Kleine hoekman wijkt voor beursgeweld raz Octrooi 'big business' voor bedrijfsleven China verleidt ei bedreigt AmerikJ om handelsstatusi De zoete ïormule-l-ci ientallen m ECONOMIE Rominger richt slagveld aan DE STEM Omwenteling in effectenhandel vereist kapitaalkrachtige partijen Nieuwe wet maakt aanvraag simpeler voor midden- en kleinbedrijf DINSDAG 3 MEI 1994 Door Agnes Koerts Amsterdam - Nog is de vloer tegen het eind van de werk dag op de Amsterdamse Ef fectenbeurs bezaaid met pa pier en snippers, maar de verandering in de handel toont zich duidelijk. De zaal, vroeger een ruimte waar za kenmensen met een blokno tje in de hand van hoek naar hoek renden, herbergt sinds zes jaar al lange rijen mans hoge lessenaars met compu terschermen. Beursplein 5 gaat opnieuw onder het mes, want per 1 oktober doet een nieuw handelssysteem zijn intrede. Amsterdam wil met meer openheid en lagere kosten een interessante handelsplaats blijven voor binnen- en buiten landse beleggers. Dat houdt gro te veranderingen in voor de mensen die op de beursvloer hun bedrijf hebben. De buitenwereld, met meer kleine beleggers dan ooit, miljarden aan staatslenin gen en zo'n 600 miljard gulden totaal jaarlijks te beleggen Ne derlands spaargeld, eist snelheid en vernieuwing. Het hoekmansbedrijf Assman Kroese is een van de bedrijven die bemiddelen in de effecten handel aan de beurs. Het 'doet' onder meer in aandelen van Phi lips en van de ING Groep en ABN AMRO, die vrijwel dage lijks omzetten halen in de top vijf of de top-tien. De veertig jaar oude firma zal over vijf maanden niet meer bestaan. Zij gaat op in hoekmansbedrijf Van der Moolen. Wel op t' Dennis Tjep .ema (45) is vennoot in de firma. Hij zegt, terwijl hij met één oog let op de beeld schermen om zich heen: „Na tuurlijk is het triest dat we een goedlopende zaak weg moeten doen, dat je moet opgaan in een groter bedrijf. Maar de ontwik kelingen eisen het. We hebben eerder bewezen dat we tijdig op de trein sprongen. We zijn nooit de eerste; maar altijd wel op tijd." Hoeklieden, traditioneel belang rijk in het beurssysteem dat Ne derland kent, houden een plaats in de nieuwe opzet, maar hun werk verandert. Nu brengen zij vraag en aanbod bij elkaar, waarbij ze concurrentie hebben van andere hoeklieden, die ook in Philips of in ING doen. Voortaan zal een fonds nog maar door een hoekman beheerd wor den. Daarin moet hij marketma- ker zijn, dat wil zeggen dat or ders voor aan- en verkoop van aandelen altijd in zijn 'boek' (een computerscherm) bij elkaar komen. Grotere openheid is het doel. Het is een wens van de klanten (meest grote beleggers als pen sioenfondsen en banken, maar ook commissionairs) om op elk moment via beeldschermen te kunnen zien hoe de offertes eruit zien. Voor het beleggend publiek blijft de hoekman een onbeken de. Aparte handelssystemen gaan gelden voor kleine orders en gro te. 'Groot' zijn orders voor aan delenpakketten van de 30 meest actieve fondsen (de 'top-30'), en die met een waarde boven de 750.000 gulden, obligaties met meer dan 1 miljoen nominale waarde, staatsobligaties boven de 2,5 miljoen. Voor de grote orders, kunnen aan- en verkoper rechtstreeks zaken doen, via hun Manshoge lessenaars met computerschermen domineren nu het beeld van de Amster damse beurs. foto dijkstra De kleine hoekman moet meer en meer plaats maken voor het grote elektronische beursgeweld. foto anp scherm, maar ze mogen ook de hoekman erbij betrekken. Vijf over Om de nieuwe manier van han delen uit te voeren, moeten de oude hoekmansbedrijven fuse ren; van de 23 stuks die er de laatste jaren waren, blijven er vijf over. Van hen is Van der Moolen de grootste, daarop vol gen AOT, Van der Wielen Co, Coffeng, Brom en Wolbers. Tjep- kema en zijn mensen van Ass man Kroese hebben besloten met Van der Moolen in zee te gaan. Die koopt ook