Zonder oorlog uit elkaar Onbevangen en niet vooringenomen Vereniging van Advocaat-Scheidingsbemiddelaars voor advies en hulp wettelijk erkend ■RS (MA/) Rechtbankpresident mr. P. Paalvast met beide benen in de samenleving 1 MANAGER v Generaties VILDERS, Dhilders REGIO C5 ITDAGING OF KANS Irijf in Zeeland fATIE - ONDERHOUD Mil 1994 ZATERDAG 23 APRIL 1994 centrum in Best. Hier is plaats ur, 32 uur en 24 uur per week. hdien nodig de arbeidsduur uit te Ix.-contract). |t complexe problematiek behan- Ir. Het team bestaat uit een pedewerkers. I en nazorg van jeugdigen, door I gedelegeerde taken. lO-IW; loeilijke, licht verstandelijk Inmatig handelt en in complexe kraal van 25 kilometer rond Best, prhuizen. De verhuiskostenregeling bring, maximaal 4048,= bruto per werkweek en exclusief wonnen op dinsdag 26 april a.s. brand, teamleider, [op 20 mei (gehele dag) en 24 mei lei ('s middags). pgaan op de functie-eisen en het fuiterlijk op 6 mei 1994 in het bezit iirectie-assistent, postbus 40, een eigen franchisebedrijf concept opgezet in samenwerking land (300.000 inw.) op basis van de Tan het CBS. 'ook in de opstartfase, aangiften) gedurende eerste halfjaar. Ilfjaar. (Niet goed, geld terug). Con- i (alg.dir.) of schrijf naar: advocaten zich ermee „bemoeien, beginnen ^oblemen past echt. jwordt het oorlog. volkswijsheid' die altijd opgaat. leder- kent wel voorbeelden Jeen echtscheiding ■aard is in een 'blitz- g' of een loopgra- aorlog'. Gelukkig kan ook anders en gaan isen met respect voor ander uit elkaar. In moeilijke proces van ijlden wint het ver- „dhet dan van de „tie en de onredelijk- onze verslaggever pel Houben klopt wel dat in de ijtionele manier van scheiden de inbreng een advocaat al snel een verharding leidt, brief van een advocaat it op de andere partij a per definitie negatief r, wordt gezien als een ja van oorlog." noet je dan gaan verdedigen vept zelf ook een advocaat te i Alles wordt uit de kast aid. Dan wil het wel eens keihard gevecht worden, sal ligt dat toch wel aan de 'irtners, soms initieert de- aat zo'n ontwikkeling. Dat maken hebben met zijn of 'karakter." zeggen de Bredase raadslie- mr. C. Boer en mr. C. van ttn, Zij horen tot de nog J sgroep VAS-leden. In 1990 (Vereniging van Advocaat- üdingsbemiddelaars (VAS) licht. De leden daarvan ge- advies en hulp aan mensen kuil samenwoning willen :pen en de gevolgen daarvan «taling overleg willen rege- De Bredase raadslieden mr. C. Boer (rechts) en mr. C. van Leuven...Bemiddeling is maatwerk... Ireda 076-218295 Iregister 48659) de bemiddeling van specialisten wettelijk er- s. Samen naar één advocaat uiteindelijk doel een weloverwogen overeenkomst waarin beide ex-partners zich kunnen vinden en die alles regelt wat uit een scheiding voort vloeit. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan een omgangsrege ling voor de kinderen, de ali mentatie, de boedelverdeling, de juiste verdeling van de pensioen rechten. De opleiding is geen sinecure. Tussen hun drukke werk door moeten de kandidaat-leden nog al wat vakliteratuur bestuderen en in Zeist een intensieve training volgen. Psychologen le ren hen daar in de praktijk rela tie- en communicatievormen te herkennen. Daarmee kunnen de toekomstige bemiddelaars het besluitvormingsproces van de ex-partners analyseren. „Het is een volkomen andere manier van werken dan je als advocaat geweBd bent. Je moet je er op instellen dat de ex-part- ners zelf beslissingen willen en kunnen nemen. Wij zijn er slechts om dat proces te begelei den. Dat moet gedegen gebeuren