liow'ers uit iekenfonds 1 Kok: Lubbers misbruikt rol van premier I jetrelF PERFFCT" KORRELTAPIJT Koerdische kinderen protesteren Groot zedenschandaal onthuld in Den Helder Examentijd BINNENLAND A3 Gevolg van plan-Van Otterloo: COMMENTAAR Brinkman en KRO zijn 'in gesprek' KIEZINGEN Nijpels ziet liever Wiegel als premier Werkloosheid stijgt ook door nieuwe wao-wet Patijn 'zeer blij' met benoeming in Amsterdam BINNENLAND KORT ERDAG 23 APRIL 1994 ZATERDAG 23 APRIL 1994 ,d Haag - PvdA-lijsttrek- j en vice-premier Kok eft zich gisteravond kwaad maakt op een 'CDA-propa- „da-praatje' van premier I fabbers na afloop van de ."nisterraad. Lubbers ver- seet coalitiegenoot PvdA, jat die de laatste maanden 1 ibstructie pleegt tegen het ^eringsbeleid. I Volgens Kok moet Lubbers op houden persconferenties te ge- ven namens het kabinet, als hij dergelijke partijpolitiek getinte uitspraken doet. „Lubbers spreekt daar niet meer namens mij. Hij misbruikt zijn rol als minister-president", aldus Kok gisteravond. Lubbers sprak van 'catenaccio- voetbal' van de PvdA: die zou met 'verdedigend spel' momen teel van alles blokkeren. Ander halve week geleden wierp Lub bers de PvdA-fractie ook al voor de voeten dat zij noodzakelijke maatregelen om de werkloosheid te bestrijden voor zich uit zou schuiven. Ditmaal moesten ook de PvdA-ministers het ontgel den. Volgens Lubbers zijn zij er verantwoordelijk voor dat de voor volgend jaar afgesproken bezuinigingen van ruim 1,6 mil jard nog niet exact ingevuld kunnen worden. Lubbers pleitte later op de dag in een interview met de Wereld omroep voor een 'nationale aan pak' om problemen als werk loosheid en criminaliteit te kun nen bestrijden. Lubbers wilde niet treden in de mogelijkheden om een nationaal kabinet (met vertegenwoordigers van zoveel mogelijk politieke partijen) te vormen. „Ik sta niet op een kies lijst en als op het keuzes aan komt voor de periode na 3 mei moet ik een slot op mijn mond houden." CDA-lijsttrekker Brinkman wil de gisteravond niet reageren op de suggestie van Lubbers voor een 'nationale aanpak'. „Ik ga niet filosoferen over een kabinet na 3 mei. Eerst moeten de ver kiezingen achter de rug zijn," aldus Brinkman. Opnieuw dreigde gisteravond een misverstand te ontstaan tus sen Brinkman en Lubbers. Aan vankelijk circuleerde het bericht dat Lubbers voor een 'nationaal kabinet' was. Brinkman was daar niet gelukkig mee. Maar een telefoontje van Brinkmans woordvoerder naar Lubbers le verde diens nadere persoonlijke uitleg op; Lubbers ontkende van een nationaal kabinet gesproken te hebben. ac- llijn, foene Ktaan lijpen jrefe- on- Iheb- lende 1 zijn het ndat Dat ^aak, een [krij- het pun- net 1 tot een :e bij komt Een basisinkomen voor iedereen a een verschuiving van bela'sti op inkomen naar belasting" produkten, is ook zoiets klinkt het niet aantrekkelijk jaarlijks een referendum te ho den over de vraag waar het 1 meenschapsgeld aan uitgegei moet worden, de 'burgerbudi tering'? Maar breng het eens in prakti „Zoiets moet groeien. Uitera bereik je dat allemaal niet v vandaag op morgen. Maar als daar eenmaal zitten kunnen de politiek misschien tot het zicht brengen dat het a,nd( moet." Voorlichter Bert Blase uit Gk kum, ook al zo'n wereldreizij is lijsttrekker, het kamerlid M jet Ockels (zus van Wubbo) zichzelf het PvdA-kamp 1 vocht met onder meer de kwalificatie 'haantjes' voor h mannelijke collega's, staat twee. Verder is de volgorde vi lekeurig. En meeste