DE STEM CSSON T&T Heimee naar het défilé IISCH SPECIALIST .ERKOPER ET PIT (M/V) IRK0PERS (m/V) i zit niet achter de geraniums van paleis Soestdijk. Ze [oekt nog wel eens de zwaksten van de samenleving, ze puzzelt op z'n tijd een sherrytje en Oma van Oranje staat zelfs nog |de skies. n Telecommunicatie B.V. Oranje toeters. Oranje taartjes. Oranje vlaggetjes. Oranje vla. Het doet af en toe pijn aan je ogen, maar allerlei leuks en lekkers krijgt vandaag de kleur van het Koninklijk Huis. De prinses was gedurende haar regeerperiode van 31 jaar mens onder de mensen Ondanks stormen bleef Juliana als koningin zeer populair bij de Nederlanders Wat is er nog over van het ouderwetse oranjegevoel? VVS/-. Italië volgens Mare Leijendekker Prominenten voorspellen uitslag Los Angeles twee jaar na dato PRIL 1994 X 7 arketing and Sales Zakelijke markt delijk voor de marketing en verkoop ïd assortiment bedrijfscommunicatie- elefoontoestellen. Dankzij onze positie en de huidige ontwikkelingen groeit >rtefeuille sterk. Dit maakt uitbreiding van ons team technische ondersteuning ungeert u als intermediair tussen PTT, >rs en gebruikers enerzijds en Ericsson an u worden o.a. de antwoorden diepgaande, technische vragen. Deze namelijk betrekking op ons succesvolle Distribution System, de ACPI 000. allen ook de systemen die hieraan unnen worden, inclusief alle hard- en e verantwoordelijk voor de technische an deze produkten, o.a. door het van implementatie-specificaties en het jn technische opleidingen. specialist bent u ook de adviseur en en aanzien van de technische aspecten 's op andere afdelingen zoals verkoop, en produktmanagement. inische specificaties van de produktrange u regelmatig contact met de Zweedse tschappij. Uw opleiding ter oriëntatie, in Nederland en mogelijkerwijs in standplaats voor deze ambulante functie iu unctie zoeken wij contact met kandidaten een relevante opleiding op HTS-niveau jaren ervaring in een soortgelijke functie, over goede communicatieve vaardig- bent u stress-bestendig en in voor- evallen bereid tot het werken buiten de rrktijden. informatie over de functie kunt u contact met de heer F. Verdoold, telefoon 43. enden worden uitgenodigd hun schrif- icitatie met curriculum vitae, te zenden 3uw drs M. van den Corput, Ericsson nicatie B.V., Postbus 8, 5120 AA Rijen, jlogisch onderzoek kan deel uitmaken van procedure. Weekend ZATERDAG 30 APRIL 1994 DEEL De Oma van Oranje wordt 85 uses Juliana wordt vandaag 85 jaar. Zij is het oudste lid dat Huis van Oranje ooit gekend heeft. Ze heeft een bewogen tn achter de rug met tal van hoogte- maar ook dieptepunten. or Jan Maarten Frequin \YCO/NEDERLAND presenteert voordelig beter Nederland, een groothandel pro van thermische inbindcovers, plastic gen, plastificeerfolie e.d. voor de branche, grafische afwerkbedrijven 'shops, zoekt op korte termijn een: /on West-Brabant en Zeeland. ste kandidaat voor deze uitda- functie heeft: e ervaring als vertegenwoordig(st)er leeftijd tussen 20/30 jaar representatief voorkomen ït bezit van een geldig rijbewijs B ij bieden: prettige werksfeer zelfstandige functie prima beloningsstelsel alles binnen een jong en dynamisch nt u uw schriftelijke, sollicitatie bin- dagen zenden aan: Nederland, t.a.v. de heer E.G.H. Postbus 727, 5201 AS Den (water-)beddenspeciaalzaak in het m van Breda, vraagt wegens de toe- ïde groei met spoed twee zowel full-time als part-time. irwachten, buiten een grote mate van Eindigheid, enthousiasme en een inzet. jchriftelijke sollicitatie kunt u richten, 7 dagen, aan de directie van Torenstraat 114811 XV Breda. Er stopte een sjieke auto voor het bedrijf van een Oostbrabantse fruitteler. 