en je moet weten hoe je de vele obstakels moet omzeilen die de goede afloop van dat proces kunnen blokkeren," zeggen de twee Bredase VAS-leden. Emoties Ze leren tijdens deze training van twintig dagdelen en tijdens een aantal aanvullende cursus sen emoties beter herkennen en interpreteren en wegen te vinden om de ex-partners er samen uit te laten komen. „Het is van het grootste belang dat de mensen om wie het gaat met elkaar blijven praten. De manier waarop ze dat doen, is minder belangrijk dan het feit dat ze het doen, zij het dat wederzijds respect essentieel is. Ze moeten ook bereid zijn naar de ander te luisteren. Wij kun nen hen enig inzicht geven in hun eigen emoties en in die van de ander. Via bepaalde commu nicatietechnieken boosheid ka naliseren," vullen beide bemid delaars elkaar aan. Zij weten dat mensen die in een ontwrichte huwelijks- of samen levingssituatie zijn beland, vaak in een staat van grote ontredde ring en onzekerheid verkeren. Oude zekerheden zijn plots weg gevallen, de nieuwe situatie geeft nog geen houvast. Gevoelens van wraak, schuld en schaamte kunnen een verstandi ge regeling in de weg staan. De traditionele rol van de advocaat in scheidingen beperkte zich tot onderhandelen en strijden. Es sentiële gevoelens bij de ex-part- ners werden genegeerd of ver drongen. Mr. Boer: „Het zijn juist die niet begrepen gevoelens, die een evenwichtige zakelijke afwikke ling van de scheiding blokkeren. Onze rol is die gevoelens be spreekbaar te maken. Onze on afhankelijke begeleiding heeft geen zin als de grondhouding van de mensen om wie het gaat niet goed is." Als die wel klopt, liggen er nog volop emotionele voetangels en klemmen. Ondanks de bereid heid om er samen uit te komen, hebben mensen in hun emotie de neiging aan de ander voorwaar den te stellen. Een voorbeeld: 'Zolang je nieuwe vriendin in de weekeinden blijft komen, houd ik de kinderen bij je weg.' De onzekere man hoopt bij de bemiddelaar ook steun te vinden voor zijn verwijten tegen zijn foto de stem/johan van gurp toekomstige ex: 'Legt u haar nu eens uit wat voor een onzinnig standpunt zij inneemt.' Mr. Van Leuven: „De bemiddelaar die hierop ingaat, raakt verstrikt in de strijd tussen die twee. Je mag je als bemiddelaar, die alleen begeleidt, nooit in zo'n discussie laten meeslepen." Mensen die voor hun scheiding een beroep doen op een VAS-be- middelaar, sluiten na een eerste verkennend gesprek een con tract. Daarin zijn de taken en de verantwoordelijkheden van de advocaat en van de cliënten om schreven en afgebakend. Aan het eind van de rit tekenen de ex- partners samen het convenant waarin de advocaat hun eigen beslissingen heeft opgenomen. Maatwerk Bemiddeling is maatwerk, bena drukken de VAS-advocaten. Een voorbeeld: de vrouw in kwestie wil na haar scheiding graag een opleiding volgen. Dan heeft ze een betere basis om zelfstandig door te kunnen. In zo'n situatie kan de alimentatie in het begin hoog zijn en na een paar jaar versneld worden afgebouwd. „Het grote voordeel van een con venant is, dat je kunt afwijken van de standaardregelingen. Een rechter mag zo'n gemeenschap pelijk verzoek inhoudelijk niet beoordelen. Hij kan het alleen maar afwijzen als er geen goede afspraken zijn gemaakt voor de kinderen of als er onzedelijke afspraken in zijn opgenomen. Verder heeft hij het gewoon over te nemen," zegt mr. Boer. De ex-partners moeten de be middeling zelf betalen. Het sys teem van de Staat voorziet nog niet in een toevoeging. Dat bete kent dat er al gauw een paar duizend gulden