'Alle Zuid-Afrikaners zijn vrij' Onze Top 5 van deze week. Kristalaanbiedingen. Noord-Korea wil uit bestands-commissie limachTnesT intdag Economische crisis houdt Cuba in wurggreep Israël weg uit Gaza: historie en hoofdpijn Zorg voor levensonderhoud 49 1.39 1.19 1.79 4.99 3.59 zm 3.25 \e\, 10-17 uur, Tip, Breda Solmar gevraagd Immobilien Direkt Wonen Financieringen Weiland De mensen in Noord-Korea eten boomschors J&T jy&r J2m Reparaties verken, In en om dètuïni Geraniums Sierbestrating fomputers jerkoop van hardware, Is tegen bodemprijzen. i Recreatie busreizen INSTEM BUITENLAND A4 lerend Goed teel Agr. grond uur gevraagd Ij zoeken Te huuraang. ed kamers en appartementen De Klerk erkent verkiezingszege van Afrikaans Nationaal Congres I Geldzaken doe je bij Dubbeld in de kat 8 (t.o. van Vliet) btev.a. 11 ente I Landb.Veeteeltl aaf 15. te huur gevraagd ca. 10 hectare. Huw./Kennism. Wij verzoeken BUITENLAND KORT cn Margarine, pakje 250 gram cn Volle yoghurt, pak 1 liter cn Maïskorrels, extra kwaliteit, blik 300 gram cn Roomboter- stroopwafels, pak 8 stuks cn Kippebouten, 500 gram 2.99 kilo Extra kristalzegel bij: cn Rundersalami (5r59t 3.99, fijne cervelaat of goudsalami, verpakt, 250 gram Mff Verkade chocoladetabletten, div. smaken, per stuk 200 g 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 521 bdt zich aan voor: fcn. Tevens bekledinq var, In PVC. Tevens al Uw r als buiten. Gratis oriia 1640-39713. 1 berken naaimachines, ■sopgave vooraf. [Tel: 076-217515. ƒ1,75 p.st. Perkplanten, fuchsia's Van Rijsbergen Polderstr. 9 [Sprundel, tel. 01653-83oiy| herbestrating en bestratinnl 076-220119, 9' 11-144915. Nieuwe app. in Calella. 13. 20-27 mei 3-10-17 juni v.a. 199,- p.p. (min. 2 pers.) Extra pers. 165,-, 17 dgn. v.a. 3550,-. Htl. Papi", Malgrat, halfp. 9-13-1 16-20 mei 10 dgn 249,-. 3-6-10 juni 265,-, 17 dgn resp. 365,-// 389,-. Htl. Mediterraneo"*, Salou, volp. Recent bouwjaar. 17 dgn. 9-13-16 mei 449,-, 20-23-27-30 mei en 3-6-10| juni 499,-, 10 dgn. 299, Htl. Stella**, Pineda, halfp,j zeer aangenaam perfekt hotel 9-13-16-20-23 mei 249,-. Htl. Miami, Calella] volp., 20-23-27-30 mei 249,-, 3-6-10-13 juni 275,-. Dit zijn slechts enkele van onze vele lijkheden. Bijk. kosten: Royal Class 40,-, garantiefonds 15,-, adm. kosten 5,-. Bel voor grati folder 040-460560. DINSDAG 3 MEI 1994 erheyden. Ged. gelegen tussen B aan de straatnaam "Bergen". I B.V. 01719-19151. »s geselecteerde huurders voor gestoffeerde en/of gemeubileer- ursom van ca. 5.000,- per mnd. I ervaring in de huur en verhuur, fn woningen. ehoren o.a. vele multinationals. Ida 076-204340 If ax: 076-204370 lel in- Ite 1 info: bemiddelt in de verhuur vj 1 - Het Cubaanse par- heeft gisteren voor de I tJteede achtereenvolgende 'j3j vergaderd over verre dde economische hervor- ijmgen die een einde moeten saken aan de crisis die het 'lnd in een wurggreep houdt. pe bijzondere zitting, die nog ,"et is afgewerkt, heeft tot doel I voorstellen te formuleren voor bezuinigingen die eventueel bij jecreet door de regering worden jjet een inflatie die de spaarte- en het salaris van de Cubaan ernstig in waar de doet verminderen, debatteer den de afgevaardigden over een mogelijke nieuwe munt, scherpe prijsverhogingen voor enkele goederen, bevriezing van bank tegoeden en een breed scala aan nieuwe belastingen, heffingen en leges die lange tijd onverenig baar met het Cubaanse socialis tische systeem werden geacht. Prijzen van sommige diensten, zoals elektriciteit, zouden voor de eerst maal sinds de revolutie