Het is feest in J ericho Kwart Zwijgen o PLO-leider Arafat en premier Rabin tekenen autonomie-akkoord Lubbers' kansen voor Europa hoog ingeschat Afrika kan niets doen tegen slachting Ruanda Ml Vliegveld Sarajevo dicht na beschieting toestel met Duitse ambassadeur loncern denkt z< DE STEM BUITENLAND JibSTEM De burgemeester van Europa BUITENLAND kor Miljöenenorder voor Lensvelt Voor écht verrassende kado's ga je naar IKE A DONDERDAG 5 MEI 1994 Van onze correspondente Willy Werkman Jericho - Plotseling slaat er iets om in Mohammed. De handtekeningen zijn gezet in Cairo. De geschie denis is geschreven. i jlestina," schreeuwt hij ont- iroerd over het plein voor het plaatselijke politiebureau, „ons geliefde Palestina is vrij!" Kordaat baant hij zich een weg naar het hoge hek, waarachter Israëls bezettingstroepen wat ■ongemakkelijk de bevrijdings- (scènes gadeslaan. En vóór de met kogelvrije vesten uitgeruste soldaten het beseffen, wappert Mohammeds Palestijnse vlag [drie meter hoog. Trots maakt hij piet gespreide vingers het bevrij- [dingsteken en plant hij naast zijn vlag het traditionele vredes- symbool. Een klein olijftakje. Jericho viert feest. Met vlaggen, met bloemen, met trommels en met leuzen. Met boe-geroep naar de Israëlische soldaten, die zich op het laatste moment toch nog even moeten laten gelden met traangas en knuppelslagen. En met die ene dikke mevrouw, die huilend Yasser Arafat 'ons geluk en onze vrijheid' noemt. Mohammed, nog steeds boven op het hek voor het politiebureau, strooit zakken met snoepjes over Üe menigte. Een winkelier deelt gratis flesjes frisdrank uit. En bij gebrek aan echt belangrijke Feestende Palestijnen bedelven een Israëlische politiewagen met bloemen. De Palestijnse vlag wordt gehesen. foto ap gasten geven kinderen bloemen aan ons, de journalisten, die in, Jericho de geschiedenis meebele ven. 's Ochtends is het nog opvallend rustig in het centrum van dit eeuwenoude woestijnstadje, straks hoofdstad van de Pales-, tijnen. Niets duidt erop, dat de' stad zich iets aantrekt van de plechtigheid in Cairo, waar* Arafat en Rabin het akkoord ondertekenen. In de plaatselijke cafeetjes rond om het plein voor het politiebu reau roken de mannen, zoals iedere dag, schijnbaar emotie loos hun waterpijp. En niemand lijkt zich er iets van aan te trekken, dat dat ene kleine zwart-wit televisie-toestelletje, boven op de oude kast juist nu kapot was. „Malish, wat maakt het uit," schouder-schudden de omstanders, als ook het draaien aan de knoppen niet helpt. En Ibrahim, net even op zakenbe- zoek in de stad, zegt achteloos: „Voor wij echt een staat hebben, ben ik er toch allang niet meer." Maar ineens is er Razi, de krui denier ernaast, een met sneeuw- geruis verstoord beeld van de Israëlische televisie. „Gaat u zit ten," biedt Razi gastvrij aan. Hij schuift een oud krukje naast de toonbak bij. En tussen de kilo suiker en het pak koffie, dat hij op diezelfde historische momen ten toch nog aan de man brengt, is er die Jericho-wijsheid: „God wil, dat er vrede zal zijn. En wij wachten op Arafat." En ook buiten lijken, meteen na de handtekeningen, de emoties los te breken. Auto's toeteren. Kinderen schreeuwen. Een zwa re damp van geroosterd vlees hangt in de lucht. Even lijkt het nog mis te gaan: een uitgelaten man prikt zijn Palestijnse vlag op de jeep van de gehelmde Israëlische soldaten. En het woe dend naar buiten gestoken ge weer mist net zijn hoofd. „Vandaag verklaren we," zegt de Israëlische minister Peres van Buitenlandse Zaken vanuit Cai ro intussen voor de televisie, „dat