uandezen massaal op Je vlucht 06-350.220.69 lmerikanen nemen hun dochters massaal mee naar het werk i Bemiddelingspoging in Bosnië geen succes In Jemen dreigt escalatie noord-zuidconflict Een oude man die voor het eerst stemt, van zoiets word je koud' MET DAGBLAD DE STEM GRATIS NAAR ONZE JONGENS chappen en chappen en jSTEM BUITENLAND A5 rkgelegenheid 'mtelijke Ordening at aat, Landbouw, sserij en dheid en Cultuur Éegeerakkoord ïi Italië ndheid en Cultuur en ïnschappen mdheid en Cultuur en n mdheid en Cultuur en n Waarnemers Van Veldhoven en Dees dag en nacht bezig in Zuid-Afrika mdheid en Cultuur en ^rkiezingen vreedzaam ten einde Bericht uit Zuid-Afrika BUITENLAND KORT Gezamenlijk asielbeleid Duitsland-Benelux Crisis tussen Teheran en Londen Grote scheepsramp in Kenya Noord-Somalië herroept afscheiding Win een 4-daagse vliegreis tickets voor Nederland - Saoedi-Arafafë Elke week prijs: gratis WKreis erben de Vriesstichting. r. voor Electrotechn. Vakondi ZATERDAG 30 APRIL 1994 en) assau, bij bevordering ice-vrz. FNV; -Dorp, vrz. Sociale Verzekeringsrad eau van het Centraal Bestuur vooi ,qonze correspondent ,,-de Koninck (jsliington - Amerika heeft gloednieuw jaarlijks eve- jnent dat grootse vormen jjieemt en ook naar andere Jen lijkt over te waaien, t is een nationale dag met lange naam: Neem Je ■Mers Mee Naar Je Werk gelopen donderdag was het de $le keer dat Take Our whters to Work Day werd 'ouden. Naar schatting zijn over de gehele VS drie miljoen meisjes van tussen negen en veertien jaar die dag niet naar school gegaan, maar zijn ze met in de meeste gevallen hun moe der, maar veelal ook hun vader, meegegaan naar hun werk. En niet alleen meegegaan om te kij ken maar ook om mee te werken. Alom in het land kon men dan ook meisjes ijzer zien gieten, aandelenorders plaatsen per sa telliet, instrumenten aflezen in cockpits, kabels leggen in de grond, foto's uitzoeken op redac ties van kranten, medicijnen ver strekken aan ziekenhuispatiën ten en wapens afvuren op de schietbaan van de politie-kazer- ne. Ook honderden vaders en moe ders die werkzaam zijn op het Witte Huis hadden hun dochters mee naar kantoor genomen. Dochters van ministers namen deel aan een kabinetsvergade ring onder leiding van president Clinton (wiens eigen dochter Chelsea overigens niet meedeed omdat haar vader en moeder altijd al thuis werken). Neem Je Dochters Mee Naar Je Werk Dag beleefde een jaar gele den zijn eerste aflevering als een lokale gebeurtenis alleen in en om New York. Er deden toen zo'n 500.000 meisjes aan mee. Het initiatief komt van de orga nisatie voor vrouwenemancipa tie 'Ms Foundation for Women'. Voorzitter Marie Wilson spreekt van een spectaculaire ontwikke ling van het idee, nu de tweede keer al zesmaal zoveel meisjes, tot in alle uithoeken van het land, hebben deelgenomen. Ze rekent erop dat volgend jaar zeker tien miljoen Amerikaanse meisjes, zowat de helft van de hele leeftijdsgroep tussen negen en veertien jaar, een dag mee uit werken zullen gaan met moeder of vader. Inmiddels zijn soortge lijke dagen, op nog zeer beschei den schaal, gehouden in Enge land, Japan en enkele Afrikaan se landen. De bedoeling van deze Dag is het veelal tekortschietende zelfver trouwen van jonge meisjes te bevorderen door hen kennis te laten maken met de opwindende mogelijkheden die er in de ware wereld van het werk op hen liggen te wachten. Veel Amerikanen zijn het daar overigens niet helemaal mee eens. De nationale werkdag voor meisjes is dan ook in zijn prille stadium reeds omstreden en lijkt nog volop in de groei naar een meer uitgebalanceerde toekomst. De meest gehoorde vraag sedert afgelopen domderdag is: 'Waarom die dag niet ook voor jongens?' 