Autobom doodt negen mensen Serviërs: Lemmingen met een visie Nixon 'ood Ni: Al sinds 1822 beleggen wakkere Nederlanders hun geld discreet bij de grootste Belgische bank. Poging vredesoverleg Ruanda mislukt; bloedvergieten gaat door Bomaanslag richt ravage aan in centrum van Johannesburg Jeltsin 'koopt' steun in parlement 6Harnas wil ook deelnemen aan Palestijns zelfbestuur' KORT [De ttd .lxon heen' is gekomen l„ genieten thans voora^ ■„„lu Jongere helft van de mens-l SWnrf populariteit> die haai: ■s'etwo j rePutatie van de eern' "erom6 ^ennia na de Tweede* ■roept rl°g in herinnering DE STEM BUITENLAND pE STEM BUITENLAND Generale Bank pe president di MAANDAG 25 APRIL 1994 Van onze redactie buitenland Arusha - Het bloedvergieten in Ru anda gaat onverminderd door. De pogingen om de strijdende partijen rond de tafel te krijgen zijn mislukt. In Arusha, in Tanzania, verliet de leider van het opstandige Ruandese Patriotti sche Front FPR gisteren het hotel waar het overleg zou worden gehouden, en de regeringsdelegatie kwam helemaal niet opdagen. De delegatie was zaterdag naar Arusha vertrokken uit Gityrama, de stad in. Zuid-Ruanda waar het kabinet zijn toe vlucht zocht nadat de rebellen Kigali hadden aangevallen. Na het passeren van de Zaïrese grens is ze spoorloos verdwenen. De besprekingen, een ini tiatief van Tanzania, zouden zaterdag van start gaan. Het FPR zegt zich te zullen houden aan het staakt-het-vuren, dat vandaag van kracht moet worden, als het regerings leger zorgt dat het uitmoorden van de bevolking binnen 96 uur ophoudt en de schuldigen voor de rechter worden ge bracht. De luchthaven van Kigali moet volgens het Front onder gezamenlijke controle van de regering en het FPR worden gesteld, er moeten corridors komen voor de distributie van humani taire hulp en VN-troepen moeten con trole uitoefenen op de naleving van het bestand. De Verenigde Naties besloten vorige week echter de meeste VN-troepen te rug te trekken uit Ruanda omdat zij geen kans zien voor een bestand tussen de regering en de rebellen. Ruanda is sinds de dood van president Habyarimana, toen zijn vliegtuig op 6 april werd neergehaald, het toneel van de gruwelijkste slachtpartijen. Het FPR weigert te praten met wat van de rege ring over is. Het houdt deze verant woordelijk voor de moord op tiendui zenden burgers in het land. Ook gisteren brachten ooggetuigen ver slag uit van de gruwelijkste moordpar tijen. Even ten zuiden van het kapotge schoten Kigali, waar ook de afgelopen dagen zwaar werd gevochten, zagen journalisten een zesjarig meisje dat zich verstopte tussen de in staat van ontbin ding verkerende lijken van andere kin deren en hun ouders. Zij deed alsof zij ook dood was toen rebellen dichterbij kwamen en ze viel flauw van angst toen zij werd opgepakt en meegenomen naar een medische post. In haar nek gaapte een enorme wond. Zij zei later dat haar hele familie was uitgemoord. Zeker honderd lijken lagen in het dorp opge stapeld, terwijl ook in de lemen hutten tientallen doden lagen. Overlevenden zeiden dat zo'n 2.000 Tutsi-burgers vorige week door het re geringsleger werden tegengehouden en bijeengedreven toen zij Kigali trachten te bereiken „We werden geslagen. Iedereen trachtte zich in de groep te verbergen om niet met machetes ge raakt te worden," zei een van hen. Op een heuvel werden zij gedwongen te gaan zitten, waarna de soldaten grana ten tevoorschijn haalden. „Niemand be woog. We waren omsingeld door de soldaten. Toen begonnen zij de grana ten op ons te gooien..." Evenmin als van de andere genadeloze slachtpartijen in Ruanda, zal wel nooit bekend worden hoeveel mensen precies bij deze wreed heden om het