ft [jBASF legt geld toe op ethyleenkraker Rabo groeit spectaculair in Verre Oosten Réken maar dat OHRA veel goedkoper is. 085 - 249 249 Boskalis na afketsen fusie weer op overnamepad grootste investering in geschiedenis concern Bespaar tot 30% op uw woonverzekeringen. ECONOMIE KORT POORT NAAR HET VERRE OOSTEN ZATERDAG 23 APRIL 1994 MO opt ligt g- onze redactie economie sterdam - Baggeraar Ko- .jlilijke Boskalis Westmin- ,;rNV heeft 200 miljoen in ,js 0m bedrijven over te ne- En dat in een tijd waar- het de meeste bedrijven je moeite kost zwarte rij pte laten zien. j5sen de honderd en tweehon- j miljoen gulden mag het jen. En als dat nog te weinig 'tan Boskalis denk ik zonder j'g probleem een beroep doen i kapitaalmarkt. Maar het met dan wel gaan om kwali- lispartijen, bedrijven met een i toegevoegde waarde, geen bedrijven die enkel de omzet vergroten." Aldus Boskalis' bestuursvoorzit ter ing. R. van Gelder gisteren in Amsterdam bij een toelichting op de jaarcijfers voor 1993. „We willen wel overnemen, maar we hoeven niet. En als het dit jaar niet lukt, dan misschien volgend jaar, of het jaar daarop. We maken geen jacht. In kringen waarin wij verkeren, weet men heel goed wat wij willen." Over de grote fusie die niet door ging, vorig jaar, die met Ballast Nedam, wilde Van Gelder niets meer kwijt dan dat die zaak afketste 'omdat naar onze me ning uiteindelijk onvoldoende werd voldaan aan de voorwaar den om op termijn tot een kans rijk gespecialiseerd internatio naal aannemingsbedrijf te ko men.' De cijfers over 1993 zijn weer 'uitstekend'. De omzet ging van 937 miljoen naar 1,2 miljard, bijna een verdubbeling vergele ken met 1989. De winst steeg van 53,6 miljoen naar 76,3 miljoen, bijna vier keer zoveel als in 1989. Het eigen vermogen groeide met ruim 50 miljoen tot 266 miljoen. Op 31 decem ber 1993 zat er 293 miljoen in kas. De Boskalis-top toonde zich gisteren dan ook uitermate te vreden. Gezien het aanzienlijke markt aandeel van de Papendrechtste baggeraar is groei, zonder con currenten over te nemen, 'heel erg moeilijk'. Groeikansen - 'zij het bescheiden' - liggen volgens Van Gelder in Taiwan, Vietnam en India en in de privatisering van staatsbaggerbedrijven in Ve nezuela, Indonesië, Argentinië, en later Rusland en China. Bos kalis maakt nog maar 17 procent van zijn omzet in Nederland (te gen 26 procent in 1992), 29 pro cent in de rest van Europa en al 25 procent in het Verre Oosten. De omzet in Afrika steegt van 7 procent naar 14 procent. Boskalis heeft een miljardenpro ject onder handen in Hong Kong. Deze contracten zijn gesloten met de regering van de Kroon kolonie. „Maar als Peking straks de macht overneemt, vrees ik niet voor die contracten. Die zullen ze nakomen, communis tisch of niet. Kijk maar eens in Zuid-China, dat is daar nog veel kapitalistischer dan in West-Eu ropa." Mis ging het in Argentinië waar Boskalis met zijn afgewezen fu siepartner Ballast Nedam en met een groot aantal andere aanne- nemers heeft ingeschreven op een gigantisch project om de Rio Parana en de Rio de la Plata over een lengte van meer dan zevenhonderd kilometer toegan kelijk te maken voor zeeschepen. De Nederlanders zullen waar schijnlijk afvallen. Een fikse tegenvaller, want Bos kalis heeft in die aanbesteding al veel tijd, energie en geld (ƒ4 miljoen) gestoken. „We hebben gewoon een ander oordeel over de voorwaarden en de risico's dan de opdrachtgever," aldus Van Gelder. uonze verslaggever ;,,em Reijn lutwerpen - Terwijl de prij- a nog op een onaanvaard- sar lage prijs liggen en al ien al de Europese industrie Eet een overcapaciteit van iiderhalf tot twee miljoen a kampt, opende BASF Intwerpen gisteren met fees- ilijk vertoon zijn nieuwe jhyleenkraker. Die voegt :og eens zeshonderdduizend 3D toe aan de Europese ca- Bciteit