inding: Proef: heroïne voor verslaafden destem Gevangenis voor illegalen vol elektronica I )e^e|Hd Rotterdam wil experiment onder strikte voorwaarden uitvoeren en water Studie uitbreiding snelheidscontroles BINNENLAND A3 )rie mannen pgepakt voor vrouwenhandel Marine gaat samenwerken met Belgen COMMENTAAR i/ e/ v? Milieurapport Nachtje logeren KIEZINGEN Ex-smokkelaar PEILEN WE NOC EEN KEER DE OPINIES VOOR DE VERKIEZINCEN OF CAAN Wi EVEN ONCESTOORD CENIETEN? joAG 27 APRIL 1994 A2^ iESTEM WOENSDAG 27 APRIL 1994 onze verslaggever Rinze Brandsma {otterdam - Het gemeentebestuur van Rotterdam over legt verslaafden heroïne te gaan verstrekken. Binnen jjjele weken wil de gemeente plannen bekend maken j bij wijze van experiment - behalve het vervangend Jiddel methadon - langdurig verslaafden ook heroïne te mnnen geven. Bolkestein foto de stem/johan van gum de WOV heeft doorbroken, fc feite gebeurt nu, wat de mot] Te Veldhuis uit 1988 vroeg, na melijk dat alle rijkskosten bijdragen in zowel de veerplaj «trekt worden. „Er moet ook nen als de veerverbindingen bi elkaar worden opgeteld in nieuwe rijksbijdrage. Op dit punt zijn wij zeer ver heugd, dat minister Maij en deputeerde Hennekeij nu knoop hebben doorgehakt. Hij dus ook onze waardering vo mevrouw Maij, maar overige heeft deze minister tijdens ha regeerperiode niet zoveel goei voor het land gedaan. De op infrastructureel terrein is we erg mager geweest. Met belangstelling wacht ik d verdere ontwikkelingen af. E brief eindig ik met de hoop, spoedig met de bouw van tunnel kan worden begonnei Want dat de Westerschelde Oeververbinding er moet komei staat voor ons als een paal bove water. Aan de VVD lag het nie ligt het niet en zal het nie liggen. Met vriendelijke groeten, pi aantrekkende werking van ;gaan. Niet nog meer drugs- aners op de A16, zoals nu, of meer panden waar gedeald gel; gebruikt wordt. Die overlast «beren wij juist terug te drin- jet plan .voor verstrekking van itoïne werd openbaar bij de èrtekening, gisterochtend in stig monarch regelmatig afge schilderd als een goedlachse, luie, weinig intelligente en con servatieve jongeman met de 'culturele bagage van een ge middelde Boeing-piloot'. Een ietwat negatieve kwalificatie van iemand die in wezen nooit echt met de billen is bloot ge gaan. Het is vrij moeilijk in te schat ten wat Nederland nu werkelijk aan zijn kroonprins heeft. Ja renlang is hij afgeschermd en die ene keer dat hij in het openbaar optreedt spreekt hij behoedzaam. Attent op came ra's, microfoons en notitieboek jes. Het lot van de Oranjes: ze mogen nooit het achterste van hun tong laten zien. Het gaat er nu voor Alexander om hoe hij - binnen het enge keurslijf van een troonpretendent - inhoud geeft aan zijn rol als koning in wording. Wetenschappers van de Rijks universiteit te Leiden vinden de prins geen intellectueel licht- middengewicht, zoals links en rechts wordt gesuggereerd. De prins werd tot de goede studen ten gerekend. Meisje Het toekomstige staatshoofd van Nederland zit volgens de Rijks Voorlichtings Dienst nie te wachten op allerlei ere-baan- tjes. Hij is zich aan het oriënte ren, ervaring opdoen om et straks zijn voordeel mee t doen. Zo heeft zijn moeder da ook gedaan. In welke maa - schappelijk hoek de kroonprw tot aan zijn kroning zijn dage lijks werk gaat zoeken is n°= niet echt duidelijk. Het zal niemand verbazen a hij net als prins Bernhard ee baantje zoekt in een van