EIKANT iuTev Huizenmarkt 'Je elimineert een aantal zorgen' Safe wonen-idee slaat aan 'Alleen de biljartzaal moet er nu nog aan' Residentie De Bussel in Oosterhout loop je niet zomaar binnen Ier accent Groeiende belangstelling voor nieuwe woonvormen voor ouderen pESTEM nix van beide, e is: u kunt op 3ment switchen en beleoaings- ormen; en ieder "toment extra remie inleogen. Wilt u ook :o'n hypotheek? Meem dan recht op met onze ur. Rabobank G3 E3 Handicap Hotelkeuken Dick Jaspers heeft zijn stek gevonden in 't Heike: Andere behoeften Derde woonvorm Geen hypotheek Nadeel Groei 140-13293 1L1994 CO O CC ZATERDAG 23 APRIL 1994 Juspers: „Alles was perfect, we moesten voor de verhuis alleen 'f!| stofzuigen en toen konden we erin.e0t0 de stem 7 ben steffen Van onze verslaggever Jan van Zuilen Residentie De Bussel in Ooster hout loop je niet zo maar bin nen. De toegangsdeur tot het appartementencomplex zit op slot. Die kan alleen van binnen uit worden geopend en dat ge beurt pas als degene die je wilt bezoeken en bij wie je je eerst via de intercom moet melden, de deur een elektrisch seintje geeft zich te openen. Tenminste, als je welkom bent. Op zich is dat niet echt bijzonder. Veel flats hebben tegenwoordig zo'n veiligheidsklep. De Bussel kent ech ter nog een tweede drempel. Dat is dat je om binnen te komen altijd de receptie van het Golden Tulip Hotel passeert die tevens als een soort huismeester voor de service-appar tementen fungeert. Mevrouw J. A. de Boer-Plaatsman vindt het best een geruststellende gedachte dat ongewenste bezoekers een paar drempels moeten overwin nen om binnen te komen. In haar vorige woning, een vrijstaande huis in een villawijk in Oosterhout-Zuid, voelde ze zich wat dat betreft aan merkelijk minder op haar gemak. „Het feit alleen al dat de verzeke ring ons verplichtte een uitgebreide alarminstallatie aan te leggen, be zorgde me kippevel. Dat heb ik hier dus niet. Ofschoon ik me heus wel realiseer dat mensen die echt kwaad willen, toch wel binnen ko- 'Safe wonen' was niet de voor naamste reden voor het echtpaar De Boer om acht jaar geleden naar de Bussel-residentie te verhuizen, ver telt mevrouw De Boer. „Mijn man lijdt aan de ziekte van Parkinson. Met zo'n handicap is een huis als wij hadden, een blok aan het been. Dan ben je veel beter af met servi ce-flat. Hier hoef je maar aan een koord te trekken en er komt iemand om te helpen. Je elimineert als het ware een aantal zorgen." In het begin heeft ze wel flink moeten wennen. „Wat ik vooral miste was de ruimte. Ik heb hier echt weieens tegen de muren staan duwen of ik ze niet een metertje achteruit kon krijgen." Ze schrok ook van de hoge gemid delde leeftijd van haar medebewo ners, 73 jaar. „Dat kwam ook, om dat ik zelf nog relatief jong ben. Het idee om de rest van mijn leven tussen oude en stokoude mensen te moeten slijten, vond ik wat beklem mend. Maar mensen van die genera tie hebben ook hun charme. Het zijn bijna zonder uitzondering lieve, voorkomende en uiterst galante mensen. Altijd behulpzaam en be zorgd, naar mijn smaak ook wel een beetje te bezorgd. Als mijn man eens een keer een paar dagen ach tereen de hond niet zelf uitlaat, vragen ze mij al of hij ziek is. Ook dat vind ik soms beklemmend. Het idee dat je hier niets kunt doen of je medebewoners weten het." Voor het overige telt mevrouw De Boer alleen maar zegeningen van het wonen in de Bussel. „Door de combinatie met het Golden Tulip Hotel hebben wij als bewoners de zelfde faciliteiten als de hotelgas ten. Als ik geen zin heb om zelf te koken, laat ik iets komen uit de keuken van het hotel. Niets ten nadele van de