'Die komt appelen ha len,' dacht hij. De man met chauffeurspet zei: 'Ik heb de koningin bij me'. Gein tje, dacht de fruitboer, die daarna van verbazing achter over sloeg toen hij Juliana op hem af zag komen. De vorstin bracht begin september van 1978 een volkomen onverwacht bezoek aan de door droogte getroffen boeren. „Ze was goed op de hoogte van de schade. Het was gezellig en intiem," sprak de verbouwereerde Brabander na het hoge bezoek van de vorstin. Juliana reed vaker de paleistuin uit als ze voelde dat het volk haar nodig had. Met dergelijke spontane bezoeken gaf Juliana als eerste mo narch een menselijk en sociaal ge zicht aan het vorstenhuis van Oranje. Ze heeft nog steeds een gruwelijke hekel aan strakke pro tocollen. In haar regeerperiode be gaf ze zich het liefst zonder veel poespas onder de mensen. Haar hart lag vooral bij de sociaal zwakkeren, kinderen en gehandi capten. Ze was vaak te zien. in revalidatiecentra, ziekenhuizen, sanatoria en bejaardentehuizen. Ze had een zwak voor het vrijwilli gerswerk. Voor achtergestelde groeperingen bekleedde zich graag functies of gaf het nationaal ge schenk bij huwelijksfeest of kroon jaar aan die instellingen. Mede op haar initiatief kwam in de jaren dertig het Nationaal Crisis Comité tot stand om de allerergste gevallen te helpen. Toen ze na de oorlog met haar kinderen weer vanuit Canada in Nederland terugkeerde wijdde zij zich aan hulpacties voor de zwaar getroffen bevolking. Juliana Louise Emma Marie Wil- helmina prinses der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, Herto gin van Mecklenburg, prinses van Lippe-Biesterfeld bouwt haar be zoeken en uitstapjes gestaag af, maar treedt zo nu en dan nog steeds binnen de paleismuren voor intimi op als toneelspeelster. En van cryptogrammen krijgt ze geen genoeg. Altijd al verdiepte zij zich in de Nederlandse taal. De krasse oud-vorstin is niet meer 'van beton' zoals iemand zei die haar op een vermoeiend werkbezoek niet meer kon bijhouden. Maar de reislustige Juliana haalt nog wel de voorpagi na's als zij ondanks haar hoge leeftijd op de skies van de Oosten rijkse hellingen naar beneden zeilt. Van de oud-koningin wordt gezegd dat geen enkele lid van het Huis van Oranje de band met het Neder landse volk zo nauw heeft weten aan te halen als 'Juliana de Goede', zoals ze ook wel eens wordt ge noemd. En al probeerden socialis ten ooit heel voorzichtig Nederland op te warmen voor een republiek, de populariteit van het vorstenhuis is onder Juliana altijd zeer groot geweest. Ondanks de crises die zij Geen enkele lid van het Huis van Oranje de band met het Nederlandse volk zo nauw heeft weten aan te halen als 'Juliana de Goede'. foto anp en haar gezin hebben moeten trot seren en de aanvallen op het gezag in de voorbij decenpia is Juliana altijd een geliefd vorstin gebleven en is de positie van de Oranje-dy nastie alleen maar versterkt. De nu 85-jarige prinses was gedu rende haar regeerperiode van 31 jaar mens onder de mensen. Vaak zo letterlijk dat bij menig werkbe zoek bij de burgemeester het angst zweet op het voorhoofd uitbrak als Juliana alle tijdschema's aan haar laars lapte en zich onder het gewo ne volk mengde. Als ze geen konin gin was geworden zou ze maat schappelijk werkster willen zijn, zei ze ooit. Haar moeder, koningin Wilhelmina deed het werk nog vanuit 'de kooi', zoals zij beschreef in haar memoi res 'Eenzaam maar niet alleen', Juliana gaf het koningschap een open gezicht. Ze verafschuwde de publiciteit, de roddelpers noemde ze 'idioten' en gruwde als persfoto grafen te dicht bij kwamen: 'heb ben jullie geen telelenzen?' Het liefst zou ze incognito onder de mensen willen praten, meeleven en hen van adviezen dienen, want