DE STEM AANBIEDING r edrich in Sauerland. MALTA ND [2jfotêr&wjèGr WD REIZEN EN REKREATIE Bel: 073-125225 Fax: 073-137750 rE WOUD ADVIES ERLAND REIZEN EN REKREATIE chtige Sauerlandweek Thomas Keneally gelijk? it boek 'Schindlers Lijst', dat aan k sis stond van het bioscoopsucces [Steven Spielberg, beschreef hij Ie Duitser Schindler enkele hon- m joodse vrouwen uit Auschwitz te redden. Het zou het enige irt uit dat verderfelijke oord [geweest- er waren méér transporten uit iwitz. Schreef enkele jaren gele- |Ioop Citroen in het boek 'Duet itique' - dat hij samen schreef vrouw Sophie - al niet: ramkregen wij het buitenkansje it Auschwitz weg te komen?" gebeurde er met de groep joodse slanders die als laatsten in juni Muit Vught op transport werd ld naar Auschwitz? In het Phi- ibief bevinden zich enkele unie- umenten die het verhaal vertel- l'fflhoe de Eindhovense fabrikant ude 'zijn' joden te redden. 'HESBORNER KUCKUCK' Wat gebeurde er met de joden die in juni '44 op trans port werden ge steld? Hoe Philips zich inspande om zijn joodse werknemers te laten overleven Riet Monteyne wil nu eerst even rust De politieke ambities van drie jongeren DL 1994 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van de VNU Dagbladengroep. Advertentiereserveringen tel. 073-125225, fax 073-1377-1 Postbus 449, 5201 AK Den Boscj, I winst- Papi", sfeer- fe-16-20 27-30 li 0 dgn 365/ pneo*", an zee, lp. Buf- 117 dgs 449, I 3-6-10 Jjn v.a. lambrils lal voor 1 nederl. r 219 p. 255. J en een fis (bij 2 I kamer), ele van kheden. |er 040- Royal 15, |G REI- net tent burs ook 110513. camp./ 225,- 11142599 weekend ANDALUSIË: 8-d vliegrondreis met Cordoba, Sevilla en nada v.a. 1299,-. Vei in mei, juni en najaari "i? daags RONDJE SPanir met o.a. Madrid, Barcelom Toledo Burgos ƒ1099,-. Veel vertak1 ook nog beperkt) p|aatsn 16 30/5, 13 274 BARCELONA: ö-üaa, reis incl goed hotel j„ exc. en Ned. reisleino v! 649,-! Vertrek 28/5 18/i 9/7 en in najaar! Gratis rei& gids? Bel Speciale Reiza Centrale 050-120100 uur per dag) 020-620212 anvr/sgr ZATERDAG 23 APRIL 1994 DEEL F GRATIS GIDS. 10-17 dTj Hotel Marski aan zee 249, Juni 279. Mei/Ju Lloret hotel*" 299. Camr Juli/Aug. ƒ319. Boosts Busreizen SGR 045-22777 COSTA BLANCA, mooi ge app. tussen pijnbomer vlak a. zee, Inl. 01131 -1327 Mooie appartem. v,a. Ook duiken. SGR7ANW AEROTRAVEL 043-640441 E Aveiro p-72242. iR.tussen V.30 u 9 NOORD-PORTUGAL er omg. LISSABON t.h. woot huizen. Tel.: 04113-1650 i in 't bergstadje nét over de grens Jbhotel in Bad Beniheim (net even over de greris ■zijn-heuvelachtige, bosrijke omgeving. Kamers ■tv, minibar en telefoon. Zwembad (30°). sauna, par en Konditorei. l angement (3 n.) DM 255,- p.p. ■speciaal arrangement tijdens de meivakantie, ■eerd ontbijtbuffet en culinair diner. Tke weekend- en meerdaagse arrangementen. 