geen geweer het leven van onze kinderen meer in gevaar zal brengen. En het rood is niet meer het rood van het bloed, maar van de opkomende zon." Bloemspraak van het Midden Oosten. En de voorlopige deksel op de stapels twijfels. Want die zijn er ook. ook voor Mattat Rozenblum, een jonge moeder van drie kinderen in de joodse nederzetting Naama. Trillend van angst hoort ze het nieuws aan dat Naama nu midden in het Palestijnse zelfbestuursgebied van Jericho ligt. En met een spierwit gezicht praat ze alleen over haar angst. „Angst, voor de veiligheid van mijn kinderen." „"Kan God ons van de ondergang beschermen?", vragen de joodse kolonisten bij de militaire weg versperringen even buiten Jeri- FOTO EPA cho? Of moeten Rabin en Peres, zoals een van hun leiders schreeuwt, 'levenslang krijgen voor de ramp, die zij het land en het volk bezorgen'? Sommigen huilen, andere lezen wiegend hun gebeden. En de soldaten, die de strikte opdracht hebben ge kregen, hen niet tot Jericho toe te Laten, hebben het nerveuze toekijken. Jericho viert zijn bevrijding. Maar het leger van Israël heeft de stad tot gesloten gebied ver klaard. Als een van de officieren ons, journalisten, ziet geeft-ie bevel zo snel mogelijk te ver dwijnen. „Voor uw eigen veilig heid." De bezetting is, ondanks de snoepjes en de vlaggen van de bevrijding, voorlopig toch nog sterker. ru ooi Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Verenigde Naties hebben alle hulpvluchten naar Sarajevo gisteren stopgezet, nadat een VN-toestel met de Duitse ambassadeur aan boord tijdens de landing was bescho ten. e C-160 werd geraakt door drie ;alvo's, die vanuit een onbeken de positie waren afgegeven. Vlak 'hadat het vliegtuig was geland, werd een ander toestel met hulp goederen geraakt. Er vielen geen gewonden. De Duitse ambassadeur Preisin- ger merkte niet veel van de ver stoorde landing. „Het waren lichte schoten, geen prettig wel kom," zei hij, nadat hij zijn geloofsbrieven had aangeboden aan de Bosnische president Izet- begovic. Hoewel het staakt-het-vuren rond Sarajevo over het algemeen tvordt nageleefd, hebben regel matig kleine schendingen plaats, jvaarbij voornamelijk met licht geschut wordt gevuurd. Er werden gisteren geen groot scheepse militaire acties in Bosnië gemeld. Wel negeren de Bosnische Ser viërs nog steeds de eisen van de internationale gemeenschap door een VN-konvooi met blauwhelmen op weg naar Gora- zde tegen te houden. Het kon vooi met 168 Britse blauwhel men zit sinds zaterdag op 35 km van Sarajevo vast. Amerikaanse, Russische en Eu ropese onderhandelaars komen vandaag in Sarajevo en Pale bij een voor een tweede ronde van gesprekken met de regering en Servische leiders. Doel van het gesprek is een staakt-het-vuren voor heel Bosnië te bewerkstelli gen en het vredesgesprek weer op gang te brengen. Van onze redactie buitenland Nairobi - De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) is voor Afrika net zoiets als de Europese Unie voor Europa. De verschillen tussen beide clubs zijn hemelsbreed, maar één over eenkomst is er, zij het een wran ge: Op beide continenten woeden oorlogen, waarbij de twee orga nisaties slechts machteloos kun nen toekijken. De OAE is al decennia lang getuige van bloedige conflicten in Angola, Mozambique, Burun di, Uganda, Somalië, en nu Rua nda. Deze passiviteit heeft forse kri tiek opgeleverd. Critici vinden dat de OAE nu eens het heft in handen moet nemen bij de con flictbemiddeling in Afrika. „We kunnen het niet langer ma ken dat de regeringsleiders van de lidstaten elkaar eens per jaar