ze was van alle zaken goed op de hoogte. Juliana regeerde duidelijk anders dan haar moeder. Wilhelmina werd achter de dikke paleismuren door hoogwaardigheidsbekleders op de hoogte gebracht, van wat er zich 'buiten' afspeelde. Juliana liet on middellijk toen ze op de troon zat een directe telefoonverbinding aanleggen met de kamer van de minister-president en ze eiste alle notulen van de kabinetsvergade ringen op om bij te blijven. Ze heeft nooit concessies gedaan aan haar recht om geïnformeerd te worden. Juliana stond hoog aange schreven om haar democratische opvattingen en wendde haar in vloed vooral aan tijdens de kabi netsformaties. Hoe dat exact in zijn werk ging wordt bewaard als de 'geheimen van Soestdijk'. De regeerperiode van Juliana wordt in de jaren vijftig beheerst door de Hofmans-affaire. De 58-jarige Amsterdamse gebedsge nezeres Hofmans was (door Bern- hard) op Soestdijk binnen gehaald omdat ze via 'hogere contacten' een eind zou kunnen maken aan het zeer slechte gezichtsvermogen van prinses Marijke (later Christina), voorwie artsen niets meer konden doen. De invloed van Hofmans ging zelfs zover dat Juliana - zeer tegen de zin van de Amerikaans georiën teerde prins Bernhard - pacifisti sche ideeën op na ging houden en openlijk waarschuwde voor het communistische gevaar. Soestdijk was verdeeld in twee kampen. Het ene kamp bestond uit 'vredesactivisten' voor harmonie en welzijn in de hele wereld en in de andere paleisvleugel werden er za kelijke Atlantisch ideeën op na gehouden. Tijdens het staatsbezoek aan Amerika hield Juliana onder meer voor het Congres 'zweverige anti-Russische toespraken.' Zeer tegen het zere been van minister van Buitenlandse Zaken D. Stik ker, oud-directeur van Heineken, die verantwoordelijkheid droeg voor de uitspraken van hare majes teit. „Of moet ik hier soms vertel len dat Heinekenbier zo lekker is?," snauwde ze de minister tijdens de reis toe. De greep van Greet Hofmans op de koningin werd zo groot dat Juliana haar echtgenoot buiten de poorten van paleis Soestdijk wilde zetten. Ingewijden begonnen te twijfelen aan de geestelijke vermogens van de vorstin. Een bed in het Wasse- naarse Ursula-kliniek stond zelfs al gereed, mocht de koningin 'bui ten staat van regeren' worden ver klaard. Nederland had niets in de gaten en stapte elke avond gerust in bed. Totdat het Duitse blad Der Spiegel op 13 juni 1956 aan de haal ging met vette primeur dat er Ge- heimnisse im Hause Oranien wa- ren. Ook de vaderlandse pers werd toen schoorvoetend wakker: Pas op het moment dat het drama op Soestdijk naar een climax liep en de monarchie en het koninklijk huwelijk op klippen dreigden te lopen greep minister-president Willem Drees in. Hij wees in 1956 een commissie van drie wijze man- 1 nen aan met als resultaat dat Julia na moest breken met Greet Hof mans. Diverse belangrijke kop stukken van de hofhouding, die de zijde van Juliana hadden gekozen, konden eveneens inrukken. Neder land haalde opgelucht adem. Over de rol van politiek en pers en de invloed van Greet Hofmans op Soestdijk schrijft H. Hofland in zijn boek 'Tegels Lichten' (1972): „Geen enkele vrije politicus of journalist in de Nederlandse demo cratie had de moed en het inzicht om in het openbaar te zeggen dat de regering in haar werk regelma tig een handje geholpen werd door een dame die de richtlijnen voor het beleid regelrecht uit de hemel kreeg." De vorstin had jaren daarvoor de politiek ook al danig in verlegen heid gebracht, toen ze weigerde haar handtekening te zetten onder het regeringsvoorstel om het gra tieverzoek tegen de doodstraf van oorlogsmisdadiger Willy Lages af te wijzen. Juliana dreigde met af treden. Een