krijgsmachtonderdelen. En a het effe kan bij de luchtmacht Want de prins is stapel verlie op het 'meisje met de blau hoed'. Verkering heeft ie, na romances met studiegenote lande Adriaansens en Pauie (Martin Air) Schroder al niet meer. Het meisje met blauwe hoed - het luchtruim boven de wolken - is zijn gr passie. Nergens vindt lui weldadige ontspanning als daar boven. „Daar kijkt niemand op de vingers. Nergens ben vrij als daar." al dan wel onder stringente _;che begeleiding gebeuren, voorbeeld bij de GGD. GGD politie zijn over het experi- jt nog in overleg met Justitie medici. Verstrekking van de lavende harddrug heroïne is niet toegestaan en gebeurt op heel kleine schaal aan jividuele hardnekkige ver- jafden die niet op andere ma aien geholpen kunnen worden, idjens een woordvoerster van gemeente zal het nadrukke- niet om vrije verstrekking in. Burgemeester Peper sprak sterochtend over 'verstrekking iter een omheining', maar met je uitspraak zijn de gemeente re diensten ongelukkig: „Aan aoineverstrekking op bijvoor- teld Perron Nul denken wij t. Als het doorgaat, dan moet in de beslotenheid van een lituut, onder begeleiding van itsen." is evenmin sprake van dat lere harddrugs, zoals cocaïne, (monze verslaggever Wen - De politie heeft giste- tochtend drie mannen uit üden opgepakt die worden verdacht van vrouwenhandel, it bet onderzoek blijkt dat de drie zeker vijftien jonge meisjes uit Tsjechië en Polen hebben geronseld en verhandeld aan seksclubs in België, maar voi le politie gaat het waar schijnlijk om meer vrouwen. Be drie mannen, 51, 28 en 23 ;aaroud, staan volgens de poli- ïewordvoerder aan de top van en criminele organisatie met en Belgische en een Nederland se tak. De 51-jarige hoofdver- tochte zou de leiding hebben van de organisatie in Ne- ierland. elf meisjes van 17 en 18 laar hebben in België verklarin- [tn afgelegd tegen het drietal. h zeggen naar Nederland ge- zijn met het vooruitzicht banen in horeca en huishou- btg. Eenmaal in Uden werd hun paspoort afgenomen en werden aan het werk gezet in sek- Rotterdam, van een convenant over een nieuwe aanpak van de criminaliteit in de Maasstad. Die aanpak omvat een heel pakket maatregelen en experimenten. Staatssecretaris Kosto liet zich bij de ondertekening niet uit over de (on)mogelijkheid van he roïneverstrekking, die door zijn ministerie steeds werd tegenge houden. Hij legde de nadruk op de groei van het aantal cellen, die ook in Rotterdam achterblijft bij de behoefte - ondanks de forse uitbreiding sinds 1989: bijna een verdubbeling tot lan delijk 12.000. Wel prees hij Rotterdam als stad 'met een reputatie om verslaaf den op een onconventionele ma nier op te vangen'. Officier van justitie Gerding zei ook op die lijn te zitten om jonge criminelen buiten het strafrecht te houden en zwaar verslaafden niet buiten de maatschappij te plaatsen. Hij staat welwillend tegenover nieu we mogelijkheden om drugsver slaafden aan te pakken: „Wij staan een wijze van opvang voor, die herhaling van delicten tegen gaat. Rotterdam wordt gecon fronteerd met stelselmatig da derschap, van verslaafde mensen die in leven proberen te blijven. Nu sluiten we mensen noodge dwongen op, maar dat gebeurt bij gebrek aan alternatieven." Volgens de woordvoerster van het gemeentebestuur moeten GGD en politie nog veel overleg voeren over een eventuele heroï neverstrekking: over de mogelij ke doelgroep, over wat volgens justitie wel en niet