Jirsch Ballin overwoog aftreden ;mgen Dotten van zonen heeft de Zuid-Afrika Willeke Alberti na afloop songfestival: 6Ik hoef me niet te schamen «STEM BINNENLAND A3 [fremier Lubbers voor radio: Minister bleef op mijn verzoek aan Ivieren 'Onfris' MAANDAG -'DINSDAG - WOENSDAG AFWAS CITRON GECONCENTREERD, ZACHTE WITTE BOLLEN verpakt 6 stuks Van }S9[ LUPACK KNAKWORSTEN DESTEM COMMENTAAR Ster der Toekomst KIEZINGEN Milieu Over werk gesproken BINNENLAND KORT MAANDAG 2 MEI 1994 |>AG 2 MEI 1994 >5] |u zelfs nog op onze f de toenemende lesteedt uitvoerig fn goed idee en Als grensbewoners p°et worden, niet de 1 de objectieve peren,' dat er lig zwaar op hun ii waar veel p wegen." gen. Het gaat leeft uw party wel h>en heeft als is wordt ook uw lelijkheid voor het I nu worden we i'eggen voor 500 |0. Per gezin van Jkamer permanent Mdt'. [Den Haag en het Betrokken. Onder de [te schikken voor houdingen zou at iedereen maar I eigen sociale Ig voor de ar tegelyk ook Jani, zegt uw I Echter niet T «et lijkt erop I ook deze last r druk dan wat de r de I is dit een onze Haagse redactie (giHaag - Minister Hirsch Ballin (Justitie) heeft volgens polier Lubbers in de commotie rond het Interregionaal Lr.ercheteam (IRT) serieus overwogen af te treden. t denk dat de verbeterde wetge-' ling, procedures en afspraken liet de gemeenten zullen latenl Jien dat we de problemen die hetl laatste jaar op ons afkwamen! goed aankunnen. De integratie van verschillende! bevolkingsgroepen, ook van toe-I belaten vluchtelingen, is vanl Jlangere adem. In de veranderen-l ple wereld van vandaag en mor-l gen zullen we met elkaar voor| Jwerk en samenhang moeten zor-L |gen. In het groot en soms in hetl klein, in onze eigen omgeving. I Problemen moeten we séries I Inemen, nooit de ogen sluiten. Del I beste manier is om te proberen -1 lin positieve'zin - Ijij te dragen I laan oplossingen. Dat zie ik juist I I als een hoofdopgave voor de ko-1 mende jaren. Met vriendelijke groet, W. Kok Zij maakt duidelijk dat dat in 1995 niet kan. „Niet op 4 en 5 i mei, want dat zijn nationale mo menten en zullen dat blijven." Grondige bezinning, zoals cr symposia, is nodig. „Het is de moeite waard er iets mee te doen. Maar je moet niet force ren, mensen verdriet doen." Het Voormalig Verzet is scherp verdeeld over de vraag of Duit sers welkom zijn bij onze her denkingen. Voorzitter S. Minco van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet vindt „dat we dat moeten kun nen opbrengen, juist bij het voor de vijftigste maal gedenken van het einde van de Tweede We reldoorlog in 1995." Volgens P. Coumou, secretaris van de Stichting Samenwerkend Verzet 40/45, kan pas na 1995 gedacht worden aan het uitnodi gen van een op hun oorlogsverle den geselecteerde Duitse delega tie, Coumou zegt vooral rekening te willen houden met diegenen die getraumatiseerd zijn door de oorlogsjaren. „Weliswaar gaa' het nu om andere Duitsers dan toen. Maar voor een grote groep is het onverdraaglijk dat wij 50 jaar herdenking vieren samen met Duitsers." Ook Minco vraagt begrip voor de gevoelens: „Als de Duitsers uit genodigd worden zullen heel veel mensen in ons land slapelo ze nachten krijgen." Het Auschwitz Comité stoort zich aan de discussie over de Duitse aanwezigheid. Secretaris H. Sarfatij: „Een onfrisse discus sie. De oorlog heeft zulke diep6 wonden geslagen. Het is nie' nodig de Duitsers te betrekken bij onze herdenking." Wat hem betreft komt er geeI1 Duitser aan te pas, zolang dez( generatie leeft. „Wij lijden zoveel. De jongere generaties mogen het later zelf bepalen Misschien kan het over 50 jaar n De komende jaren zeker nog niet." ".