Week nd Los Angeles twee jaar later Markenlanden >lijk werkende verkoper of verkoopster E OPROEP precies twee jaar geleden stond het stadsdeel South Central van Los Angeles in brand. Op 29 april 1992 braken daar de gewelddadige rellen uit die tientallen mensen het leven kostten en duizenden gewonden eisten. De onlusten volgden op een gerechtelijke uitspraak: een blanke jury oordeelde dat vier blanke agenten niet schuldig waren aan zware mishandeling van een zwarte automobilist, die te hard reed. Maar dankzij een video-amateur die op zijn balkon zijn nieuwe camera probeerde, had heel de wereld echter kunnen zien hoe Rodney King door de vier agenten uit zijn wagen werd getrokken, op de grond gegooid, afgeranseld en geschopt. 31 AZIJNMEDEWERKER/ (PLAATSADMINISTRATEUR m witteveen ENTHOUSIASTE GASTVROUW COUPEUSE Een op de tien mensen is illegaal protserige rijkdom grenst aan ongekende armoede De zaak Rodney King heeft niets opgelost. Het wachten is op de volgende uitbarsting' \PRIL 1994 X 63 ZATERDAG 30 APRIL 1994 g de Markenlanden en administratie: 'en 9-11 - Zevenbergen es: Postbus 18, i Zevenbergen n 01680-23350. Algemeen Maatschappelijk Werk zoekt z.s.m. iur per week die samen met een directe col- i plaatsen Dinteloord. Fijnaart en Willemstad en. onaris is verantwoordelijk voor een juiste g van de taken van het A.M.W. Hij is verant- verschuldigd aan en pleegt overleg met de irdinator streekgewest. langstelling gaat uit naar personen die imatige psychosociale hulp kunnen verlenen hulpvrager en/of diens sociale omgeving, ete hulp en informatie kunnen verlenen: zoek en rapportage kunnen verrichten; in signaleren, belangen van de hulpvrager be en en preventie-activiteiten kunnen verrich- orkeur ervaring hebben met budgettering en dsanering; ijdrage kunnen leveren aan de beleidsvoering e instelling; x 24 uurs bereikbaarheidsdienst mee kun- erzorgen; nname bereid zijn tot inschrijving in het Be- iregister van Maatschappelijk Werkers. ze functie vragen wij: ifgeronde relevante HBO-opleiding ge- op de functie; ninimumleeftijd van 22 jaar; bezit van een rijbewijs en de beschik- over een auto. inten woonachtig in het werkgebied genie voorkeur. ïidsvoorwaarden zijn conform de CAO- Het salaris zal liggen tussen de 3391,52 129,60 bruto op full-time basis per maand. atie en sollicitatie erdere informatie over de functie kunt u op werkdagen tussen 09.00 en 11.00 uur evr. P Disch, rayoncoordinator streekge- 1652-16480). eïnteresseerd bent en aan de gestelde ei- Idoet, nodigen wi| u uit vóór 9 mei a.s. te en met een schriftelijke sollicitatie t.a.v. .G, Tacq, staffunctionaris personeelsza- eze advertentie is eerder verschenen in bants Nieuwsblad van 19 maart jl Dege- daarop hebben gereflecteerd behoeven eer te reageren. loie kans voor jou rukke en gezellige LEVI'S STORE aan de enstraat 123 te Breda kan worden geplaatst In full-time baan van 38 uren per week een Door Hetty van Rooij tot 20 Jaar met een M.D.S., HAVO of I diploma. (e sollicitatiebrief en c.v. met bijvoeging van :ente pasfoto naar: Original Levi's Stores (LSBR) \tbus 140 10 AC Tilburg tiburg B.V. heeft ruim 25 medewerkers verspreid over tigingen in Roosendaal en op het industrieterrein Ha- Onze vestiging te Hazeldonk is gespecialiseerd en toon- id in de regio voor wat betreft remmenreparatie en -on- bij vrachtwagens. Voor deze vestiging zijn wij op zoek j enthousiaste inhoud: leheren van de magazijnvoorraad, lannemen en beoordelen van werkzaamheden voor de plaats: naken en controleren van de werkplaatsfacturen eisen: schikt over een technische achtergrond (bijv. MTS); nt commercieel aangelegd en bent jonger dan 30 jaar; eft een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsgevoel; eft ervaring in de branche, t u van ons verwachten verantwoordelijke functie in een gezonde en groeiende or- satie; prettig team om in te werken; goed salaris en prima secundaire arbeidsvoorwaarden, uw brief met C.V sturen naar A. van Tilburg