DE STEM Bommelding verknalt Bertha-3 merika is er regel ondering Gehandicaptenorganisatie teleurgesteld over verdeeldheid gemeenten msmm De boodschap van een maanzaadbroodje 5£: mm Ware uitputtingsslag op topsportdag in Middelburg gemarteld pruikt' (root volksfeest in Hulst loopt voor bezoekers uit op diepe teleurstelling aanbiedingen fietsen peugeot - tomos bromfietsen scooters 'Pijproker van het jaar' iriezelfestival in t Zoute Vestje Zevenjarig meisje verongelukt Vlissingen )e Wielingen houdt edstrijd voor cholieren Oostburg Gewonde bij frontale botsing in Westdorpe Winkelc. SERLIPPENS jAtwPflCc TERNEUZEN, 01150-15843 pg gil Zeeland MAANDAG 2 MEI 1994 Open Nationale Kampioenschap Pijproken Van onze correspondent Middelburg - Een pijpje roken? Wat heet. Topsport was het daar zaterdag in Middelburg op het Open Nationale Kam pioenschap Pijproken. Pure concentratie. Een uitputtingsslag. Met juryle den die met argusogen de boel in de gaten hielden. Met een tijd- waarnemer die vals genoeg op het juiste moment de stopwatch indrukten als de pijp uitging en juryleden die argeloos rondlie pen op zoek naar verboden tech nieken. Want was het vorig jaar niet een van de nationale pijprokende co ryfeeën die de kluit beduvelde doordat-ie bij het aanstampen stiekem wat toeback in de pijp- kop liet glijden? Zoiets gebeurt natuurlijk geen tweede keer. Want weieens gedacht om met de neus enige lucht in de pijp te blazen? Weieens gedacht dat door langs een deelnemer te lo pen er 'trek' ontstaat? Trucjes Het zijn zomaar wat trucjes. En dus is het kampioenschap pijproker een zeer serieuze be zigheid waar niet te lichtvaardig over gedacht mag worden. Met 88 deelnemers waaronder vier vrouwen en met een internatio naal tintje vanwege de deelname van onze zuiderburen. Toespraken waren er natuurlijk ook. Van de voorzitter van het organiserende Walcherse Pijproockgilde, van de voorzitter van de Stichting Pijp en van burgemeester Rutten die de kans waarnam om 'zijn' Middelburg eens goed te promoten. Om te beginnen kreeg iedere deelnemer op de kop af drie gram tabak, een wedstrijdpijp en twee lucifers. Armoe troef na tuurlijk, maar voor een profes sionele pijproker meer dan vol doende. En dan het moment su prème, het stoppen van de pijp. Wie dat niet voldoende beheerst gaat binnen de kortste keren in de fout. Hokken En daar onderscheidden zich al direct de bokken van de scha pen. De een propte en de ander maakte er iets ambachtelijks van. Vijf minuten kregen ze er voor. En dan nog eens een mi nuut om de pijp aan te steken. Overweldigd door een zo plotse linge rookonwikkeling ging de rookmelder spontaan gillen om pal daarna weer deemoedig te zwijgen. Want wat zich allemaal afspeelde was kunst. Een dikke tachtig man/vrouw die behoedzaam aan hun pijpje lurkten met de bedoeling hem zo lang mogelijk aan de praat te houden. Binnen één minuut kon de eerste deelnemer afhaken om- dat-ie zijn pijp niet aan de praat kreeg, zes minuten later konden drie pijprokers een rondwande ling door de stad maken en zo langzaam aan slinkte het bonte gezelschap van pijprookkunste naars tot er nog maar twee over waren. Kaïnpioen De grote klok op het computer scherm had het bij zoveel vak manschap inmiddels begeven. George Stam uit Den Helder, maar uitkomend voor een Bel gisch pijproockgilde moest na 2 uur 15 minuten en 54 seconden opgeven en werd dus Nederlands kampioen. Karei van den Abeele uit St. Niklaas, zo te zien iemand die de rust had uitgevonden, koesterde zijn pijp, bespeelde de smeulende haard in de kop en moest met een tijd van 2 uur 44 minuten en 24 seconden consta teren dat er niets meer viel te roken. De drie gram van organi- satiewege verstrekte tabak van een neutrale soort waren volle dig opgerookt. En zo werd Karei van de Abeele