Ie weinig ruimte voor recreatie leid Bierbrouwer met pensioen: 'Van straatventer tot wijze man' lonclusie onderzoek: typisch joods ondernemerschap bestaat niet Kanaaltunnel in vogelvlucht jCBS constateert opleving ivan Nederlandse industrie )nderzoek Economische Zaken: Geen mogelijkheden voor verdere ontwikkelingen België zet werklozen aan het klussen A{ RPF CD SP AOV ECONOMIE A7 ütgaven Werk Kleine kans ft - Tl SP AOV Unilever spant rechtszaken aan Orakel ECONOMIE KORT 1DAG 30 APRIL 1994 Uitkeringen bij arbeidsonBiii schiktheid en werkloosheid termijn naar sociaal minimum tachtig procent voor kostwil ners. Intensieve herkeurinb voor wao, aow welvaartsval houden. Uitkeringen koppel» I aan lonen. I Sociaal stelsel afstemmen op de Nederlandse samenleving voor het welzijn van de eigen bevol king. Buitenlandse werkne mers, die voor een korte periode hier zijn, alleen verzekerd tegen ziekte- en opnieuw in te voeren ongevallenwet, aow verhogen tot 2000 gulden netto per maand, wao alleen bij bedrijf songeval: levenslange uitkering van 70 procent van het loon Uitkering bij ziekte 100 procent na de eerste week, na anderhalf jaar 80 procent, ww eerste half jaar 80 procent, daarna 70 en na twee jaar 65 procent met onbe perkte duur. Handhaving recht op goede en gegarandeerde sociale zeker heid. Geen concrete voorsteller Financiering aow veilig stellei. mogelijk door premie te heffei over een hoger inkomen. Echter geen premieheffing over aan vullend pensioen, aow-pensioen volgt tenminste de inflatie. So ciale uitkeringen niet laten meestijgen met de loonontwik keling met uitzondering van de uitkeringen aan mensen die ab soluut niet meer kunnen inleve- INSTEM ZATERDAG 30 APRIL 1994 „sterdam (anp) - Uit een Verzoek naar de economi se geschiedenis (1796-1940) de joden in Nederland, ijkt dat er geen typisch jds ondernemerschap be- jdse ondernemers waren niet jjrof minder vernieuwend dan niet-joodse collega's. Wel Jen de ondernemers meer ver- ,enwoordigd in bedrijfstakken de diamantbewerking, de geld- en effectenhandel en de metaal-, voeding- en textielin- dustie. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het Joods Histo risch Museum in Amsterdam is uitgevoerd en dat de basis vormt van de nieuwe semi-permanente tentoonstelling 'Venter, fabri- queur, fabrikant. Joodse onder nemers en ondernemingen in Ne derland 1796-1940'. De tentoon stelling belicht de ontstaansge schiedenis van onder meer De Bijenkorf, de HEMA, de Bonne- terie, Organon en Unilever. De tentoonstelling bestaat uit drie delen. Als startpunt is het jaar 1796 gekozen, waarin de zogenaamde Burgerlijke Vrij stelling van kracht werd. Vóór de invoering van die wet mochten joden slechts in enkele bedrijfstakken werken, zoals de diamantbewerking, de drukke rijen en de geld- en effectenhan del. Ondanks de gelijkstelling bleven de joden in die sectoren actief, laat het tweede deel van de presentatie zien. Vaak werden de activiteiten uitgebreid. Zo richtten de metaal- en tex tielhandelaren een metaal- of textielfabriek op en breidden de veehandelaren hun werkterrein uit naar de vleesverwerkende in dustrie. Opvallend is dat bij voorbeeld de vleeshandelaren hun joodse traditie in de privé- sfeer niet overboord gooiden. Toch werd in de bedrijven op de sabbat gewoon doorgewerkt. Sluiten op de zaterdag was com mercieel tenslotte niet aantrek kelijk. Vaak werd ook èn kosjer en gewoon gewerkt. Omdat in de meeste bedrijven ook veel niet- joods personeel werd aangeno men, verdween de joodse traditie na verloop van tijd. Alleen de diamantbewerking behield een joods karakter. Ondanks de successtory van veel bedrijven, werd de joodse top sociaal vaak niet geaccepteerd. Zo werd textielfabrikant Menko uit Enschede als ondernemer door niet-joodse collega's als ge lijke beschouwd. De vergaderin gen van de Sociëteit kon