DE STEM 'Rattenplaag oncontroleerbaar' Let op Opgelet iRetranchement is bevrijd van het iictiegroep roept inwoners Hontenisse op tot protest tegen varkens Leendert v.d. Bom Rotel Autobedrijf Jeugdtrainer IJzendijke pleit voor kunstgrasveld Zeeuws genootschap van wetenschappen 225 jaar onder de lo.oool met Bovag garantil tot/ 15.000, - boven de 15.000 Occasioncentrum strandpaviljoen )S Elk uur van de dag wordt in West-Zeeuws-Vlaanderen anderhalve rat gevangen >78. Heerbaan auto's Te koop gevraagöl Rij- sloop- serf auto's busjes J ijftienjarige ekeurd na ijden in auto Biervliet houdt een actie voor ernstig ziek dorpsgenootje Man ernstig gewond bij ongeval 1500 [500 1500 B250 D500 B500 5/86 È950 6950 7750 4250 f1500 0500 4250 4950 14750 |0950 16950 ■0950 15950 19250 10950 10950 17950 12950 (14750 figd I 9950 9950 «5950 42500 [13950 7950 15950 22950 29500 ng Iht 16500 7950 7950 111750 111950 li 1950 112750 I10750 I10750 J11750 111.750 114.500 111750 13750 i10500 5950 1/ 9250 Ben 2250 pze bm. gel 52 9510 1.00 u. [Ou. Ind Niss.Micra3-d aut. Niss.Cherry 1.7 3-d D Niss.Cherry 1.3 3-d Niss.Sunny1.7LX 3-dn Nlss.Sunny 1.7 Florida Niss.Stanza 1.8 5-d aut Niss. Prairie 1.8 Niss.Blbird 2.0LX 4-d n Citroen BX 1,4E F.Escort 1,6GL 3-d aut L.Samara 1.5 3-d O.Ascona 1.6 4-d u O.Kadett 1,3S 3-d O.Kadett 1.3 5-d O.Kadett 1.6 3-d D aut Renault 11 GTD Renault 5 TL 3-d S.Malaga 1.5 4-d T.Corolla 1.3 DX 4-d T.Tercel 1.3 3-d Volvo 340 3-d Niss.Blbird 2.0 wagon Niss.Blbird 2.0SLX 5-d N.Sunny 1.6SLX coupe Niss.Sunny 1.4LX 4-d BMW 316 2-d Citroen BX 1.6 TRI F.Escort 1.4CL 3-d Honda Civic 1.5 3-d H.Pony 1.5GLS Mits.Galant 1.6 4-d O.Kadett 1.2 4-d O.Kadett 1.3 3-d Peugeot 205 3-d Accent Volvo 360 2.0 5-d Audi 80 2.0 Fiat üno autom. F.Sieira2.0i 4-d Mazda 626 2.0iglx 4-d Renault 5 autom. 5-d S.Swift 1.3 GLX 3-d Volvo 440 1.7 Volvo 740 black line 2.3i Spinveld 33, Breda 076 - 22 31 66 CADZAND-BAD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Wijk de Brabander - Vlamingpolderweg Zeeland onze verslaggever .„„stdijk - Het Actiecomité Stop de Var- ienslnvasie wil alle inwonwers van de ge ënte Hontenisse mobiliseren om massaal jezwaar aan te tekenen tegen het afgeven van len milieuvergunning voor de vestiging van varkenshouderijen in de gemeente, willigere gaan daarvoor vanaf woensdagavond [l mei huis aan huis met voorgedrukte bezwaar- ichriften. Er moeten in totaal meer dan 3.400 fessen worden afgewerkt. )e actie is het resultaat van een overleg tussen de icticomité, de overkoepelende Zeeuw-Vlaamse ac- iep RBVI en de milieuwerkgroep Hulst/Hon- tenisse. De actievoerders hebben ook besloten zichzelf om te vormen tot een stichting. Dit met onder andere de bedoeling om beter gebruik te kunnen maken van juridische hulp in de strijd tegen de varkens. Het bureau voor rechtshulp in Dordrecht is al ingeschakeld en gaat vanaf maan dag aan de slag. De actievoerders zijn nog op zoek naar vrijwilli gers die willen meehelpen aan de huis-aan-huis- actie. Op woensdagavond 11 mei wordt iedereen die wil helpen, om 20.00 uur verwacht in de gymzaal van Hengstdijk. De gemeente wordt dan in een aantal wijken verdeeld en iedereen krijgt een pak bezwaarschriften mee om er mee op pad te gaan. De bezwaarschriften tegen het afgeven van de milieuvergunningen moeten eind deze maand bin