3 Serviërs verwijderen wapentuig Tsjernobyl is na acht jaar nog steeds een tijdbom pen dag bij Gratis Sex Strijd in Ruanda krijgt steeds meer karakter van volkerenmoord eaterburo n der Horst BV Ontbijtservice ex tous reda orts voor vrouwen mannen bellen ntact 80 rvice tje Hamas-eenheid ontmanteld door Israël Diversen qESTEM BUITENLAND A4 rivé/clubs/06 715 258 370 F392 Maij tekent waterverdragen Problemen bij verkiezingen in Zuid-Afrika BUITENLAND KORT VROOM DREESMANN Uwimjih op advertentfe? m®1} brieven onder num mer, gelieve u link, boven op de em£ loppe duidelijk het briefnummer uit J2 advertentie te ve! melden en uw brie n aoIesseren aan De Stem, posthui 3229 4800MB Brlda WOENSDAG 27 APRIL 1994 Komt u ook? raktie's acts, clowns etc. (zijstraat Emerparklaan) e Beemden, Breda, r wilt u wel onze nieuwe priisliktJ gen, bel: 076-419000 1 M 0 de prijs u. Nouvelle Cuisine Ook op Moederdag 8 mei 1994 Bel 076-415500 ijjjtobi (dpa/rtr) - De lordpartijen en gruwelda- in het Oostafrikaanse Ruanda nemen steeds ,'jer de vorm aan van een Jjterenmoord. Naar het Omland Burundi gevluchte ij,jandezen melden dat mili- jiren en regeringsgetrouwe jjjities van de Hutu-stam jstematisch alle leden van Tutsi-minderheid uit boorden. De bevolking van Ruanda be staat voor de meerderheid, 88 procent, uit Hutu's, de Tutsi's zijn ver in de minderheid. Ook de mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch be klemtoont dat er steeds meer bewijzen komen dat het leger de Tutsi-bevolking probeert uit te moorden. De organisatie riep. gisteren alle landen op de Ruan dese regering die na de massa moord op honderdduizenden mensen zal ontstaan, hulp te onthouden en niet tot internatio nale erkenning over te gaan. Human Rights Watch meldt op gezag van een gevluchte priester dat in Cyangugu in het zuiden van Ruanda 5000 burgers in een stadion worden vastgehouden. Met regelmatige tussenpozen worden groepen gevangenen door de militairen afgevoerd en geëxecuteerd. In Kibeho bij Butare zijn op het terrein van een kerk duizenden Tutsi's omgebracht. De massa moord houdt geen direct ver band met de burgeroorlog. Deze executies hadden plaats buiten het gebied van de stammenoor- log. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties leveren de regeringstroepen en de rebellen van het Ruandese Patriottische Front (FPR) nieuwe gevechten om de macht in de hoofdstad Kigali. De strijd is echter minder hevig dan in de voorafgaande dagen. Op het vliegveld van de hoofdstad werd geschoten op met raketten uitgeruste legerhe- likopters. Het VN-hoofdkwartier in de buurt van het FPR werd getroffen door drie mortiergra naten. De strijdende partijen beschul digen elkaar over en weer van schending van een wapenstil stand. Beide partijen hebben een eenzijdig staakt-het-vuren uit geroepen. Het FPR deed dat eer gisteren. Eerder negeerde het Front, dat voornamelijk uit le den van de Tutsi-stam bestaat, een staakt-het-vuren van de Ru andese regering. De rebellen van het Ruandese Patriottische Front zijn niet van plan besprekingen te voeren met de interim-regering die zichzelf in het zadel hielp na de moord op president Juvenal Habyaria- na op 6 april. Het FPR zegt een bestand te willen handhaven tot dat de regeringssoldaten de moordpartijen beeïndigen. ties voorde rubriek rivé/clubs/06 nd tegen contante betaling aan e kantoren worden opgegeven itimatie verplicht). 