23-88177 (NL) of 00-495922828 (D.), fax 00-4959224349 nabij Ie woning let roken, pied. Tel.: iMosel bij 55357392 henstr.33 Comfort, nb. 60m2 I fietsverh. |s. do/wc, i menu's) L/O v.a. hg folder. ÈRRASSE, |oiste deel dir. a.d. fchef kookt /I, HP v.a. 141/1521. prtementen Stadtkyll 165972296 EURO-FERIEN: wij hebb bung's, app. en pensions! o.a.Het Zwarte Woud, Hap Thüringerwald, Erzgebirgj en de Oostzee Opening aanbod: bij boeking va min. 8 dgn., 2 nachten grd tis. Bel nu: 045-232218. Klein hotel 'WALQ SCHLÖSSEN' 54518 Ple ligt midden in het bo tussen EIFEL en MOSElj Smuldagen, wandeling^ onder leiding,terras, kinds' speelplaats. HP v.a. 4 60,- per dag. Tel.: 00- 49 6571/8706 (Wij spreke Nederlands) Komf. VAKANTIEWONIN GEN in Bad FaulenbacH Füssen. Tel/Fax: 00-49 8362.6407. Familie Thaller} Informatie over adverteren! Bel REIZEN EN REKREATIE |N Duits- Nlatuurpark fers. Vanaf l pers. Info D1, MÜRLENBACH VulkaneiM Zeer compl. vak.woning(erf 2x4 pers.elk 70 m2 DM 60,j p.d. DM 40,- schoonm.kos ten. Tel.: 00-49.6594528. jrg halfpension DM 349,- p.p. (4 gangs bijtbuffet, mooie kamers met toilet, 3ar, restaurants, terras, speeltuin. In hel indse hotel Meurs, Am Waltenberg 67j g (D) bel voor boekingen en/of onzf ïer met prijslijst tel.: 00-492981735 tot 9 mei en van 27 mei tot 27 juni) EINSCHAB rberg. Kmr imb. .sauna tb.buffet/3- ade+koud- tot vrijdag 9.2984499 van de VNU Dagbladen FEESTEN rijs in Eder- auerland. f.balkon,TV, 1 45. Hotel- Wald, D- nberg-Laisa 8676 REIZEN EN REKR^J- van de VNU Dagbladen Inlichtingen over adverteren? 3. Comfort. DM 60,-, fam. bedrijf, urne, 77839 tel. 00- over adverteren in de ubrjek Reizen en Rek^oc Bel 073-125225 poleil, Frans- i MORGINS -8p.) en dat ;2-4p.), voor '.Tel. 08858- 9. van de VNU Dagbladen Ook Philips had een lijst Het verhaal begon ergens in het najaar van 1941. De bedoelingen van de Duitse bezetter met het joodse deel van Neder land waren in de loop van de maanden, voorafgaande aan die herfst, steeds duidelijker gewor den. Voor de caféramen waren de bordjes 'Voor Joden verboden' ver schenen, de joden mochten niet meer naar het zwembad en vanuit Am sterdam waren de eerste groepen jo den gedeporteerd. Binnenskamers had Seyss-Inquart al te kennen ge geven dat alle Volljuden uit Neder land zouden moeten verdwijnen. In die herfst boog ook de toenmalige directie van Philips in Eindhoven zich over de toenemende anti-joodse maatregelen van de bezetter. Welis waar telde het bedrijf in totaal nog geen honderd geregistreerde Vollju den, een fractie van de ongeveer 20.000 werknemers die de gloeilam penmagnaat op dat moment in dienst had. Toch maakte men zich zorgen over juist die kleine groep, onder wie zich enkele coryfeeën hé- vonden zoals de heer Goudeket, de toentertijdse top-accountant van de firma. jfel met lift (13 km van Winterberg).! nt, dansbar, kamers met do/wc, teLI ium, ontbijtbuffet, biedt: 5 dgs arr.Hrj ijdag (na ontbijt) v.a. DM 350,-. nestr. 2, 59969 Hallenberg. 30-49.2984.8012, fax 2238. ld van de Kerkhof schreef, is niet geheel en al duide lijk. Wél waren er allerlei geruchten uit Den Haag dat er begin '42 nieu we anti-joodse maatregelen van kracht zouden worden. Onder druk van deze geruchten, geruchten die later maar al te waar bleken, besloot men in Eindhoven haast te maken met de inrichting van de werkplaats. Op 24 december 1941, 's middags om 2 uur, werd het gebouwtje met enig vlagvertoon geopend. De officiële naam was Sobu, de af korting van Speciale Opdrachten Bureau, door de Duitsers al vlug Sonderbüro genoemd en bij de jood se werknemers bekend onder het met enig sarcasme geladen Semi tisch Oranje Bolsjewistisch Uit schot, oftewel een samengebalde op somming van alles waar de nazi's een hekel aan hadden. De 'speciale opdrachten' bestonden voorname lijk uit het monteren van 'aanjagers' voor TL-lampen. 