m DE STEM et zonnetje van )e Meer blijft ltijd schijnen Verend9 hard op een broodje kroket weggelegd. lian Dorst Chrysler een eenmalige aankoopprijs van bekendgemaakt tijd om daadwer- X ,||ALITEITLEASEN? hrysler LEASEN B onny Silooy viert alweer een titel met Ajax Amerikaanse scouts vechten om honkbaltalent Christian Ruggenberg: koninklijke ptt nedertand (eihuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 S ZATERDAG 30 APRIL 1994 DEEL [Jaap van Essen üterdam - Silooy kwettert schettert maar door in het L eerder zo rustige onder- -en van de Ajax-spelers. jsi-boos reageert hij op de serking van een journalist j toch niet echt al voor vierde keer kampioen met twordt. „Wat zullen we krijgen. Je wordt echt jongen. 1983, 1985, 1990 au weer," wijst Silooy de ispreker terecht. Waarbij zelf vergeet dat hij in telijkheid zelfs al aan vijfde titel met Ajax toe Immers, ook in het seizoen 1-1982 werden de Am- dammers landskampioen Silooy had daar een (wei- mar zeer bescheiden) bij- ige in met welgeteld één eden in de basis. ijft staan dat geen van de Ajacieden de kam- isschaal zo vaak in handen als Silooy, de lachebek van In de toch niet bepaald als lichter te boek staande sfdstedelijke selectie geldt Si- de absolute gangmaker, bedenker van de typische ïlbalhumor. j. ik hou wel van een dolle- l" produceert Silooy het un- astatement van het jaar. fat je, soms voel ik me zelfs nplicht om voor wat humor te Als we eens verloren itóen, denk ik'wel eens dat er ;is leuks nodig is. Natuurlijk, oor een deel is het ook een aier om mezelf af te reageren, aar ik doe het ook wel eens mist om de stress in de groep testrijden." eest iconstante vrolijkheid van Si- SONNY Silooy is onte genzeggelijk het zonnetje in huis bij Ajax. Zodra de 30-jarige verdediger het spelershome betreedt is het in de regel gedaan met de stilte. „Oh, wat leuk, post voor mij, ein delijk krijg ik ook eens een brief," brult Silooy wanneer hij bij zijn toch dagelijks goed goedvulde postvak langsloopt. „Tante Sien, doe mij eten! Ja, de mensen we ten toch wel dat Sonny Silooy zondag al voor de vierde keer kampioen wordt. Kijk eens wat een fanmail". looy - overigens wel een voor beeldig prof - is niet gespeeld, de al 30-jarige verdediger beziet het leven als profvoetballer inder daad als een feest. En dat terwijl hij toch genoeg tegenslag kende in zijn loopbaan. Na zijn debuut in Ajax 1 in 1981 kende Silooy een regelmatig aanloopje van drie seizoenen al vorens hij zich basisspeler mocht noemen en speelde vervolgens vier regelmatige en goede seizoe nen. Zoals het een echte Ajacied betaamt mocht hij zich al ras international noemen, nummer 68 is hij de Ajax-galerij der Nederlands elftalspelers. Zijn Oranje-debuut vond plaats op 12 oktober 1983 in de historische wedstrijd Ierland-Nederland (2-3) waarin een nieuwe genera tie voetballers liet merken dat er weer toekomst zat in het Neder landse voetbal. In 1987 was Silooy een van de eerste spelers van zijn generatie, die de kans kreeg het 'Grote Geld' te verdienen. Nadat hij met Ajax de Europacup II had veroverd tekende de back een zeer lucratief contract bij Matra Racing Paris. In Parijs belandde Silooy in een onvoorstelbaar luxe omgeving, waar geld geen rol speelde. Erg gelukkig werd hij er echter niet. Aan het einde van het eer ste, nog redelijk succesvolle sei zoen in Parijs maakte Silooy zich op voor wat het absolute hoogtepunt in zijn loopbaan moest worden: het EK in 1988. Het mocht niet zo zijn. Zijn ploeggenoot Merry Krimau kwam wat hoog met de voet in, raakte de oogkas van Silooy en stortte de Nederlander in het ongeluk. Een uitgebreide opera tie slaagde, maar voor het EK werd hem een speelverbod opge legd. „Vreselijk was dat. Ik had kunnen spelen, alleen vertelden de artsen me dat ik bij nog een tik tegen dat oog blind zou ra ken. Dat was toch net iets te veel Lange