je n... ;e gisting Nieuwbouw voor leefbaarheid' S BEVEILIGING O 195 795 uyt Bolwerck in Aardenburg wordt geen beschermd monument Stijlvolle afsluiting Openhaard-concert De Grens sterk op eigen touwtrektoernooi Succesvolle voorjaarsplantenmarkt in Clinge POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER 392 Rendezvous ollege Sluis: 'Woningen voor Retranchement en Terhofstede noodzakelijk' Lagere straffen dan geëist voor trio roofovervallers Klankkleur centraal op open dag van Toonbeeld errit RIL 1994 orts ZEELAND A7 bellen 013-390290 HAMEI SALADE Ad Ulijn Sluis Tel.: 01178-61619 Tom de Boeye Terneuzen Tel.: 01150-12357 Willemsen IJzendijke Tel.: 01176-1223 Dronken chauffeur wordt ook verdacht van stelen auto's het veiligste adres Werkstraf geëist voor betrokkene bij autodiefstal n genot, et bedot. 202513. CT: Een voor vol uur. ce van n echt- sloot 6, -315410. kom. dame, -teres, tel 24 u 53!SSTEM MAANDAG 25 APRIL 1994 Esc.serv. Merk het verscw, Tel. 01620-34165 Jules Verneweg 114 5015 m Tilborg telijk oranje menu op grote keus aan vlug van de Keurslager, am/ei-salade... de dat het lekker is. I as 100 gram KEURSLAGER KOOPJE MAGERE RUNDER LAPPEN 500 gram alleen vrijd. zaterd. -I 016 21-22 275 onze verslaggever Voor de leefbaarheid van Retranchement en ■hofstede is de bouw van enkele nieuwe woningen in ije dorpen noodzakelijk. Met dit argument verklaren («emeester en wethouders van Sluis bezwaarschriften omwonenden tegen het ontwerp-bestemmingsplan iranchement/Terhofstede ongegrond. 0nze verslaggever jenburg - Het voormalige Suyt ■erck (Verloren Kostje) in Aar- "jjuig wordt niet aangewezen als ■herrnd monument. Het ministe- ,an WVC heeft dat aan B en W Kikkerstad laten weten. werd aan het ministerie ge vraagd het Suyt Bolwerck in verband met de krijgshistorische waarde op de 'monumentenlijst te plaatsen. Recon structie zou dan door het jaarlijks aan de gemeente beschikbare budget voor restauratie van monumenten uitgevoerd kunnen worden. Maar het ministerie stelt dat het betreffende gebied veel meer van biologische waarde is en dat het Bolwerck daarom niet wordt aange wezen als beschermd momument. Het Aardenburgse college betreurt de beslissing, maar laat aan de raad weten geen bezwaar aan te tekenen. „In ver band met de argumentatie van het mi nisterie heeft dat weinig zin." B en W steken de hand ook in eigen boezem. „In de loop van de laatste vijftig jaar is door het dempen van de voormalige stadsgracht, de bebouwing langs de Wandeldreef en de realisering van het Verloren Kostje alleen maar toegewerkt naar een vermindering van de waarde van het object als mogelijk krijgshistorisch momument." Toch vindt het college de beslissing van het ministerie jammer. „Een recon structie van het Suyt Bolwerck zou zeer goed gepast hebben in het kader van de uitgezette wallenroute." B en W vragen in ieder geval woensdag 27 april aan de gemeenteraad geen bezwaarschrift in te dienen tegen de afwijzende beschikking van het minis terie van WVC. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. bezwaren zijn met name ge il tegen de geplande nieuw- simiogelijkheden aan de iimdijk in Terhofstede. Be- aarden zetten vraagtekens bij noodzakelijkheid van de nvbouw. Zij vinden het niet «melijk dat de nieuwbouw temd zal worden voor perma- ite bewoning. college wijst erop dat er een stal criteria worden opgesteld de nieuwe woningen niet als jantiewoningen te bestem- it Het gaat om drie of vier uwe woningen aan de Braam- in Terhofstede en acht of nieuwe woningen aan de idstraat in Retranchement. tel