stemn gelden: wie er daar genoeg v verzamelt, mag het gaan doen het Binnenhof. Bindmiddel Ergernis en frustraties lij vooral het bindmiddel van Nieuwe PartijNee," zegt Dl vidse beslist, „wij willen gewo een andere politieke koers va uit een bredere visie. Durf 0 eens wat, zeggen wij. Expei menteer eens wat, bijvoorbee met hard drugs. Geef ze vrij... Engeland hebben ze er een pro mee genomen. Prostituees kinderen die op straat zwiervf kregen nu de heroïne gewoon de apotheek. En wat zag je? moeders gingen een huiselijk ven leiden en de kinderen ginj gewoon naar school. Zoiets mi je dus gewoon uitproberen." Waarom niet geprobeerd dat te leggen bij de bestaande pi tijen in plaats van deze moei: me poging het Haagse bolwei binnen te dringen? „Nee,' het weer ferm, „ze hebben ti geen oor, en het is daar allema,; partijpolitiek. Ze hebben lak de kiezer, dus dat zou nog vi meer vergeefse moeite zijn." „De Graaff-Nauta, die staats cretaris, wilde minder niern partijen, dus moest de kiesdrenï pel maar omhoog. Dan maak het volk nog meer monddoc Nieuwe kleine partijen zijn een schreeuw van het volk." Cees Davidse geeft toe dat hl nu een wat chaotisch tafere oplevert, al die partijtjes. „Mat uiteindelijk zal het zich strooi lijnen in een beweging. En I wel, de kiezer zal het lot van dl politiek bepalen, en zo hoort hej toch..." dn onze Haagse redactie Voor duizenden bejaarden die nu nog in het aekenfonds zitten, dreigt een gedwongen overstap naar de juurdere particuliere verzekering tegen ziektekosten. Het gaat om mensen met een inkomen boven de 30.500 gulden. Uil is het gevolg van het plan- De invoering van genoemde - - aow-loongrens van 30.500 gul- De Koning: wordt dit plan van de WD uitgevoerd dan 'kunnen we in het bijzonder wat betreft de werkloosheid, gevoeglijk aannemen dat Amerikaanse toestanden ook hier zullen op doemen. Een solidaire maat schappij-ontwikkeling kunnen we dan wel vergeten.' Dat is ook precies waar Kok donderdagvond tegen waar schuwde in zijn debat met Bol- kestein. „Ik pas er eenvoudig weg voor om van de heer Bol- kestein te horen dat aantasting van het stelsel van sociale ze kerheid nodig is omdat we n" zitten met een te hoge werk loosheid. Dat betekent dat j tegen de mensen die toch a noodgedwongen aan de ver keerde kant van de streep staa zegt: u hebt pech gehad, u staa al aan de verkeerde kant van a streep, u krijgt er nog een ex duw hij. Dat is geen sociaa beleid." -v Afgelopen week luisterde mee toen Kok, Van Thijn Pronk in Nijmegen telefonist tientallen kiezers te woo stonden. Onder de bellers wa opvallend veel mensen schrijnende verhalen over n persoonlijke financiële situ of die van hun ouders. Maar nog opvallender was de meesten onder hen 11 weten dat ze hen nog net den redden, maar dat er g cent meer af kan. Dergelijk verhalen lijken aan Bolke niet besteed. Hij maalt nie or een tientje meer of mhjder mensen die elk dubbeltje keer moeten onmkeren. om droomt van Mierlo nog een paarse coalitie? fan Otterloo. Het PvdA-kamer- jj wil naar schatting 162.000 particulier verzekerde bejaarden jet een laag inkomen in het goedkopere zieken- 'onds helpen. De Tweede Kamer leeft dit voorstel al goedge- teurd. Volgende maand oordeelt ie Eerste Kamer erover, 3ie heeft al kritiek geuit, omdat ijk ook duizenden die nu nog in het zitten, naar de par kering moeten. Er worden getallen genoemd varië rend van 50.000 tot 200.000 ij-plussers. Die gaan een hogere nektekostenpremie betalen als