van 1959 worden verhoogd. Schoollunches, waarvoor nim mer enige cent werd betaald, zouden in de toekomst niet lan ger gratis worden uitgedeeld. De Cubaanse president Fidel Castro waarschuwde zondag al dat het gehele arsenaal van noodzakelijke maatregelen de revue dient te passeren, opdat de economische malaise definitief een halt wordt toegeroepen. Cas tro waarschuwde echter dat de ruggegraat van het Cubaanse so cialistische stelsel - werk, ge zondheidszorg en onderwijs voor iedereen - overeind dient te blij- De Cubaanse economie stortte bijna volledig ineen toen de han del en de steun van het voorma lige Sovjet-blok wegviel, Hon derden fabrieken werden ge dwongen hun deuren te sluiten. Een plotselinge benzineschaarste had tot gevolg dat veel inwoners van Havana werden gedwongen hun auto's voor de fiets te ver ruilen. Voedsel en kleding werden schaars en zelfs ambtenaren ver schenen op kantoor in T-shirt en kapotte schoenen. Een onder zoek toonde aan dat er sinds 1989 per persoon 30 procent minder aan calorieën wordt ge consumeerd. De waarde van de Cubaanse pe so, die officieel gelijk is aan de Amerikaanse dollar, is op de zwarte markt ongeveer een dol larcent. De meeste Cubanen ver dienen maandelijks nog geen 200 peso, wat op de zwarte markt voldoende is voor hooguit zeven pakjes sigaretten. „Wij moeten ervoor zorgen dat geld iets waard is," aldus Castro in een pleidooi voor maatregelen die de waarde van de peso moe ten opvijzelen. Zijn minister van financiën, Ro driguez, stelde bevriezing voor van banktegoeden, waarop on geveer 60 procent van de spaar tegoeden uitstaat. Ook opperde hij de mogelijkheid om de bevol king te dwingen dollars in te wisselen tegen overheidscertifi- caten alvorens zij worden uitge geven. Hij zei verder dat bepaal de groepen werknemers de mo gelijkheid zou kunnen worden gegeven om met peso's te winke len in speciale winkels, om zo de waarde van de munt te verhogen en arbeid te stimuleren. Van onze redactie buitenland Kaapstad - „Het heeft enkele eeuwen geduurd maar nu zijn alle Zuid- Afrikaners vrij." Met die constatering gaf president De Klerk gisteravond ruiterlijk toe dat het I Afrikaans Nationaal Congres (ANC) de verkiezingen heeft gewonnen. Willemstr. 21Breda 076-226689 m t/m vr 10.30-18.30 za 12-16 De tweede plaats voor zijn Na tionale Partij (NP) beschouwt hij i niet als een nederlaag, maar als I een overwinning. „Ik steek mijn I hand uit in vriendschap en sa menwerking," aldus De Klerk in zijn felicitatieboodschap. Op zijn beurt wenste Mandela de leider van de Nationale Partij geluk met het goede verkiezings resultaat. „Ik wil hem ook felici teren met de vele weken en maanden, met de vier jaar waar in we hebben samengewerkt, ru zie gemaakt, gevoelige proble men hebben besproken waarna we aan liet einde van onze on derhandelingen toch in staat zijn geweest samen koffie te drinken en elkaar de hand te schudden." De president in spe riep het Afrikaanse volk op de handen in een te slaan om samen te bou wen aan een beter leven voor iedereen in Zuid-Afrika. Het tellen van de stemmen in Zuid-Afrika gaat uiterst traag maar inmiddels is duidelijk dat I het ANC een krachtige overwin ning behaalt van ruim zestig procent en dat de NP blijft ste- ken op een kwart van de stem- i men. Alle andere partijen blijven daarbij ver achter, zoals de Zu- lu-beweging Inkatha met 6,5 procent en de blanke Vrijheids Alliantie met 3. Ronduit tegen vallend verlopen de verkiezingen voor het Radicale PAC (Pan Afrikaans Congres) dat evenals