuw-Namen, die plaats had op koninginnedag: 1. The Nurths, 2. Fam. de Bruin, 3. P. Bosman en D. Mangnus. w SNELHEIDSPROEF - Uitslag van de snelheidsproef fietsen, die plaats had op koninginne dag: In de kleutergroep: 1. Benny Robbrecht. In groep 3: 1. Filip van Damme. In groep 4:1. Gert van Wolvelaer. In groep 5: 1. Kevin de Meyer. In groep 6: 1. Menno Voet. De best versierde fiets was van Femke van Damme. SPEKKENSLAG - Fanfare De Scheldezonen uit Nieuw- Namen houdt zaterdag haar jaarlijkse spekkenslag. De le den van de fanfare komen aan de deur met de spekken. FIETSENKEURING - Dins dag 10 mei zullen leden van de plaatselijke afdeling van Vei lig Verkeer op de Sandeschool een fietsenkeuring houden. OUD PAPIER - De muziek vereniging EMM uit Koewacht haalt zaterdag weer oud pa pier op. De ophaalploeg ver trekt om 9.00 uur. ROZENKRANS - In de kapel van O.L.V. Ter Eecken in Ka pellebrug wordt zaterdag een Rozenkransgebed gehouden. Aanvang 14.30 uur. SUPPORTERSBUS - Voetbal vereniging HW24 zet zondag een supportersbus in voor de uitwedstrijd naar Tilburg te gen NOAD. De bus vertrekt om 12.30 uur op de parkeer plaats bij het clubgebouw. HENGSTDIJK - Campung De Vogel, 20.00 uur, kaarting. HEIKANT - Café Du Commerce, 20.00 uur, kaarting. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur, kaar ting. - Café Zondag's Vermaak, 14.00 uur, schieting. - De Warande, 19 uur, jeugdsoos. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur, prijskaarting. AXEL - Buurthuis Boemerang, 20 uur, kaarting. - Gregoriuscentrum, 14 uur, bingo. CLINGE - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, koersbal. - Malpertuus, 13.30 uur, bie den. STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 13.30 uur, bingo. SLUISKIL - Café Atlanta, 20 uur, kaar- ting. Hulst - Autobedrijf Van der Poel in Hulst is vernieuwd. Deze week opent het bedrijf een nieuwe showroom. Met de opening wordt ook een grote Honda-show gehouden. De show is geopend op donderdagmiddag (Hemelvaart) 12 mei, vrijdag 13, zaterdag 14 en zondagmiddag 15 mei. (ADVERTENTIE) KEUKENGEREI OP NIVEAU Terneuzen - De Concoursbond Zuid-Beveland hield met deel name van 1409 duiven een kringvlucht vanuit Louvres. Winnaar werd een duif van C. van Strien uit Goes met een gemiddelde snelheid van 1289,87 meter per minuut. De verde kopprijzen werden ge wonnen door: 2 J. de Witte, Goes, 3.E. Dek, Krui- ningen, 4.Combinatie Oele-Sinke, Yerseke, 5. S. Op 't Hof, Hansweert, 6. Mevrouw De Jonge, 's-Heer Arendskerke, 7. M. van Iwaarden, Kruiningen, 8. Gebroeders Franse, 9 en 10. Combinatie Boudens-Raas, beiden Kwadendamme Concourscombinatie Walcheren, 656 duiven, 1251,74mpm: 1 Combinatie De Nooyer-Japiejo, 2, 4, 7 en 10. C. de Poorter, 3. L. van Wallenburg, 5. J. Wanjon, allen Souburg, 6. J. van Peenen, 8. Combinatie Meerman- Teeuwen, beiden Vlissingen, 9. K. Wielemaker en zoon, Souburg. Steeds Sneller IJzendijke, 127 dui ven, 1255,95mpm 1 en 10. G. de Boevere, 2. A. Noteboom, 3. R. Tho- maes, 4 P de Smet, 5 en 6. R. de Baere, 7. A. Plasschaert, 8 en 9. F. van de Vlies. Eerste de Beste Schoondijke, 66 duiven, 1224,32mpm. 1 en 7. J. de Poorter, 2 en 9. A. Steurrijs en zoon, 3 en 5. P. Cornelis, 4 en 6. Cl. de Wever, 8. A. de Wever, 10. W. Tang- he. De Getrouwe Duif Cadzand, 126 duiven, 1246,04mm: 1 en 5. M. de Lijser, 2, 3 en 4. D. van Kerkhoven, 6, 8 en 10.J. van de Plasse. 