14,08 per regel excl. BTW 24 p. mm. p. kolom excl. BTW. *ct. 1 24U/ rouwen Twee doen 't 1 gpm. 0 cpm 5 assages of Iris 39. art met van de live. in-lijn" contact! igpm) PRIVÉ telefoonnrs van hek vrouwen thuis! (75ccm *06-9605* THUISKONTAKT, heta vrouwen in jouw regio. Bd nu 06-9811 (75cpm) DIREKT apart met vrouws Vrouwen bel 06-4300, mar nen bellen 06-9757 (75cpn SEXGESPREK direkt apa met 'n meisje. Bel 06-970' (75cpm) PRAAT nu zelf de heets vrouwen jouw (hotel)bed Bel nu 06-9664 (1 OOcpm) re hete p-dating Homo nel gay- ~ex hete op jou. Sexge- 0 voor xplezier: ct OOcphm n genot, et bedot. "02513. CT: Een voor vol uur. rvice van n echt- aloot 6, 1-315410. Ikom. verschil. 165. ïisjes en in huis r dame, esteres, lotel 24 u aagd. abant .13 sex luwen. (1,-pm) PRIVÉ telefoonnrs van het vrouwen thuis! (75cpn *06-9502 GRATIS telefoonsex voo vrouwen. Dames beta gratis 06-4300. Manna bellen via 06-9512 (75cpm jjn geneigd snel tevreden te zijn «et het Servische optreden, om- iat ze bang zijn dat luchtaan vallen aanleiding zijn voor Ser- vische wraakacties op VN-troe- ei. Niettemin onderstreepten auctionarissen van de VN en de in Brussel dat er luchtaan vallen komen als de Serviërs niet aan het ultimatum voldoen. Ook ffl-secretaris-generaal Boutros HETE vrouwen willen nu jou Sexgespre 06-320.322.33 (75cpm) HOMO-KONTAKTEN dire* apart Brabant/Zeeland. 8« 06-9614 (Nu 50cpm) (1,-pm) "Alé meneerke ik ben hier in Holland al m'n frankskes verloren" zei 't Belgische meiske "Moet ik me bij U thuis gans nakend uitkleden om wat geld te bekomen?" 06-340.350.75 - (1 ,-pm) De vader v. m'n vriendinnetje bracht me naar huis, opeens trok hij z'n broek uit, deed m'n rok je omhoog en m'n slipje naar beneden. 06-340.340.20 Gratis Sex for two Gratis adverteren 06-4321 06-4333 Sex for two 06-9611 Sexdating Sexmenu „06-9677 1,- p/m Probeer gratis 06-4610 PRETTY BOYS voor relax en massage, pnvë en escort. Zeer discreet V.a125,-. 076-209935. ERVAREN vrouwen 40 las' zoeken sexkontaw. 06-350.290.42 (75cpm) EENZAME hete vrouwe1! zoeken Anoniem-Sexkon- takt. Bel 06-9511 (7Scm GRATIS Sexkontakt voor vrouwen: 06-4909. Mannen bel 06-9604 (75cpm) - TIPPELLIJN eenzame vrouwtjes zoeken 'n qertie? 06-9530 (75cpm). rv? uis uit and vé :.p.m. |me 29 jr. ma. t/m i0-40918 ir bezoekt leeftijden. S9278. indra privé 23 ma-za. D.gevr. Iscort en 0-53859. ter: ANONIEME Sexdating Sex kontakt met eenzame vro wen 06-9706 (100cph]L--- SM-VOOR-2* snelle SM kontakten!! 06-320.329- (75cpm) HOMOKONTAKTEN Z°$ je 'n hete i°n?en 06-320*330*18 (75£prTV sexadresjes Bel nU ANONIEME van vrouwen. 06-9737 (75cpm) EENZAME meisjes zoeken snel sexkontakt! Bei 06-9780 f75cpm) OPWINDEND sexgespre met 'n hete 06-320.330.81 (75cprTV HOMO-JONGENS Hoor ze heet tekeer 9" 06-320*330*88 (75C/WJ. GRATIS-SEX voor vrouwe 06-4300, heren 06-320.330.91 (75cpjri VROUWEN 40 zoe^n stoute jongens. 06-9844 (75cpm)_ SM-KONTAKT^illoU^go regio! (1 OOcpm) HUISVROUWTJES overdag sexkontaw 06-9661 (1 OOc/m) zoeken Sarajevo (ap) - VN-functionarissen hebben gisteren gezegd jat de Serviërs al hun zware wapens hebben teruggetrokken it de 20-kilometerzone rond Gorazde. Daardoor is het niet uiriemelijk dat de Serviërs aangevallen zullen worden na lopen van het jongste Navo-ultimatum. Serviërs moesten vannacht Boutros-Ghali herhaalde vanuit 02.00 uur met hun zware wapens uit de zone zijn vertrok- VN-woordvoerder Eric Chaperon meldde vier uur voor aflopen van het ultimatum dat ja Serviërs de wapens uit alle bekende posities hebben