nen zijn. Het actiecomité gaat de, naar men hoopt, grote stapel papieren op 27 mei persoonlijk indie nen bij de gemeente. Diezelfde avond wil men de bezwaarschriften nog eens symbolisch aanbieden. Er wordt die avond een grote protestoptocht georganiseerd. Vanaf een nog nader te bepalen locatie in Kloosterzande gaathet met veel kabaal, spandoeken, fakkels en wat men maar bedenken kan in optocht naar het gemeentehuis. Daar wil men om 21.00 uur de bezwaren nog eens symbo lisch aanbieden. De gemeente Hontenisse is al eerste in Zeeuws- Vlaanderen overstag gegaan met betrekking tot de varkensmesterijen. B en W zien geen enkel hand vat meer om de aanvragen voor zogenaamde groen-label stallen te weigeren. Ze vrezen dat de gemeente dan onherroepelijk met schadeclaims geconfronteerd wordt. „Wij vinden dat de gemeen te Hontenisse de handdoek te snel in de ring heeft geworpen", zeggen A. Rensen en J. Erpelinck van het actiecomité. „Gewoon een slap beleid". Voor vragen van inwoners uit de regio met betrek king tot de varkensmesterijen heeft het actiecomité drie contactpersonen aangesteld. Dat zijn Janny Erpelinck en Fons Rensen uit Hengstdijk en Karei Steijaert uit Graauw. EN MAAK KANS OP .31 |an: hut lerl. 89 78 80 84 88 88 88 buw 82 lood 85 larga 78 gev. [voor ort Uw Skoda- en Occe Dealer voor Breda e.oj Dr.Struyckenstr. 98, r Tel. 218962-210340 Open: ma t/m vrij 8-1'j za. 10-17 u. Shell/BK-Station| met bediening LPG-Benzine-Diesei.l geeft hoogste prijs voorj loop, sloop of schades Tel. 076-209169. Een KLEINTJE TREFZEKERDER voorheen. SARETTE COMPANY (OVERSI kan longkanker of hart- it van 29.4.1981, Stb. 329. :AS> tf F.Escort D 1.8 3-drs. F.Mondeo 2.0i CLX H.Scoupe GTX strbekr. M.Lancer HB 5-drs N.Micra 1.0 3-drs N.Sunny 1.6 stat. LPG N.Maxima 3.0 autom Opel Corsa 12S TR sedan en HB O.Ascona 1.6S 4-drs Ipg] P.Kadett Combo diesel Peugeot 405 1.6GLi 4-d Seat Ibiza 1.5glxi sport Skoda Fav. L en LS 8a Skoda Fav.station LS 91| Skoda Favorit Pick-Up Volvo 940 GL LPG Auto's v.a. 7.500,- met Bovag-garantiee kans op een reischequd van 1.000,- Voor vertrouwd en betaalbaar autorijder I 't Haasje, Trekpot 5, Br(J tel. 076-874799/142»j au onze verslaggever Joes - De plaag van mus kratten die al jaren ooral West-Zeeuws- laanderen teistert, blijft ncontroleerbaar. Vorig aar werden ruim 12.000 an deze vlijtige oeverver- roesters gevangen, tachtig rocent van de hele eeuwse vangst. Uitgere- end is dat er elk uur van in het besmette ge- lied anderhalve rat wordt ivangen. |et destijds door de overheid zette Bestrijdingsplan Mus- iratten 1991-1995 is hiermee islukt. Het plan beoogde met lemmen en vallen 'de populatie it een aanvaardbaar laag ni- :au te brengen'. iat blijkt uit het nieuwe jaar- van de Provinciale Mus- irattenbesrijding over 1993. 'eliswaar is het aantal gevan- in ratten in het verslagjaar ge- ald van 15659 tot 14455, de leeste besmette gebieden, re- i Zeeuws-Vlaanderen, [lijven oncontroleerbaar en zul- dat ook in de nabije toe- omst zijn, aldus het verslag, ïiermee wordt een jarenlange [laagzang en het het onvermo- :n van de overheid om de norm vruchtbare en vraatzuch- Sge muskusrat de kop in te ten, bevestigd. Ondanks het feit dat vorig jaar, op klemmend zoek van dijkgraaf Almekin- prs ('onze veiligheid loopt ge- lar'l, extra mankracht in het