10TEL (18 km. van Winterberg) Het best I el in de omg. Comf.inger. ANWB AA-ew-j er: 53 k., lift, gr. verw. zwemb., sauna.l Uniek gel. a.d. voet v.d. Bollerberg (7oo) j gen en bossen van HOCHSAUERLANJ.J j uit een plez. ontsp. vak. bij ons doon r.a.DM 420,- HP incl. keuzemenu, onW;« ge kind. kort. Oelfestraat 22, D*5®?-,, om.T:00-492984475 Ned.gespnfaxbM. Tijdens een van die vergaderingen moet iemand een krant hebben bin nengebracht. Daarin stond het nieuws dat de bezetter de Neder landse ondernemers vrij liet om joodse werknemers te ontslaan. De ze boodschap werd begrepen als een elegant verpakte doch dringende suggestie van Duitse zijde om de jo den per omgaande op straat te zet ten. Aan de directietafel waren wel iswaar voorstanders van ontslag, maar de tegenstanders wonnen het pleidooi. Ontslag zou immers bete kenen dat 'Philips dan niets meer zou kunnen doen,' zoals de kroniek schrijver van die vergadering no teerde. Al vlug gingen de gedachten uit naar een aparte werkplaats voor het joodse personeel. Op dat moment betekende dat nog een vrijwillige isolatie, 'er zou gediscrimineerd moeten worden zonder directe dwang,' zoals de chroniqeur later noteerde. „We wilden ze zoveel mo gelijk uit het zicht van de Duitsers houden," zo zóu Frits Philips het la ter omschrijven. „Dus was het zaak om ze werk te laten doen dat buiten de normale, door de Verwalter ge controleerde planning viel. De jood se werknemers zouden 'speciale op drachten' krijgen. Duitsers zo min mogelijk reden geven 'onze' joden weg te voeren." Of ook toen al de gedachte volledig gerijpt was tot 'een grootscheepse Poging om alle Joodsche Philips' employees, ongeacht kosten, moeite, risico's, zoveel mogelijk te redden,' zoals een ander document om- Toen de Sobu ha de kerstdagen definitief van start ging, be stond het aantal werknemers uit drieëntachtig: 66 mannen en 17 vrouwen. In het voorjaar van 1942 kwam daar nog een handvol jo den bij van de NSF in Hilversum, een fabriek die eigendom van Phi lips was. Hun aantal was gering - slechts zeven joodse werknemers zouden met hun gezinnen naar het toen nog veilige Eindhoven verhui zen -, maar hun verhaal zegt iets over de vastbeslotenheid van Phi lips. Vooruitlopend op de deportatie 'naar het Oosten' en de Endlösung, hadden de Duitse autoriteiten beslo ten de joden uit de westelijke pro vincies te concentreren in Amster dam. De eerste tekenen dat ook de joodse ingezetenen van Hilversum naar Amsterdam zouden worden verjaagd, deden zich voor in april van dat jaar, toen de woningen van de joden in die plaats werden geïn ventariseerd. (Een van de eersten die gedwongen werd naar Amsterdam te verhuizen was dr. Eisner, een van de toppers binnen de Philips-intelli gentsia. Eisner kreeg de oproep op 17 april en vertrok daadwerkelijk op 20 april naar Amsterdam.) De directie van de NSF - die in na volging van Eindhoven de joodse werknemers had 'geïsoleerd' in het SCB, het Speciale Constructiebu reau - probeerde bij de Zentralstelle für jüdische Auswanderung in Am sterdam vrijstelling te verkrijgen, maar vergeefs. Voor de NSF-joden, zo bepaalde deze SS-instantie, zou géén uitzondering worden gemaakt. Ook zij moesten naar Amsterdam. Wel