DE STEM Ballades troef in Dublin 4Wie van de drie na elf jaar terug Vrolijke nummers worden kanshebbers tijdens Songfestival 1994 Teleac-cursus ontrafelt mysteries rond dromen niet ti IT gids pe stem '2 Vandaag' mag doorgaan ids hnNNHNMHKMHHMMHNRMRMNI ZATERDAG 30 APRIL 1994 WÊKKKÊKÊKÊKKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊ^U Door Hans van Alebeek Het 39e Eurovisie Songfestival in Dublin wordt het bal van de ballades. Twintig van de vijfentwintig liedjes horen tot deze categorie en dat is duidelijk in het voordeel van de afwijkende nummers. Bij voorbeeld dat van Duitsland en Finland, allebei met vrolijke dames van de partij. Gelukkig zijn er ook nog gewone, prachti ge songs zoals die van Hongarije en Ierland. En niet te vergeten Willeke van en in oranje met 'Waar is de zon?' Nog minder dan andere jaren valt eigenlijk iets zinnigs te zeg gen over de uitslag. Dat ligt vooral aan de zeven nieuwko mers uit Oost-Europa. Niemand weet precies wat de muzikale smaak is in Rusland, Roemenië, Polen, Slowakije en Estland, Letland en Litouwen. En zeker niet wat de jury's in die landen gaan doen. Maar voordat may I have your vote please zal klinken, hebben1 de naar verwachting 300 miljoen kijkers nog veel te bekijken. Hieronder een overzicht met de liedjes van de 25 deelnemende landen in volgorde van optreden. Sommige nummers blijven 'han gen' en kunnen tot de kansheb bers worden gerekend. Die krij gen het etiket 'plakker', maar heel veel' zijn er dat overigens niet: 1. Zweden zorgt voor een opval lende start van het festival. Een verdwaalde Mongoolse krijgs heer (Roger Pontare) zorgt met maffe partner (Marie Bergman) voor een lekker begin: Stjarnorna. 2. Finland gooit de zusjes Katja en Virpi Katka in de strijd met Bye bye baby. CatCat noemt dit frisse Black en White-stel zich en ze zingen heel vaak bye bye terwijl ze thuis gewoon hé hé zouden zeggen. Twee heren dan sen hinderlijk en overbodig in het rond rond maar verder is het een nummer dat blijft hangen. Een plakker dus. 3. Ierland wil niet winnen maar Paul Harrington en Charlie Mc- Gettigan denken daar anders over. Orkest heeft al meteen pauze want 'Rock 'n roll-kids heeft aan een piano en gitaar meer dan genoeg. Een prachtige plakker. 4. Cyprus mikt opnieuw op de schone Evridiki. Twee jaar gele den in Zweden deed ze al eens mee en toen werd ze elfde. Maar het kan lager zoals ze met Eimai anthropos ki ego zal bewijzen. 5. IJsland. Weer een bekende, zangeres Sigga was zelfs al twee keer van de partij, in 1990 en 1992. Maar zij maakt wél een kans om hoger te eindigen dan de zevende plek van Malmö. Naetur is een mooie ballade. 6. Engeland hoeft volgens de bookmakers eigenlijk amper nog Hilversum (anp) - Het actua liteitenprogramma '2 Van daag' wordt voortgezet. Dat hebben TROS, Veronica en EO besloten. Het programma heeft zeven maanden proef gedraaid. Volgens de omroepen is '2 Van daag' er in korte tijd in geslaagd een gröot publiek te binden. In het programma werken de voor malige nieuwsrubieken Tros Ak- tua TV, Nieuwslijn en Tijdsein TV-middagmagazine dagelijks Het aantal kijkers varieert van 600.000 tot 1 miljoen. Het pro gramma is te zien na het NOS journaal van zes uur 's avonds. In '2 Vandaag' is ook een spor tjournaal van de NOS opgeno men. Nu de omroepen, krachtens de mediawet, een concessie voor tien jaar is verleend, zal er een meerjarenplanning voor '2 Van daag' worden gemaakt. De om roepen denken de kwaliteit van het programma te verhogen en de studio en redactieruimten be ter uit te rusten. te zingen om de eerste prijs in de wacht te slepen. Maar het blijft de vraag of musical-zangeres Frances Ruffelle met We will be free (gekozen uit 500 liedjes) een eind maakt aan de reeks tweede plaatsen achter Ierland. Kleeft maar is geen plakker. 