hij echter niet bijwonen, omdat jo den er geen lid van mochten worden. Ze mochten zelfs het gebouw niet binnen. Het laatste gedeelte van de ten toonstelling gaat over de ver nieuwingen in deze eeuw; de opkomst van de grootwinkelbe drijven als de Bijenkorf, de HE- MA, de Bonneterie, Organon, Unilever. tn Haag (anp) - Als er niets verandert, blijven er voor ■drijven in de toeristisch-recreatieve sector de komen- tien jaar steeds minder mogelijkheden over om zich ider te ontwikkelen. It blijkt uit een onderzoek dat ■t ministerie van Economische iken heeft laten uitvoeren naar ruimtelijke problematiek in toeristisch-recreatieve sector Nederland. (aliteiten tmvraag in de studie was of in (ederland ook op termijn vol lende ruimte voor economische fcviteiten beschikbaar is; tij- j, met de juiste kwaliteiten en de juiste plaats. Het ant- inord hierop is dus nee. ruimteprobleem is het potst bij de Waddeneilanden, jkust, de Hollandse-Utrechtse <eren, de meren in Groningen, üesland en Noordwest-Overijs- (1, de Veluwe en de Velu- rerand, de Utrechtse Heuvelrug »Zuid-Limburg. deze gebieden vindt ongeveer ■3 procent van de toeristisch-re- satieve bestedingen plaats. Het saai van deze uitgaven in Ne- srland bedroeg in 1993 onge- «r 20 miljard gulden. Het gaat ilaarbij om meer dan 150.000 arbeidsplaatsen. Als er niet op tijd ruimte is voor nieuwe ontwikkelingen, wordt er straks minder uitgegeven. En dat heeft weer gevolgen voor de werkgelegenheid. Daarnaast kan het, blijkt uit het rapport, verlies aan kwaliteit van bestaande voorzieningen be tekenen. Dat leidt weer tot aan tasting van de internationale concurrentiepositie van Neder land als toeristische bestèm- ming. De toeristisch-recreatieve be drijven hebben nu zo'n 25.000 hectare in gebruik. De behoefte aan extra ruimte in de jaren tot 2015 is ongeveer 7500 hectare. Dit is slechts 0,2 procent van de oppervlakte van Nederland. Toch worden de kansen op de mogelijkheid andere ruimte te benutten klein geacht. Een belangrijk knelpunt in de ruimtelijke situatie is namelijk de toenemende weerstand tegen uitbreiding van toeristisch-re creatieve bedrijven. Een luchtfoto van het 'tunnel-station' bij Folkstone. De Kanaaltunnel wordt op 6 mei door de Franse president Mitterrand en de Britse koningin Elizabeth geopend. De tunnel is echter pas dit najaar echt operationeel. foto anp minimum netto-inkomen 5:1 wordt. Uiteindelijk één tarief van 45 procent. Vermogens- en inkomensver schillen fors verminderen. Maximum-inkomen mag niet meer dan het drievoudige van het minimum bedragen. Verho ging belasting voor hoogste in komens met 15 procent. Af schaffing vermogensbelasting moreel verwerpelijk; verhoging met 4 promille is rechtvaardi ger. Aftrek hypotheekrente bo ven 250.000 gulden afschaffen. Afschaffing vermogensbelas ting. Overdrachtsbelasting bij verkoop van woning periodiek aanpassen'aan stijgende econo mische waarde van de woning en een maximum percentage in voeren. Lastenverlichting van 8,5 miljard te gebruiken voor omdermeer het geleidelijk schrappen van de overheve lingstoeslag. 1 Haag (anp) - Alle signa- la wijzen erop dat de Neder landse industrie aan een op lang bezig is. Dt orderontvangst steeg in «aart fors, door een toenemende naag uit zowel binnen- als bui- Wand. De bedrijvigheid nam flink toe. De machines draaiden op 82,5 procent van hun mogelijkheden (december 1993: 80,3). Onderne mers moesten zelfs uit voorraad Weren. Maar de opleving heeft woralsnog geen effect op de wkgelegenheid. Volgens het Centraal Bureau »»r de Statistiek waren onder nemers wederom minder onte vreden over de huidige gang van aken. De stijgende lijn in hun oordeel over de orderpositie die begin dit jaar begon, zette zich in maart onverminderd voort. Volgens het CBS blijft dit duiden op een herstel van de produktie. Onder nemers verwachten