de Liberale Democratische Par- tij beneden de 2 procent blijft. Minimaal vijf procent is noodza kelijk voor een kabinetszetel maar de verwachting is dat het ANC die drempel zal verlagen voor kleinere partijen in het be lang van 'nationale eenheid', meldt onze correspondent in pl of kom langs bij Jgevolm. intermediair J Z. 01640-39450/39438 (9.00-17.3flf lieven behoren tot de laagste van Bndü Gratis thuisbezorgd. Piing of It bel je Tel. 01626-83380. EERL. vrouw (handicap z.k.m. eerl. man. die mi| de eenzaamheid haf B.O.N. 8597 onze adverteerders, die met brieven o.nr. adverteren en belo ven foto's en brieven te retourneren c.q- altijd te antwoorden, dit ook werkelijk te dr- TEM HEER 'N GROOT BEREIK IN UW GEB®j Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Onmiddellijk nadat premier Rabin en PLO-lei- der Arafat morgen hun handtekening hebben gezet onder de documenten voor Palestijns zelfbestuur, wordt een kort bevel uitgevaardigd voor de Israëlische troepen in de Gazastrook en Jericho: 'Vertrekken'. Zonder plechtigheden, zonder feest en ook zonder tranen. Want zo historisch als het mo ment ook moge wezen, voor opperbevelhebber Ehus Barak is er voorlopig alleen maar hoofdpijn. Niet alleen de dag van morgen, nog veel meer op de dagen, die daarop volgen. Zelfs nu weten de officieren in het veld nog steeds niet aan wie zij straks de sleutels moe ten overhandigen. Zelfs nu is het onduidelijk, wanneer de Palestijnse politiemacht aan wezig zal zijn om de veilig heidstaken over te nemen. En wat, vraagt het hoofdkwartier in Tel Aviv zich bezorgd af, als straks de deksel van de snelkookpan wordt opgelicht? Zullen de bevrijdingsemoties onder de Palestijnen zich te gen de nog in de Gazastrook aanwezige Israëli's keren? Zullen de extremen onder de joodse kolonisten hun opposi tie tegen de ontruiming op gewelddadige manier uiten? Wie houdt ze tegen? „Zo snel mogelijk uit het ge bied verdwijnen," heeft Barak afgelopen zondag tijdens de wekelijkse regeringszitting ge zegd. En niet voor niets. Niet voor niets worden de gebieden waar Israel's troepen vertrek ken, tijdelijk tot gesloten mili tair gebied verklaard. En waarschijnlijk komt er voor de plaatselijke bewoners een uit gaansverbod. „Op rust," zegt Barak wat eufemistisch, „hoe ven we voorlopig niet te reke nen. Gisteren nog werden in de Gazastrook vier Israëlische soldaten gewond, toen zij in nun jeep rondom een joodse nederzetting patrouilleerden. Er was op hen geschoten van uit een Palestijns huis in de buurt. Een klein incident, maar ook een boodschap voor wat er nog komen kan. Want zal straks de Palestijnse politie een bijvoorbeeld Ha- mas-aanval kunnen voorko men? Zal de nieuwe Palestijn se inlichtingendienst de Israë li's waarschuwen over een te verwachten bomauto in Tel Aviv? Zomaar ineens gaan sa menwerken, na 27 jaar .haat en angst en wantrouwen? En niet alleen die Israëlische officieren, die inmiddels al ge traind zijn op het uitvoeren van gezamenlijke militaire pa trouilles met de Palestijnen, zitten zo vol twijfels te wach ten op hun Palestijnse colle ga's. Van de hele legerleiding heeft zich een gevoel van vreemde machteloosheid meester gemaakt. OijMat de scenario's over wat er alle maal mis kan gaan, niet zo moeilijk te bedenken zijn. In clusief een situatie - bijvoor beeld een grote sabotage-aan- val met alle kettingreacties vandien - waarin al die mooie vredes-verwachtingen zelfs helemaal van de tafel worden geveegd. „Handtekeningen zijn prach tig," zei gisteren een bezorgde