-. zou volgens de premier 'au- uiiatisch' ook het aftreden van gister Van Thijn (Binnen- 'I jse Zaken) hebben betekend, jjsch Ballin is echter, onthulde premier gisteren in het Avro- ijiojournaal, 'uit collegialiteit ijngebleven op verzoek van mij- 0er van vice-premier Kok.' iibbüs deed zijn onthulling in ■et kader van een nieuwe aanval ;p Van Thijn. Vrijdagavond had j hem al verweten de dialoog assen christendom en humanis me te verbreken door kritiek te sten op 'de principieel gods- ïeastige' Hirsch Ballin. Giste- deed hij er nog een schepje iovenop: „Van Thijn heeft :h Ballin in de rug gescho- FvdA-lijsttrekker Kok zegt dat lubbers niet namens hem heeft stsproken. „Ik heb nooit een ieroep op Hirsch Ballin of op fan Thijn gedaan om aan te blijven. Lubbers heeft mij wel «eegedeeld dat Hirsch Ballin itor het Kamerdebat overwoog af te treden. Lubbers heeft toen gezegd dat niet verstandig te iaden en ik ben het daarmee eens geweest. Ook ik vond dat Hirsch Ballin en Van Thijn het Hamerdebat moesten afwach- i Thijn wees er, evenals vrij- I jagavond, op dat voor hem de mus af is nu Hirsch Ballin zijn excuses heeft aangeboden aan degenen die zich gekwest voelen door zijn uitspraken over de pu- bheke moraal. De gewraakte uitlatingen van Hirsch Ballin kwamen gisteroch- i ook nog ter sprake in een at m Het Capitool tussen de nummers twee van CDA, PVDA, WD en D66. Toen staatssecreta ris Van Rooij (CDA) zei dat het CDA zich van de andere partijen onderscheidt door aandacht voor het kwetsbare leven, sprong de nummer twee van de PvdA, staatsssecretaris Wallage, er bo ven op. „Het CDA heeft de nei ging in deze campagne te doen alsof kwesties van moraliteit, de zaak van het bijzonder onder wijs, bij andere partijen niet in veilige handen zijn. Die preten ties passen het CDA niet. Alle serieuze partijen erkennen de bescherwaardigheid van het kwestbare leven en het belang van het bijzonder onderwijs." Wolffensperger (D66) en Terpstra (VVD) vielen Wallage daarin bij. CDA-lijstrekker Brinkman is in middels onaangenaam getroffen door de voorkeurstem die pre mier Lubbers komende dinsdag op Hirsch Ballin uit zal brengen. Na de aankondiging van Lub bers reageerde Brinkman met in gehouden, maar niettemin dui delijk waarneembare kwaad heid: „Ik heb al zoveel meege maakt in deze campagne, dit kan er nog wel bij." Ook bij oud-premier Biesheuvel is Lubbers' voorkeurstem in het verkeerde keelgat geschoten. Met de oud-premiers De Jong en Zijlstra, de oud-ministers Krui- singa en Schmelzer en oud-sena tor Kaland riep Biesheuvel in een advertentie in een aantal kranten van zaterdag nog op lijsttrekker Brinkman massaal te steunen, In diezelfde kranten stond het nieuws dat Lubbers op Hirsch Ballin gaat stemmen. (ADVERTENTIE) Geldig van ma. 2 t/m wo.4 mei 1994 flakon 500 ml. vanM$ 69 pot 10 stuks van NIET VOOR HANPELAREN1 'oor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 019 IPELARENl VW lans bel: 02154 -83333 Ifo-HeimamJ NELSON MANDELA wordt zonder enige twijfel de nieuwe president van Zuid-Afrika. Hoewel alle stemmen van de vorige week gehouden verkiezingen nog lang niet zijn geteld, is het wel duidelijk dat het ANC van Mandela de grootste politieke partij van het land wordt. De logische