de komende drie maanden een verdere stij ging van de bedrijvigheid. Hoewel de bezettingsgraad van de machineparken sterk is geste gen, en de ondernemers een ver dere stijging verwachten, voor zien ze nog geen herstel van de werkgelegenheid in de komende zes maanden. Wel zijn hun verwachtingen sinds juni 1993 minder negatief. Zo voorspelden ze in juni 1993 nog een afneming van het perso neelsbestand met 1,9 procent. Nu houden ze het op 1,5 procent in het komende half jaar. Brussel (anp) - België gaat langdurig werk lozen met zachte drang aan het werk helpen via klusjesdiensten. Scholen, bejaardentehuizen, maar ook de land en tuinbouw en particulieren kunnen een beroep doen op deze klussers, die 150 frank per uur (ongeveer acht gulden) verdienen. Minister van arbeid Miet Smet zei gisteren dat zeker 20.000 mensen op deze wijze aan de slag moeten. Dat gebeurt via zogeheten werkgelegenheidsagent schappen, waar vraag en aanbod bij elkaar worden gebracht. Over de nieuwe regeling is in België een fel debat gevoerd dat zich toespitste op de vraag of de langdurig werklozen verplicht moesten wor den klussen aan te nemen. Het kabinet kwam uiteindelijk tot het compro mis om uit te gaan van vrijwilligheid maar wel druk uit te oefenen op langdurig werklozen die zich minder enthousiast tonen. De agentschap pen kunnen hen oproepen. Reageren ze niet, dan riskeren ze tijdelijke stopzetting van hun uitke ring voor 13 tot 26 weken. In de eerste plaats komen mensen in aanmerking die jonger zijn dan 50 jaar en al drie jaar geen werk hebben. Werkloze schoolverlaters komen na twee jaar al op de lijst. De klussers kunnen onder meer worden ingezet als seizoenwerker in de landbouw, huishoudelij ke hulp, begeleider van bejaarden en kinderen, als administratieve kracht of tuinman. Voor deze diensten betalen gebruikers 11 tot 16 gulden per uur. Ze krijgen bovendien belastin gaftrek. De organisatie van middenstanders NCMW heeft al boos gereageerd op het regeringscom promis. Volgens haar heeft het kabinet zich veel te veel laten leiden door de vakbonden. De verplichting om maatschappelijke taken te aanvaarden 'is sterk uitgehold', vinden de middenstanders. Rotterdam (anp) - Wasmiddelen fabrikant Lever Nederland, on derdeel van het Unilever-con cern, spant twee gerechtelijke procedures aan tegen de Ameri kaanse concurrent Procter Gamble. In een kort geding eist Lever Nederland van de rechter een verbod op het gebruik van het woord Power door haar concur rent, omdat hiermee inbreuk wordt gemaakt op Levers nieu we merknaam Omo Power. Verder is een gewone rechtszaak aangespannen, omdat Procter Gamble onware en misleidende mededelingen doet over Omo Power die bij het publiek twijfel zaaien over de kwaliteit van het produkt, vindt Unilever. hn onze verslaggever Lieshout - Met een groot afscheidsfeest - vanwege de ontvoeringsdreigementen met de nodige veiligheidsmaatrege len omkleed - hebben de mensen van Bavaria gisteren afscheid genomen van voorzitter Jan Swinkels van de Raad a® Bestuur. Zijn broer Peter volgt hem op. Stvinkels heeft de Nederlandse gepensioneerd word, verandert "sdtt veroverd voor bierbrou wer Bavaria, Peter krijgt als hak mee de Europese markt te toveren. Nederlanders drinken gemid- Md 85 liter bier per jaar," zegt Swinkels. „Daarmee zitten zo'n beetje aan het plafond; 4 eerwacht niet dat de biercon- sumptie in ons land de komende jaren nog spectaculair stijgt. 