7. Kroatië met Nek'ti bude Iju- bav sva kunt u gebruiken om nog eens koffie in te schenken. Tony Cetinski zingt drie minuten over de liefde maar is twee tellen daarna al weer uit het geheugen verdwenen. 8. Portugal heeft in Sara Tavares 'zusje' van Whitney Houston ge vonden dat ook nog eens net zo mooi zingt. De 16-jarige haalde met Chamar a musica bij de nationale voorronde een recor daantal punten. Niet echt vreemd. 9. Zwitserland zorgt ervoor dat buurman Italië ook nog een beetje meedoet. Duilio (een jonge Jezus-figuur) zingt meeslepend Italiaans in het meeslepende Sto pregando wat zo veel wil zeggen als 'ik bid'. 10. Estland (titel Nagu merelaine) is voor het eerst van de partij maar helaas schreeuwt Silvi Vrait dat met vijf heren op de achtergrond wat al te uitbun dig uit. 11. Roemenië. Tsja, Roemenië, ook een nieuwkomer, maar daarmee is het interessantste van de inzending Dincolo de nori Willeke Alberti moet het vanavond opnemen tegen 24 concurrenten en 25 jury's foto dijkstra wel gezegd. Gelukkig is Dan Bittman in eigen land wel popu lair. 12. Malta heeft het voordeel dat het gewoon in het Engels mag zingen. En hoe. More than love van het duo Moira en Chris is een pittige plakker. 13. Nederland. Allemaal zitten en stil zijn, want Willeke Alberti moet binnen drie minuten de zon zien te vinden. Klinkt eenvoudi ger dan het is want afgelopen week is er nog flink aan Waar is de zon? gesleuteld. Precies bin nen de limiet van drie minuten en met een nieuw arrangement (met alleen piano aan het begin) is de compositie van Edwin Schimscheimer en tekst van Coot van Doesburgh alleen maar sterker geworden. Willeke draagt op deze speciale euro-ko ninginnedag een korte, oranje jurk. Alleen daarom al is het een plakker. 14. Duitsland zingt echt in het Duits hoewel dat amper te horen is in het swingende Wir geben 'ne party?. Mekado, drie vrolijke meiden, is de nieuwste troef van componist Ralph Siegel die met Nicole's Ein bisschen Frieden eerder al songfestivalsucces had. Dat ligt nu weer in het verschiet met dit lied. Nog een plakker dus. 15. Slowakije. Zie Roemenië, niet veel soeps dus. Nekonecna piesen heet het en het wordt gezongen door Martin Durinda met de band Tublatanka. 16. Litouwen (Ovidijus Vysniauskas met Lopsine mylimaibiedt tijd genoeg om drank en chips te halen. 17. Noorwegen brengt net als buurman Zweden een duo in stelling. De 36-jarige Elisabeth Andreasson weet van wanten want als ene helft van Bobbyso- cks won ze dit festival al in 1985. Nu probeert ze het met de 18-jarige viking Jan Werner Da- nielsen. Een vergeefs Duett. 18. Bosnië hoeft niet bang te zijn dat het festival volgend jaar in Sarajevo gehouden wordt. Daar voor laten Alma en Dejan met Ostani kraj mene te weinig in druk achter. 19. Griekenland heeft met To trechantri een lied afgevaardigd dat je ook altijd hoort in Griekse restaurants. Kostas Bigalis en zijn Sealovers zingen heel veel 'dirri-dirri-dirri' maar smaken doet het niet. 20. Oostenrijk vaardigt de jong ste deelnemer af in het persoon tje van de 15-jarige Petra Frey. Zo volwassen als ze oogt, zo onvolwassen is het Für den Frie den der Welt. Nicole deed dat stukken beter. 21. Spanje's vertegenwoordiger Alejandro Abad houdt alles in eigen hand. Hij schreef tekst en muziek van Ella no es ellait en zingt het ook nog zelf. Maar als het toilet roept, kan dat nu. 22. Hongarije heeft onbetwist het beste liedje van de nieuwko mers uit Oost-Europa. De 22-jarige Friderika stond nog nooit op het podium maar hier stéat ze. Het orkest heeft ze amper nodig. Een gitaar, hobo en wat violen plus haar prachti ge stem zijn voldoende om van Kinek mondjam el vétkeimet een superplakker te maken. 