te uit het ziekenfonds moeten. Organisaties van ziekenfondsen en particuliere ziektekostenver zekeraars hebben hierover giste ren een brandbrief naar de se naat gestuurd. Volgens het plan-Van Otterloo kunnen bejaarden met een inko men tot 30.500 gulden worden opgenomen in het ziekenfonds. Daarvan profiteren de ouderen die voor hun 65e particulier ver zekerd waren en dat, ondanks hun lage- inkomen, ook na het bereiken van die leeftijd bleven. Het gaat onder meer om voor malige middenstanders den blijkt funest voor de oude ren die een hoger inkomen heb ben, maar toch in het zieken fonds zitten. Volgens Van Otter loo valt over de aantallen nog niets te zeggen. In november worden de aow-inkomens 'ge toetst'. Dan zal blijken hoeveel 'rijke' aow'ers niet meer in het ziekenfonds thuishoren. Hij ver moedt dat het vooral gaat om mensen die voor hun pensione ring nog gauw een 'goedkoop' baantje hebben genomen om in het ziekenfonds te komen. Gelijk De PvdA'er vindt het niet on rechtvaardig om die mensen naar de particuliere verzekering over te hevelen. Alle ouderen moeten volgens hem gelijk be handeld worden. Mochten toch vele tienduizenden getroffen worden, dan kan dat volgens hem worden opgelost door de inkomensgrens voor het zieken fonds te verhogen. Van Otterloo voelt vooralsnog niets voor een voorstel van de drie vakcentrales om de getroffen groep bij voor baat ongemoeid te laten. (ADVERTENTIE) I JE VEEL gaat vervelen, hoe lekker een enkele keer ook mag zijn. I ',le haalt niet opgelucht adem de dagen na Pasen, dat hij geen I (teren meer hoeft te eten of wie verzucht niet na de lange pestmaand december dat hij voorlopig voor een jaar genoeg "eftvan banket en letters, tien weken van vrijwel aanhoudende verkiezingsstrijd maakt -snzelfde vermoeidheid zich meester van Nederland. Lijsttrek- I ®stot en met onverkiesbare kandidaten trekken onvermoeibaar 1 vlek na vlek, houden hun voorspelbare praatjes en geven 'ar verwachting af op hun tegenstrevers. De kiezer bekijkt het at enig schouderophalen. sfeer is als van een lange examenperiode. Alle stof is I fiaal bestudeerd, de strikvragen zijn gerepeteerd en het is nu wachten op het moment van de waarheid. Intussen slaat zenuwen de verwarring toe. Het foute jaartal duikt op bij ^verkeerde gebeurtenis en waar tot gisteren overzichtelijkheid jPHn heersten, dreigt nu chaos. f, de Haagse heren en enkele dame is het niet anders. I .^ter-president Lubbers pleit op dezelfde dag voor een nonaal kabinet, maar waarschuwt tien minuten eerder voor Jfaar van links. De burger die toch al omkomt in het teveel, nu helemaal niet meer wat de morele leider van het CDA voorstaat. I rlple'h°°i hield de eerste minister voor de wereldomroep, de dender voor Nederlanders in den vreemde. Daar speelde hij [„eens zijn oude rol van vader des vaderlands, de boven de Han^n staanc'e, naar harmonie en oplossing strevende staats- onoóh e lar,dgenoten ver weg, denkt de kabinetsaanvoerder ^Betwijfeld, weten nog niet van de onrust in het CDA en zijn Ongeveer 150 in Nederland wonende Koerdische kinderen liepen gisteren in demonstratieve optocht naar het Amsterdamse kantoor van Unesco, de VN-organisatie die onder meer over de rechten van het kind waakt. Daar werd een petitie aangeboden, waarin de kinderen protesteren tegen de gang van zaken tijdens het Nationale Turkse Kinderfeest dat vandaag plaatsvindt. Kinderen uit de hele wereld zijn daarvoor naar Turkije gekomen, waar zij in hun eigen