Manhattan aan de Mark IKSTER CHNICIo o OP Breda moet de hoogte in, wil de Baronie niet dichtslibben OJECT- ASIS: ffpolec [RODUKTIES B.V. personeel projecten Ijk uit met je prijzen, j niet aan jtop zitten' Klus Richting Teteringen Flatje Opwaarderen Slechte reputatie Kwaliteit leen sterk groeiend aantal T/ij rnet spoed op zoek naai bnlopende vakdisciplines IWKUNDIGEN/ flELTECHNICI s als Calculator, Werk- I Uitvoerder, Tekenaar en Ver voor projecten in de He woning- en utiliteitsbouw] J bouwkundige of civiel- lleiding en meerdere jaren Ivante ervaring. I/OORBEREIDERS fuiGBOUWKUNDE Iten van werkzaamheden in I, machine- en constructie leen werktuigbouwkundige MTS- of HTS-niveau en aren relevante ervaring. jjormachtig 1993 lijkt parkt nu in een jjer vaarwater te ko lde huizenprijzen nstorten als na de sjnd jaren zeventig, is Jo veel te somber en liich scenario. De lullen blijven stijgen, Ij een niveau van on- je inflatie. Dat is de ivan een rondgang •akelaars en andere .pde onroerend- 'irkt, die vandaag is •op pagina 4 van de «editie van de bijla- •iizenmarkt'. I, ije doen met de „de van je huis? ■en nadelen van het safe-wonen'-concept lieren, ("és: als het uitzicht n ansicht is plaatsen zijn in trek in ilbrabant CTROTECHNICI Irojecten, met name op het |nen, assembleren, testen en| heeft een opleiding MTS- of lotechniek of Electronica Imet ruime werkervaring. 91 SB BREDA 076 - 99 78 80 en zelfstandige onderneming Dtatief hoogwaardige zitmeubelen en produceert. en direct een |urige werkweek, natie kunt u contact opnemen L Bekers, De Vliert, 46, 4849 PB 142. Irces detachering werving selectie; interim management Nieuw adres: Kantoor Breda 'rinsenlaan 144a 4818 CP Breda 076 217421 Telefax 076 146888 (activiteiten kunt u nog steeds te- bestaande vestigingen van onze atie Tèncef Uitzendbureau «te verslaggever I op zoek zijn naar «phiis, moeten oppassen |«i te hoge hypotheek te s. Gezien de krappe markt |verleidelijk om toch maar ijs, toe te happen, aeenpaar keer achter het it. Maar, zo waar- t de Vereniging Eigen [liter betaalt de koper in dubbele zin de iur. pJinprijs ligt, sinds vorig pagische grens van twee wddoorbroken, op een re- oogte. De gemiddelde prijs in West-Brabant vorig 1.200,-. hij die prijzen kunnen moeilijk aan een en. Makelaars ver- f kandidaat-kopers regel- i optie vanwege het Jaartal belangstellenden 'h aan de deur staat te igffl. Woningzoekenden de kans niet jrigna te denken over de- Irijke beslissing, a zijn zo hoog dat ko- 1 een uiterste inspan- iaten doen om de koop- lï te kunnen brengen. De ^hebben het daarbij ge- Mijker gemaakt om een t'hkomen volledig mee te vinden wij dat een «k," zegt Edith Boe- ia van de Vereniging Ei- »We vinden het betut- llat banken bij de bereke- Ijaa de hypotheek bepaal- l bouwen niet bleven r; Dat maken die mensen tl uit." -'tet legt wel een extra 'woordelijkheid bij de ko- JJit moeten zelf goed in- koe zij de toekomst ter jongere stellen moe- overwegen of zij kinde- "fm af niet." i'®ouwen blijven welis- peds vaker werken, als er T® komen, gaan zij vaak J Wtijdbaan aan de slag. IVijkheid vervalt als het Ff i inkomen is meegeno- I ')de bepaling van de hy- soro. Dan móeten ze wel jI blijven werken vanwe- Het ABP verstrekt t>Li.