O landen. zijn, Jen Ouderen behouden eigen honk Veel activiteiten op koninginnedag CDA in Axel pleit voor lege mavo als asielzoekerscentrum Oud-Hulster bier opnieuw in produktie genomen rSHIRTS •VESTEN YJAMA'S Kinderopvang op St.-Jozefschool DE STEM PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER lER- IPAKKEN IN DE BUURT! r Politiek Axel wil geloofsrichtingen gescheiden houden Vijftiende informatieve gevelbord Hulst onthuld ZEELAND fen en kinderen. HET NIET! Rabobanken Nieuw-Namen en Hulst gaan een fusie aan I Hulst - De Rabobanken Hulst en Nieuw-Namen willen per 1 I november van dit jaar fuseren. De beheerscolleges van beide I tanken hebben daartoe besloten. Vergadering GON Axel KAARTINGEN KOERSBAL EXAMENS Herdenking in Hontenisse Hontenisse stelt archief open DINSDAG 26 APRIL 1994 lm 5 l/es ten. SS vismarkt Burchtstraat Barenmarkt IW.C. Serlippens INoordstraat Ijjn onze verslaggever jjel - Het CDA in Axel zou geen j^el bezwaar hebben als de voor- ge mavo tegenover bejaarden centrum De Vurssche in Axel per- janent wordt ingericht als asiel-, perscentrum. Ijle nieuwe bestemming voor het ge pit gaf CDA'er A van Harn gistera vond aan tijdens een discussie in een vergadering van de commissie Welzijn over de toekomst van het gebouw. De voormalige mavo staat al meer dan twee jaar leeg en de gemeente weet niet goed wat er mee te doen. De WD verzocht gisteren tevergeefs om een on derzoek naar de mogelijkheid de mavo te verbouwen tot activiteitencentrum voor ouderen. Axel bood het gebouw, dat nog eigen dom is van het Rijk, vorig jaar aan als huisvesting voor het nieuwe regio-korps van de politie. De zetel ging echter naar Terneuzen. Nieuwe mogelijkheden het gebouw te slijten hebben zich sindsdien niet voorgedaan. Het gebouwencomplex moet 800.000 gulden opbrengen. De commissie gaf gisteravond groen licht voor de verlenging van het con tract tussen het ministerie van WVC en beheerder W. van Acker van pension De Lindenhof in Zuiddorpe voor de opvang van 68 asielzoekers. De huidige over eenkomst tussen Van Acker en WVC loopt tot 1 mei. WVC wil die verlengen tot 1 januari 1995. Wethouder J. van Schaik stelde gisteren voor geen barrières op te werpen. „Het college adviseert positief. Van de politie hebben we geen klachten ontvangen. Ook van de bevolking van Zuiddorpe hebben we geen wanklank van enige omvang tegen de aanwezigheid van asielzoekers gehoord. We hebben geen enkel argument om dit tegen te hou den", zei de wethouder. „U bedoelt, geen andere dan de gebruikelijke argu menten", voegde WD'er P. Apers er veelbetekenend aan toe. Een bijkomend gunstig effect is volgens Van Schaik dat de presentatie van De Lindenhof, dat mindere tijden heeft gekend, heel wat beter oogt dan in het verleden. Dobbele Java is een bier van hoge gisting. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE I Van onze medewerker I Hulst - In Hulst is voortaan opnieuw Java-bier verkrijg- ir. Dobbele Java was ooit i bekend Hulster bier dat I in de richting gaat van Gueuze. Een bier van hoge I Dobbele Java wordt vanaf van daag verhandeld in Bierbrouwe- tij De Halve Maan, voorheen de Zeeuws-Vlaamse Bierbrouwerij. De brouwerij De Halve Maan werd vroeger ook het Java-bier gebrouwen. De brouwerij was eigendom van de familie Wau- ters uit Hulst en stond in de directe nabijheid van het 's-Gra- venhofplein. Bekende naam De naam van de bierbrouwerij -De Halve Maan- stond al lange tijd op het verlanglijstje