DE STEM ^juusthiiizenaffaire laait op IEUW nv Conferentie Kerend Tij is een 'verplicht lusthuizen moeten vrijwel zeker gaan terugbetalen aan provincie lecountants ruziën per fax en dominee heeft4slordig' gedeclareerd Eerste baby in asielzoekerscentrum Italiaanse in Axel op zoek naar voorouders Oostburg goedkoopste gemeente van Zeeland 'Zeeuws-Ylamingen moeten goedkoper over de Schelde' Lor alle installaties op het gebied van c.v. en sanitair. SYSTEE™ /ÏÏÏFiT* 199 22% Promotie eeland kost |it jaar lim drie ton 24' 249; miL 1994 Transportstraat 14 - Postbus 153 4530 AD Terneuzen - Tel. 01150-12520 Zeeland WOENSDAG 27 APRIL 1994 DEEL 1 izeverslaggever Cees Maas jjelburg - Het provinciaal «uur gaat vrijwel zeker I terugvorderen van de in Laak geraakte Stichting thuizen der Gereformeer- Gemeenten in Zeeland. |jens gedeputeerde Dijk- (ouderenzorg) blijkt er jverschil tussen oude en Ijive jaarrekeningen te zit- "van 'meer dan een ton, r hoeveel meer, dat weet [ag niet exact'. Half mei pas, verwacht Dijkwel, zal er echte zekerheid in deze slepende zaak, de rusthuizenaf- faire, zijn. De eerdere conclusie van VB Accountants, dat gehan deld en gedeclareerd is in strijd met de provinciale regels en de eigen statuten, blijft overeind, aldus Dijkwel. Het nieuwe dagelijks bestuur (het oude trad af nadat deze krant gesjoemel met kerkelijk geld en overheidssubsidies ont hulde) opnieuw van Gedeputeer de Staten uitstel gekregen. Nu tot komende vrijdag, om de nieuwe jaarrekeningen met ac countantsverklaring in te leve ren bij de provincie. Dijkwel zei gisteren dat bij wijze van harde sanctie anders de bevoorschot- ting van de stichting, die twee reformatorische rusthuizen in Middelburg en Goes plus twee honderd bejaardenwoningen ex ploiteert, wordt ingetrokken. Dijkwel stemde alleen toe in weer een uitstel, omdat het boekhoudbureau Accadi en de register accountants Moret Ernst Young hem schriftelijk had den verkzekerd dat de stukken vrijdag klaar zouden zijn. Maar daarmee kan de provincie nog geen eindconclusie trekken. Afgesproken is dat de nieuwe jaarrekeningen geen posten zul len bevatten waarover onenig heid kan ontstaan. De accoun tant zet er dus zijn handtekening onder en de stukken zijn offici eel. Dijkwel: „Wel zal er een ver- schilbedrag in zitten, vergeleken met de oude jaarrekeningen van de stichting. En in het accoun tantsrapport dat later volgt, zal staan hoe dat verschil is ont staan en dan weten we pas alles. Ik schat nu in dat het verschil meer dan een ton zal bedragen, maar het kan ook veel meer zijn. En dat is in principe geld dat de provincie kan gaan terugvorde ren." Met andere woorden: de exploi- taie van de rusthuizen was in werkelijkheid goedkoper dan het bedrag dat bij de provincie in rekening is gebracht. Er is on duidelijkheid over de verant woording van een bedrag aan geld van minstens een ton, maar dat kan ook een half miljoen zijn. En dat loopt over drie boekjaren. Het intrekken van de voorschot ten (dergelijke instellingen krij gen maandelijks subsidies voor geschoten door de provincie) is een harde sanctie en kan de bewoners en het personeel van de rusthuizen treffen. Dijkwel beaamt dat, maar vindt dat het nu de verantwoordelijkheid van het nieuwe bestuur is om dat te voorkomen. IELIGSTE UITLATE KOMPLEET UITLAAI Voor Fiat Panda 45. S/'80 -12/'85 en Ford Fiësta 900/ 1100 76-7/'83. INKLUSIEF MONTAGE EN BTW Exkl. kat modellen >9r )%- Fiat Uno 45, 45S 3/'83 - 8/'89 Citroen Visa HE/RE 6/78 - 7/'88 Opel Corsa 1.0 en 1.2 '83 Volvo 340 1.4 '76 - '89 Fiat Panda 780/1000 '86- VW Golf Diesel 9/'83 - '88 I onze verslaggever Ford Fiesta 1000/1100 8/ 83 -1/'86 Opel Kadet D12513 M5 (niet voor Combi) Citroen BX 14E/RE 7/'83 - 7/'88 Opel Kadett E 1.3 M S Niet voor Combi. Exkl. kat modellen piTLAAT HIER NIET BI? IfOOR DE LAAGSTE I De unieke, waterdichte tevredenheidsgarantie die u nergens anders aantreft. Vraag erom bij uw Kwik-Fit Autocenter. PRIJZEN ALTIJD INKLUSIEF1 Vooraf krijgt u altijd een vaste prijsopgave. Inkiu- sief BTW en montage. Verrassingen achteraf zijn dus uitgesloten. 