®een 'we«verdieners- 1 neer aan stellen zitten, advi- r j' Edith Boescho- lw:?i. „Zorg dat je op dat de sportclub L 5® betaald en de kin lij "ouziekles kunnen. Wij Ij at tussenpersonen Lii ^aaS aen tophypo- kdst ver'f0Pen. maar we de mensen echt af. wijst erop dat ge- 8«ig in problemen ken als na vijf jaar de krente moet worden en tegen een hoger ïzü'u 1rSelijke situaties iaren tachtiS is verf binzenprijzen ook V6stigden. 1994 Huizenmarkt ZATERDAG 23 APRIL 1994 DEEL Van onze verslaggever Willem Reijn Manhattan aan de Mark. Willen we de Baronie van Breda niet tot één grote stad volbouwen, dan moet Breda de hoogte in. Zeker dertig, waarschijnlijk veertig procent van de nieuwe wonin gen in Breda zal hoogbouw moeten worden - tegen amper zeven procent nu. Goed, het zal een provinciaals Manhattan worden, zonder de wolkenkrabbers en waarschijnlijk zelfs geen flats van twaalf hoog. Maar voor een continue stroom van ouderwets gezellige doorzonwonigen in rotten van vier is er absoluut geen plaats meer, dat is althans de mening van de Bre dase wethouder voor volkshuisvesting Eric de Bruijn. „Mijn persoonlijke mening, het is geen college-standpunt," waar schuwt hij. De Bruijn was de afgelopen vier jaar al wethouder volkshuisvesting en hij mag zich de komende vier jaar opnieuw met de ze problematiek bezighouden. Een van de eerste onderwerpen: waar moet de stad Breda in de komende decennia 25.000 wo ningen kwijt? „Het boerderij-type, die 2-onder-l-kap, daar ben je zo van af," zegt De Bruijn. Maar, realiseert De Bruijn, afgestudeerd in de ruimtelijke economie, zich: met die bouwstijl is de Baronie van Breda zo vol. Van het rijk moet Breda met hulp van Et- ten-Leur en Oosterhout tot begin volgende eeuw 25.000 woningen bouwen. En dat is een hele klus. In de wijk Haagse Beemden staan, als binnenkort het plan helemaal klaar is, ruim tienduizend woningen. De Haagse Beemden is met een winkelcen trum, sporthallen, voetbalvelden en scho len een volwaardige voorstad geworden, waar 30.000 mensen leven. Dat zijn er na genoeg evenveel als in bijvoorbeeld Etten- Leur. De taak die Breda dus heeft: bouw twee nieuwe wijken als de Haagse Beemden! „Zo kunnen we niet verder," zegt Eric de Bruijn. „Als we in Nederland op deze ma nier doorgaan met bouwen, ontstaat uit eindelijk een stedelijke agglomeratie van Amsterdam tot Gent. Dat willen we toch niet?" Wie de laatste jaren door Breda loopt, ziet hoe druk de stad wordt. Meer mensen be tekenen meer verkeer, dus in praktijk vui le, lawaaierige auto's. Meer mensen vragen meer banen, dus zijn meer bedrijventerrei nen nodig. Zij hebben kinderen die naar school moeten. Zij vragen om recreatie, om tennisbanen en voetbalvelden. Met het uit de grond stampen van wat rijtjeshuizen met modieuze tierlantijntjes is Breda er dus nog niet. „Ik zie nog wel mogelijkheden om binnen de stad wat terreinen op te vullen met nieuwe woningen," zegt De Bruijn. „Dat betekent het verdichten van de bebou wing. Dat kan gaan om kleine open plek ken en, zoals naast het Stadskantoor, om een project als het Chassé-terrein waar zeshonderd woningen komen. Totaal is er zo nog ruimte voor naar schatting vijfdui zend woningen." Maar dan hou je er nog twintigduizend over. Een aantal daarvan zal bij Etten-Leur of Oosterhout moeten worden gerealiseerd. Het gros echter bij Breda. Want het rijk heeft uitgesproken dat de aanwas bij de stad moet plaatsvinden om te voorkomen dat de open ruimten worden volgebouwd. Vanwege de natuur en het milieu. „Wie dicht bij voorzieningen als scholen en win kels zit, hoeft minder te reizen. Bovendien kun je voor beter openbaar vervoer zor