23. Rusland maakt het de tv-kij- kers aan het einde van de tv-ma- rathon niet makkelijk met Vech- ni strannik. Zangeres Youddiph doet je heftig verlangen naar het einde van de show en de uitsla gen van de jury. 24. Polen kan voor het eerst live genieten van de Eurovisie-uit zending en zo zien hoe Edyta Górniak het eraf brengt. Ze zong al ooit op Broadway en dat is te horen in een verder iets te schreeuwerig en rommelig num mer met de titel To nie ja!' 25. Frankrijk zorgt ervoor dat ook het slot van dit festival opvallend is. Nina Morato brengt met Je suis un vrai gargon een gek nummer dat be koort öf afstoot, een tussenweg is er niet. Door Anja van den Akker Óver één ding zijn de meeste wetenschappers het wel eens: iedereen droomt. Gemiddeld zo'n vier a vijf keer per nacht, hoewel we ons dat meestal niet herinneren. Dit betekent dat er ieder etmaal zo'n 60 miljoen keer wordt gedroomd. Over het hoe en waarom vliegen de wetenschappers elkaar al eeuwen in de haren. Teleac tracht met de tv-cursus 'Dro men' wat lijn in deze discussie te brengen. Bovendien komen al lerlei praktische tips over het omgaan met dromen aan bod. Om met de deur in huis te vallen: 'Dromen' is geen eenvoudige cursus. Vooral het theoretische deel vraagt nogal wat. Veel vraagtekens bij de herkomst en betekenis van dromen worden uitgelegd. Variërend van Sig mund Freud, volgens wie dro men informatie uit het onderbe wuste verschaffen, tot weten schappers die menen dat het gaat om hersengolven die toeval lig beelden oproepen. 1 De oude Grieken en Romeinen dachten zelfs dromen te kunnen herleiden uit de afscheiding van bepaalde lichaamssappen. De ziel ging 's nachts tijdens het dromen buiten het lichaam op stap. Daarom was het strikt ver boden iemand ruw te wekken. Stel je voor dat de geest niet op tijd terug kon zijn in het lichaam. Egocentrisch Terwijl Freud het hield op het ontladen van de seksuele energie tijdens ons dromen, waren er weer anderen die meenden dat impulsen van zenuwcellen in de hersenstam oorzaak waren. Rode draad in de meeste theorie- en is het toekennen van een ontspannende functie aan dro men. De hersenfuncties kunnen de spanningen ontladen en weer De behandelkamer van Sigmund Freud: analyse van dromen vond hij onmisbaar in elke therapie. Freud dacht dat dromen ontladen van seksuele energie was. foto de stem even op adem komen. Andere rode draad zijn de 'harde' feiten waar geen dromoloog omheen kan. De emoties in dromen zijn vooral negatief. Dromen zijn egocentrisch, ze draaien om ons zelf en spelen zich af in zwart wit. Doorbraak in het droom-onder- zoek was de ontwikkeling van de elektroëncefalograaf (EEG) waardoor de hersengolven mid dels elektroden kunnen worden geregisteerd. Dat betekende de definitieve bevestiging van ver schillende slaapstadia, zoals de REM-slaap, de lichte slaap vlak voor het moment van ontwaken. Die slaap treedt een aantal keren per nacht op en herbergt de meeste dromen. Boodschap De droom wordt al sinds jaar en dag als een boodschap opgevat. De antieke duiders zochten naar woordspelingen, zoals: het ver lies van sleutels betekent kwaadheid of voorspelt het ver lies van een minnaar na een ruzie met weinig hoop op ver zoening. Er werden droomwoor- denboeken aangelegd die als ge liefd naslagwerk dienden. Freud introduceerde de Freudi aanse verspreking en Carl Gus- tav Jung kwam met zijn archety pen op de proppen. De droom als een soort thermostaat van de geest, waardoor de psyche in evenwicht bleef. De zogeheten pop-psychologen, ofwel populaire psychologen uit de Verenigde Staten, hanteren de stelling 'Je bent wat je droomt'. Momenteel circuleren er vele wetenschappelijke droomtheorieën met dure namen als activatie-synthese hypothese of geheugen consolidatietest. Te leac schuwt deze