6 DAGEN GEOPEND ma. t/m vr.: 8.00-17.30 u. zaterdag: 8.45-13.00 u. BINNEN ZONDER AFSPRAAK, KLAAR TERWIJL U WACHT Betalen met CreditG of Pin-code. Een e) sendee van Kwik-Fit vis* t ituzen/Middelburg - De «omische Promotiegroep land trekt dit jaar 302.000 uit om bestaande relaties tnderhouden en investeerders ito de regio en in het buiten- ij. de weg naar Zeeland te jen. ir dat geld worden adverten- geplaatst, promotiegidsen bs in meerdere talen) en swsbrieven geschreven. Ook contributie aan promotiecam- ignes van Nederland Distribu- land worden daaruit betaald, en ander blijkt uit het jaar- i van de Promotiegroep rin provincie, meerdere ge iten, de Kamers van Koop- ladel, het Regionaa Bestuur jjj itódsvoorziening, de Zeeuwse Swikkelingsmaatschappij en 'Commissariaat voor Buiten ge Investeringen (CBIN) zit- lebben. Aiie prijzen inki.mo^Pr«™«e Zeeland betaalt de tage, schriftelijke gari *te hap, 268.500 gulden. De ties en btw Aanbied (dragen van de andere part gen geldig vanaf 27 Kvariëren van 2000 tot 6000 Hen. De activiteiten van de aiotiegroep bewegen zich in ie richtingen. Een is om de laden met bestaande bedrij en Zeeland warm te houden riet bedrijfsleven via nieuws neten te informeren over actu- zalen. Daarnaast zijn er po- (pa om de bekendheid van tad als vestigingsgebied liet Nederlandse bedrijfsle- te vergroten. De Promotie- begeeft zich met hetzelfde *1 ook op de buitenlandse ®kl Deze internationale "kt wordt bediend met een igelstalige promotiefolders de pr-groep met name op de kracht en potentie 5 ie twee havengebieden in ®Mzen en Vlissmgen. Economische Promotiegroep, vorig jaar met het acieplan is nog niet in staat om de en van de promotie-cam- Uje te meten. „Het valt na- altijd moeilijk te zeggen bet uithaalt. Je weet bij- •wbeeld niet wat er was ge- yi als je niets had gedaan", •us secretaris van de Promtie- drs. K. van Os. 1994. Hiermede vei> len de voorgaande aanbiedingen. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Achter de schermen zijn de gemoederen in de rusthuizenaffaire weer hoog opgelopen. Twee regis ter-accountants maken ruzie per fax en de reformatori sche dominee Schreuder uit Goes, de afgetreden voorzit ter van de in opspraak geraakte Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland, heeft volgens de reformatorische accountant Roza erkend dat hij 'slordig heeft gedeclareerd' en is met het nieuwe bestuur overeengekomen dat hij het te veel ontvangen geld zal terugbetalen. Directie en medewerkers van het asielzoekerscentrum in het Roosevelthotel in Terneuzen verwelkomen de jongste ex-Joegoslavische bewoonster. Ze is de eerste geboorte in het centrum. Vjosa werd zaterdag 23 april geboren in streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Moeder en kind maken het goed. „De geboorte van een kind betekent des te meer dat het leven in het asielzoekerscentrum gewoon doorgaat,aldus directeur N. Berentsen van het centrum. foto camile schelstraete Volgens Roza zou het gaan 'om een paar honderd gulden per jaar' die Schreuder moet terug betalen aan de stichting. Woordvoerder Wisse van de stichting was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Dominee Schreuder wilde geen commentaar geven. Gedeputeerde Dijkwel (oude renzorg) heeft eerder laten weten geen vertrouwen meer te schen ken aan accountant Roza omdat deze accountant de later door de provincie afgekeurde jaarreke ningen goedkeurde. En het pi kante detail in het vervolgens door de provincie gelaste onder zoek van VB Accountants in Vlissingen was dat nu