leven zijn gekomen. In een ziekenhuis hebben leden van de presidentiële garde 170 patiënten, over wegend Tutsi's, gedood, meldt Artsen zonder Grenzen. „Alle patiënten wer den afgeslacht, evenals onze lokale staf." De organisatie had vrijdag van de loka le autoriteiten veiligheidsgaranties ge kregen voor het ziekenhuis. Van onze redactie buitenland Johannesburg - Bij een bomaanslag in het centrum van Johannesburg zijn gisterochtend negen doden en 90 gewonden gevallen. Een auto met 80 tot 90 kilo explo sieven ontplofte nabij gebouwen van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en het radicale Pan Afrikaans Congres (PAC). De ravage is enorm. Enkele ooggetuigen zeggen dat ze na de explosie twee blanken zagen wegrennen, maar dit kon niet worden bevestigd. Volgens de politie is het de zwaarste bom die ooit in Johannesburg is ont ploft. Een ANC-verkiezingskandidate kwam bij de aanslag om, terwijl een andere gewond zou zijn ge raakt. De meeste slachtoffers zijn zwarte voorbijgangers en straatventers, maar ook zou een blanke man zijn omgekomen. Volgens de politie is niet duide lijk wat het doelwit van de da ders was. Bij de plaats van de aanslag bevinden zich niet alleen het hoofdkwartier en het regio nale bureau van het ANC en het hoofdkwartier van het PAC, maar ook een commandobasis van het leger en twee politiege- bouwen. Maar aangenomen wordt dat de aanslag was gericht op de zwarte partijen. De autobom ging tegen tien uur 's morgens af. Door de zware explosie ontstond een vijf meter diepe krater. In paniek vluchtten mensen uit het gebouw waar de auto voor stond. Zeker tien ge bouwen zijn zwaar beschadigd en veel ruiten zijn door de schok gesneuveld. De schok was tot een kilometer verderop te voe len. Over de identiteit van de daders is nog niets bekend. Tot nu toe heeft geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Maar volgens waarnemers gaat het vrij zeker om blanke extremisten, die nog een laatste poging willen doen de apartheid te redden en die een eigen blanke staat eisen. „De rechtse vulkaan, waarvan wij aannamen dat die was ge doofd, zou op het punt kunnen staan tot uitbarsting te komen. Wij waren misschien wat voor barig door het rechtse gevaar te bagatelliseren," zegt een waar nemer. De politie en het leger hebben de veiligheid in Johannesburg op gevoerd en het ANC heeft de bescherming van Nelson Mande- la verscherpt. ANC-voorman Tokyo Sexwale zegt dat de aanslag gericht was tegen het democratische proces in Zuid-Afrika, waar deze week de eerste vrije parlementsverkie zingen worden gehouden, die een einde moeten maken aan 342 jaar blanke overheersing. Hij kondigt aan dat de aanslag geen effect op de campagne zal hebben. Hij heeft ANC-aanhan- gers opgeroepen af te zien van geweld. „Er komt hier geen bur geroorlog, we zullen geen Ango lese toestanden toelaten." Hij voegde daar echter aan toe: „Ik moet eerlijk zijn, ik betwijfel of het hierbij blijft." De situatie in Zuid-Afrika is met het naderen van de verkiezingen gespannen. Hoewel de Inkatha Vrijheidspartij van de Zulu's vo rige week alsnog besloot mee te doen aan de verkiezingen, vallen er nog steeds doden bij gevech ten tussen aanhangers van Inka tha en ANC. Extreem-rechtse blanken heb ben laten weten dat ze zich niet zullen neerleggen bij een verkie zingsoverwinning van het ANC. 1 Verschillende gebouwen in Johannesburg zijn zwaar beschadigd. FOTO EPA Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Politieke steun is in het nieuwe Rusland nog steeds te koop met mooie beloftes, geld en apparte menten. President Jeltsin heeft naar dit eenvoudige doch doeltreffende middel gegrepen om meer par lementaire