Snelle bus Hulst-Antwerpen 6 de Stem 2.4 6."! Europa - tegenheid Burgemeester Kruize hekelt afwijzen hoeve-toerisme Oostburg Oude' Breda-bus houdt vanaf zondag 29 mei ook halt in Sinjorenstad Voormalige hbs onder de slopershamer Nederlands kampioenschap voor Dobermanns in Hulst DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Duüaertwijk houdt voor de zestiende keer vierdaagse Parochianen hebben kruis te dragen [particulieren j% KORTING rger gefeliciteerd. .1994 ....5 mei- Frans dansmarieke Kayleigh. Richard Van Jolanda, Toine. Claire, Ferry en Rinus. ZEELAND C2 Oma Cappaert deze gozer editie zeeland Tweede amateurs-tuin-markt in Koewachtse Vlaschaard Bijeenkomst over ruilverkaveling Van Waterschoot kaartkampioen Hulst en zijn hakenkruis Poster 18 x 27 I mat van negatief I Poster 30x45 mat van negatief j II 1994 [ju onze pns, bedankje, jubileum, e, huwelijk, verloving, fng, prestatie, examen, ■Abraham, enz. Irer kolom 1.09 incl. BTW, f regel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm I BTW. Overige tarieven op tg. Foto's worden niet geretourneerd. 136882 of geef uw tekst pr plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven Jjitend geaccepteerd indien les bekend zijn, ook indien Italing bijgevoegd is. i ons het recht voor teksten Jbf van redenen te weigeren, litgever klachten bereiken Jegeven tekst behoudt de I het recht voor om de naam Ichtgever bekend te maken. fwadendamme. Piet de Voldere,,, re-Broeders in Made, Susan Deelt I in Oosterhout. in fijne dag met de hele club! fToos, Torremolinos Goedemorgen Van harte gefeliciteerd. J. Mijn papa wordt vandaa 29 jaar. Proficiat van Proficiat. Vanavond komt 'e' we de koelkast leeghalen Reerd, Hartelijk gefeliciteerd iESTEM DONDERDAG 5 MEI 1994 correspondent (i[llWvliet - Het afwijzen van hoe- joerisme als experiment in de geënte Oostburg door Gedepu- (r(je Staten van Zeeland is voor jrgemeester J. Kruize iets onbe- jjpelijks. fjjdt het juist een mooie mogelijk- ij om meer vormen van recreatie .j toerist te creëren. In zekere zin «id hij dat het college van B en W (dig gefrustreerd is door dit besluit. Kruize hekelde gisteren het standpunt van GS in het restaurant van recreatie centrum Pannenschuur in Nieuwvliet tijdens de uitreiking van het 'natuur- paspoort'. Een mooie gelegenheid, want gedepu teerde G. de Kok luisterde aandachtig naar de woorden van de eerste burger van Oostburg. „Het zou juist een mooie gelegenheid zijn geweest om het toeris me in het achterland wat extra te benutten. Met ons plan hebben we de grootste voorzichtigheid betracht en de dialoog aangehouden. Het is dan jam mer dan de zaak wordt afgewezen." In de gemeente Oostburg wilde A. Ver- hage uit Schoondijke in zijn drie eeu wen oude schuur een vorm van hoeve toerisme uit proberen. Hij diende daar voor een plan in bij de gemeente. Het college van gedeputeerde Staten had nog geen standpunt ingenomen betref fende deze vorm van recreatie. Oost burg liep met zijn beslissing vooruit en de raad gaf groen licht om vier experi menten in het achterland te starten. Verhage zou de kar trekken op dit gebied. De provincie Zeeland stak echter een spaak in het wiel. Gedeputeerde De Kok kon gisteren nog eens uitleggen dat het niet tot de aandachtsgebieden van de provincie behoorde. „We willen het toerisme in Zeeland heus wel bevorde ren door middel van plannen en finan ciën. Hiervoor willen we de zogenaam de 5B gelden uit het Euregiofonds ge bruiken. Tevens hebben we aandachts gebieden voor het buitengebied in beeld, ook