nieuw kabinet bracht de oplossing. Lages kreeg gratie. Na het absolute dieptepunt rond de Hofmans-affaire keerde de rust te rug in huize Oranje aan de Amster damsestraatweg in Baarn. Het Oranje-gevoel had er nauwelijks onder geleden. Dat bleek met name tijdens het 25-jarig huwelijksfeest van Juliana en Bernhard in 1962, toen heel het land als vanouds uit liep. Het monarchaal gevoel van de Nederlander werd door rellen en provo's zwaar op de proef gesteld toen het huwelijk van prinses Bea trix met de Duitse diplomaat Claus- von Amsberg in 1966 werd aange grepen om te protesteren tegen de gevestigde orde. Twee jaar daarvoor kwamen de Oranjes ook al in de problemen toen Irene in het geheim katholiek werd, afstand van het recht op de troon moest doen en uiteindelijk huwde met de Spaanse Carlisten- leider Carlos Hugo de Bourbon Parma. Dat een grote meerderheid in Nederland niet zonder zijn vor stenhuis kan en wil bleek in 1973 opnieuw toen de geliefde Juliana haar zilveren regeringsjubileum vierde. Een nationale feestdag zon der weerga. Toch kreeg de Oranje-pret in 1976 opnieuw een stevige knauw, omdat prins Bernhard steekpenningen had aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Nederland in rep en roer. Voordat het kabinet Den Uyl hem daartoe zou dwingen hield Bernhard de eer aan zich zelf en leverde tot zijn grote verdriet alle militaire taken in. „Koningin Juliana," zo schrijft dra. M. Schenk in haar boek 'Een eeuw vorstinnen' „stond staats rechtelijk achter het kabinetsbe sluit, maar als echtgenote is zij vierkant achter haar man blijven staan". Juliana verraste volk en vaderland, maar nog meer het kabinet Van Agt, toen ze op haar 71e verjaardag zonder de politiek verantwoordelij ke bewindslieden te raadplegen be kend maakte afstand te doen van de troon ten gunste van haar doch ter Beatrix. Iedereen uitte zijn gro te bewondering voor het scheiden de staatshoofd. PvdA-fractieleider Joop den Uyl prees het scherpzin nig en onafhankelijk oordeel en de grote wijsheid van de vorstin en zijn toenmalige CDA-opponent Ruud Lubbers zei van de 'integere vorstin' dat ze nuchter en warm tegelijk was. En het toeval wilde dat niet de Nederlandse pers de primeur van haar aftreden had, maar opnieuw ging de Duitse tv met het Oranje- nieuws aan de haal. Door Mick Salet Oranje strikjes. Oranje sui kerspinnen. Oranje hoedjes. Oranje hemdjes. Het oogt ontzettend Oran jegezind, maar is het ook allemaal een uiting van liefde voor het ko ningshuis? Nou nee. Voor de meeste mensen is koninginnedag gewoon een gezelli ge dag met een oranje tintje, zoals Pasen een geel tintje heeft. Oranje wimpels. Oranje wieldop pen. Oranje make-up. Oranje mayonaise. Vaak heeft het niéts met de monar chie te maken. De markt wordt overspoeld met oranje onzin om het voetbalminnende volk vast warm te maken voor het wereldkampi oenschap in de Verenigde Staten. Hup Holland Hup! We worden we reldkampioen! We houden van oranje om zijn daden en zijn doen! Die opgefokte oranjegekte heeft meer met koning Voetbal dan met koningin Beatrix te maken. Als onze jongens op het wereldkampi oenschap voetbal net zo succesvol zijn als in de oefenwedstrijd tegen Ierland, dan liggen al die oranje shirtjes en sjaaltje vóór het eind van de zomer al weer in de uitver koop. Wat is er nog over van het ouder wetse oranjegevoel? Zeker zes van de tien Nederlanders lukt het niet om zó, uit het blote hoofd, het eerste couplet van het Wilhelmus mee te zingen. Twee van de drie Nederlanders hebben geen rood-wit-blauwe vlag in huis. En van de mensen die er wél een hebben, steekt het meren deel die op koninginnedag niet uit. Voor massa's mensen is koningin nedag gewoon een feestdag