taal liederen zullen zingen en gedichten voordragen. Aan Koerdische kinderen is dat echter verboden in verband met de onrust in Koerdisch oost-Turkije. foto anp BRINKMAN blijft erbij: hij wenst op 1 mei niet in KRO's Brandpunt te worden geïnter viewd door verslaggevers die betrokken waren bij de ge wraakte Reporter-uitzending van 8 april. Het programma kan wat Brinkman betreft doorgaan, maar alleen wanneer Fons de Poel en zijn colega's van de microfoon en de camera afblijven. Op hen heeft de CDA-leider het niet begrepen, sinds zij meldden dat Brink man betrokken is bij het knoeiende bedrijf van zijn oom. De KRO dus in een lastig par ket. „We praten nog met het CDA," zegt de medewerker van de persdienst. Pikt de KRO Brinkmans eis? „We zijn nog in gesprek," herhaalt de meneer van de persdienst. Maar Brink man zei toch al dat-ie niks met De Poel te maken wil hebben? „Jawel, maar we zijn toch in gesprek," zegt de KRO-man hardnekkig. Betekent dat eventueel dat de KRO een andere interviewer zal aanwijzen? „In principe kan dat, ja." Maar dan wijkt de KRO af van gebruikelijk jour- nalistieke spelregels, want een medium zwicht niet voor druk van een politicus, zelfs als die van CDA-huize is. Ook dat bevestigt de KRO-medewerker. Dit weekeinde komt er duide lijkheid, belooft hij. WD-LEIDER Bolkestein heeft een kans voor open doel gemist door niet de liberale coryfee Wiegel te lanceren als mogelij ke premier na de verkiezingen. Voormalig WD-aanvoerder Nijpels verzuchtte dat gisteren voor de VPRO-radio. De huidi ge burgemeester van Breda vindt dat Bolkestein de afgelo pen periode onnodig onduide lijkheid heeft gezaaid rond het kandidaat-premierschap dat de WD in gedachten heeft. Bolkestein heeft de afgelopen weken keer op keer verkondigd dat hijzelf niet in de markt was voor het premierschap indien de VVD op 3 mei als grootste partij uit de bus rolt. Hij gaf er de voorkeur aan om als fractie voorzitter vanuit de Tweede Kamer te blijven opereren. Donderdag stelde hij zich als nog kandidaat. Nijpels: „Dit zwalken schept een onduidelijk beeld voor de kiezer." Bolkestein had er vol gens hem beter aan gedaan Wiegel in de arena te werpen. „Wiegel is een fenomeen, waarvan we er sinds de Tweede Wereldoorlog maar een of twee hebben gehad." Nijpels verwijt Bolkestein te vens een gebrek aan „warmte". De voormalige milieu-minister ervaart het als een politieke misser dat de VVD in een tijd dat de regeringspartijen CDA en PvdA zoveel zetels dreigen te verliezen, er maar pakweg zes weet binnen te halen. Den Haag (anp) - De huidige versnelling in de werkloosheid is waarschijnlijk mede het gevolg van de nieuwe wao-wetgeving. De nieuwe keuringen en herkeu ringen maken het moeilijker, een (volledige) uitkering te krijgen. Voor het deel dat iemand kan werken, krijgt hij of zij een ww- uitkering en komt dus als werk loos te boek te staan. Minister De Vries van Sociale Zaken acht deze ontwikkeling mogelijk, maar wacht op meer cijfers om een definitieve conclusie te kun nen trekken. Hoewel de Sociale Verzekerings raad (SVr) nog geen definitieve analyse heeft van de nieuwe keuringspraktijk, verwacht ook daar een woordvoerder dat een dergelijk effect zal optreden. „De instroom tot de wao wordt moeilijker en er zal een zekere uitstroom naar de ww plaatsvin den." FNV-voorzitter Stekelenburg hoopt dat de SVr en het ministe rie snel kunnen uitzoeken in hoeverre de toename van de werkloosheid wordt veroorzaakt door de massale