voor West-Zeeuws-Vlaande- ren. Helaas viel daar het hoeve-toerisms buiten. De nadruk willen wij meer leggen op de dagrecreatie." De Kok zou liever zien dat het gebied meteen achter de kuststrook gebruikt zou worden en niet het achterland. „Voor beide vormen is te pleiten. Laat ze maar botsen. Aan het eind zullen we de beste redenering kiezen". Op deze manier werd de deur voor het hoeve-toerisme in de gemeemte Oost burg nog op een kier gehouden. Onder nemer J. van de Velde moest gedepu teerde De Kok gelijk geven met het standpunt van GS. Hij vond dat er in de streek opgepast diende te worden dat het toerisme niet tot verstedelijking ging leiden. jan onze verslaggever - Vanaf zondag 29 mei krijgt Hulst dagelijks een jaelle busverbinding met Antwerpen. Het gaat om de oude' Breda-bus, die vanaf die datum ook halt houdt in je Sinjorenstad. jp werkdagen kan men in Hulst ijjna ieder uur op de bus naar uitwerpen stappen. Op zaterdag i zondag praktisch om de twee jr. Dat geldt ook voor de te- ugtocht vanuit Antwerpen. )e busdienst wordt gezamenlijk eëxploiteerd door het streek- trvoer Zuid West Nederland ZWN) en de Belgische tegen- w r De Lijn. Zowels de Ne- lerlandse strippenkaart als de ilaamse magneetkaart zijn op leze internationale buslijn gel ig. In vijftien ZWN-bussen wordt op dit moment de 'Bel- jsche' apparatuur geïnstalleerd. (ieuwe busroutes )e buslijn is het eerste resultaat /an een samenwerkingsverband ussen De Lijn en het Verenigd ilreekvervoer Nederland (VSN). samenwerkingsverband wil openbaar vervoer in de jrensstreek verbeteren. Behalve iet verbeteren van bestaande terbindmgen wordt ook gestu- ieerd op, nieuwe busroutes die voor reizigers wellicht interes sant kunnen zijn. De bus Hulst-Antwerpen-Breda stopt in Antwerpen op het streekbusstation op het Roose- veltplein. Onderweg stop de bus nog in Clinge en De Klinge. Voor de rit Hulst-Antwerpen staat in de dienstregeling 38 minuten. De reistijd Antwerpen-Breda be draagt 52 minuten. Dienstregeling De dienstregeling ziet er vanaf zondag 29 mei alst volgt uit: Vertrektijden op werkdagen vanuit Hulst: 6.52, 7.52, 8.52, 10.52, 12.52, 13.52 (alleen vrij dag), 14.52, 15.52, 16.52 en 17.52; zaterdag: 8.52, 10.52, 12.52, 14.52, 16.52 en 20.52; zon dag: 8.52, 10.52, 14.52, 16.52, 18.52 en 19.52. Vertrektijden op werkdagen van Antwerpen naar Hulst: 9.06, 10.06, 11.06 (alleen op maandag), 12.06,14.06, 16.06, 17.06, 18.06, 19.06 en 20.06; za terdag: 12.06, 14.06, 16.06, 18.06, 20.06 en 22.26; zondag: 10.06, 14.06,18.06, 20.06 en 22.26. Just laten, fuw Vandaag wordt 80 jaar I! H.G. de kinder» Het is niet te geloven, tod is het waar wordt 50 jaar. Gefeliciteerd Riet, John, Marina, Erik, Monique en klein friemeltje. Advertentie geldig vanaf 4.5.94 t/m 10.5.ej zolang de voorraad strek» Prijswijzigingen voorbehoud^. Buim dertig mensen hebben zich gemeld bij organisatrice Gill Kamps, Zij bieden planten, stek jes, zaad en eenjarige zaailingen REDACTIE jlerneuzen: Zuidlandstraat 32, tel 01150-18924, fax 01150- 16554. tedacteuren: Frank van -°oten, Frank Deij, Rein van er Helm, Ton Koomen (sport), I er Oggel (editiechef), Harold !°e Fuysseleijr ,°e,s„Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01140-19698. acteur: Cees Maas (provin- i ^verslaggever). Kpenstraat 14, tel. 01140- dj 01100-21928. Redacteur: Eugène Ver- [straeten (plv. editiechef). I ADVERTENTIEVERKOOP l,0e,rT"zen: Zuidlandstraat 32. Jlel 01650-T7920 I Ju?egenwoord'9ers: Martin I Mi /|e' 5 D'mmers. j Steenstraat 14, tel. 01140- !?