belangstelling j gemeentebestuur is ervan etuigd dat er veel belangstel- g bestaat van mensen die een uwe woning willen bouwen in itofstede en Retranchement. :t gaat om mensen die econo- ïii en sociaal gebonden zijn. t gemeentebestuur krijgt na- iijk regelmatig verzoeken bin- juan mensen die willen bou- ?n in beide dorpen. list de concrete belangstelling het volgens het college ook «wege de leefbaarheid nood- lielijk dat er nieuwe woningen orden gebouwd. Zo bezoeken dit moment nog ongeveer trtig kinderen de openbare ba- school. Uit de prognose blijkt it het aantal zal teruglopen. Is voortbestaan van de school lal hierdoor onder druk. bet toestaan van nieuw- aop enkele zorgvuldig geko- locaties, direct grenzend aan staande bebouwing, kan vol os B en W de vestiging van gezinnen worden gestimu- En dat is weer goed voor school. aamaast investeerde het colle- afgelopen jaren veel in de iaarheid, zoals uitbreiding het dorpshuis, uitbreiding 2 de basisschool met een ge- Oschapsruimte, reconstructie de Prins Mauritsstraat, '®van bejaardenwoningen en «eg fiets- en wandel routes. Om deze voorzieningen in stand te houden, is het vol gens het college noodzakelijk jonge gezinnen aan te trekken die in Retranchement en Terhof stede willen wonen. Bij de uitgifte van de gronden worden vijf criteria gehanteerd. Belangstellenden moeten gebo ren en getogen zijn in Ret ranchement en op dit moment nog in het dorp wonen. Of jonge, gezinnen, die op dit moment in een (huur)huis in Retranchement wonen. Of jongeren, die met hun gezin terug willen keren naar Retranchement of jonge gezin nen van buiten Retranchement met kinderen in de leeftijdsgroep van 0 tot 11 jaar of jong gehuw de echtparen van buiten Ret ranchement, die economisch en sociaal zijn gebonden aan het dorp. Pas als bij bovenstaande catego rieën onvoldoende belangstelling bestaat komen overige bewoners van de gemeente Sluis in beeld. Er werd ook bezwaar gemaakt in verband met de aantasting van het landschap en de rust. Ook B en W hechten veel waarde aan het behoud van de land schappelijke en cultuurhisto rische waarden. Gezien de klein schalige nieuwbouw komen deze waarde volgens het college niet in gevaar. De totale uitbrei dingscapaciteit van het plan be draagt circa vijftien woningen waarvan drie of vier in Terhof stede zelf. Daarnaast is het volgens het col lege van groot belang dat in de dorpen permanent wordt ge woond. Ook dat heeft in de ogen van B en W grote invloed op de landschappelijke waarden. „Met name in Terhofstede is een aan tal panden, die als tweede wo ning worden gebruikt, tamelijk verwaarloosd." Het valt het college overigens op dat de meeste bezwaren zijn in gediend door bezitters van twee de woningen. De ingediende bezwaren en het advies van het college worden donderdag 28 april besproken door de gemeenteraad. De ver gadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. 5®uzen - Porgy Bess. Open- concert door Ivo Janssen, ••sen van Robert Schumann, JC Ravel en Johannes Cs' behoord op zondag 24 ^Jeanette Vergouwen I"- REEKS openhaard -con- hebben het doel, de Spelverlaging voor het .''Men van een klassiek :ert, bereikt. De sfeer in aSe zaal is apart en de !Mstiek redelijk. Het pu- f voelt zich betrokken bij concert en vindt het dui- '"fk prettig om op een zon- puddag onder het genot "een drankje te luisteren (li "r romantische pianomu- 'aatste recital in de reeks tli rfV6n werd g'steren ver" iL de ion8e Pianist Ivo die begon met de Kin- J*1 opus 35 van Schu- serene, zuivere muziek, Saenns Schumanns eigen tot iP^obreven zijn