Kwartaalwinst Philips stijgt fors 06350.220.69 Mulder Boskoop weer in de rode cijfers VNO: Minder regels levert 2 miljard op ■wijgen over risico kost bank MeesPierson miljoenen MET DAGBLAD DE STEM GRATIS NAARgj JONGENS \i "oncern denkt zelfs weer aan aandelen-emissie voor overnames Leden vakbonden negatief over eindbod cao banken ECONOMIE A5 IND KORtI kado'sgajenaarJKEA I Spanje opgepakt [Miljöenenorder Ivoor Lensvelt fervoersbond FNV il duidelijkheid an overslagbedrijf Helft ECONOMIE KORT Win een 4-daagse vliegreis tickets voor Nederland - Saoedi-Arabië Öif moet je doen; Meedoen is simpel:' Elke week prijs: gratis WK-reis |iG 5 MEI 1994 /\M)ESTEM DONDERDAG 5 MEI 1994 iger bedreigd Iche crisis hebben zekerl In het Gemenebest van ■et voedseltekorten jU [wil daarom 150 miijJI peorgië, Armenië, Azer hat geld wil de organisa" ■noodhulp naar de meest |e infrastructuur voordJ ïrschap Navo [in Brussel het 'Partner I ltekend. President Alijevl tuwere banden met he; I I een oplossing voor het I leidzjan is het 15e land bekraïne en Georgië het L tekenen binnen enkele I Bangladesh ■tal ten gevolge van tan dinsdag op woensdag I lorte huizen nog 44 lijken lm van de regering Zijn lervelstorm raasde maan- In Bangladesh en vaagde! Ki maakte tienduizenden! Idingwerkers verwachtten pen, waar ook veel huizen !tfoto's naaktfoto's die Spaanse lemaakt tijdens een korte flaga. Volgens een Spaans Itonen deze de prinses met let twee vriendinnen in de Europa Press vraagt 2,8 rechten en 1,4 miljoen Is in Groot-Brittannië te 1 schrijft dat Diana razend Ifen. Zij namen kamers in lie Britse troonopvolger en an0nze verslaggever Lsterhout - Mulder Boskoop Uöucent van betonmixers ,transportinstallaties en i'j. 1992 eigenaar van Van s Beheer uit Oosterhout) rvorjge jaar weer in de rode ijjgns beland. verlies kwam uit op ,1800. In 1992 werd nog &00 winst gemaakt, maar resultaat stak toen al k af tegen de goede jaren to en 1991 die Mulder Bos sende. Het verlies werd geleden op een omzet van 18,8 miljoen, een stijging ten opzichte van 1992 toen een omzet van 17,6 mil joen werd geboekt. De resultaten ■van Van Mook Beheer (staal- en silobouw) zijn in deze cijfers verwerkt. Het verlies komt vol gens waarnemend directeur Leo van Mook uit Oosterhout echter geheel voor rekening van het Boskoopse bedrijf. Van Mook Beheer was in 1993 wel winstgevend. „Dat komt om dat wij wat minder afhankelijk van de bouw zijn. Mulder Bos koop moet het uitsluitend van de bouw hebben en voor de bouw was 1993 een buitengewoon slecht jaar. Er werd nauwelijks geinvesteerd," aldus de waarne mend directeur. Om toch aan het werk te kunnen blijven heeft Mulder Boskoop zelfs bewust enkele verliesge vende projecten aangenomen. „Dat leek ons beter dan het personeel met de armen over elkaar te laten zitten. Bovendien blijf je in de picture. Laten zien dat je er nog bent is in de bouw heel belangrijk. Dat mag best een paar centen kosten. Die ver dienen we later wel weer terug. Er zijn bezuinigingsmaatregelen genomen, ook in de personele sfeer, om het verlies zo snel mogelijk tot staan te brengen. Die maatregelen hebben evenwel geen consequenties voor Ooster hout. „Hier hoeft niemand bang te zijn voor zijn baan," verzekert Yan Mook. Pikant detail is dat een paar jaar geleden de rollen nog waren om gedraaid. Toen namen de Oos- terhoutse broers Leo en Anton van Mook tegen de zin van het Boskoopse bedrijf een meerder heidsbelang in Mulder, dat toen een verliesgevende onderneming was. Van Mook slaagde er in het bedrijf weer gezond te maken. Vooral daardoor verbeterde de relatie tussen de Oosterhouters en de Boskopers, zozeer zelfs dat de broers Van Mook in 1992 op hun beurt hun familie-onderne ming aan Mulder verkochten. Aan de jaarvergadering van aan deelhouders