DE STEM Meer dan acht ton misbruikt IH N D0NZEL ES TE HUUR ansen bv. ixtreem-rechts scoort opvallend hoog bij scholierenverkiezingen Nieuw akkoord staten over Scheldetunnel oorzitter Stichting Rustuizen: 'Gehandeld in strijd met wet en regelgeving' Frietboer Zaamslag heeft buik vol van klachten 82 inwoners van Zeeland koninklijk onderscheiden Vijftien maanden de cel in na verkrachting van zwakbegaafde man g in de woning Tuinmeubelen: 0 3 £et"er 0ELBOOM - KLAASSEN nk. HOUT, BETON, OMBINATIE IERE: 01181-1601 eerde ruimte, ge- te Ossendrecht. istr.bedr. B.V. -4143 bvba Immobiliën N BELGIË Overval bank Arnemuiden levert eis van drie jaar op Geen struisvogels maar kamelen bij loterij Hulst Zwaar gewond na verkeersongeval AG 30 APRIL 1994 x J huis is van levensbelang. n immers onveilig uitwerke nder spanning komt te sta; elijk letsel ontstaan. Behal' saarding is. ,(M*dtu375m> ZZn ojinmeubelen Hartman Ingang via onze speelgoedzaak PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland ZATERDAG 30 APRIL 1994 DEEL 1 of douche worden aangebracht Tenslotte kunnen speci scheerstopcontacten en veil! dubbel geïsoleerde lichtarmat ren voorkomen dat u spanning komt te staan. ond Vanuit de meterkast is de veilit heidsaarding, vaak letterlijk met de aarde. Een andere mani bestond vroeger in het aarden de waterleiding. Dat heeft echt se alleen zin indien de waterleid» i uit elektrisch geleidend mater aal bestaat. Omdat in het watei leidingnet tegenwoordig in t0( nemende mate kunststof mater aal toegepast wordt, is deze nr nier verboden. Soms is het bewoners niet duidelijk dat veiligheidsaarding dan ook aai gepast moet worden. onze verslaggever meuzen - De extreem-rechtse po- 'ielce partij Centrum Democraten een aardelektrode, verbondi een °Pva^end S1"0*6 aanhang mot rto TT1 .1 Ja VrtOllTTTn l/lonmnA vm! 4 J a1 Ier de Zeeuws-Vlaamse middel- t schooljeugd. Dat blijkt uit de week gehouden landelijke lolierenverkiezingen, waar ook j aantal Zeeuws-Vlaamse mid- joare scholen aan meedeed. schieter vormt de scholengemeen- ijp Het Ravelijn (mavo) in Hulst, far behaalde de CD zelfs 15,4 procent dfljrbe Se van de stemmen. Van de 149 Ravelijn leerlingen die een hokje rood kleurden, deden dat er 23 voor de partij van Janmaat. „Ik denk dat er zo links en rechts geronseld is", zegt docent maatschap pijleer Paul Verhagen van het Ravelijn. „Eigenlijk is het geen juiste uitslag. Je moet dit niet serieus nemen. Er zijn vast veel leerlingen die op de CD gestemd hebben omdat dat stoer overkomt op vriendjes." Ook op andere scholen behaalden de Centrum Democraten een niet onaan zienlijk percentage van de stemmen. De Steelantmavo in Terneuzen 9,6%, het Zeldenrustcollege in Terneuzen 5,9%, de school voor speciaal onderwijs De Schans in Terneuzen 4% en scholenge meenschap voor mavo/havo/vwo Het Zwin in Oostburg 2,7%. De minste invloed heeft de CD op het Terneuzense Petrus Hondius; 'Janmaat' kreeg daar 2,3%. Landelijk bezien bracht bijna een op de twintig scholieren zijn stem uit op de Centrum Democraten. De partij van Janmaat zou met 4,5 procent van de stemmen zeven zetels in de Tweede Kamer krijgen. D66 is landelijk veruit de populairste partij onder scholieren gebleken. De partij kreeg 28,8 procent van de stem men, omgerekend goed voor 45 zetels in de Tweede Kamer. De tweede partij was de WD met 18,4 procent (28 ze tels), op de voet gevolgd door de PvdA met 16,6 procent (26 zetels). De uitslagen zijn gebaseerd op verkie zingen op 