Huizenmarkt U II J IfJ 88 as mm Huizenmarkt komt aarzelend tot rust 1LLEN \RMEE EN. k hou het voorlopig p een huurwoning' Waarom de ene toplokatie wel en de andere niet verkoopt 8 ss rif® 1FL00R mwmm mmmm mmmm. I optimaal [ijk hypo- ptheekin- [st ideale gratis. EKER De Hypotheken 00. E4 «■spits Pierre van Hooijdonk: ten, essen, gre- 'essante prijzen IJ I eenvoudig te leggen Zilveren schoen Onkruid Toplokatie ilfl Bi BR' 1 Dringen Eerst kopers Na twee turbulente jaren lijkt prijsstijging terug te vallen Aanbod gering Rente Prijsontwikkeling bestaande woningen Huren 894 X 60 3 -rSTEM ZATERDAG 23 APRIL 1994 13974 fcLIJTGARANTIE yplaatsen wij het bekende Witatief hoogwaardige fKETT-PARKET oarket, kant-en-klaar) in hrende uitvoeringen. onze verslaggever nes Hendriks sde afgelopen winterstop is speler Pierre van Hooijdonk rmoeders vleugels vandaan en jlhij zelfstandig in Breda, de iseBeemden.De 24-jarige top- geboren en getogen in Wel- jgemeente Steenbergen), be- :om praktische redenen te ver ss. „Steenbergen ligt niet zo itrvan Breda, maar er gaat een hoop tijd in zitten om elke ip en neer te rijden. En stel dat fesèerd bent en twee maal iag behandeld moet worden in iDan rijd je tussendoor niet imaar blijft een beetje rond je. Nu kan ik gewoon naar ssn mijn tijd nuttiger beste- jgdige fans Hooijdonk woont in een keurig ssuis met drie slaapkamers isen grote zolder. Hoewel al- Saand vindt hi'j het prettig om ■ate te hebben. „Een kast van mis hoeft nou ook weer niet, set moet wel groot genoeg Inde ligging was voor mij be- fik. Lekker dicht bij NAC, ïtochin een rustige buurt. Hier ibijna alleen maar jonge ge- s. Ja, dat betekent wel aan de «leband kinderen aan de deur. rfoto's, handtekeningen, voor raws in de schoolkrant. Er is groepje van vier mannekes, die bieder'al zeker 20 foto's van laatst stonden ze weer voor de tloen ik open deed, lachten ze ernaar wat. 'Zeg het maar' tgik. 'Hoe is 't', zei toen een van ■üwamen ze alleen maar om 'beetje te kletsen. Ach, dat is hooi. Toen ik klein was, verza- ttook foto's en handtekenin- :®ivoetballers. Ik moet blij riet die belangstelling, niet ai die de buikschuiver op het «veld introduceerde, als jgde-uiting na een doelpunt, taBreda gekozen voor een honing. „Als je wat ouder bent "gezin hebt, dan is het ge- ■lijker om een huis te kopen, "p is mijn toekomst toch wat dus houd ik het voor laaar op deze huurwoning," See hij aangeeft dat een trans fer naar het buitenland wat hem betreft nog altijd tot de mogelijkhe den behoort, ook al probeert NAC hem momenteel met een verbeterde aanbieding langer aan Breda te bin den. Het interieur in huize Van Hooij donk is dat van een voetballer anno 1994. Niet zoals bij vroegere gene raties zwaar eiken meubelen en ko peren kroonluchters, maar lichte, modieuze tinten, veel planten, veel ruimte, een imposante cd-toren en enkêle voetbaltrofeeën. De Zilveren Schoen van De Stem, die Van Hooijdonk ontving toen hij in het seizoen 1988-1989 als Steenbergen speler topscorer was in het West brabantse amateurvoetbal, heeft een prominent plaatsje gekregen en staat op de televisie-kast. Aan de muur hangen ingelijste fo to's van de promotiewedstrijd van vorig jaar, FC Den Bosch-NAC (0-3, twee maal Van Hooijdonk), en op de slaapkamer een ingelijst Oranje shirt met rugnummer 10, als bewijs van zijn optreden in het Olympisch elftal dat de eindronde in 1992 net niet haalde. Dat het er allemaal op vallend kraakhelder uitziet, ligt niet aan 'huisman' Pierre van Hooijdonk zelf. „Mijn moeder komt regelmatig uit Steenbergen naar Breda om te poetsen," bekent hij met een brede glimlach. „Ik kan zelf niets, mede daarom heb ik ook voor een betrekkelijk nieuw huis gekozen. Daar hoefde weinig aan gedaan te worden." Voor- en achtertuin zijn tot nu toe ook nog nauwelijks beroerd. Toch ziet het er met name aan de achter kant een stuk beter uit dan toen hij erin trok. „De vorige eigenaar had er nooit iets aan gedaan en het on kruid maar laten groeien. Toen ik het huis overnam, kwam dat nog ruim boven mij uit," aldus de 1.93 meter lange spits. „Je kwam er ge woon niet