van 18 miljoen ton. ik kraker is gebouwd door JASF, maar was eerder onder- ;trp van studie van BASF Ant- rtrpen, Dow Terneuzen en Shell ïoerdijk. Dat was eind jaren achtig, toen de ethyleenprijzen in de conjunctuur nog tot in de itmel groeiden. Oud-directeur G. Brogtrop had de nieuwe taker graag op het braaklig- pde Shell-terrein op Moerdijk jezien. Maar uiteindelijk bouw de BASF de kraker op eigen rekening, haakte Shell af en be loofde Dow eenderde van de ca paciteit af te nemen. Investering De ethyleenkraker markeert bijna het einde van een periode van zes jaar, waarin BASF 4,3 miljard gulden in het fabrieken- complex in de Antwerpse haven investeerde. Dit en volgend jaar wordt de laatste hand gelegd aan de laatste nieuwe investerin gen: een overslagstation voor LPG, een van de mogelijke grondstoffen voor ethyleen, en een acrylzuurinstallatie. Met de bouw van de ethyleen kraker is de grootste investering uit de geschiedenis van BASF gepleegd. De kraker, die aan het begin staat van een keten van fabrieken die uiteindelijk uit eenlopende produkten als kunst stoffen, oplosmiddelen en be strijdingsmiddelen opleveren, (ADVERTENTIE) trol veel beter is BRflu1 i. Hij heeft een \i tandvlees weet verwijdert dan welke hanü iren door uw tandarts. stel dat hij u niet bevalt -ste 3raun Oral-B Plak Contr" Met een Woonhuis-, Inboedel- of Aan sprakelijkheidsverzekering van OHRA bent u tot 30% voordeliger uit. U bespaart jaarlijks al gauw honderd tot tweehonderd gulden op uw premie! OHRA's verzekeringen voor 'in en om de woning' zijn niet alleen goedkoper, maar ook beter. Want bij OHRA beschikt u bovendien over een uiterst complete dekking. Vraag daarom nu een gratis offerte. Dus vul de bon in. Of bel even. Maandag t/m vrijdag tot 21.00 uur en zaterdag tot 13.00 uur. Aanvraag gratis offerte. I Ja, ik wil weten hoeveel ik bij OHRA kan besparen op mijn woonverzekeringen. Stuur mij vrijblijvend een offerte voor een: I Woonhuisverzekering, herbouwwaarde* I u Inboedelverzekering, nieuwwaarde** ,- I -Wisprakelijkheidsverzekenng O v°or een gezin/samenwonenden O voor één persoon I Dekking per gebeurtenis O 1 miljoen O 2 miljoen I Bedrag dat nodig is om uw huis nieuw te bouwen. J Bedrag dat nodig is om uw inboedel nieuw te kopen. N^tti en voorletter(s): M/V Staat en huisnummer: I Postcode en woonplaats: Telefoonnummer: I 0215-230494 I Muur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: OHRA Verzekeringen, Antwoordnummer 3344,6800 ZA Arnhem, ^IUIIB)/A\ Met OHRA ben je iemand. heeft anderhalf miljard gulden gekost. De capaciteit bedraagt zeshon derdduizend ton. Eenderde van die hoeveelheid wordt via een pijpleiding afgenomen door Dow Chemical in Terneuzen. Dow te kende een contract van zes jaar. Rond de eeuwwisseling moet Dow beslissen of het bedrijf de eigen ethyleenkrakers zal ver vangen. De krakers, die stam men uit de jaren zestig, zijn onlangs gemoderniseerd. Ongunstig De extra capaciteit waar Dow behoefte aan had, is voorlopig dus via BASF gewaarborgd. Mocht Dow begin volgende eeuw nieuwe krakers in gebruik ne men, kan de samenwerking met BASF in omgekeerde richting plaatsvinden: Dow als leveran cier en BASF als afnemer. „Na tuurlijk kan ik me dat voorstel len," zei W. Jentzsch, tweede man van het moederconcern BASF. De aandacht bij de grote inter nationale persconferentie rond de opening ging uit naar het opmerkelijk ongunstige tijdstip dat de nieuwe kraker in gebruik wordt genomen. Vorig jaar nog probeerden de 31 leden van de Association of Petrochemicals Producers in Europe (APPE) vergeefs overeenstemming te be reiken over het sluiten van an derhalf tot twee miljoen ton pro- duktiecapaciteit. De prijzen van ethyleen schom melen momenteel rond de zeven honderd gulden per ton. Dat is ongeveer honderdvijftig tot