door een die heimwee heeft 3,. |]nkindertijd'. Het is niet rokmdermuziek, elk deel de In6en eigen karakter. is Jan amen onder de handen tjren Ssen §oed uit de verf, wel j"5» sommige len wat hoe- 1» dp°rS en ™ste 'k de poëzie iskil ?terPretahe van Clara ivoor vertuigender was de van de 12 Etudes ;ite1Q-aes- Technisch moei al,, die met brio ge- üt erd Zeer uitbundig en grote technische vaar- De coach probeert zijn ploeg nog wat extra kracht aan te praten FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Kloosterzande - Touwtrek vereniging De Grens uit Vo gelwaarde blijkt sterke trek kers in huis te hebben, waar door zij met grote tevreden heid kan terugkijken op het door haar georganiseerde toernooi in Kloosterzande. In de voormiddag traden elf touwtrekploegen in het strijd- veld voor de competitie. Winnaars in de verschillende ca tegorieën waren: in de klasse tot 640 kg: De Grens, Vogelwaarde. Categorie tot 680 kg: De Koepel uit Wouwse Plantage en Jagers- rust uit Schijf. In de categorie tot 720 kg: Ankerboys uit Wouw. En in de categorie catch-klasse (boven 720 kg): HP 1600 uit Wouw. 's Middags werd een bekertoer nooi gehouden, waarbij ook on getrainde teams het strijdperk betraden. De uitslag. Dames ongetraind: De Deurtreksters uit Graauw; Dames getraind: Jagersrust uit Schijf; Heren ongetraind: 1. 't Heilig Land uit Lamswaarde, 2. Deurtrekkers uit Graauw, 3. Pi- vo's uit Clinge, 4. Fideljeppers uit Vrasene (B); Heren boven 660 kg: 1. Jagerslust uit Schijf, 2. De Koepel uit Wouwse Plantage, 3. Driesprong uit Breda, 4. Anker boys uit Wouw; Heren onder 660 kg: 1. De Grens uit Vogelwaarde, 2. Noormannen uit Hoek van Holland. Volgend weekeinde moeten de trekkers van De Grens naar Hoek van Holland om wederom aan een competitiewedstrijd deel te nemen. digheid. Na de pauze speelde Janssen het ingetogen Pavane pour une In fante défunte van Ravel. Een langzame, plechtige hofdans. Het melodische thema, dat on dersteund wordt door staccato in de linkerhand, wordt driemaal gevarieerd. De Sonatina van Ravel kreeg een mooie vertolking. Het is een ty pisch vroeg werk van Ravel met een klassieke vorm en een goed evenwicht tussen melancholie en een heldere en serene vorm. Het slot was fabelachtig en vir tuoos. De 14 variaties op een thema van Paganini opus 35 (Boek II) werden knap vertolkt. Alle mogelijkheden van de piano zijn benut. Janssen benadrukte de accordiek en produceerde vlindervlugge arpeggio's. Hij is een pianist met karakter. Hij respecteert de stijl en intenties van de uit te voeren componis ten, maar voegt met een eigen inbreng een extra dimensie toe. Zijn speelstijl is eerlijk en hel der. Ook volgend seizoen worden zes concerten gebracht in Por gy Bess. „We handhaven de formule, maar voegen aan de voornamelijk romantische com posities een vleugje hedendaagse muziek toe," vertelde Yolanda Mergler. „We starten in oktober en eindigen in maart, locatie en tijd blijven hetzelfde. De gecon tracteerde musici zijn: Eliane Rodrigues (piano), Paul Pleijsier (gitaar), Jan Vermeulen (piano) en Paul Dombrecht (hobo), Lo- relinn Trytten (viool) en Marjan Bolt (piano), het Brabant Koper spel (koperkwintet) en tenslotte het trio Marja Smits (harp). Granaat gevonden Drugs s'Gravenpolder - Zaterdag werd tijdens grondwerkzaam heden op een terrein aan de Goesestraatweg te 's-Graven- polder een zware granaat ge vonden. Het projectiel, eem zogenaamde 25-ponder, van Engels makelij, werd aange troffen in aangevoerde tuingrond. De duik- en de- monteergroep van de Konink lijke Marine uit Vlissingen heeft