doorheen, zo dichtbe groeid was het. Daarom heb ik de huiseigenaar het maar weg laten halen. Toen ik vervolgens 's avonds, thuis kwam, ontdekte ik dat ik daar ook nog een schuurtje heb staan. Echt, dat was me nog helemaal niet opgevallen!" STR. 21-23, iENT 5-51337/51237 -54055 Uitzicht als een ansicht Van onze verslaggever Jan van de Ven Wonen aan hèt water met een oogstrelend uitzicht. Volgens makelaars zijn kopers of huur ders 'daar gek op.' Vooral het uitzicht doet het 'm. Zodra de ruimte vanuit de luie stoel on eindig ver lijkt te reiken, is geen prijs te hoog. Overigens niet alleen aan het water. Ook een vergezicht met berken op de achtergrond en pikkende vogeltjes op de voorgrond doet het goed. Zo lang het maar vredig lijkt en op een schilderijtje, een ansicht of een kerstkaart. Geheel in lijn van deze woonwensen bepalen eigenaars de verkoopwaar de van uitzicht en hun woning die best wat luxe mag uitstralen om er echt 'kaantjes uit te braden.' Wie al dus het onderste uit de kan wil, kan tegen een teleurstelling aanlopen. De ongrijpbare markt bepaalt zelf wel waar zij waarde aan hecht. Neem twee voorbeelden aan het wa ter: Bergse Plaat en de haven van Willemstad. Woningen aan de Berg se Plaat liggen aan een surfplas. Met een beetje geluk krijgt de bewoner ook zicht op verder gelegen water, de Oosterschelde. Wonen aan de ha ven van Willemstad biedt wat meer: monumentale panden, bedrijvigheid van watersporters, zicht op het Hol- lansch Diep. De Bergse Plaat is een toplokatie. Alles nieuw: huur-,en koophuizen met een tuintje, appartementen té huur of te koop. Mevrouw C. Smits weet nu al, dat zij met haar man in een appartement gaat wónen. „Een penthouse met voor en achter ter rassen." Die vergoeden het gemis aan een tuin. Een penthouse is'een bovenste woning van een apparte mentengebouw. Recht uit het Engels vertaald: een afdak. Een woning on der het dak. De familie Smits gaat voor haar afdakje, met grote woon kamer, grote slaapkamer, keuken met bijkeuken, hal, kleine slaapka mer, badkamer met ligbad en dou che, een huur van 1450 gulden per maand betalen. Aan servicekosten komt er 90 gulden in de maand bij. Volledigheidshalve, de familie krijgt onder het gebouw plaats voor de au to en een kleine berging. Een piep kleine berging. Na de bouwvakva kantie wordt de woning van het Wtm.WmW Jf Uitzicht op surfers aan de Bergse Plaat. echtpaar opgeleverd. Eigenlijk had mevrouw liever gekocht, maar dat ging niet. Mevrouw Smits beschouwt de Berg-1 se Plaat als een toplokatie. Het is dringen om daar een eigen plekje te krijgen. „Heel apart. We kijken uit over de Boulevard en de surfplas. Als de wijk wat met groen is aange kleed, de bomen gegroeid, krijgen we een heel fraai uitzicht". Ze stelt zich er veel van voor. Het echtpaar wil zichzelf en de wijk een kans geven om er het beste van te maken. Valt het nieuwe wonen te gen, dan zoeken de twee iets anders. „In eerste instantie wilden we iets aan het Bolwerk in de binnenstad kopen. Een appartement, ja." De binnenstad van Bergen op Zoom heeft toch wel wat. Vinden er meerj want voor wonen aan het Bolwerk zijn hoopjes gegadigden. Hoe anders toont de markt belang stelling voor het historische hart van Willemstad. Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop: „Er ligt een plan om het graanpakhuis aan de Benedenkade te slopen en in de vorm van een pak huis vijf appartementen te bouwen. 17 mei 1993 werd de vergunning verleend. Nadien gebeurde er niets. We dringen niet aan op snelle bouw." De gemeente wacht af. Willemstad heeft ervaring met een goede lokatie. Nieuwkoop: „Jaren geleden wilde iemand drie apparte menten verkopen. Het duurde jaren om ze bewoond te krijgen. Er man keerde niets aan de woningen: in een historisch pand, uitzicht op haven en Hollandsch Diep." Waarom ze zo lang leegstonden? Nieuwkoop moet ernaar gissen. „De bomen groeiden nog tot in de hemel." Torenhoge prijzen werden er gevraagd. Pas na dat de koopprijzen flink waren ge daald, kwamen liefhebbers opdui ken. Iets soortgelijks speelt zich weer af. Makelaar Meeüs in Willemstad: „De appartementen