van Jo hn Vermeersen van de Zeeuws- Vlaamse Bierbrouwerij. Nu Wauters zijn toestemming heeft gegeven voor het gebruik van de naam, krijgt Hulst dus opnieuw een brouwerij met een bekende naam. Met de slogan 'Groeten uit Zee land' wil Vermeersen het imago van de Zeeuws-Vlaamse brou werij vergroten. „Met de WV's hebben we inmiddels afspraken lopen zodat mensen een rondlei ding kunnen krijgen in onze brouwerij. We dienen het Zeeuwse belang. Kijk maar naar de stichting Zeeuwse Vlegel. Mo menteel worden er bij ons proe ven genomen om te komen tot een echt Zeeuws Vlegelbier." Kneepjes Brouwmeester is Chris Wisse die in brouwerij Domus in Leuven de kneepjes van het vak leerde kennen. In de brouwerij wordt naast de Zeeuwsche Witte dus nu ook de Dobbele Jave, de Zeeuwsche Bruine en het Oude Postkantoor gebrouwen. Vermeersen is tevreden over de ontwikkeling van de brouwerij. „Een constante kwaliteit is het geheim van de brouwmeester. We gaan nu proberen de Zeeu wen warm te maken voor hun eigen bier." Op koninginnedag, zondag 1 mei en maandag 2 mei kan het pu bliek tijdens de open dagen een kijkje nemen in de fraaie bier brouwerij. De fusie is ingegeven door door Ook de verdergaande automati- J" wens om beter te kunnen sering, de kwaliteit en uitbrei ding van de dienstverlening spe len een belangrijke rol. Tevens is men van mening dat er belang rijke efficiency-voordelen zijn te behalen. op veranderingen die ®h binnen het bedrijfsleven en particuherenmarkt voordoen. De samenvoeging van de banken aal niet tot gedwongen ontslagen sluiting van kantoren leiden. Wens is afgesproken dat beide Kantoren een optimaal diensten pakket zullen blijven voeren. 1 Da intentie om tot een fusie te imen is genomen na uitgebreid jOderzoek over de positie van de vm Rabobanken en de eisen die ■Men en cliënten in de toekomst, de banken zullen stellen. Nieuw-Namen - In Nieuw- Namen is via een enquête de behoefte nagegaan onder de ouders om buitenshuis werkzaam te zijn. Hieruit is naar voren gekomen dat het goed zou zijn dat men op school met de kinderopvang begon. Tot nu toe hebben negen kin deren op de basisschool St.-Jo- zef te kennen gegeven hiervan gebruik te willen maken. Men kan altijd nog een kind komen aanmelden voor vaste opvang bij Marleen van Domburg- Thielens, die de nodige infor matie zal verschaffen betref fende de opvangtijden en de daaraan verbonden kosten. Incidentele opvanghulp moet men twee dagen vooraf melden bij Lucien de Bruin-van Acker voor woensdag of donderdag of bij Manuella Bleyenberg-Lam- pers voor maandag, dinsdag of donderdag. De uiteindelijke beslissing ten aanzien van een fusie zal naar verwachting in september tij dens de algemene ledenvergade ringen van beide banken worden genomen. De medewerkers van de twee banken en de leden zijn inmiddels over het fusievoorne men geïnformeerd. EDITIE BREDA I kantoor I rjWveld 55 (hoofdkantoor). I "oonnummers op pag. A2. Openingstijden: «0-17.00 uur. Nactie Loomans (editiechef), I pPf 5 ^oe9. Norbert Bökkerink, t»T,?e Leeuw, Peter Schou wt Mathieu Kothuis, Leo Nier- ^vertentie-exploitatie R [?e9enwoordigers: Koorevaar P'ivé 01670-61268. c'^nsen, privé 076-424667. I H ™eets, privé 076-600413. ■van steen, 01650-51569. tel 0oR'e'4er: H. Muurmans, Pnve 01608-20894 ,,-93) Van onze correspondent Hulst - De afdeling Zeeland van de Gehandicapten Orga nisatie Nederland houdt za terdag de jaarlijkse algemene ledenvergadering in de aula