tijd Vervolgens kwam het lange tijd niet meer goed met Silooy. Het tweede seizoen bij Racing Paris werd een ramp. Sponsor Matra draaide de geldkraan dicht, trai ner Arthur Jorge werd ontslagen en degradatie was het gevolg. Silooy had echter mazzel, hij kon voor maar liefst zes jaar terugkeren bij Ajax. De mazzel bleek betrekkelijk, want tijdens de voorbereiding blesseerde Silooy zich ernstig te Bovensmilde en miste door de knieblessure vrijwel het hele kampioensjaar 1989-1990. „Twee wedstrijdjes heb ik mee gedaan. Voor de statistieken telt Sonny Silooy aan de wandel met zijn hondje. het allemaal wel, maar het was helemaal niets natuurlijk. Daar bij miste ik alweer een toernooi, het WK in Italië." Jaar 2 na de terugkeer werd ook geen onverdeeld succes, want Si looy kreeg nauwelijks kansen in de basis. Het waren donkere tij den voor de verdediger. „Ik deed hier wel steeds vrolijk, maar thuis zat ik wel eens op de bank, staarde alleen maar voor me uit. Ik voelde me vaak vreselijk. Ik werd door alles en iedereen afge schreven: Met Silooy is het voorbij. Er kwamen toen ook nog van die verhalen over mij als: Silooy, de duurste bankzitter aller tijdendat was helemaal lullig," aldus de speler die des tijds zelfs serieus praatte met SC Heerenveen over een transfer. Afleiding Silooy hield zich naar eigen zeg gen vooral staande door de aflei ding die de geboorte van zijn inmiddels bijna vierjarig zoontje bood, en de hoop op betere tij den. Die betere tijden kwamen toen Leo Beenhakker in septem ber 1991 naar Madrid vertrok en Louis van Gaal de scepter ging zwaaien. Het duurde even, maar toen maakte Silooy zijn rentree in Ajax 1 om er niet meer uit te verdwijnen. Desondanks liep het sindsdien nog niet allemaal van een leien dakje. Immers, in 1992 miste hij voor de derde maal achter elkaar een groot toernooi. Rinus Mi- chels selecteerde hem niet voor het EK in Zweden. En hoewel Silooy voor enkele duels terug keerde in Oranje tijden de afge lopen WK-kwalificatie, rekent hij ook al niet meer op het WK komende zomer. „Dat heb ik ook maar uit mijn hoofd gezet. Mijn laatste wed strijd was Nederland-Turkije in februari 1993. Ik speelde zoals vaak in Oranje linksback. Ik had me al voorgenomen bij mijn vol gende selectie eens aan Advo caat te vragen waarom ik niet gewoon rechts zou kunnen spe len, maar dat is nooit van geko men. Ik ben nooit meer opgeroe pen." Dat is vreemd, want Advocaat is juist voor de positie van rechts back hevig zoekende. Blind, Van Gobfael, De Wolf en Valckx wer den op die positie de laatste tijd ingezet. Silooy, dé rechtsback van Ajax werd nimmer meer opgeroepen. „Ik snap het ook niet. Een paar maanden geleden rekende ik er nog vast op dat ik weer geselec teerd zou worden, voor één of twee van die oefenwedstrijden. Dat is niet gebeurd, dus ik heb het maar van me af gezet. Ik snap het echt niet, want ik heb in Oranje nooit gefaald en draal dit seizoen goed. Nee, echt ac cepteren doe ik het nog steeds niet, maar ik leg me er maar bij neer. Sterker, ik heb al vakantie geboekt tijdens het WK. Ik ga lekker naar Portugal. Nee, ik ga niet in het appartement van Val ckx zitten, ben je gek." Behalve dat hij het vierde grote titeltoernooi van zijn generatie voetballers lijkt te gaan missen, bevecht Silooy bij Ajax ook nog immer tegen de twijfel. Vorig FOTO ANP jaar zomer zochten de Amster dammers hevig naar een rechts- benige verdediger, dat proces herhaalt zich momenteel weer. Bij de aanvang van dit kam pioensjaar leek Silooy ook weer buiten de boot te vallen. „Vorig jaar hebben ze een betere rechtsback gezocht en niet ge vonden," zegt Silooy veelbeteke nend. „In de voorbereiding wilde Van Gaal met Blind op rechts gaan spelen, Frank de Boer in het centrum en Kreek op links. Door de blessures van Kreek is daar niet veel van gekomen en heb ik bijna alle wedstrijden