om sa men de straat op te gaan: kinderen verkopen er hun oude speelgoed of proberen, krassend op een viool, een pet vol geld te spelen; hande laartjes proberen er een gulden te veel te vragen voor een blikje bier; verzamelaars snuffelen er tussen de rommel en de rariteiten en oranje comités organiseren er allerlei volksvermaak. Voor Hans de Jongh, 73 jaar, uit Baarn is koninginnedag dan ook nog altijd een van de allermooiste dagen van het jaar. Ze steekt de vlag uit, trekt iets feestelijks aan en haalt, meer voor de sier dan voor de smaak, een flesje oranjebit ter in huis. Maar toch, toch vindt ze koninginnedag niet meer wat 't geweest is. „Het défilé, hè, ik mis het défilé verschrikkelijk. Juliana vierde haar verjaardag al tijd thuis. Op Paleis Soestdijk. Met het défilé. En ieder jaar was Hans de Jongh er weer bij om te zien hoe het bordes onder de bloemen be dolven werd. Daar genoot ze van. Hoe belachelijk het bloemendefilé ook gemaakt werd, zij hield er zielsveel van. Maar ja, Beatrix besloot het défilé af te schaffen om voortaan op de laatste dag van april het land in te trekken. Ieder jaar weer naar een andere provincie. Ieder jaar weer naar andere plaatsen. „Ik respecteer haar besluit, maar toch, als ik eerlijk moet zijn, zou ik heel blij zijn als Beatrix het défilé ooit weer eens in zou voeren. Maar ik denk niet dat ze dat doet." De gepensioneerde burgemeester Johan Buijnink, 71 jaar, uit Garde ren gelooft niet dat het oude oran jegevoel volledig verdwijnt. Inte gendeel. De vice-voorzitter van- de Oranjebond denkt zelfs dat er sprake is van een opleving. Mensen vinden het weer leuk om een auba de te brengen en uit volle borst 'Oranje boven' mee te zingen. Met een natte vinger schat hij dat er vandaag op zo'n driehonderd plaatsen aubades gehouden. En wat zingen de scholieren van daag voor Hare Majesteit? „In de eerste plaats natuurlijk het Wilhelmus. Het zingen van 'Wier Neêrlands bloed' is een teer punt geworden. Vanweg de tweede zin: 'Van vreemde smetten vrij.' En ver der? 'Oranje boven', een coupletje van 'Michieltje', iets uit Valerius' Gedenck-clanck of iets moderns." „Ik geniet er altijd weer van. Voor mij is de aubade is onmisbaar. Een koninginnedag zonder aubade vind ik eigenlijk geen echte koninginne dag." Hoeveel mensen voelen op konin ginnedag het hart nog echt voor Hare Majesteit kloppen? Honderd duizenden? In ieder geval steeds minder. De ouderwetse Oran jeklant is, mét het défilé, mét de koninklijke kalender van Pro Ju- ventute en met het tijdschrift 'Ons Koningshuis', aan het verdwijnen. Zou het ouderwetse oranjegevoel ooit nog terugkomen? Richard Kaan, de voormalige hoofdredacteur en uitgever van 'Ons Koningshuis', denkt van niet. „Er is geen markt voor. Het grote publiek heeft geen belangstelling meer voor de monarchie. De men sen waarderen de koningin en de manier waarop ze haar taak uit voert, maar het doen en laten van de koninklijke familie interesseert de meeste mensen nauwelijks. Die tijd is voorbij." Voorgoed? „Dat weet je nooit. Misschien als Willem-Alexander een lieve juf frouw trouwt, het liefst een prin ses, en ze krijgen kindertjes, en ze gaan scheiden... Dan is er mis schien wel weer een blad te maken waar belangstelling voor is. Maar met een koningin die haar werk perfect doet, is toch geen blad meer te maken dat de mensen kopen?" En de koningin? Die vindt het best zo. Sterker. Die zou waarschijnlijk niets anders willen. r r "''iN v, s/t -v Juliana vierde haar verjaardag altijd thuis. Op Paleis Soestdijk. Met het défilé. En ieder jaar werd ze weer bedolven onder de bloemen en cadeautjes. foto anp zie weekend 2 zie weekend 3 zie weekend 4 I

de Stem | 1994 | | pagina 33