*?e9enwoordigers: I SVan den Brande, Marian I Verstraeten. "®rko°Ple'der: Harry Muur- I mans, tel. 076-236454. ^föonnummers en openings- on r>n Mn overi9e afdelingen °P Pagina A2. 5.94 aan tegen vriendelijke prijzen. Vorig jaar kwamen honderden belangstellenden een kijkje ne men en iets aanschaffen. Boven dien gaven de mensen met groe ne vingers veel informatie over de tuin- en kamerplanten. Zaterdag zijn er bekende tuin planten maar ook minder beken de exemplaren. Gebleken is dat aparte kruiden en eenjarige zaailingen erg in trek zijn. Er zijn ook collages van gedroogde en geperste bloemen te zien. Sommige als een schilderij, maar ook op kaarten en zelfs dienbla den. De plaatselijke afdeling van Groei en Bloei is aanwezig met een uitgebreide info-stand en er worden bloemschikdemonstratie verzorgd. De bloemstukken wor den afgegeven voor de gratis loterij. De Nederlandse Tuinen Stich ting verstrekt informatie en fol ders en de leden van de muziek vereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) bakt wafels voor bij de koffie. Van onze correspondente Hulst - De Buurtvereniging Den Dullaert houdt van maandag 16 tot en met donderdag 19 mei de jaarlijkse avondvierdaagse, it sportief evenement wordt voor de 16e maal door de wijk [eorganiseerd. fensen, die mee willen doen aan dit wandelspektakel, kunnen zich aandag 16 mei laten inschrijven vanaf 18.00 uur in de foyer van het raieenschapscentrum Den Dullaert. Vanaf dit gebouw vertrekt de 'andeltocht elke avond om 19.00 uur. /De sportievelingen kunnen kiezen voor een tocht van vijf kilometer [of een die dubbel zo lang is. Het inschrijfgeld bedraagt f 4,50. Ie deelnemers krijgen onderweg een versnapering en na het olbrengen van de vierdaagse een medaille of sticker. Groepen van ijftien personen krijgen een herinnering in de vorm van een beker of landaard, voorwaarde is dat de groep vier avonden aaneen mee loopt. raderdagavond worden de wandelaars vanaf de Marijkestraat feestelijk ingehaald. Voor het muzikale sfeertje zorgt het muziekge zelschap de Rattenband uit Sint Jansteen. deelnemers die op een van de avonden verhinderd zijn, kunnen deze 'zalen op vrijdag 20 mei. Van onze correspondente Koewacht - De tweede Amateurs Tuin Markt in Koewacht wndt zaterdag 7 mei plaats in de Vlaschaard. Een groen evenement van 10.00 tot 16.00 uur. In Temeuzen is begonnen met de sloop van de voormalige hbs aan de Burgemeester Geillstraat. Het markante gebouw, waar tot voor kort sector stadsontwikkeling en -beheer van de gemeente en de VW waren gevestigd, maakt plaats voor het stadsvemieuwingsproject Steenen Beer. Op de plaats van de voormalige school worden winkels en appartementen gebouwd. Vorige week was'al begonnen met het 'uitkleden' van het pand. Deze week doet de slopershamer zijn verwoestende werk. foto wim kooyman Van onze correspondent Kloosterzande - Letterlijk en figuurlijk hebben de parochi anen van de H. Martinuspa- rochie in Groenendijk een kruis te dragen. In de afgelo pen vier maanden heeft de kerk een zeer grondige op knapbeurt gekregen: een complete inwendige restaura tie. Niet alleen het gebouw, maar ook alle meubilair, beelden en andere inboedel werd onder handen genomen onder leiding van A. Franse van het gelijkna mige schildersbedrijf uit Kwa- dendamme. Bovendien hebben tientallen vrijwilligers honder den uren werk verricht, zowel binnen als buiten het kerkge bouw. Zo kreeg ook een groot houten kruisbeeld een opknap beurt. Het was door de hout worm aangetast en er moest een nieuw stuk ingezet worden. Een