keukens van andere service-flats of van een instelling als 'tafeltje-dek-je', maar je kunt niet verwachten dat die dezelfde kwaliteit garanderen als een hotel keuken. Verder is het natuurlijk ideaal dat we onder één dak zitten met de bibliotheek en de schouw burg. Ik kan bij wijze van spreken op mijn pantoffels naar een theater voorstelling." Bovendien snijdt door de combina tie van service-flat en hotel het mes aan twee kanten, stelt mevrouw De Boer. „Het hotel kan de kosten van faciliteiten als de keuken en de schoonmaakdienst uitsmeren over meer mensen en meer kamers. Dat drukt de kosten voor het hotel en dat drukt voor ons als bewoners de service-kosten." Niettemin voele men op zijn of haar klompen aan dat het wonen in een appartement in de Bussel niet voor iedereen is weggelegd. Alleen al de maandelijkse servicekosten belopen een bedrag dat iemand met een meer modaal inkomen maar amper kan opbrengen aan maandhuur of aan rente en aflossing op een hypo theek. Ook in dat opzicht selecteren de bewoners van de Bussel zich zelf. bank in dit interieur heeft bekleding met kelim dessin. Lorden geleverd in de hout- j keuze en de hoogwaardige u perfect zitcomfort. Ir en fauteuil zijn leverbaar tl gewenste stof. J. grenen spekkast is voorzien loster. ruime laden en leg- hk 19~5.-. Bijzet-hocker 590,-. fe(),-. Spekkast 1990.-. Mevrouw De Boer-Plaatsman: „Ik kan bij wijze van spreken op mijn pantoffels naar een theatervoorstelling.foto de stem ben steffen Bij enkele door de aannemer ge bouwde serviceflats werkte Woon- borgh samen met een initiatiefgroep van toekomstige bewoners. Voor de bewoners verrichtte Van Eijkelen- burg een marktonderzoek en wer den de woonwensen geïnventari seerd. Volgens Hoendervangers, tevens di recteur van Woonborgh Manage ment, is met name het concept van de service-flat in de loop der jaren ook flink veranderd. De tradionele service-flat met alle voorzieningen in eigen huis is langzaam maar zeker veranderd in een woonvorm met flexibele dienstverleningsmo gelijkheden waaruit de bewoner naar believen kan kiezen. Belangrijk voorbeeld van deze woonvorm is De Bussel in Ooster hout waar de serviceflat feitelijk onderdeel uitmaakt van een heel complex met theater De Bussel en hotel Golden Tulip. Door gebruik te maken van de diensten van het hotel (o.a. logeerkamers voor fami lieleden) zijn de servicekosten van de appartementen hier een stuk lager dan elders. „Anders dan in de jaren zestig is er op technisch gebied in de service appartementen ook veel meer mo gelijk. De doelgroep is niet alleen groter, maar de behoeften van ouderen liggen ook anders," aldus Hoendervangers. Zo is niet alleen de vraag naar een veilige woonvorm groter (aansluiting op een alarmin stallatie, bewakingsdienst e.d.). Het accent ligt veel meer dan vroeger op een flexibele dienstverlening. Het complex 'Roosenhof' in Roosen daal is ook ander voorbeeld van een complex service-flats 'nieuwe stijl', in veel gevallen gefinancieerd via het 'safe wonen'-model. Ontwikkeld door Woonborgh wordt de service (maaltijden, klein onderhoud e.d.) hier verzorgd door de speciaal op gerichte dienstverleningsgroep Krijtenburg. In Zevenbergen is ook een initia tiefgroep actief die in samenwer king met Woonborgh wil komen tot een service-flat (40 appartementen) nieuwe stijl. Volgens Hoendervan gers komt dit plan zeker van de grond. „Er zit groei en ontwikke ling in de seniorenmarkt. We volgen de ontwikkelingen op de voet want in het ouderenbeleid van de over heid gaat nog veel veranderen." Door de scheiding tussen 'wonen' en 'zorg' in het ouderenbeleid van de overheid (meer aanleunwonin