treffen, met elkaar praten, het lopend buffet afwerken en weer naar huis vliegen, terwijl in hun landen zich de meest afgrijselij ke oorlogen afspelen," zegt Cas per Odegi, politicoloog aan de Universiteit van Nairobi. De slachting in Ruanda is de meest recente en bloedige in een rij van conflicten die Afrika sinds de jaren zestig overspoelt. Odegi beschuldigt de Afrikaanse leiders ervan met de armen over elkaar te zitten, terwijl ze niets doen aan de grootste vluchtelin genstroom op de wereld. Van de 19 miljoen vluchtelingen wereldwijd zijn er inmiddels 5,5 miljoen Afrikaans. De passiviteit en machteloosheid van de OAE komt volgens de experts vooral door het gebrek aan sterke leiders in Afrika en het feit dat de mensenrechten-si tuatie nergens vlekkeloos is. „In de tijd van de grote leiders als Kwame Nkrumah van Ghana of de actieve secretaris-generaal van de OAE Diallo Telli, werden de Afrikaanse belangen nooit weggemoffeld," meent John Ma- gero, historicus aan de Kenyatta Universiteit. De Verenigde Naties inmiddels staan onder zware druk om na de gruwelijke bloedbaden van de laatste weken toch militair tus senbeide te komen in Ruanda. Maar voor veel Ruandezen komt zo'n interventie te laat. Hutu-extremisten hebben de af gelopen vier weken een mas saslachting ingezet tegen de Tut- si-minderheid, waarbij mogelijk 200.000 mensen zijn doodge schoten, doodgeknuppeld of in stukken gehakt. Daarenboven hebben zeker een kwart miljoen Hutu's de wijk genomen En terwijl overal gepraat wordt over Ruanda gaat in het land zelf de strijd gewoon door. Van onze correspondent Bert Schampers Straatsburg - Wie eind juni op het Griekse eiland Korfoe met de hoofdprijs gaat lopen, blijft een kwestie van koffie dik kijken. Maar Nederlandse Europarle mentariërs, ambtenaren en di plomaten zijn ervan overtuigd dat Ruud Lubbers de meeste kans maakt voorzitter van de Europese Commissie te worden. „Als hij niet zeker was van zijn zaak, zou hij zich toch nooit kandidaat stellen," luidt het. De demissionaire premier van Nederland heeft het juiste mo ment gekozen om zijn belang stelling voor de Europese top functie wereldkundig te maken. Hij had daarmee ook niet langer moeten wachten, om zijn eigen kansen niet te vergooien. De Belgische christendemocrati sche premier Jean-Luc Dehaene heeft zich weliswaar geen kandi daat gesteld, maar geldt als een gevaarlijke outsider. Hij kan re kenen op de steun van Bonn en Parijs, onder meer dankzij het succesvol verlopen Belgische voorzitterschap van de Europese Unie. Er bestaan allerlei theorieën rond de namen die circuleren voor de opvolging van Jacques Delors. Zo zou de voorkeur van Mitterrand en Kohl voor Dehae ne slechts een tactisch spelletje zijn, om Lubbers uit zijn tent te lokken en Britse steun af te dwingen voor de demissionaire Nederlandse premier. Voor de Britse Conservatieven is i_>euaeue immers onacceptabel als voorzitter van de Europese Commissie. Sommige Britse me dia hebben de afgelopen weken brandhout gemaakt van de Bel gische premier. 'U wilt toch niet dat deze Belgische loodgieter ons leven gaat bepalen', schreef de Daily Mail, die Dehaene verder afschilderde als een grotere fe deralist dan de huidige voorzit ter Delors. Nederlandse diplomaten bewe ren dat Lubbers, integenstelling tot de berichten die hier en daar verschijnen, voor Parijs en Bonn best te pruimen is. Stilletjes wordt bovendien gehoopt dat de Duitsers wel iets willen terug doen voor Nederland, nadat vo- rig jaar de door Amsterdam be geerde zetel van de Europese Centrale Bank aan Frankfurt werd toegewezen. De