DE STEM 'Is het CDA niet een beetje uit de tijd?' m Rebel wil stemrecht voor zestien-jarigen De Vierkante Decimeter D66 dé grote favoriet bij scholieren Bredase jongeren ontmoeten minister Hirsch Ballin T EEN STERKE PARTIJ KIEZINGEN L 1994 ZATERDAG 30 APRIL 1994 DEEL I TANDPROTHETISCHE PRAKTIJK H.H.M. SCHELSTRAETE ie van Nederlandse Tandprothetici ve kunstgebitten en |>tgebittenreparatie 13 HULST 01140-12141 ikant het bedrag aflezen dat u moet an brieven onder nummer dient u contante betaling kunt u een betaal- us géén giro- of bankoverschrijving) betaling ontvangt u een accept- iningruil, Te huur gevr. en Kamers Dit zijn de prijzen voor u» Kleintje, inol. 1 T/i% BTW Door Muriel Boll n de trein zitten ze al hevig te discu- siëren. Over de Centrumdemocra ten, drugs, buiten- landse jongeren en de minister zelf. Vier Bredase jongeren, Emily Koeiman, Bouk- je van Casteren, Jan-Mark Maas en Mohammed Elkaddour zijn op weg naar Den Haag, naar een gesprek met minister Hirsch Bal lin, georganiseerd door RagAzzi. Het ligt misschien aan de dikke vloerbedekking of de antieke kasten, maar in de gang naar de ministerkammer wordt iedereen wat stiller. Eenmaal binnen gaat het praten weer vanzelf als de mi nister van Justitie iedereen vro lijk begroet en wil weten waarom juist zij met hem komen praten. Boukje (17) praat graag over po litiek, op school, het OLV-ly ceum, en in een politiek jonge- renclubje. Jan-Mark (17) gaat op de Nassau-scholengemeenschap geregeld met ouderen in de clin ch over liberalisme en socialisme. Mohammed (18) van dezelfde school, heeft zo zijn mening over Nederlanders en buitenlanders. Emily (16) zit op het Newman- college. Ze is geboren op Cu rasao, woont al tien jaar in Ne derland en is actief in een Antilli aanse jongerenvereniging. De eerste vraag komt van Emily: „Hoe zou uw toekomst eruit zien als u een Antilliaanse jongere was?" „Misschien heel zonnig," grapt de minister, maar gaat dan se- rieus verder, „Misschien zou ik de Antillen moeten verlaten van wege het werk van mijn ouders of voor studie. Jammer dat er niet meer beroepsperspectief is op Curagao zelf. Het doet me echt pijn, aan de ene kant is er zo'n grote behoefte aan mensen die werk aanpakken en aan de ande re kant zijn er schrikbarend veel jongeren die niet aan de slag ko men." Emily: „Ik merkte dat veel jonge ren, vooral jongens, elkaar opjut ten om niet naar school te gaan. Hier krijg je de inspecteur van onderwijs op je dak, daar gebeurt niets. Goed onderwijs is nodig om het land vooruit te helpen." Hirsch Ballin is het ermee eens. Hij vindt een goed bestuur en on derwijs belangrijker dan nieuwe wegen en gebouwen. „Het is waar wat je zegt. Bij een bezoek trof ik een school die dicht was omdat er te weinig leerlingen kwamen. Je moet het onderwijs zo aantrekkelijk maken, meer af gestemd op de markt. Dus naast papiemento, ook Nederlands, Engels en Spaans verplicht stel len, dat is belangrijk voor inter nationale contacten en het toeris me. Maar er zijn mensen die er aan werken, hoor!" Hoe is de minister in de politiek terecht gekomen, wil Jan-Mark weten. Had hij ooit gedacht mi nister te zijn? Hirsch Ballin: „Het antwoord op dat laatste is nee. Op het Amster damse lyceum was ik al in poli tiek geïnteresserd, we richten een politieke club op, en de belang stelling is gebleven. Toen ik hoogleraar was, zat ik in commis sies en gaf adviezen. Toch kwam de vraag of ik minister wilde wor den nog heel onverwacht..." Mohammed woont in een buurt waar veel Marokkaanse jongeren wonen. „Een paar zijn met de po litie in aanraking gekomen. Zo'n jongens worden dan gelijk van school getrapt, en worden op an dere scholen ook niet meer aan genomen. Ze zakken steeds ver der af. Waarom doet de politiek niets om dat te verbeteren?" Omdat er teveel langs elkaar heen wordt