nog vijf andere hoekmansbedrijven op. Tjepkema is een realist: „We kwamen met een kleiner aantal fondsen te zitten, en we waren wel gedwongen te gaan samen werken in groter verband." Ass man Kroese heeft top-aande- len onder zich. Het bestaat bo vendien uit jonge mensen, maar voor het nieuwe systeem is dat niet voldoende: je moet veel ka pitaal achter je hebben als mar- ketmaker (2,5 miljoen gulden minimaal) en bovendien is een grotere spreiding van fondsen nodig, zodat je risico ook ge spreid is. Internationaal De Amsterdamse Effectenbeurs verandert drastisch, vooral om mee te kunnen in de internatio nale obligatie- en aandelenhan del. Daar zorgen computers en moderne telecommunicatie voor omwentelingen. Londen vormde jarenlang de grote bedreiging: daar leidde men met de 'Big Bang' in 1986 een beurssysteem in dat helemaal op schermen- handel draaide. Na een paar jaar moest Londen daarvan terugke- Amsterdam, dat ook lang geloof de dat de toekomst in het goed kopere schermenwerk lag, kon tevreden zijn dat de taaie hoek lieden het veld niet hadden wil len ruimen. Nu lijkt Amsterdam een voorsprong te hebben op andere Europese beurzen, mede dankzij de gespecialiseerde hoeklieden. De fusiegolf, die nodig is om het handelssysteem sneller, opener en goedkoper te maken, bezorgt Tjepkema natuurlijk wel hart zeer, maar hij is optimistisch over de samenwerking binnen de beurs, dat wil zeggen binnen de Vereniging voor de Effectenhan del. „Die heeft onderschreven dat de hoeklieden een essentiële functie hebben. We vormen drie sterke spelers in de handel: ban ken, commissionairs en hoeklie den." Meer ruimte Hoe het gaat worden, durft hij niet te zeggen. De loop der din gen is duidelijk. Hij schetst het: „Sinds 1982/83 zag je een op gang van de beurs. Amsterdam werd aantrekkelijker." Wijzend naar de zijkant van een dikke pilaar: „Daar zaten we aan een plankje met z'n vijven over- en onder elkaar door te bellen. Alle hoeklieden hadden tien jaar ge leden meer ruimte nodig. Dat kregen we hier. We zitten in een nis vol computerschermen en te lefoons. Over vijf maanden is ook die weer verdwenen. Dezelf de drukte kregen de commissio nairs, die namens klanten kopen en verkopen. De beurs werd ra zend populair." De derde groep op de beursvloer, die van de banken, doet steeds meer mee aan de beurshandel, ook omdat banken meer com- missionairswerk zijn gaan doen. Zij kregen in 1988 lessenaars in het midden van de zaal. Maar zij lieten hun employees steeds min der naar de centrale marktplaats gaan; ze handelen vooral via computerschermen in dea- lingrooms in hun eigen hoofd kantoren. Hun lessenaars zien akelig leeg, ze dienen als afzet- blad voor kopjes en borden van de mensen die nog wel hier wer ken. De banken zijn machtige leden van de Vereniging voor de Effectenhandel, ook omdat zij zelf veel geld te beleggen heb ben. Persoonlijk Tjepkema ziet een snel verande rende toekomst voor hem en zijn mensen. „We kunnen de komen de jaren bewijzen dat we de uitdaging aankunnen. Dat we gefuseerd en groter een partij kunen meeblazen. Het is zijn 25e jaar aan de beurs. „Wij ouderen zijn hier opgevoed met de bood schap dat persoonlijk contact es sentieel is in de handel. Jongere generaties zullen veel gemakke lijker omgaan met die nieuwe handel," denkt hij. „Het is niet simpel meer handel in een aandeel of een obligatie; er komen nieuwe produkten bij. Opties, futures, exotische deri vaten moeten als legostenen ge stapeld en opgebouwd worden om goede zaken te kunnen doen. Wiskundig geschoolde onderzoe kers maken diepgravende analy ses en methoden daarvoor. Daarna pas kun je handel drij ven. De tijd van het simpele Taag kopen, hoog verkopen' is voorbij," aldus Tjepkema. Specialistisch Het dagelijks werkpatroon is voor de hoeklieden ongeveer eender gebleven: om half negen melden de vennoten