Truck Tech- v. T. van Tilburg, Den Aart 8,4891 RR Rijsbergen w ons filiaal Karrestraat 17 te Breda zijn wij ek naar een: leeftijd van 30 tot 40 jaar, die flexibel naar is als verkoopster/gastvrouw modezaak, waar kwaliteit en service es- eel zijn. ns zijn wij op zoek naar een thuiswerk. :orte schriftelijke reaktie is welkom bij: VITTEVEEN MODE B.V. t.a.v. Mevr. Moller 'ostbus 383 4940 AJ Raamsdonksveer Een Koreaanse winkelier heeft een wapen aangeschaft om zijn zaak te kunnen verdedigen. Veel van zijn landgenoten hebben hun winkels moeten sluiten. foto ap Een beeld van de gewelddadige rellen van twee jaar geleden in Los Angeles. Volgens deskundigen zijn de oorzaken van die geweldsuitbarsting nog steeds niet weggenomen. Het feestje vindt plaats in een rustige buurt in Los Angeles, waar na zonsondergang nie mand meer op straat is. Uit het huis waait Afrikaanse muziek. Tegen midder nacht staat een aantal blanke feestvierders, glas in de hand, te praten in de tuin. Een van de zwarte gasten loopt naar hen toe en vraagt nadrukkelijk of ze naar bin nen willen gaan. Waarom? Hij toont een pistool op zijn heup, glimlacht beleefd en verzet geen voet voordat de tuin weer leeg is. Op straat is geen enkele beweging. Maar de straat ligt in de wijk in Los Angeles die South Central heet. „Een lijfwacht," verklaart later de zwarte gastheer achteloos. „In deze buurt zijn de afgelopen jaren acht mensen neergeschoten. Een aantal van hen werd het slachtoffer van 'casual shootouts', neergeschoten vanuit een voorbijrijdende auto, voor hun huis, in de tuin. And I want no trouble at my party, man!!!!!" De woede, de verbijstering en de frustratie in de getto's van Los Angeles leidde precies twee jaar geleden tot oproer, plundering, brandstichting, mishandeling en moord. Het duurde vier lange da gen, en het gebeurde op een schaal die Amerika niet meer gezien had sinds de rellen die volgden na de moord op Marin Luther King in 1968. Nu, twee jaar later, zijn de gevol gen van de Rodney King-onlusten nauwelijks meer zichtbaar. Of het zou moeten zijn dat er opvallend veel voornamelijk kleinere winkels brede en bontgekleurde spandoe ken dragen: 'Grand Re-opening'. De uitgebrande winkels zijn geslo ten of hersteld, het puin is ge ruimd, de geplunderde auto's zijn van de straat en de doden zijn begraven. South Central gaat zijn gewone gang, het is er 's avonds zeer rustig op straat. En Rodney King lijkt vergeten. De gevolgen van recente aardbevingen en de vraag wanneer de volgende 'big one' komt, houden Los Angeles veel meer bezig dan het probleem hoe nieuwe rassenonlusten in de toekomst voorkomen kunnen wor- Maar de rellen hebben diepe spo ren getrokken, al zijn ze aan de oppervlakte moeilijk te traceren. Voor vele kleine, vaak Koreaanse zaken is er geen 'Grand Re-ope ning' meer mogelijk. De orgie van geweld, die hun winkel uitgebrand en leeggeroofd achterliet, is voor veel middenstanders de doodklap geweest. En de opstand van arm Los Angeles heeft met name de beter gesitueerde zwarte gemeen schap geconfronteerd met de vraag waar nou eigenlijk haar loyahteit ligt Ditmaal was het Rodney King die'de klappen kreeg. Maar wie garandeert de zwarte Amerikaan dat niet hij de volgende keer aan de beurt is? Ik heb vier dagen hier in huis eezeten en ik wist dat om de hoek fn de winkelstraat de rellen raas den vertelt de zwarte gastheer Pheiix. Ik hoordeibmtende sirenes gen, vreselijk, verschrikkelijk. Maar er was ook een andere kant. Door de Rodney King-rellen werd de hele wereld geconfronteerd met de verrotting van de Amerikaanse politie en de rechtsongelijkheid van het Amerikaanse systeem. Als je zwart bent, ben je kansloos. En al die volkomen kansloze mensen, die niets te verliezen hadden, die niks hadden en nu nóg niks heb ben, die pikten het ineens niet meer. Dat was fantastisch, dat was een geweldige ervaring, en daar was ik getuige van. Ik heb vier dagen in huis gezeten. Er kwamen mensen langs met kratten bier