terug- jetrokken. Hf beweerden de Serviërs gis- lavond ook dat zij de terug- jjkking hadden voltooid. „Het losnisch-Servische leger heeft san alle af spraken voldaan", zei generaal Milan Gvero. „Er is geen enkele geldige reden voor ichtaanvallen bij Gorazde." De Navo vergaderde gisteren in Brussel en zal zich ook vandaag tver de naleving van het ultima tum buigen. VN-funtionarissen CharlevilLe/Méziere - Neder- nd gaat samen met Frankrijk Ede Belgische gewesten Brussel ffl Wallonië eendrachtig werken ffl een schonere Maas en Schel le. Sa twintig jaar moeizaam pra len tekende minister Maij-Weg- jffl van Verkeer en Waterstaat en voor Nederland twee in ternationale waterverdragen met ie Fransen en de Belgen, fcn de afwezigheid van het Vlaamse gewest drukte de stem ming in het Noordfranse Maas- Jadje Charleville-Mézière, waar :e verdragen bekrachtigd wer- 1e Vlaamse regering besloot maandagavond niet mee te wer- zolang met Nederland geen akkoord is gesloten over de uit- "tg van de Westerschelde. New York dat de VN zonodig 'zonder aarzelen' tot actie over gaan. De top van het Bosnisch-Servi- sche leger beweerde dat alle zware wapens reeds maandag uit de 20-kilometerzone waren weg gehaald en dat gisteren de laat ste Servische infanteristen uit Gorazde vertrokken. Een plaat selijke functionaris in Gorazde, Esad Ohranovic, zei via een amateur-radioverbinding dat de Serviërs zich niet hadden terug getrokken. Gisteren kwam in Gorazde een tweede konvooi met 80 ton hulp goederen aan, na maandag een dag te zijn opgehouden bij de grens met klein-Joegoslavie. Vanuit Belgrado ging gistermor gen een nieuw konvooi op weg naar de moslim-enclave, maar dit werd teruggeroepen om te voorkomen dat het ergens op een afgelegen plek zou stranden op het moment dat het ultimatum afloopt. In het weekeinde zijn ongeveer 350 VN-soldaten de enclave binnengekomen. Twee Britse Sea King helikop ters landden gisteren in het sta dion van Sarajevo met 27 ge wonden uit Gorazde aan boord. Ruim 200 mensen zijn nu uit Gorazde weggehaald. De opera tie verloopt langzaam omdat de gewonden overal in de stad ver spreid zitten. Drie Franse heli kopters bleven aan de grond, vermoedelijk omdat ze weiger den te voldoen aan de Servische eis op elke vlucht te landen op een Servische post voor een in spectie. Een kleine honderd verlofgan gers van het Nederlandse batal jon uit Srebrenica zijn gisteren enkele uren bij de Bosnisch-Ser- vische grens gestuit op een Ser vische blokkade. Maar een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag meld de gisteravond dat de militairen alsnog toestemming hadden ge kregen om via Zvornik naar Za greb te gaan. Zij worden van morgen in Nederland verwacht, aldus Defensie. Jeruzalem - De Israëlische veiligheidsdiensten hebben een cel van de fundamentalistische Harnas verzetsbeweging ontmanteld. Deze eenheid, die uit 27 man zou bestaan, is volgens een legerwoord- voerder onder meer verantwoordelijk voor de bom aanslag op 13 april in Hadera, waarbij vijf doden en 29 gewonden vielen. De aangehouden eenheid had het noorden van de westelijke Jordaanoever als basis. De leider zou een 24-jarige Palestijn zijn uit het dorp Yabad. De dader van de aanslag van 13 april, Amar Amarna, die zich met het plegen van de bomaanslag van het leven beroofde, kwam ook uit Yabad. Vorige week hield het Israëlische leger 362 Pales- tijnen aan, die ervan werden verdacht te behoren tot de Harnas. De fundamentalistische