steun te krijgen voor zijn 'Verdrag voor een Sociaal Akkoord'. Dit verdrag voorziet in een politieke wapenstilstand voor de komende twee jaar tussen alle Russische politieke organi saties, regionale leiders en vak bonden. Het sociale akkoord moet aan staande donderdag getekend worden, maar tot een paar da gen geleden bleken slechts drie van de elf groepen in de Staatsdoema, de Russische tweede kamer, voorstander te zijn van het akkoord. President Jeltsin nodigde de leiders van de acht parlementaire groepen en partijen die tegen waren uit voor een bijeenkomst in het Kremlin. Hij beloofde hen gra tis zendtijd op de staatstelevi sie om hun standpunten uiteen te zetten. Verder draaide Jelt sin een decreet terug van vorig jaar oktober, waarbij 151 par lementariërs, die op één of an dere manier de opstand bij het Witte Huis hadden gesteund, hun financiële toelages en ap partementen waren kwijtge raakt. Na afloop van de bijeenkomst bleken zeven van de acht groe pen bekeerd tot het standpunt van de president. Alleen de Communistische Partij blijft medewerking weigeren. Zelfs de ultra-nationalistische leider Vladimir Zjirinovski lijkt nu bereid te zijn het verdrag te tekenen. Tot nu toe had hij als voor waarde voor steun van zijn partij het ontslag gevraagd van tenminste 3 ministers. Maar Zjirinovski had tijdens zijn ontmoeting met Jeltsin nog een ander verlanglijstje ingediend, waarover de president nu na denkt. Zjirinovski overhandig de Jeltsin aan het begin van de ontmoeting een stapel envelop pen. Eén bevatte het standpunt van zijn partij over het sociale akkoord. In een andere enve loppe zat een uitnodiging voor Jeltsin om het verjaardags feestje van Zjirinovski op te komen vrolijken. Verder waren er verzoeken voor financiële steun voor het opknappen van het partijgebouw van de LDP en voor de bouw van een ap partementengebouw voor de top van de partij. En tenslotte was er nog een verzoek om de auto van Zjirinovski te voor zien van officiële zwaailichten Tunis - De militante Palestijnse groepering Harnas heeft aangeboden deel te nemen aan het Palestijnse bestuur op de Gazastrook en de stad Jericho op de Westoever. Het is nog niet duidelijk wat de reden is voor de omslag in de politiek van Harnas, tot nu toe tegenstander van de akkoorden tussen Israël en de PLO, maar de groep staat onder steeds grotere druk van Jordanië en Israël om zijn gewelddadige acties stop te zetten. Sakhr Abu Nizar, een lid van het centrale comité van Fatah, de belangrijkste groepering binnen de PLO, zegt dat Harnas vorige week aanbood deel uit te maken van het Palestijnse bestuur en dat Fatah zich beraadt over het voorstel. Hij zegt dat PLO-leider Arafat binnenkort Hamas-leiders ont moet om 'te bespreken hoe de zaak verder kan worden uitge werkt'. Het is nog onduidelijk hoe Israël denkt over de mogelijkheid dat Harnas deel uit gaat maken van het Palestijns bestuur. Vorige week dreigde Israel geen zelfbe stuur in de Gazastrook en Jeri cho toe te laten indien de PLO zou samenwerken met Harnas en ander groepen die aanslagen ple gen op Israeli's. Israël en de PLO praten deze week in de Egyptische hoofdstad Cairo verder over Palestijns zelf bestuur in de Gazastrook en in Jericho. Beide partijen zijn al vijf maan den bezig met de invulling van de praktische kwesties die sa menhangen met het plan voor Palestijns zelfbestuur dat vorig jaar september in Washington werd getekend. Savimbi wil praten met president Angola Lissabon - Unita-leider Jonas Savimbi heeft gisteren ge2e6 bereid te zijn tot een gesprek met de Angolese president Jo» I Eduardo dos Santos als de Verenigde Naties een or* arrangeren. De regering en Unita, die