officier. „Handen schudden en dansen op straat fantastisch. Maar de vraag is, wat er ge beurt als iedereen zijn roes heeft uitgeslapen en op grond van de werkelijkheid is neer gedaald. Ik denk, dat we heel blij mogen zijn, als we ovei een paar jaar de eerste vonkjes van vrede zien." Zuid-Afrika, Raymond Hasseler- harm. Zo zal generaal Constand Vil- joen van de Vrijheids Alliantie vermoedelijk een ministerspost krijgen om de conservatieve blanken te sussen. Ook het PAC en mogelijk zelfs het radicale Azapo zullen door Mandela worden voorgedragen voor kabinetszetels.. „Beide par tijen hebben uitstekende leiders die een grote rol kunnen spelen in de opbouw van een nieuwe samenleving," zegt Mandela in de wetenschap dat de twee par tijen gevaarlijk kunnen zijn in een oppositie-rol. De verwachting is namelijk dat de aanhang van PAC en Azapo sterk zal toenemen als een ANC- regering niet binnen enkele jaren voldoet aan hoge verwachtingen in de zwarte wijken. Opvallend was het uitblijven van geweld bij de eerste non-racicale verkiezingen maar het afgelopen weekend laaide het weer even op in Natal waar 23 doden vielen. Gevreesd wordt dat de strijd in dat gebied zal verhevigen als leden van de verliezende partij amok maken. Formeel hebben alle partijen be loofd zich te zullen neerleggen bij de uitslag maar de afgelopen jaren is al vaker gebleken dat het geweld in Natal niet per se luwt als de politieke leiders daarom vragen. Ook in de West-Kaap wordt ge vreesd voor geweld, omdat veel zwarten gefrustreerd zijn door de nederlaag van het ANC in deze provincie. De provinciale ANC-lijsttrekker Allan Boesak riep gisteren op tot verzoening uit angst dat zwarten zich gaan wreken op kleurlingen die voor de NP hebben gestemd. Een vrouw wandelt met een koe door Dobrinja, een voorstad van Sarajevo. De bewoners proberen de draad van het leven van alle dag weer op te pakken. Voorzien in eigen onderhoud, dankzij het houden van een koe bijvoorbeeld, hoort daarbij. foto anp Seoul (afp/rtr) - Noord-Korea heeft de Verenigde Staten en hun bondgenoten officieel meegedeeld dat het land zich wil terugtrekken uit de commissie die toeziet op de naleving van de wapenstil stand van 1953. Beide Korea's zijn 41 jaar na de Koreaanse Oorlog officieel nog steeds in staat van oorlog. Bij het beëindigen van de daadwer kelijke vijandelijkheden in 1953 werd een staakt-het-vuren overeengekomen, maar een vredesakkoord is nooit getekend. De naleving van het nog steeds geldende bestand wordt gecontroleerd door de Com missie van Wapenstilstand. Behalve de twee Korea's zitten daar ook China en de VS in. De spanningen op het schiereiland zijn sterk opgelopen sinds Noord-Korea weigerde toe stemming te geven voor inspectie van zijn kerncentrales door internationale atoomge leerden. Het land wordt ervan verdacht een atoombom te ontwikkelen. Noord-Korea deed onlangs de 41-jaar oude staakt-het-vuren-overeenkomst af als een waardeloos vodje papier. Langs de grens tussen Noord en Zuid gelegerde VN-troepen meldden afgelopen week dat Pyongyang meer troepen in het grensgebied had samen getrokken dan volgens de afspraken was toegestaan. Als antwoord bracht Zuid-Korea zijn 650.000 man sterke leger in licht verhoogde staat van waakzaamheid. Langs de grens zal 24 uur per dag patrouille worden gelopen. Seoul (ap) - De 48-jarige Yeh Man Chul en zijn gezin zijn gevlucht uit Noord-Korea. Zoals zovelen dat trachten te doen. Zij zijn er in ieder geval in geslaagd de vrijheid te bereiken. En daar vertelt Yeh dat honger en ontevredenheid toenemen in het streng communistische Noord-Korea. Ook Yeh Man Chul en zijn gezin hebben de wijk genomen, omdat ze niet aan voldoende eten kon den komen.