van scholengemeenschap De Rietvliet aan de Poorterslaan in Hulst. Om 11.00 uur opent de voorzit ter de vergadering, die begint met de behandeling van de jaar verslagen. Vervolgens een be stuursverkiezing en de rond vraag. Na het gebruik van een koffietafel kunnen de aanwezi gen kijken naar een collectie nacht- en ochtendkleding van Hellen Slager uit Axel, die ze zelf heeft gemaakt. Om ongeveer 14.00 uur vertelt Ed Steijns verhalen uit de streek. Om 16.00 uur is het einde van de bijeenkomst. Van onze verslaggever Kloosterzande - Ln Oost-Zeeuws-Vlaan- deren wordt op koninginnedag weer een groot aantal activiteiten gehouden. Zo heeft het Oranjecomité in Kloosterzande een programma in elkaar gezet met activitei ten voor jong en oud. Al om 9.00 uur begint het traditionele koninginneconcours van de Honteruiters met dressuurproeven en springwedstrijden voor pony's en paarden. Een kwartier later worden de leerlingen van de Sandeschool en Ter Duinen bij het ge meentehuis verwacht, waar burgemeester Th. Steenkamp het programma om 9.30 uur officieel opent. De leerlingen van de groepen 1 tot en met 5 trekken vervolgens onder begeleiding van de harmonie naar het handbalveld voor speur en wandeltochten. De hoogste groepen krij gen een fietstocht voorgeschoteld. Alle kin deren krijgen een aandenken. Wie dat wil kan om 14.00 uur nog eens op de fiets, want dan start vanuit café De Kastanje een fietsenrally voor jong en oud over naar keuze 12 en 25 kilometer. Om 18.30 treden op hjet voetbalterrein te Kloosterzande de elftallen van oud-Hontenisse en oud-Vogel waarde tegen elkaar inhet strijdperk, Om 20.00 uur is er bingo in zaal de Reizende Man. Het permanent feestcomité van Lamswaarde heeft voor de inwoners van dit dorp een uitgebreid programma samengesteld om ko ninginnedag te vieren. Er is gedacht aan jong en oud en er staan heel wat activiteiten op het programma. Om 9.15 uur komt de schooljeugd bijeen aan de Oostvogel en met de fanfare Vrijheid Eenheid trekken de kin deren dan in optocht naar het sportveld waar om 9.30 uur de volksspelen beginnen met het hijsen van de nationale driekleur en het spelen van het volkslied. De prijsuitreiking van de spelen is om 13.30 uur in de Luifel en om 14.00 uur gaat daar de fietsenrally voor jong en oud van start. Inschrijfgeld een rijksdaalder. In café de Lamsoren is er om 14.30 uur een Oranjeschieting met geld vooraf en om 20.00 uur is de prijsuitreiking van de fietsenrally in café de Vier Jaargetijden. De dag wordt besloten met een dansavond in café de Lamsoren. De toegang is gratis. Vogelwaarde Het feestcomité in Vogelwaarde bestaat dit jaar 15 jaar. Daarom heeft het dit jaar een extra feestelijk programma gemaakt voor jong en oud. Voor alle kinderen tot en met 12 jaar is er 's morgens een lawaaioptocht met versierde fietsen. Het vertrek is vanaf het dorpscentrum en voor de leukst versierde fietsen zijn er prijsjes. Voor alle kinderen van groep 1 tot en met 8 van de basisschool is er in de straten van ANBO - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt vrijdag om 16.00 uur in De Vurssche de jaarlijkse le denvergadering. Na het huis houdelijk gedeelte wordt een gratis koffiemaaltidj aangebo den en wordt er bingo ge speeld. Tevens is er een loterij met prijzen. Leden die met vervoersproblemen zitten kunnen zich tot donderdag melden bij Paul Langendoen. COLLECTE - De collecte voor het nationaal fonds Kinder hulp heeft in Axel 3593,35 en