gespeeld. Maar ik had er wel de balen van. Heb op een gegeven ogenblik ook gezegd dat ik weg wilde wanneer ik op de bank zou komen. Kom nou, ik had nog drie jaar te gaan, ik was niet van plan die op de bank te slijten. Dat Kreek er nu niet tegen kan vaste bankzitter te zijn, kan ik ook goed begrijpen." Bewijzen „Nu is het weer hetzelfde als vorig seizoen. Ajax zoekt een rechtsbenige verdediger. Er wor den verhuurde jongens terugge haald, misschien iemand aange trokken. Dat betekent dat ik me op m'n dertigste in de voorberei ding straks weer moet gaan be wijzen. Laten zien dat ik er sta. Tsja, het is niet anders, we klap pen er wel weer in." Er in klappen deed Silooy het hele afgelopen seizoen. Als man dekker, of rechts in een wat vrijere rol speelde Silooy eigen lijk een opvallend constant sei zoen. Als een van de weinigen bleef hij ook in de matige perio de van Ajax overeind. Oók tegen Parma. „Klopt," blijkt de speler in kwestie het eens met de ana lyse. Om er onmiddellijk aan toe te voegen. „Stom die reeks van wedstrijden dat we slecht speel den. Precies op het verkeerde moment gingen we minder draaien. Paniek is er trouwens nooit geweest. We wisten ge woon dat het tijdelijk zou zijn, en dat is ook wel gebleken. Al leen verspeelden we wel twee van drie prijzen. Maar goed, de titel hebben we en dat levert wel deelname aan de Champions League op. Mag ik dat op mijn oude dag ook nog meemaken." Bij Ajax heeft Silooy nog twee contractjaren te gaan. Hij hoopt die van ganser harte uit te die nen en dan vervolgens nog tot zijn 35e te kunnen voetballen. „En daarna? Ik zou het niet weten joh. Ik maak me meestal niet zo druk over wat komen gaat. Alhoewel, ik ga binnenkort meelopen bij die PR-toestand hier bij Ajax. Eens kijken of dat iets voor mij is. Over twee jaar staat dat nieuwe stadion er, dan komen er veel nieuwe zaken bij. Misschien is dat wel iets voor mij. Beetje lullen en praten met mensen over voetbal. Moet ik toch kunnen, dacht ik." Van onze verslaggever lion Krijnen Breda - Het enige wat hij niet leuk vindt van honkbal is het gegeven dat hij tegen woordig van zijn coach geen faiuppel meer vast mag hou den. Toen het honkbal, qua niveau, ook in Nederland sen beetje volwassen begon ie worden, is eind jaren ze ventig het fenomeen van de designated hitter ingevoerd. Oftewel de DH, de slagman ie de plaats van de werper mneemt als die eigenlijk aan <je beurt is om te slaan. „En dat is wel jammer," zegt Christian Ruggenberg, »want dat blijft natuurlijk liet allerleukst van honkbal, ie bal een ontieglijke ram Seven... Maar ja, dat zit er niet meer in." Want de 19-jarige Bredanaar is Pitcher, werper dus, en een hele We ook. Zo goed dat hij gese- jecteerd werd voor het Neder- -ands team, zo goed dat hij alleen nog maar mag werpen, en niks anders meer. De starter 'an Twins maakte twee weken geleden thuis met zijn Ooster- noutse club zijn debuut in de Hoofdklasse. Een glanzende start. De na PSV pas tweede dub in de geschiedenis ten zui- van de grote rivieren die de Hoofdklasse behaalde, hield noniers met 3-1 onder de duim. *t Ruggenberg als winnend werperaan het eind een paar itmings geholpen door de Ame rikaanse reliever Kurt Brauck- tniller. Grootste kracht van Ruggen- t°?i! zi'n fes'baU, die met een snelheid van 89 mijl langs de agman fluit, een slordige 157 meter Per uur. In de major ro°u!e' °P aard ket hoogst be- «bare voor een honkballer, 'open maar zat professionals rond die zouden willen tekenen voor een paar kilometer minder. Met die snelheid is Ruggenberg een zeer aantrekkelijke prooi geworden voor Amerikaanse scouts van proforganisaties, die de wereld afstropen op zoek naar talent. In het honkbal draait veel, zo niet bijna alles, om snelheid. De scouts zoeken slechts twee soorten spelers: na tuurlijke hitters en pitchers ,die net zo hard kunnen gooien als Ruggenberg. Het