beweging heeft zich verantwoordelijk gesteld voor een reeks aanslagen sinds begin april als wraakacties voor de schietpartij op 25 februari in Hebron, waarbij een joodse kolonist dertig moskeegangers dood schoot. Intussen hebben Israël en de PLO, die zich haasten om deze week het akkoord over Palestijnse auto nomie in Gaza en Jericho af te ronden, overeen stemming bereikt over een gewaarborgde door gang voor Palestijnen tussen beide gebieden. De onderhandelaars hopen de besprekingen op tijd af te ronden zodat de Israëlische premier Yitzhak Rabin en PLO-voorzitter Yasser Arafat volgende week een definitieve overeenkomst kunnen onder tekenen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Mandela meent dat bomaansla gen mede mogelijk werden door het verhuizen van legereenheden naar Kwazulu-Natal, waardoor het gebied rondom Johannes burg onvoldoende kon worden beschermd. Maar geweld is niet de enige bedreiging van de verkiezingen. Deskundigen hebben herhaalde lijk vragen gesteld bij de haal baarheid van de verkiezingsope ratie waarbij 23 miljoen Zuida frikaners naar de stemlokalen gaan onder toezicht van tiendui zenden waarnemers. Riskant „Het is een riskante operatie," bevestigt IEC-voorzitter Johan Kriegler die slechts vier maan den voorbereidingstijd kreeg voor de verkiezingen. De Zuidafrikaanse president De Klerk toonde zich gisteren geïr riteerd over de problemen: „Het systeem faalde en zal moeten worden verbeterd om te voorko men dat veel mensen de komen de dagen hun stem niet kunnen uitbrengen." De IEC zegt dat vooral vertra ging is ontstaan door transport problemen waardoor stembiljet ten te laat op de plek van be stemming kwamen. Inkatha Inkatha vroeg gisteren om de stemlokalen enkele dagen langer open te houden, zodat iedereen kans krijgt om te stemmen. In sommige lokalen in de provincie Natal-Kwazulu waren geen In- katha-stickers aanwezig om op de stembiljetten te plakken. Het verzoek werd echter verworpen en de enige concessie is iets langere openingstijden voor stemlokalen waar problemen zijn geweest. Het Nederlandse Tweede-Ka merlid Wilbert Willems (Groen- Links) heeft de indruk dat het allemaal wel meevalt: „Er zijn wat rijen ontstaan omdat bejaar den en invaliden nu eenmaal wat meer tijd nodig hebben, maar ik heb de indruk dat alles in mijn regio, Kaapstad, correct ver loopt." Wilbert Willems maakt zich wel enigszins zorgen over de enorme toeloop die vandaag en morgen wordt verwacht. „Ik hoop dat het goed verloopt, want de belangen zijn natuurlijk zo ongelooflijk hoog", aldus Wil lems, die, net als tientallen ande re Nederlandse waarnemers, vandaag in een stemlokaal zal zitten. Kritiek VN op verhoormethodes Israël Geneve - De VN-commissie tegen martelingen noemt de Israëli sche richtlijnen voor verhoor van verdachten door veilig heidsagenten 'onaanvaardbaar'. De richtlijnen, die fysieke druk toestaan, zouden dienen als dekmantel voor marteling en meidhandeling van verdachten. Omdat Israël de resultaten van een eigen onderzoekscommissie naar folteringen en mishandelingen niet aan de VN-commissie wilde vrijgeven, hadden de VN aangedrongen op openbaarheid van onderzoeksmethodes en resultaten. Politie Egypte doodt moslim-extremist Cairo - De Egyptische politie heeft de meestgezoehte moslim extremist van het land, de leider van de militaire vleugel van de radicale oppositiebeweging Gama'at al-Islamiyya, gedood. Talaat Yassin Hammam kwam samen met zes