gen," zegt De Bruijn. Maar waar moeten die resterende twintig duizend woningen dan komen? Wie naar de kaart van De Baronie van Breda kijkt, ziet dat er weinig mogelijkheden zijn. In alle gevallen betekenen twee nieuwe wij ken van de omvang van de Haagse Beem den een aanslag op de groene omgeving van Breda. En daarvan is de laatste tijd toch al zo veel verdwenen. De aanleg van het agro-busi- ness-centrum bij de veiling legt de stad klem aan het Liesbos. Zuidwaarts stuit Breda op het Mastbos. Aan de Oostkant is een grens gecreëerd met de vuilstort Bavel en vormt de natuur een barrière met het Kadettenkamp. „Er is nog ruimte bij Bavel," wijst De Bruijn aan. „We willen ook na de gemeen telijke herindeling niet over de kernen rond Breda denderen. Dus moet je de ruimte tussen Breda en Teteringen vrij houden. Je zou wel een flinke wijk ten noorden van Teteringen kunnen aanleg gen, die aansluit bij Teteringen." En hij wijst een gebied aan, die een lichte claustrofoob tot grote benauwdheid zou brengen. En dan nog, zegt De Bruijn, moet Breda de hoogte in. Want de kern van zijn betoog is al even eenvoudig als onvermijdelijk: je kunt de stad als een olievlek over het Ba- ronische land laten vloeien, totdat Etten- Leur, Oosterhout en Breda één agglomera tie vormen. Er is slechts één alternatief: die woningen stapelen. De Bredanaar moet gaan wonen in een flatje. De Bruijn beseft dat dat idee even wennen is. In de jaren zestig plakte Breda fantasie loze doorzonrijtjes aan de stad vast. Met daarbij hoogbouw in vooral de Hoge Vugt. De jaren zeventig stonden in het teken van de sociale woningbouw. De middeninko mens verlieten de stad. De jaren tachtig betekende een omslag in het denken. Het particuliere bezit kwam op en dus de koopwoning. Eind jaren tach tig bleek een 2-onder-l-kap het ideaal van de Nederlander. En die trend houdt het in de jaren negen tig nog wel even. Maar er is inmiddels ook een nieuwe trend: de flat is veranderd in een appartement. „Uit het .woord blijkt al enige opwaardering," constateert De Bruijn.Maar, zo beseft hij, voordat de Bre danaar massaal voor het appartement kiest, zal er nog heel wat water door de Mark stromen. „Het is een kwestie van wooncultuur," zegt De Bruijn. De huidige stad Breda telt 54.000 wonin gen, waarin 130,000 mensen wonen. Van de woningvoorraad wordt het groot ste gedeelte gehuurd: 32.000 tegen 22.000 koopeenheden. „Bij de nieuwbouw is die verhouding heel anders," zegt De Bruijn. „Zeventig procent is koop, dertig procent huur." De woningvoorraad bestaat voor het over grote deel uit laagbouw: 35.000 huizen zijn eengezinswoningen, variërend van rijtjes huizen tot vrijstaande villa's. Dan zijn er 16.000 woningen 'middelhoog'. Daaronder vallen veel woningen in het Heuvelkwar tier, alsmede flatjes van drie hoog. En dan zijn er 3600 eenheden, die echt onder hoogbouw vallen. Breda is een typische laagbouwstad. Dat is ook de charme van de stad, dié toch een voornamelijk provinciaal karakter kent. De paar flats die in de Hoge Vugt zijn op getrokken, hebben een dubieuze reputatie opgebouwd, hoewel een enkele woning bouwvereniging met de vrolijke verfkwast het aanzicht heeft willen opfleuren. „Het wooncomfort van die flats is echt heel behoorlijk," zegt De Bruijn. „Maar de kwaliteit van de omgeving laat te wensen over. Voor een appartement moet hetzelf de gelden als voor een huis. Je moet den ken: hier wil ik graag wonen." De Bruijn zegt het tijdens het gesprek elke vijf minuten: de appartementen zullen een grote kwaliteit moeten uitstralen. Als huiswerk geeft hij een exemplaar van het 'Q-werkboek' mee over kwaliteit in de volkshuisvesting. In het boek staat de sa menvatting van een lange discussie over dat onderwerp. 