zouden ze een reisvergunning krijgen om op en neer naar Hilver sum te pendelen, waar ze in 'geslo ten wagens' en 'onder bewaking van de Werkschutz' op en neer naar de fabriek zouden worden vervoerd. Een doorzichtig zoethoudertje. In Duet Pathétique schrijft Joop Ci troen, een van de joodse NSF-werk- nemers, over de 'evacuatie' naar Amsterdam: „Dat kon alleen bete kenen dat zij geconcentreerd wer den ter voorbereiding van deporta tie. Dat was een verschrikkelijk vooruitzicht, maar niemand wist toen nog hoe afschuwelijk het lot van de gedeporteerden zou zijn." Ook in Eindhoven zag men kenne lijk in dat de Hilversummers een duister lot wachtte als ze eenmaal in Amsterdam - waar het gros van de Nederlandse joden zat - waren ge huisvest. Wélke 'Wehrmachtswich- tige' argumenten er precies zijn ge bruikt, is niet bekend, maar na over leg met 'de Rüstungsinspektion kreeg de Philipsdirectie gedaan dat er voor de NSF-werknemers een uit zondering werd gemaakt. Zij moch ten, op basis van vrijwilligheid, worden overgeplaatst naar Eindho ven. De verhuisvergunningen, die een gel digheid hadden van tien dagen, wer den door de Zentralstelle afgegeven op 11 mei '42. Wellicht schouderop halend - dat handjevol joden zouden ze in een later stadium tóch wel te' pakken krijgen... Sophie Citroen, de echtgenote van Joop Citroen, schreef later dat ze 'door de invloed van Philips, naar Eindhoven in plaats van Amsterdam mochten vertrekken.' Het woord mochten zegt genoeg over de op luchting ontsnapt te zijn aan de Am sterdamse 'rattenval'. Ook dr. Eisnér kreeg toestemming om alsnog vanuit Amsterdam naar Eindhoven te verhuizen. (Hoe veilig was Eindhoven in de len te van 1942? Volgens een van de overlevenden van het latere 'Phi- lipscommando' moeten er nogal wat joodse onderduikers in Eindhoven hebben gezeten; uit de stad zelf, maar ook uit Amsterdam. Eeft ander vertelt; „Je kon je toen nog als jonge onderduiker mét ster nog vrij veilig door Eindhoven bewegen. Er werd zonder meer aangenomen dat je bij Philips werkte.") Het stoutmoedige plan om de hele Sobu-afdeling, inclusief de gezinnen en nog enkele 'gasten', via Spanje naar Zuid-Amenka te laten emigre ren, moet genomen zijn in de tweede helft van 1942. Men wist dat het geld zou gaan kosten, veel geld, maar dat had de directie er klaarblijkelijk voor over. Wie de aanvankelijke initia tiefnemers zijn geweest ligt nog ergens onder het stof van de archieven verbor gen - maar Frits Philips zou later beweren dat hij degene was die in het vijfkoppige directorium de door slag gaf. In de documenten duiken echter al vlug drie namen op. Een ervan is die van H. Maarschalk. De ze gedenkwaardige man - 'een forse, kale vent,' zoals een getuige hem be schreef - was aangesteld als de 'ari sche' bedrijfsleider van het Sobu. Een andere was W.J. van Wersho- ven, hoofd van het Philips' reisbu reau. Men moet zich in het belang van dit plan niet vergissen. Voor de joodse werknemers van Philips was het idee dat ze heelhuids uit Nederland konden ontsnappen een houvast, waaraan ze zich tot aan juni van het jaar daarop met de moed der wan hoop vastklampten. Er was een commissie benoemd die zich bezig hield met de organisatie. De zit plaatsen in de trein waren al inge deeld. Wekelijks waren er enkele kwartiertjes