580 scholen voor voortgezet onderwijs. De verkiezingsdienst van het persbureau ANP, die de uitslagen ver werkte, telde in totaal 207.671 stem men. Op de scholen bedroeg de opkomst gemiddeld ruim 70 procent. Uitslagen: Zeldenrustcollege Terneu zen, opkomstpercentage 69: CDA 16,8%; PvdA 5,5%; WD 18,9%; D66 27,3%; Groen Links 8%; SGP 2,5%; GPV 9,7%; RPF 3,4%; CD 5,9%. Rave lijn Hulst, opkomstpercentage 78,4: CDA 16,1%; PvdA 8,1%; WD 10,1%; D66 34,2%; Groen Links 8,1%; RPF 2%; CD 15,4%. Petrus Hondius Terneu zen: CDA 3,3%, PvdA 16%, WD 20%, D66 21,4%, GroenLinks 27%, CD 2,3%, Overigen 7,4% Of al deze veiligheidsmaatregi len in de juiste ruimten in huis aanwezig zijn en in goede sta: verkeren, is de verantwoorde lijkheid van de gebruiker! Wi< twijfelt over de kwaliteit van zijn systeem van veiligheidsaar-li ding of vermoedt dat hij een 1 verouderde installatie heeft, doet nischMnstaUateu^''om ïes '»onze verslaggever Cees Maas vragen. Of vraag de gratis folder üddelburg - Het afgetreden bestuur van de in opspraak aan. Hpf era at tonc1r»+f/-i1 m: _la:n4.t_ Jn aan. Het gaat tenslotte om uw veiligheid en die van uw mede bewoners! eraakte Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Ge- leenten in Zeeland heeft 825.000 gulden ten onrechte ibruikt. „Er is gehandeld in strijd met wet en regelge- zei stichtingsecretaris Wisse gisteren voor het srst. Hij doelde op het gehele bedrag. afspraak met de hypotheek- iseur bij u in de buurt. In het adviesgesprek wordt t de computer berekend welke stbankhypotheek voor u het est aantrekkelijk is. Even later weet u uw lastingvoordeel, kent u de komende kosten en heeft u n, geheel vrijblijvend, op maat sneden advies in de hand. Daar is nog 'ns rustig over nadenken. 06-0012 spraak. POSTBANK JAAR VERTROUWD JAAR s, garages, carports, aanbouwen Best, tel. 04998-95312 of 73932, eweg 4 L-woonk., keuken, berging. 975 fl/mnd. EN: Achtelsestr. 8C tement op 2e verd., open kk, badk., 30 m2, garage 920 fl/mnd. tingen en service: 5.74.47. mobiel 09.32.75.24.74.47 !et geld, 3,5 ton subsidie van de ravincie Zeeland (die dat be- u gaat terugvorderen) en de i van kerkelijk geld en refo- latorische particuliere spaar- jis, is gestoken in peperdure tóaraties van ex-bestuursleden i andere onrechtmatige zaken, tor alles precies gebleven is, bij wie, moet het accoun- otsrapport van de accountant loret, Ernst Jong uitmaken, laarin zullen de conclusies aan. Gisteren leverde het meu te bestuur van de stichting de itrlate, maar door de accoun- mt goedgekeurde jaarrekenin- bb in, en werd het totaalbedrag lat niet in de boeken kon wor sen verantwoord, bekend ge laakt. Dat gebeurde tijdens een pers- tonferentie van gedeputeerde Dijkwel (Ouderenzorg) en het it me bestuur van de stichting. Zoals bekend heeft deze krant iet gesjoemel onthuld, waarna oer bestuursleden aftraden. Het «treft steunpilaren van de re- ïanatorische kerk waaronder tet dominee en een gemeente- aadslid. estuur Dijkwel: „De 3,5 ton die de pro line dus te goed heeft, zullen te verrekenen, ik heb me door let nieuwe bestuur laten gerust- stellen dat dit niet ten koste gaat de bewoners van de rusthui- ten of het personeel daar, want iatwillen we niet." De stichting zelf is financieel n het grootste slachtoffer het wanbeleid van haar wrmalige dagelijks bestuur. De provincie is er dan 3,5 ton bij ingeschoten, tot nu toe, maar dat toet wel worden terugbetaald. De stichting leidt zelf voor '25.000 gulden schade. Dat be- bg is uit