7. C. Riemens, 9. P.Vasseur, Jr. De Snelvliegers Oostburg, 132 dui ven, 1244,03mpm: 1 en 8. R. van Hee, 2. L. Risseeuw, 3, 6, 7 en 9. G. Tas. 4. T. de Poorter en zoon, 5. M. Buijsse, 10, J. de Smet. De Eendracht Terneuzen, 106 dui ven, 1286.61mpm: 1 en 3. Jac. Buijze en zoon, 2 en 10. D. de Smet, 4 J. Moes en zoon, 5, 6 en 9. J. Geel- hoedt, 7. A. Verpoorte, 8. Combina tie Bos-Westeinde. De Volharding Westdorpe, 78 dui ven, 1291,55mpm: 1, 2, 5 en 9. M. Klaassen, 3, 4, 6 en 10. Combinatie Visser-Lensen, 7. A. van Paemel, 8. P. Baecke. De Reisduif Philippine, 145 duiven, 1278,55mpm: 1 en 3. T. en W. de Bruijn, 3. J. de Mul en zoon, 4. E. de Vries, 5. P. Pladdet, 6 en 7. J. Verstelle, 8. Combinatie Roegiest- Visser, 9 en 10. Combinatie Ramme- loo-Wiskerke. Nieuw Leven Koewacht, 80 duiven, 1127,05mpm 1, 7 en 10. Joh de Block, 2 en 4 R. van de Bilt, 3 en 8. Om. van Damme, 5. R. Kegels, 6. Om. Bonne, 9. P Rotthier. DE Postiluif Heikant,188 duiven, 1338,24mpm: 1, 6 en 8. Lex. Thijs, 2. Ch. de Beule, 3, 4 en 7. Ed. Ver- schueren, 5. W. Elegeert, 9.J. de Kind, 10. F. Thijs. Concourscombinatie West-Zuidbe- veland, 272 duiven, 1275,33mpm: 1, 7, 8, 9 en 10. Mevrouw G. de Jonge, 2. L. Goegebure, beiden 's-Heer Arendskerke, 3. P. Pieters, Lewe- dorp, 4. D. Rijk, Heinkenszand, 5. P. van 't Westeinde, 6. C. Hermes, beiden Lewedorp. De Posthoorn Vlissingen, 182 dui ven, 1236,80mpm: 1 en 7. J. van Peenen, 2. Combinatie Meerman- Teeuwen, 3, 4 en 10. C. van Gemert, 5 M. van Belzen en zoon, 6. D. Wissenkerke, 8. H. de Ridder, 9. H. Wzietek. Zeelandia Middelburg, 208 duiven, 1221,26mpm: l'en 2. J. Siereveld, 3. 4 en 8. Combinatie Bakker, 5, 6 en 10. M. Jaspers, 7 en 9. Combinatie Hietbrink-Ventevogel. Luchtbode Souburg, 266 duiven, 1251,79mpm: 1. Combinatie De Nooyer-Japiejo, 2, 4, 6, 8 en 10. C. de Poorter, 3. L. van Wallenburg, 5. J. Wanjon, 7. K. Wielemaker en zoon, 9. Karin Wielemaker. De Zeeuw Goes, 486 duiven, 1298,75mpm: 1. C. van Strien, 2, 8 en 9. J. de Witte, 3 en 6. G. Meuwe- se, 4 en 5. D. Hillebrand, 7. H. Koks, 10. J. van Hekken. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lamswaarde, 61 oude duiven, 1301,99mpm: 1 en 10. P. Rokven, 2, 3 en 7. G. Vioen, 4 en 5. A. d'Hondt, 6 en 8. R. de Baar, 9. A. Wante, 35 jaarlingen, 1273,54mpm: 1, 2, 3 en 4. W. Volle man, 5. P. Rokven. Steeds Sneller IJzendijke, 230 dui ven, 1280,35mpm: 1 en 6. M. Rodts, 2. S. Martens, 3. A. du Puy, 4 en 9.C. de Putter en zoon, 5. F. van de Vlies, 8. A. Noteboom, 10. J van de Sande. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 140 jaarlingduiven, 1210,97mpm: 1 en 8 Th. Dobbelaar, 2 en 7. D. Dobbelaar, 3, 4 en 10. A. Nicolaas, 5. C. de Cock, 6. A. Wauters, 9. M. Risseeuw. 75 oude duiven, 1211,23mpm: 1, 2, 3. 4, 5, 8, 9 en 10. L. Kerckhaert (15 duiven in con cours en 12 prijzen!!!), 6 en 7. M. Risseeuw. C. C. Walcheren, 730 duiven, 1195,41mpm: 1 en 11. J. van Peenen, Souburg, 2 en 5. H. de Ridder, Vlissingen, 3, 8 en 12. C. de Poorter, Souburg, 4 en 10. P. Theune en zoon, Vlissingen, 6 en 15. L. van Wallenburg, 7 en 9. Karin Wielema ker, 13. J. Damman, 14. Combinatie De Nooyer-Japiejo. allen Souburg. C. C. West-Zuid-Beveland, 599 dui ven, 1173,89mpm: I, 3, 5, 7 en 10. J. van Maldegem, Heinkenszand, 2. A. Hazen, Lewedorp. 4. J. van 't Wes teinde, Heinkenszand, 6 en 12. Sj. van Eykeren, 's-Heerenhoek, 8. A. Geluk, Heinkenszand. 9. D. van de Dries. 's-Heerenhoek, 11. L. Goede- gebure, 's-Heer Arendskerke. 13. C. Hermes, Lewedorp. 14. Sj. de Vos, 's-Heerenhoek. 15. P. van 't Wes- teinde, Lewedorp. De Reisduif Graauw in samenspel met De Postduif Lamswaarde, 186 duiven, 1208,50mpm: 1. G. Vioen. 2 en 4. J Pardon, 3. A. d'Hondt. 5, 7 en 9 Ed. van Damme, 6. P. Rokven. 8. A. Wante. 10. J. van Laere.

de Stem | 1994 | | pagina 15