'Omdat jongens met hun branie dan toch weer het evenement gaan domineren', luidt een herhaaldelijk ant woord. Hoe dan ook weigerde autoproducent Chrysler deze week dochters van werknemers toe te laten tot zijn fabrieken 'uit protest tegen de discriminatie van jongens'. ale Verzekering van het GAK Amsti grootste exodus ooit' Leeuw Rijksgebouwendienst; :chitecten; afd. Stadsvernieuwing en Bestuurlij] enschappelijk milieu-hygiënisch mede- t, vice-vrz. Raad van Bestuur -sterdam; architektuur, stedebouw, onderzoek Verf- en Drukinktfabrikanten; m nologisch adviseur; osch, dir. bij provincie Noord-Brabi tdirecteur Rijksgebouwendienst; ur Milieuhygiëne provincie Gelderlai tneve/Bujumbura (rtr/afp/dpa) - Meer dan een kwart mil- Ruandezen zijn de afgelopen vierentwintig uur de grens itrgevlucht naar Tanzania. Volgens het Hoge Commissariaat t de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) is de grootste en snelste exodus die het ooit heeft gezien. ikotherm, Raamsdonkveer; sbedrijf Buitendijk; e Leeuw: hoofddirectie Smit Internationale; ,-hfd bij Rijkswaterstaat Utrecht; N Breda; us Transport Bergen op Zoom; Rijkswaterstaat Utrecht; genbosch, oud-chef Waterschap bosch, oud-hfd. Rijkswaterstaat Nooi De Aar id se Leeuw 'ir ANWB se Leeuw irdam, actrice; -au, bij bevordering Tanzaniaanse grens ischtten voor een brug nog vluchtelingen. De Ruan- jen zeiden op de vlucht te zijn wegens de rap verslech- iende sjtuatie in het zuiden het land, waar de oorlog ssen Hutu's en Tutsi's snel om .ch heen grijpt. i meldde het UNHCR dat Rua- iese militie-eenheden gisteren it automatische wapens het sir openden op circa 5000 sisen die probeerden een sta in te verlaten in de zuidelijke Cyangugu. Het merendeel a de aanwezigen behoorde tot Tutsi's. Een woordvoerder t de vluchtelingenorganisatie ite hebben, gehoord dat 300 unsen werden doodgeschoten, 'olgens de hulporganisatie Art- tot onze corrrespondent lie - In Italië zijn de drie ehtse partijen die samen s maand geleden de verkie- wonnen, tot een re- j ierakkoord gekomen. iimateur Silvio Berlusconi, de sier van Forza Italia, heeft dat iferen bekend gemaakt na vier onderhandelen met zijn Wigenoten Gianfranco Fini i het Nationaal Verbond en isberto Bossi van de Lega M. Bij het onderhoud waren d Giuseppe Tatarella van het iilionaal Verbond en Roberto toni van de Lega aanwezig, oud-hfd Directoraat VerzetsdeebiemaJijji Berlusconi's nieuw te vor- ffenen WVC; Sticht. Bronovo-Nebo te Den Haag i Aangel. Dir. Managementondersteuni jn, dir. Accountantsdienst WVC; Insp. Staatstoezicht Volksgezondheid; Sticht. Theofaan te Grave; en en Dagverbl. Aalten; Bestuurl. Oper. WVC; ;en, alg. secr. COTG; geneesk. insp. Moederschapszorg eer. Adviescomm. Warenwet; ts; grammamaker ninstenaar; iproducent; gen; «kabinet beide vice-premier hen zijn. «gens Berlusconi zijn zijn Kners het eens geworden over Sloor hem voorgestelde rege erprogramma van onder meer -ider belasting, meer lokale 'lonomie en afslanking van het !'theidsapparaat. Maandag be de besprekingen over de •rilling van de ministerspos- ïter en eigenaar van de Schermverenigk Woensdrecht), vml. dir. Dental Lal t, journaliste, tv-presentatrice; rtm. Residentie Orkest; Fdse Leeuw am; isau ■sum, orthopaed. chirurg; le. en vml. vrz. Bond Generieke Geneesifl' sen zonder Grenzen zijn de afge lopen drie weken in Ruanda.ten minste 200.000 mensen afge slacht. Het Rode Kruis spreekt over 100.000 moorden. De Vere nigde Staten gaan na of er een manier is om een internationaal gerechtshof de leiding van de Ruandese Hutu's te laten vervol ger! wegens volkerenmoord. Ook in buurland Burundi drei gen inmiddels grote slachtpar tijen. Tal van burgers verlieten gisteren het belangrijkste Hutu- bolwerk, de noordelijke wijk Kamenge in de hoofdstad Bu jumbura. Het leger van Burundi, dat voor het menredeel uit Tut si's bestaat, was het stadsdeel, waar 40.000 mensen wonen, bin nengetrokken na een nacht van zware beschietingen. Een mili taire woordvoerder zei dat het leger alleen brandbommen had geworpen om de burgers ertoe te brengen