elkaar al jarenlang! bevechten, hebben de afgelopen vijf maanden al onderhandeld maar er is amper vooruitgang geboekt. Waigel: Minder geld naar EU Berlijn - De Duitse minister van Financiën Waigel heeft de Duitse bijdrage aan de Europese Unie op den duur te wiüen I verminderen. De bewindsman vindt dat er bij de lastenverdeling voor de Europese Unie een 'verstoring van het evenwicht' is opgetreden. Duitsland zal in 1994 ongeveer 44 miljard mark aan de EU betalen, maar daarvan vloeit ongeveer 19 miljard mark terug naar het land, meldt Waigel. Algerijns leger doodt moslims Algiers - Algerijnse veiligheidstroepen hebben in het weekeinde op verschillende plaatsen rond de noordelijke stad Blida vier gewapende moslimfundamentalisten gedood. Ook arresteerden regeringsoldaten 61 mensen op verdenking lid te zijn van I gewapende islamitische groeperingen, aldus het Algerijnse pers bureau APS. Bij huiszoekingen vond de politie enkele geweren De afgelopen maand zijn 500 mensen omgekomen bij gevechten tussen militanten en het leger. Door het geweld van de moslim dat losbarstte nadat de regering in 1992 de verkiezingen! annuleerde, zijn in totaal al 3500 mensen gedood. Nieuwe premier Togo Lome - President Eyadema van Togo heeft de politicus Edem Kodjo benoemd tot nieuwe premier van het Westafrikaan: staatje. De 55-jarige Kodjo is oud-secretaris-generaal van i Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en voorzitter van de oppositiepartij Togolese Unie voor Democratie (UTD), die bij de laatste verkiezingen zeven parlementszetels veroverde. De be noeming is een verrassing, omdat UTD eerder zijn steun had gegeven aan de kandidatuur van Yao Agboyibo van de grotere oppositiepartij Comité voor Actie van Vernieuwing (CAR), de eerste meer-partijenverkiezingen in het land kwam de CA met 36 zetels als winnaar uit de bus. President Eyadema, die he( land sinds 1967 met ijzeren hand regeert, voelde niets voc benoeming van de standvastige advocaat Agboyibo tot premier. Regering en Rode Khmer gaan praten Phnom Penh - De Cambodjaanse regering en de guerrillabewe ging Rode Khmer zullen begin mei een nieuwe poging doen ou een vredesgesprek te houden. De Rode Khmer en de regeringge ven daarmee gehoor aan de oproep van koning Norodom Sihanouk om een nieuwe ronde vredesgesprekken te houder Koning Sihanouk deed zijn oproep nadat de Rode Khmer het regeringsleger dinsdag in het westen van het land een g nederlaag had toegebracht door het Rode-Khmerhoofdkwartiët in Pailin te heroveren. Albanië pakt separatisten op Athene - Albanië heeft de afgelopen dagen elf personen! opgepakt wegens illegaal wapenbezit. Bij deze mensen is ook' een grote hoeveelheid documentatiemateriaal in beslag genomei waarin propaganda wordt gemaakt voor de aansluiting va Zuid-Albanië bij Griekenland. Dit heeft de Albanese ambassadi in Athene gisteren bekendgemaakt. Tirana zegt dat Griekenlai achter een bloedig grensoverschrijdend incident zit, dat zichj twee weken geleden afspeelde. In Albanië wonen ongeveer drie miljoen mensen, van wie volgens Tirana 60.000 en Athene 300.000 tot 400.000 etnische Grieken. 