gen, minder bejaardenwoningen, woon-zorgprojecten e.d.) worden alternatieve woonvormen voor ouderen, eventueel gefinancieerd via een 'safe wonen'-overeenkomst, in de komende jaren steeds belang rijker, zo verwacht Hoendervan gers. huiske hier op 't dorp terecht zou komen." „Het gaat er toch alleen maar om dat je gelukkig bent en dat kan je in een klein huisje ook prima zijn. Als je in een groot huis 's morgens vroeg zwijgend tegenover elkaar aan het ontbijt zit, dat is toch ook geen leven. Maar ja, we liepen op eens tegen dit huis op toen het vrijkwam, en toen hebben we de knoop maar doorgehakt. Misschien komen er straks kinderen, dan ko men de extra slaapkamers van pas, en het is hoe dan ook toch ook een goede investering voor de toekomst. En kijk eens hoe vaak we tegen woordig weg zijn voor het biljarten. We zouden, als we dat gewild zou hebben, niet eens tijd gehad hebben om zelf iets aan verbouwen of zo te doen. En ik moet zeggen, het is een heerlijk huis om thuis te komen." Er kleeft slechts één maar aan het huis: de voor een professionele drie- bander onontbeerlijke biljartzaal ontbreekt. Jaspers traint nog steeds in het zaaltje dat zijn vader begin jaren tachtig voor hem in de achter tuin van het ouderlijk huis ge bouwd heeft. Een investering die, zo lijkt het, zich inmiddels dubbel en dwars terugbetaald heeft. Nog steeds keert Dick Jaspers, vrijwel iedere dag dat hij in Willebrord is, terug naar het ouderlijk huis. Om te trainen op de vertrouwde matchta fel van Verhoeven. Een tafel waarvan hij straks af scheid gaat nemen. Het wachten is op de goedkeuring van het bouw plan voor een nieuw biljarthok te gen de garage van zijn nieuwe huis. „Dat kost me wel een stuk tuin," zegt hij, „maar dat is niet zo erg, want dat is net een stuk waar de zon nooit komt. Een 'Gabriels' gaat de 'Verhoeven' vervangen. Niet dat Jaspers ontevreden is over zijn oude tafel, waarop hij intussen honderd duizenden caramboles moet hebben geproduceerd. Integendeel, maar de sponsor heeft tenslotte ook wat te vertellen. Het meest tevreden blijken Dick en Andrea tenslotte te zijn over de ligging van het huis: bijna op het parkeerterrein van de plaatselijke supermarkt. „Lekker handig," al dus Jaspers, „als we er om kwart voor zes achterkomen dat er iets op is, schiet ik gauw in mijn sleffers en loop ik zo de winkel binnen. Per fect..." Van onze verslaggever Léon Krijnen Iemand die in Sint Willebrord ge boren en getogen is, wil er nooit meer weg. Nietwaar, Dick Jaspers? „Eh...t nou dat is niet helemaal waar," zegt Dick Jaspers aarzelend, „ik zou misschien in Roosendaal of a Oosterhout ook wel hebben kun nen aarden, maar het zou misschien wel moeilijk geweest zijn." Zijn Andrea werpt de bezoeker vanachter de rug van Nederlands beste driebandenspeler een vette knipoog toe. Zo van: 'laat hem maar praten, maar hij zou dood gaan als je hem uit 't Heike weg zou halen...'. Dick Jaspers woont sinds juni vorig jaar zoals dat van een echte Wille- brorder verwacht mag worden: groot en mooi. Een riante stulp midden in het dorp waar helemaal niks aan mankeert. Dick Jaspers woont zoals hij biljart. Bijna wetenschappelijk, zonder poespas, op maat. Alles is aan de kant, en het geheel straalt een har monische vrede uit. Bakstenen mu ien, dubbel glas, bruin gebeitst hardhout, een eiken keuken, een garage, en een keurige groene tuin. Het verhaal hoe hij, een goede kilo meter verwijderd van het ouderlijk buis, zelf onder de pannen geraakt is, hoort eigenlijk niet in Sint Wille brord thuis. Een beetje Willebror- der, zo weet iedereen in het dorp en ver daarbuiten, die bouwt zelf een groot en