gewerkt, denkt de mi nister. Hij heeft het vaker ge hoord. „Je hebt gelijk, we moeten niet zo gauw met gevangenisstraf en geldboetes reageren. Zo'n jon gen wordt inderdaad van de ene hulpverlener naar de andere ge stuurd, telkens mag hij zijn le vensverhaal weer opnieuw vertel len. Het zou beter zijn als één hulpverlener hem zou helpen meer structuur in zijn leven te brengen." „Het moet toch niet moeilijk zijn, om erop te letten dat die jongen weèr naar school gaat," vindt Mohammed en daar kan de mi nister weinig tegen in brengen. Boukje komt op de proppen met: „Waarom worden drugs niet ge legaliseerd? Wel met goed chec ken en dubbelchecken, vingeraf drukken, paspoort enzovoort. De maffia zal dan toch ook afne men?" Hirsch Ballin: „Ik begrijp best dat je zegt: dat is een slim plan, waar om doen we het niet zo. Maar als je verder denkt? Moet de ver slaafde zijn drugs ter plekke inne men? Anders wordt ze beslist doorverkocht. Voor een drugver slaafde is het nooit genoeg, die wil altijd meer, dus de markt valt niet weg. Drugs zijn niet gezond, en mensen die aan drugs zijn, kun je niet zomaar afschrijven." Een heel ander onderwerp. De Centrumdemocraten van Jan maat. „Waarom wordt die partij niet gewoon verboden?", wil Mo hammed weten. „De CD verbieden? Dat kan niet, de grondwet laat daar geen ruim te voor. Aanzetten tot haat is in derdaad strafbaar, mensen van de CD worden daarom regelmatig vervolgd. Maar er is vrijheid van meningsuiting. Ik kan me voor stellen dat je daarover gaat aarze len als je ziet waar extreem rechts in sommige landen om ons heen toe heeft geleid. Toch heb ben we in Nederland altijd ge- A.P.C. Kaland, Westkapelle code: ussen alle politiek jU op deze pagina, m toch ook nog ruim- te voor een spor- Wr tieve noot. NAC speelt volgend sei zoen Europees voetbal, is de vaste overtuiging van Adri Kamp uit Raamsdonksveer, die deze tekening voor de Vierkante Decimeter maakte. Ook wij hopen het beste voor NAC, maar de 'Yellow Army' zal de laatste wedstrijden wel nog goed zijn best moeten doen. Adri heeft in elk geval al een prijs binnen: hij krijgt een cd toegestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen met een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het op pervlak van een vierkante de cimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt be denken. Stuur je bijdrage naar Redac tie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Minister Hirsch Ballin wordt aan de tand gevoeld door vier Bredase jongeren. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP zegd dat de beste manier om de CD te keren, is dat de kiezers die afwijst." Intussen zijn Boukje en Hirsch Ballin wat aan het steggelen over het CDA. Is die niet een beetje uit de tijd, vraagt Boukje. Be paald niet, vindt de minister. Hij legt uit dat de christelijke sociale beweging er een eeuw geleden niet in berustte dat mensen wer den uitgebuit in de harde econo mie van die dagen. „Het ging en gaat om meer dan een goed inko men alleen." Als er geen CDA bestond, wat zou de minister dan kiezen? „Dan zou ik een christen-demo cratische partij oprichten," is het directe antwoord. Het gesprek heeft inmiddels al een kwartier langer geduurd, dan gepland. De minister staat op, „Jongens we moeten stoppen, maar ik vond het leuk om met jullie te praten." Toch nog snel een hand, de laat ste foto. Het gezelschap is tevre den. In zo'n lang gesprek hoor je nuances waar de tv geen tijd en de krant geen ruimte voor heeft. D66 is veruit de populairste par tij onder scholieren. De Demo craten hebben bij de deze week gehouden scholierenverkiezin gen 28,8 procent van de stem men gekregen, omgerekend goed voor 45 zetels in de Twee de Kamer. D66, dat altijd goed scoort on der scholieren, laat de andere partijen ver achter zich. De VVD, de tweede