dus winnaar van het Open Ne derlands Kampioenschap, verbe terde hij en passant het Belgisch record met een vette elf minuten en bleef hij met 22 minuut 39 seconden verwijderd van het we reldrecord dat op 3.09.3 staat. En de Zeeuwen? De beste Zeeuw werd de Middelburger Jan van Wallenburg met een tijd van 54 minuten. Ofwel: 18 minuten per gram. Middelburg - Bert van der Veer, programmadirecteur van RTL 4 en RTL 5 is zondag in Middelburg door de Stichting Pijp uitgeroe- pen tot 'Pijproker van het" jaar'. Van der Veer kreeg deze onderscheiding, waar van de naam overigens be schermd is, toegekend van wege de manier waarop hij- er in het openbaar voor uit komt dat hij een fervent pijproker is. In voorafgaande jaren werd deze onderscheiding ver leend aan onder andere Prins Bernhard, André van der Louw, Rien Poortvliet', Ralph Inbar, prof. dr. J. van Kemenade en Wim Mate- man. H 'en of aan zijn voeten angen," zegt Letlhogile. His Nekondo worden de Hwa's in het Namibische nent door een persoon H ;enwoordigd. „Ongeluk- Hvijs is dat echter geen Iwa." lel Namibië volgens Ne- in de regio wordt be- ®wd 'als een modeldemo- H, betekent dat niet dat ■jurgers er dezelfde rech- Hn vrijheden hebben'. De Hten, die als boerenknecht Hen, krijgen net genoeg H om niet dood te gaan, H ook te weinig om té Hl, zegt Nekondo. „Ze kun- Helk moment worden ont- Hn en hebben geen toegang D medische verzorging en I 'rwijs." I :h willen de Basarwa's graag in de samenleving I greren," zegt Nekondo, Ide rest van bevolking hen I ir wilde accepteren als lisen die dezelfde rechten Iben als zij." De Namibi- I regering trok zich hun lot I en begon vorig jaar met I integratiebeleid voor de I arwa's. Maar dat is slechts leeltelijk een succes geble- Iomdat de mensen nog I 'ds op hen neerkijken." II in Botswana, zegt Letlho- I hebben de Basarwa's nog I ?ds geen toegang tot onder- s en medische verzorging. I k zijn er voor hen nauwe- I :s huizen. „Hoewel de Isarwa's voor zover bekend eerste bewoners waren van it nu Botswana heet bezit- velen van hen geen bouw- ïd of land om vee te laten azen. Toch garandeert de Iheemse Landwet van Bots- pna elke Motswana het recht l land." Brazilië het belangrijkste verscheidene onderzoeken 'tgevoerd. De schattingen miljoen tot drie miljoen m het aantal abortussen te verminderen. "olgens het ENSP is 75 pro ent van alle vrouwen die na complicaties in het ziekenhuis elanden, niet op de hoogte van het bestaan van alterna tieve methodes van gezins- lanning, zoals de pil en het condoom. Maar zelfs als ze daar wel van weten, kost een condoom nog altijd bijna twee gulden per stuk, terwijl een doosje anti-conceptiepillen ruim vijf gulden kost. Dat zijn enorme bedragen in een land waar het minimumloon 120 gulden per maand bedraagt en waar een kwart van de bevol king zelfs minder dan dat ver dient. De meeste Braziliaanse vrou wen kunnen ook de behande ling in een particuliere abor tuskliniek niet betalen, zodat ze zijn aangewezen op abor teurs die het leven van deze vrouwen vaak in gevaar bren gen met zeer zware medicijnen of zelfs breinaalden. „In ons onderzoek komt dui delijk de wanhoop naar voren van vrouwen die alles zouden doen om van hun ongewilde zwangerschap af te komen," vertelt Sarah Hawker Costa, biologe van het ENSP. Een andere drastische vorm van geboortebeperking is ste rilisatie, waarbij de eierstok ken worden afgebonden. Vol gens het Bevolkingsfonds van de Verenigde Naties heeft in noordoost-Brazilië 70 procent van alle vrouwen tussen de vijftien en vijftig jaar deze operatie ondergaan. In de meeste gevallen wisten de 'vrouwen niet dat de ingreep onomkeerbaar was. In de ar mere gebieden van Brazilië bieden lokale politici vaak gratis sterilisatie aan in ruil voor stemmen. lelijk Afrika leiden een pruik en martelingen lenrechtenacti visten. YKonze verslaggever juist - De verdeeldheid onder de jjflws-'Vlaamse gemeenten over de .'