zich op het kleine werkkamertje in de naast de Effectenbeurs gelegen Beurs van Berlage (de oude Koopmans beurs) en om 9 uur beginnen ze 'op de vloer'. Dat gaat door tot kwart voor vijf, en bij toerbeurt blijft een van hen na om de handel in de Verenigde Staten in de gaten te houden. Ook dat internationale contact zal de komende jaren verhevi gen. De specialisten zullen steeds specialistischer worden. Tjepkema: „Ik zie veel nieuwe kansen voor jonge mensen hier. Het is een aantrekkelijk vak, elke dag zijn hier kansen om geld te verdienen." De nieuwe Rijksoctrooi- wet komt eraan. Ze zweeft al ergens tussen de Tweede en de Eerste Kamer. Terwijl menig een bij het horen van het woord alleen al een vies gezicht trekt, kan een octrooi voor het be drijfsleven een zaak van leven of dood zijn. De nieuwe wet maakt de oc trooi-aanvraag minder ingewikkeld, minder duur. Ze is speciaal be doeld voor het midden- en kleinbedrijf (MKB), 'dat zich veel meer met octrooien zou moeten bezig houden'. Door Cees Manders Rijswijk/Groenlo - „Octrooi, wilt u daar echt iets over schrij ven?" Mr. S. Holland, bij high tech-bedrijf Nedap in Groenlo belast met octrooiaanvragen, kan zich gewoon niet voorstel len dat het grote publiek daar werkelijk in is geïnteresseerd. „Octrooi is toch meer iets voor ingewijden, voor mensen die er mee werken?" Maar ze is de eerste om toe te geven dat het belang van een octrooi verder gaat dan het lab of de ontwik- keiafdeling van een bedrijf. Ook het hare. „Wij zijn in Nederland niet oc- trooiminded genoeg", zegt ing. W. Lucieer, de 'octrooiman' bij de Hollandse Beton Groep HBG in Rijswijk. „Octrooien spelen te veel alleen in grote bedrijven een rol. Daar alleen weten ze wat je met een octrooi kunt doen, wat het belang daarvan is. Bij ons MKB is het met de bekendheid met octrooien droe vig gesteld. En dat gaat hun opbreken, hoor. Dan komen ze erachter dat ze dingen aan het doen zijn waarop de Amerika nen en Japanners hier allang octrooi hebben verkregen." Een octrooi betekent een nieuw produkt, een nieuw afzetgebied, dus ook 'continuïteit', werkge legenheid, winst. Een octrooi kan vele miljoenen guldens waard zijn, bij bedrijven als Philips en Akzo Nobel zelfs honderden miljoenen. Het woord octrooi komt van het latijnse woord 'auctorare' (machtigen) en is een door de overheid verleend recht om ge durende een bepaalde tijd en in een bepaald gebied een uitvin ding te gelde te maken. 'Patent' is er gewoon een Engelse verta ling van. Iets nieuws bedenken. Daar gaat het om in het bedrijfsleven. Wie daarin achterblijft, wordt overlopen door de concurrentie. Slim was het idee van een sys teem dat een voorbijganger zon der contact en zonder batterij als energiebron 'herkent': de 'smart card' van Nedap. Een octrooi op daarop, in 1976 al aangevraagd, brengt in Groenlo nog steeds veel geld binnen. De uitvinders zijn vaak naam loos. „Uitvinden gebeurt meest al in een groep. Een slim idee alleen is niet genoeg. Het moet uitgewerkt worden en bekeken op de praktische toepasbaar heid en dat doe je met een heel team. Dan paskomt de moge lijkheid van een octrooiaan vraag aan de orde," zegt Hol land. Als Nedaps 'octrooivrouw' beheert ze momenteel zo'n zes honderd 'actieve' octrooien, bijna allemaal Europese, zoals de overgrote meerderheid van de in Nederland verleende oc trooien. Slotverklikker Lucieer van de HBG heeft er 'slechts' 120, maar de aard van zijn bedrijf (aannemerij) is dan ook anders. Voor Nedap is uit vinden, ontwikkelen één van de kernactiviteiten. Het geeft daaraan zelfs acht procent van de ruim 120 miljoen omzet uit. Bij de HBG komen ze 'toevallig' op iets briljants. Zoals de slot verklikker, één van de recente ontdekkingen waarop de HBG octrooi heeft verkregen. Lucieer: „Eigenlijk heel simpel, maar dat zijn vaak de beste uitvindingen. Die slotverklikker