'Sdere expansie van ons bedrijf ?,Jilen we dan ook in het buiten land moeten zoeken." dan vervroegd uittreden heeft Swinkels nooit gedacht. Daarvoor heb ik dit werk altijd ;jel fe graag gedaan", zegt hij. llaar nu hij 65 wordt komt er 'if voor hem - de oudste van broers Swinkels - een einde aan zijn lange carrière bij Bava- •a Wel blijft hij als commissaris wokken bij het familiebedrijf. ■Jan heeft zich ontwikkeld van hardwerkende straatventer een wijze man," zegt Peter winkels, „en als zodanig blijft 1 natuurlijk van onschatbare 'aarde voor Bavaria." ■'laar eerst gaat Jan Swinkels vakantie. „In een bedrijf als Wc i?nze maak ie lam§e dagen. r™eken van zestig uur zijn ooh ,uitzondering- Ik heb me voorgenomen om 's avonds am acht uur thuis te zijn, maar ls me zelden gelukt. Nu ik dat allemaal. Daar zal ik even aan moeten wennen. Het lijkt me verstandig om er eventjes tus senuit te knijpen, zodat ik wat afstand kan nemen van het werk." Jan Swinkels werd geboren in de schaduw van de brouwerij. Als oudste zoon was hij voorbestemd om zijn vader op te volgen als directeur van Bavaria. „Ik zat drie jaar op de handelsschool. Dat was mijn hele opleiding; op m'n twintigste kwam ik in het bedrijf. Ik laadde een vrachtwa gen vol en trok de regio in om ons bier te verkopen. Ik ging pas naar huis als mijn truck leeg was. Op die manier dijde onze klantenkring steeds verder uit. Op het laatst leverde ik Bavaria- bier in heel Brabant en Lim burg." In de jaren '70 opende Bavaria de aanval op de Nederlandse markt. De familie Swinkels startte een uitgebreide reclame campagne. „Uit onderzoek bleek dat nogal wat mensen ons zagen als een Duits biermerk," legt Peter Swinkels uit. „Daarom legden wij in onze reclame sterk de nadruk op onze Brabantse afkomst: 'Bavaria, sinds 1719 volgens familietraditie gebrou wen In ons eigen Brabant'. Dat werd een geweldig succes. Bava ria ontwikkelde zich allengs tot Jan (l) en Peter Swinkels op het terrein van Bavaria in Lieshout. een nationaal biermerk dat in heel Nederland goed verkocht werd." De concurrentie was groot. Veel kleinere brouwerijen uit de pro vincie legden het loodje. Maar Bavaria overleefde, en groeide zelfs uit tot de tweede brouwerij van Nederland. Een kwestie van inzicht, of gewoon puur geluk? „Ik ben bierbrouwer in hart en nieren," benadrukt Jan Swin kels. „Maar daarnaast ben ik ook ondernemer: ik wil graag dat mijn bedrijf expandeert, en ik ben bereid om tijd en geld te investeren in die groei. Dat ver klaart wellicht het succes van Bavaria; collega's die te lang aarzelden misten de trein." De achterstand op zijn grootste concurrent, Amstel/Heineken, kon Bavaria niet goedmaken. „En dat is maar goed ook," denkt Jan Swinkels. „Bavaria heeft zich ontwikkeld tot een middelgroot bedrijf met 727 mensen in dienst. We zijn groot genoeg om onszelf staande te kunnen houden, maar aan de andere kant is ons bedrijf wel overzichtelijk gebleven - ik ken iedereen in dit familiebedrijf en weet precies wat ik aan mijn mensen heb. Van mij hoeft Ba varia niet per se de grootste te worden; ik vind het goed zoals het nu is." Om zijn positie op de Neder landse markt te handhaven stip pelde Bavaria enkele jaren gele den een nieuwe reclame-strate gie uit. „We presenteerden ons bier nadrukkelijk als een ge- De waarschuwingen van de president van De Nederland- sche Bank aan het adres van de regering in het algemeen en de minister van Financiën in het bijzonder hebben altijd al iets van een ritueel. Hij eet vrijwel wekelijks een hapje met de minister van Financiën en heeft hem dus via zijn jaarverslag echt geen verras singen te bieden. Maar in verkiezingstijd wint de politicus het wel heel vlot van de bewindsman en wordt de kritiek van Duisenberg bliksemsnel afgedaan alsof diens kijk op de overheidsfi nanciën een beroepsdeforma tie is. Het orakel van het Frederiksplein heeft gespro ken, zand erover. In de media wordt van de weeromstuit de kritische noot in het verslag versterkt weer gegeven. Positieve opmerkin gen over wat het kabinet in de afgelopen drie-en-een-half jaar heeft laten zien, staan er wel degelijk in, ook al vormen die als altijd de aanloop naar alinea's vol bezwaren. Een telkenjare terugkerend motief in Duisenbergs kritiek is het financieringstekort