voor de bemid deling gerekend wordt. „Wij gaan in principe uit van het vaste uurtarief van 280 gulden. Het kan minder zijn, maar ook meer. Dat hangt van diverse fac toren af," stelt mr. Van Leuven. Goedkoper Het voordeel is wel dat mensen die sowieso niet voor een toevoe ging in aanmerking komen, veel goedkoper uit zijn dan in de vroegere situatie. Ze betalen de advocatenkosten maar één keer. Ze moeten ook rekening houden met betaling van indirecte kos ten als griffiegeld, deurwaar derskosten, kantooropslagen en dergelijke. Als de bemiddeling niet slaagt, moet er ook betaald worden. De bemiddelaar heeft het recht zijn bemiddeling te stoppen als de partners, om wat voor reden dan ook, volharden in een rege ling die de bemiddelaar onrecht vaardig vindt. Als hij dat nodig vindt, kan hij ook andere des kundigen inschakelen, zoals een accountant, een fiscalist of een gedragswetenschapper. Mr. Boer: „Voor alle duidelijkheid: wij zijn geen therapeuten die cliënten behandelen. Wij bege leiden en we kiezen geen partij." litobedrijf. jrariche ïn |me op/uit te bouwen. ctie comstig de functie oorwaarden. ie onder briefnummer tfboi u bij ons aan het goede adres. maakt inen en buiten >or uw schilderwerk, rf, behang en glas 4537 AS Terneuzen >0-13503 Inbevangen naar elke terechtzitting. Dat is de aanier waarop de nieuwe Bredase rechtbankpresi- mr. P. Paalvast zijn werk als beroepsrechter loefent. Er kan immers altijd iets onverwachts (ebeuren waardoor een rechtszaak plotseling een lier verloop krijgt. •Vermijd vooringenomenheid. Als rechter sta je #vende partijen. Je hebt er geen enkel belang bij «iemand wordt veroordeeld of vrijgesproken. De fficier van justitie en de advocaat zijn wel partij, Jijniet," zegt hij. ijdag 29 april wordt mr. Paalvast, 51 jaar oud, WaUeerd in zijn nieuwe functie. Het is de woning van zijn carrière als jurist, een carrière in ie schaduw van de Bredase Grote Toren. jn onze verslaggever »l Houben ,f kamer van zijn voorganger oogt leeg. Kale muren en jig sfeer. „Mr. Mendiik heeft zijn familieschilde- 1® meegenomen. Ik heb het te druk om me nu direct a®g te houden met de vraag wat ik er zal J'aghangen. Het bureau moet anders, het licht valt er ";ei goed op," constateert de president. aJt vrije tijd fotografeert hij j'jü Hij is ook een verwoed «sportliefhebber, vooral ®oën. in Den Haag en met .«als tussenpost, kwam de Je Paalvast in 1954 in de fflase wijk Princenhage wo- B» v ®an8 naar Het Onze vrouwelyceum lag voor ™J"aulvoor de hand. In 1966 L jr8e Hij af in Leiden. N hter begon hij in net advocatenkantoor Spiegel en Jacobs. In tmA'aren bie toen volgden, tirl k'j zich bijna uitslui- W v-Civiele zaken- 111 1978 Mi 8ewaaS4 rechter te Jj®™] toevallig bij de bafrecht. Met uitzonde- ït iaar familiekamer, Ms. „ste«ls strafrechtzaken ïartri' 8aa.' in sneltrein- jsten i00r zHn loopbaan. In die eerden officieren, advo- H «verdachten hem in de fenJ kennen als een wat «2 1 °Ptredende, even- Iwo j man met een uitster ïiw "sstenkennis en een ei- boelvoer humor. Vlukkig aarzeling geeft mr. °e dat een rechter ook zijn gevoelens heeft. „Een enke le keer heb ik me als rechter echt ongelukkig gevoeld. Je hebt natuurlijk je professionele afstandelijkheid. Maar soms is het berokkende leed zo enorm dat je eigen rechtsgevoel als mens diep geschokt is." „Ik heb het dan vooral moeilijk als ouders van slachtoffers of slachtoffers zelf in de zaal aan wezig zijn. Je probeert ze de gruwelijke details zoveel moge lijk te besparen. Ik denk bij voorbeeld aan de moord op twee