maakt daarbij niet uit of ze de zijkant van een flatgebouw vanaf de I8V2 meter die op de baseball-diamond werp- van thuisplaat scheidt, weten te raken. Pure snelheid is aan maar weinigen gegeven, en de rest, dat kun je leren. Seattle Mariners, Florida Mar lins, Toronto Blue Jays, Atlanta Braves en Los Angeles Dodgers. Niet de minsten van de 28 clubs, die ieder seizoen min stens 162 wedstrijden spelen voordat de pennant race tussen de kampioenen van de verschil lende divisies en uiteindelijk de World Series afgewerkt worden. Scouts van de vijf genoemde teams zagen Ruggenberg vorig jaar aan het werk tijdens het wereldkampioenschap voor ju nioren in Windsor, Canada. Ze maten zijn snelheid tijdens de wedstrijd met een speedgun, ke ken eens goed of het apparaat niet kapot was, maten nog maar eens een keer en probeerden vervolgens de een na de ander om Ruggenberg ervan te over tuigen dat hij maar meteen het beste kon tekenen voor de club, die de betreffende scout verte genwoordigde. Bedragen De bedragen die hem daarbij voorgespiegeld werden, logen er niet om. Zo meldde de Toronto Star nog maar een paar weken geleden dat de jonge Hollander voor een tekengeld van 600.000 gulden naar Toronto zou ko men. Een beetje voorbarig, want thuis aan de Rechteren- straat in Breda laat het talent weten aan tekenen nog lang niet te denken. „Dan zit je voor zes jaar vast aan zo'n club," weet hij, „behalve als het niet goed gaat. Als je na vier of vijf jaar je debuut in de majors nog niet gemaakt heb, dan mag je weg, maar dan zitten er niet veel clubs meer op je te wachten. Nee hoor, ik maak dit seizoen gewoon af bij Twins, ik wil eerst mijn HAVO-diploma ha len en ik wil, voor de eerste keer in vier jaar, eens lekker op vakantie in Spanje. Daar is de laatste vier jaar niets meer van gekomen door toernooien met de Kadetten en met Jong Oran je, en als ik naar Amerika ga, komt er voorlopig helemaal niets meer van. Maar dat ik naar Amerika ga, dat staat wel vast. Ik weet alleen nog niet naar welke club, maar dat komt vanzelf wel goed. We moeten alleen een goede agent zien te vinden die de zaken gaat rege len. Die scouts willen graag voor agent spelen, maar die werken allemaal voor een be paalde club, dus dat is niet de ideale situatie." Waarbij aangenomen mag wor den dat vader Wim, voorzitter van Twins en voorzitter van een internationale bond van uit- zend-ondernemingen, alle con tracten die zoonlief onder de neus wórden gehouden, met meer dan een half oog zal bekij ken. Concurrentie Heeft Christian enig idee van de concurrentie die hij in de Ame rikaanse honkbaljungle tegen gaat komen? „Zeker, ik ben vo rig jaar in Dodgertown geweest, het oefencomplex in Florida waar de Los Angeles Dodgers de voorjaarstrainingen afwer ken en en waar een van hun farm teams speelt. Daar ben ik een van de zeer velen, maar zeker niet een van de minderen. Het honkbal daar is eigenlijk hetzelfde als het honkbal hier. Het verschil is dat ze daar de hele dag trainen, maar de din gen die ze trainen doen wij in Oosterhout eigenlijk hetzelfde. Dezelfde plays, dezelfde oefe ningen, alleen daar veel vaker en dus beter en sneller. En wat dat tekengeld betreft, de men sen in Nederland kijken alleen maar naar de hoogte van het bedrag, maar dat is slechts het begin van een hele lange weg. Het minimum-salaris in de rookie-league is maar 875 dollar per maand, en daarna moet je jezelf door de single A, de dou ble A en de triple A heenvech- ten voordat je uiteindelijk in de majors terecht komt. Maar het is altijd mijn droom geweest om profhonkballer te worden dus ik ga het gewoon proberen." Christian Ruggenberg kwam op zijn vijfde jaar in het spoor van zijn oudere broer bij het Breda se JEKA terecht en was meteen verkocht. Eerst als peanut, later als catcher bij de pupillen. „Tot ik begon te groeien en ze in de gaten dat ik de