vrijgeroosterd voor de Spaanse les, gegeven door Sara Gos- linski. In de Eindhovense woningen - de joden waren ook hier in daar voor aangewezen huizen 'geconcen treerd' - stonden de koffers klaar. Sophie Citroen; „Intussen was voor de emigratie alles al zo ver geregeld, dat wij treinkaartjes, paspoorten en gereserveerde plaatsen in -de trein hadden. Er heerste al zo'n ondrage lijke spanning in de groep, dat er ge ruzie ontstond over wie met wie in één coupé wilde zitten. Wij zouden dus spoedig weggaan en daar leef den wij naar toe. Dat geloofde bijna iedereen, behalve ik." Of de uiteindelijke mislukking van het plan te wijten was- aan een ge brek aan buitenlandse deviezen, staat niet vast. Maar het lijkt er op. Zo is er een brief van Frans Otten (die samen met Anton Philips en de rest van de Philips-top aan het begin van de oorlog naar Amerika was uit geweken), geschreven op 1 oktober 1942 in New York. De brief was be doeld om, via de diplomatieke kana len in Zwitserland, Frits Philips op de hoogte te stellen dat zijn verzoek om deviezen niet gehonoreerd kon worden. Otten citeert dat verzoek van de in Nederland achtergebleven Frits. Letterlijk luidt het: „Nu heb ik één verzoek n.l. dat Ame rika ten minste de tegenwaarde van twee millioen gulden beschikbaar stelt om Joden van de onderneming (b.v. Goudeket) door het verkrygen van een uitreisvisum uit de bezette gebieden - hetgeen met geld soms nog mogelyk is - het leven te redden. Ik neem niet aan, dat er met goeden wil geen wegen zyn om hiervoor een oplossing te vinden. Ottens antwoord is schrijnend. „Er is hier geen sprake van 'al of niet goeden wil'. Het behoud resp. de redding van menschen zooals Gou deket, ligt ons als mensch en als me dewerkers even na aan het hart als Frits en de zynen. Hierover kan geen enkel verschil van inzicht, gevoel of opvatting bestaan tusschen hen en ons, doch wy leven nu eenmaal on der omstandigheden waar de goede wil niet meer voldoende is om be paalde dingen te bereiken. Dat het onder de gegeven omstandigheden zelfs om het leven van bepaalde menschen en medewerkers kan gaan, beseffen wy diep, doch wy staan hier machteloos voor een 'non possumus'." Vervolgens schrijft hij: „Het gaat dus zeer zeker niet aller eerst over de grootte van het bedrag, dat beschikbaar zou moeten zyn, doch uiteindelyk in wiens zakken het terecht komt, althans het over- groote gedeelte van dat bedrag. Het is geenszins onduidelyk by wie dat zal zyn en daarom zal het duidelijk zyn, dat wy daaraan niet kunnen noch mogen meewerken. Otten wilde kennelijk noch de Ame rikaanse autoriteiten voor het hoofd stoten, noch de Duitsers een forse som Philips-contanten overhandi gen... Er bestaan vermoedens dat er vanuit Eindhoven ook nog pogingen zijn aangewend om bij de Nederlandse regering in Londen de nodige bui tenlandse deviezen (waarvoor de Duitse autoriteiten nog wel eens wilden zwichten) te pakken te krij gen. Hoe schrijnend is ook het 'ant woord' dat op 24 november 1942 via Radio Oranje naar ons land werd ge seind en dat inhield dat 'het voor taan verboden is Nederlandse joden bij de Duitse autoriteiten los tê ko pen met buitenlandse deviezen.' Als er al een antwoord is gekomen van 'Londen', dan was het een on barmhartig 'nee'... En inmiddels sloot de val rond