Huizenmarkt Overwaarde is betrekkelijk Notaris wordt goedkoper, als de consument dat wil RT HULST roeck b.v> Het huis als rustpunt Welke mogelijkheden biedt de stijgende waarde van uw huis? IN OVERSPRONG IN LINIE 'LAN OOSTHOF II APRIL 1994 E2 NINGEN |k) 129.000.- v.o.n. alleenstaande woningen ld. 265.000.- v.o.n TERNEUZEN, ChurchiHjaan rdij in assurant'ën' efoon: 01140-14797 Cas Looman voelt zich thuis in Bergen op Zoom Leren stoel Buitenwijk Flat Sr*"*" Niet rijk rekenen Geen garantie Extra krediet Voorwaarden en beperkingen Eigen verantwoordelijkhei d Aflossingsvrij maken Inspanning Verdenking Deelprodukten pESTEM ZATERDAG 23 APRIL 1994 IMFORTABELE leerd, dakpan antraciet Ier ruim Ipen of dicht lie, toilet ponlocatie ng a 270 m2 ngen Is of vrijstaande woningen, die wij Ie Hulst, St. Jansteen, Clinge of Iingen: J na 18.00 uur: 01140-11299 |17.00 uur: 06-52908009 m„. i' Imi-bungalow met garage op 490 nf grond, flu, liegen in nabijheid van natuurgebied. Ind.: hal mett 1, kantoorruimte, woonkamer met parketvloer (ca. I. dichte keuken met modern kunststof blok vooni li alle app., bijkeuken met extra douche, garaj Iro 3 slaapkamers, luxe badkamer met ligM luche, dubbele wastafel. Combiketel 1991. Keurig g Irhouden. Aanvaarding in overleg. HULST, Wilhelminalaan 15 im woonhuis in ruime woonwijk met veel opent* ien. Totaal perceel: 422 m2. Ind.: grote hal, mom ar met o.h„ extra kamer (kan dienst doen als kantor apkamer e.d.j, badkamer, toilet, dichte keuken ri e keukenblok. Verd.: 4 slaapkamers, apart Wj rgzolder met cv (1991). Fietsenberging, hobbynm ed onderhouden. Aanvaarding in overleg. xe appartement met garage in Churchillcomf» de verd.: A-type. Hal. woonkamer (ca. 48nr). F uken, bijkeuken, complete badkamer, twe® S apkamers. Aanvaarding in overleg. GOES, Krommemeet16 gelegen landhuis op ca. 1300 m2 grond. Gelo houten systeembouw. Prima isotetie. (Twerkings- en voorzieningenniveau. Ind.: ruime iudeerkamer, sauna met aparte douchet oonkamer met anvaarding in overleg. met anarte douche, berg'"! - - keuken voorzien va) Verd3 slaapkame^ en dubbele wastafefj HULST, Poorferslaan l/anonze verslaggever Henk Boot y00r doe-het-zelver is Cas Looman [iet in de wieg gelegd. Toen hij pas getrouwd was, heeft hij nog wel eens geprobeerd zelf een plafond te witten. Volgens een beproefde me thode van zijn vader. Met witkalk ineen oude pannetje en kwasten paar. De volgende ochtend hing de verf in blaren aan het plafond. Sindsdien is het met Loomans da dendrang in het woningonderhoud gedaan. Hij zegt liever tegen een ander die het wel kan hoe hij het hebben wil. Al was het maar uit lijfsbehoud. „Ik zie mezelf met mijn postuur niet zo gauw een ladder opklauteren." De voorzitter van de Westbrabantse Kamer van Koophandel weegt al gauw honderd kilo. Zijn lach galmt door de salon. Het is een van de twee zitvertrekken in zijn patio- bungalow in Bergen op Zoom. Naar ontwerp van de Bergse architect Muis met enige praktische correc ties van Loomans echtgenote. „We hadden drie kinderen en we wilden vanwege het gemak zoveel mogelijk vertrekken op de begane grond." Dat lukte, zij het dat de gemeente een schuin dak verplicht stelde. Op die vliering hebben Loo man en zijn echtgenote later elk hun eigen hobby- annex werkkamer laten maken. „Daar staat ook een orgel waarop ik me af en toe eens uitleef als het wat tegenzit," klinkt het vanuit zijn gemakkelijke stoel. In het zitgedeelte ernaast staat een leren fauteuil. Zijn andere favoriete stoel. Speciaal gekocht 'om ervoor te zorgen dat iemand in zijn auto niet lekkerder zit dan thuis,' zoals zijn echtgenote het uitdrukt. Loom an liep er jaren terug