een onder zoek liep van een register-ac countant naar de integriteit van een andere register-accountant. In Nederland zelden vertoond. Wanhopig De afloop is bekend. VB keurde de stukken af, ontdekte onregel matigheden en Roza begon wan hopig aan acties die tot zijn rehabilitatie zouden moeten lei den. Want het bureau heeft zeer veel klanten in de reformatori sche wereld en heeft door de rusthuizenaffaire zeker schade geleden. Roza zat niet stil. De afgelopen dagen is op het provinciehuis, en intern bij de sjieke register-ac countant Moret, Ernst Young (die nu de nieuwe jaarrekenin gen controleert), plus bij het nieuwe bestuur van de stichting, beroering ontstaan door een nieuwe actie van Roza. Moret is naar verluidt zelfs in ernstige verlegenheid gebracht. „Een overspannen actie van Ro za," zo noemde gisteren een in gewijde in het provinciehuis de situatie. Wat is er aan de hand? Uit een strikt vertrouwelijke briefwisseling per fax tussen Ro za en mr. Govaerts van Moret, blijkt dat Roza en de register-ac countant Beijer van Moret na de politieke vergadering van 18 april een bespreking met elkaar hebben gehad, aldus Roza al thans. Roza heeft, schrijft hij, toen ver nomen dat er weinig oneerbaars aan de hand zou zijn bij de stichting, Beijer liep, alweer vol gens Roza, daarmee vooruit op de uitkomst van het onderzoek. Roza verspreidde daarop intern het (schriftelijke) verhaal dat ie dereen, de vier afgetreden be stuursleden, maar ook Roza zelf, volledig gerehabiliteerd zouden worden na bekendmaking van het Moret-rapport. Gedeputeer de Dijkwel zou zelfs af pioeten treden en het zou schadeclaims regenen op de Middelburgse Ab dij. En het door het nieuwe be stuur ingeschakelde boekhoud bureau Accadi uit Vlissingen was niet onafhankelijk omdat het onderdeel uitmaakte van de VB-groep, schreef Roza. Kort na verspreiding van het verhaal belde Roza, of een mede werker, alle ontvangers met de boodschap dat het allemaal een grote vergissing was, een opwel ling. Men moest maar doen of de faxen nooit waren ontvangen, met excuses. Laaiend Maar het verhaal was al een eigen leven gaan leiden en bij Moret hadden ze het inmiddels ook gelezen, daar waren ze laaiend. In een boze brief, geda teerd 21 april, schrijft mr. Govaerts dat de berichten 'voor ons onacceptabel zijn'. „U bericht," aldus de brief van Moret aan Roza, „in strijd met de waarheid dat ons onderzoek zou zijn voltooid en dat resulta ten van dit onderzoek zijn gepre senteerd aan de Provincie Zee land. Vervolgens wekt u ten on rechte de suggestie dat de resul taten van het onderzoek bepaal de conclusies rechtvaardigen. Dat laatste kan uiteraard zonder dat het onderzoek voltooid is niet het geval zijn. U begrijpt dat uw handelswijze door ons van de hand wordt gewezen en ik dring er dan ook bij u op aan, dergelijke onjuiste berichtgeving in het verolg achterwege te la ten, en dat nadere acties onzer zijds niet nodig zullen zijn." on2e verslaggever Cees Maas '"Kleiburg - De smaak van de «ffie is belabberd. Dat is nog eens ylieuvervuiling. De aula van de ,eeuwse bibliotheek staat vol met et® in nette pakken. Gemompel, 'geur van de Oude van Kampen. et is een verplicht nummer voor teesten van ons, wij horen niets euws," zegt staflid A van de 7„e jWse lopindustrie B. Hij zucht. van de tijd vindt hij, het, Bif aCie ziet noS eens iemand. Pali wiist hij> ^e topman van Het ney- Hallo daar. 