Kamenge en naburige wijken te verlaten. Gewapende bendes zouden met mortiergra naten hebben teruggeschoten. De militairen hadden enkele da gen geleden een kordon gelegd rond Kamenge en eisten dat Hu- tu-rebellen hun wapens neerleg den. Bij een poging van het leger om Hutu's te ontwapenen, kwa men ten minste drie mensen om het leven. De spanningen in Burundi tus sen de Hutu's en het door Tutsi's gedomineerde leger zijn ernstig opgelopen. De afgelopen week zijn bij gevechten honderden mensen gedood. Burundi bleef tot dusver redelijk kalm na de dood van president Cyprien Nta- ryamira. Die kwam ruim drie weken geleden met zijn Ruande se ambtgenoot Habyarimana om het leven, toen hun vliegtuig bij de Ruandese hoofdstad Kigali door een raket werd getroffen. Maar diplomaten vrezen dat het geweld door de actie van het leger overslaat naar de Hutu-ge- bieden in het binnenland. De toestand zou daar gespannen zijn als gevolg van de toevloed van duizenden Tutsi's die het geweld in Ruanda proberen te ontvluchten. Moslims rouwen in Sarajevo bij de begrafenis van twee mannen die in de buurt van de stad werden gedood door een sluipschutter. De slachtoffers waren enkele dagen geleden geëvacuurd uit Gorazde. fotq ap Van onze redactie buitenland Belgrado/Moskou - Westerse en Russi sche bemiddelaars hebben gisteren geen vooruitgang geboekt in hun poging het vredesproces ih Böshië weer op gang te brengen. De 'contactgroep', geleid door de Ameri kaanse ambassadeur Charles Redman en de Russische afgezant Aleksej Nikoforov, sprak met Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, maar het onderhoud le verde geen concrete resultaten op. Volgens het persagentschap SRNA van de Bosnische Serviërs ging het gesprek over een staakt-het-vuren van vier maanden voor geheel Bosnië. Een dergelijke wapenstilstand zou een hervatting van de vredesonderhan delingen tussen de strijdende partijen moge lijk moeten maken. De contactgroep had donderdag een onder houd met de Bosnische president Alija Izet- begovic, die voorstander is van een tijdelijk staakt-het-vuren van twee a drie maanden. De Serviërs, die 70 procent van Bosnië controleren, willen een permanente wapen stilstand. De Bosnische regering zegt dat de Serviërs hierdoor bezet land niet zullen afgeven en een blijvende vredesregeling zul len vertragen. De Russische vice-minister Vitali Tsjoerkin zal niet langer optreden als toponderhande laar in Bosnië. Tien dagen geleden keerde Tsjoerkin woedend en gefrustreerd terug uit Bosnië en gaf bij aankomst in Moskou ongezouten kritiek op de houding van de Bosnische Serviërs. Hij vond dat Rusland alle besprekingen met de Bosnische Serviërs moest stoppen. Die kritiek viel niet in goede aarde bij het Russische kabinet. Met name minister van Defensie, Pavel Gratsjov, (erg pro-Servië) keerde zich tegen Tsjoerkin. Ondertussen zijn Bosnische regeringstropen door linies gestoten van de Bosnische Ser viërs tijdens een omvangrijke tegenaanval op het Vlasic-gebergte in de Centraalbosni- sche regio Travnik. De moslimtroepen hebben aanzienlijk ter rein gewonnen en de bergtop Neokrnje inge nomen, aldus een melding van Radio Saraje vo. Sana (anp) - Een gespannen atmosfeer heerste gisteren in de Jemenitische hoofdstad Sana na twee dagen van he vige gevechten, waarbij een legerkamp van zuidelijke eenheden in de plaats Amran volledig door noordelijke eenheden werd weggevaagd. Gisteren was nog steeds niet duidelijk hoeveel slachtoffers bij dit treffen zijn gevallen. Offi ciële cijfers werden niet bekend gemaakt en schattingen liepen uiteen van ruim honderd tot en kele honderden. Veel overlevenden van de zuide lijke Derde brigade zouden de omringende bergen zijn inge vlucht. Ten minste 60 procent van de aanwezige tweehonderd tanks werd vernield en een on bekend aantal gewonden is op genomen in militaire ziekenhui zen in Sana, aldus militaire