andere leden van de groepering om het leven bij een politie-actie maandag in een flat in een voorstad van Oost-Caïro. Hij opende als eerste het vuur op de politie. Haïtiaans leger doodt aanhangers Aristide Port-au-prince - Haïtiaanse veiligheidstroepen hebben in de kustplaats Gonaïves tientallen Haïtianen doodgeschoten. Onder de slachtoffers bevonden zich vooral aanhangers van de in 1991 verdreven president Aristide. Het leger kwam in actie tijdens pro-Aristide demonstraties in de sloppenwijk Raboteau. Militairen zouden daarbij ook aan land terugkerende vissers hebben doodgeschoten, omdat zij hen voor demonstranten hielden. Het aantal doden wordt rond de veertig geschat. Tol op Britse wegen vanaf 1998 Londen - Automobilisten zullen vanaf 1998 tol moeten betalen op de Britse autowegen. De heffing zal middels een elektronisch tolsysteem automatisch worden geïnd. Volgens berekeningen van het ministerie van Transport levert de tol ongeveer twee miljard gulden per jaar op. Dit geld zal worden gebruikt voor verbetering van het slechte wegennet en de installatie van moderne informatiesystemen voor weggebrui kers. Het toekomstige tarief op de Britse snelwegen gaat ongeveer eenvijfde bedragen van het gemiddelde in andere Europese landen. Nederlander opgepakt voor xtc-smokkel Barcelona - De Spaanse politie heeft gisteren een 27-jarige Nederlander gearresteerd op verdenking van drugsmokkel. De Nederlander werd in Barcelona opgepakt met 26.000 ecstacy- pillen in zijn bezit. Met een straatwaarde van ongeveer twintig miljoen gulden is de partij de grootste xtc-vangst die ooit in Spanje in beslag werd genomen. De pillen zaten verstopt in de reserveband van de terreinwagen waar de Nederlander in reed. De bestuurder was volgens de Spanjaarden de leverancier van een bende die de peppillen in Catalonië en Valencia in discotheken verhandelde. De politie arresteerde ook vijf Spanjaarden. Dode en gewonden bij afrekeningen IRA Belfast - Een man is omgekomen en zestien anderen zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de benen geschoten tijdens een reeks kennelijke afrekeningen binnen de IRA. Een twintigjarige man, die door de IRA beschuldigd werd voor de handel in verdovende middelen, werd dood aangetroffen in een woning in West-Belfast. Zestien mannen in de leeftijd tussen de twintig en dertig jaar zijn in ziekenhuizen opgenomen met kogelverwondingen aan de benen. Het 'knee-capping', het schieten in de knie, is typisch voor IRA-bestraffingen, die dergelijke straffen uitvoert wegens crimineel gedrag van losge slagen jongeren, vermeende misdadigers en informanten. De interne afrekeningen doen zich een week na een grootscheepse politieoperatie tegen de financiële onderbouwing van de IRA in Groot-Brittannië, Ierland en Noord-Ierland voor. (ADVERTENTIE) ook bij INTERNATIONAL Lingerie van wereldklasse 'an onze verslaggever bul de Schipper Acht jaar geleden, op 26 april 1986 om 01.23 uur lokale tijd ontplofte de kerncentrale van tsjernobyl. iige Wladimir Starowoi- Jv stond op dat moment op 500 Jeter van reactor nummer 4 in 'sjernobyl: „Ik hoorde de klap 'au een enorme zweep. Een paar Jcnnden later zag ik een blauwe J s. Tegelijk klonk er een ver- *hrikkelijke explosie. Toen ik aar fle reactor keek, zag ik "kffl nog twee muren. Het dak *as verdwenen. Twee minuten begon het te regenen. Ik ®cht dat het gewone regen was, toen ik een kantoor bin nenliep en in de spiegel keek, 'k een zwart gezicht. Twin- '8 minuten later voelde ik me 'etschrikkelijk ellendig. M'n be kakten onder me vandaan." 