waarvan ik wist dat ze gejat waren. We keken televisie, we dronken bier en we hebben eindeloos ge praat. Het zijn de meest emotionele dagen van mijn leven geweest." De opstand van de armen begon in een stad waar de tegenstellingen schrijnend en een Westers land anno nu onwaardig zijn. In Los Angeles, waar minstens een op de tien mensen illegaal leeft, grenst protserige rijkdom aan ongekende armoede. Op Rodeo Drive staan.de duurste auto's voor de duurste winkels van de wereld. Bordjes waarschuwen dat er niet gebedeld mag worden. Zwarte portiers, in uniformen met pet en goudgalon, brengen hun dag door met het open en dicht doen van de deur en het beleefd groeten van de doorgaans blanke clientèle. Zij zien er per soonlijk op toe dat eventuele ar moedzaaiers geen kans maken. Mocht dat problemen opleveren, dan zitten in een geparkeerde poli tieauto twee agenten klaar. Hier heerst de luxueuze rust die alleen met veel geld gekocht kan worden. Hier valt zonder Credit Card voor niemand iets te halen. Twintig minuten verderop beheert de Presbyteriaanse kerk een ge bouwtje waar vrijwilligsters voed sel uitdelen aan de allerarmsten. In 'greater Los Angeles' leeft ongeveer 15 procent onder de armoedegrens. Waar de staat het laat afweten, bedrijft de kerk pure liefdadigheid. Wie beneden het bestaansminimum leeft en kan aantonen dat hij legaal in Amerika en niet dakloos is, mag in het kleine gebouwtje wekelijks een aanvulling op het gezinsrant soen halen. In de plastic zakken die klaar staan om te worden uitge deeld, gaat een kilo rijst, een blik soep, een ingevroren brood, baby voeding en een blik zuidvruchten op sap. Het aanbod hangt vrijwel volledig af van giften en gaven, en van wat de levensmiddelenindus trie aan overschot wil afstaan. Het ruikt er naar verse verf. De uitdeelpost heeft de Rodney King- rellen twee jaar geleden ternau wernood overleefd. Het gebouw werd leeggepunderd, het spaarza me meubilair kort en klein gesla gen. Er was niet eerder geld om het interieur weer een beetje in een redelijke staat te brengen, maar het werk is de afgelopen twee jaar gewoon doorgegaan. De mensen die tussen twee en vier binnenschuife- len om hun wekelijkse plastic zak te halen, wringen zich op de stoep tussen twee scheef geparkeerde Bentleys door die betere tijden hebben gekend. „De Rodney King-opstand was geen zwarte opstand, al is dat beeld wel door de media naar bui ten gebracht," zegt Ruben Lizardo, directeur van een particuliere or ganisatie voor multiculturele sa menwerking. „Het was een opstand van de armen, maar het tragische is dat hun boodschap niet is verstaan. In de getto's groeit een generatie op die geen toekomst heeft, en die niet leert dat je een conflict ook op een andere manier kan oplossen dan door geweld. Er worden in Ameri ka steeds meer gevangenissen ge bouwd en steeds minder scholen. Deze stad wordt doormidden ge deeld door racisme en de scheids lijn loopt tussen arm en rijk. De politie van Los Angeles en de be scherming van de wet zijn er niet voor gekleurde mensen, of ze nou zwart zijn of Aziatisch of Latijns- Amerikaans." Lizardo's Multicultural Collabora tive (MCC) is een van de organisa ties die zijn opgericht naar aanlei ding van de rellen van 1992, en die zoeken naar oplossingen om ge weld in de toekomst te voorkomen. Lizardo ziet met zorg hoe Los An geles steeds donkerder gekleurd en steeds armer wordt, terwijl de wel gestelde blanken wegtrekken. „De Rodney King-zaak was alleen de lont in een kruitvat," zegt hij. „In de getto's van deze stad worden mensen van verschillende etnische afkomst, zonder werk, zonder geld en vaak zonder huis, gedwongen om de strijd aan te gaan om de schaarse middelen die voor hen beschikbaar zijn. De economische omstandigheden worden steeds slechter, en van enige sociale struc tuur is nauwelijks sprake meer. MCC probeert mensen bij elkaar te brengen en ze te bewegen tot sa menwerken. Als je de armste woonbuurten sterker en leefbaar