bronnen. Onduidelijk is ook nog hoe de strijd is begonnen. Het zuidelijke opperbevel beschuldigde in een communiqué het noorden. De uit het noorden afkomstige presi dent, Ali Abdallah Saleh, gaf in een rede 'het afscheidingsgezin- de zuiden' de schuld. Het is vrijwel zeker dat de huidi ge spanning in Jemen vertragend werkt op de vrijlating van de drie medewerkers van TNO, die eind maart werden gegijzeld. Dat zegt de Jemenitische minis ter van Industrie Ahmed Ali Al- Salimi. „De situatie is er niet gunstiger op geworden voor hen," aldus de minister. „Er spe len nu andere zaken." De situatie van de drie is echter menselijk gezien niet slecht vol gens Al-Salimi, die lid is van het militaire comité van de Zuidje- menitische Socialistische Partij (YSP) en die uit dien hoofde dagelijks contact heeft over de zaak met het Jemenitische mi nisterie van Binnenlandse Za ken. „Ze hebben genoeg te eten en te drinken en er wordt goed voör ze gezorgd." De drie TNO-medewerkers, ing. W. Eldenhorst, dr. G. Jeurissen en ing. J. van der Gun, werden eind maart gekidnapped in Sir- wa, een plaatsje op ongeveer zestig kilometer ten zuidoosten van Sana. Hun ontvoerder is de sjeik (leider) van de Jahm-stam, Mubarak Mashen Al-Zaydi. De sjeik gebruikt de drie TNO-men- sen als pressiemiddel om toezeg gingen los te krijgen van de regering in Sana. Nze verslaggever '«et van Willigenburg - Dag en nacht de weer in een ver en [tomd land. Ad van Veldho rt Ossendrecht, oud-di- jeur van Vastenaktie Ne tland, zit al bijna drie we- w® a Zuid-Afrika. Tweede torlid Dick Dees uit Bre- 's gisteren al terugge- De voorlopige conclusie van Van Veldhoven en Dees is dat de mensen van het IEC, de onaf hankelijke verkiezingscommis sie, een enorm karwei geklaard hebben. Dees is ronduit tevreden over het verloop van de verkiezingen; „De mensen waren heel kalm en waardig. Het was vooral heel emotioneel om dit mee te maken. In Soweto zag ik een man die meer dan honderd jaar oud was. {tomnesburg - Miljoenen Zuidafrikanen hebben gisteren als- hun stem kunnen uitbrengen in de eerste multiraciale Wementsverkiezingen. In zes gebieden waren de verkiezingen tot een dag verlengd. Tot veler verassing is de stemming zonder "eel geweld verlopen. De Onafhankelijke Kiescommissie(IEC) toakt zich nu op voor de moeizame operatie van het tellen van 7 stemmen. •"•'C-leider Mandela vertrouwt erop dat de verkiezingen vrij en ferliik zijn verlopen. „Ik kijk met een gevoel van voldoening, 00P en sterkte naar de toekomst, omdat alle Zuidafrikanen de is geboden hun mouwen op te stropen en verantwoordelij- taken op zich te nemen", zei hij in een vraaggesprek. Oo President De Klerk is overtuigd van het eerlijke verloop van de ««strijd, al sloot hij niet uit dat er onregelmatigheden hebben Plaatsgevonden. e eerste voorlopige resultaten worden zaterdag al verwacht, maandagavond en dinsdagmorgen hoopt de IEL de e uitslag bekend te maken. Die had nog nooit gestemd. Van zoiets word je koud". Het ergste dat Dees als VN- waarnemer overkwam, was de bom die zondagochtend ontplof te bij het ANC-kantoor in zijn standplaats Johannesburg. „He melsbreed zaten wij maar 150 meter van die bom af. Ik was net buiten de stad geweest, en bij het hotel aangekomen, was plot seling alles afgezet. Op zo'n mo ment voel je je niet bedreigd, maar woedend, machteloos. Dat er onschuldigen vermoord wor den door zulke mensen." Van Veldhoven is vanuit de ker kelijke organisatie Empsa als waarnemer gedetacheerd in Tokoza (Oost Rand) en omge ving. Traditioneel geen veilig ge bied. Vlak voor de verkiezingen was Tokoza wereldnieuws door de bomaanslagen in het gebied. Omdat hij steeds op pad is, stuurt Van Veldhoven een fax. Hij schrijft: „De zwarte bevol king is zeer gretig om te stem- men.