herkeuring van wao'ers. Momenteel worden de jongeren onder 35 opnieuw ge keurd. Volgens hoofddirecteur Boersma van het GAK raakt van deze (relatief kleine) groep 35 procent de uitkering kwijt. Toch blijft de ongekend hoge stijging van de werkloosheid met 18.000 personen per maand in de eerste plaats het gevolg van voortgaande reorganisaties en magere economische prestaties van ons land. Volgens De Vries is het verschil tussen de recessie van nu en die van de jaren 1979-1983 dat de economische tegenwind nu zonder meer neer slaat in het werkloosheidscijfer en niet meer in de wao, waarin destijds veel overtollige werkne mers werden 'geloosd'. Schelto Patijn foto anp Den Haag (anp) - Schelto Patijn (PvdA) wordt de nieuwe burge meester van Amsterdam. Dat heeft minister-president Lub bers gisteren meegedeeld. De huidige commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland is 'onge lofelijk blij' met zijn benoeming. De PvdA'er volgt Ed van Thijn op, die in januari de plaats in nam van de overleden minister Dales van Binnenlandse Zaken. Op 1 juni gaat hij aan de slag. „Amsterdam is een stad met een geweldige uitstraling. Ik weet wat voor een verantwoordelijk heid ik op me neem," aldus Pa tijn. In het provinciehuis in Den Haag wordt het vertrek van Pa tijn betreurd. In Amsterdam werd Patijn gisteren meteen har telijk welkom geheten. Gezien zijn bestuurlijke capaciteiten, contacten en karakter verwacht de hoofdstad veel van de nieuwe burgemeester. I Ziin nooc'zakelijk geworden nieuwe rol. KJf"aa^s.chuwing voor het rode gevaar herhaalde Lubbers in Psrs c se PersPfaatje van de premier voor de binnenlandse I centr. or.[n®e' sprak hij als leider van een coalitiekabinet van ËosHa L-e s'9natuur, feitelijk als CDA-partijman. En in die 'oor o is het natuurlijk niet vreemd dat hij waarschuwt a atem °P Kok. Anders zou Lubbers inmiddels wel het I "Partijboekje opgehaald hebben. I v°or h t rn00r en z'in PvdA vermindert immers de kansen bictisH- j om de Premier te mogen leveren en dat is een fristen-democratie in Nederland toch graag voor 'etleliiF §ereserveerd houdt. Vandaar ook het oude, en intussen de tijd ingehaalde idee, om Brinkman niet alleen als Veel hi;„ 'anceren, maar meteen ook als nieuwe premier. s*ampn °n ®rs en zeer verheffend is het allemaal niet. Was het l mmiddels maar over, was het maar 3 mei 's avonds. Alkmaar (anp) - Het open baar ministerie in Alkmaar verdenkt acht inwoners van Den Helder en een persoon uit Alkmaar van het op grote schaal plegen van seksuele misdaden. De negen zouden daartoe een 'bende' hebben gevormd. De zaak is van zo'n omvang dat al vergelijkingen worden getrok ken met de geruchtmakende Eper incestzaak. Slachtoffer is volgens de Alkmaarse officier van justitie Gelissen een inmid dels 12-jarig meisje uit Den Hel der. Het meisje is jarenlang met in stemming van haar vader ernstig seksueel misbruikt door bij de bende betrokken verdachten, al dus de officier. De zaak kwam aan het rollen na aangifte door de moeder van het meisje in januari 1994. De rechter-commissarls in Alk maar heeft alle negen verdach ten in bewaring gesteld. Van zes van hen heeft de raadkamer van de Alkmaarse rechtbank inmid dels de gevangenhouding voor ten minste dertig dagen bevolen. Onder hen zijn de vader, de stiefmoeder en een neef van het meisje. De politie zoekt naar nog meer betrokkenen. Familieleden van het slachtof fertje hebben bevestigd dat een groep volwassenen uit Den Hel der