onderdelen niet. Interessant is het gegeven dat vrouwen anders dromen dan mannen en volwassenen weer anders daii kinderen. Mannen leggen meer agressie in hun droom, zijn vriendelijker tegen over vrouwen dan andersom, zien meer wapens en sex en dromen in beroepssituaties. Vrouwen herkennen in him droom meer huis en haard. De emancipatie heeft daar wel enige verandering in gebracht, maar het grondprincipe blijft hetzelfde. Ook zijn er culturele verschillen. Een Amerikaan droomt anders dan een Afrikaan. Dromenpionier Calvin Hall heeft uitgestippeld dat dromen weinig ideeën van politieke of economi sche aard bevatten. Dromen spe len niet in op wereldgebeurtenis sen of de actualiteit. Droomthema's Opvallend zijn ook de typische droomthema's. Al eeuwenlang zijn ze hetzelfde: vliegen, naakt zijn in het openbaar, water, het verliezen van tanden, verlam mingen, huis en tentamendro- men. Daarnaast komen er aller lei bijzondere dromen voor, zoals wederkerende dromen, paranor male dromen, nachtmerries en zogeheten lucide dromen, waar bij de dromer beseft dat hij ze droomt en, net als interactieve televisie, in staat is te bepalen wat hij in die droom gaat doen. Rest nog de categorie rouwdro- men en natte dromen. Een beetje overbodig, maar toch aardig element in de cursus, is het hoofdstuk over mythen en sprookjes. In kunst en literatuur komen nogal wat figuren voor die hun oorsprong vinden in dro men. Zoals de weerwolf, Batman of het Monster van Franken stein. Ze zijn rijk aan symboliek en staan bol van de boodschap pen. Zo vergeleek H.G. Wells zijn roman 'The invisible man' met een goede aangrijpende droom. Voor wie in de ban is geraakt van alle mogelijkheden die de droom biedt, heeft Teleac een uitgebreide handleiding voor het werken met dromen. De samen stellers van de cursus waarschu wen ervoor dat deze niet geldt voor crisissituaties of trauma's. Teleac biedt praktische tips om dromen beter te kunnen onthou den en geeft aan welke technie ken daarbij komen kijken. Zoals het rangschikken van gevoelens in positief en negatief, het uit beelden daarvan in tekeningen, het stellen van vragen aan zich zelf of het voeren van een dia loog met een droompersonage. Een alternatief is het uitwisselen van dromen met anderen. Som mige afzonderlijk beleefde dro men blijken bij elkaar te horen en kunnen worden gerubriceerd. Doel hiervan, zo betoogt Teleac, is het vergroten van de zelfken nis. Ofwel: de droom als dia gnose. Het stadium waarin de oude Grieken bleven steken. Zoals de makers zelf ter inlei ding al opmerken: 'Het blijft bij opvattingen, want de weten schap is er nog niet uit.' (Nederland 2,19.15 uur) Rob van Hulst presenteert "Wie van de Drie' FOTO DIJK Waarom een nieuw spelletje ontwikkelen als er een 'goiMjens er daarin niet zo Dekkers is onge- jfeld de bekendste (joloog van Nederland, jnder ook maar een on- erzoek van betekenis op ijn naam te hebben taan. Hij dankt zijn be- icndheid aan een niet af- atende stroom columns, irtikelen en tv-program- aa's waarin hij het ge- Irag van mens en dier ergelijkt. Vaak komt de ouwe' formule op de plank ligt? Vandaar dat de Avro legendarische 'Wie van de drie' na elf jaar terugkeert op buis. Presentatoris is Rob van Hulst, jaren achtereen als dokter Eric Koning uit Medisch Centrum West. iÉSÖïS Het panel zal bestaan uit Marnix Kappers, Erica Terpstra, Joop Braakhekke en Goedele Liekens. Het statische karakter van de vroegere versies is verdwenen door het inbrengen van show elementen. Maar Verder is 'Wie van de drie' geen steek veranderd. Hetzelfde melodietje, steeds drie gasten die opdoemen uit de duisternis en allemaal beweren dezelfde per soon te zijn. Wel nieuw is het zogeheten 'Eén op één spel', waarbij de kandi daten die over hun identiteit hebben gelogen, nogmaals met het panel worden geconfron teerd. Ook nu moet het panel een raadseltje oplossen, waarbij de kandidaten wederom geld kun nen verdienen. Echt veel is het niet, alles bij elkaar maximaal 2000 gulden met z'n drieën; meestal is het minder. Niets win ZATERDAG FILMS GOES -Grand Theater 14 u. Free Willy. 