per ongeluk tegenaan. Bij een meubelzaak in Bergen. „Dat kun je zo eens hebben. Het was precies de stoel die ik zocht. Een waarin je je hoofd ach terover kunt leggen en ontspannen kunt nadenken." Want dat doet Looman tegenwoor- dig vaak. Sinds hij vorig jaar werd gekozen tot voorzitter van de Ka mer van Koophandel, vult hij zijn dagen meer met denken dan doen. Dat was vroeger anders. Toen was hij als directeur van het bedrijf Houseman vaak onderweg. „Te vaak, zei mijn dochter altijd." Maar tijnwerk stelde zo zijn verplichtin gen. „Ik zeg altijd: zonder steun van thuis kan iemand maatschappelijk niet goed functioneren." Een huis hoort een rustpunt te zijn, beaamt Looman. De sfeer en de aankleding helpen daarbij. In zijn huis zorgt veel glas in de gevels woreen grote lichtinval. «Toen we hier vijfentwintig jaar geleden kwamen wonen, was dat iets bijzonders, zoveel licht in huis," zegt Looman. Hij was in 1969 al directeur, toen Houseman van Schiedam naar het goed bereikbare Bergen op Zoom verhuisde. De "oonlokatie had hij in die buurt voor het uitzoeken: Huijbergen, Wouw of Bergen op Zoom zelf. Het werd uiteindelijk Bergen op Zoom. Omdat zijn kinderen op de middel bare school zaten en de voorzienin gen in de dorpen eromheen verre van ideaal waren. „Er was geen fatsoenlijk fietspad naar de stad en in Huijbergen hadden ze destijds niet eens een tandarts." In Bergen op Zoom vestigde hij zich in wat toen nog een buitenwijk was: de wijk Gageldonk. Dat leek hem een betere plek dan de bosrijke omgeving achter het ziekenhuis, waar ook volop ruimte was om te bouwen. „Daar moet om drie uur 's middags het licht aan en het blijft er na een regenbui uren nadrup- pen." Een ondernemer moet eigenlijk in de plaats wonen waar hij werkt, vindt Looman. Pas dan leert hij de couleur locale echt kennen. „En kun je je ook op een sociale manier voor de gemeenschap inzetten." Zo was Looman ondermeer voorzitter van het regentencollege van het Algemeen Burger Gasthuis en me de-oprichter van de Westbrabantse Ondernemerskring. Nu, na 25 jaar, heeft hij er de eerste grote verbouwing aan huis op zit ten. De badkamer en toilet zijn vertimmerd. Glimmende tegels op de vloer vergemakkelijken het on derhoud. Hij woont met plezier in Bergen. Op hooguit tien minuten van de bin nenstad, op vijf minuten van de rijksweg A58 en even zo dicht bij de bossen van Zoomland en Lievens- berg. Hij heeft daardoor toch het gevoel 'buiten' te wonen. „Als je tenminste die flat daar even weg denkt." Hij wijst vanuit zijn fau teuil naar de Bunthofflat honderd vijftig meter verderop. Een dreigen de betonnen kolos van veertien hoog. Anders dan oorspronkelijk gepland staat het bouwwerk niet haaks op de woning van Looman, maar parallel eraan. Looman weet aan den lijve wat 'Big Brother is watching you' voorstelt. Toen zijn vrouw een aantal jaren geleden een bekende tegenkwam bij de bakker, wist die haar te vertellen dat de familie Looman de avond ervoor wel erg veel visite had gehad. Hoe ze dat wist? 'Ik woon in de flat tegenover u en kan zo bij u binnen kijken.'1 Een vorm van ongewenste intimiteit waartegen Looman onmiddellijk in het geweer kwam. Hij liet zijn tuin gedeeltelijk overkappen met een houten stellage. Dat brak het zicht vanaf de flat, terwijl het daglicht in zithoek en tuin bleef. Aan diezelfde tuin beleeft Looman veel plezier. Hij heeft niet de groene vingers van zijn echtgenote, maar interesseert zich voor planten. Zo kiest hij bewust voor bepaalde soorten en zoekt creatief naar wis selende kleurpatronen in de diverse perken. „Vroeger stond ik 's zater dags nog wel eens in de tuin te schoffelen. Daarin kon ik me goed