van de overheid en de daaruit voortkomende staatsschuld. De Bank-president weet als oud-minister van Financiën natuurlijk maar al te goed dat het niet meevalt om aan de vooravond van verkiezingen recht in de financiële leer te blijven. Maar dat is voor hem nog geen reden te billijken dat ook het kabinet Lubbers/Kok de verleiding niet kon weer staan de stemming onder de kiezers te verhogen door een lastenverlichting van miljar den in het vooruitzicht te stel len, onderwijl het tekort met kunst en vliegwerk binnen de perken houdend. Die lasten verlichting is overigens niets anders dan het teruggeven van te veel betaalde belasting, want in feite zit het kabinet met de collectieve lastendruk zeven miljard gulden boven de doelstelling. Als Kok - in plaats van vijf procent korting te geven - de eerste tranche KPN-aandelen op straat zou uitdelen, kon hij dat zowat gladstrijken. Wat er volgens Duisenberg met de PTT-miljarden moet gebeuren, is duidelijk: de staatsschuld aflossen. Die schuld is inmiddels gestegen tot de astronomische som van 365.5 miljard. Eiker baby draagt bij zijn geboorte al een last van ruim 24 jpilje,,. zou Hans Wiegel in zijn beste da gen niet verzuimd hebben te zeggen. De omvang van die schuld, en de nog steeds voortgaande groei daarvan, is om een paar redenen zorgelijk. In de eer ste plaats omdat de overheid van elke gulden die ze bin nenkrijgt al achttien cent kwijt is aan rente. Daar zou je in het onderwijs, de bejaar denzorg of de milieusector een aardig potje mee kunnen breken. Vervelend is ook dat die staatsschuld een dikke (zij het de enige) onvoldoende is op het rapport dat toelating geeft tot de Europese Monetaire Unie. Europa heeft een aantal criteria aangelegd waaraan de deelnemende landen moeten voldoen, willen zij zich kwali ficeren voor de Unie en de gezamenlijke munt. Op het punt van de staatsschuld is die norm vastgesteld op maxi maal zestig procent van het bruto binnenlands produkt. De Nederlandse staatsschuld kroop vorig jaar naar 81 pro cent. De andere drie rapport cijfers (inflatie, lange rente en overheidstekort) waren vorig jaar wél voldoende. Er is ove rigens niet één land zonder onvoldoendes. Betrekkelijk is de staatsschuld - in weerwil van het afzichte lijk hoge bedrag - echter ook. Tegenover de collectieve schuld staat een particulier vermogen dat die schuld verre overtreft. De Robeco Groep, die gretig in die vijver vist. heeft onlangs de omtrek er van aangegeven: 1345 miljard gulden bedraagt volgens deze instelling het financieel ver mogen van Nederlandse parti culieren. En daar is het wo- ningbezit niet eens bij inbe grepen. Veel van dat vermogen ligt te rijpen in de pensioenkassen, en een groot deel is in beheer bij verzekeraars, al dan niet om daarmee straks lijfrentes uit te kunnen keren. Pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen plegen hun vermogens grotendeels te beleggen 'irrsfaatsschuld om dat de hoofdsom daar veilig is en het rendement verzekerd. Wat dus de zorg is van Dui senberg. is het zwitserleven- gevoel van een heleboel ande re Nederlanders. notsmiddel," verduidelijkt Peter Swinkels. „Onze nieuwe slogan luidde: 'Zo, nu eerst een Bava ria...' De Nederlandse consument kende Bavaria inmiddels - nieuwe marktonderzoeken be vestigden dat wij een naamsbe kendheid van 98 procent genoten - en moest nu over tuigd worden van het feit dat hij op z'n tijd gerust een lekker pilsje mocht drinken." Sinds gisteren staat Peter Swin kels (49) aan het hoofd van het familiebedrijf. Hij reist al een aantal jaren door Europa om Bavaria in het buitenland te in troduceren. In Spanje doet Ba varia het redelijk goed. Maar in veel andere landen is nog heel wat winst te boeken. Stapje voor stapje zal Peter Swinkels die buitenlandse markt proberen te veroveren. „Ik heb het geluk dat Bavaria een fami