de goedgekeurde ex ploitatie verdwenen. De ton ver teld met het eerder genoemede 'edrag van 825.000 is gebruikt Wir de bouw van een serre, «aarvoor geen vergunning was aangevraagd. In strijd met de «et weliswaar, maar niet direct een schadepost voor de stichting. Niet ongerust Op de vraag of de stichting niet in liquiditeitsproblemen komt door de strop, antwoorde Wisse: „Er werd veel te ruim met geld omgegaan maar er is geen ge vaar voor de bewoners van de tehuizen en het personeel, ik ben blijdat te kunnen zeggen. En ook de mensen die hun spaar centjes tegen lage rente bij ons steunfonds hebben belegd, hoe ven niet ongerust te zijn." Hiermee doelde Wisse op het Steunfonds, een aparte stichting waar spaarders geld belegden en daar een lage rent voor kregen. Dan betreden we een schimmig net van geldstromen die de stichting er op na hield, en die je volgens de provinciale ambtena ren slechts bij grote multinatio nals tegenkomt. In Zeeland is het een zeer ongebruikelijke constructie voor een zorginstel ling. Kapitaal Dat steunfonds namelijk, beleg de het spaargeld en de kerkelijke donaties in de geheimzinnige stichting SEC, die nergens in statuten voorkomt. Die stichting betaalde 7 procent voor het ge leende geld uit het steunfonds, en leende het vervolgens tegen 9 procent uit aan de twee rust huispoten en de poot van de 200 bejaardenwoningen. In de stich ting SEC, die opgeheven wordt nu, werd dus het kapitaal ge vormd en daar is het meeste geld uit verdwenen. In een persbericht liet het nieu we bestuur weten niet te zullen aarzelen om 'stappen te onder nemen om de voor haar onstane schade bij derden te verhalen'. Op een vraag hierover zei Wisse dat mogelijk ook anderen dan de vier oud-bestuursleden kunnen worden aangesproken. Hij wei gerde namen te noemen, maar vertelde met evenveel spanning als Dijkwel op het accountants rapport te wachten. De misdrijven vonden plaats op januari toen de gewapende 'vervaller rond kwart voor vier de middag plotseling in het "ankgebouw stond waar hij een kouwelijke klant vastpakte en ja® een balie-medewerkster geld, veel geld' eiste. De man fnger ten slotte vandoor met "D® een halve ton en verdween °P een zwarte motorfiets met "'geplakte nummerbord. "'uigen verklaarden later dat waive de herkenninstekens van j nwtorfiets ook de zwarte in- Mhelm van de bankrover 'as afgeplakt met zwarte tape. S1gnalement van de bankro- o®,deed een van de getuigen iken aan de hem bekende G., trnv! ^eze ontkende ieder be- «kenheid bij de beroving. Op T'v''iizing van de getuigen ging Politie op zoek naar een zwa- zwarte wegmotor van een Ja- daüa merk' en werc* htder- j gevonden bij een motor- G lT®.'s"Gravenpolder. Had die middag rond twee uur soortgelijke motor voor een Gemeente neemt komende dinsdag poolshoogte hn onze correspondente Middelburg - Voor de overal op de Rabo-bank in Arnemuiden is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenis straf geëist van drie jaar tegen de 33-jarige W.G., inwoner van dezelfde plaats. 'proefrit' meegekregen, evenals een zwarte integraalhelm en een zwar leren jack, zoals ook de bankovervaller had gedragen. Rond half vijf bracht hij de mo tor terug met de mededeling dat het ding hem niet beviel. Uit onderzoek van de technische re cherche bleek later dat motor en helm recentelijk afgeplakt waren geweest met zwarte tape, en daarmee stond voor de officier van justitie vast dat de onder zochte motorfiets dezelfde was als die gebruikt was door de bankovervaller. Tegen G. sprak bovendien het gegeven dat hij daags na de overval plotseling beschikte over voldoende geld om bepaalde schulden af te betalen, terwijl hij, evenals zijn echtgenote ook nog eens vele duizenden gulden contant op zak bleken te hebben. "En dat terwijl dit gezin kort tevoren financieel aan de grond zat," aldus de officier van justi tie. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Zaamslag - Frietboer Cees van Drunen uit Zaamslag heeft de buik er meer dan vol van. Niet van zijn eigen snacks, wel van de proble men die hij ondervindt bij het uitbaten van zijn fri tuur. Net anderhalve dag verhuisd naar een nieuwe stek krijgt Van Drunen links en rechts klachten naar het hoofd geslingerd over stan koverlast. De gemeente neemt dinsdag 3 mei pools hoogte. Van Drunen verhuisde deze week zijn frituurwagen op het parkeerterrein voor de her vormde kerk naar een stek vijf tig meter verderop, tegenover garage De Putter in hartje Zaamslag. Aanleiding: aanhou dende 'trubbels', zoals hij zegt, met de hervormde gelovigen. „Ik kreeg zoveel gezeur aan mijn hoofd dat ik weg wilde daar vopr de kerk", zegt Van Drunen terwijl hij aan het werk is in zijn frituur. „Bij begrafe nissen, trouwerijen en concer ten van het zangkoor moest ik de tent sluiten. Op zondag mocht ik ook niet open zijn. Elke zaterdagavond moest ik mijn frituur weghalen voor de kerkdiensten van de volgende dag. Dat kostte me handenvol geld." Nieuwe ellende Net nu hij blij was daarvan af te zijn, geen rekening meer moest houden met de activitei ten in de kerken en dus ook op zondag zijn frituur (vanaf 13.00 uur) open te kunnen houden, doemt nieuwe ellende op. „Sta ik hier net en zijn er mensen uit de buurt die klagen over de frietstank. Willen ze me weg hebben. Er moet echt een oplossing komen, want zo kan het niet meer", verzucht Van Drunen, die het liefst blijft staan waar hij nu staat. Grapjes Het is niet de enige tegenslag in zijn bestaan als frietbaas in Zaamslag. „Praktisch elke week worden er dingen van mijn kar gesloopt. De kabels van mijn meterkast, de ver plaatsing kostte me 750 gulden, kapot geknipt. Je wordt er moedeloos van. Die grapjes hebben me zo alles bij elkaar toch zeker in al die jaren al acht- tot negenduizend gulden gekost. Je blijft hier aan de Cees van Drunnen voor zijn omstreden frituur: 'Er moet echt een oplossing komen, want zo kan het niet meer'. foto wim kooyman gang. Terwijl ik hier toch echt niet voor m'n lol sta. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat probeer ik er alleen een boterham te verdienen." Geen last Bij navraag in de buurt lijkt het op het eerste gehoor wel mee te vallen met de klachten. Bij kapsalon Buijze, pal tegen over de frituur, zegt men ner gens last van te hebben. „Ik heb nog niets geroken." Juwe lier Muller ruikt het wel, maar is niet van plan een klacht in te dienen bij de gemeente. Bezoek Gemeentelijk woordvoerder Otto Vosveld meldt dat er bij de gemeente Terneuzen één klacht binnen gekomen is en dat Van Drunen zelf gemeld heeft dat er meerdere omwo nenden last hebben van de fri tuur in hun buurt. Medewer kers van de afdeling milieu van de gemeente brengen dinsdag een bezoek aan de frituur van Van Drunen om de boel ter plaatse op te nemen en met deze en gene in de buurt ge sprekken te voeren. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren een nieuw ak koord bereikt over de Scheldetunnel WOV. Zo is de overeenkomst met het Rijk dat Den Haag jaarlijks 54 miljoen gulden (prijspeil 1989) bijdraagt en Zee land zelf zes miljoen gulden sinds giste ren een feit. Een overgrote meerderheid ging ook ak koord met het verhogen van de Zeeuwse wegenbelasting om nieuw geld los te maken voor de tunnel en het voetveer. „De WOV is hiermee van kansrijk naar haalbaar gescho ven," zo vatte het WD-statenlid Van Zwie- ten het akkoord samen. Gedeputeerde Hennekeij (Waterstaat) haalde de goedkeuring van zijn voorstellen met weinig moeite binnen, wat na de eerdere politieke vergaderingen ook te verwachten was. Alleen de kleine fracties Delta Anders en GroenLinks, plus de bekende CDA'- WOV-dissidenten' Everaert uit Walsoorden en Baert uit Hulst stemden tegen. Nieuw was gisteren dat ook de PvdA een 'WOV-dissident' in de gelederen heeft. Het Thoolse statenlid Venekamp legde een stem verklaring af waarin hij verklaarde op ande re gedachten te zijn gekomen. Venekamp: „De WOV was ook voor mij oké, maar niet tot elke prijs. Nu is het de gemeeneschap die het gelag betaalt en wellicht opdraait voor te veel risico's. Ik verlaat nu het peloton." Maar de rest van 'het peloton' denderde voort op weg naar 'een finaal besluit' dat naar verwachting eind dit jaar zal vallen als het studieonderzoek naar financiering en exploitatie door het nutsbedrijf Deltan klaar is. Tot dan gaat men er in Middelburg vanuit dat die tunnel er gewoon moet komen. Uit Commissaris Van Gelder riddert mr. J. Lander. FOTO JAAP WOITERBEEK 23 lintjes in Zeeuws-Vlaanderen Van onze verslaggever Terneuzen - Hare Majesteit de Koningin heeft bij de jaarlijkse lintjesregen 82 inwoners van Zeeland verblijd met een koninklijke onderscheiding. Vorig jaar zijn in deze provincie 79 onderscheidingen toegekend, waarvan er één wegens weigering niet is uitgereikt. De hoogste onderscheidingen dit jaar in Zeeland zijn: één Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, één Com mandeur in de Orde van Oran- je-Nassau, één Officier in de Orde van Oranje-Nassau en zeventien Ridders in de Orde van Oranje-Nassau. Verder zijn vrijdagmorgen uit gereikt 28 gouden eremedail les, 31 zilveren medailles en drie bronzen exemplaren, tel kens in de Orde van Oranje- Nassau. De hoogste onderscheidingen in de provincie sieren sinds vrijdagmorgen de revers van Middelburger mr. J. Lander, griffier van Provinciale Staten van Zeeland, en in Burgh- Haamstede dr. L. Ginjaar. Ginjaar, lid van de Eerste Ka mer, mag zich Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau noemen. Lander is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Ueeuw. Hij werkt sinds 1974 bij de provincie en sedert ok tober 1983 als griffier. Ook een hoge onderscheiding -Of ficier in de Orde van Oranje- Nassau- kreeg ing. H. Bomhof in Heinkenszand. Hij is we tenschappelijk medewerker bij de Inspectie van de Volks gezondheid Milieyhygiëne in Zeeland. Van de 82 koninklijke onder scheidingen in deze provincie zijn er 23 aan inwoners van Zeeuws-Vlaanderen uitge reikt. Burgemeester J. Kruize van Oostburg is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, evenals pastoor L. Verwer van Hulst. Dezelfde onderschei ding dragen sinds gistermor gen ook P. Mangnus in Kloos- terzande, M. van de Bilt in Sluiskil, J. de Visser in Ter neuzen en J. Scheele in Nieuwvliet. ZIE OOK ZEELAND - C3 'Zes Ridders in Zeeuws-Vlaande- Middelburg - Voor verkrachting van een zwakbegaafde man en ontucht met een eveneens geestelijk gehandicapte jongen van zestien jaar is de 