afreageren. Ik kan u verzekeren dat er heel wat lijken onder de grond liggen." :X' 1 Cgs Looman voor zijn huis in Bergen op Zoom. foto de stem dick de boer Je mag jezelf niet rijk rekenen, maar menig huiseigenaar ziet handenwrijvend hoe zijn pand meer waard wordt. Vooralsnog slechts op papier, maar ook in praktijk kun je er heter van worden. In dit artikel geeft de Vereniging Eigen Huis aan, hoe je verstandig de overwaarde van je huis kunt benutten. De prijzen van bestaande woningen hebben een recordhoogte bereikt. Ook uw woning kan zoveel in waar de zijn gestegen dat daardoor een ruime overwaarde is ontstaan ten opzichte van de hypotheek. Hoe kunt u die extra financiële ruimte benutten? En: is het wei verstandig om dat te doen? Sinds 1985 zijn de huizenprijzen onophoudelijk gestegen. Een be staande woning kostte in 1985 ge middeld ruim 140.000,-, op dit moment is dat bijna 222.000,-. Dat betekent dat de gemiddelde prijs in nog geen acht jaar tijd met- bijna 60 procent is gestegen. De werkelijke waardestijging ver schilt van huis tot huis. Of en in welke mate u van 'winst' kunt spre ken, wordt bepaald door factoren als de periode waarin u indertijd uw huis heeft gekocht, de bijko mende kosten die u moest betalen bij aankoop en de inflatie die sinds die tijd is opgetreden. Een waardevermeerdering op grond van prijsstijgingen is natuurlijk maar heel betrekkelijk. Van een werkelijke winst kan pas sprake zijn als u besluit uw huis te verko pen en permanent overstapt naar een huurwoning of als u pas weer koopt als de huizenprijzen aanzien lijk zijn gedaald. Verhuist u naar een huurwoning, dan incasseert u wei de waardestij ging, maar u zult ook merken dat u voor een huurwoning wel even wat meer moet betalen dan indertijd. Net als de prijzen van koopwonin gen stijgen ook de huurprijzen snel ler dan de inflatie. Verhuist u direct naar een volgende koopwoning, dan schiet u er in principe niets mee op. Andere hui zen zijn immers ook in waarde gestegen. In feite zou u er zelfs dik op achteruit gaan: de overdrachts belasting en de notaris- en make- laarskosten zijn namelijk hoger naarmate de koopprijs hoger is. Iemand die in 1985 kocht tegen de gemiddelde prijs van 140.000,- moest totaal ongeveer 15.000,- be talen (inclusief taxatie en uitgaande van een volledige hypotheek). Bij de gemiddelde prijs die nu geldt, bent u zo'n 8000,- méér kwijt. De huidige waarde van uw woning biedt geen enkele garantie voor de toekomst. Een overwaarde kan in de toekomst omslaan in een tekort: in het ergste geval kunt u met de verkoopopbrengst niet eens de hy potheek aflossen. U moet dan blij ven zitten waar u zit of u neemt een restschuld mee naar een volgende woning. De kans dat u in zo'n situatie verzeild raakt, is groter naarmate de overwaarde kleiner is. Als u nu dus besluit om de over waarde volledig te benutten door daarop een hogere of een tweede hypotheek af te sluiten, dan neemt De overwaarde in uw woning kan inmiddels zó ruim zijn dat u het verantwoord vindt om een deel daarvan te gebruiken om extra krediet op te nemen. illustratie marcél bekken u een zeker risico. U bent ook kwetsbaarder: bij een rentestijging betekent een hogere lening aanzien lijk hogere rentelasten. Vaak gaat het ook samen: stijgende rente en dalende huizenprijzen, Een hogere hypotheekrente vermindert immers de leencapaciteit van hui zenkopers en dat heeft uiteindelijk invloed op de huizenprijzen. Toch biedt een ruime overwaarde in een aantal situaties aantrekkelijke mogelijkheden. De overwaarde in uw woning kan inmiddels zó ruim zijn dat u het verantwoord vindt om een deel daarvan te gebruiken om extra krediet