consequentie is dat de voormali ge verzetsbeweging de leider van het nieuwe Zuid-Afrika levert. Oet land mag zich gelukkig prijzen met een nu al legendarische Wur als Mandela. Als er iemand is die het Zuid-Afrika van dit moment naar stabiliteit kan leiden, dan is hij het wel. Vanaf zijn vrijlating uit de gevangenis heeft hij waardig en kalm naar de afschaffing van apartheid toegewerkt. Hij heeft zich het hoofd "'et op hol laten brengen door een ongeduldige achterban, noch door provocaties van de Inkatha-beweging of van de kant van blanke extremisten. Zuid-Afrika mag eveneens hoop putten uit het verloop van de verkiezingen. Niet alles ging even soepel, in organisatorisch opzicht mankeerde er wel het een en ander. Maar vooral de zwarte kiezers lieten zich niet van de wijs brengen. Zij hebben uim veertig jaar apartheid moeten doorstaan om de historische ir?r?e? roee te mogen maken. Hun geduld en discipline was een odrukwekkende demonstratie van democratische gezindheid. andela an het ANC zullen die positieve instelling hard nodig "ebben, want er zijn heel veel problemen op te lossen. De zwarte oevolking wil meer dan de nu verkregen gelijke politieke rechten, ve verwachtingen zijn hoog gespannen en van het ANC wordt 'fnpelweg verlangd dat op korte termijn de maatschappelijke onterstand op de meer welgestelde blanken wordt ingelopen. |jpt is een opgave waar nauwelijks aan valt te voldoen. Om dat °el te bereiken is een perfecte samenwerking nodig tussen alle svolkingsgroepen die Zuid-Afrika rijk is. Het is een illusie om te Do?nc!erste"en ^at d'1 vanaf het eerste moment zal gebeuren, i l mst voor Zuid-Afrika is niet hopeloos. Het zal echter nog "loed, zweet en tranen kosten om de huidige ontwrichte ""enleving op het rechte spoor te krijgen. Willem-Alexander begroet enkele fans langs de route naar Urk. Van onze verslaggever Emmeloord - Gespannen zitten de 37 verstandelijk gehandicapten achter hun keyboard. De koningin komt er zo aan en dirigent Ton Roos houdt zijn armen al omhoog ten teken dat elk moment de Zuiderzeeballa- de kan worden ingezet. 'Melodica', het keyboard-orkest uit Emmeloord moet en zal goed voor de dag komen als de koningin langs komt. Weken is er geoefend en bovendien kijkt heel Nederland de verstande lijk gehandicapten op de vin gers. Dan komt de vorstin in zicht. Een, twee, drie, vier. De sterk vertraagde melodie klinkt als een klok. Hare majesteit is een en al bewondering. Nie mand van de keyboarders ver liest de maat. Elke muzikant heeft een eigen begeleider naast zich zitten. Met een stokje geven die 'aan wijzers' de volgende noot aan die de spelers dan op het toet senbord moeten indrukken. Een, twee, drie, vier. Niet te snel, anders raken ze uit de maat. „Een hoger tempo kun nen ze niet aan. De afgelopen weken hebben ze keihard geoe fend. Ze zijn helemaal weg van de koningin. Kijk, sommigen hebben een foto van Beatrix in hun muziekboek geplakt. De enige angst die we hebben is dat ze uit hun ritme gehaald worden als het hoge bezoek voorbij komt," zegt een van de begeleiders. Tijdens de repetities is er op gehamerd, dat ze moeten blij ven spelen als de koningin er aan komt. Tijdens die oefenses sies is de dirigent zelfs een paar keer weg gelopen met de mede deling: doorspelen! In het oe fenlokaal zijn plotseling foto's van de spelers gemaakt en al lerlei andere situaties zijn uit geprobeerd, terwijl de muzi kanten door moesten spelen. Het orkest