geeft door of waterwerende schermen die op grote diepte weerszijden van een weg wor den geplaatst, goed in elkaar sluiten. Eenvoudig, maar voor een wegenbouwer als de HBG zeker de octrooi-kosten van rond de 25.000 waard. Nedap maakt furore met syste men voor stemmachines, veeco dering toegangscontrole, skilif ten, autodaken en winkelbevei liging. Voozover mogelijk geoc trooieerd, in Nederland, in de belangrijke industrielanden van Europa en soms in Amerika. Om al die octrooien te houden, geeft het bedrijf jaarlijks grote bedragen uit. En elke maand gaan uit Groenlo twee of drie octrooiaanvragen richting Rijs wijk en München waar respec tievelijk de Nederlandse en de Europese Octrooiraad zit. Maar lang voordat het zover is, moet eerst bekeken worden of die uitvinding al niet gedaan is door de concurrenten. Het be drijfsleven verspilt miljarden guldens door het wiel opnieuw uit te vinden, door iets te doen wat allang gedaan is en wat het had kunnen weten als het de boeken in Rijswijk goed had bestudeerd. Dat zal Nedap niet zo gauw overkomen. Holland: „Zo gauw een idee wat verder is uitge werkt, gaan we via een 'data base' na of het idee al is uitge werkt en geoctrooieerd. Als dat zo is, stoppen we onmiddellijk natuurlijk. Een uitvinding komt pas voor een octrooi in aanmerking als het produkt of procédé werke lijk nieuw is, dus nog geen deel uitmaakt van de 'stand van de techniek'. Dat nieuwheidson- derzoek wordt verricht door de Octrooiraad tijdens de aan- vraagtermijn die anderhalf jaar duurt. Holland: „Nadeel van een octrooiaanvraag is dat daardoor je uitvinding open baar wordt en dat iedereen er dus kennis van kan nemen, ook de concurrenten. Achttien maanden lang na indiening van de aanvraag blijft de vinding geheim en dan moet je er dus commercieel het meest zien uit te halen. Daarna wordt alles gepubliceerd." Voortborduren In die gepubliceerde octrooi aanvragen zit een schat aan informatie waar iedereen ge bruik van mag me ken. Holland: „Ideeën overnemen mag ook dan niet meer, maar je kunt er als concurrent natuurlijk wel op voortborduren. Er zit altijd wel iets bij waar je wat aan hebt." En Lucieer vindt het gewoon dom dat men die informatie uit octrooiaanvragen niet meer op pikt. Maar dat ons MKB, het over grote deel van ons bedrijfsleven, er niet op bedacht is dat die kennis in Rijswijk gratis voor het oprapen ligt, heeft volgens hem weer te maken met de onbekendheid en onbemindheid van het fenomeen octrooien. „Ik denk dat dit ligt aan de techni sche opleidingen. Daar wordt nauwelijks over octrooien ge sproken. En juist daar zou dat veel meer aandacht moeten krijgen, het bedenken van nieu we dingen en hoe je dat het best te gelde kunt maken." Door Rajiv Chandra (ips) Peking - Nu de datum dichterbij komt waarop Verenigde Staten beslissen over de verlenging van begunstigde handelsstatus van China, belooft Pekj Amerikaanse ondernemers gouden bergen als ze de sproi naar China wagen. Maar China schrikt tegelijkertijd i terug voor regelrechte dreigementen, als Washing moeilijk blijft doen over China's toetreding tot de GATil Over China's status als Meest Begunstigde Handelsnatie (MFN) neemt Washington pas in juni een beslissing. Maar nu de kwestie mensenrechten de druk op de Chinees-Ameri kaanse betrekkingen opvoert, hebben Chinese leiders een vroege campagne gestart om er zeker van te zijn dat China zijn voorrechten behoudt. Een hoge Chinese delegatie maakte pas een bliksemtour- nee van twee weken langs gro te Amerikaanse steden. Ame rikaanse functionarissen en ondernemers die verdeeld zijn over de MFN-status van China en zijn herintrede in de Alge mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) zijn lekker gemaakt met han dels- en investeringsvoorde len. Delegatie De afvaardiging, die gold als het tot nu toe grootste Chinese