op te nemen, bijvoor beeld voor een verbouwing of voor de realisatie van een andere (kost bare) wens. Een verbouwing of renovatie heeft natuurlijk de voorkeur boven een zuiver 'consumptieve' uitgave (bij voorbeeld voor auto, caravan, en dergelijke), omdat op die manier een gedeelte van de overwaarde weer terugkeert in de woning. U investeert het geld immers weer in de woning, waardoor de waarde kan toenemen. De overwaarde in uw woning kan voor een deel al zijn ontstaan door alle (extra) aflossingen/premiebeta lingen die van begin af aan al hebben plaatsgevonden. En als u bij aankoop van de woning een bedrag aan eigen geld hebt ingebracht, en dus geen volledige financiering hebt genomen, dan was er van het begin af aan al sprake van een overwaar de. Bij het verhogen van een hypotheek geldt een aantal voorwaarden en beperkingen. Behalve de overwaar de moet ook uw inkomen voldoende zijn om de gestegen woonlast te kunnen betalen. Uw gehele finan ciële situatie wordt daarvoor op nieuw tegen het licht gehouden. Ook kan uw geldverstrekker ver langen dat de (over)waarde van de woning wordt aangetoond door middel van een taxatie. Zit er gemeentegarantie op uw hy potheek, dan kunt u de lening in principe niet verhogen zonder dat u de gemeentegarantie verliest. De gemeente kan een uitzondering ma ken voor het -weer opnemen van eerder gedane extra aflossingen. Dat kan per gemeente verschillen. Wel kunt u meestal een tweede hypotheek afsluiten. In sommige gemeenten moet u daarvoor echter toestemming vragen. Wij raden u daarom aan om eerst bij uw ge meente te informeren naar de mo gelijkheden. Hoe u extra geld kunt opnemen via de hypotheek, wordt besproken in de nieuwe Hypothekengids 1994-1995 van de Vereniging Eigen Huis. Daarin treft u ook een verge lijking aan met andere vormen van kredietverlening, zoals een persoon lijke lening of een continu krediet. Binnen de grenzen van uw finan ciële mogelijkheden bepaalt u zelf hoe ver u wilt gaan met het verho gen van uw hypotheek. Op dat punt draagt u een eigen verantwoorde lijkheid. Financiële instellingen zijn op dit moment bijzonder soepel bij het verlenen van extra krediet. Ver wacht bij het afsluiten van een lening dus niet dat de bank u be hoedt voor' toekomstig onheil. Ons advies: houd in ieder geval rekening met de risico's die min of meer voor de hand liggen: een toe komstige rentestijging, waardeda ling van de woning en een eventuele inkomensdaling, bijvoorbeeld in verband met pensionering of door het wegvallen van een tweede inko men. Een ruime overwaarde biedt ook mogelijkheden om kosten te bespa ren. Heeft u bijvoorbeeld een hypo theek zonder gemeentegarantie waarvoor een hogere hypotheekren te geldt (een zogenaamde tophypo- theek), dan kan het voordelig zijn om na te gaan of de voor u geldende 'rente-' of 'top-opslag' kan verval len. Deze opslag is namelijk gebaseerd op de verhouding tussen het hypo theekbedrag en de waarde van de woning op het moment dat u de hypotheek afsloot. Die verhouding kan inmiddels zodanig veranderd zijn dat er alle aanleiding is om de rente-opslag te schrappen. Hetzelfde geldt voor een eventuele verplichting om extra af te lossen Ook daarvoor is men uitgegaan var de situatie op het moment dat u de hypotheek afsloot. De noodzaak orr extra af te lossen kan inmiddels achterhaald zijn door de waar destijging van uw woning. Neem ir beide gevallen eerst contact op mei de instelling waar u uw hypotheek hebt afgesloten en informeer naai de mogelijkheden. Voor grote uitgaven worden vaak dure financieringen afgesloten, zo als een persoonlijke lening of eer doorlopend krediet. De rente die t hiervoor