ebied van het waterschap Het [rije van Sluis, werd gestoken. |ij het jaarverslag zit een kaart waarop het aantal igsten per vierkante kilomter aan vermeld. Duidelijk blijkt it de muskusratten massaal uit komen oprukken. In het ïkengebied van West-Zeeuws- laanderen komen, aldus die iart, gebieden voor waar per jerkante kilometer maar liefst |H ratten zijn gevangen in 1993. "alcheren, Noord-Beveland en iral Schouwen-Duiveland zijn >g het meeste verschoond van konijn pais bekend is de muskusrat ok wel bisamrat genoemd van- ®Se zijn bont) geen echte rat, iaar familie van het konijn. Het [Kst graaft holen in de oevers 1 veroorzaakt zo overal langs [waterkanten oeververval. Een Joep muskusratten kan zelfs in zeewering verzwakken, al Brdt daar door de elf provin ce bestrijders goed op gecon- pleerd. ■onderlijk is dat de muskusrat |1M niet gevangen wordt in het j P.ost-Zeeuws-Vlaanderen, ordelijk van Hulst, uitwaaie- P van Vogelwaarde tot faauw en zo doorlopend tot i de Westerscheldedijk. an onze correspondent omeuzen - De politie in ^erneuzen 15-jarige Pekeurd heeft een jongen uit Axel wegens het rijden een auto, uiteraard zon- m het bezit te zijn van geldig rijbewijs. Dat ge- - in de nacht van Mag op woensdag in de Wgemeester Geillstraat in erneuzen. eigens de politie reed de derjarige jongen met dkeurmg van zijn vader, i, °0^ m het voertuig zat, kennelijk te dronken Pesturen het V°ertuig te De protesterenden drinken een slok van hun koffie, nemen een hap van hun koekje en maken gezellig een praatje. Van onze verslaggever Retranchement - Zo'n veertig inwoners van Retranchement en Terhofstede geven gehoor aan de oproep van de dorps raad op een ludieke wijze te protesteren tegen de verdwij ning van het rijdend postkan toor uit de twee plaatsjes. Ze werpen donderdagochtend met tafels en stoelen een blokkade op voor de bus. Een oude en versleten postzak hangt droevig halfstok, terwijl postbeambte Coppens met wee moed voor het laatst zijn dien sten aanbiedt. Het magere voor jaarszonnetje en de frisse wind lijken de zijde te kiezen van de treurende bevolking van Ret ranchement en Terhofstede. Het is een zwarte dag voor de inwoners van de twee plaatsjes. Voor het laatst komt namelijk het rijdend postkantoor langs in Truzement. De protesterende in woners hebben stoelen en wat tafels uit het dorpshuis gehaald en zetten die voor de rijdende postwinkel, na bijna vijftien jaar voor het laatst in Retranche ment, Cadzand en Nieuwvliet. Speels signaal Met het speelse signaal willen de inwoners laten weten het duide lijk niet eens te zijn met de beslissing van de PTT het rij dend postkantoor in Retranche ment definitief op slot te doen. Dorpsraadvoorzitter Van Oosten verduidelijkt het doel van de zitactie. Een inwoner van Retranche ment hangt een oude en versle ten postzak halfstok aan de wagen. fotcs wim kóoyman VRIJDAG 6 MEI 1994 DEEL1 Van onze verslaggever IJzendijke - Jeugdvoetbaltrainer Danny Moens uit IJzen dijke vraagt de gemeente Oostburg een kunstgrasveld aan te leggen om trainen bij slecht weer mogelijk te maken. Is de gemeente niet te vinden voor de aanleg van zo'n veld, dan wil Moens dat de gemeen te een studie doet naar de kwaliteit van de sportvelden in de gemeente, het onderhoud en de bespeelbaarheid en de resultaten daarvan vervolgens