^ Gisteren gingen de bu reau''s te laat open omdat er geen biljetten waren. Vandaag waren om 9.30 alle stembiljetten op. Die waren nog van de vorige dag. In heel het district Alberton was het wachten geblazen. De mensen hebben uren in de rij Dick Dees foto de stem/johan van gurp gestaan." Geruchten deden de ronde dat de vrachtwagens met de biljetten overvallen waren. Deze werden overigens niet bevestigd. „Het kan ook slechte organisatie of sabotage zijn. Verwonderlijk in deze zogenaamd gewelddadige streek, dat duizenden zwarten het opbrengen meer dan vijf uur te wachten in de brandende zon, zonder drinken en zonder medi sche hulpposten. Niet verwon derlijk is dat ze na vijf uur wachten met een kleine groep ons belagen, omdat ze denken weer belazerd te worden. En ze Ad van Veldhoven foto de stem/dick de boer willen zo graag voor de eerste keer hun stemrecht uitoefenen!" Het geweld in Tokoza speelt zich af in een klein gebied: „Op niet meer dan een vierkante kilome ter, namelijk dat gedeelte van Khumalis Street waar drie hos tels staan. De Inkatha-bewoners ervan liggen voortdurend over hoop met hun overburen die al lemaal ANC heten te zijn. Maar het probleem speelt natuurlijk veel langer en is een erfenis van de apartheid en de thuislanden- politiek." Als enige grote fout van de IEC ziet Van Veldhoven de logistieke organisatie. Mensen die niet te vreden zijn met de verkiezingen of met de uitslag ervan, zullen dat straks aangrijpen om de ver kiezingen als niet vrij en eerlijk te bestempelen. Dees is niet bang dat er bij het tellen van de stemmen iets mis gaat. „In elk stembureau kon iedere partij vertegenwoordigers neerzetten. Elk besluit dat er ter plekke moest worden genomen, is democratisch geweest. En ver geet niet dat er bij het tellen ook waarnemers aanwezig zullen zijn." Andere klachten, bijvoorbeeld van intimidatie, heeft Van Veld hoven ter plekke helpen oplos sen. „In mijn geval zelfs in direct overleg met Winnie Mandela die persoonlijk op kwam dagen, maar de geringe problemen wat graag overliet aan de waarne mers. Ze had waarschijnlijk wel belangrijker dingen aan haar hoofd." Dees; „Om op deze wijze een unieke historische gebeurtenis mee te maken is prachtig. Het belangrijkste is evenwel dat je kimt constateren hoe in plaats van 4 miljoen blanken nu ook 18 miljoen mensen met een andere kleur het recht hebben hun stem uit te brengen." Hoe merk je dat je een bepaalde huidskleur hebt? Dat werkt zo. Je bent 16 jaar oud: je volgt een cursus. Je moet rennen om de bus naar school te halen. De bus stopt. Je stapt in. Iedereen staart je aan. De chauffeur zegt; „Er uit, dit is een bus voor alleen maar blanken." Je stapt uit, verbijsterd. Je rent. Voortaan zul je bij elke bus kijken wat voor kleur de mensen hebben, voor je instapt. Een tweede keer wil je dit niet meemaken. Of: je bent acht jaar en woont in een gezellige buurt met allerlei mensen. Je vader heeft zijn huis zelf gebouwd. Plotseling moet je verhuizen. Jullie buurt wordt een gebied voor blanken. Je komt in een andere, slechtere buurt of in een thuisland terecht. Nooit vergeet je het verdriet van je ouders. Of: je bent 18 jaar en hebt altijd in een witte wijk ge woond, op een witte school gezeten, witte sporten beoe fend. Nooit naar het nieuws gekeken, want dan moest je huiswerk maken. Dan doe je eindexamen. Je gaat met je rugzakje naar Israël en naar Turkije. Daar vragen de men sen je allerlei vreselijke din gen over je land. Je beseft voor het eerst dat je wit bent. Je wordt je voor het eerst bewust van de racisme-pro- blemen in je land. Je komt na een jaar terug en besluit voortaan met open ogen te leven. De apartheid is diep in jezelf verankerd. Ook als anderen van goede wil zijn, ben je op je hoede. Een verandering in afspraken, die tussen gelijken acceptabel is. ervaar je als een bevestiging van je minder waard zijn. Je moet erg sterk zijn om daar overheen te stap pen. Je moet accepteren dat gelijkwaardig zijn, en het heb ben van gelijke mogelijkhe den, toch