handelsinitiatief in de Vere nigde Staten, ontmoette in vloedrijke Amerikaanse han delsfunctionarissen. Zij wekte interesse voor investeringen in projecten met een totaalwaar de van 800 miljoen dollar, va riërend van vliegvelden en krachtcentrales tot petroche mische industrie en veeteelt. Het overleg in Washington tussen de Chinese minister van Handel Wu Yi en de Ame rikaanse staatssecretaris van Handel Ronald Brown vormde het hoogtepunt van het bezoek van de Chinese handelsdelega tie aan de VS. „Dergelijke acties helpen het grote potentieel aan Ameri kaanse importen en investe ringen in China aan te boren", zei Wu tot het officiële Chine se persbureau. Volgens waar nemers had de reis een tweele dig doel. Nu Chinees-Ameri kaanse relaties een dieptepunt hebben bereikt, wil Peking de druk op Washington opvoeren om China's MFN-status te verlengen en om verzet tegen China's toetreding tot de GATT af te zwakken. Mensenrechten De VS hebben hernieuwing van de handelsprivileges van China verbonden aan verbete ring van de status van men senrechten in dat land. Dat Peking zich hier niets van aantrekt, heeft het de laatste weken getoond door veel pro minente dissidenten op te pakken en gevangen te zetten, onder wie de beroemde acti vist Wei Jingsheng. Peking heeft ook gedreigd met han delsrepresailles tegen Ameri kaanse ondernemers, als het MFN niet wordt toegekend. Ondertussen zet China ook bij de GATT meer druk op de ketel. Volgens waarnemers in de Chinese hoofdstad be schouwt China GATT als een wapen tegen de Amerikaanse dreigementen om de investe ringen in China te verlagen - iets wat het als handelsdiscri minatie opvat - als er geen eind komt aan de schendingen van mensenrechten. China vindt dat het jaarlijkse debat over China's MFN-sta tus in strijd is met de geest van GATT. Daarom hoopt Pe king dat een verbeterde inter nationale handelsstatus Was hington zal dwingen de con nectie tussen handel en men senrechten te verbreken. De laatste acht jaar hebben le- denbelangen China's aanvraag „la (rtr/dpa/afp) - De dood de Formule-1-coureurs Lvrton Senna en Roland Rat- iberger, voor wie in Bolog- bij het Maggiore-zieken- is door duizenden Formu- "l-fans een indrukwek- tnde dodenwake werd ge iden, die gepaard ging met ■beden en emotionele uit- voor toelating tot de GAlBarstingen, heeft geleid tot opgehouden. Ijje kritiek op en hevige dis- ssies over veiligheid van jides en het circuit van iola. Het imago van de For- ale 1 is besmeurd met het [oed van de doden. Ingrijpen hoogst noodzakelijk, is het [gemene oordeel na het Jnpzalige weekeinde in San [arino. ie FLA-(Internationale Automo- el Federatie) komt morgen bor spoedberaad bijeen. Het lodencircuit' in Imola werd gis- ren door justitie voor onder- ,ek gesloten voor publiek en Markteconomie Washington heeft bekrachtil ging van China's poging omil 1995 weer tot de GATT toet( treden tegengewerkt, omd; China volgens de AmerikaiJ te weinig heeft gedaan om vaj socialisme naar een marktei nomie over te schakelen, vendien willen de VS voorl zorgsmaatregelen nemen oj de Amerikaanse en Euro» markten te beschermen dumping van goedkope Chin se export-produkten totdi het land beschikt over etij eigen volledig functioneren! marktsysteem. Maar Peking wil nog dit jai] tot de GATT toetreden om a een oprichtend lid te wordeij van de opvolger van GATT.di Wereldhandelsorganisatie (WTO, World Trade Oi tion). Daartoe heeft het in ei noodtempo al hervormingen! bij het bank- en belastingsysl teem, munteenheid en wisseil koersen doorgevoerd om zo tl voldoen aan de eisen dit| GATT aan leden stelt. Importquota China is er voorts mee all koord gegaan om de ruim vijl] tig produkten waarvoor een exportvergunning nodig is] waaronder elektronische pro-l dukten en machines, mal tweederde terug te schroeven] Als de aanvraag wordt gekeurd, zullen de