met de besturen van de voet balverenigingen te bespreken. Moens zocht enige tijd geleden steun voor zijn initiatief bij de voetbalclubs in de gemeente en heeft ondertussen alle reac ties binnen. Vier verenigingen steunen zijn idee om een kunstgrasveld aan te leggen ten behoeve van de sport. Dat zijn de voetbalclubs van Bres- kens, Hoofdplaat, Oostburg en zijn eigen vereniging IJzendij ke. Teleurgesteld is de IJzendijkse jeugdtrainer over de negatieve reactie van verenigingen als Cadzand, Groede en Schoon- dijke. „Zeker van Cadzand kan ik dat helemaal niet vol gen", aldus Moens. „Die vere niging heeft dit seizoen niets anders meegemaakt dan spe len op een slecht veld." Moens heeft behalve zijn wens tot aanleg van een kunstgras veld en de studie naar de kwa liteit van de voetbalvelden in groot Oostburg nog een andere pijl op zijn boog. De keuring van de velden na een periode van slecht weer moet volgens hem soepeler verlopen. Naar zijn mening bedient de keu rende gemeente-ambtenaar zich vaak te snel van de op dracht 'velden blijven tot na der order gesloten'. „Voetbal is emotie maar ook een zakelijk belang", rede neert Moens. „Sponsors zijn in deze tijd erg belangrijk voor de verenigingen en die willen wei voetbal zien in het week einde." Van onze correspondent Middelburg - De Zeeuse Commissaris van de Koningin, drs. W. van Gelder, opent vrijdag 10 juni de feestelijke herdenking van het 225-jarig bestaan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. „De PTT heeft ooit als staatsbe drijf een sociale functie opge bouwd", zegt hij. „Nu de PTT een commerciële onderneming is die onder de naam KPN verder gaat, mag zij niet uit het oog verliezen dat die sociale functie nog steeds bestaat. Zij verzorgen immers nog altijd de communi catie en daarom is het onbegrij pelijk dat KPN de inwoners van kleine dorpsgemeenschappen het recht op die service voor een gedeelte ontzegt. Het is vandaag bevrijdingsdag. Retranchement is bevrijd van het postkantoor." De protesterenden die een plaatsje bij het rijdend postkan toor hebben gevonden, drinken een slok van hun koffie, nemen een hap van hun koekje en ma ken gezellig een praatje. Jammer Rond de klok van kwart over negen in de ochtend zit het werk van de postbeambte er op. De protesterende inwoners vragen hem, voor hij vertrekt naar zijn volgende standplaats, nog even naar buiten te komen om een geschenkbon in ontvangst te ne men. De KPN'er zelf vindt het ook jammer dat hij niet langer met zijn rijdende postkantoor in het dorp mag komen. Noemt het triest maar de bazen van boven af beslissen en hebben wel gelijk dat het rijdend postkantoor hier niet rendabel is. Hij zal het con tact met de inwoners van Truze ment en Terhofstede missen. Zo als het bieden van de helpende hand aan met name de oudere inwoners die moeite hebben met het invullen van formulieren en de gemoedelijkheid in de om gang. „Maar het helpt allemaal niets natuurlijk", zegt dorpsraadse cretaris Schaasberg, als de bus vertrokken is, over het ludieke protest. „Het is slechts het uitde len van een speldeprikje aan KPN." Dat gebeurt in de stadsschouw burg van Middelburg, waar 10 en 11 juni in het kader van het jubileum een congres wordt ge houden ovet het thema: Roman tiek. De Nederlandse 'verlich ting' is de aanleiding geweest