wordt voorgesteld het dividend te passeren. Over 1992 werd nog een dividend van 1,75 per aandeel uitgekeerd. Lonze redactie economie ndhoven - Philips heeft de opgaande lijn, die zich eind al aftekende, in de eerste maanden van 1994 weten [st te houden. De nettowinst van het Eindhovense bncern steeg in het eerste kwartaal van 103 miljoen Lr 260 miljoen. It effect van de herstructure- Igeti is zichtbaar in het be- ifsresultaat, dat steeg van 560 miljoen tot 695 miljoen, in verhouding tot de omzet !n4,1 procent naar 5,1 procent, et die marge-verbetering heeft lips de goede richting te pak- ,i, zei Dudley Eustace - in de ■ad van bestuur verantwoorde- li voor financiën - gisteren in 1 toelichting. „Maar het is nog et genoeg", voegde de Britse [leermeester eraan toe. 0Or de forse daling van de mldenlast liepen de financie- rphanie ■onaco is gisteren bevallen I Ijgt de naam Pauline, aldus paleis van het vorstendom. We haar eerste kind, een laar heeft de prinses in een |zou trouwen als het tweede na de geboorte van Louis pnie spoedig naar het altaar uitbreiding EU lent heeft gisteren met een I Se uitbreiding van de Euro-1 gezien de magere concessies I 1 van ministers met betrek-1 de Unie. De Nederlandse het laatste moment gepleit I de toetreding van Noorwe- f je. Het uitstel werd verwor- de afgelopen weken grote r de Europese trein rijdende Iplaus, nadat de stemmingen 1 van de vier kandidaat-lan de nationale parlementen in ptenrijk. lig president van de centrale resteerd. Hij wordt verdacht lopen maand werd Rubio al Iten afgedrukte documenten, ne rekening had waarop hij lad gestort. Deze winst had gevaar putersysteem heeft de toch al pen uit de eerste algemene Ir vertraagd. Wanneer morgen Een is, kunnen de volksverte- lomen om de nieuwe president >on Mandela, wiens Afrikaans let 62,5 procent van de stem- Jstelde datum, 10 mei, plaats fgde ervoor dat sinds dinsdag en gemaakt. Ruim de helft van bet hoofd van de Onafhankelij ker, bezwoer gisteren evenwel J de beëdiging van de nieuwe Hopen. JNTIE) rijs LOBELIA kussen. WBiPI Tijk 100% katoen Syritetische v\0&\ 50x60 cm. Van 9.75voor |,Van onze verslaggeefster - De fabrikant van systeem- en directiemeubi- [lair Lensvelt bv in Breda (heeft een order van negen |miljoen gulden in de wacht it. Lensvelt heeft sa linen met Interprojekt in Pa- Iterswolde opdracht gekre- om het gehele Energie- [bedrijf van Groningen en Drenthe (EGD) in Gronin gen van nieuw meubilair te roorzien. (Lensvelt bv is in het over- [heidscircuit nogal bekend. [Eerder verzorgde ze enkele opdrachten voor het minis terie van Justitie en ze nam tevens het interieur van het gemeentehuis in Woerden voor haar rekening. Het bedrijf verwacht dit [jaar, ondanks de krimpende intoorinrichtingsmarkt, een omzetstijging van onge veer vijftien procent. Lens- [velt is actief in de Benelux, luitsland, Engeland en de Nederlandse Antillen. illerdam (anp) - De Vervoere nd FNV heeft gisteren van de tectie van het Rotterdamse ha- nbedrijf Multi-Terminals sist dat het bedrijf zijn activi sten onverkort voortzet. De nd geeft Multi-Terminals tot fódag de tijd om te reageren, 'n groep van ongeveer honderd iknemers wierp gisteren een r lang een verkeersblokkade langs de Waalhaven in Rot- 'dam. De actie kwam voort uit grote onrust bij de werkne- k over de toekomst van Mul- Jïerminals. P*- actie was een protest tegen |t uitblijven van een gesprek •t de raad van bestuur van het 'derbedrijf Pakhoed, dat eer- was toegezegd. Momenteel riten bij het verliesgevende ïslagbedrijf nog 200 mensen, knoed wil Multi-Terminals af ten na een afslanking tot on- "eer 100 werknemers. De taemers zijn bang dat het 'jf in onderdelen van de id wordt gedaan. ringskosten met 106 miljoen terug. Verder was de winststij ging vooral