komendil vier jaar alle importquota j leidelijk afgeschaft worden. China heeft de exportcontrole] voornamelijk op ruwe indus] triematerialen, al opgeschorj hoewel voor 38 produkten nog| quota gelden. Voor bijna derde van China's uitvoer zijil vergunningen van de regering| noodzakelijk. Ook overweegt Peking een well aan te nemen tegen monopo lies teneinde het handelsbeleid beter af te stemmen op inter nationale normen. De wet, diel waarschijnlijk niet voor ko mend jaar in werking treedt] zou mikken op oneerlijke han delsbeperkingen. In ruil voorl dit alles eist China dat de controle op de export van Amerikaanse technologie wordt opgeheven, dat de Ame rikaanse regering de financie-| ring naar haalbaarheidsstu dies weer voor haar rekening neemt en zij de voorkeurlenin- gen van de Amerikaanse lm-1 port en Export-bank garan-1 deert. Hervormingen China geeft toe dat zonder toetreding tot de GATT uitbreiding van zijn handel en economische hervormingen zou schaden. Het dreigt echter] al bij voorbaat met import controles. „De grote handelspartners] slaan een slaatje uit China's onderhandelingen over het GATT-lidmaatschap om bui ten het bereik van China onre delijke concessies af te dwin-1 gen", verklaart de hoge han-| delsfunctionaris Li Zhong- r zhoou naar aanleiding van re cente besprekingen over Chi-I na's aanvraag bij de GATT in Geneve. „In geval van toege- nomen bescherming tegen] Chinese produkten zal China] zich gedwongen zien importen te beperken om zo de handels-1 balans in evenwicht te bren- gen." Benidorm (anp) - De Ronde van Spanje is voorbij. Op papier duurt de Vuelta nog iets minder dan twee weken, maar het is definitief: Tony Rominger wint de ronde voor de derde keer op rij. Niemand die nog twijfelt na het machtsvertoon in Benidorm, waar de Zwitser in de tijdrit over 39,5 kilometer een slag veld aanrichtte. Alleen Melchor Mauri beperkte de schade op het WK-circuit van 1992 tot minder dan één minuut. De overige rivalen, in zoverre daar na acht dagen Ronde van Span je nog sprake van is, werden op meer dan twee minuten gere den. Ook Erik Breukink. In het algemeen klassement heeft Ro minger meer dan vier minuten voorsprong op Zarrabeitia, Ztille en Delgado. Breukink heeft inmiddels een achter stand van ruim zes minuten. Het was de derde dreun die Rominger uitdeelde, na de winst in de proloog en de de monstratie op weg naar de top van de Sierra Nevada. Het ge beurde op de dag dat zijn doch tertje Rahel vijf werd. En zijn echtgenote Brigitte in het zie kenhuis werd opgenomen. Zij staat op het punt te bevallen van haar tweede baby. De aan staande winnaar van de 49ste Vuelta verhaalde meer over de Gorinchem (anp) - Laatst no onbedoeld bondscoach Dick tegen het lijf. „Sans rancun vroeg zijn voormalige werkn uitgestoken hand. „Ja hoor, 1 [rancune," luidde het verba woord. J| „Die Dick," grinnikt Cees den Br zitter van de kersverse kampioer '90. „Het is de voetbalwereld ten Je vijanden van vandaag zijn je v morgen. Vorig seizoen was ik noj de eredivisie en nu ben ik de bes de eerste divisie. Dat vind ik en nooit aan wennen." Bijna drie jaar geleden, de fui inmiddels verdwenen SW was klonken, gingen Advocaat en I met een knallende ruzie uit elkas gezicht te redden, zegt Dick al destijds zelf ontslag heeft genom Pert de 49-jarige ondernemer, „h neb hem op staande voet buite Onder Advocaat heerste er al gee m de spelersgroep. Als hij eve: sloegen ze elkaar op de bek." Den Braven kon met de beste vmreld niet samenwerken mei «Hij had voor niemand respect ir °ok niet voor mij. Dick had al voor meneer Michels. Daarom ii bondscoach. Zo werkt dat in de - bbh hoop ik dat hij wereldkami ben niet haatdragend." Na twee turbulente jaren aan d'jk vol conflicten, schandalen Uncle Sam doet het goed in China en wil dat graag tot houden. foto af

de Stem | 1994 | | pagina 8