speelt perfect, zater dagochtend op koninginnedag in Emmeloord. De verstande lijk gehandicapten blijven goed bij de les. Ze zijn inmiddels wel wat gewend, want ze treden op in heel het land. Veel in kerken. „Melodica is een christelijke club. Emmeloord is nu eenmaal christelijk. Gereformeerd, Her vormd en er zitten hier ook enkele van de strenge art, 34 protestanten. In Urk is het he lemaal mooi, daar hebben ze geloof ik wel 15 verschillende kerken. Dat zal de koningin straks wel merken." Emmeloord ontvangt koningin Beatrix, prins Claus, prinses Margriet, Pieter van Vollenho ven, kroonprins Willem Alexander, en de prinsen Con- statijn, Maurits, Bernhard en Pieter-Christiaan op hartelijke wijze. Bijna huis aan huis wordt gevlagd en gewimpeld. Studenten van de hoofdstede lijke Rietveld Academie hebben de hoge Poldertoren in hartje Emmeloord aangekleed onder (de titel 'Een Poldertoren-ge dicht voor de koningin'. Aan de voet van de watertoren laat Emmeloord spelend en spor tend zijn gezicht zien. In de restauratie van het bus station vallen Ingrid Kan ('Wim Kan is een achteroom van me') en Marie Hulle luidruchtig bin nen. Ze wonen in de groendor- pen Creil en Nagele. Boezem vriendinnen van het eerste uur en niet vies van een glaasje bier, zo vroeg op de zonnige morgen. Niet elke dag is het koninginnedag. „Ik heb Beatrix met hoed-en-al op de foto. En Willem Alexander ook. Wat een stuk van een vent zeg," roept Ingrid door de stationsrestau ratie. Ingrid (43) en Marie (51) zijn bijstandsmoeders. „Kijk, ik ben zo Oranje als de pest, maar ik begrijp niet dat er zoveel geld uitgegeven moet worden voor die anderhalf uur dat de koningin hier is. Bespottelijk. Er moet overal bezuinigd wor den, maar op deze manier pre senteert de Noordoostpolder zich niet goed. Ineens zie je overal nieuwe bestrating, plot seling liggen er overal perkjes, die we nog nooit eerder gezien hebben en wordt de toren voor 30.000 gulden versierd. Dat wil Beatrix volgens mij ook niet. Maar ja, de Oranjevereniging moet zo nodig he. Laten ze de uitkeringen maar verhogen". Ingrid is als een waterval. Der tien jaar heeft ze zonder rijbe wijs gereden en toen ze gepakt werd kreeg ze een boete van 900 gulden. „Ik heb de konin gin om gratie verzocht. Mooi dat er vijfhonderd piek af ging. En wat ziet ze er weer fantas tisch uit. Niet te geloven, zo charmant. Dotten van zonen. Prins Claus zoent een klein Urker meisje op de wang. FOTO'S ANP En Margriet dan. Die ziet er zelfs hip uit. Rokje tot aan de knie. Die is ook al 51 net als Marie." De weg van Emmeloord naar Urk - een kleine tien kilometer - is bijna over de gehele lengte aan een zijde voorzien van een één meter hoge oranje lint. Met hier en daar een reclamebood schap, een grapje of een huwe lijksaanzoek aan prins Willem- Alexander. De buurtvereniging van de Ur- kerweg laat de koningin weten dat dit in ieder geval de langste felicitatie is die ze ooit heeft gekregen. In Urk verdringt de vislucht en frisse zeelucht. Al les is er oranje. Tot en met de verkiezingspamfletten van de SGP aan toe. Zelfs het broodje haring wordt geserveerd met een oranje servet. Op de Dor- makade wordt paling gerookt. Willem- Alexander, Maurits en Pieter van Vollenhoven stappen een roeiboot in en stelen in de Urker haven de show. Urk gaat uit de bol. Veel man nen en vrouwen hebben hun prachtige klederdracht aan. Een Urker visser met zijn doch tertje op de nek staat in vol ornaat