'Gebruik geen geweld tegen ontvoerders' Sana - De Nederlandse ambassade in Jemen heeft de Jemeniti- sche autoriteiten opgeroepen geen geweld te gebruiken tegen de j ontvoerders van de drie Nederlandse TNO-medewerkers. De drie werden bijna een maand geleden door leden van de Jihm-stam ontvoerd. In welingelichte kringen in Jemen verluidt! dat de ambassade vreest dat het leven van de Nederlanders in J gevaar wordt gebracht als het leger probeert met gewelde einde aan de ontvoering te maken. Ongeveer 2.000 militai hebben de regio Maareb, ongeveer honderd kilometer van d hoofdstad Sana, omsingeld. De Nederlanders worden vastgehouden. Het gaat om de langste gijzelingsactie die Jent tot dusver heeft gekend. Zege regeringspartij El Salvador San Salvador - De Salvadoraanse regeringspartij Arena is zeker) van de verkiezingsoverwinning. De 45-jarige Arena-kandidaiB Armando Calderon Sol zei enkele uren na opening van ffl stembussen gisteren er al vanuit te gaan dat hij president wordtj Het waren de eerste democratische verkiezingen sinds het land in 1992 onder auspiciën van de Verenigde Naties een eindf maakte aan twaalf jaar burgeroorlog. Calderon Sol, een jtn voerde campagne voor voortzetting van het beleid van t demissionaire president Alfredo Cristiani, die streeft naar vrije-markteconomie. Ook wil hij meer aandacht geven aan h onderwijs en de gezondheidszorg. Cristiani is sinds 1989aandi macht. Hij zal op 1 juni plaatsmaken voor zijn opvolger: Calderon Sol haalde bij de eerste verkiezingsronde op 20 maaif net niet de absolute meerderheid, waardoor een tweede rond' noodzakelijk was. Maar zelfs de aanhangers van zijn rivaal, Ruben Zamora, erkennen dat hun kandidaat geen kans Ifflj tegen de Arena-kandidaat. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Harold Doornbos Zagreb - Citaat uit een Noorse fabel: 'Ontelbare lemmingen renden door bossen, over vlaktes, door rivierbed dingen, zonder dat ze zich iets leken aan te trekken van gevaar. Aangeko men bij de zee stopten de knaagdier tjes niet, maar stortten zich in het water, en waar je ook keek, zag je dode lemmingen drijven. Duizenden, tienduizenden. En niemand vond ooit een verklaring voor hun gedrag.' Lemmingen zijn kleine knaagdiertjes die in het noorden van Noorwegen leven en om de vier of vijf jaar, schijnbaar zonder reden, aan massale trektochten beginnen waarbij alles en iedereen het moet ontgel den dat op hun weg komt. Eenmaal aangekomen aan de rand van de Noorse fjorden storten de beestjes zich in zee en plegen zo massaal zelfmoord. Volgens de vele fabels zijn de lemmingen op zoek naar het gezonken eiland Atlantis, dat zich volgens de overlevering ergens in de Atlantische Oceaan moet bevinden. Wat hebben lemmingen met de situatie op de Balkan te maken? Als het woord lemming in het bovenstaande citaat ver vangen zou worden door Serviër, zou er een herkenbare situatie ontstaan. Want zoals nog geen wetenschapper het waarom weet van de massale zelfmoor den van lemmingen in Noorwegen, zo heeft niemand een plausibele verklaring voor het gedrag van de Serviërs op de Balkan. Afgelopen weekeinde leken Na- vo-luchtaanvallen op Servische doelen rondom de moslim-enclave Gorazde on vermijdelijk, toen de Bosnische Serviërs opnieuw geen gehoor gaven aan de eis van de Navo tot een direct staakt-het-vu ren rondom de stad. De Serviërs schenen het voor lief te nemen, dat ze vermorzeld zouden worden door een zwaar bommen tapijt dat vanaf kilometers hoogte op hen neer zou worden gelegd. Onverantwoord gedrag, zei iedereen. Want wie daagt een - militair gesproken - veel sterkere vijand nou zo veelvuldig uit, dat het uiteindelijk je eigen ondergang wordt? Dat is suïci daal gedrag. Anna pleegde vorige maand zelfmoord. Ze was 23 jaar oud en haar achternaam luidde Mladic. Ze had een goede reden om tot zelfmoord over te gaan. Haar vader, Ratko Mladic, is namelijk generaal van het Bosniseh Servische leger. Per soonlijk leidde hij het Servische offensief dat ruim drie weken geleden tegen de moslim-enclave Gorazde werd ingezet. Daarbij zijn naar schatting ruim duizend burgers onder de moslimbevolking omge komen. De dood speelt een belangrijke, zo niet overheersende rol in de Servische histo