het projectief nog dezelf de dag opgehaald en op een terrein in Vlissingen-oost tot ontploffing gebracht. Weggelopen Breskens - Vrijdagavond rond elf uur werden op het Veer- plein te Breskens door de poli tie vier minderjarige Belgische jongens aangetroffen. Het kwartet bleek te zijn weggelo pen uit een tehuis in het Bel gische Sint-Kruis. De jongens zijn later door een leider van de inrichting opgehaald. Oostburg - De politie van West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zaterdagnacht te Oost burg drie inzittenden van een Franse personenauto aange houden. De politie had gezien dat, toen ze in de nabijheid van het voertuig kwam, daar uit drie pakketjes werden ge worpen. Daarin zat 10 gram hasj en 80 gram weed. De drugs werden in beslag geno men en tegen de bezitter is proces-verbaal opgemaakt. Kledingdiefstal Oostburg - De politie in Oost burg heeft vrijdag een Poolse vrouw aangehouden verdacht van een kledingdiefstal. De vrouw had onder haar rokken vijf trainingspakken verbor gen. De gestolen goederen, met een waarde van 1800 gul den, zijn aan de rechtmatige eigenaresse teruggeven. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. CLINGE - Café De Landbouw, 20.00 uur, prijskaarting. - De Gouden Kroon, 20.00 uur, kaarting. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur, kaar ting. - Café 't Centrum, 14.30 uur, schieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, vrij kaar ten en sjoelen. HULST - De Blaauwe Hoeve, 13.00 uur, kaarting. Middelburg - Drie mannen uit Middelburg en Vlissingen, die in augustus en september vrijwel voortdurend op rooftocht gingen om te kunnen voorzien in hun alcohol- en gokversla ving, zijn vrijdag in Middelburg veroordeeld tot straffen die aanzienlijk lager zijn uitgevallen dan twee weken geleden werd geëist. Zo moet de 30-jarige Middelbur- ger S.B., aanvoerder van het groepje dat in wisselende combi naties opererend zo'n vijftig in braken en diefstallen had ge pleegd, tien maanden zitten in plaats van de geëiste 13 maan den, terwijl hij er vijf voorwaar delijk tegoed houdt. De 19-jarige Middelburger P. in 't H. kreeg 180 uur dienstverle ning opgelegd (in plaats van de geëiste 240 uur) plus vier maan den voorwaardelijk, evenals de 19-jarige Vlissinger M.R. Als bij zondere voorwaarde bepaalde de rechtbank bovendien dat R. moet deelnemen aan een training sociale vaardigheden. Een vierde verdachte uit dezelf de groep zal eind mei terecht moeten staan. Ook twee leden van het groepje jongeren, dat in dezelfde periode de omgeving van het Middel burgse station onveilig maakte, zijn veroordeeld tot werkstraf fen. Deze groep ging in wisselen de combinaties op pad waarbij 'voor de kick' voor vele duizen den guldens aan schade werd aangericht. De 22-jarige Middelburger W.T. werd veroordeeld tot 180 uur dienstverlening plus drie maan den voorwaardelijk en de 20-jarige D.F. (eveneens uit Mid delburg) kreeg conform de eis 140 uur opgelegd met eveneens drie maanden voorwaardelijk. Vlissingen - De vorige week, door de politie te Vlissingen, wegens het rijden onder invloed aangehouden en daarna ingeslo ten automobilist bleek geen in woner uit Roosendaal te zijn zoals hij de politie wilde wijsma ken, doch een 27-jarige Vlissin ger. Dat en nog wat meer kwam tijdens de verhoren aan het licht. Toen bleek ook dat de man nog heel wat meer op zijn kerfstok had. Hij bekende in de nacht van 17 op 18 maart van dit jaar in zijn woonplaats een Volkswa genbus te hebben gestolen. Ver der bekende hij de diefstal van een auto-ambulance een maand