Belgische meisjes in Putte en de kinderpornozaak met drie eveneens in België ontvoerde meisjes," zegt hij. Het criminaliteitsbeeld in het arrondissement Breda wijkt, is zijn ervaring na zoveel jaren strafrecht, niet wezenlijk af van dat in andere arrondissementen. „Een grote variëteit aan zaken met flink wat vermogensdelic ten," geeft hij kort aan. In zijn nieuwe functie zal hij hooguit nog een paar keer per jaar zelf een verdachte voor zich zien. „Mijn voorganger besteedde de helft van zijn tijd aan de recht spraak met wat daar allemaal bijkomt en de andere helft aan het management van de organi satie. Ik ga ervanuit dat ik dat ook zo zal indelen. Als presi- Mr. Paalvast...Onderzoek altijd binnen wettelijk kader... dent ben je de voorzitter van het dagelijks bestuur van de rechterlijke macht, het presi dium." „Dit arrondissement kent vier sectoren: strafrecht, familie recht, handelsrecht en bestuurs recht. De president bemoeit zich niet meer rechtstreeks met de sectoren. Daarvoor is de or ganisatie te groot geworden. El ke sector kent daarom een coör dinerend vice-president," legt mr. Paalvast uit. Hij wil in zijn nieuwe functie proberen een ge neralist te zijn, iemand die de problemen en noden van alle soorten rechtspraak kent en be grijpt Gezag Het gezag van de Nederlandse rechter is groot, is zijn ervaring. „Als je daarop niet meer kunt vertrouwen, ligt de weg naar de anarchie open. Straffen worden, uitzonderingen daargelaten, uitgezeten, mensen betalen doorgaans de opgelegde boe tes." „Advocaten spelen een wezen lijke rol in de rechtspraak, net als het openbaar ministerie. Voor de burger is het recht te ingewikkeld. Hij heeft daarom de bijstand van een deskundige nodig. De advocaat levert in veruit de meeste gevallen een positieve bijdrage aan de juiste en efficiënte loop van een pro cedure," oordeelt mr. Paalvast. Als persrechter in het arrondis sement Breda reageerde hij on langs verbaasd op verhalen over 'inkijkoperaties' door de politie om over andere inmiddels be kend geworden praktijken door opsporingsambtenaren nog maar niet te spreken. Hij zegt daarover nu: „Het is logisch dat de overheid naar middelen zoekt om de zware criminaliteit te bestrijden. Daarvoor zouden strafbare me thoden gebruikt worden? Waar rook is, is vuur. Maar hoe groot is het vuur? Ik heb er geen flauw idee van." „Ik kan wel zeggen dat ik er apert op tegen ben als de over heid in haar jacht op misdadi gers naar illegale methoden grijpt. Zij zal zich aan de wet 'moeten houden. Als een meer derheid in ons land vindt dat het anders moet, zullen de wet ten aangepast moeten worden. De opsporing van strafbare fei ten zal altijd binnen een contro leerbaar wettelijk kader moeten gebeuren." Mr. Paalvast wijst er op dat de 'inkijkoperatie' niet op alle on derdelen buiten de wet valt: „De Opiumwet en de Vuurwa- penwet geven de politie de mo gelijkheid slechts op last van een hulpofficier van justitie, een politieman dus, tegen de wil van een bewoner binnen te dringen. Zonder huiszoekings bevel van de rechter-commissa- ris dus." Media Hij reageert ook op een andere ontwikkeling, de afspraken die kennelijk gemaakt worden tus sen sommige media en sommige opsporingsdiensten. De tv-uit- zending over de Fiod-inval bij een bedrijf waar CD A-lij sttrek- ker Brinkman commissaris is, de arrestatie van vier wethou ders van Brunssum, de invallen bij diverse Van der Valk-bedrij ven, allemaal voorbeelden. „Het tijdstip waarop opsporing sambtenaren een pand binnen treden, kan uitsluitend bepaald