.voeróg van Wet Voorzienin- - Gehandicapten betekent voor I Gehandicapten Organisatie Ne- jtrland (GON) afdeling Zeeland j®hevige teleurstelling. Hkans dat gehandicapten met ver- jgende uitkeringen te maken krijgen obewegingsvrijheid moeten inleveren is niet denkbeeldig. De GON vindt dat een slechte ontwikkeling. „Nu kan het dus zijn dat jullie straks moeten constateren dat je vriend of vriendin uit een naburige gemeente of meer of minder krijgt", hield voorzitter G. Mechelinck van GON-Zeeland zater dag tijdens de algemene ledenvergade ring zo'n zeventig leden de gevolgen van die verdeeldheid voor. De acht Zeeuws-vlaamse gemeenten zijn er de afgelopen maanden niet in geslaagd een gezamenlijk gehandicap tenbeleid uit te stippelen. Het beheer en verdeling van gelden voor gehandicap tenvoorziening is met ingang van 1 april van dit jaar officieel bij de ge meenten terecht gekomen. Met name Terneuzen toonde zich er voorstander van om zaken centraal en eenduidig te gaan regelen, maar Sas van Gent en Axel voelen daar niets voor. De GON zette zich zaterdag ook af tegen de bezuiniging op de vervoerskos ten voor gehandicapten. Op dit moment wordt gewerkt aan het opzetten van een collectief vervoerssysteem. Landelijk voorzitter van GON, N. Her mans, zaterdag ook in Hulst aanwezig, noemde dit 'een verdwazing van jewel ste. Zo'n systeem regelt het vervoer binnen de gemeentegrenzen. „Maar wat als iemand naar Vlissingen moet. Moe ten ze die bij de gemeentegrens uit het busje gooien". Hermans toonde er zich voorstander van om gehandicapten zelf hun reikwijdte te laten bepalen. „Geef ze leefvervoerskosten zelf in handen". In Sas van Gent wordt overigens al met die gedachte gespeeld. Het wachten is op een concreet voorstel aan de ge meenteraad. De aangekondigde verhoging van de eigen bijdrage voor de gezinszorg bete kent opnieuw een forse aanslag op de toch al beperkte middelen van veel gehandicapten. Hermans maakte zich daar zaterdag ook zeer boos over. „Een volk dat de meest kwetsbaren verwaar loost is een volk zonder normen en waarden", zei hij. Deze drie Zeeuwse deelnemers aan het kampioenschap pijpro ken zijn vlnr Astrid RolaffRegina de Nooyer en Rob van Akkeren en ze vielen niet in de prijzen. foto jaap wolterbeek Meer dan veertig jaar woon- re in Weesp maar Emma dide altijd terug naar haar woortedorp. Dus gingen Arie mrinus van den Berg (92) en Jrima Hamelinck (97) toen Mie met pensioen ging terug War Schoondijke. ■e kochten een huis aan de fulemsweg waar ze nu nog feeds wonen. Naar een bejaar dentehuis willen ze niet. Ze Oinnerz alles nog zelf en willen iog 20 'an® mo9elijk blijven weekend waren Emma en zeventig jaar getrouwd, wndag vierden ze het feest in wine familiekring. In de och- "duren kregen Arie en Em- bezoek van burgemeester J. zuize van de gemeente Oost- Mg. Het echter paar kreeg zoon die tijdens de Tweede Meidoorlog is overleden. ,ne werkte zijn leven lang bij '-"■ocoladefabriek van Van outen in Weesp als chef mon- foto wim kooyman -y-r—- 'X; HULDE ;H ECHTPAAR Van onze verslaggever Frank Deij Hulst - Een arm gaat omhoog. 