betaalt, ligt vaak 5 procen of meer hoger dan de hypothee krente. Bij een ruime overwaarde van de woning kan het daaron voordelig zijn om dure financierin gen af te lossen en deze onder t< brengen in een hogere of in eer tweede hypotheek. Zie hiervoor ooi de 'Hypothekengids'. Bij een zeer ruime overwaarde be staat in principe de mogelijkheic om de hypotheek aflossingsvrij ti maken. De aflossingen worden dat stopgezet en u betaalt alleen noj rente over een gelijkblijvende hypo theekschuld. De meeste geldver strekkers stellen daarvoor als en dat de hypotheekschuld niet hoge: is dan 75 procent van de executie- waarde de waarde van het huis ir geval van een gedwongen verkoop) De executiewaarde moet u in priri cipe aantonen door middel van eei taxatierapport. U bindt zich daarmee niet: U kun altijd aflossingen doen op vrijwilli ge basis (tot een jaarlijks maxi mum). De geldverstrekker behoud zich meestal wel het recht voor or. het huis later opnieuw te latei taxeren en aflossingen eventuee weer verplicht te stellen als bijvoor beeld de huizenprijzen aanzienlijl zijn gedaald. Bij een levenshypotheek is de geld lening in principe altijd aflossings vrij. De aflossing wordt bij elkaa gespaard binnen de levensverzeke ring. Bij voldoende overwaard biedt een aantal instellingen echte de mogelijkheid om de meeverbor den levensverzekering tegen een la gere premie voort te zetten, zoda uiteindelijk minder bij elkaar ge spaard wordt. In dat geval moe nadrukkelijk rekening worden ge houden met de fiscale eisen te aanzien van de hoogte van de pre mies. Heeft u gemeentegarantie op d hypotheek, dan zijn het aflossings vrij maken en het verlagen van d premie niet mogelijk zonder dat de gemeentegarantie verliest. I beide gevallen dient u er ook reke ning mee te houden dat de hypo theek op de einddatum niet geher is afgelost. Dat betekent dat u o latere leeftijd, en eventueel na per sioenering, nog met een hypotheek schuld zit. Vereniging Eigen Huis Van onze verslaggever René van der Velden 1994 is in meerdere opzichten een belangrijk jaar voor de hui zenmarkt. Met op enige termijn aanzienlijke voordelen voor de kopers. De bekende k.k. (kosten koper) be dragen al sinds jaar en dag onge veer tien procent van het aankoop bedrag. Dit kan in de toekomst lager uitvallen door het loslaten van de vaste tarieven voor notarissen. Bovendien mag worden verwacht dat met het vrijlaten van de tarie ven ook de kosten van de makelaar zullen dalen. De grote hap van de tien procent komt voor rekening van het Rijk. Dat heft zes procent overdrachtsbe lasting. Omdat dat de mobiliteit niet ten goede komt, circuleren er plannen om de overdrachtsbelas ting te verlagen, dan wel af te schaffen. Omdat het Rijk deze in komstenbron niet kan missen (een lieve twee miljard gulden per jaar), zou er een compensatie moeten ko men via de verhoging van het huur waardeforfait. Het plan ligt in de ijskast tot het volgende kabinet, laat een woordvoerder van Finan ciën weten. Een huis kopen of verkopen kan mét of zonder makelaar, de keus is aan de consument. Om een notaris kan echter niemand heen. Deze man/vrouw moet er altijd aan te pas komen voor het opmaken van de hypotheek- en transportakten. En dat is duur. Een hypotheekakte kost aan honorarium voor de nota ris f 239. Bij de aankoop van een Notaris Van Woensel: „Mis schien moeten we meer laten zien wat we doen. eoto de stem ben steffen huis van twee ton, is de koper 1875 kwijt aan de notaris. De Vereniging Eigen Huis verwijt de notarissen jaarlijks honderden miljoenen winst te maken op trans port- en hypotheekakten en dat de inspanning die zij voor dat geld verrichten in geen