worden door het opsporingsbe lang en niet door dat van de media. Ik vind, ook als pers rechter, dat de overheid zich erg terughoudend moet opstellen in haar informatie naar de media. De publiciteit brengt met zich mee dat een verdachte voor het grote publiek al gauw de dader is." „Iemand is dat echter pas In het bijzijn van minister Hirsch Ballin werden in 1992 bij de rechtbank in Breda zes rechters geïnstalleerd voor de nieuwe sector Bestuursrecht. Bij de toehoorders in het midden mr. Paalvast. foto cor viveen schuldig als hij onherroepelijk veroordeeld is. Tot dat moment kan altijd zijn onschuld nog blijken. Ik ben er daarom ook op tegen dat het indringende medium televisie in de rechts zaal aanwezig is. Wij hebben te maken met de privacy en ande re belangen van verdachten, ge tuigen en andere procesdeelne mers. Anderzijds begrijp ik ook wel dat de privacybescherming van ene verdachte steeds moei lijker wordt naarmate iemand publiekelijk meer bekend is," zegt mr. Paalvast. De jachtige maatschappij van nu verlangt een snelle recht spraak. „Maar die moet ook nog goed zijn. De mensen en het bedrijfsleven leven snel. Zij hebben bij conflicten behoefte aan snelle beslissingen. Ze kie zen dan voor voorlopige voor zieningen en nemen op de koop toe dat de kwaliteit van deze vorm van rechtspraak door de snelheid krap aan de maat is. Dat is hun keuze," formuleert mr. Paalvast. Inzicht Aan welke profielschets een rechter anno 1994 moet vol doen? „Hij of zij moet met een goed inzicht in de samenleving snel geschillen kunnen oplossen om mensen en bedrijven in de gelegenheid te stellen verder te gaan, impasses te doorbreken," reageert hij. „Dat geldt ook voor het straf recht. Dat lijkt op het eerste gezicht niet zo conflictoplos- send, maar is dat wel. Er is een conflict tussen de samenleving en een individu. Het strafrecht is er om te voorkomen dat men sen het recht in eigen hand nemen. In de meest primitieve samenlevingen bestond die be hoefte al. De dorpsoudste voor zag er in." Een goed inzicht in de wat er in de maatschappij gebeurt, vraagt van de moderne rechter een goede voeling met de samenle ving. „Wij kiezen bewust voor een of meer nevenfuncties. Be stuursfuncties in non-profitor- ganisaties komen daarvoor het meest in aanmerking. Ik denk dan bijvoorbeeld aan scholen, ziekenhuizen, bejaardenoor den." „Een nevenfunctie in een com merciële organisatie maakt je als rechter kwetsbaarder. Het kan voor je werk nuttig zijn om voeling te houden met het be drijfsleven, maar de samenle ving staat daar kritisch tegen over. Hoewel ik vind dat je ais rechter een commissariaat moet kunnen vervullen, heb ik er zelf van afgezien. Men denkt al gauw dat je onpartijdigheid in het geding kan komen. Dat schaadt de rechterlijke macht," zegt mr. Paalvast. Zelf houdt hij voeling met de maatschappij via zijn drie stu derende kinderen, via het werk van zijn echtgenote als revali- datie-arts voor carapatiënten en door drie nevenfuncties. Hij is bestuursvoorzitter van servi ceflat annex bejaardenoord De Vredenberg in Breda, bestuurs lid van de stichting voor de huisvesting van verstandelijk gehandicapten Piusoord en vi- ce-voorzitter van de VW Bre da. Daarnaast is hij al een jaar of twintig lid van de Rotary. „Een rechter zul je niet snel terugvinden in de frontlinie van een actiecomité. Zo'n comité is al gauw polariserend bezig en dat kun je als rechter niet heb ben. Voorzichtigheid troef," rondt mr. Paalvast zijn eerste interview als rechtbankpresi dent af.

de Stem | 1994 | | pagina 25