in Zuiddorpe 117,25 op gebracht. INFORMATIE - In de biblio theek is tot en met vandaag een inforamtiestand ingericht door de Nederlandse luister en braillebibliotheek. Deze luister- en braillebibliotheek leent 'gesproken' boeken (boe ken op cassette) uit, bedoeld voor mensen die niet meer in staat zijn om een gewoon boek te lezen of vast te houden. De cassettebandjes worden door de PTT kosteloos toegstuurd aan leden van de blindenbi bliotheek. In de bibliotheek is tot en met dinsdag alle infor matie hierover te krijgen. Te vens zijn er gratis informatie pakketten beschikbaar, waar in een aanmeldingsformulie voor deze bibliotheek zit. Van onze verslaggever Axel - De ouderenorgani- saties in Axel blijven elk hun eigen honk behouden. Politiek Axel voelt er niets voor om de oude discussie alle ge loofsrichtingen onder één dak te brengen op te rakelen. Dat bleek gisteren tijdens een ingelaste vergadering van de commissie Welzijn. De commissie was bijeen geroe pen op initiatief van de WD die een onderzoek wil naar de moge lijkheid om de leegstaande ma vo, tegenover bejaardencentrum De Vurssche, te verbouwen tot multi-functioneel gebouw. Te duur In de voormalige mavo zouden in de toekomst alle ouderen van Axel voor hun recreatieve bezig heden terecht kunnen, oppert de WD. De ouderen zitten nu ver spreid over drie locaties, De Vurssche, het Gregoriuscentrum en 't Trefpunt. De WD vindt dat te duur. De liberalen riepen de commissie bijeen omdat de raad donderdag, in de vorm van een subsidiever hoging, gevraagd wordt mee te werken aan de bouw van een activiteitencentrum voor oude ren aan De Halle. Die verbou wing is bedoeld om de ouderen die nu nog onderdak hebben in de Vurssche maar daar op korte termijn niet meer welkom zijn te huisvesten. Geloofskwestie De WD vindt dit hét moment om in Axel naar één activiteiten centrum toe te gaan. Temeer omdat in de ogen van WD'er P. Apers de geloofskwestie bij ouderen nauwelijks nog leeft. „De ouderen lopen bij elkaar alle activiteiten af. Ik kom over al dezelfde mensen tegen", aldus Apers. CDA, D66 en GPV zeiden giste ren die signalen niet te hebben ontvangen en willen zich houden aan het regeerakkoord waarin partijen, met uitzondering van de VVD, hebben vastgelegd die kwestie te laten rusten tenzij de ouderen het zelf willen. Natte vinger Daarnaast spelen nog enkele praktisch problemen. Het aan kopen, verbouwen en exploite ren van de mavo komt de ge meenschap jaarlijks toch min stens op 120.000 gulden, rekende wethouder J. van Schaik met de natte vinger uit. Axel is nu nog geen 50.000 gulden per jaar kwijt aan de drie centra. Bovendien hadden B en W enke le jaren geleden de mogelijkhe den van de mavo al eens op een rijtje gezet en dat bleek niet veel te zijn. Het gebouw is volgens Van Schaik eigenlijk alleen ge schikt voor onderwijs. Volgens hem is sloop en nieuwbouw van koopwoningen voor senioren nu nog de enige oplossing. CDA, GPV en D66 vielen hem bij. Axel - Kaartclub Ons genoegen. Bieden om de supercup: 1. Luciën de Wit, 2. Yvonne de Deijn, 2. Leen de Kraker. Uitslag vrije kaartingen: Bieden zonder roem: 1. Kees Stoutjesdijk, 2. Adrie van de Have, 3. Sonja Bolleman. Jo keren: 1. Jan Riemens, 2. Roza Theunissen, 3. Golda Martinu. Aardenburg - Bridgeclub Aar denburg derde competitieronde deel 2. Groep A: 1. De Smet- Standaert, 2. Abramoff-Karels, 3. Küpfer-De Zwart. Groep B: 1. Coster-De Rijcke, 2. echtpaar Catsman, 3. Verwilst-Vermaat. Vanaf