te danken aan de verdubbeling van het bedrijfsre sultaat van de produktsector Halfgeleiders en componenten. Positief De sector Consumenten-elektro nica (beeld- en geluidsappara tuur) boekte voor het eerst sinds lang weer een positief bedrijfsre sultaat. Daar stond tegenover dat Professionele produkten. en systemen in de rode cijfers kwam door de slechte gang van zaken bij de Duitse telecommu- nicatie-dochter PKI. De resulta ten van Verlichting en Overige consumentenproducten vielen iets lager uit. De'omzet kwam met 13,65 mil jard een kleine 100 miljoen lager uit dan in het eerste kwar taal van 1993. Valutakoersver anderingen en de verkoop van bedrijven - Super Club in de VS, de Amerikaanse defensie-tak en de kabelbedrijven in Europa - buiten beschouwing gelaten was de omzet zelfs 2 procent hoger. Die groei kwam volledig tot stand buiten Europa en dan met name in in Latijns-Amerika en het Verre Oosten. In Europa, waar de verkopen met 1 procent terugliepen, blijven de omstan digheden volgens Eustace ex treem moeilijk door de hoge werkloosheid en de belastingstij ging in een aantal landen. Emissie Het concern denkt zelfs weer aan de mogelijkheid van een aandelen-emissie. „Als we een groot bedrijf willen kopen, over wegen wij de uitgifte van aande len," zei Eustace. Hij acht het mogelijk dat Philips dit jaar al met een emissie komt. De koers op de Amsterdamse effecten beurs is de laatste maanden zeer sterk opgelopen door het opti misme onder de beleggers over de operatie Centurion, de sane ringsoperatie bij Philips. De personeelssterkte van Philips verminderde in het eerste kwar taal met 2900 tot 236.900 men- De divisie Consumenten-elektronica van Philips boekt voor het eerst sinds tijden weer winst, mede doordat de verliezen bij het Duitse zusterbedrijf Grundig teruglopen. foto philips Den Haag (anp) - De leden van de FNV Dienstenbond en de Unie BLHP, de twee grootste bonden in het bank wezen, hebben negatief ge reageerd op het werkgevers bod voor een nieuwe cao in deze bedrijfstak (112.000 werknemers). De kans dat er acties komen voor een beter cao-resultaat, is echter klein, zegt bestuurder D. Hamaker van de FNV Diensten bond. De leden van zijn bond willen liever afspraken maken met individuele banken over werkgelegenheid, het onderwerp waar de bonden hoog op inzet- ten. Mocht daar niets uitkomen, dan is bij bepaalde banken (Postbank, Rabobank) de actie bereidheid wel groot, aldus Ha maker. In de banksector staat de werkgelegenheid al enige jaren onder druk, vooral als gevolg van automatisering. Einde De opstelling van de FNV'ers kan het einde van de bedrijfs tak-cao inluiden. Vooral de me dewerkers van de ING-groep (Postbank, ING-bank en Natio nale Nederlanden) zijn volgens Hamaker voorstander van een eigen contract. De FNV Dienstenbond heeft wel twijfels over deze strategie. Vol gens Hamaker is een cao voor de hele bedrijfstak nog altijd het beste middel om afspraken te maken over werkgelegenheid. Lange tijd heeft het ernaar uit gezien dat de partijen gemakke lijk tot overeenstemming zouden komen over een nieuwe cao. De werkgevers wilden op de lange termijn afspraken maken over arbeidstijdverkorting in ruil voor flexibelere werktijden en loonmatiging. In de tussentijd zou een kortlopende cao van 10 maanden moeten gelden. Daarin bieden de werkgevers onder meer een eenmalige premie van 1 procent en 100 miljoen voor diverse werkgelegenheidsdoelen. In de laatste ronde bleek echter dat de bonden sneller afspraken willen maken over een uitruil van atv, werktijden en loonmati ging. De bonden waren bereid vier jaar op de nullijn te zitten. In ruil daarvoor moest de werk week terug van 38 tot 34 uur. De werkgevers verwezen dit plan echter naar de prullenmand. Grundig Philips legt per kwartaal 