handige parochiaan nam het mee naar huis, restaureerde het en nam vervolgens het kruis op zijn schouder om het naar de kerk terug te brengen. Deze ge lovige weet nu welk een zware tocht Jezus toendertijd gemaakt moet hebben met een dergelijke last op z'n schouder. Door de grote opknapbeurt heb ben nu alle parochianen een fi nanciële last op hun schouders. Het hele karwei kost 200.000 en het kerkbestuur heeft middels een huis-aan-huis-schrijven aan de parochianen verzocht om naar draagkracht een deel van deze kosten op de schouders te willen nemen. Om aan iedereen het resultaat te tonen, is er zaterdag 7 mei een open dag in de kerk. Tussen Etienne de Cock draagt het gerestaureerde kruis naar binnen. foto wim kooyman 14.00 en 16.00 uur staan de deu ren voor ieder open. Om 18.30 uur is er een speciale H. Mis, waarna er nog tot 21.00 uur gelegenheid is om de kerk te bezichtigen. Hierbij zullen ook alle 'kerkschatten' tentoonge steld worden en zal aan de hand van foto's en geschriften in de geschiedenis gedoken worden. Van onze verslaggever Kloosterzande - In Kloosterzan de wordt dinsdag 10 mei een tweede en beslissende bijeen komst gehouden over een moge lijke ruilverkaveling rond Kuit aart. De bijeenkomst in De Reizende Man is georganiseerd door het bestuur van de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties (ZLO's) in Oost Zeeuws-Vlaanderen en begint om 20.00 uur. Aan de orde is een mogelijke ruilverkaveling in een 3000 hec tare groot gebied. Dat heeft als kern Kuitaart, als oostelijke be grenzing de Kruispolder en loopt in het westen tot aan het gemaal Kampen. Op dinsdag 10 mei geeft ir. L. Vollebregt, hoofd van de Dienst Grondgebruik van de NCB, zijn visie op de problemen en vragen die gerezen zijn na de voorgaan de bijeenkomst. Van onze correspondente Sint-Jansteen - De laatste wed strijd van de kaartcompetitie van de Katholieke Bond van Ouderen Sint-Jansteen is ge speeld. Kampioen van het sei zoen 1993-1994 werd G. van Waterschoot uit Hulst. In totaal werden acht wedstrij den gespeeld. Gemiddeld deden zo'n 45 kaarters iedere eerste woensdag van de maand mee aan hun geliefde kaartspel het bieden. De zes beste uitslagen telden mee voor het eindklasse ment. Een spannende strijd le verde uiteindelijk het volgende resultaat op: 1. G. van Water schoot, Hulst, 2. mevrouw Van Dorselaer, Sint-Jansteen, 3. F. Piersens, Clinge. Hulst - De Dobermann Kringgroep Zeeuws-Vlaande ren mag dit jaar het Neder lands africhtingskampioen- schap organiseren. De wed strijden vinden plaats op zondag 15 mei op het clubter rein aan de Bietenweg te Hulst. De vereniging is daar nu goed en wel twee jaar gevestigd en heeft de uitdaging aangenomen. „Onze accommodatie en menta liteit van de leden lenen zich er voor om dit soort wedstrijden op nationaal niveau te organise ren", zegt secretaris R. Stout- handel. Aan het kampioenschap mogen alleen honden meedoen die in het bezit zijn vanhet hoog ste IPO (internationaal africh- tingsreglement) certificaat. Bo vendien moeten ze hebben mee gedaan aan regionale kam pioenswedstrijden. Er mogen aan het Nederlands kampioen schap maximaal 30 honden mee doen. Er wordt gestreden in drie on derdelen, speuren, appèl-oefe ningen en het manwerk. In dat laatste spectaculaire onderdeel moet de hond een pakwerker in bedwang zien te houden. De on derdelen worden gekeurd door drie keurmeesters. De wedstrijd begint om 9.00 uur. Hoewel het een Nederlands kampioenschap is doen er ook combinaties mee uit België en Duitsland. Iedereen die