het kind 'gemeenschappelijk gebruikten'. Volgens hen is het meisje tussen haar vierde en achtste jaar 'op alle denkbare manieren' seksueel mishandeld. Het kind zou zijn bedreigd en door de vader en de stiefmoeder met hun ouderlijk overwicht geïntimideerd. Zij is psychisch zo ernstig beschadigd, dat zij nauwelijks kan worden gehoord. Met goedvinden of op initiatief van de vader, aldus de familie, zou een nog onbekend aantal mannen, voornamelijk uit zijn kennissenkring, ontucht en sek suele activiteiten met het kind hebben bedreven. De stiefmoe der zou het kind niet zelf hebben misbruikt maar de activiteiten wel hebben gedoogd. Volgens justitie wordt een aantal arrestanten eveneens verdacht van bedreiging van getuigen. De maatschappelijk werkster die het meisje begeleidde, heeft on der druk van deze bedreigingen haar taak moeten overdragen aan een mannelijke collega. De officier van justitie neemt afstand van beweringen van de advocaat J. de Goeij dat het kind ook slachtoffer is geworden van ritueel misbruik. De persofficier zegt te betreuren dat de advo caat en 'niet vaststaande infor matie' naar buiten heeft ge bracht. Donderdag nog kwam de werkgroep Ritueel Misbruik met de conclusie dat er geen conrete aanwijzingen zijn voor ritueel misbruik van kinderen in Neder land, MS Eigenlijk is het grof dat in verkiezingstijd alle aan dacht uitgaat naar de grote partijen. Maar ja, de media in dit land hebben nog minder lef dan de gevestigde politieke orde, dus volgen ze braaf de 'grote' jongens en apen ze elkaar na. Bang als ze zijn dat de andere krant wel de nieuwste keutel van Kok brengt of dat de actualiteitenrubriek op net 2 wel aandacht geeft aan de volgende oprisping van Bolkestein, kiezen ze voor makkelijkste weg. Zodoende wordt de kiezer eigenlijk alleen maar geïnformeerd over wat hij allang weet. Hij verneemt echter weinig of niets over de denkbeelden die de nieuwkomers er op na houden. De media zouden de politiek, maar ook zichzelf een enorme dienst bewijzen als ze volgende week nu eens niet CDA, PvdA, VVD en D66 tot vervelens toe door de kolommen en door de ether laten paraderen. In plaats daarvan zouden ze louter moeten berichten over de Natuurwet Partij, de NCPN, PSP, de Liberta- tische Partij, de Boerenpartij en al die andere klein tjes. Pal voor de verkiezingen een week lang alleen maar aandacht voor die kleintjes zou dramatische gevolgen hebben voor de grote partijen. Het politieke scala zou totaal anders worden. Maar de media hebben dat lef niet. Ze doen niet eens wat ze aan hun stand en soms zelfs door hun statuten verplicht zijn: het publiek informeren over alle rele vante stromingen in de maatschappij. Ze maken voor 3 mei al een keuze en misschien is dat wel een vorm van collectieve stembusfraude. MERIJN Van Houwelingen wordt burgemeester Den Haag - Het CDA-kamerlid J. van Houwelingen (56) wordt per 1 juni de nieuwe burgemeester van de gemeente Haarlem mermeer. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. In Haarlem mermeer is instemmend gereageeerd op de komst van Van Houwelingen. Van Houwelingen kwam in 1973 voor het eerst in de Tweede Kamer voor de ARP. Als lid van de CD A-fractie behoorde hij tijdens het kabinet Van Agt tot de zogeheten dissidenten. Van Houwelingen was van 1981 tot 1989 staatsse cretaris van defensie. Cel voor betogers tegen ultra-rechts Zwolle - Twee betogers die vorige week tijdens de installatie van de Zwolse gemeenteraad openlijk geweld hebben