10 mil joen mark (ƒ11 miljoen) opzij om in 2004 de resterende aande len (68 procent) in de noodlij dende Duitse elektronicafabri kant Grundig over te nemen. Eustace wil daarmee voorkomen dat de overnameprijs van 400 miljoen mark over tien jaar in een keer volledig ten laste van de winst komt. Eustace is er sinds zijn benoe ming in 1992 in geslaagd om financieel orde op zaken te stel len. De verhouding tussen schul den en groepsvermogen is sinds dien verbeterd van 60:40 tot 37:63. De pijn bij Philips zit hem nu vooral nog bij de Duitse be drijven Grundig en PKI (tele communicatie). Bij Grundig lo pen de verliezen echter al terug. Rinnooy Kan foto dijkstra Van onze Haagse redactie Zoetermeer - Het nieuwe ka binet moet vermindering van regels en verlaging van de administratieve lastendruk tot speerpunt van zijn beleid maken. Als het aantal regels met twintig procent wordt verminderd, le vert dat het bedrijfsleven de ko mende vier jaar een besparing op van anderhalf tot twee miljard gulden. Dat zei voorzitter dr. A. Rinnooy Kan van het VNO gisteren in Zoetermeer. Minister Andriessen van Economische Zaken heeft vorige maand gepleit voor een vermindering van de regels en lasten met tien procent. Het VNO en ook het KNÖV (midden- en kleinbedrijf) vinden dat het nieuwe kabinet moet streven naar twintig procent. „De instrumenten om tot min der, eenvoudiger en doorzichti ger regelgeving te komen zijn beschikbaar. Maar ze worden niet voldoende toegepast," be toogde Rinnooy Kan. Hij vindt dat er een commissie moet komen onder leiding van de nieuwe premier die ervoor moet zorgen dat de regelgeving niet uit de hand loopt. Secreta ris-generaal mr. L. Geelhoed van het ministerie van Economische Zakwn was echter tegen (alweer) een nieuwe commissie. Geelhoed zei het wel met de ondernemersorganisaties eens te zijn dat vermindering van het aantal regels nodig is. „Maar vaak vraagt het bedrijfsleven ook zelf om regels; zoals op het gebied van onderzoek en ont wikkeling." De regel die de ondernemers blijkens een onderzoek het meest dwarszit is de boeteregeling in de wao. „Ik geef toe dat het een gedrocht van een regeling is. Maar wie haar wil afschaffen, zal eerst een andere oplossing voor het probleem van de wao aan moeten dragen," aldus Geel hoed. IHEM iCHT ran onze redactie economie PEN bankier moet netjes op et geld van zijn cliënten passen. Waarschuwt hij hen •et op tijd voor risico's die p] gaan lopen, of is hij op 1andere manier niet zorg vuldig genoeg met het be- I ,e^van het beschikbaar ge- I elde vermogen, dan kan hij t® schadeclaim tegemoet he Klachtencommis sieEffectenbedrijf dezer dagen 8 eens bevestigd met een uit- iPio aan ^et a<h"es van Mee- tm bankiershuis dat ■ban'AMRO behoort. De aou wel eens tientallen Jjoenen guldens aan schade vergoedingen kwijt kunnen zijn aan cliënten die de dupe zijn geworden van de crisis in het Europese Monetaire Stelsel in het najaar van 1992. Pierson, Heldring Pierson, la ter gefuseerd met AMRO-doch- ter Mees Hope tot MeesPier son, ontwikkelde in de tweede helft van de jaren tachtig een hele reeks beleggingsprodukten op basis van het Europese sys teem van (bijna) vaste wissel koereen. Munten mogen binnen een bepaalde bandbreedte ten opzichte van elkaar in waarde uiteen lopen en dat biedt moge lijkheden om met betrekkelijk kleine risico's optimaal gebruik te maken van de verschillen in de rentestanden. Dergelijke beleggingen stonden open voor de financiële afdelin gen van grote bedrijven, maar ook voor rijke cliënten die op basis van hun bij de bank ge stalde vermogen konden 'mee spelen'. Minimale inleg (al dan niet geleend): een miljoen gul den. Volgens de Amsterdamse advocaat jhr. mr. G. Hooft Graafland, die namens enkele van deze vermogende cliënten in het