een ongelijk resul taat kan opleveren voor jouw persoonlijkheid. De overstap van iemand zijn op basis van kleur, naar iemand op basis van eigenwaarde is erg moei lijk. Dat zal de tragiek van Zuid- Afrika zijn de komende jaren. als de uitkomsten van deze verkiezingen worden geaccep teerd: de herordening tussen mensen, die door blank en zwart wordt gevreesd. Elk heeft een eigen manier om dat verwoorden. Sommige oudere blanken schakelen in de derde versnelling en zeg gen; dit hebben wij altijd ge wild, en gaan voorbij aan het comfortabele apartheidsleven dat ze hebben gehad. Door Josephine Verspaget „Langzaamaan zullen we de situatie van de mensen in de Townships verbeteren," zegt een oudere dame van de Na tionale Partij. „Bent u er wei eens geweest?" vraag ik. „Nee," zegt ze, „maar ik heb het op tv gezien." Jonge blan ke mensen weifelen meer. „Wij hebben geen voorsprong meer op de arbeidsmarkt, geen recht op een baan zoals vroeger. We moeten delen met zwarte jongeren die van de universiteit komen. En er is al zo'n grote werkloosheid." Het droevigst zijn de vooruit zichten voor zwarte jongeren van zeventien jaar en ouder die nooit naar school zijn ge weest. Ze zijn zonder hoop, zonder initiatief, verslaafd aan alcohol en drugs. Zij vor men de potentiële brandhaard van het nieuwe Zuid-Afrika. Ze zijn de blijvende slachtof fers van apartheid. Er is geen andere keus dan hen te hel pen de hoop terug te vinden. Vandaag verlaat ik Zuid-Afri ka. Terug naar de verkiezin gen in Nederland. Ik weet niet wat de uitkomst is. Ei genlijk vind ik dat onbelang rijk. Als iedereen het resul taat maar accepteert. Als er maar vrede komt in Zuid- Afrika. De les van Zuid-Afri ka is, dat discriminatie tot vernietiging leidt. Op naar 3 mei. Josephine Verspaget uit Breda is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Ze was de afge lopen dagen een van de inter- nationale waarnemers bij de - verkiezingen in Zuid-Afrika. Vandaag het slot van haar 'berichten uit Zuid-Afrika'. Wittem - Gisteren hebben de drie Benelux-landen en Duitsland afgesproken om nauwer te gaan samenwerken met betrekking tot het asielbeleid. De samenwerking heeft betrekking op onder meer de verwijderingsproblematiek, het verlenen van visa en het afwerken van asielaanvragen. Het is de bedoeling dat het aanvragen van asiel in meerdere landen tegelijk onmogelijk wordt. Teheran - Tussen Groot-Brittannië en Iran is een nieuwe crisis ontstaan, nadat Londen Teheran heeft beschuldigd van steun aan het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Iran heeft fel geprotesteerd tegen de beschuldiging van Londen dat het de IRA van wapens en geld voorziet. De Britse aantijgingen aan het adres van Teheran zetten de relatie tussen beide landen opnieuw onder druk nadat eerder wijlen ayatollah Khomeini in 1989 een doodvonnis had uitgesproken tegen de Britse schrijver Salman Rushdie wegens zijn boek De Duivels verzen, Nairobi - In de haven van de Kenyaanse stad Mombassa zijn gisteren meer dan zeventig mensen verdronken toen een veer boot kapseisde. Zeker tweehonderd mensen, veelal forenzen, worden nog vermist. Zeventig lijken zijn inmiddels geborgen en liggen op het strand voor identificatie. Addis Abeba - De Somalische Nationale Beweging, die twee jaar geleden eenzijdig de onafhankelijkheid van Noord-Somalië uitriep, heeft de afscheiding gisteren herroepen en voorgesteld om een federaal verband aan te gaan met de rest van Somalië. Abdulrahman Monakked Ali, de voorzitter van de beweging, maakte dit bekend na vier dagen besprekingen met generaal Mohamed Farrah Aidid, de voorzitter van de Somalische Nationale Alliantie, die het zuidelijke deel van de Somalische hoofdstad Mogadishu in handen heeft. (ADVERTENTIE) Teleworld - Postbus 591W 3008 PD Rotterdam Dit 06-intotmaüenumnwr Rost 1 gulden per minuut Deze aktie loopt tot 8 ium 1994

de Stem | 1994 | | pagina 5