gepleegd en/of de wapenwet hebben overtreden, zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk zes en drie weken. Een derde actievoerder kreeg van de Zwolse politierechter twintig dagen gevangenisstraf waarvan tien voorwaardelijk. De demonstranten betoogden tegen installatie van een lid van CP'86. In verband met aangekondigde acties waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen in en rondom het Zwolse ge rechtsgebouw. Ruim 50 sympathisanten verweten de politie daar, racisten en fascisten in bescherming te nemen. Jongetje verdrinkt in zwemparadijs Rotterdam - Een 6-jarig jongetje uit Rotterdam is donderdaga vond verdronken in het golfslagbad van het Rotterdamse zwemparadijs Tropicana. Het slachtoffertje vierde samen met zijn vader, moeder en anderen de verjaardag van zijn zusje. Hij had geen zwemdiploma. Toezichthouders troffen de jongen aan op de bodem van het golfslagbad. Hij bleek aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt. De jongen werd gereanimeerd en met spoed naar het Sophia Kinderziekenhuis gebracht. De hulp mocht, met mppr hatpn 'Bastiaans experimenteerde niet' Den Haag - De advocaat van prof. dr. J. Bastiaans, mr. M. Moszkowicz, heeft gisteren ontkend dat zijn cliënt 'in de strikte zin des woords' experimenteerde met het afkickmiddel ibogaine. Een aan drugs verslaafde Duitse vrouw die door Bastiaans met het middel werd behandeld, is deze zomer overleden, zo werd van de week bekend. De Duitse vrouw had volgens de advocaat uitdrukkelijk toestemming gegeven voor de behandeling en ze werd goed begeleid, maar heft waarschijnlijk ongezien drugs ingenomen die haar samen met het afkickmiddel fataal werden. De inspectie voor de volksgezondheid heeft een klacht tegen Bastiaans ingediend bij het medisch tuchtcollege. Onderzoek tegen Riem mag verder Maastricht - Justitie mag verder gaan met het onderzoek tegen de van corruptie verdachte en geschorste burgemeester H. Riem van Brunssum. De raadkamer van de Maastrichtse rechtbank liet gisteren weten het onderzoek tegen de Limburgse oud-gede puteerde voortvarend, zorgvuldig en niet onnodig kwetsend te vinden. Riem en zijn raadsman hadden de rechtbank verzocht het onderzoek stop te zetten omdat het te lang zou duren en te kwetsend zou zijn. Vorming gemengd legerkorps rond Den Haag - Minister Ter Beek van defensie en zijn Duitse collega Rühe hebben gisteren in Den Haag de vorming van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps officieel bekrachtigd. Het korps, dat zo'n 50.000 militairen zal tellen en begin 1995 operationeel wordt, krijgt zijn hoofdkwartier in Munster. De Nederlandse generaal Reitsma zal als eerste het bevel voeren over het Duits-Nederlandse samenwerkingsverband. Hij wordt over drie jaar afgelost door een Duitser. Nederland en Duitsland leveren beide een divisie aan het korps. De militaire samenwer king krijgt vooral vorm bij het gezamenlijke opzetten van trainingen, oefeningen en bevoorrading. Man doodgeschoten in Rotterdams café Rotterdam - In een café aan het Middellandplein in Rotterdam is gisteren een 43-jarige man in koelen bloede doodgeschoten. Het slachtoffer, een inwoner van Rotterdam, zat op de eerste verdieping van de horecagelegenheid toen de dader de zaak binnenkwam, naar boven liep en hem met enkele schoten vermoordde. De schutter vluchtte in een personenauto en is spoorloos. (ADVERTENTIE) hure over siergrindvloerbedekking uit Kaatsheuvel,

de Stem | 1994 | | pagina 3