Franse media vinden Dehae ne dan weer een goed alternatief voor hun eigen Delors, een gooi doet naar het Franse president schap. In Parijs vinden ze De haene een christendemocraat bon ton, die niets heeft van een mondaine intellectueel. Zijn stijl is minder vleierig en ruwer dan die van Delors en dat juist zou De huidige Euro-voorzitter Delors in gesprek met Lubbers, kandidaat voor zijn opvolging. hem helpen Europa bij elkaar te houden. Het probleem is alleen dat het vertrek van Dehaene naar Euro pa grote binnenlandse politieke problemen kan veroorzaken in België, zelfs tot vervroegde ver kiezingen kan leiden, die naar verwachting dramatisch zullen verlopen voor de partij van de premier. Dus toch maar Lubbers. „Als Nederlander ben ik voor Lubbers, als Europeaan voor Dehaene," zegt een vooraan staand diplomaat. „Dehaene heeft alles wat Lubbers niet heeft: charisma en duidelijk heid." Een Belgische commentator meent dat het weinig waar schijnlijk is dat Dehaene zich nu in de strijd werpt. „Lubbers komst is van belang vanwege de toekomst van Europa, de herzie ning van het Verdrag van Maas tricht en de vraag welke richting het op moet met Europa. Van daar dat de regeringsleiders lie ver een oud-collega willen heb ben die door de wol geverfd is en grote Europese ervaring heeft." Of het inderdaad tot een duel Nederland-België komt, valt af te wachten. Wellicht mengt ook de Ierse oud-commissaris Peter Sutherland, uittredend secreta ris-generaal van de Gatt, zich in de strijd. Dat de Britse commis saris Sir Leon Brittan enige kans maakt, daar gelooft niemand in. Brittan heeft de capaciteiten, een hart voor Europa, maar een verkeerd - Brits - paspoort. Of Ruud Lubbers op Duitse steun kan rekenen als de opvol ging van Delors aan de orde komt, blijft volstrekt onduide lijk, meldt onze correspondent in Van onze correspondent Straatsburg - Je kunt, met enig inbeeldingsvermorgen, de Europese Commissie vergelijken met het college van burgemeester en wethouders in een supergrote gemeente. Lubbers zou, als hij daadwerkelijk wordt benoemd tot voorzitter van de Commissie, burgemeester van Europa worden. Dan moet hij staatshoofden, regeringsleiders en bewindslieden ontvangen, die in Brussel vrijwel dagelijks op de stoep staan. Maar veel belangrijker is zijn taak de grote lijnen uit te zetten in Europa. Waar willen we heen en hoe doen we dat? De Europese Commissie moet de Unie in algemene zin dienen. De commissarissen en hun voorzitter worden geacht onafhanke lijk van de lidstaten te functioneren, al is dat in de praktijk niet altijd het geval. De Commissie neemt initiatieven voor Europese wetgeving en heeft op grond van de verdragen de mogelijkheid het gemeen schappelijk beleid op vele terreinen te stimuleren en uit te breiden. Voorstellen moeten door de Raad van Ministers worden aan vaard. Op haar beurt moet de Commissie aan het Europees Parlement verantwoording afleggen. Tot slot moet de Europese Commissie samen met het secretariaat van de Raad erop toezien dat besluiten van de ministers worden uitgevoerd. De voorzitter van de Europese Commissie is de belangrijkste Europese post, hét gezicht van Europa. Een functie die goed is een inkomen van zo'n slordige 300.000 gulden per jaar, exclusief toeslagen en vergoedingen. Bonn. Bondskanselier Kohl en de minister van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel, geven al sinds de opvolgingsdiscussie is begonnen, geen antwoorden op vragen daaromtrent, ook niet na de officiële aankondiging van Lubbers' kandidatuur. Volgens een regeringswoord voerder