te wachten tot het hoge gezelschap op het Bethelkerk- plein arriveert. „We dragen on ze zwarte kleren als er iets bijzonders te doen is. Vandaag is dat zo'n dag. Wanneer komt de koningin nou in Urk? Maar je ziet steeds vaker dat de be volking hier in klederdracht verschijnt. De hele week zitten we op zee. Zondag is rustdag, in klederdracht gaan we naar de kerk of we zingen met het koor in kostuum. Oude waar den, hè? Die komen steeds meer terug. Ook onder de jongeren. Sorry, daar komt de koningin." Ook elders in het land is volop koninginnedag gevierd. Onge veer een half miljoen mensen kwam in Amsterdam af op de jaarlijkse vrijmarkt, minder dan het jaar ervoor. De politie sprak na afloop over een ge moedelijke sfeer. Per vliegtuig doorkruiste Pv- dA-lijsttrekker Wim Kok op de Dag van de Arbeid het land. Zijn 1-meitoespraak, pure pep talk, hield Kok in - toeval of niet - Harmoniezaal De Ster der Toekomst in Maastricht. Over sterallures wenste Kok niet te speculeren, ook al staan hij en zijn partij riant op kop in de opiniepeilingen. „Dat geeft moed en vertrouwen," klonk het zuinig. Kok is voorzichtig. Er zijn nog te veel PvdA-kie- zers (volgens het bureau Inter/ View zo'n 30 procent) uit 1989 die hun keuze nog niet hebben bepaald. Daar-naast vreest Kok het effect van de opiniepeilin gen op de PvdA-kiezer, die in tegenstelling tot de CD A-kiezer niet zo trouw de stembus op zoekt. „PvdA-stemmers moeten niet te snel denken, dat zit wel goed met die verkiezingen." Houdt Kok het voor gezien als de PvdA niet meer dan 40 ze tels haalt - een verlies van 9 zetels ten opzichte van 1989? Daarover geeft Kok geen helder inzicht: „Het mooiste is niet goed genoeg." Een antwoord stond evenmin geschreven in De Ster der Toe komst. Dat PvdA-lijsttrekker Kok zijn drukke programma gisteren per vliegtuig afwerkte, behalve in Maastricht sprak hij ook in Groningen en Lelystad, is de Vereniging Milieudefensie in het verkeerde keelgat gescho ten. De vereniging bood Kok in Groningen een treinkaartje aan. Want vliegen is toch wel ontzettend milieu-onvriende lijk. Verspillend, en vervuilend, aldus Milieudefensie. Maar dat kaartje werd gewei gerd. Daarop werd besloten de landingsbaan van vliegveld Le lystad te bezetten. De activis ten, zo'n 35 in getal, zijn daar later met harde hand verwij derd. D66-lijsttrekker Van Mierlo vindt dat zijn eigen partij, maar ook de andere partijen 'veel creatiever moeten worden' in de strijd tegen de oplopende werkloosheid. Hij is ontevreden over de werkgelegenheidseffec ten van zijn eigen verkiezings programma, zei hij gisteravond in het Veronica tv-programma 'De keus van de jeugd.' Van Mierlo lanceerde in de uit zending twee ideeën om meer werk te scheppen. Het eerste heeft hij van Frankrijk geleend, waar het nu in regeringskrin gen wordt besproken. Van Mierlo wil dat de partijen die aan het nieuwe kabinet gaan deelnemen zich buigen over het plan om werknemers de gele genheid te geven om bijvoor beeld 15 procent minder te gaan werken tegen inlevering van vijf tot tien procent van het salaris. De werkgelegenheid die daardoor vrijkomt zou met subsidie van de overheid voor een deel van de loonkosten, door anderen kunnen worden ingenomen. Van Mierlo's tweede idee is dat gedurende een aantal jaren voor de werkgevers het verschil tussen het bruto- en het netto minimumloon wordt opgehe ven. Werkgevers zouden dus voor mimimumloners geen be lasting en premies meer