wil kennis maken met hon densport op hoog niveau is die dag welkom. De toegang is gra tis. Problemen die zich in kleine gemeenschap pen afspelen, hebben de charme en de intimiteit van het familiale. Ze wekken bij de waarnemer, die zelf niet in zo'n kleine gemeenschap leeft, gevoelens van vertede ring en zelfs van afgunst op. Er zijn echter uitzonderingen op die regel en één ervan is het gekrakeel rond een in de oorlogsjaren door Duitse sol- datenhand getekend haken kruis, in de Hulster basiliek. Er zijn mensen die het haken kruis het liefst met een pleis terlaag zouden willen bedek ken. Een andere groep vindt dat zelfs dit hakenkruis, ook al symboliseert het de demo nie van het nazisme, als histo risch waardevol bewaard moet blijven voor het nage slacht. Een soort graffito uit de tijd dat de zwarte spijker laarzen door de straten van Hulst dreunden en het vrolij ke gezang van marcherende eenheden ons even deden ge loven dat het waar was wat ooit een (Duitse) dichter schreef: „Wo man singt da setzt Dich ruhig nieder - böse leute haben keine Lieder..." Wel weten wij intussen hoe onwaar deze dichtregels zijn. Het gezang van de Duitse soldaten vormde de toonzet ting voor een Danse Macabre - erger en bloediger dan ooit in Europa vertoond. Wij heb ben verbijsterd toegezien hoe er mensenoffers werden ge bracht op het altaar van het nationalisme. Het hakenkruis was en is het symbool daarvan. Het bewijs van het demonische, dat als het ware het lakzegel vormde op elk bevel tot deportatie, elk commando tot executie, elke leugen, elke misdaad die in de jaren tussen 1933 en 1945 'im Namen des Volkes' werd begaan. Deze huiveringwekkende symboliek van het hakenkruis vormt de andere, ernstiger di mensie van wat wij anders als een dorpsruzie over een onge wenste schildering op een on gebruikelijke plaats af zouden doen. Hoe gevoelig het ha kenkruis en de bijbehorende tekst liggen bleek wel toen kort geleden iemand het ha kenkruis met kalk probeerde over te schilderen. De gemeente, met aan het hoofd burgemeester Kessen, haastte zich om de 'schennis' van de heidense geloofsver- klaring in de basiliek onge daan te maken. Terstond kwam de joodse gemeenschap in het geweer. Men had be grepen dat het om 'restauratie van het hakenkruis' ging. En dat was helemaal te gek voor woorden! Maar nee, zei bur- gemeeser Kessen, „het was geen restauratie. Het herstel heeft ons bijna niks gekost. Die kalk was er zó af....!" Hij is en blijft namelijk van mening dat het hakenkruis in de basiliek een historisch op merkelijk object is, dat be schermd moet worden tegen opgewonden kalkers. Alsof het om de Piëta van Miche langelo ging! Waarom de burgemeester de ze historische behoudzucht niet laat gelden ten aanzien van met hakenkruisen beklad de Joodse graven of van graf fiti op de huizen van allochto nen blijft een duister geheim. Moeten Kainstekens per se in een kerk staan om voor het nageslacht te worden be waard? Nee, ongeacht waar de graffiti staan en ongeacht de motie ven van de schrijvers, ze ver dienen het alleen maar om verwijderd te worden. Juist in deze week, nu de nationale dodenherdenking, de viering van onze bevrijding en de kamerverkiezingen sa menvallen, waardoor begrip pen als eerbied voor de mede mens en verzet tegen de op komst van nieuwe haken kruisdragers opgeld doen, is elke vorm van lippendienst aan een schijn-historisme let terlijk 'uit den boze'. Haal de kwast over dat hakenkruis en laten we het over iets leukers hebben. HULST - Café De Vrijbuiter, 20.00 uur, prijskaarting. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT - Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. HEIKANT - 't Heike, KBO, 13.30 uur, kaarten en bingo. I CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, gezelschapsspelen. IGRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, kaarting. K STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 14 uur, kaarting. Graauw KVO - De KVO van Graauw, Terhole en Lamswaarde gaat maandag 30 mei een dag uit naar de RTL-studio in Hilver sum. Om 9.30 uur wordt de KVO verwacht en ontvangen door een VW-hostess. Om 10.00 uur is men aanwezig bij de opname van het televisie programma Koffietijd van RTL 4, live gepresenteerd door Hans van Willegenburg en Mi reille Bekooy. Daarna wordt nog een toer door het Gooi gemaakt, onder leiding van de hostess met aansluitend een lunch in restaurant De Kap- schuur te Naarden. Na de middag staat een bezoek aan het Muiderslot met een rond leiding op het programma. Tijdens de terugreis wordt het diner in Terheijden gebruikt. Rond 20.30 uur is het gezel schap weer thuis. ZESKAMP - Tijdens de oran jefeesten werd een zeskamp gehouden waaraan zes ploe gen deelnamen. Uitslag: 1. KPJ lo5 punten, 2. Volkskoers 102, 3. Muttes 85 punten. CARNAVAL - In de feesttent op het terrein van voetbalver eniging Graauw wordt vrijdag 6 mei een zomeravondcarna val gevierd ter gelegenheid van de opening van het inter nationale voetbaltoernooi om de IZV-cup. Aan dit evene ment zaterdag nemen teams van negen verschillende natio naliteiten deel. Vrijdagavond is er een dweilorkest, de Raad van Elf van Graauw en een tweetal danseressen 'a la Rio'. Aan alle bezoekers wordt ge waagd om in carnavalskle ding te komen. Kloosterzande EHBO - Tijdens een druk be zochte jaarvergadering van EHBO-vereniging St.-Marti- nus reikte burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse aan 25 personen het eenheids diploma uit: A. Huisman, B. Neve, L. de Bruyn, J. Morcus, C. de Waal, B. Roels, G. van Poorten, J. de Waal, A. Ver- rassel, J. Everaert, H. Jansen, P. Duerinck, C. Duerinck, J. Eggermont, E. Goddaart, P. der Weduwe, M. de Bruyne, A. Kraan, M. Kerckhaert, J. Ker- ckhaert, S. Schakelaar, B, Platjouw-Steyns, T. Kuypers, H. Steenkamp-van Eek en R. Duerinck. Tevens werd aan een groot aantal van deze ge slaagden het diploma ver bandleer en reanimatie uitge reikt. Voorzitter A. d'Hont werd gehuldigd vanwege zijn 20-jarig lidmaatschap. COLLECTE - Collectanten van de EHBO-vereniging St- Martinus brachten een bedrag bijeen van f 2.034,57 voor de Nederlandse Hartstichting. Heikant BILJARTEN - Uitlag biljart- koppelwedstrijd libre: 1. J. Verdurmen-E. Bauwens, 2. C. de Vries-C. de Beule, 3. J. de Moor-L. van Remortel. Top- biljart: 1. E. de Smedt, 2. A. Bogaert, 3. M. Ottjes. FIETSENRALLY - Aan een fietsenrally namen 204 perso nen deel. Het parcours liep door de bossen in de omgeving van Heikant. Uitslag: 1. fami lie Witte/familie Adam met 56 punten, 2. mevrouw Wester- weele/mevrouw Van Hooye/ mevrouw Piessens en familie Van de Broecke/familie Ha- braken en familie Van Dam me, allen 54 punten. St.-Jansteen POSTZEGELCLUB - De ver eniging van postzegelverzame laars Het Land van Hulst houdt zondag 8 mei van 09.00 tot 12.00 uur een bijeenkomst in de Warande voor leden en geïnteresseerden. I zelfklevend #100, fotoalbum |div.soorten mm* (alléén van kleinbeeld ook glanzend) JJ l 3&mmM (alléén van kleinbeeld o°h glanzend) IS 99! 9.99 Da J blijvend goedkoopst goedkoopst

de Stem | 1994 | | pagina 19