partij, behaal de ruim 10 procent minder stemmen: 18,4 procent, goed voor 28 zetels. De PvdA (16,6 procent, 26 ze tels) volgt kort daarop. Groen- Links doet het bij het jeugdige kiezersvolk met 14,2 procent be ter dan het CDA en zou in de Tweede Kamer 22 zetels krij gen. Het CDA is bij de schoolgaande jeugd niet erg in trek. Slechts 10,1 procent kiest voor de partij van Brinkman, die daarmee in de Tweede Kamer 15 zetels zou verwerven. Het Comité Scholie renverkiezingen maakte deze resultaten gistermiddag in Am- sterdam bekend. De uitslagen zijn gebaseerd op verkiezingen op 580 scholen voor voortgezet onderwijs en beroepsonderwijs. Aan de ver kiezingen deden meer dan 700 scholen mee, maar niet elke school heeft de uitslagen op tijd ingeleverd. De verkiezings- dienst van het persbureau ANP, die de uitslagen verwerkte, telde in totaal 207.671 stemmen. Bijna een op de twintig scholie ren bracht een stem uit op de Centrumdemocraten. De partij van Janmaat zou met 4,5 pro cent van de stemmen zeven ze tels in de Tweede Kamer krij gen. De kleine christelijke par tijen kunnen in een 'scholieren- parlement' elk op twee zetels rekenen. De RPF kreeg 1,9 pro cent, de GPV 1,5 en de SGP 1,3 procent. De overige partijen kregen in totaal 2,7 procent van de stemmen. Alleen de Socialis tische Partij haalde de kies drempel en zou één zetel krij^ gen. De uitslagen per provincie laten zien dat D66 in het hele land de populairste partij is. In Gronin gen, Friesland en Drenthe komt de PvdA als tweede uit de bus, in plaats van de WD. Het CDA doet het ook in Noord- Brabant en Limburg matig. In deze provincies, waar traditiege trouw een belangrijk deel van de CD A-achterban zit, scoren de christen-democraten respec tievelijk 10,4 en 11,1 procent. (Bron: anp) Eng Que (24) voert jongerenorganisatie aan bij kamerverkiezingen Door Angela Copier ebel ken je waar schijnlijk nog wel van de landelijke scholierenstaking van bijna een jaar geleden. De jonge- renorgalflteatie was een van de drijvende krachten achter het protest tegen bezuinigingen op jongeren. Dit jaar laat Rebel weer van zich horen. De partij doet samen met de Socialistiese Arbeiders Partij (SAP) mee aan de Kamerverkiezingen (lijst-13). Tweede op lijst-13 is de 24-jarige studente Spaans Eng Que uit Arnhem. Ze is in feite Rebel-lijst- trekster want degene die boven haar staat, Patrick Van der Voort, komt van de SAP. Eng Que is al zeven jaar lid van Rebel een heeft anderhalf jaar in het landelijk bestuur gezeten. Toch is ze min of meer toevallig de eerste 'Rebel' op de lijst. „Politiek is voor mij een partij waar ik het mee eens ben, niet iets om carrière in te maken. Maar voor de kamerverkiezingen zochten we iemand die ai een tijd in Rebel actief is. Omdat de meeste leden nog scholieren zijn, waren er niet veel kandidaten. Bovendien wilden we met de lijst ook nog een ander signaal geven. Daarom hebben bijvoorbeeld vrouwen en migranten een be langrijke plaats gekregen," zegt Eng, die zelf een Papua/Chinese achtergrond heeft. De voornaamste reden dat Rebel meedoet aan de verkiezingen is Bebel-lijsttrekster Eng Que: 'Belangrijk is dat jongeren zelf actief worden'. om meer aandacht voor jongeren te krijgen. „Andere partijen be slissen over jongeren en niet mét jongeren," zegt Eng. Het feit dat de PvdA en Groen Links jonge ren als Sharon Dijksma en Simo- ne van Geest op de lijst hebben gezet, betekent volgens Eng niet veel. „Dat is heel goed, maar het zegt niets over de programma's van die partijen. Daarin komen jongeren er bekaaid van af." In het partijprogramma van SAP- Rebel staan in ieder geval heel wat punten die betrekking heb ben op jonge mensen. Zo wil de partij jongeren vanaf 16 jaar stemrecht geven en scholieren een stakingsrecht geven. Eng: „Zestien-jarigen weten goed wat ze willen, maar ze mogen