nu is er alleen nog bridgen op donderdag om 19.30 uur in De Jonge Leeuw. In oktober start de woensdagmiddagbridge weer. De bridgedrive voor 30 april is volge boekt. Lamswaarde - Bridgeclub Lamswaarde, eerste wedstrijd competitie: groep A. 1. Ter Burg- Verbist, 2. Aarts-Smulders, 3. Se- ton-Van Ombergen. Groep B; 1. Timmermans-Burm, 2. Kint-Van Waterschoot, 3. De Deckere-De Koek. Tweede wedstrijd: groep A: 1. echtpaar Biesbroeck, 2. Van Cauteren-Van de Wielen, 3. Set- on-Van Ombergen. Groep B: 1. Kint-Aarts, 2 Timmermans- Burm, 3. Heiszier-Van Hootegem. Oostburg - Oostburgse Bridge club, Zaal Du Commerce, zestien paren. Groep A: 1. Langedijk-De Ruijter en echtpaar Brugge, 3. echtpaar De Badts. Groep B: 1. Van der Hooft-Legrand, 2. echt paar Van Steenberge en Hendrik- sen-Plasschaert. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, tweede wedstrijd voorjaars- eompetitie: 1. echtpaar Koek, 2. Mijnsbergh-Buizem 3. echtpaar Lievens. Hulst - Bridgeclub Hulst, vijfde wedstrijd competitie. Groep A: 1. Bruijns-Van Wijnsberghe, 2. Her man-Van de Dries, 3. Snuverink- Beuzenberg en De Maat-Van Lae- re. Groep B: 1. Stallaert-Van Cauteren, 2. Aarts-Borm, 3. Snu- verink-Beuzenberg. Groep C: 1. Sonieus-Boddart, 2. echtpaar Wendels, 3. De Rijcke-Van Over- meeren. Groep D: 1. Huijskens- Vereecken, 2. Wolf-Huis, 3. echt paar Lammers. Groep E: 2. echt paar Du Puy, 2. De Kock-Schille- mans, 3. Hofman-Seton. Zuiddorpe - GOW, zaal 't Kaaike: 1. E. Bracke/H. van Waes, 2. M. van der Sijpt/J. de Bruijn, 3. A. van Damme/B. Baert. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1: 1. C. Baeyens/T. Heirman, 2. F. Es- seling/J. de Koek. Mat 2: 1 F. Esseling, 2. G. de Smet. HULST - De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. - De Lieve, 13.30 uur, jokeren. KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur, bieden zonder roem en jokeren. Leiden - Rijksuniversiteit. Doctoraal micro-biologie en moleculaire plantkunde: K. de Rudder, Sint Jansteen Vlissingen - Hogeschool Zee land. Heao bedrijfseconomie: Vincent Ramondt, Schoondij- ke; Willem Flipse, Terneuzen. Eindhoven - Technische Uni versiteit. Ingenieur natuur kunde: Werner Mahu, Vogel waarde. Van onze correspondente Hulst - In Hulst is bij het historische pand Baudeloo het vijftiende infomatieve gevelbord onthuld. In juni waren de andere al aangebracht en is ook de monumentenroute inge luid. Omdat het Baudeloo-refugium toen gerestaureerd werd en omgebouwd tot verblijf voor de muziekschool bewaarden de gemeente Hulst en Oudheidkundige Kring de Vier Am bachten dit bord om het met een officieel tintje zaterdag te onthullen. Vogelwaarde een levend ganzebord. Het ver trek is om 10.00 uur vanaf het dorpscentrum en de deelname is gratis. Onderweg krijgen de kinderen een traktatie. Ook staat er de gehele dag een reuze springkasteel op het feestterrein voor het dorpscentrum. Om 14.00 uur is er rond het dorpscentrum een zeskamp voor ploegen. De gehele mid dag is er gezellige muziek van de dweilband ZDGK uit Vogelwaarde en is er een gezellige barbecue op het feestterrein. De prijsuitrei king is om 17.30 uur. 