'Joehoe, ..hier'. Voorzichtig schuifelend, voetje voor voetje, gaat ze in de richting van de arm. „Hoe is het?. „Ach, 't gaat. Maar daar is ook alles mee gezegd". Amechtig, wat is die aula lang, laat ze zich vallen in een stoel op de hoek van de tafel. Stok bij de hand. „Kom je niet bij ons zitten?". „Nee, ik blijf liever hier op de hoek. Tussen in kan ik zo moeilijk weg". Het is zaterdagochtend 30 april. De aula van de scholengemeenschap De Rietvliet vult zich langzaam voor de jaarvergade ring van de afdeling Zeeland van Gehandi capten Organisatie Nederland (GON). De meesten kunnen goed uit de voeten, maar er zijn ook krukken en rolstoelen. Het is zaterdag dubbel feest omdat het bestuur er niet bij stil had gestaan dat het ook koninginnedag was. Het doet aan de opkomst, zo'n zeventig leden, niet veel af. Koninginnedag is voor gehandicapten al tijd een extra handicap. Wie er niet echt uit moet, blijft die dag liever binnen. „We hebben het programma vandaag wat omgegooid", zegt voorzitter G. Mechelin ck. „Onze gast Ed Steijns hebben we weggestuurd. Het wordt mastklimmen voor de mannen, hoepelbollen voor de vrouwen". Zijn ogen glimmen. Tot dan lijkt het alsof de zaal, dat ter versiering enkele oranje ballonnen heeft gekregen, zijn woorden gelooft. „De prijzen zijn, voor een meter klimmen 10.000 gulden, twee meter een auto, 2,5 meter 100.000 gulden. Bij het hoepelbollen geldt een prijs van 10.000 gulden voor een bal die er bijna in is. De bal hoeft maar een beetje in de buurt te zijn. Als ze er echt in zijn krijg je 50.000 gulden". Grote hilari teit. „Waarom vertel ik dit?. Mechelinck maak te de vergelijking omdat hij teleurgesteld is in het land dat zijn gehandicapten afknijpt. „Op koninginnedag 1994 worden gehandicapten gekort". Hij laat zich echter niet leiden door wrok. Gehandicapten heb ben voor hetere vuren gestaan. „Ach", zegt hij. „Ondanks alle verminderingen .blijft het een goed land. Weet er iemand een beter". De zaal zwijgt. N. Hermans, voorzitter van het landelijk hoofdbestuur, is feller in zijn kritiek op de overheid doch is ook een man die vindt dat gehandicapten hun zegeningen moeten tel len. „Elke gehandicapte heeft talenten. Een man zonder benen kan wegen bewan delen waar wij nooit komen." En hij vertelt het verhaal van de blinde man die elke dag twee harde broodjes bij de bakker koopt. Op een dag zegt de bakker: Ik heb alleen nog broodjes met maanzaad. Is dat ook goed. De blinde man knikt en gaat naar huis. Een dag later komt de blinde man terug en vraagt om twee broodjes met maanzaad. Weer een dag later om vier en aan het eind van de week gaat ie weg met tien bolletjes. Niet dat ik me er mee wil bemoeien, zegt de bakker. Maar vroeger nam je altijd harde bruine broodjes mee en dan nam je er maar twee. Waarom nu zoveel maandzaabrood- jes. „Weet u, mijnheer, er staan zoveel leuke verhaaltje op". foto wim kooyman Van onze verslaggever is - Tienerwerk Aardenburg idt vrijdag 6 mei een griezelf- iaiiestival in 't Zoute Vestje in Sais. Het festival is voor jonge- tussen twaalf en zeventien it Aardenburg en Sluis. Het spektakel is in 't Zoute Vestje in Sluis, begint om 19.00 uur en is laar om 22.00 uur. Entreeprijs 1,5(1 gulden. lin onze correspondent Vlissingen - Een zevenjarig meisje uit Vlissingen is zaterdag- g bij een verkeersongeval a kaar woonplaats om het leven pkomen. meisje fietste in gezelschap au haar beide ouders over het ijwielpad gelegen langs de Prins taidnkweg in de richting van lie Keersluis. In dezelfde richting d naderde een 32-jarige notorrijder uit Vrouwenpolder, lermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid raakte in een flauwe bocht van de de macht over het stuur iwi]t. Het gevolg was dat hij de wit miste en op het rijwielpad erechtkwam. Hierbij werd het ietsende kind door het voertuig ;eschept. )e gevolgen waren fataal, het meisje overleed ter plaatse aan laar verwondingen. De motor ijder zelf werd met verschillen- botbreuken overgebracht laar het streek ziekenhuis Wal keren in Vlissingen. 