is van Kohl ook de ko mende tijd geen publieke stel- lingname te verwachten. „De kanselier heeft bij zijn recente bezoek aan Londen nog eens duidelijk gezegd, dat de opvol ging van Delors op het juiste moment en in het juiste gezel schap ter sprake moet komen; in juni of mogelijk later." In Parijs bracht de aankondiging van de kandidatuur van oud premier Lubbers bepaald geen schok teweeg. De campagne voor de Europese verkiezingen is hier al lang aan de gang, bericht correspondent Voordouw vanuit Parijs. De media houden zich liever bezig met de felle strijd tussen de diverse lijsten. In Le Figaro en Libération werd de kandidaatstelling van Lub bers in een bijzin gemeld. Alleen Les Echos, een blad dat is gespe cialiseerd in economisch nieuws meldde - weer in een kort be richt - dat Lubbers het moeilijk krijgt met de concurrentie van Sir Leon Brittan en de mogelijke Belgische kandidaat Jean-Luc Dehaene. Het blad gaf tussen de regels aan dat men in Frankrijk het rampzalige Nederlandse EG- voorzitterschap van 1991 nog niet- was vergeten en dat de huidige verkiezingsnederlaag van het CDA ook voor een groot deel op het conto van Lubbers kon worden gezet. In diploma tieke kringen in Parijs werd de kandidatuur van Lubbers voor kennisgeving aangenomen. In Italiaanse diplomatieke krin gen daarentegen geeft men Ruud Lubbers een redelijke kans voor de opvolging van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie, meldt correspondent Heering vanuit Rome. Daarbij wordt ervan uit gegaan dat ook Italië zijn kandidatuur zal steu nen. In de Italiaanse pers heeft Lub bers' kandidaatstelling, die door de voornaamste kranten gisteren zonder commentaar werd gere gistreerd, betrekkelijk weinig aandacht gekregen. In Engeland daarentegen meld den alle grote Britse kranten gisteren de kandidatuur van Lubbers voor de hoogste post in Brussel, signaleert correspon dent Van Huët. De Daily Tele- graphe laat weten dat Groot- Brittannië de voorkeur geeft aan hem boven Dehaene. 'Dehaene zou Franse en Duitse steun ge nieten, maar volgens sommigen alleen wanneer Lubbers geen kandidaat zou zijn', orakelt de krant. [et ■voord, Het ver omzet stijging toen ee joen we •van Va: silobou verwerk gens w; van Mo geheel Boskoo Miljoenen in GOS door honger bedreigd Rome - Door burgeroorlog en economische crisis hebben ze 2,3 miljoen mensen in vijf landen van het Gemenebest i Onafhankelijke Staten te kampen met voedseltekorten. VN-organisatie World Food Programme wil daarom 150 mik gulden vrijmaken voor de republieken Georgië, Armenië, beidzjan, Tadzjikistan en Kirgizië. Met dat geld wil de org tie de komende twaalf maanden voedselnoodhulp naar de getroffen gebieden sturen. Ook wil ze de infrastructuur voedselvoorziening verbeteren. Azerbeidzjan tekent partnerschap Navo Brussel - Azerbeidzjan heeft gisteren in Brussel het 'Partnt schap voor Vrede' met de Navo ondertekend. President Alii sprak daarbij de hoop uit dat de nauwere banden met bondgenootschap zullen bijdragen tot een oplossing voort, conflict om Nagorny-Karabach. Azerbeidzjan is het 15e dat het akkoord ondertekent, en na Oekraïne en Georgië derde uit het GOS. Finland en Zweden tekenen binnen enl dagen. Cycloon trekt spoor door Bangladesh Dhaka - In Bangladesh is het dodental ten gevolge van eg cycloon gestegen tot 150. In de nacht van dinsdag op woe werden onder de puinhopen van ingestorte huizen nog 44 gevonden. Volgens het rampencentrum van de regering aj 10.000 mensen gewond geraakt. De wervelstorm raasde maai u tt dag vijf uur lang over het zuiden van Bangladesh