tweehonderd gulden te laag om tot een gezonde exploitatie van de dure krakers te komen. De krakers in Europa draaien op het ogenblik op ruim tachtig procent. Nerveus BASF-topman Jentzsch zei dat een heel redelijk bezettingsgraad De nieuwe ethyleenkraker van BASF-Antwerpen te vinden voor een tijd dat het slecht gaat. „Ethyleen is een erg nerveuze markt," constateerde hij. Hij wees de kritiek van de ande re producenten van de hand, als zou de investering van BASF volstrekt ongewenst zijn. „Wij hebben hen in een vroeg stadium geïnformeerd over onze plannen. Ze hebben zich kunnen voorbe reiden." Hij zei dat BASF geen ethyleen op de vrije markt brengt en alleen voor de behoef te van het eigen bedrijf en van Dow produceert. Hij zei niet te kunnen overzien of de markt tot een koude sane ring van ethyleencapaciteit zal dwingen. „Iedere producent zal de eigen positie nog eens moeten bezien," zei Jentzsch. Niemand verdient op dit moment geld aan de ethyleenproduktie. Ook de zogeheten steamcracker die BASF nu in gebruik neemt, zal vooralsnog niet rendabel blijken. Lange termijn „Maar dit soort investeringen moet je op lange termijn bekij ken," beargumenteerde Jent zsch. „Het gaat niet om drie of vijf jaar, maar om een investe ring voor de komende twintig tot dertig jaar. En voor ons is het een strategische beslissing: wij willen profiteren van een opti male afstemming van alle fa brieken, die de grondstof ethy leen verwerken." Er moet dus voorlopig geld bij en dat blijkt uit de cijfers van BASF Antwerpen, - dat door de investeringslasten (rente plus af schrijving) vorig jaar een verlies leed van 210 miljoen gulden. Pas in 1996 denkt het bedrijf defini tief weer uit de rode cijfers te geraken. „Maar dat is dan ook de uitdrukking in de branche: Ethyleen is er niet voor arme mensen," zei Jentzsch luchtigjes. Nederlands moet in supermarkt Straatsburg - De informatie op buitenlandse produkten in Nederlandse supermarkten moet voortaan ook in het Neder lands worden vermeld, vindt het Europees Parlement. Het nam gisteren een resolutie aan waarin lidstaten worden verplicht de consument voor te lichten in zijn eigen landstaal. De interne markt maakt nieuwe richtlijnen noodzakelijk. „Van Nederlandse consumenten mag je niet verwachten dat ze met een Grieks of Portugees woordenboek in de hand boodschappen doen. De uiterste verkoopdatum of bewaarvoorschriften moeten ze kunnen lezen," vindt CDA-Europarlementariër R. Oomen- Ruijten, een van de pleitbezorgers van de richtlijn. Koopmans treedt af als directeur TBI Rotterdam - L. Koopmans treedt 'op eigen verzoek' af als directeur van TBI Holdings, het restant van het vroegere Ogem-concern. Een nadere reden gaf hij gisteren niet. TBI is een van de grootste aannemers- en installatietechniekbedrijven in Nederland met een omzet van 1,7 miljard. Koopmans was in het verleden financieel directeur van het door wanbeleid verdwenen Ogem-concern. Na de dramatische teloor gang mocht hij van de banken TBI, het van Ogem afgesplitste gezonde deel, gaan leiden. Dat is uitgegroeid tot een zeer gezonde onderneming met een nettowinst vorig jaar van 36,2 miljoen. Devaluatie dreigt voor Antilliaanse gulden Willemstad - De Antilliaanse regering en de vijf eilandsoverhe den zullen de bestedingen drastisch moeten beperken en binnen enkele jaren evenwichtige begrotingen dienen op te stellen. Dit is de mening van deskundigen van het IMF die voor dit jeer een begrotingstekort hebben vastgesteld van 180 miljoen gulden. De Curagaose gedeputeerde van Financiën, Stanley Betrian, zegt dat de Antilliaanse gulden gedevalueerd moet worden indien de tekorten niet kunnen worden gedekt. KBB komt met claim-emissie Amsterdam - Het detailhandelsconcern KBB (onder meer Bijen korf en Hema) gaat 1.305.864 nieuwe aandelen uitgeven