kan, de ma nier waarop drugs beschikbaar kunnen worden gesteld. Den Haag - De Nederlandse en Belgische marinestaf hebben een akkoord geslo ten voor intensieve samen werking tussen de zeemach ten van beide landen. De samenwerking voorziet onder meer in verdere geza menlijke opleidingen van marine-personeel. Gezamenlijke marine-ope raties worden door het ak koord ook mogelijk. Verder komt er een gezamenlijke commando-bunker. De samenwerking leidt niet tot volledige integratie. Ne derland blijft inzake mate- rieelverwerving en logistiek een eigen koers varen. „Het is efficiënter om de bevoor rading zelf te doen," verdui delijkt een marine-woord- voerder. 'GV-i Een van de toekomstige bewaarders van de Tilburgse gevangenis voor illegalen trekt zich op aan de afrastering van het gebouw. foto anp 'OOR WAT hoort wat,' zegt de Nederlander. Vlaanderen heeft M naar de weinig geliefde noorderbuur geluisterd en heeft het Segde nu ook tot beleidslijn gekozen. De Vlamingen onderteke nde waterverdragen niet. Eerst moeten nog hardere toezeg- ten van Nederlandse zijde komen voor de uitdieping van de Jesterschelde. zaken hebben weinig met elkaar te maken. De waterverdra- f gaan over de kwaliteit van de Maas en de Schelde en zijn in hoofdzaak milieu-overeenkomsten. Bij de uitdieping van ie Westerschelde gaat het primair om economische belangen. f betere toegankelijkheid van de Antwerpse haven en daar- te een sterkere concurrentiepositie tegenover Rotterdam en 'u,opoort. f Vlamingen gaven vorig jaar zelf aan de kwestie van de jterschelde los te willen maken van de waterkwaliteit van de telde. Het uitdiepen moest in samenhang met het TGV-tracé worden. Beide immers economisch belangrijke transport en, waarover Vlaanderen en Nederland verschillend denken. jneens is er wel weer een relatie, en dat terwijl minister-presi- ■^nt Lubbers op het nippertje nog een antwoordbrief aan de «ngen gestuurd heeft waarin hij voor vrijwel de volle nnderd procent aan de Vlaamse verlangens tegemoet komt. 'anderen kan, als het aan de Nederlandse regering ligt, zelfs al .finnen met de voorbereidende werkzaamheden. V aamse deelregering wekt de indruk alle kaarten in handen wen houden. Van den Brande en de zijnen proberen elke ,°9elijkheid te behouden om Nederland onder druk te zetten, jiun standpunt terecht. [ee|regering beweert nu de handtekening onder de waterver- en niet afhankelijk te stellen van de uitkomsten van het overleg, maar wie dat gelooft is naïef. Vlaanderen beseft r°iid goed dat er Nederland nogal wat aan gelegen is w schoon water binnen zijn grenzen te krijgen. Daarvoor fc,., maximale concessies gevraagd: uitdieping van de 3, terschelde, inschikkelijkheid met betrekking tot de vaste (.^binding en aanvaarden van het Vlaamse TGV-tracé. Wi'®e verlangens van de Vlamingen zijn redelijk en kosten ils N a betrekkelijk weinig moeite. Het zou echter te ver gaan Door Robert Dolle Tilburg - Vandaag gaat de eerste ge vangenis voor illegale vreemdelingen in Nederland, gevestigd in de voorma lige Willem Il-kazerne, open. Het complex heeft 400 plaatsen. De ko mende maanden stromen de illegalen in groepjes binnen. „We kunnen niet in één keer bijna 400 mensen opvangen. Het per soneel moet nog aan de gebouwen wennen, leren omgaan met alle procedures en elek tronische beveiligingssystemen," zegt ge vangenisdirecteur K. Föllings. De vreemdelingen worden in Tilburg 'in bewaring' genomen in afwachting van