'arowoitov lijdt aan gevolgen verbranding, zweren en, zo- luj tegen de Russische atoom- wtff tMadimir Tschernosenko kii"no8 honderd andere Jclekwalen. j, J'csi-Europa overleefden we ti»< i van Tsjernobyl in rela- |Kn jUXe- We hoefden ons al- litp t maken over de kwa- 't van melk, spinazie en nog andere groenten. Dachten Ann° 1994 is Tsjernobyl en jt„. vedengde daarvan de hele m m"mdustrie in Rusland, zo- civiel als militair, onderwerp een wemig verheffend poli- spel. Jnat'°nale atoomexperts ji„L.en dat Tsjernobyl direct nig" moet. maar zo simpel is het niet> zegt president sioek van de Oekraïne: „We hebben de energie nodig en we hebben geen geld om de centrale te saneren." Tsjernobyl bleef al die jaren een tijdbom. Beton „Wat je als eerste opvalt is de enorme sarcofaag. Dat is de gi gantische betonconstructie om reactor vier. Daarnaast staan nog de bouwkranen die op het moment van de klap bezig waren met unit 5 en unit 6. Die kranen staan nu al jaren weg te roesten. Verderop zijn de andere eenhe den in vol bedrijf." Ir. J.R van Seuren, onderzoeker van het Energie Centrum Neder land in Petten liep er vorige maand nog rond. Hij was er als EG-expert om er de veiligheid straining van het personeel te beoordelen: „Het is een modder boel, een troep, de gebouwen staan half op inzakken, maar er komt wel stroom uit. Als je dat zo ziet, denk je: hoe moet het dan binnen wel zijn?" Hij geeft zelf het antwoord: „Een primitieve regelkamer, me chanisch, zonder de techniek van microprocessors zoals wij die in Borsele hebben. Vergelijk het met een moderne auto en een Deux Chevaux. Zo lang het rijdt, gaat het goed." Na de ontploffing van reactor vier werd het niet getroffen deel van de Tsjernobyl-centrale weer opgestart. De rampen achter volgden het complex. In 1991 moest reactor twee na een brand sluiten. Vorige week raakte het koelsysteem van reactor drie oververhit. Een dag eerder ont stonden er problemen in reactor één toen door een technisch de fect een container met radio-ac tief materiaal te pletter sloeg tegen een wand van de opslag ruimte. Stofwolk De ontploffing van Tsjernobyl veroorzaakte destijds een radio actieve stofwolk tot in de strato sfeer, dreef rond de wereld en vergiftigde bossen, velden, ste den en mensen. Tachtig procent van de reactor brandstof verstraalde. Om de be smetting weg te wassen zou het water van alle rivieren op aarde nodig zijn gedurende een periode van vijftig jaar. In de Oekraine werd 100.000 vierkante kilometer grond (drie keer Nederland) verboden bied. kens in een halfdonkere kamer in het 'stralingsziekenhuis in Charkov in de zuidelijke Oekraï ne. In zijn lichaam spleten nu- cleiden 24 uur per dag, deeltjes Cesium-137. Hij lag op z'n zij en probeerde met zijn hand moei zaam zijn buik met acht liter vocht op zijn plaats te houden. Andrej Nikolajewitch de liqui dator kreeg een lintje voor zijn werk maar ging langzaam stra lend dood. „Nog een jaar, hoog uit", fluisterde dokter Galina Fomina, de behandelende arts. Dat was in 1992. Andrej is dood en met hem ook al die andere stralingszieke men sen die wezenloos op hun bed zaten of in trainingspakken door de gangen van de kliniek liepen. „Van die mensen op jouw foto's leeft niemand meer," schreef dokter Galina een jaar later. Het risico van een nieuwe kern ramp in Oost-Europa onderken nend, besloten