's Avonds is een fietstocht van 20 km. De inschrijving is vanaf 19.00 uur in café 't Karrewiel. Na afloop is er voor de deelnemers een gratis verloting. Terhole Konninginnedag in Terhole begint om 9.30 uur met een samenkomst van de schoolkin deren bij de school voor een lawaaioptocht met versierde fietsen. De tocht gaat naar het dorpshuis. Om 10.00 uur starten de volks spelen met als thema circus. Om 14.00 uur is er bieden en jokeren in het dorpshuis, in schrijven kost 5. Van 14.00 tot 14.30 uur kan men inschrijven voor de fietsenrally in het dorpshuis, kosten 2,50. Fanfare Excel sior verzorgt om 18.30 uur een rondgang. Om 18.45 is er een touwtrekwedstrijd en na de prijsuitreiking is er een gezellige avond met muziek. Paul Prince, secretaris van de oudheidkundige kring verwel komde de aanwezigen. Voorzit ter Jan Lockefeer liet zijn gehoor weten dat er nog veel te verbete ren valt aan Hulst als monumen- tenstad. Wel gaf hij toe dat Hulst op de goede weg is. „Hulst is rijk aan monumenten en met deze route zijn we een stap in de goede richting. Maar Hulst kan nog meer doen. De promotie van de Reynaertstad is verbeterd en het werk van een Reynaertstich- ting en andere instanties zijn hoopvolle tekens." Serge Janssen verzorgde voor en na de onthulling van het gevel bord een hoornsolo en burge meester Kessen verrichtte de handeling door een in de haast voor het bord opgehangen vlag van de abdij van Baudeloo weg te trekken. Kessen vertelde nogmaals dat hij erg blij was met de restauratie van dit gebouw, een van de oudste monumenten, en de zin volle en functionele invulling er van. Na de korte plechtigheid beke ken enkele belangstellenden het gebouw en werd de folder van de monumentenroute, die langs de vijftien belangrijkste monumen ten van Hulst loopt, uitgedeeld. Van onze verslaggever Kloosterzande - Ook in Hon tenisse worden op 4 mei de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Die begint om 19.15 uur met een samenkomst op het Hof te Zan- deplein. Na een woord door bur gemeester Th. Steenkamp ver trekt men in stille tocht naar de algemene begraafplaats, waar bloemenkransen worden gelegd. Bij terugkeer op het Hof te Zan- deplein wordt om 20.00 uur ge durende twee minuten absolute stilte in acht genomen. Daarna worden ook bloemen gelegd bij het herdenkingsmonument. Aan de dodenherdenking verlenen de Koninklijke Harmonie St. Ceci lia en de Hontenisser basisscho len hun medewerking. Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse wil de toegankelijk heid van haar archieven voor het publiek verbeteren. Gedurende een dag per week heeft de ge meente nu een geschoold archi varis in dienst die het archief beheert en inventariseert. Daartoe behoren ook de archie ven van de voormalige gemeen ten die tegenwoordig tot de ge meente Hontenisse behoren. Tegelijkertijd worden de archie ven opengesteld voor allerlei vragen over historische onder werpen. Stamboomonderzoek kan nu onder deskundige leiding plaatsvinden. Ook het schrijven van scripties, spreekbeurten en werkstukken voor scholieren over de geschiedenis van dorp en streek is nu mogelijk met "mate riaal uit het archief. Daarnaast kan iedereen die zich uit historische interesse wil ver diepen in de geschiedenis van kerk, molen, boerderij en huis bij de archivaris terecht. Op alle vragen zal, mits er schriftelijk materiaal over bewaard is geble ven, getracht worden een ant woord te geven. Het gemeente-archief is onder gebracht aan de achterzijde van het pand Hof te Zandeplein 6 in Kloosterzande. Het archief is open voor bezoek op donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. De archiva ris is F. de Klerk. Hij is op donderdag bereikbaar onder te lefoonnummer 01148-1851, toe stel 58.

de Stem | 1994 | | pagina 13