worden pas ge bouwd als er ten minste enkele ko pers zijn." De vraagprijzen .zijn: 740.000 gulden voor het penthouse, 460.000 gulden voor de twee onder ste en 485.000 gulden voor de twee middelste lagen. Volgens de makelaar is de mate van uitzicht niet prijsbepalend. „Vanaf FOTO DE STEM BEN STEFFEN de onderste woonlaag heeft men een uitzicht over het Hollandsch Diep." De onderste woonlaag begint op de eerste verdieping, zodat net over de kruin van het bastion aan de over zijde van het water wordt gekeken. Nieuwkoop verbaast zich niet over spel van vraag en aanbod. Aan de lo katie kan het niet liggen. „Er ligt een plan voor aangepaste bouw in beschermd stadsgezicht, ontworpen door een architect. Het gebouw komt naast de molen aan de haven." Toch heeft hij het lange traject zien aankomen. „De lokatie ging in de loop van de tijd regelmatig over in handen van andere eigenaren." Meer dan een plan verdween in de onderste bu reaula. En nog steeds lopen kopers niet warm voor Willemstad. De markt heeft andere wensen. Van onze verslaggever Willem Reijn Het lijkt erop dat de huizen markt na twee turbulente jaren, waarin de prijzen met bijna twintig procent stegen, tot rust komt. De meeste betrokkenen als make laars en de Vereniging Eigen Huis verwachten dat de prijsstijgingen zullen terugvallen tot het niveau van de inflatie. Een hevige terugval als na de hausse van 1978/1979 achten zij onwaarschijnlijk, omdat de marktsituatie onvergelijkbaar is. Maar zij houden een flinke slag om de arm: „Een sterke wijziging in de rentestand valt bijvoorbeeld niet te voorspellen." In Nederland werd in 1993 gemid deld ƒ212.400 voor een huis be taald, negen procent meer dan in 1992. De afdeling West-Brabant van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) meldt een prijsstij ging van 9,5 procent. De gemiddelde prijs in West-Brabant komt daar mee op f 222.200. Binnen het gebied is er enige diffe rentiatie. „Vergeleken met Breda is het prijsniveau in de rest van West- Brabant nog wel een stukje lager," zegt directeur M. Mol van Meeüs Woningmakelaardij, die met een aantal kantoren door heel het gebied is gevestigd. „Breda is tien tot twin tig procent duurder dan de andere plaatsen." 'In West-Brabant is een huis naar verhouding ook snel verkocht. De tijd dat een huis te koop staat, nam met negen dagen af tot 57 dagen. Dat is nog een stukje korter dan in de rest van Nederland met 68 dagen. Voor de meeste kopers is dit beeld nog te positief. Want het gemiddelde is opgebouwd uit gegevens van de hele markt. Het grote knelpunt zit echter in de klasse tot ongeveer tweeënhalve ton. De NVM heeft daarvan alleen lande lijke cijfers beschikbaar. In deze klasse was de gemiddelde prijsstij ging elf tot dertien procent. In de klasse tweeënhalve tot drieënhalve ton bedroeg de prijsstijging acht procent. Vanaf vier ton, zo meldt de NVM, gingen de prijzen met ruim drie procent omhoog. Die prijsstij ging dekt dus nog ruim de inflatie. Het harmonica-effect, noemt men dat in de branche: de prijzen onder in de markt stijgen sneller dan bo venin, waardoor de waarden dichter bij elkaar komen te liggen. De druk op de huizenmarkt in de klasse tot 250.000,- blijkt ook uit de tijd dat een huis te koop staat. Geldt een gemiddelde van 68 dagen, wie een huis tot globaal twee ton te koop aanbiedt, is daar binnen 45 da gen van af. Bij de dure woningeh is de tijd zelfs opgelopen van 129 tot 132 dagen. In het populaire Breda zijn de tijden korter, zegt makelaar Mol van de Meeüs Groep. „Wie een reële prijs vraagt, is zijn woning binnen enkele weken kwijt." Want hoewel het aantal transacties van NVM-makelaars in West-Bra bant in 1993 met 17 procent is geste gen ten opzichte van 1992 (landelijk 12,5 procent), is het aanbod nog steeds zeer gering. „Mensen moeten meer doorstromen," meent Mol. „Ze gaan liever voor een ton verbouwen dan verhuizen. Terwijl er toch heel aantrekkelijke nieuwbouwwonin gen worden opgeleverd. Denk maar aan de projecten Heksenwiel en As- terd." De huizen die daar worden gebouwd komen in de categorie van twee tot dik drie ton. Als meer Bredanaars