eerder. Daarin werd 300 kilo gram oud ijzer geladen, met de bedoeling dit naar Rotterdam te vervoeren. Onderweg daar naar toe kwam het voertuig zonder brandstof te staan en werd het verlaten. Tenslotte had hij zich schuldig gemaakt aan mishandeling van een stadgenoot op 1 april. Hij is afgelopen vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Mid delburg en is in voorlopige hech tenis gesteld. Van onze correspondent Terneuzen- De leerlingen van de curcus algemene muzikale vorming van de Stichting Toonbeeld konden zaterdag tijdens de open dag een bewuste keuze maken voor een muziekinstru ment als vervolg op hun muziekopleiding. Terwijl een aspirant-pianist keer op keer weer Für Elise op de piano probeert te spelen, vraagt een ander kind aan haar moeder waar een klarinet van gemaakt kan zijn. Aan de open dag was een prijsvraag verbonden. „We zijn dit jaar met een geheel nieuwe opzet gestart," zegt An- nelies Soet, coördinatrice van Stichting Toonbeeld. „We zijn begonnen met een presentatie door docenten en leerlingen. Daarna 'wandelen' we door de muziekinstrumenten. Er waren diverse groepen ge maakt. Aan bod kwamen de houtblazers, strijkers, blokfluit, keyboard, gitaar en accordeon Heel wat plantjes en stekjes veranderden op de voorjaars plantenmarkt van De Sterre van eigenaar. FOTO WIM KOOYMAN (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Clinge - Zo'n 600 belangstel lenden bezochten gisteren de voorjaarsplantenmarkt op het terrein van De Sterre. Het terrein rondom de kinder boerderij was het decor voor een sfeervolle lentemiddag, waarop men ogen tekort had voor de vele groene en voorjaarsplantjes. De Folkgroep Brandhout zorgde daarbij voor stemmige volksmu ziek. Vanaf 11.00 uur stroomde het publiek het terrein op om de kraampjes met plantjes, stekken of andere tuinwaren te bezoe ken. Ook de informatie van Groei en Bloei en de andere standhouders vond gretig aftrek. Van de mogelijkheid eens een kijkje in de kassen van de Sterre te nemen, werd door velen ge bruik gemaakt. Kinderboerderijbeheerder Ad van Hilst toonde zich erg ver heugd met de geslaagde voor jaarsplantenmarkt. „Het is een succes," aldus Van Hilst. „Wé zijn blij dat zovelen bij dit zon nige weertje de weg naar dit terrein wisten te vinden. Het is zeker dat het evenement volgend jaar weer gehouden zal worden." een begrip in service en de elektronica van morgen Erkend Uneto Beveiligings installateur Oranjestraat 5 Telefoon 01155 - 62710 en de zanggroep en kopergroep. Aan het slot van de druk bezoch te dag was er een open podium. Van onze correspondente Middelburg - Voor zijn betrok kenheid bij diefstal van een aan tal auto's, auto-onderdelen, en het verdonkeremanen van gesto len auto's (in augustus en sep tember van het vorig jaar) is vrijdag in Middelburg tegen de 26-jarige Goesenaar J.W. een werkstraf geëist van 240 uur. Daarnaast vorderde de officier van justitie zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. W. had zich 'uit pure geldnood' voor het karretje laten spannen van een inmiddels tot drie jaar veroordeelde plaatsge noot, die zich had gespeciali seerd in diefstal en ontmanteling van voornamelijk zeer dure au to's van Duitse toeristen. W. werd regelmatig opgetrom meld om tegen betaling de auto's uit elkaar te halen en op onder delen te sorteren, waarna de res tanten werden vernietigd of in het kanaal gedumpt. Dit laatste werd W. (een fanatiek liefhebber van mooie auto's) ten slotte te eel, waarna hij afhaak te. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak.

de Stem | 1994 | | pagina 9