enkele verhou ding staat. Na tien jaar protest van de VEH heeft de overheid besloten om de vaste tarieven vrij te maken. Woordvoerster E. Boeschoten van de Vereniging Eigen Huis spreekt uiteraard van 'een hele goede zaak'; „De koper van een huis is echt jarenlang de dupe geweest van die vaste tarieven. Je krijgt gewoon rode oortjes van wat er wordt ver diend. De tarieven kunnen met de helft omlaag." Mr. L. van Woensel in Roosendaal, woordvoerder van de notarissen in West-Brabant, kan en wil die laat ste uitspraak beslist niet onder schrijven. „De tarieven zijn nu nog hetzelfde. De komende twee jaar zullen herschikkingen c.q. verschui vingen plaatsvinden. Ik denk dat de algehele tendens zal zijn een verla ging, dat zal wel moeten. In die onroerend-goedsector zullen wel prijsdalingen te zien zijn." Over de hoogte van die prijsdalingen doet Van Woensel echter geen enkele voorspelling. Problemen heeft de Roosendaalse notaris er met mee. „Er is weinig op af te dingen. Alleen zullen we om onze andere activiteiten zoals testa menten, samenlevingscontracten en boedelscheidingen laagdrempelig te kunnen houden, mogelijk een be roep moeten kunnen doen op subsi die van de overheid. Maar met de vrijlating van de tarieven in de onroerend-goedsector heb ik weinig problemen. Je moet efficiënter wer ken en je kennis en snelheid in huis hebben. Je moet jezelf bewijzen, niet leunen op een zacht bed. Het is wel vervelend dat klanten met de notaris gaan onderhandelen over de prijs, offertes gaan vragen. Het is hun goed recht, maar het het is een enorm stuk tijdsbeslag. Daar zie ik wel tegenop." Van Woensel bestrijdt overigens dat de notaris zijn geld zo ongeveer in de schoot geworpen krijgt van de huizenkoper. Want dat is de indruk die gemakkelijk ontstaat in het half uurtje dat je bij koop of verkoop bij de notaris op de koffie bent. „Dit soort aktes is beslist geen druk op de knop. Die verdenking hebben we op ons. Misschien moeten we meer laten zien wat we doen. Het gebeurt allemaal heel precies en in stilte. Zelfs voor een transactie met wei nig hobbels heb je vijf mensen op kantoor die daarmee bezig zijn ge weest: onderzoek, boekhouding, controle, passeren en dergelijke. Als de akte getekend wordt, is het werk gedaan. De meest eenvoudige trans actie is inderdaad niet meer dan vijf uur werk, maar er zijn ook ingewik kelde zaken waar je enkele wekei mee bezig bent." De makelaars, verenigd in de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM), besloten eerder di jaar al, onder druk van de overheid om per 1 februari 1994 de vast tarieven om te zetten in adviestarie ven. Voorlopig zijn de adviestarie ven nog gelijk aan de vaste tarieve: van 'vroeger', maar daar kan veran dering in komen. „Wat individuele makelaars met dii adviesprijzen doen, is hun zaak Consumenten kunnen nu onderhan delen over tarieven. De indruk i: gewerkt dat het goedkoper zot worden maar dat is maar de vraag,' vertelt NVM-woordvoerster C Greuters. Het makelaarstarief bedraagt m 1,85 procent met een minimum var 2500,- voor een woning in d< prijsklasse tussen 125.000,- ei 250.000,-. Het is aan de consu ment zelf om een lager tarief ti bedingen. „Onderhandelen over er vergelijken van tarieven en voor waarden is geen overbodige luxe,' adviseert de Vereniging Eigen Huis Woordvoerster Boeschoten: „Dooi de onderlinge concurrentie kan dc kwaliteit van de makelaars verbete ren. Het wordt bijvoorbeeld tijd dat ze deelprodukten gaan aanbieden Simpelweg de onderhandelingen voeren bij de aankoop van een huis vraagt een ander prijskaartje dan een uitgebreide zoektocht naar een geschikte woning."

de Stem | 1994 | | pagina 35