50-jarige Hulstenaar H.B. door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 maanden. Twee weken geleden had de offi cier van justitie 18 maanden geëist voor de gebeurtenissen op 14 juli van het vorig jaar in het Hulster etablissement The Prin ce of Wales. Als bedrijfsleider van de kroeg had B. zich veel vuldig beziggehouden met ho mofiele contacten en hierin was hij vervolgens de officier van justitie veelvuldig te ver gegaan. De rechtbank acht in ieder geval bewezen dat dit gebeurde toen de man zich op 14 juli vergreep aan twee zwakbegaafden. Tegen zijn baas (de 35-jarige Terneuzenaar P.U.) die een en ander zou hebben beovrderd of tenminste had toegelaten, eiste de officier een boete van tien mille, waarvan de helft voor waardelijk, maar de rechtbank acht voor wat U. betreft niet het betoog van statenlid Kolijn (SGP) giste ren, bleek dat de kwestie allang een princi pezaak is geworden. Er moet en zal een andere en betere verbinding komen dan de veerdiensten, en een vergelijking van de kosten (waar GroenLinks en Delat Anders onophoudelijk naar vragen) is voor Kolijn, Hennekeij en veel andere voorstanders vol strekt niet belangrijk. GroenLinks betichtte gisteren het voltallig college van Gedeputeerde Staten van leu gens, en raakte hierdoor in botsing met commissaris van de koningin Van Gelder. Onderwerp was het vertrouwelijke PSD- rapport dat februari 1993 klaar was en waarvan GS in antwoord op schriftelijke vragen het bestaan in juni 1993 ontkenden. „Ik voel me belogen en bedrogen," zei sta tenlid Van Kollem. „Ik betreur uw uitspraken," mengde Van Gelder zich in het debatje, „er gaat zo te veel aandacht naar secundaire punten." Hulst - De loterij van zaal voetbalclub BVS op het hockyterrein in Hulst ge beurt niet met struisvogels maar met twee kamelen en een ezel. De organsiatie zag er op het laatste moment van af struisvogels te gebruiken omdat de dieren erg stress- gevoelig zijn en zichzelf of het publiek kunnen verwon den. Dit risico wilden initia tiefnemers Evert Verwer en Peter Bouwman niet nemen. De kamelenloterij begint om 19.00 uur. roepsmatig' deed. U. werd dan ook vrijgesproken van het ten laste gelegde. Ernstiger dan de officier van justitie had gedaan, tilde de rechtbank aan de poging tot doodslag (op 1 april van het vorig jaar) door de 46-jarige Rotterdammer A.T. De man, die zich volgens de officier van jus titie maandenlang had bezigge houden met het veroveren van een plaats op de Zeeuws-Vlaam se drugmarkt was zijn plaatsge noot in verband met een schuld te lijf gegaan met een honkbal knuppel waardoor het slachtof fer een veelzijdige verlamming opliep. Tegen R.T. was 12 maan den geëist waarvan 4 voorwaar delijk, maar de rechtbank kwam tot een vonnis van 18 maanden waarvan 6 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Voor een serie diefstallen, inbra ken en pogingen daartoe (ge pleegd in de periode december '93 tot en met februari van dit jaar) is de 28-jarige Goesenaar K.G. veroordeeld tot één jaar cel. Tegen G. was twee weken gele den 18 maanden geëist. Van onze correspondent Vlissingen - Een 44-jarige inwo ner uit Middelburg is gistermor gen bij een verkeersongeval in Vlissingen zwaar gewond. Het slachtoffer werd met drie gebro ken rugwervels per ambulance overgebracht naar het streekzie kenhuis Walcheren in Vlissingen (ADVERTENTIE) inlays steunzolen 'orthopedisch schoentechnikus bekroond In duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1994 | | pagina 17