niet FOTO DO VISSER stemmen. Ze mogen van de poli tiek wel werken en belasting af dragen. Ze mogen verplichtingen, zoals het kopen van een huis, aangaan. Maar ze hebben weinig rechten. Ik vind dat ze op zijn minst stemrecht moeten krijgen." Volgens Eng zijn de rechten van jongeren niet de enige punten waar SAP-Rebel een duidelijke mening over heeft. Zo is de partij ook tegen bezuinigingen op de aow, tegen de uitbreiding van Schiphol, tegen de aanleg van de Betuwelijn en vóór verregaande bezuinigingen op defensie. In het programma is veel aan dacht voor de positie van minima en migranten. Zo zou iedereen vanaf 16 jaar een inkomen van tenminste 1650 gulden moeten krijgen, illegalen zouden gelegali seerd moeten worden en alle in woners van Nederland krijgen van SAP-Rebel volledig stem recht. „Op deze manier kunnen we niet doorgaan. Het is hoog tijd dat er iets verandert. Wij vinden ook dat er bezuinigd moet worden, maar wij willen het geld halen waar het zit. Het geld zit bij de multinationals en de hoogste in komens. Iedereen die meer dan een ton per jaar verdient, zou de rest moeten inleveren. Die men sen kunnen het missen. De men sen met een uitkering niet. In een interview dat Eng gaf aan de Rebelkrant komt ze met meer hoogdravende plannen. Ze stelt voor om bankbiljetten op kring looppapier te drukken en een 'El- co-tax' in te voeren. Mensen die Brinkman steunen zouden meer belasting moeten betalen. „Dat moet je niet zo serieus nemen," zegt ze nu. „Dat zijn dingen die ik zeg om de aandacht te trekken, maar ze staan natuurlijk niet in het programma. Dat moetje wel serieus nemen." Eng geeft toe dat ze er niet echt op rekent dat ze na volgend week de collegebanken moet verruilen voor een plaatsje in de Tweede Kamer. „Ik heb er nog niet zo over nagedacht. Maar het gaat niet alleen om het halen van een zetel. We willen laten zien wat Rebel doet. Het belangrijkste is dat scholieren zelf actief worden en dat ze het goed vinden dat jon geren actief zijn in de politiek." 1) Without you - Mariah Ca rey A 2) I like to move it - Real 2 Real 3) Waterfall - Atlantic Oce an 4) Strani amori - Laura Pausini 7) The most beautiful girl - Symbol (Prince) 6) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (11) Don't turn around - Ace of Base 8) Omen m - Magic Affair 5) Move on baby - Cappella 9) Look who's talking! - Dr. Alban (22) Everything changes - Ta ke That (16) Jessie - Joshua Kadison (15) World in your hands Culture Beat (19) Doop - Doop (13) Take me away - Twenty 4 Seven (20) Whatta man! - Salt 'n peppa (10) Madchen - Lucilectric (23) Liefde in de nacht - Nico Landers (17) Rock my heart - Hadda- way (12) Sweet lullaby - Deep For rest (26) So fine - Waltari (14) Come baby come - K7 -) One - Metallica (18) Get away - Maxx (36) Vrij met mij - Ruth Jacott (40) Don't give up - Sonic Surfers (24) No matter what you say - The Flavour (21) Liefde op het eerste ge zicht - Gerard Joling (38) Rocks - Primal Scream (39) Where is the love - Time less (30) Ik wil niet dat je liegt - Paul de Leeuw (29) Loser - Beek (25) Breathe again - Toni Braxton (27) Sleeping in my car - Roxette (43) The moon is mine - Row- wen Heze F. Jimenez -) U r the best thing - D:re- am -) The eyes oitruth - Enig ma -) House of love - East 17 -) We gaan met z'n alien - Hans Versnel (49) Ik wil je - Hanny (35) Het spook van de opera - Henk Poort Joke de Kruijf (33) De zon schijnt in m'n ca bine - Henk Wijngaard (34) Plastic dreams - Jaydee -) We wait and we wonder - Phil Collins -) A fair affair - Misty Old- land (48) Move-Cutoff Thea Austin -) High road easy - Sass Jor dan (28) I'll remember - Madonna (32) Ik bel je zomaar even op - Gordon (41) Nothing about me - Sting Stichting Mega Top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236361

de Stem | 1994 | | pagina 27