de Nederlandse joden zich steeds meer. In juni 1942 had de leider van de Zentralstelle für Jüdische Auswan derung, de SS'er Aus der Fïinten, aan de Joodse Raad in Amsterdam officieel laten weten dat de Neder landse joden met hun gezinnen in 'werkkampen' in Duitsland te werk gesteld zouden worden. (Volgens Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog van Dr. L. de Jong had Philips - TEKENING MAT RIJNDERS waarschijnlijk in de figuur van Van Wershoven van het reisbureau - contacten met een Duitse zakenman in Amsterdam, ene Harry W. Hama- cher. Deze Hamacher was er al in 1941 in geslaagd om een groep van zo'n vierhonderd Nederlandse joden via- Spanje naar Noord- en Zuid- Amerika te laten ontsnappen. Vol gens De Jong zou deze zelfde Hama cher in 1943 een mislukte poging' hebben gedaan om nog eens drie honderd joden naar Spanje te laten vertrekken 'van wie ruim tweehon derd bij hem aangemeld waren door de Philipsfabrieken (die bereid wa ren, de reis naar Spanje te financie ren).' Een andere bron noemt het Amster dams expeditiebedrijf Brasch-Ro- thenstein, waarmee Van Wershoven contact had gelegd.) Donderdag 1 juli 1943 werd een zwarte dag voor de 'Phi- lipsjoden' en hun gezinnen. „De dag der grafrede," no teerde een kroniekschrijver. Enkele weken hadden ze in de veronderstel ling geleefd dat ze de dans waren ontsprongen. De Duitsers hadden bepaald dat alle Brabantse joden zich vóór 10 april in Vught moesten melden, en enkele weken lang leek het er op dat voor de Sob.u-werkne- mers een uitzondering was gemaakt. Op woensdag 30 juni echter begon nen ze het ergste te vrezen. Die dag had de commandant van het concen tratiekamp in Vught een bezoek ge bracht aan het Sobu. Daags daarna zouden de 'ernstige geruchten dat het emigratieplan dood is' bewaar heid worden. Niet Spanje, maar Vught zou de bestemming worden. De klap kwam hard aan. Uit het boek van Citroen is af te leiden dat de fatale mededeling werd gedaan door bedrijfsleider Maarschalk. So phie Citroen: „Philips kon ons nu geen enkele bescherming meer bie den. Wij moesten allen proberen zo snel mogelijk onder te duiken. On der de Sobu-leden brak paniek uit. Iedereen rende zo hard hij kon naar huis, om de rampzalige tijding aan zijn gezin over te brengen en zo snel mogelijk te vluchten." Dat weekeinde zou een van de merk waardigste worden in de bezettings geschiedenis van Eindhoven. Op vrijdag 2 juli meldden van de ruim negentig werknemers zich nog slechts 61 man bij de Sobu-barak. Op zaterdag 3 juli waren het er nog maar 38, op maandag 5 juli nog maar 8. Deze laatste acht waren stuk voor stuk 'gemengd-gehuwd' en waren omwille vair dat feit uitge zonderd van deportatie naar Vught., In één weekeinde waren bijna twee honderd joden (de meesten hadden gezinnen) ondergedoken in Eindho ven en (verre) omgeving en stond de complete joodse afdeling van Philips zo goed als leeg... Het was, zoals So phie Citroen schreef, 'een geweldige daad van naastenliefde van de vele Philips-collega's die dit mogelijk hadden gemaakt.' De onderduikperiode zou echter maar van korte duur zijn. Het opmerkelijke was dat de Duitsers niet onmiddellijk overgingen tot een groot scheepse razzia. In totaal zouden er slechts zes ondergedoken Philips-joden worden opgepakt, twee echtparen en twee