door middel van een "claimemissie. De uitgiftekoers van de stukken bedraagt 97,50, ruim beneden de huidige koers. Slaagt de claimemissie dan zal het eigen vermogen van KBB met ruim 127 miljoen gulden stijgen. Het detailhandelsconcern wil de extra middelen gebruiken voor acquisities in het buitenland. Er bestaat in het bijzonder interesse voor overnemingen in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Volgens directievoorzitter dr.ir. A. Maas zijn de mogelijkheden om op eigen kracht te groeien beperkt. Nieuw Belgisch bankbiljet in omloop Brussel - In België is gisteren een nieuw bankbiljet in omloop gebracht. Het is een briefje van 2000 frank, ruim honderd gulden. De Nationale Bank van Belgie heeft 18 miljoen biljetten klaar voor distributie. De Nationale Bank is van plan om binnen afzienbare tijd ook een biljet van 200 frank te distribueren. Het briefje van 5000 frank gaat in december uit de roulatie; het zou te gemakkelijk te vervalsen zijn. Ford gaat drastisch reorganiseren Dearborn - Het Amerikaanse autoconcern Ford gaat zijn internationale activiteiten drastisch reorganiseren. Dat moet leiden tot een jaarlijkse besparing van twee tot drie miljard dollar. Naar het voorbeeld van rivaal Toyota wil Ford 'globali- seren' door overal ter wereld precies dezelfde auto's te verkopen. Daartoe worden vijf hoofdvestigingen gevormd die de verant woordelijkheid krijgen op het gebied van ontwerp, ontwikkeling en produktie. Het personeel zal er volgens Ford weinig van merken, maar het concern gaat niet in op de vraag of de operatie banen gaat kosten. Aardgaswinning ook uit kleine velden Den Haag - Aardgas zoeken en winnen op het Nederlands deel van de Noordzee wordt aantrekkelijker voor de oliemaatschap pijen, doordat ze betere voorwaarden krijgen. Bedoeling is dat kleine, nu niet rendabele gasvelden in de nabije toekomst wel worden ontgonnen. De Vereniging van Oliemaatschappijen verwacht dat dat inderdaad gebeurt. De verkoopprijs van Gasunie voor binnenlandse klanten is al omhoog gegaan, voor buitenlandse afnemers gebeurt dat ook. Daarvan profiteren de maatschappijen direct. Voorts wil het ministerie van Economische Zaken financieel deelnemen in het zoeken naar aardgas. Dat verkleint het risico voor de maat schappijen. Van onze verslaggever Willem Reijn Singapore - De Rabo-bank vestigde zich achteraf gezien op een heel gunstig moment in Singapore: precies op het moment van de recessie hal verwege jaren tachtig. „We zijn er op het dieptepunt ingestapt," zegt gebiedsmanager mr. W. Baron Van Lynden van Keppel. „Een raar moment, maar daarna is het alleen maar beter gegaan." De Rabo is dus een nieuwkomer in Singapore. Zeker vergeleken met de ABN-kant van de ABN Amro. Die vierde vorig jaar het eeuwfeest in de voormalige Brit se kolonie. Niet zo vreemd overi gens, want de ABN heeft histori sche banden met het buurland Indonesië, het eilandenrijk dat op een kwartier varen van Sin gapore begint. Import De banken houden zich voorna melijk bezig met de dienstverle ning voor het grotere regionaal opererende bedrijfsleven, waar onder de ruim tweehonderd Ne derlandse bedrijven die in Sin gapore zijn gevestigd en met de financiële begeleiding van de snel groeiende handel tussen Ne derland en Singapore. Volgens cijfers van het ministerie van Economische Zaken groeide de import vorig jaar met veertig procent (eerste acht maanden: een miljard gulden) en de export naar Singapore met een kwart 750 miljoen). Singapore is de eerste vestiging van de Rabo-bank in het Verre Oosten. De bank heeft geen aspi raties als volledig internationale bank. „We blijven een echte Ne derlandse bank, maar ook een wereldwijde specialist als voed- Rabo-manager in Singapore W. Baron van Lynden van Keppel. sel- en agrobank." De Rabo wil de klanten uit