- „We konden blijven om dood te hongeren, of we konden proberen te ontsnappen. Als we vluchtten, konden we worden gepakt en ter dood wor den veroordeeld, maar misschien zouden we het halen." Yehs vrouw Lee Ok Kum barst in tranen uit als ze de leefom standigheden in Noord-Korea beschrijft, ,,'s Nachts vroegen mijn kinderen om een kom ha- verpap om de honger te verdrij ven, maar ik had niets om ze te geven. Ik ben een moeder, maar ik kon mijn kinderen niet voe den." Yeh zegt dat hij soms niet naar zijn werk ging om uren in de rij te staan voor een hoeveelheid maïs waar het gezin een of twee dagen mee toe kon. Verschillen de mensen in zijn flat zijn van de honger gestorven, sinds de voed seldistributie in augustus werd gestopt. Sommigen eten boom schors en wortels. Yeh vertelt dat de honger heeft geleid tot ontevredenheid en een aantasting heeft betekend van de persoonlijkheidscultus rond om president Kim II Sung. „Je kunt niet in het openbaar in opstand komen, maar mensen doen het stilletjes. De mensen praten thuis." In zijn dorp in de noordelijke provincie Hamhung droeg ieder een een speldje op zijn revers met het portret van de leider. Nu doet nog slechts een op de vijf dorpelingen dat. „Patriottisme behoort tot het verleden, het bestaat niet langer." Noord-Korea is de afgelopen ja ren met de val van communisti sche bondgenoten in de voorma lige Sovjetunie en Oost-Europa nog meer geïsoleerd geraakt. Aangenomen wordt dat een groot deel van de Noordkore- aanse oogst verloren is gegaan door een ongewoon koud voor jaar. De regering in Pyongyang gaf eerder dit jaar toe dat de Noord- koreaanse economie met moei lijkheden te kampen heeft. Het gebeurt hoogst zelden dat Hoord-Korea iets loslaat over binnenlandse problemen. Yeh zegt dat hij maar weinig over de Noordkoreaanse nucleai re capaciteiten weet. Hij heeft echter geruchten gehoord dat het land vorig jaar een kleine atoombom heeft getest. Ook zou den er testen met twee raketten zijn uitgevoerd. Het land wordt verdacht van het ontwikkelen van kernwapens. Noord-Korea ontkent de beschuldigingen, maar laat geen inspecties van zijn kerninstallaties door het atoombureau van de Verenigde Naties toe, zodat niet kan wor den vastgesteld of het land al dan niet een kernwapenpro gramma heeft. Gratie voor Duitse terrorist Kössner Bonn - Na een gevangenisstraf van 19 jaar heeft de linkse Duitse terrorist Bernhard Rössner, die lid was van de Rote Armee Fraktion, gratie gekregen. De nu 47-jarige Rössner deed in 1975 mee aan een aanslag op de Duitse ambassade in Stockholm, waarbij twee ambassademedewerkers en twee terro risten om het leven kwamen. In mei 1977 was hij, met vier anderen, tot levenslang veroordeeld. Rössner komt op 16 mei vrij. China: in '93 meer dan 1.400 executies Beijing - In China zijn vorig jaar zeker meer dan 1.400 mensen geëxecuteerd. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk echter veel hoger, meldt Amnesty International in een gisteren in China verschenen rapport over de mensenrechtensituatie in dat land. Volgens Amnesty kregen in 1993 zeker 2.564 mensen de j doodstraf opgelegd. Van hen werden er 1.419 ter dood gebracht. De mensenrechtenorganisatie komt tot deze aantallen via be richten in de Chinese en buitenlandse media. Amnesty wijst erop dat de Chinese regering geen statistieken vrijgeeft over ter dood veroordeelden. Gestolen Van Dyck na 13 jaar terecht Rome - Tijdens een onderzoek naar een bende die in gestolen goederen handelde is de Italiaanse politie gisteren per toeval op een in 1981 gestolen schilderij van de Zuidnederlandse meester Antoon van Dyck gestoten. Volgens de autoriteiten gaat het om 'Hoofdstudie', een portret dat Van Dyck in 1617-18 schilderde. Het werk werd onder het bed van een bankwerknemer in diens appartement in Rome gevonden. Het schilderij werd in 1981 ontvreemd uit de kerk Santa Maria delle Grazie a Comiso op Sicilië. Paus later naar België Brussel - Paus Johannes Paulus II zal alsnog België bezoeken voor de zaligverklaring van pater Damiaan. De paus komt zodra zijn beenbreuk is geheeld. Een nieuwe datum voor het bezoek dat voor 13 tot 15 mei stond gepland, is nog niet bekend. Dat heeft een woordvoerder van het VZW Pausonthaal-Pater Dami aan gisteren bevestigd. Tot op heden was nog niet bekend of de plechtigheid rond Damiaan zou worden opgeschort of, zoals de meeste andere zaligverklaringen, op het vastgestelde; tijdstip in Rome plaats zou hebben. Noodtoestand in Colombia Bogota - President Gaviria van Colombia heeft zondag voor tien dagen de noodtoestand uitgeroepen. Hij voorkomt daarmee dat meer dan 800 guerrillastrijders, drughandelaren en andere misdadigers gisteren zouden zijn vrijgelaten, omdat hun zaak niet binnen de wettelijke termijn voor de rechter is gebracht. De noodtoestand stelt de regering in staat de wet die de gevangenen vrijheid zou schenken, voor twee maanden op te schorten. De Colombiaanse wet verplicht het Openbaar Ministerie gevange nen vrij te laten, als het zes maanden na hun arrestatie, onvoldoende bewijsmateriaal tegen hen heeft vergaard om een aanklacht in te dienen. Besprekingen Ruanda onzeker Nairobi - Het is onzeker of de vredesbesprekingen tussen de Ruandese interim-regering en de rebellen van het Ruandees Patriottisch Front (FPR) vandaag doorgaan. De Tanzaniaanse president Ali Hassan Mwinyi had gisteren aangekondigd dat de strijdende partijen- vandaag bijeen zouden komen in Arusha (in Tanzania, 500 kilometer ten noordwesten van Dar Es Salaam). Maar een woordvoerder van het FPR ontkende gisteren op de Britse radio dat het Front aan de gesprekken deel wil nemen. Mwinyi deed tien dagen geleden ook al een vergeefse poging regering en rebellen aan tafel te krijgen. Toen kwamen de rebellen niet opdagen. In de Ruandese hoofdstad Kigali kwamen volgens een VN-functionaris gisteren veertien mensen om het leven door een granaatinslag in een kerkgebouw. Er vielen ten minste 150 gewonden onder de 2000 Tutsi's die hun toevlucht tot de kerk hadden gezocht. Aantal moorden in VS gestegen Washington - Het aantal moorden in de VS is in 1993 met 3 procent gestegen, meldt de federale recherche FBI in een rapport. Volgens het rapport zijn vorig jaar 24.500 Amerikanen vermoord. In 1992 was dat 23.760. Het aantal moorden benader- de in 1993 het record van 1991, dat op 24.703 uitkwam. De FBI wijst er op dat het totaal aantal aangiften van zware misdrijven in 1993 - 1,91 miljoen - een daling van 3 procent betekent. Er i waren vorig jaar minder verkrachtingen, berovingen en inbra ken. De stijging van het aantal moorden is volgens sommige deskundigen het gevolg van de verdere verspreiding van vuur wapens onder jongeren die zich met drughandel bezighouden. (ADVERTENTIE) Yeh Man Chul en zijn familie poseren voor de wereldpers. foto epa Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 mei a.s..

de Stem | 1994 | | pagina 5