mooi huis. Liefst met be- ïulpvan een oom die aannemer is, ten achterneef die elektriciën is en ten zwager die met een kwast goed aitde voeten kan. Op basis van die onderlinge dienstverlening, die vroeg of laat elders in het dorp weer terugbetaald wordt, zijn in Wille brord huizen als kastelen uit de grond gestampt. Zo heeft Dick Jaspers het dus niet gedaan. „Ik heb het gekocht zoals hethier staat," aldus Jaspers. „Ik giniet vertellen wat ik er voor betaald heb, want dat hoeft van mij met in de krant, maar het stond ~er zoals het er nu staat. We heb ben zelfs de vloerbedekking en de 'trage overgenomen, en een deel ran de meubels. Alles was perfect, te moesten voor de verhuis alleen even stofzuigen en toen konden we edn. Voor mij had het eigenlijk niet perse zo gemoeten. Ik heb altijd gedacht dat ik in een klein en knus Van onze verslaggever Mathieu Kothuis De vergrijzing van de Neder landse bevolking heeft ook voor de woningmarkt grote gevolgen. De behoefte aan ouderenwonin gen, appartementen en servi ceflats groeit en zal in de ko mende jaren nog sterker toene men. De vraag naar deze wonin gen, waar oudere bewoners zich bovendien ook veiliger voelen, is volgens verschillende makelaars nu al niet meer bij te benen. Onder deze omstandigheden groeit ook de belangstelling voor nieuwe initiatieven zoals het zogenaamde 'safe wonen'-concept, onder andere toegepast in wooncomplex De Bus sel in Oosterhout. Deze woonvorm wordt inmiddels ook door de Stuur groep Experimenten Volkshuisves ting (SEV), ingesteld door het mi nisterie van Volkshuisvesting (VROM), omarmd als 'een ideale woonvorm die ook is toe te passen bij bestaande, 'normale' woningen van beleggers en corporaties. In moeilijke tijden ontstaan vaak de beste ideeën. Zo werd het zoge naamde 'safe wonen'-concept van bouw- en ontwikkelingsmaatschap pij Van Eijkelenburg uit Rosmalen geboren tijdens een dieptepunt op de bouwmarkt, aan het begin van de jaren tachtig. Een aantal door Van Eijkelenburg gebouwde servi ceflats in complex Koninxhoek in Tilburg bleek onverkoopbaar en ook niet te verhuren. Het 'safe-wo- nen'-concept bracht niet alleen uit komst maar bleek tegelijk te voor zien in een grote behoefte. Simpel gezegd kan deze woonvorm worden gezien als een derde woon vorm, naast kopen of huren. De bewoner of bewoners kopen met deze constructie het 'recht' een ap partement te bewonen tot het over lijden van de langstlevende partner. De overeenkomst geldt daarmee voor onbepaalde tijd. De koopsom is gebaseerd op de leeftijd waarop de bewoner of het echtpaar de wo ning koopt, de vooraf statisch be paalde leeftijd van overlijden, het door de belegger te behalen rende ment en de 'normale' verkoopprijs van het appartement. Hoe hoger de leeftijd waarop de bewoner het recht koopt, hoe lager dus de koopsom. Bij 'safe wonen' ontstaan een splitsing in het eigen dom van het appartement. De be woner wordt eigenaar van het ge bruiksrecht, de belegger (Van Eij kelenburg) houdt het 'bloot' eigen dom. Volgens de SEV-brochure die aan deze woonvorm is gewijd moet het 'safe wonen'-concept daarom wor den beschouwd als een immateriële overeenkomst waarbij de bewoner wél het woongenot koopt maar niet de stenen. Omdat hij toch bepaalde risico's loopt wordt de koper door de fiscus beschouwd als eigenaar bewoner. Belangrijk verschil met de 'nor male' huizenkoper is dat de koper van een gebruiksrecht geen hypo theek kan krijgen en daarom over een redelijk kapitaal moet beschik ken. Minstens de helft van de koop som moet de bewoner aanbetalen, de andere helft kan hij bijlenen bij de belegger tegen een iets hogere rente dan de