liebedrijf is," zegt hij. „Dat geeft mij de kans om onze zaak rustig uit te bouwen. Een bedrijf dat genoteerd is aan de beurs moet scoren, dat moet elk half jaar resultaat laten zien als het de koers van zijn aandelen op peil wil houden. Bij ons ontbreekt die druk gelukkig. Natuurlijk proberen ook wij ons bedrijf ver der te ontwikkelen, maar daarbij kunnen we zelf het tempo bepa len." Jan en Peter Swinkels behoren tot de zesde generatie Swinkels die in Lieshout bier brouwt. De volgende generatie - de zevende - loopt zich achter de schermen al warm. Het is de bedoeling dat zij het roer straks overneemt. Ford boekt forse winstverbetering New York - Ford, het op één na grootste Amerikaanse autocon cern, heeft 1994 uitstekend ingezet. Over de eerste drie maanden van dit jaar werd 904 miljoen dollar winst geboekt tegenover 572 miljoen dollar in het voorgaande kwartaal. Het enige minpuntje is dat Fords marktaandeel terugviel van 25,7 naar 24,8 procent. De omzet steeg van 6,8 miljard tot 30,4 miljard dollar. NOB verdrievoudigt nettowinst Hilversum - De nettowinst van het Nederlands Omroep Bedrijf (NOB), het vroegere facilitaire bedrijf van de NOS, is vorig jaar ruim verdrievoudigd van 5,26 miljoen tot 17,91 miljoen. Het bedrijfsresultaat nam met 30 procent toe tot 17,42 miljoen. Dit is het beste resultaat sinds de verzelfstandiging in 1988. De sterke stijging van de nettowinst is te danken aan de afwezig heid van buitengewone lasten in 1993. In 1992 bedroegen die nog 5,6 miljoen. Bestuur Ballast Nedam uitgebreid Amstelveen - De Raad van Bestuur van Ballast Nedam is uitgebreid van drie tot vijf leden. De nieuwe bestuursleden zijn ir. J.W. Ludwig (56) en drs. M.J.F. Weck (50). De benoemingen gaan in per 19 mei. Met de komst van Ludwig als algemeen directeur van Ballast Nedam Baggeren in de concernleiding zijn de baggeractiviteiten van Ballast nu ook rechtstreeks op dat niveau vertegenwoordigd. Het baggeren is slechts goed voor 10 procent (zo'n 250 miljoen) van de omzet van Ballast Nedam. Ludwig is ook secretaris van de Vereniging Centrale Baggerbe- drijf.Weck komt van de Ballast Nedam Groep, die vooral actief is in Saudi-Arabië. De drie al zittende leden zijn ir. R.B. Schermer (voorzitter), ing. J. A. Holleman en G.N.G. Wirken. Parlementair onderzoek Crédit Lyonnais Parijs - De Nationale Vergadering in Frankrijk heeft donder dagavond zoals verwacht besloten tot het instellen van een parlementaire enquêtecommissie voor een onderzoek naar de gang van zaken bij de noodlijdende staatsbank Crédit Lyonnais. Het parlementsbesluit werd genomen met algemene stemmen. De commissie komt onder leiding de staan van de voorzitter van de Nationale Vergadering, Philippe Séguin. .Crédit Lyonnais boekte over 1993 een verlies van 6,9 miljard franc (bijna f 2,3 miljard). De bank heeft door het lichtzinnige kredietbeleid onder de vorig jaar afgetreden topman Jean-Yves Haberer enorme stroppen geleden, in vooral in de onroerend-goedsector en de filmindustrie. Daarbij was ook Credit Lyonnais Bank Nederland betrokken. In maart werd een reddingsplan bekend gemaakt dat de Franse Staat vele miljarden gaat kosten. 'Polissen Vie d'Or zeker 75 procent' Den Haag - De polishouders van Vie d'Or krijgen minimaal 75 procent van hun ingelegde gelden als eerste inleg ten behoeve van hun nieuwe verzekering bij Levob-dochter Twenteleven. Dat is althans de inschatting van de Belangenvereniging Polis houders Vie d'Or (BPV). Afhankelijk van het tijdstip waarop de verzekering bij Vie d'Or is afgesloten en het sindsdien behaalde rendement kan dat percentage volgens de BVP oplopen tot 110 procent. Het kortingspercentage per polis wordt vastgesteld, zodra de rechtbank in Den- Bosch het verzoekschrift van de Verzekeringskamer voor het overdragen van de polissen heeft goedgekeurd.

de Stem | 1994 | | pagina 7