der maakt, dan komt de communi catie vanzelf op gang. En oplossin gen vind je alleen door te praten." In een ander kantoortje in de bin nenstad van Los Angeles huist een even bescheiden organisatie die zich. heeft vastgebeten in wat zij beschouwt als een bron van sociale orust en ellende: de politie van Los Angeles. Directeur Karol Heppe van Police Watch ziet niets in de weg van de geleidelijkheid die Ru ben Lizardo voorstaat. Ze praat als een mitrailleur en wijst de beschul digende vinger naar de LAPD, the Los Angeles Police Department, de organisatie waarvan de vier agen ten die Rodney King mishandelden, deel uitmaakten. Police Watch bestaat al twaalf jaar, en is opgericht om slachtof fers van politiegeweld bij te staan. De organisatie zorgt voor rechts bijstand, verschaft informatie over de rechten van de burger en de plichten van de agent, helpt bij het indienen van klachten en probeert de publieke opinie te beïnvloeden. Een rapport van Amnesty Interna tional maakte twee jaar geleden duidelijk dat het gebruik van ge weld binnen de politie van Los Angeles veel te vanzelfsprekend is, en dat geweld is volgens Karol Hepp onveranderlijk gericht tegen de armen in de samenleving. „Die kennen hun rechten niet en kunnen zich niet verdedigen." Volgens Heppe stuurt LAPD agen ten de straat op die onvoldoende geschoold zijn en onvoldoende voorbereid worden op hun taak. Bovendien worden ze onderbetaald gebeurd? Het was heel verwar rend. De moorden en de plunderm- de televisie wat er Los Angeles, de stad wordt doormidden gedeeld door racisme en de scheidslijn loopt tussen arm en rijk. foto archief de stem foto ap en zijn hun werkomstandigheden slecht. „In hun opleiding ligt de nadruk niet op psychologische, maar op fysieke aspecten. Een goe de politieagent moet in staat zijn om door te praten de de gemoede ren te bedaren. Heel veel situaties zouden ze kunnen oplossen zonder iemand te arresteren, maar daar zijn ze absoluut niet op getraind. Het is meteen: hup, plat tegen de auto en de handboeien om. Als het kan een beetje strak." Volgens Heppe is de politie van Los Angeles een geïsoleerde en onvol doende gecontroleerde macho-or ganisatie, waar zowel racisme als seksueel geweld tegen vrouwen ge accepteerde verschijnselen zijn. Twee berichtjes in de Los Angeles Ti mes van diezelfde dag illustreren haar woorden. Hoofdcommissaris Mattox bevestigt dat dat de politie moeite heeft met het recruteren van vrouwelijk personeel, en be treurt het feit dat de dienst een 'vijandig oord voor vrouwen' is. In het andere bericht wordt melding gemaakt van vier aanklachten te- gen de politie wegens zware mis handeling. „Binnen de politie wordt niet ge praat," zegt Heppe. „Als een agent iets ziet wat niet door de beugel kan, dan houdt hij zijn mond. Zo niet, dan wordt hij bedreigd. Of er gebeuren opeens vervelende dingen met zijn auto. Door die zwijg-cul- tuur zijn we in het verleden uitste kende agenten kwijtgeraakt. Want wat doe je, als je deugt en je ziet hoe je collega dagelijks mensen mishandelt of misbruikt? Dat stap je eruit!" 'Los Angeles Police Department- they treat you like a KING,' staat op de T-shirts die in Los Angeles voor grof geld verkocht worden. Karol Heppe vindt dat geen leuk grapje; het is de werkelijkheid waarmee ze iedere dag geconfron teerd wordt. Voor haar ligt het verschil tussen Rodney King en alle andere slachtoffers uitsluitend in het feit dat de mishandeling van King gefilmd werd, en daardoor wereldwijd aandacht kreeg. „De andere zaken zijn twee alinea's in de krant, als het meezit. In de afgelopen twee jaar heb ik klach ten over mishandeling onder ogen gehad die minstens even erg waren, maar geen enkele publiciteit ople verden. De zaak Rodney King? Een strovuur dat even aandacht kreeg. Voor de lange termijn heeft die zaak niets opgelost en niets opgele verd. South Central is niets beter af. En het wachten is alleen op de volgende uitbarsting."

de Stem | 1994 | | pagina 37