de zeven grootste industriële landen in 1991 om acuut gevaarlijke kernreactoren in het voormalige Oostblok op eigen kosten om te bouwen. Vol gens de Duitse minister van Mi lieu Klaus Toepfer is er sprake ge- Panisch geworden partijbonzen van de inmiddels overleden Sov jet-Unie vluchtten weg tot ver achter Kiev. De evacuatie kwam daardoor pas na 36 uur op gang. Vervolgens dirigeerde de atoom maffia in Moskou 650.000 'vrij willigers' naar de centrale, schoonmakers die bloot werden gesteld aan een moorddadig stralingsbombardement. Andrej Nikolajewitch was een van de 650.000 schoonmakers; de liquidatoren. Wezenloos lag hij in maart 1992 tussen de la- De kerncentrale van Tsjernobyl vlak na de ontploffing in 19S6. van 'dramatische veiligheidspro blemen'. Zo kwam er 1,3 miljard beschikbaar om op korte termijn maatregelen te nemen. Het gaat daarbij om kosten voor lekkage melders en brandbestrijdingsap paratuur. In heel Oost-Europa, inclusief Rusland, staan 60 kerncentrales en worden er nog 29 bijgebouwd. Vanuit het Westen is vooral aan gedrongen de centrales van het Tsjernobyl-type (RBMK) en late re WWER-modellen te sluiten omdat die installaties ontwerp fouten hebben. De Oosteuropese landen hebben echter gezegd dat zij op korte termijn niet zonder de energie van de centrales kunnen. Volgens de planning zal reactor I van Tsjernobyl in 1998 gesloten worden. De door brand getroffen reactor II wordt hersteld en wordt in 2003 uit produktie ge nomen. Reactor III tenslotte, gaat in 2008 dicht. Sluiting van de gevaarlijke kern centrales in het oostblok is een gecompliceerde economische kwestie. „In het zuiden van de Oekraïne," vertelt ir. Van Seuren, „ligt een complex met vijf kerncentrales. Daar omheen wonen zestigdui-, zend mensen, van iedereen ver laten, in huizen van de fabriek. Om vanuit een gemakkelijke fauteuil in het westen te zeggen: dat complex moet dicht, is wat al te simpel." Zo ook Tsjernobyl met een le venloze zone van 30 kilometer eromheen, lege dorpen, een ver vallend stadje. Van Seuren: „Net of je een verbanningsoord bin nenrijdt. Het probleem voor de Oekraïne is gewoon dat het land die stroom van Tsjernobyl nodig heeft. Sluiten kan alleen als ze alternatieve energie krijgen." Tijdbom Vorige week brak in Tsjernobyl de dijk rond de koelwaterreser ve. Het water raakte radio-actief besmet. Ir. Seuren over de conditie van de centrale: „Er is geen preven tief onderhoud. Alleen storingen worden bestreden. Van inspec ties of controles is geen sprake. Het personeelsverloop is enorm, omdat kernenergie-experts in Rusland het tienvoudige kunnen verdienen. Het effect van veilig heidstraining van personeel is dus ook maar beperkt. In de kast hebben ze een boek waarin staat wat ze moeten doen als er iets gebeurt, maar als een metertje anders uitslaat dan het boek aan geeft...och, als er een ongeluk gebeurt, weten ze gewoon niet wat ze moeten doen." Zo werk Tsjernobyl, de tijdbom. President Leonid Rravtsjoek wil dollars in ruil voor het sluiten van de rampcentrale. Wladimir Starowoitov, de oog getuige, lijdt nog immer aan honderd hellekwalen. Andrej Nikolajewitch, de liqui dator, is dood. De gedreven dokter Galina Fo mina ruilde, succesvoller dan Kravtsjoek, het verleden voor dollars. „Ik heb nu een privékli- niek," schreef ze onlangs, „dat verdient goed". En liet ze nog weten: „In het stralingszieken huis in Charkov gaat nog steeds iedereen dood".

de Stem | 1994 | | pagina 5