hun huidige, goedkope woning zou den verwisselen voor een van deze huizen, zou dat de doorstroming ten goede komen, zegt Mol. Daarmee zou aan de onderkant van de markt huizen beschikbaar komen voor starters, die dan met minder hoge schulden hoeven te beginnen. De grote prijsstijgingen lijken er voorlopig echter uit te zijn. Make laars herkennen de eerste tekenen dat er een einde is aan de hausse: ko pers beginnen het te gek te vinden. „Maar," houdt Mol een slag om de arm, „niets is zo onvoorspelbaar als de onroerend-goedmarkt." En anders wel de kapitaalmarkt met de rentes die daar tot stand komen. Voor de prijsstijgingen waren drie redenen aan te geven: rente, twee verdieners en huurstijgingen. Er zijn verschillende redenen om aan te ne men dat de grote prijsstijgingen voorlopig tot het verleden te horen. De dalende rente maakte dat de prijzen van huizen konden stijgen, zonder dat de woonlasten navenant meegroeiden. Aan de rentedalingen is een eind gekomen. De laatste maanden is de rente zelfs weer wat gestegen. Vorige week kwam daar weer een verlaging achteraan. Des kundigen omschrijven de stijging als een 'hobbeltje', maar een structureel lagere rente lijkt niet tot de moge lijkheden behoren. „De meest gevraagde hypotheekren te ligt nu iets boven de zeven pro eent," zegt Mol. „Een rentestand van zeven tot acht procent is heel re delijk. Dat kan de markt aan." Een forse rentestijging is evenmin waarschijnlijk. De aantrekkende economie in de Verenigde Staten heeft weliswaar al enige invloed op de kapitaalmarkt gehad, maar daar staat tegenover dat de inflatie in Ne derland zeer beheerst is. De reële rente (rente min inflatie)'is dus nog op een heel behoorlijk niveau. Een fors economisch herstel, vergelijk baar met de kleine zeven procent die de VS eind vorig jaar doormaakte, zou roet in het eten kunnen gooien. Sterke economische groei gaat vaak gepaard met een aanwakkerende in flatie. Maar herstel wordt voor het 1991 1992 131,900 184.200 198.800 187.300 171.100 153.500 138.100 142.100 139.600 140.100 147.000 154.000 161.000 171.600 174.500 180.400 194.800 212.400 eerst pas in 1995 verwacht en dan nog zeer op een vrij laag niveau. De tweede belangrijke reden lag in het volledig verrekenen van een tweede inkomen bij het bepalen van de te verlenen hypotheeksom. Tot voor kort telde het tweede inkomen in een huishouden slechts voor een beperkte periode mee. Gewoonlijk mocht het inkomen van de partner vijf jaar worden meegeteld en ge bruikt voor extra aflossingen. Omdat vrouwen langer blijven wer ken, zijn banken bereid om dat in komen volledig te blijven meetellen. Dat heeft een opwaarts effect op de leencapaciteit en daarmee ook op de huizenprijzen gehad. Hoewel make laars het vaak nog niet verstandig vinden als jonge huishoudens hun woonlasten op lange termijn op die inkomens baseren. Bij een verande ring in het gezin, gewoonlijk als er kinderen komen, legt die hypotheek een zware last op de kopers. In de markt ziet men het effect van het tweede inkomen als uitgewerkt. Dat wil zeggen: de huizen zijn een malig op een structureel hoger ni veau komen te liggen. Die groeistoot is inmiddels in hogere prijzen ver werkt, waarna de prijsontwikkeling haar normale'verloop kan hervatten. De derde hoofdoorzaak van de prijs stijging ligt in de huurontwikkeling. Begin vorig jaar voorzag de staats secretaris van volkshuisvesting Heerma een langdurige huurstijging van gemiddeld 5,5 procent per jaar. Die stijging zou het voor huurders sneller aantrekkelijk maken om huis te kopen. Zelfs als het kopen van een huis op korte termijn duurder zou uitvallen dan het huren van een wo ning, zou die vergelijking door de sterke huurstijging binnen afzien bare tijd anders uit komen te vallen. De huren zullen blijven stijgen. Maar staatssecretaris Heerma en de woningbouwcorporaties kwamen vorig jaar een herschikking van de schulden overeen, waardoor de huurstijgingen beperkter zouden moeten kunnen blijven. Het exacte effect van die overeen komst moet zich in praktijk uitwij zen. VERVOLG OP VOLGENDE PAGINA

de Stem | 1994 | | pagina 39