hypotheekrente. De bewoner betaalt bovendien service kosten, waaronder een bijdrage aan de vereniging van eigenaren van de (service-)flat. Het kopen van het gebruiksrecht heeft een aantal belangrijke voor delen. Mensen die nu een eigen huis (met tuin) bezitten kunnen confor- tabeler gaan wonen, eventueel met gebruikmaking van de aangeboden service (maaltijden e.d.) in het nieu we service-appartement. In verge lijking met kopen of huren biedt deze woonvorm ook de mogelijk heid de woonlasten te verlagen of minder eigen vermogen in de wo ning te stoppen. Belangrijkste nadeel in vergelijking met huren is dat de koper een deel van zijn vermogen 'opgebruikt'. De andere nadelen zijn volgens de SEV zeer betrekkelijk. Zo dragen de be woners als eigenaar van het zake lijk recht de onderhoudsplicht over hun appartement en zijn ze via de vereniging van eigenaren tevens verantwoordelijk voor het beheer. Een ander nadeel is dat tussentijdse beëindiging van de overeenkomst wel mogelijk, maar financieel niet aantrekkelijk is. Belangrijkste nadeel is nog wel dat de koper bij een 'safe wonen'-con- tract een 'kort leven risico' en daar mee een belangrijk vermogensrisico loopt. Met andere woorden; men kan eerder overlijden dan is voor zien in de koopovereenkomst. 'Koopt men vandaag en overlijdt men over een week dan is dat op zijn zachtst gezegd sneu, zo niet voor de koper, dan toch zeker voor de erfgenamen', aldus de SEV. Het 'safe wonen'-concept is in de praktijk vooral voordelig voor ouderen die met de verkoop van hun bestaande woning een flink eigen vermogen vrij maken en/of een redelijk tot goed pensioen heb ben. Deze woonconstructie werd voor het eerst in Tilburg toegepast maar daarna ook in goedkopere flats in De Bussel in Oosterhout (102 appartementen) en in Het Hooghe Oord in Vaals (74 apparte menten). Al met al heeft het 'safe wonen'- concept dat nu tien jaar bestaat 50 woonovereenkomsten opgeleverd. Geen spectaculair resultaat, maar door de vergrijzing groeit de be langstelling voor deze financie- ringsvorm voor een andere vorm van seniorenhuisvesting ook bij an dere beleggers sterk, zegt directeur R. Hoendervangers van Van Eijke lenburg Planontwikkeling in Ros malen. „Mensen doen nu een een malige uitgave en dat kan soms heel aantrekkelijk zijn," aldus Hoender vangers. Van Eijkelenburg is al jaren gespe cialiseerd in onder meer oude renhuisvesting en de bouw van ser viceflats. Naast twee aannemings bedrijven en de Van Eijkelenburg Planontwikkeling b.v., is ook Woonborgh Management b.v. on derdeel van de Van Eijkelburg Groep. Voorbeeld van verloop van de koopsommen voor het gebruiksrecht naar gelang de leeftijd stijgt. Koopsom gebruiksrecht bij een woning van 235.000 v.o.n. Leeftijd man: Leeftijd vrouw: Koopsom gebruiksrecht: 55 53 225.000 67 65 145.000 73 71 115.000 79 77 85.000 Een voorbeeld van het 'safe wonen'-concept: De koopsom van het nieuwe appartement kost 235,000 v.o.n. Een echtpaar waarvan de man 73 jaar is en de vrouw 70, verkopen hun hui dige woning waarvan zij (eventueel na aflossing van hypotheek) 250.000 overhouden. Volgens de gehanteerde formule komt de koop som van het gebruiksrecht voor de woning van 235.000 uit op 135.000. Met een waarborgsom van 5.000 komt de investering op 140.000. Deze bewoners houden van hun 250.000 dus 110.000 over terwijl ze op een 'niveau' van 235.000 wonen. Voor deze eenma lige betaling hebben de bewoners het recht van bewoning tot het over lijden van de langstlevende. Verdere inlichtingen en informatie over 'safe wonen' bij de SEV, postbus 1878, 3000 BW Rotterdam, tel. 010-4130935.

de Stem | 1994 | | pagina 37