rie. Zo was daar de slag van Kosovo in 1389. De Serviërs, die daarvoor een groot rijk op de Balkan hadden gesticht, verlo ren deze beslissende slag van de Turken. Er vielen vele tienduizenden doden en het zou tot het begin van deze eeuw duren voordat de Serviërs zich bevrijdden van de Osmaanse bezetter. Ondanks het ver lies van de slag van Kosovo zijn de Serviërs heden ten dage uiterst trots op dit wapenfeit. Natuurlijke weten ze dat ze hem verloren hebben, maar het in opstand komen tegen een potentiële vij and wordt door de Serviërs als iets nobels beschouwd. Sterven voor het vaderland, voor de christelijk-orthodoxe traditie, wordt in deze optiek een daad van ultieme heroïek. De Serviërs in het gebied dat nu bekend staat als de Krajina, vormde eeuwenland de buffer tussen de Turken en het Habsburgse Rijk. Zelfs op de Balkan waren ze berucht om hun krijgslust. Het zijn diezelfde Serviërs die verantwoorde lijk zijn geweest voor de vernietiging van Vukovar, en honderdduizenden Kroaten uit de regio rondom Knin hebben wegge jaagd. Zo zit de Servische geschiedenis vol met geweld. De Habsburgse koning Ferdi nand werd in 1914 door de hand van een Serviër vermoord. Een paar jaar later, toen het koninkrijk Joegoslavië werd ge vormd, liep een discussie in het parlement fiks uit de hand. De Kroatische boeren partij protesteerde tegen de dominante Servische rol binnen Joegoslavië. Een parlementariër uit Montenegro (onder deel van Servië) werd zo woedend dat hij zijn pistool trok en in het parlement drie volksvertegenwoordigers doodschoot. En in plaats van zo'n daad te veroordelen, reageren de Serviërs met trots. Want een goede Serviër laat niet met zich spotten. Het gedrag van de Servische lemmingen die in Bosnië nu de wereld tarten en versteld doen staan, heeft dus zijn oor sprong. De vernietiging van Sarajevo en Gorazde door de Serviërs was van weinig militair-strategische waarde, maar dien de als symboolfunctie van de Servische onverzettelijkheid om definitief af te re kenen met de moslims in beide steden. Maar de Serviërs hebben geleerd van hun verleden. Ze zullen er alles aan doen om hun Groot-Servische Rijk te herstellen en met oude vijanden af te rekenen, maar de tijd van de nederlagen is voorbij. De huidige leiders van de Serviërs, Milosevic en Karadzic, hebben een perfecte neus gekregen voor het aftasten van grenzen. Je kan Sarajevo anderhalf jaar vernieti gen, maar het Navo-ultimatum van fe bruari dit jaar was de limiet, wisten de Serviërs. Vlak voordat ze zouden worden gebombardeerd, trokken ze hun zware wapens terug. Hetzelfde scenario deed zich voor in Gorazde. Ondanks eerdere dreigementen van de Verenigde Naties en de VN konden de Serviërs bijna al het gebied van de 'veilige haven' Gorazde op de moslims veroveren, en daarbij ruim duizend onschuldige burgers doden. De Serviërs stopten pas toen het de Navo dit weekend opnieuw serieus was met haar dreigement om de Serviërs vanuit de lucht te vernietigen. Serviërs en lemmingen gaan beide tot het uiterste. Met dit verschil dat lemmingen keer op keer in de zee verdrinken op weg naar hun geliefde Atlantis De Serviërs daarentegen lijken er dit keer in te slagen om hun Atlantis te bereiken. Groot-Servië krijgt steeds vastere vor men. Want na Gorazde zullen de Serviërs het moslimgebied rondom de noord- Bosnische stad Brcko te veroveren. 