en vaagdt 1S' houden. De nettowinst bruggen weg, beschadigde wegen en maakte tienduizend,, M v,"+ OQT,c+Q L'""1 lemen huizen met de grond gelijk. Reddingwerkers verwachtte, meer doden te vinden in afgelegen dorpen, waar ook veel huize; zijn ingestort. an onze verslaggever terhout - Mulder Boskoop ducent van betonmixers pr .transportinstallaties en ds 1992 eigenaar van Van look Beheer uit Oosterhout) vorige jaar weer in de rode jjfers beland. L verlies kwam uit op 696 800. In 1992 werd nog 748 500 winst gemaakt, maar ,k dat resultaat stak toen al Li af tegen de goede jaren en 1991 hie Mulder Bos- oop kende. onze redactie economie indhoven - Philips heeft de opga 993 al aftekende, in de eerste ma incern steeg in het eerste kwart aar 260 miljoen. Diana woedend over naaktfoto's Londen - Prinses Diana is woest over naaktfoto's die fotografen stiekem van haar hebben gemaakt tijdens een kortl vakantie in de Zuidspaanse stad Malaga. Volgens een Spaar, persbureau dat de foto's aanbiedt, vertonen deze de prinses mj ontbloot bovenlijf terwijl zij samen met twee vriendinnen inj zon zit. Het Spaanse persbureau Europa Press vraagt miljoen gulden voor de wereldwijde rechten en 1,4 miljoés gulden voor het recht om de foto's in Groot-Brittannië publiceren. Het Britse massablad Sun schrijft dat Diana is over de handelwijze van de fotografen. Zij namen kamers ir hetzelfde hotel als de echtgenote van de Britse troonopvolger e, schoten een dertigtal foto's van haar. Dochter voor prinses Stephanie Monaco - Prinses Stéphanie van Monaco is gisteren bevallei van haar tweede kind. Het meisje krijgt de naam Pauline, aldi het secretariaat van de prinses in het paleis van het vorstendon Op 26 november 1992 kreeg Stéphanie haar eerste kind, zoon met de naam Louis. Begin dit jaar heeft de prinses in ee interview gezegd dat ze met Ducruet zou trouwen als het tweeé 1 kind eenmaal geboren was. Maar ook na de geboorte van Louis systeem- en directiemeubi- deed het gerucht de ronde dat Stéphanie spoedig naar het alias 'air Lensvelt bv in Breda zou schrijden. heeft een order van negen miljoen gulden in de wacht gesleept. Lensvelt heeft sa men met Interprojekt in Pa- terswolde opdracht gekre gen om het gehele Energie bedrijf van Groningen en Drenthe (EGD) in Gronin gen van nieuw meubilair te voorzien. Lensvelt bv is in het over gen, Zweden, Finland en Oostenrijk. Het uitstefwerd verwoi Eerfefveraorsd^ze^rtcële pen. Duitse parlementariërs hebben de afgelopen weken grab tel,aer,v erzorgae druk uitgeoefend op hun collega's om de Europese trein rijde® te houden. Er klonk dan ook luid applaus, nadat de stemming! achter de rug waren. De toetreding van de vier kandidaat-lai den hangt nu af van de kiezers en de nationale parlementen i Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk. Europarlement eens met uitbreiding EU Straatsburg - Het Europees Parlement heeft gisteren met e ruime meerderheid ingestemd met de uitbreiding van de Eun pese Unie. Dat ging niet van harte, gezien de magere concessit! van de Europese Commissie en Raad van ministers met betrek king tot de besluitvaardigheid van de Unie. De Nederlands parlementariërs hebben gisteren tot het laatste moment geplei voor uitstel van de stemmingen over de toetreding van Noorwt effect van de herstructure ren is zichtbaar in het be- iifsresultaat, dat steeg van 560 miljoen tot 695 miljoen, n verhouding tot de omzet 4,1 procent naar 5,1 procent. v. die marge-verbetering heeft iilips de goede richting te pak- :n, zei Dudley Eustace - in de "ad van bestuur verantwoorde- li voor