'Aan de Q-wethouders', is de bijbehorende brief geadresseerd. Met trots wijst De Bruijn een Bredaas voorbeeld in het boek aan. In de binnen stad, op de hoek van de Kennedylaan en de Sophiastraat gaat hoogbouw volgens een ontwerp van de Belgische architect C. Vandenhove verrijzen. 'Het ontwerp van Vandenhove: de overtui gingskracht van het beeld werkt enthou siasmerend,' meldt het boek. Niet naar de welstandscommissie overi gens. Die kon er pas enigszins warm voor lopen, toen de helft van de leden was ver vangen. Appartementen moeten niet alleen een ho ge kwaliteit uitstralen, maar ook gewoon betaalbaar zijn. Dat is vanwege de service kosten bij appartementencomplexen vaak wat moeilijker dan bij gewone huizen. Een netto-maandlast van tachtig gulden aan service-kosten komt grofweg overeen met een extra hypotheeklast van 25 mille. Maar hoe krijg je een Bredanaar een flat, eh, appartement in? Dat zal nog heel wat moeite kosten. „Maar tegelijk zie je in een stad als Amsterdam al een ommekeer," zegt De Bruijn. „Daar verlieten de mensen in de jaren zestig de stad voor een rijtjes huis in Uithoorn. Nu komen ze terug voor een appartement in het Oostelijk Haven gebied van Amsterdam." In lijn met het kabinetsbeleid ziet De Bruijn dat de meeste nieuwe woningen koopwoningen zullen zijn. „Van de zes honderd woningen op het Chassé-terrein zijn er honderd sociale huur, honderd so ciale koop en vierhonderd vrije sector. Die verhoudingen zullen we in de komende ja ren wel aanhouden." Dat maakt de noodzaak van hoge kwaliteit van de nieuwe appartementen nog eens extra duidelijk. Want mensen willen wel licht nog wel tijdelijk uit nood een wat mindere huurflat accepteren, als ze twee ton voor een appartement moeten neertel len, zullen ze overtuigd moeten zijn dat het een goede koop is. Hij ziet in de witte-terrasappartementen in de wijk IJpelaar een voorbeeld hoe het heel goed zal kunnen. Speels, zonder over last met een voorname uitstraling. „Die zijn zo weg als er eentje vrijkomt," zegt de wethouder. Behalve de kwaliteit van de bebouwing zelf, zijn ook andere zaken van belang. De wooncarrière moet logisch zijn: veel men sen willen kunnen doorstromen naar een huis als ze kinderen krijgen. De Bruijn denkt dat alternatieve financieringsvor- men, als huurkoop en deelkoop, interes sant kunnen zijn. De Bruijn weet dat de tegenstanders van hoogbouw - hij spreekt liever van gesta pelde bouw - voorlopig in de meerderheid zullen zijn. Op korte termijn wordt de markt voor appartementen bepaald door koppels die nog geen kinderen hebben, die ze gewoon niet willen hebben of ze al heb ben gehad. „We zullen niet zonder slag of stoot de lucht in kunnen," zegt De Bruijn. „Er zal een langzame verandering komen. Stede bouwkundigen en architecten zijn er over al mee aan de slag om de gestapelde woon vorm kwaliteit te geven. Een grote worste ling, maar ook een mooie uitdaging." MASTBOS Ulvenhout BH bestaand gebied 1 I uitbreidingsgebied 1 toekomstig uitbreidingsgebied Sr"»®; De provinciestad Breda ziet de contouren van grootstedelijke hoogbouw op zich af komen. ILLUSTRATIE MARCEL BEKKEN

de Stem | 1994 | | pagina 33