't Is altijd leuk, zo'n trip naar de zuiderburen. En sinds koning Willem I er in 1822 de Generale Maatschappij oprichtte - waaruit de Generale Bank is gegroeid - loont het ook financieel de moeite. U maakt er kennis met de professionele en discrete aanpak van de marktleider (gecon solideerd balanstotaal: 200 miljard gulden). U kiest uit een waaier van interessante beleggWs' mogelijkheden, ook voor kleinere bedragen De grens hoeft geen drempel te zijn. Contacteer het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap voor advies of een vrijblijvende afspraak. Generale Bank Schilde Turnhoutsebaan 111 2970 Schilde Tel. 09/32/3/383.22.91 Generale Bank Brasschaat Bredabaan 252 2930 Brasschaat Tel. 09/32/3/651.78.24 Generale Bank De Klinge Klinge Dorp 50 9170 De Klinge Tel. 09/32/3/770.61.38 Generale Bank Sint-Niklaas Centrum Goudbriel 7 9100 Sint-Niklaas Tel. 09/32/3/780.04.11 Generale Bank Meir Meir 48 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/204.62.11 Generale Bank Frankrijklei Frankrijklei 47 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/232.81.36 De grootste Belgische bank. poor Martijn Delaere Washington - Zijn vijanden noemen Bill Clinton ook wel .(je Richard Nixon die niet zweet'. Wijlen Richard Mil- hous Nixon, van 1969 tot 1974 de 37e president van de Verenigde Staten, en de hui- dige 42e hebben zo hun aan varingen gehad met de waar heid, en zich in allerlei boch ten gewrongen om hun daden te verhullen of goed te pra ten. Nixon hield er de spotnaam 'Tricky Dicky' aan over, Bill Clinton werd als gouverneur en nu als president 'Slick Willy' genoemd. 'Liegers en bedrei gers', allebei. Maar er zijn meer gelijkenissen. Bichard Nixon moest op 9 au gustus 1974 afstand doen van het presidentschap omdat het Congres hem na onthullingen over de Watergate-zaak wilde afzetten. De Watergate-affaire betrof in oorsprong niets meer of minder dan een inbraak in juni 1972 in het Democratische hoofdkwartier in Washington, het Watergate gebouw. De pogingen van het Witte Huis om de zaak in de doofpot te stoppen en het justitiële onder zoek te saboteren, leidden uit eindelijk tot Richard Nixons val. Niemand heeft ooit aannemelijk gemaakt dat de president zelf opdracht had gegeven tot de in braak. Zijn ondergang was het gevolg van onwil om schoon schip te maken. De president én zijn naaste advi seurs vreesden namelijk dat be kendmaking van alle onoirbare feiten - niet alleen de inbraak, maar ook het zwartmaken van de Democratische tegenstanders - herverkiezing in november 1972 onmogelijk zou maken. De Republikeinen waren er dit jaar - tweeëntwintig jaar na Wa tergate - als de kippen bij om te insinueren dat ditmaal een De mocratische president ook een lijk in de kast had en dat niet wilde tonen aan het Amerikaan se publiek: 'Whitewater'. De ge lijkenis van de namen alleen al! Het kwam niet verder dan insi nuaties, die overigens gretig werden opgepikt door de media, omdat ook de Republikeinen wisten dat de twee 'schandalen' niet met elkaar vergeleken kon den worden. Watergate gebeurde toen Nixon al lang en breed president was, terwijl Whitewa ter gebeurde toen ene Bill Clin ton nog een obscure gouverneur in de zuidelijke staat Arkansas was. I'ffistorisc/ie ontmoeting tusst Voorzitter Mao Zedong in 1972. fcor °nze correspondent "arcde Koninck »j -ington - Na zijn ge- I °bgen aftreden als presi- L van de Verenigde Staten li ^4, heeft Richard Mil- !tiirfS ^'xon noë 20 jaar dej IJ gekregen en proberen te| I®en om zijn eer te herstel- "e'*as. hij lange na niet vol- ziin a Eeuwig zal Nixon in !dip ^00<^ overleven als de man er dan wie ook het aan-! IVew,et zelfrespect van di" J tougde Staten beschadigde. l%]CJlen ^at Aroerika pas deze ■Precis - 'aren en maanden "traUw,s..eéri generatie na die 'Wn e vroeSe iaren '70' Lj Richard Nixon wel iPosLDrsUj §eboekt in zijif Fehiedtv,61111®16 zilr Kimen S^vers gunstiger 11 raWe\S}J1 aanvankeliike ia' se verdwijning uit het pu-

de Stem | 1994 | | pagina 4