19 u. Sister act 2. 21.30 u. Schindler's list. HULST - De Koning van Engeland 19.30 en 22 u. De flat. 19.30 en 22 u. Wayne's world. 22 u. The good son. 19.30 en 22 u. The pelican brief. 19.30 u. On deadly ground. 20 u. Schindler's list. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Farewell to my concubine. 22.30 u. Blue. OOSTBURG - Ledeltheater 14.30 en 20 u. Sister Act 2. TERNEUZEN - Luxor Theater 20 u. Mrs. Doubtfire. VLÏSSINGEN - Alhambra 1 14 u. Hanekam de rocker. 19 u. Schindler's list. 23 u. Naked gun 33 1/3. - Alhambra 2 14 u. Aladdin. 20.15 u. The pelican brief. - Alhambra 3 14, 19 en 21.30 u. Tombstone. - Alhambra 4 14 en 19 u. Wayne's world 2. 21.30 u. De flat. ANTWERPEN - Metropolis Zaal 1 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. True romance. Zaal 2 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Remains of the day. Zaal 3 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Mrs. Doubtfire. Zaal 4 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. On deadly ground. Zaal 5 - 14.30 en 20 u. Schind ler's list. Zaal 6 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intersection. Zaal 7 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Philadelphia. Zaal 8 - 14.30 u. Jurassic Park. 17 en 21 u. Schindler's list. Zaal 9 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Carlito's way. Zaal 10 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. In the name of the father. Zaal 11 - 14.30, 17 en 22.30 u. The dark half. 20 u. Philadelphia. Zaal 12 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Free Willy. Zaal 13 - 14.30 en 20 u. Short cuts. Zaal 14 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Close. Zaal 15 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The house of spirits. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Wayne's world. Zaal 17 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Sister act 2. Zaal 18 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The pelican brief. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Gunmen. Zaal 21 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Cool runnings. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fearless. GENT - Decascoop 17, 20 en 22.30 u. Close. nen kan ook. Herman Emmink 'Wie van de drie' begon bij Avro op 26 oktober 1963 ®en' Nand Baert als spelleider, volgens zwaaide Herman mink heel lang de scepter, diens vertrek naar de Tros producer Flip van der Sé het roer nog eventjes over. Het panel wisselde regelni Het eerste kwartet werd vormd door Eva Margadant, Smit, Guus Oster en Hans T ner. Later volgden onder ren Kitty Janssen, Terpstra, Jan de Cler en Hem Jansen. Ér viel een pauze tus 1968 en 1971. Het spel kw terug met het bekende Martine Bijl, Kees Brusse, Mol en Sonja Barend. Voor viel het doek op 21 mei 1983, (Nederland 1,19.26 uur) [unstig vanaf. Niet per igeluk, zegt Dekkers. Wij zijn ons vaak hele- laal niet bewust van de ierlijke drijfveren die an ons gedrag ten jrondslag liggen. Daar vil ik de mensen op wij- !en gesprek over thee- ichtjes, Moeder Natuur, eks eri vakantie. On de; BS i 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fearli 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intei tion. 20 u. Short cuts. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ground. 14.30 en 17 u. Wayne's world 2 20 en 22.30 u. True romance, 14.30, 20 en 22.30 u. Carlito's» 14.30 u. Sister act 2, 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Pelican brief. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Phil# hia. 20 en 22.30 u. In the name of father. 14.30 en 20 u. (za. ook 22.30 ook 16.45 u.) Schindler's list. 14.30 u. Remains of the day. 14.30 en 17 u. Free Willy. 14.30,17 en 20 u. Mrs. Doubtfc KNOKKE - Beverly sereens 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Int tion. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Blink 20 u. Schindler's list. 15 en 20 u. On deadly grourn 15enl7.30u. Philadelphia, 17.30 en 22.30 u. The pelicanfe ZONDAG FILMS GOES -Grand Theater 14 u. Free Willy. 19 en 21.30 u. Sister act 2. HULST - De Koning van Engeland 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. ne's world. 13.45, 19 en 21.30 u. The goot 13.45, 16.15, 19 en 21.30 a pelican brief. 13.45 en 16.15 u. On ground. 16 en 20 u. Schindler's list. Dekkers is niet tevreden, orstelend met een theelichtje etert hij op de firma Verkade. loderne theelichtjes deugen et," moppert de bioloog. „Ze orden volgens mij van ander ui gemaakt. Daarom branden niet meer helemaal op." En dat nou nog het ergste is„Ze stoppen er tegen- lordig ook van die ronde ijzer- is in. Die krijg je er met geen ngelijkheid uitgepeuterd. veger had je vierkante ijzer- s, met hoekjes. Die wipte je er uit." j is een aartspessimist, geeft grif toe na zijn gevecht met t theelichtje als overwinnaar hebben afgerond. Hij heeft 'inig vertrouwen in de mens- 'i de firma Verkade incluis. zullen wel uitgerekend heb- n dat in een rond plaatje min- r ijzer gaat dan in een vier- nt." De economische wetma- heden in het bestaan van de 'derne mens zijn ook de Bu- ise bioloog niet ontgaan, gek is dat trouwens ook niet, 'Ut Dekkers mag dan van huis 1 bioloog zijn (geen beroep lar je in doorsnee erg rijk mee ifdt), hij heeft zijn schaapjes "iddels aardig op het droge, ul schrijft hij veel over die- i, in werkelijkheid, erkent hij, lat het toch altijd om mensen.' MIDDELBURG - Cinema 20 u. Farewell to my concubi OOSTBURG - Ledeltheater 14.30 en 20 u. Sister Act 2. TERNEUZEN - Luxor Theater 20 u. Mrs. Doubtfire. VLÏSSINGEN - Alhambra 1 14 en 19.30 u. Schindler's list - Alhambra 2 14 u. Aladdin. 19.30 u. The pelican brief. - Alhambra 3 14, 19 en 21.30 u. Tombstone. - Alhambra 4 14 en 19 u. Wayne's world 2. 21.30 u. De flat. ANTWERPEN - Metropolis Zie zaterdag. GENT - Decascoop Zie zaterdag. KNOKKE - Beverly sereens 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Int* tion. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Blink 20 u. Schindler's list. 15 en 20 u. On deadly ground 15 en 17.30 u. Philadelphia. 17.30 en 22,30 u. The pelican" oor Martijn Hover rzamelaar e bij Midas Dekkers binnen st, zou licht kunnen veron- "stellen dat de man een harts- htelijk verzamelaar is. Inkt- lJes. antieke typemachines, ledels en opgezette dieren om- &en hem in zijn werkvertrek, gesteld in keurige rijen. „Elke 'loog heeft last van verzame- riinstincten," verklaart hij. at komt doordat de biologie jonnen is als het aanleggen J verzamelingen." ;b vindt Dekkers dat hij zijn 2amelwoede aardig in de ld weet te houden. „Ik besef estal net op tijd dat ik er niet e door moet gaan. Voor je er 1111 hebt ben je de slaaf van de bs om je verzameling te com- *aren. Zover wil ik niet gaan. "e verzamelaars moeten van wat ze verzamelen weten bet heet en waarom. Dat blij een beetje te veel op lijken.» •b mogen fanatieke collectio- srekenen op een warm s)e in Dekkers' hart. „Ik van verzamelaars. Over het "'been zijn het hele aardige en. hoogstens een beetje ei- ardig." gn vertelt ovei 1 d6r ^at k'i 'n contact kwam e voorzitter van de vereni- K van verzamelaars van kan- raPParaten.

de Stem | 1994 | | pagina 28