'an onze atletiekmedewerker 'ostburg - De Westzeeuws- laamse atletiekclub De Wielin- en houdt donderdag 5 mei weer e jaarlijkse scholierenwedstrij- ien. Dit voor de basisschoolleer- i uit West-Zeeuws-Vlaan- leren. forig jaar kwamen zo'n 250 kin- leren aan de start en Marc van lierberghe. De drijvende kracht ichter dit gebeuren, verwacht lit jaar niet ver van de 300 af te itten. Deze wedstrijden maken |eel uit van de provinciale scho- ierencompetitie. De leerlingen Maf groep 4 strijden dan ook e een finaleplaats. Een finale lie 27 augustus in Vlissingen 'ordt afgewerkt. Van onze correspondente Hulst - Wat een groots volksfeest moest worden is uitgelopen op een diepe teleurstelling. Het evenement Bertha-3, een loterij met kamelen en een ezel, is zaterdag afgelast door een valse bommelding. Burge meester A. Kessen van Hulst wilde ook na het vrijgeven van het terrein door de politie geen toestemming geven om het feest voort te zetten. Ongeveer 450 mensen, vooral kinderen met ouders, waren za terdag op het evenement op het terrein van hockeyclub Rapide afgekomen. Net toen organisator Evert Verwer iedereen wilde verwelkomen voor de gratis avond vertier, meldde de politie zich bij het terrein. Bij de cen trale in Terneuzen was om 18.47 uur een melding binnengekomen dat er een bom op het terrein geplaatst was. Het terrein werd onmiddellijk afgesloten. De kantine en de feesttent werden onderzocht maar het bleek vals alarm. De politie gaf om 21.00 uur het terrein weer vrij. Burgemeester Kessen gaf echter geen toestem ming om toch met de ludieke loterij en de feestavond te begin nen. Hij wilde de eindverant woordelijkheid niet op zich ne men en adviseerde de organisa toren om het evenement op een andere avond te houden. De organisatie kon de teleurstel ling niet verbergen. Zij zitten met een strop van enkele duizen den guldens omdat de gecon tracteerde artiesten moesten worden uitbetaald. De vele vrij willigers zagen maanden voorbe reiding in rook opgaan, maar bleven er toch de moed in hou den. Strop „Morgen ruimen we op en we gaan eens rustig bespreken hoe we alles kunnen oplossen. We proberen het gewoon over een week of zo weer. De eigenaar van de kamelen en de artiesten toonden veel begrip, maar we zitten toch echt met een kater en een financiële strop van een paar duizend gulden," vertelt Evert Verwer, die vrijwilligers, arties ten, notaris en publiek naar huis moest sturen. De vele belangstellenden, die bleven toestromen, staken de te- Zo zag het wedstrijdveld van het evenement Berta-3 ih Hulst er kort na de valse bommmelding uit, foto wim kooyman leurstelling niet onder soelen of banken. „Dan is er eens iets leuks en dan krijg je dit, dit is toch gewoon kinderachtig," ver tolkte iemand de mening van velen. De Notenkrakers probeer den het leed te verzachten door voor het dichte hek enkele num mertjes te spelen. Het mocht niet baten, de lol was eraf. De 1300 broodjes die besteld waren, worden naar de kinder- boerdeij van de Sterre en het dierenpark van de Blaauwe Hoe ve gebracht. „We gaan praten met de politie, de gemeente Hulst en mensen die spontaan hun hulp hebben toe gezegd. De loten blijven geldig, slechts een factor blijft onzeker: het goede weer, ik hoop dat de weergoden ons niet in de steek laten" aldus Verwer. Bij een verkeersongeval op de Tractaatweg nabij Westdor pe is gistermorgen een 44-jarige automobilist uit Terr- neuzen gewond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in zijn woonplaats. De man reed met zijn perso nenauto in de richting van de Belgische grens. Uit tegenover gestelde richting naderde een personenauto bestuurd door een 36-jarige man uit Axel. Door onbekende oorzaak kwam deze op een gegeven moment op de voor hem lin kerweghelft te rijden. Met als gevolg een frontale botsing met de Terneuzense auto. Daarbij werden beide voertuigen zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Volgens: de politie verkeerde de Axe laar onder invloed. Een ade manalysetest gaf als uitslag 680 microgram alcohol per uit geademde liter lucht.

de Stem | 1994 | | pagina 7