's pauze in wat een toonaangeven- jinat Wse nhheuconferentie had •e en vv'orden. De provincie presen te» janc*aag het nieuwe milieuplan SDrol 11 en er is een keur aan uitgenodigd. De hoofdgast is utw van Dieren van de Club van Rome, maar hij beperkt zich tot wat jeugdherinneringen, oesters eten na actievoeren voor een open Oostershel- de. Over het Zeeuwse milieuplan weet hij niets, het wordt een luisterfeest van voorgelezen algemeenheden. Leuk is ambtenaar Colijn, het hoofd van de provinciale afdeling milieube heer en toch een humorist. Hij leert de zaal dat een kwart van alle geluidover- last, dat is ook milieuvervuiling, in Zeeland van de buren komt. „Van uw buren dus en vanuit uw buren gere kend van uzelf," meldt Colijn droog. De waarde van zijn betoog is niet zozeer een nieuwsaspect (er wordt vandaag geen nieuws verteld) maar eerder het beschouwende element erin. Niemand ziet het milieu in Zeeland verbeteren, weet de specialist, maar het gebeurt in kleine stappen en zo is het goed. Leunend tegen Confucius ('Een reis van duizend mijl begint met één kleine voetstap') zegt hij dat iedere Zeeuw over 25 jaar zal moeten erken nen dat het milieu aanzienlijk is verbe terd en het milieubewuste gedrag van de Zeeuw navenant. „En terugkijkend zullen wij ons afvragen waar in het tijdstraject de dingen zo sterk zijn veranderd. En we zullen dat niet we ten, juist vanwege de geleidelijkheid." Deze schone wens wordt later ver stoord door Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie die opvallend gematigd is, maar schijnt het nieuwe beleid bij de federatie te zijn. Deze wereld stikt in compromissen. Van Mierlo zegt wel dat het milieu bij de bedrijven nog steeds een sluitpost op de begroting lijkt. Nu de economie stagneert, stagneren de investeringen in milieumaatregel ook, constateert de milieuman. Hij sluit zijn betoog af met de vurige wens dat alle Zeeuwen de handen ineen slaan om van Kerend Tij 'een duurzame ontwikkeling' te ma ken. Er is dus al veel bereikt met het Zeeuwse milieubeleid, zo spreekt de Zeeuwse milieugedeputeerde Dek de zaal vervolgens toe. Zijn sterke punten zijn de bedrijfsmilieuplannen die hef tig in de mode zijn bij de Zeeuwse grote ondernemingen, en de sterk ver minderde uitstoot van milieugevaarlij ke stoffen bij de industrie van 30 tot maar liefst 80 procent. De zure neer slag is met 50 procent gedaald, en vergeet niet, zegt Dek, belangrijk is 'de inbouw van het doelgroepenbeleid en milieucommunicatie en versterking van de natuur- en milieu-educatie'. Tot zover het goede nieuws over het milieu. De luchtvervuiling in de aula is nog steeds te snijden als staflid A van de Zeeuwse topindustrie B vertelt dat er veel vooruitgang is geboekt door het provinciaal bestuur. Die bedrijfsmi lieuplannen zijn een landelijke pri meur, Zeeland loopt hier voorop, hoor ik. Milieuwetten hebben ze in veel landen maar papier is geduldig. In Zeeland 'handhaven' ze die wetten en laten de ondermners meespreken in het beleid. Dat doet de ondernemers goed. Twee belangrijke ambteanren zijn door de provincie slim weggekocht van het bedrijfsleven, waar hoor je dat nog. En zo kabbelt het voort over het milieu. Het minisymposium vreet het grootste deel van de dag weg, de aanwezigen horen alles over Modern Bedrijfsmanagement, en ze vernemen de geheimen van het Intergrale Milieu zorgsysteem, terwijl buiten de zon schijnt en het Zeeuwse milieu zich van- haar mooiste kant laat zien. De bomen botten blinkend uit en jonge moeder tjes dragen lentejurkjes. Een merel scheldt een huismus uit, een koolwitje likt het warme raam. Het zijn duurza me ontwikkelingen in het Zeeuwse milieu die de congresgangers geheel en al ontgaan. Valerie van Axel: 'Ik heb nu eenmaal Axels bloed en was benieuwd naar mijn verleden'. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Axel - Of ze hier zou kunnen wonen? De 22-jarige Italaanse studente chemie Valerie van Axel neemt even bedenktijd en lacht. „Eigenlijk ben ik hier nog te kort. Maar ik vind het hier wel heel leuk", zegt ze. Valerie was gisteren een paar uur in Axel op speurtocht naar haar voorouders. Uit famili'edocumenten, die teruggaan tot 1400, blijkt dat haar voorouders uit Axel moeten komen. De familie draagt ook die achternaam. Het schijnt dat de eerste 'Italiaanse' Van Axels van adel waren en handel dreven. Bewijs vond ze daar gisteren in het Axelse archief met behulp van amateur genealoog J. Jansen van Rosendaal nog niet voor. Met het inschakelen van een archivaris, die gerichter kan zoeken, moet dat echter wel lukken, hoopt ze. Valerie studeert in haar woonplaats Rome, maar verbleef de afgelopen maanden vanwege een uitwisselingsprogramma met haar school op de Universiteit in Enschede. Eenmaal in Neder land zag ze de kans schoon om af te reizen naar Axel. „Ik heb nu eenmaal Axels bloed en was benieuwd naar mijn verleden", verklaart ze haar komst. De universiteit nam contact op met de gemeente en VW-voor- zitter Loes den Doelder die Valerie gisteren van de boot haalde en zo werd haar wens werkelijkheid. Valerie kreeg op het stadhuis een korte ontvangst en dook daarna met de familie Jansen van Rosendaal het archief en de stad in. Vrijdag keert ze terug naar Rome, met minstens twee tastbare herinneringen aan Axel: een T-shirt en een wapenschild van de gemeente. Laatste toespraak RPF-voorman in Oostburg: Van onze verslaggever Oostburg - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen moeten op basis van de voetgangerstarieven gebruik kunnen maken van de veerdiensten over de Westerschelde. In elk geval moet er zo snel mogelijk een eind komen aan de regeling dat de Zeeuws-Vlaming een fors bedrag aan administra tiekosten moet betalen bij de aanschaf van een abonnement. Meindert Leerling, Tweede-Ka merlid voor de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) zei dat gisteravond tijdens een spreek beurt in Den Hoekzak in Oost burg. Hij hield er zijn laatste toespraak als leider van de par tij, want zoals bekend is Leen van Dijke hem opgevolgd als lijsttrekker voor de RPF bij de komende parlementsverkiezin gen. Leerling zei verder in Oostburg er niet van staan te kijken als volgende week het CDA opnieuw de grootste partij blijkt te zijn en niet de PvdA. Bij voorgaande kamerverkiezingen stonden de christen-democraten er in de peilingen doorgaans slechter voor dan in werkelijkheid het geval was. Wel vroeg hij zich af of de waarschuwing van de CDA-kop- stukken Lubbers en Brinkman voor het 'rode gevaar' nog wel zo veel indruk maakt op de kiezer. „De PvdA heeft tegenwoordig immers een veel minder gehar naste stijl van opereren dan in het verleden. Bovendien heeft Wim Kok als minister van Fi nanciën een betrouwbare en lo yale indruk gemaakt. Niet voor niets wordt hij door velen als een geschikt minister-president ge zien", aldus Leerling. Van onze verslaggever Middelburg - Oostburg heeft Terneuzen van de eerste plaats gedrongen als het gaat om de goedkoopste Zeeuwse gemeente om in te leven. De woonlasten (of belasting druk) voor eigenaars van wonin gen met een waarde van 1,5 ton bedragen 580 gulden per jaar, het laagste tarief in heel Zee land. Oostburg is ook de goedkoopste als het om woningen van twee ton gaat (lasten jaarlijks 688), maar Sluis is weer de goedkoop ste woonplaats voor hen die wo ningen met een waarde van één ton bezitten, de jaarlijkse lasten zijn dan 469 gulden. De verschillen in woonlasten zijn in Zeeland enorm, zo blijkt weer uit het rapport Kengetallen Zeeuwse Gemeenten waarvan gisteren de editie 1994 werd ver spreid. Middelburg bijvoorbeeld is met woonlasten van 749 gulden in de categorie woningen van een ton de duurste woonplaats in Zee land, vergelijk het eens met het tarief in Sluis van 469 gulden. Vlissingen is de allerduurste ge meente geworden. De bewoners moeten kennelijk bloeden voor de peperdure opgeknapte bin nenstad, want eigenaars van wo ningen die twee ton waard zijn, betalen 1195 gulden jaarlijks (in Oostburg is dat dus 688 gulden).

de Stem | 1994 | | pagina 13