geweer is gekomen, zou den er ongeveer driehonderd klanten van deze categorie zijn geweest, die gemiddeld voor drie- tot vierhonderdduizenden gulden het schip zijn ingegaan. Maar Pierson had ook een op lossing voor 'kleine luyden': zij konden met een minimummleg van 25 mille meedoen aan pools die opgeteld ook goed waren voor tenminste een miljoen. Hoe veel van deze collectieve pools er zijn geweest, houdt de bank voor zich. In de zomer van 1992 begon het Europese monetaire systeem danig te kraken, onder meer doordat de zwakke economieën in het stelsel het strakke Duitse rentebeleid niet langer konden verdragen. Valutaspeculanten zetten vele miljarden in om de weerstand van het systeem te testen. De grootste onder hen, George Soros, bevestigde later dat hij ongeveer een miljard dollar had verdiend aan specu laties tegen het Britse pond. Halverwege september 1992 moest die munt het stelsel ver laten. Voor de deelnemers in de EMS-pools bleken onverhoeds de risico's van hun beleggingen enorm toegenomen te zijn. De Klachtencommissie Effectenbe drijf, een groep onafhankelijke deskundigen die voor de sector bindende uitsprakendoet, kwam dezer dagen tot de slot som dat MeesPierson uiterlijk op 26 augustus 1992 de particu liere cliënten daarop had moe ten wijzen. De bank wordt in elk geval mede-verantwoorde lijk gehouden voor de schade die na die datum is ontstaan. Zij moet daarom de helft van de schade vergoeden. MeesPierson heeft de gedupeer de cliënten inmiddels aangebo den de helft van de strop tussen die cruciale datum en 1 oktober van datzelfde jaar te vergoeden. Raadsman Hooft Graafland had gemikt op een volledige schade loosstelling door voor de Klach tencommissie te betogen dat het beleggingsprodukt op zichzelf al te hoge risico's inhield. „Je kunt niet alles winnen," zo legt hij zich bij de afwijzing van die klacht neer. Hij neemt echter geen genoegen met de beperking 'tot 1 oktober 1992' die de bank, los van de commissie-uitspraak, heeft aan gebracht. Die kwestie legt hij aan de Amsterdamse rechtbank voor, die overigens ook - op initiatief van MeesPierson zelf - de uitspraak van de Klachten commissie op zichzelf nog zal moeten toetsen. Goudse Verzekeringen vergroot winst Gouda - Goudse Verzekeringen heeft in 1993 zijn nettowinst met ruim 20 procent vergroot tot 20,7 miljoen. De winststij ging komt geheel voor rekening van de verkoop van beleggin gen, die de verzekeraar 7,8 miljoen opleverden tegen 1,36 miljoen in het voorgaande jaar. Het bedrijfsresultaat zelf viel met 1 miljoen terug tot 31 miljoen. De omzet van Goudse ging vorig jaar met 5,6 procent omhoog tot ƒ669 miljoen. De maatschappij wist haar operationeel resultaat op schade licht te verbeteren van 18,1 miljoen tot 18,5 miljoen. Daarin schuilt echter een negatief resultaat van 6 miljoen voor autoverzekeringen. Dat verlies was in 1992 nog iets groter 7,4 miljoen). Economen bepleiten 'ontslagbelasting' Rotterdam - Een ontslagbelasting als wapen tegen de werkloos heid. Dat bepleiten F. Kalshoven en P. Tang van de Universiteit van Amsterdam in het economenblad ESB. Ze kiezen voor een nieuw instrument waarmee op korte termijn de werkloosheid kan worden bestreden. Het gaat om 'statiegeld' op werkgelegen heid. De overheid geeft subsidie bij aanstelling van werknemers, maar heft belasting bij gedwongen ontslagen. Ze verwachten van deze maatregel een prikkel om tot arbeidstijdverkorting te komen. Nu is het zo dat bij (massa-)ontslagen de kosten niet alleen op het bord van de onderneming terechtkomen, maar vooral op de samenleving worden afgewenteld. Subsidie voor biologische boeren Den Haag - Boeren en tuinders die willen overschakelen op de biologische landbouw krijgen subsidie. Voor dit jaar is een totaalbedrag van 7,3 miljoen