uit zetting. Het gaat over het algemeen om buitenlanders die als illegaal zijn ontmas kerd bij het plegen van een klein vergrijp. Nu bezetten deze illegalen kostbare cel ruimte in de reguliere gevangenissen in het hele land. Cellen die eigenlijk bedoeld zijn voor de 'echte' misdadigers. In de nieuwe vreemdelingenwet is de uit zettingsprocedure gestroomlijnd en terug gebracht tot 35 a 40 dagen. „Intussen mogen ze niet weglopen. Dat is simpel gezegd waar wij hier voor staan," aldus Föllings. De bewaring moet 'conflictloos' verlopen. Is dat mogelijk met acht mannen op één kamer, mannen die weten dat ze uitgezet worden en niets meer te verliezen hebben? Föllings vindt het spannend. „Het heeft z'n risico's." Toch heeft hij er vertrouwen in. „De nachtmerrie van iedere gevangenisdi recteur, dus ook van mij, is een gevange nisopstand. Ik denk dat wij een regime bedacht hebben waarbij zo'n opstand niet ontstaat." Mocht het niettemin misgaan dan zorgen moderne elektronische beveili gingen er voor dat het conflict beheersbaar blijft. Kern van de strategie om moeilijkheden te voorkomen, is het bieden van afleiding. Tussen 8 uur 's morgens en 9 uur 's avonds kunnen de gedetineerden hun woonverblijf verlaten voor werk en ontspanning. Er zijn gebeds- en stilteruimtes, een muziekstudio met tal van exotische muziekinstrumenten en een bibliotheek met boeken in alle gangbare talen. Het complex heeft ook sportzalen en voetbalvelden. „Zo zorgen we ervoor dat men zo min mogelijk in het woonverblijf ingesloten zit." Bij de samenstelling van de groepen wor den mensen met dezelfde taal en achter grond bij elkaar gezet. Sommige mensen zullen bewust niet in één verblijf onderge bracht worden: „Serven en Kroaten halen we uit elkaar, dat is vanzelfsprekend," zegt Foilings. Wie niet in de groep functioneert, moet naar een speciale 'afzonderingseenheid' el ders op het omvangrijke terrein. Dit ge bouw telt 32 één-persoonscellen. Deelname aan activiteiten buiten dit cellencomplex is er dan niet meer bij. Voor de zeer opstan dige gedetineerden zijn er ook nog vijf isoleercellen beschikbaar. Föllings denkt dat het voor de vreemdelin gen zelf prettiger is op een zaaltje met zijn achten dan alleen in een cel. „Vergelijk het maar met de dienstplicht. Dan zit je ook met meer mensen op een kamer. Kan wel eens vervelend zijn, maar vaak is het gezelliger. Het heeft in ieder geval een andere uitstraling dan een cel," zegt Föl lings. „Bovendien zitten de gedetineerden hier niet jaren met elkaar opgezadeld. Vanwege de korte uitzettingsprocedure wordt het hier een komen en gaan van mensen." De woonverblijven zijn voorzien van een keukentje en een wc en er hangt een televisie. De gedetineerden slapen in sta pelbedden. De ramen zijn van onbreekbaar glas, maar niet voorzien van tralies. Om agressiviteit te beteugelen en ontsnap pingen te voorkomen, beschikt Willem II over geavanceerde, elektronische beveili gingssystemen. „Het is bijna net als met computers: op het moment dat je iets koopt, is het alweer verouderd. Niettemin hebben wij noviteiten in huis die in Neder land nog nergens op deze schaal toegepast wordt." Voorbeeld daarvan is het bodyguard-sys teem. Ieder personeelslid draagt een klein apparaatje dat signalen doorgeeft aan de- 'tectoren die overal in het complex zijn aangebracht. Zodra het personeelslid de alarmknop van zijn bodyguard indrukt, ziet de centrale meldkamer direct wie op welke