de agro-sector overal van dienst zijn. Met het groeien van de handelsstromen tussen Europa en Zuidoost-Azië zijn ook de contacten van Nederlandse ag- ro-industriële bedrijven met dat gebied toegenomen. Bovendien heeft Singepore een positie in de goederentermijnmarkten opge bouwd. De financiële markt is een van de grootste van het gebied. Dus stapte de Rabo-bank, beho rend tot de vijftig grootste ban ken ter wereld, in 1985 Singapo re binnen, dat net na een periode van in dubbele cijfers geschre ven groei in een recessie verzeild was geraakt. Van Lydens voor ganger huurde een kantoor en een secretaresse en moest vanaf nul de zaak opbouwen. Nu is een flink net voor Zuidoost-Azië op gebouwd. „Wij hebben een joint venture in Jakarta, een eigen bijkantoor in Hong Kong en een handelsbank in Sydney," somt Van Lynden op. Totaal werken voor de Rabo in dit gebied 270 mensen. Offshore Singapore heeft zich ontwikkeld tot het financiële centrum van Zuidoost-Azië. Het land heeft zich gespecialiseerd in de zake lijke dienstverlening. En daar voor zijn interessante regelingen gecreëerd voor het zogeheten offshore banking. Die banken hoeven slechts tien procent be lasting te betalen in plaats van 27 procent. Maar zij mogen zich slechts beperkt op de locale markt wagen. Van Lynden looft Singapore. De uitstekende infrastructuur blijft niet beperkt tot het moderne vliegveld en de goede wegen. Voor een dienstverlenend bedrijf is vooral van belang dat de tele fooncentrales en -lijnen hele maal van deze tijd zijn: het com puterverkeer loopt daardoor soe pel en zonder storingen. En een bankbedrijf kan zonder high tech computernetwerk niet meer opereren. Verder onderstreept Van Lynden de politieke stabili teit. Economisch is het land constant in beweging. „Er gebeurt hier verschrikkelijk veel." Dat laat zich teruglezen in de cijfers van de Rabo Singapore: het gebied is inmiddels goed voor bijna drie procent van het balanstotaal van de Rabo-bank 250 miljard) en de groei is een spectaculaire twintig tot dertig procent per jaar. Singapore Door Willem Reijn Het succes van Singapore ver taalt zich ook in een gestaag oplopende koers van de Singa porese dollar, constateert Van Lynden. „In één jaar tijd sprong de Singaporese dollar van 1,10 naar 1,20." De effectenbeurs van Singapore heeft ook een prachtige periode van nieuwe records doorge maakt. Maar Van Lynden wil er zijn vingers niet aan branden. „Het is echt heel griezelig op het ogenblik. De vraag is wanneer de zeepbel uit elkaar spat." Chinezen houden wel van een gokje op de beurs. „De mentali teit is anders," verklaart de Ra bo-manager. „Er leven nog geen drie generaties Chinezen hier. De eerste generatie kwam aan om te werken als koelies in de haven. De mensen zeggen: wat maakt het uit als ik verlies? Dan ben ik er toch nog niet op ach teruit gegaan ten opzichte van vroeger." De Rabo beperkt zich liever tot de agro-activiteiten. De uitvoer van Nederlandse zuivel naar In donesië, de goederenhandel van Amsterdam (koffie, cacao) en de import van kokosolie uit Malei sië door Unilever zijn een paar onderwerpen, die financiële be geleiding behoeven. De groei van de economieën in Zuidoost-Azië zorgen daarbij op zich al voor een toenemend be lang van het gebied in de handel met West-Europa. Die groei zal bovendien nog eens worden ver sneld. Van Lynden: „De afgeslo ten Gatt-akkoorden halen han delsbelemmeringen verder weg. De invloed van de Gatt zal zich in de komende tijd zeker- doen gelden." (ADVERTENTIE) Dinsdag 26 april a.s. wordt ons nieuwe pand in Etten-Leur officieel geopend door de burgemeester van Etten-Leur, drs. M.J.H. van de Ven. Paardekooper Hoffman Accountants Belastingadviseurs Schoonhout 40 4872 ME Etten-Leur Tel.: 01608-12785 Fax: 01608-17535

de Stem | 1994 | | pagina 7