mannen. De Schutzkommandant bij Philips, Oberleutnant Liese ('beslist geen Nazi-type,' aldus een van de joden; volgens een andere bron zou hij aan het eind van de oorlog zelf gevangen zijn gezet, wellicht wegens mede plichtigheid aan de aanslag op Hit- Ier) had kennelijk besloten de zaak anders aan te pakken. Op donderdag 8 juli hield hij een appèl, waarin hij de overgeblevenen nogal kribbig sommeerde te zorgen voor de terug komst van de anderen. De twee da gen daarop herhaalde hij dat bevel, waarbij het opviel dat hij steeds vriendelijker van toon werd. Hij had een 'lokkertje', dat de maand daarop officieel in een 'protocol' zou wor den vastgelegd: de emigratieplannen waren niét van de baan. Weliswaar zouden ook zij worden 'overge plaatst' naar Vught, maar dat was alleen maar 'redelijk' -nu alle joden in het zuiden in Konzentrationsla- ger Hertogenbosch waren geconcen treerd. Het nieuwtje verspreidde zich als een lopend vuurtje langs de onder duikadressen. Het schijnt dat de heer Goudeket, inmiddels een van de twee joodse bedrijfleiders van het Sobu, persoonlijk mensen heeft overreed tevoorschijn te komen. Toen deze man - die tevens voorzit ter was van de Joodse Raad in Eind hoven - later een van de Sonderfalle bleek die niet naar Vught hoefden, richtte zich nogal wat frustratie op hem. In de weken die volgden doken van overal vandaan de onderduikers weer op. Een staatje vermeldt dat er op 2 augustus in totaal weer zestig werknemers in het Sobu-gebouw aanwezig waren. Acht voormalige militairen hadden zich alsnog ge meld als krijgsgevangene (ze zouden allen de oorlog overleven; dat ze die kans kregen is, volgens een van de getuigen, opnieuw een bewijs van het 'fatsoen' van het Duitse opper bevel- in Eindhoven). Vier werkne mers waren 'bona fide' ziek, twee zaten er gevangen en een was er 'ge- ariseerd'. Op dat moment waren er nog maar zeven PKilipsjoden onge oorloofd afwezig... Op 18 augustus verscheen om half twaalf 's morgens een jongeman in het Sobu-gebouw, 'in burger, met Schillerhemd, 't was dien dag zéér warm,' gevolgd door de heer Maar schalk. Deze jongeman kwam van de Sicherheitsdienst in Den Bosch en bleek Hauptsturmführer Samel te heten. De eerste zinsnede in het pro tocol van die gebeurtenis luidde; „Der Emigration geht unverandert durch, wiewohl das Datum der Emi gration noch nicht festgestellt ist. Een cynische leugen, waaraan de Philips-werknemers zich echter op nieuw en gretig zouden vastklam pen. Aan het eind van de maand au gustus 1943 stond het Sobu- gebouw in Eindhoven groten deels leeg. Slechts 18 Son derfalle en 'gemengd-gehuwden' hadden toestemming gekregen in Eindhoven achter te blijven. Verder waren er een aantal joodse wërkne- mers en gezinsleden niet uit de on derduik gekomen. In het concentratiekamp Vught - 'een reservoir, van waaruit de Pool se gaskamers werden gevoed,' aldus Presser in Ondergang - bestond de Sobu-groep uit 32 mannen, 41 vrou wen, 17 kinderen en 2 Schutzhdft- linge. Of dit het juiste aantal is, is niet bekend. Er zijn meer tellingen, met elk iets afwijkende cijfers. De Philips-leiding besloot een on gehoorde poging te wagen hen terug naar Eindhoven te krijgen. LEES VERDER OP PAGINA WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 4 K

de Stem | 1994 | | pagina 47