hoeven af te dragen, terwijl voor de werknemers het netto- miniu- mum gelijk blijft. Van Mierlo: „Dat vermindert de lastendruk voor de werkgevers enorm. Maar de overheid kan dit alleen maar doen als de werkgever vervolgens mensen aantrekt die al langer dan een jaar werkloos zijn." Verkeersongeval eist vier doden Nieuwe Pekela- Bij een verkeersongeval in Nieuwe-Pekela zijn zaterdagochtend vier mensen om het leven gekomen. Twee auto's, een Nederlandse en een Duits voertuig botsten frontaal op elkaar. Twee Nederlanders en een Duitser kwamen daarbij om het leven. De identiteit van het vierde slachtoffer, ook inzittende van de Duitse auto, is nog niet bekend. Dronken man rijdt politieman aan Deventer - Een 30-jarige hoofdagent van de politie IJsselland is gisteren in Deventer door een dronken automobilist aangereden en rrikte daarbij zwaar gewond. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. De bestuurder, een 33-jarige man uit Deventer, trok door diverse verkeersovertredingen de aandacht van de politie. Hij negeerde meerdere stoptekens, waarna de politie de achtervolging inzette. Op een kruising werd de man tot stoppen gedwongen, maar hij reed daarbij de op straat staande hoofd agent aan. Na het ongeval reed de Deventenaar door. Hij kon uiteindelijk vlakbij de plaats van het ongeval worden aangehou den. Experiment met telefoon-televisie Hoofddorp - Door een koppeling van televisie en telefoon kunnen inwoners van Hoofddorp met ingang van september direct een film op hun scherm kiezen en betalen. Het is een experiment van het bedrijf Pay-Per-View Nederland bv, dat de Noordhollandse gemeente via de kabel gaat uitzenden. Bob Schutte, directeur van Pay Per View, verwacht dat telefoon-tv binnen twee jaar in het hele land mogelijk is. Het programma omvat vooral films en sportwedstrijden.Via een decodeerappa- raat worden televisie en telefoon met elkaar verbonden. De tv-kijker kiest met afstandsbediening een programma en meldt een pincode. De telefoon brengt het verzoek naar de centrale computer van de televisiezender, die het signaal van het gekozen programma terugstuurt. De huur van het decodeerapparaat bedraagt tien gulden per maand. Bovendien moet, zoals de naam van het bedrijf aangeeft, per programma worden betaald. Voor een speelfilm wordt ook ongeveer tien gulden gerekend. Stekelenburg haalt uit naar Duisenberg Den Haag - FNV-voorzitter Stekelenburg heeft op de Dag van de Arbeid fel uitgehaald naar W. Duisenberg, topman van De Nederlandsche Bank. Wat Stekelenburg betreft mag de toekom stige kabinets(in)formateur Duisenberg overslaan bij het inwin nen van adviezen. „Van hem valt niet veel goeds en creatiefs te verwachten," aldus Stekelenburg. De FNV-voorman meent dat Duisenberg veel opzien baarde door te stellen dat er 150.000 werklozen minder zouden zijn geweest, als er in '91 en '92 veel ■meer loonmatiging was geweest. Stekelenburg: „Een volstrekt onzinnige studeerkamerredenering op basis van modeldenken van het Centraal Plan Bureau, die volstrekt geen rekening houdt met de maatschappelijke werkelijkheid. De inflatie was zo'n 3,5 tot 4 procent en de lasten werden niet of onvoldoende in bedwang gehouden. Vandaar dat de lonen de lastenontwikkeling enigszins volgden." De extra bezuinigingen die Duisenberg wil doorvoeren, veegt Stekelenburg van tafel. „Het zijn mega-bezuinigingen. Meer dan 23 miljard wil Duisenberg in de komende vier jaar bezuinigen. Over de