tot het ontstaan van diverse genoot schappen, zoals dat der Weten schappen in Zeeland en deze hebben zich in de loop van de negentiende eeuw verder ont wikkeld. Er werd meer en meer aandacht besteed aan geschiedschrijving en het aanleggen van kunst- en oudheidkundige verzamelingen. Het Genootschap in Zeeland kent verschilende werkgroepen, onder andere voor Historie en Archeologie, dus het lag voor de hand dat deze het congres mede zouden organiseren. Na de officiële opening door de commissaris van de koningin geeft de voorzitter van het ge nootschap, mr. J. van Marion, een historisch overzicht over 225 jaar Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, alsmede over de voor de nabije toekomst uitge stippelde weg. Daarna houdt prof. dr. A. Zijderveld, hoogle raar sociologie aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam een voordracht over de betekenis van de Romantiek. Zaterdag 11 juni worden voor drachten gegeven door drs. G. de Werd over de schilder Barend Cornells Koekkoek, drs. M. Boom over de ontwikkeling van de fotogafie in de negentiende eeuw, proef. dr. H. Snelders, hoogleraar geschiedenis en na tuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit Utrecht, over de invloed van de romantiek op de natuurwetenschappen en drs. M. Ponsioen over de romantische muziekbeoefening in Zeeland. Zowel leden als niet-leden kun nen zich voor het congres aan melden vóór 1 juni bij het ge nootschap, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg. Van onze verslaggever Biervliet - In Biervliet en omstreken wordt momenteel een actie gehouden voor het zieke jongetje Youri van Craenenbroeck. Het dorpsge nootje verblijft met zijn moe der voor ten minste drie maanden in The Ronald Mc Donald House in het Ameri kaanse Boston, waar hij wordt behandeld voor een ernstige ziekte. De actie is bedoeld om medele ven te betuigen en enige finan ciële ruggesteun te geven. Zo werd gisteren een wafelactie ge houden. De wafels werden ge bakken op basisschool De Kom- me. Deze actie was een groot succes. Ook in andere omliggende dor pen wordt stilgestaan bij de si tuatie van Youri. Zo staat in een fitness-studio in Hoofdplaat een potje waar bezoekers een finan ciële bijdrage kunnen leveren. In het dorpsblad van Biervliet wordt gevraagd een berichtje of een kaart te sturen naar Youri van Craenenbroeck. De verkeerspolitie onderwerpt de 'gehalveerde' Daf aan een onderzoek. foto wim kooyman Van onze correspondent Terhole - Bij een verkeersongeval op rijksweg N61 raakte gistermorgen een 46-jarige inwoner uit Hulst ernstig gewond. Per ambulance werd hij overgebracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Zijn personenauto werd zwaar beschadigd en moest worden geta keld. De man reed over de rijksweg in de richting Kloosterzande. Voor hem reed een personenauto bestuurd door een 55-jarige man uit Juchem in België. Deze remde af om van richting te veranderen. Dat werd te laat door de Hulstenaar opgemerkt met het gevolg dat hij met zijn auto tegen de aanhangwagen die achter het Belgische voertuig was gekoppeld, reed. Bij de klap kwam hij bekneld in zijn voertuig te zitten en moest uit zijn benarde positie worden bevrijd. De brandweer van Kloosterzande werd gealarmeerd om het wegdek schoon te spuiten.

de Stem | 1994 | | pagina 13