gulden beschikbaar, zo heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekend gemaakt. Ook be staande biologische boeren kunnen profiteren. Het is de eerste keer dat individuele biologische boeren subsidie krijgen. De régeling wordt betaald uit de fondsen van het Gemeenschappe lijk Landbouwbeleid. De aanvrager is verplicht een teeltplan op te stellen waarin hij aangeeft hoe hij denkt om te schakelen. De omschakeling dient binnen vijf jaar te zijn voltooid. Ieder perceel dient vijf jaar biologisch te worden beteeld. CBS: Herstel bouw is ophanden Voorburg - Herstel van de bouw is ophanden. Dat leidt het Centraal Bureau voor de Statistiek af uit een sterke toename van de verleende bouwvergunningen in het eerste kwartaal van 1994. Volgens berekeningen van het CBS is de bouwproduktie het eerste kwartaal van dit jaar met 8 procent gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal 1993. De waarde van de verleende bouwvergunningen is echter in het eerste kwartaal van dit jaar met 1 miljard gulden toegenomen tot 6,6 miljard gulden. Daaraan draagt zowel de marksector als de woningbouw bij. Fokker mag werknemer niet ontslaan Amsterdam - Fokker-medewerker en actief FNV-kaderlid R. Marijnissen (41) kan maandag weer aan het werk. De vliegtuig bouwer mag zijn personeelslid niet op staande voet ontslaan, op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. Dat heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald in een kort geding dat Marijnissen tegen het bedrijf had aangespannen. Fokker wilde van Marijnissen af, omdat hij een anoniem pamflet aan de pers had verzonden. Het bedrijf ziet hierin een 'oproep tot sabotage', die commerciële schade zou hebben veroorzaakt. Ook zette het pamflet de onderhandelingen met de onderne mingsraad en de vakbonden onder druk, aldus Fokker. Textielbedrijf Van Heek Scholco failliet Losser - Het textielbedrijf Van Heek Scholco in Losser is gisteren door de rechtbank in Almelo failliet verklaard. De onderneming bleek niet meer in staat haar 220 medewerkers en de schuldeisers te betalen. De curatoren in het faillissement hebben dat tegenover het personeel verklaard. De medewerkers is gisteren ontslag aangezegd. Ze zijn meteen daarop weer voor vier weken in dienst genomen om het bedrijf te laten doordraaien. Het GAK betaalt de salarissen. De curatoren willen proberen kopers te vinden voor de onderne ming, die is gespecialiseerd in de produktie van boekbinderslin nen en medische artikelen. Spaarfonds open voor alle ambtenaren Den Haag - De ambtenarencentrales hebben hun Spaarfonds SCO opengesteld voor alle 500.000 ambtenaren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat slechts rijksambtenaren van de door de werknemersorganisaties aangeboden faciliteit gebruik konden maken. 90 procent bouwliften is niet in orde Maastricht - Bijna 90 procent van de door de Arbeidsinspectie onderzochte bouwliften voldoet niet aan de voorschriften. Van de 902 geïnspecteerde liften, voldeden er slechts 111 aan de voorschriften, zo maakte de Arbeidsinspectie gisteren bekend. Meer dan 70 bouwliften vertoonden zulke ernstige tekortkomin gen, dat ze onmiddellijk moesten worden stilgelegd. De gecon stateerde gebreken betroffen de constructie, het onderhoud, de opstelling van de lift en de wijze waarop de gebruikers ermee omgaan. Regelmatig worden de liften voor vervoer van personen gebruikt, hetgeen nadrukkelijk verboden is. In Nederland zijn rond 20.000 bouwliften in gebruik. Per aannemer zijn er dat gemiddeld drie tot vier. (ADVERTENTIE) 3el 06-350.220.69 en beantwoord vijf WK- vragen! De kaartjes 'Ogen al klaar... >rid - Postbus 59154 - 3008 PD Rotterdam. Oit 06-inlormatienummer kost 1 gulden per minuut Deze aktie loopt tot 8 juni 1994.

de Stem | 1994 | | pagina 5