politieke en sociale gevolgen van een dergelijke operatie laat hij zich niet uit. Dat hoort niet tot zijn verantwoordelijk heid. Maar wel tot die van ons." Willeke tijdens haar optreden. FOTO ANP Dublin - Met vier schamele puntjes op zak keerde Willeke Alberti met haar ploeg gisteravond terug in Nederland. „Het is klote, maar ik hoef me niet te schamen," zei ze na af loop van het 39e Eurovisie Song festival in Dublin waar Neder land bijna onderaan eindigde. Ierland daarentegen had wéér een feestje te vieren, want dat won met 'Rock 'n' roll kids' voor de derde keer op rij. In de Ierse pubs werd zaterdaga vond de overwinning al volop gevierd toen Nederland pas zijn eerste puntjes kreeg van de Oos tenrijkse jury. „Ik denk dat ik daar volgend jaar maar op va kantie ga," grapte Willeke Al berti na afloop over de vier pun ten waarmee de eer nog net werd gered. Alleen Litouwen (nul punten) en Estland (twee) vielen nog minder in de smaak bij de Europese jury's. x begrijp het absoluut niet," zei Willeke. „Alles ging hartstik ke goed en ik vind dit nummer nog steeds een van de mooiste liedjes die ik ooit heb gezongen maar ik vrees dat het in de rest van Europa niet is overgeko men." En wat was er trouwens aan de hand met de jurk van Willeke Alberti die op het allerlaatste moment lang en zwart bleek te zijn en en niet kort en oranje zoals eigenlijk de bedoeling was? „Bij de kledingrepetitie zag ik al die andere artiesten in hun kle ren en vond ik mijn oranje jurk eigenlijk veel te simpel," ver klaarde Willeke haar omme zwaai. „Deze lange jurk was chiquer en paste beter bij het lied." Maar helpen deed dat niet. „We kunnen niemand van iets de schuld geven," aldus Willeke. „Ik blijf lachen en ga gewoon door met mijn werk in Neder land want daar word ik wel gewaardeerd." Om er zachtjes aan toe te voegen: „Ik hoop tenminste dat dat nog steeds zo is." Over de gevolgen voor haar car rière is ze absoluut niet bezorgd: „Het allerergste vind ik dat Ne derland nu volgend jaar niet mee mag doen aan het songfestival." De laatste negen van dit Euro songfestival mogen namelijk in 1995 niet meedoen. Zij moeten - zoals België dit jaar - een jaar op de reservebank plaatsnemen zodat zo veel mogelijk Europese kandidaten mee kunnen doen. Maar er is een hele kleine kans dat Nederland volgend jaar toch van de partij is. Direct na de uitslag liet de Ierse omroep RTE namelijk doorschemeren dat er voorzichtige plannen bestaan om volgend jaar - een jubileum - een bijzonder festival te organiseren met louter winnende landen uit veertig jaar Eurovisie Songfesti val. En Nederland heeft het fes tival vier keer gewonnen. Een plan dat ook bedoeld lijkt om de Ierse omroep voor een bankroet te behoeden want het 'uitzinnige feest van de Ieren werd zaterdag toch overscha duwd door de vraag of een derde songfestival op rij nog wel te betalen is. De Ierse winnaars Paul Harring ton en Charlie McGettigan zal dat allemaal een zorg zijn. Met verpletterende overmacht (226 punten) versloegen zij alles en iedereen. „Het bewijst dat je geen dure apparatuur en spullen nodig hebt om een mooi lied te ma ken," zei het glunderende twee tal na afloop. „Een gitaar, piano en twee stemmen zijn genoeg." Nieuwkomer Polen eindigde via het frêle zangeresje Edyta Gór- nlak in Dublin op een verrassen de tweede plaats met 166 pun ten. Duitsland eindigde met 128 punten als derde, maar net voor Hongarije.

de Stem | 1994 | | pagina 3