bal harder naar het tweede honk gooide dan de pitcher naar mij. Toen hebben ze mij maar op de heuvel ge zet." Scouts Op die heuvel werd hij ras op gemerkt door de scouts van de Koninklijke Nederlandse Honk bal Bond, die hem uitnodigden voor de districtstrainingen en hem later vertelden dat hij be ter naar het hoger spelende Twins kon gaan omdat dat be ter was voor zijn ontwikkeling. Hetgeen destijds de oorzaak tot enige scheve gezichten vanuit Breda was, temeer daar Twins wel vaker zuigkracht uitoefende op Bredase talenten. „Het was niet anders," aldus Christian Ruggenberg vier jaar later, „ik moest wel, want in Breda had ik als werper te te weinig tegen stand van goede slagmensen ge had. Maar ik heb wel een prachtige tijd gehad, die ik nooit zal vergeten." 'Het goudhaantje' van Twins, zoals een landelijk dagblad hem na zijn debuut noemde, blijft een gezelligheidsdier, dat de sfeer bij zijn tegenwoordige cluppie Gambro Twins roemt. En die daar als pitcher de laat ste twee jaar 'ontzettend veel' bijgeleerd heeft. „Van werpers- coach Tony Benningshof, maar ook van hoofdcoach Brian Far ley, die zelf een hele goede pitcher is geweest." De gezelligheid zal hij missen in Amerika. „Van negen uur 's- morgens tot drie uur 's-middags was het trainen geblazen in Dodgertown. Eigenlijk maar heel weinig gooien. En kwartier of zo, met drie of vier man om me heen en dan was het genoeg. Gek eigenlijk, want die tijd heb ik normaal gesproken nodig om echt warm te worden. De rest van de dag was het veel lopen, waar ik een hekel aan heb en Christian Ruggenberg in actie op de heuvel van Twins: 'Het is altijd mijn droom geweest om profhonkballer te worden dus ik ga het gewoon proberen' veel verdedigende spelsituaties oefenen. Na drieën moest je het zelf maar uitzoeken. Dan stond er een pooltafel en een flipper kast en dat was het dan wel. Beetje saai hoor. En waar ik dan ook wel genoeg van kreeg was dat die gasten 's-avonds nergens anders over konden praten dan over honkbal. Daar had ik na een hele dag trainen niet zoveel behoefte meer aan." Kroket Zijn broodje kroket zal hij ook missen als hij de oversteek ge waagd heeft. Dat zou wel eens een probleempje kunnen wor den, want een beetje pitcher heeft wel iets van een bijgeloof en Ruggenberg pleegt zijn wed strijden 'oerend hard' op een in Amerika nergens te krijgen broodje kroket af te werken. Loopt altijd aan dezelfde kant de dug-out in en uit, tenminste zo lang het goed gaat, is gebo ren op 13 mei en draagt rug nummer dertien. In augustus of september gaat hij proberen om zijn droom te realiseren: de tweede echte Ne derlandse werper te worden die de major league haalt. Haagse Winnie Remmerswaal ging hem voor, maar bracht het nooit ver der dan een paar invalbeurten op het hoogste podium. De in Zeist geboren Bert Blijleven was weliswaar een jaar of twin tig vaste kracht in de majors, maar zijn ouders emigreerden al naar Amerika toen hij maar amper kon lopen. Niet-werpers die een of meerdere slagbeurten in de majors achter hun naam hebben staan: Rikkert Fanevte FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER (1993) en Robert Eenhoorn (eer gisteren). Christian Ruggenberg, bijna ne gentien jaar oud, rugnummer dertien, fastball bijna negentig mijl per uur. Vanmiddag (zater dag) in Oosterhout startend werper voor de Twins tegen het Haarlemse Kinheim. „Ik ben blij dat ik thuis mag starten," grinnikt hij, „het is daar lekker gooien nu het veld een stuk groter is. „Aan dat veldje van Kinheim heb ik een hekel. Veel te klein. Er spelen allemaal van die oude ratten in dat team, die hun knuppel tegen een harde bal houden en pats, heb je een homerun tegen. In Oosterhout moeten ze tegenwoordig flink uithalen voordat de bal over de hekken gaat. Voor een werper kan een honkbalveld nooit groot genoeg zijn..." WM mmm

de Stem | 1994 | | pagina 11