plek in moeilijkheden is en welke collega's in de directe omgeving aanwezig zijn om hulp te verlenen. Om een opstand binnen de perken te houden, zijn gebouwen en terreinen met hekken en tussendeuren in compartimen ten ingedeeld. Vanuit met kogelvrij glas beschermde meldkamers kunnen deuren en poorten bediend worden. „Zo voorkomen we dat de hele gevangenis op zijn kop gaat staan. We kunnen groepen van 30 mensen op afstand van elkaar isoleren," zegt Föl lings. Toen Justitie een jaar geleden de Willem Il-kazerne van Defensie overnam, was de gedachte: een hek erom, opschilderen en aanvegen. Dat is anders uitgepakt. Gaan deweg werd besloten er een volwaardig huis van bewaring van te maken en dat heeft uiteindelijk 38 miljoen gulden ge vergd. „Nieuwbouw had meer tijd en meer geld gekost. In het licht van het nijpende cellentekort mogen we blij zijn met Willem II," zegt een woordvoerder van het minis terie van Justitie. De gevangenis heeft 300 man personeel in dienst. Daaronder bevinden zich ook zes terugkeerfunctionarissen die allerlei prak tische zaken voor de gedetineerden regelen en hen voorbereiden op de uitzetting. Föl lings: „Vroeger kwam het voor dat pas tot iemand doordrong dat hij werd uitgezet op het moment dat het vliegtuig begon te landen. De terugkeerfunctionarissen moe ten dat voorkomen. Ze seinen familie en autoriteiten in het land van herkomst in en regelen bijvoorbeeld dat iemand zijn auto hier van de hand kan doen." Verkiezingen of niet, voor veel mensen is het nu belangrijker hoe het Thorne en Macy vergaat dan hoe het met Elco en Wim is. Nu Stephanie eindelijk haar geheugen terug heeft, houdt haar keuze (waarschijn lijk voor Adam) veel Nederlanders meer in haar greep dan een Nipo-peiling. Ridge lijkt nu met Taylor te gaan, maar Brooke blijft op de achtergrond aan het werk en Sally zal wel door1 krijgen dat Clarke haar met Julie beduvelt. Wie niet weet waar bovenstaande alinea's op slaan, die mist iets in zijn leven: The bold the Beautiful. Hele volkstammen zijn verslingerd aan die soap en ik betrap er me zelf steeds vaker op dat ik, ondanks al mijn intellectuele bagage, ernaar zit te kijken. Wie dagelijks naar de Bold the Beautiful kijkt, geeuwt bij de intriges van de Nederlandse politici. Want wat in Den Haag meestal binnen een dag alweer is bijgelegd, daar doen ze in die serie minstens tien spannende afleveringen over. Voor veel mensen is de Bold the Beautiful de enige zekerheid van de dag. Alles wordt ervoor opzij geschoven en waag het niet op dat tijdstip op bezoek te gaan of zelfs te bellen. Dat geldt trouwens voor nog een paar tv-programma's. Brinkman zou een ongekende comeback maken als hij nog voor de verkiezingen bij Oprah Winfrey open en bloot over zijn familieproblemen zou mogen praten. MERIJN TG\/>UB'lana voor het eigen land een in milieuopzicht ongunstig fij|sI, c.® 20u moeten accepteren, omdat de Vlamingen anders OnrioF® kijven over de kwaliteit van het Scheldewater. %k nc'e'en is een vak. Nederlanders zijn er, als alle zakenlui, 'n, maar de Vlamingen blijken goede leerlingen. Het wordt rii tijd dat de meester weer eens laat zien hoe het eigenlijk loet. BINNENLAND KORT Vijf doden bij ongeval in Roosteren Roosteren - Vijf inzittenden van een personenauto hebben gisterochtend op de Maaseikerweg in Roosteren (gemeente Susteren) bij een frontale botsing met een vrachtwagen de dood gevonden. De slachtoffers zijn een 45-jarige man, zijn 