financiën - gisteren in n toelichting. „Maar het is nog et genoeg", voegde de Britse kenmeester eraan toe. oor de forse daling van de huldenlast liepen de financie- Van onze verslaggeefster Breda - De fabrikant van opdrachten voor het minis terie van Justitie en ze nam tevens het interieur van het gemeentehuis in Woerden voor haar rekening. Het bedrijf verwacht dit jaar, ondanks de krimpende kantoorinrichtingsmarkt, een omzetstijging van onge veer vijftien procent. Lens velt is actief in de Benelux, Duitsland, Engeland en de Nederlandse Antillen. Ex-bankpresident bank Spanje opgepakt Madrid - Mariano Rubio, voormalig president van de centr bank van Spanje, is gisteren gearresteerd. Hij wordt verdact| van belastingontduiking. De afgelopen maand werd Rubio ondervraagd over in Spaanse kranten afgedrukte documenl waaruit bleek dat hij een geheime rekening had waarop winst uit financiële transacties had gestort. Deze winst 1 Rubio niet opgegeven. ■ervoersbond FNV Inhuldiging Mandela in gevaar pvil duidelijkheid Kaapstad - Sabotage van het computersysteem heeft de toch^pM Overslagbedrijf* telling van de stemmen uit de eerste algei ringsk terug. ging verdu sultaa Halfg Posi De se nica tuur) lang sulta dat syste- kwam zake nicat' ten cons ietsl De'o jard lager taal ande bedri de A de k buite de o Die stan nam het waa' teru digh tree wer ging E moeizame telling van de stemmen uit de eerste verkiezingen in Zuid-Afrika verder vertraagd. Wanneer moi geen geldige einduitslag voorhanden is, kunnen de volksvei genwoordigers niet tijdig samen komen om de nieuwe presidf te kiezen. De inauguratie van Nelson Mandela, wiens Afrika! Nationaal Congres (ANC) leidt met 62,5 procent van de ste men, kan dan niet op de vastgestelde datum, 10 mei, plaij vinden. Een 'computerpiraat' zorgde ervoor dat sinds geen uitslagen meer bekend worden gemaakt. Ruim de helft «j de stemmen is tot dusver geteld. Het hoofd van de Onafhankeii; ke Kiesraad (TEC), Johan Kriegler, bezwoer gisteren even® alles in het werk te stellen om de beëdiging van de nieur president volgens plan te laten verlopen. Gr Phi joe AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EJNDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT itterdam (anp) - De Vervoers- ind FNV heeft gisteren van de 'ectie van het Rotterdamse ha- ibedrijf Multi-Terminals sist dat het bedrijf zijn activi- iten onverkort voortzet. De ind geeft Multi-Terminals tot :dag de tijd om te reageren, in groep van ongeveer honderd irknemers wierp gisteren een lang een verkeersblokkade langs de Waalhaven in Rot- dam. De actie kwam voort uit e grote onrust bij de werkne- ïrs over de toekomst van Mui- Terminals. actie was een protest tegen t uitblijven van een gesprek t de raad van bestuur van het lederbedrijf Pakhoed, dat eer- t was toegezegd. Momenteel Tken bij het verliesgevende Tslagbedrijf nog 200 mensen, khoed wil Multi-Terminals af eten na een afslanking tot on- veer 100 werknemers. De ■rknemers zijn bang dat het ®ijf in onderdelen van de ffld wordt gedaan. onze redactie economie 'EN bankier moet netjes op e' geld van zijn cliënten 'assen. Waarschuwt hij hen tet op tijd voor risico's die gaan lopen, of is hij op :eil andere manier niet zorg- 'uldig genoeg met het be- ■f m Van beschikbaar ge belde vermogen, dan kan hij ien sc'la^ec-'-aim tegemoet !l heeft Klachtencommis- Effectenbedrijf dezer dagen in?aefns bevestigd met een uit- P aak aan het adres van Mee- bankiershuis dat bunt8 AMRO behoort. De k zou wel eens tientallen poenen guldens aan schade-

de Stem | 1994 | | pagina 4