40-jarige vrouw, zijn twee dochtertjes van 9 en 10 jaar plus de 69-jarige grootmoeder van de kinderen. Slechts één lid van de familie, een 12-jarig zoontje, overleefde het ongeluk. Hij is zwaargewond opgenomen in het ziekenhuis van Sittard. De doden bezaten de Nederlandse en Duitse nationaliteit en woonden in het Zuid franse La Rochelle. Hun auto had een Frans kenteken. Wereldomroep schrapt 70 banen Hilversum - Radio Nederland Wereldomroep moet met 20 procent afslanken. Een aantal afdelingen wordt gesloten en om een grotere doelmatigheid te bereiken worden de uitzendingen in het Arabisch, Frans (voor Afrika), Portugees (voor Brazilië) en Indonesisch beëindigd. De reorganisatie zal zeventig arbeids plaatsen kosten. Gedwongen ontslagen kunnen niet worden voorkomen. Wereldwijd heeft het bedrijf 450 werknemers. De begroting van de Wereldomroep bedraagt 78 miljoen gulden. Doodsoorzaak slachtoffers moord bekend Gorinchem - De drie slachtoffers van de Gorcumse moord zijn allen om het leven gekomen omdat hun schedel is ingeslagen. Waarmee dat is gebeurd, is nog onduidelijk. De slachtoffers werden in hun slaap verrast. Dit blijkt uit de sectie die dinsdag is verricht. Een 38-jarige vrouw, haar 6-jarig dochtertje en haar moeder van 72 werden maandagochtend vroeg om het leven gebracht door de 44-jarige vader van het kind. De man reed na zijn daad naar zijn huis in Rotterdam, waar hij zich met een pistool van het leven beroofde. De politie is er nu van overtuigd dat de man alleen heeft gehandeld. 'Patiënt moet nota specialist voorschieten' Amstelveen (anp) - Ziekenfondspatiënten moeten binnenkort waarschijnlijk rekeningen van specialisten voorschieten, waarna zij het bedrag van hun ziekenfonds terugkrijgen. Dit komt, omdat medische specialisten en ziekenfondsen geen overeen komsten hebben gesloten, staat in het concept-advies van de Ziekenfondsraad. Morgen neemt de raad een definitief besluit. 'Hirsch Ballin niet terug op Justitie' Den Haag - Voor minister Hirsch Ballin is, als het aan D66-leider Van Mierlo en WD-lijsttrekker Bolkestein ligt, geen plaats in een volgend kabinet als minister van Justitie. De D66-lijsttrekker is nog steeds woedend over de 'onbetamelijke uitlatingen' die Hirsch Ballin heeft gedaan. De CDA-minister waarschuwde in de campagne tegen de zijn inziens schadelijke gevolgen voor de publieke moraal van een kabinet zonder CDA. Ook Bolkestein vindt dat Hirsch Ballin in een kabinet met de WD geen minister van Justitie kan blijven. 'Teleurgesteld' is de milieube weging in het groene hart van de politieke partijen. Een 'ver gelijkend warenonderzoek' naar de verkiezingsprogram ma's stemt weinig hoopvol voor de toekomst van ons milieu, concluderen de Vereniging Mi lieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu. Het hoogste rapportcijfer haalt GroenLinks, een 7Vi. GPV en RPF schoppen het tot een ronde 6, en met een heel mager zesje gaat D66 met de hakken over de sloot. Net onvoldoende scoort de Pv dA, een 5V4. Dikke onvoldoen des reikt de milieubeweging uit aan SGP (5-), het CDA (4Vi) en - absoluut dieptepunt - de VVD met een 4. GroenLinks forceert als enige partij een doorbraak door onvoorwaardelijk reke ning te houden met het milieu. Terwijl, aldus de strenge mi- lieumeesters, de andere par tijen op z'n best niet verder komen dan een 'goed gevulde grabbelton zonder veel samen hang'. Ria Versluis uit Dordrecht krijgt vanavond twee slapies: PvdA-minister Jan Pronk en GroenLinks-kamerlid Paul Ro- senmöller komen aan den lijve ondervinden hoe het is om op nog geen tien meter van een drukke autosnelweg te slapen. Met andere bewoners overlaad de Ria Versluis de politici met klachten over de geluidsover last op de verkiezingsdag in haar wijk. „Hoort u het," zegt ze aan de telefoon, „dit is echt niet normaal." Ze staat in de slaapkamer van haar zoon; het geluid van het langsrazend ver keer dreunt door de telefoon. De geluidoverlast nam vooral toe na de verbreding van de A16. Dubbel glas hebben de bewoners van de tien huisjes en omliggende flats niet en het al jaren beloofde geluidscherm is er nog steeds niet. Maar dat kan niet lang meer duren. Pronk heeft al beloofd er in de ministerraad werk van te ma ken en Rosenmöller heeft sa men met andere kamerleden vragen gesteld aan minister Maij van Verkeer. Voor Ria Versluis is het te laat. Ze kreeg toevallig net een andere woning toegewezen. Maar de politieke logeerpartij gaat door. „Ik laat de buurt niet in de steek." De Centrum Democraten heb ben op de tweede plaats van de kieslijst voor de Europese Ver kiezingen een ex-hasjsmokke laar gezet. Het betreft de Delf tenaar Gerard van de Spek, tevens nummer vijftien op de kandidatenlijst voor de komen de Kamerverkiezingen. Num mer één op de lijst voor de Europese verkiezingen is Wil Schuurman, de levenspartner van partijleider Janmaat, die ook op de tweede plaats van de lijst voor de Kamerverkiezin gen staat. Van der Spek is in 1985, blijkt uit gegevens van het anti-facistisch onderzoeks collectief FOK, in Engeland ge arresteerd. Hij werd tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. De vijfenveertigjarige Van der Spek, tegenwoordig voorzitter van de CD-fractie in de gemeenteraad van Delft, ontkent ooit in Engeland ver oordeeld te zijn. „Dat is een andere Van der Spek." Enkele jaren geleden echter beklaagde hij zich in de Haagse Courant over de slechte leefomstandig heden in het Engelse gevange niswezen. Van onze verslaggever Driebergen - De ministeries van Verkeer en Waterstaat, Justitie en Milieu bekijken langs welke autosnelwegen in de komende jaren nieuwe technische systemen kunnen komen om op elk gewenst moment snelheidscontroles uit te voeren. Die worden dan niet meer ge daan met radarapparatuur en politiemensen maar met behulp van video-camera's, die in porta len boven de rijbanen worden gehangen en die op een centraal punt kunnen worden bekeken. Zo'n geheel nieuw systeem met video-bewaking heeft het voor deel dat er minder politieperso neel hoeft te worden ingezet. En het maakt de radar-opsporings- apparatuur die snelheidsma niakken in hun auto's monteren waardeloos, want die reageert niet op het nieuwe systeem. Dit brede ministeriële overleg is het gevolg van de succesvolle snelheidscontrole-actie in de af gelopen vier maanden op de au tosnelweg tussen Utrecht en Amsterdam. Door daar dagelijks op wisselende tijdstippen - dus ook 's nachts - te controleren, is het aantal snelheidsovertreders teruggebracht van 35 naar 5 procent van het aantal passeren de automobilisten. Door de betere handhaving van de snelheidslimieten is, heeft het Korps Landelijke Diensten divi sie mobiliteit van de politie met anderen berekend, negen miljoen liter benzine bespaard. Dat heeft geleid tot een flinke daling van de uitstoot aan schadelijke gas- (AD VERTE NTIE) JONGE GRAANJENEVER

de Stem | 1994 | | pagina 3