DE STEM Meer politie-agenten op straat tellen? ilanning Van Gelder: 'Kwaliteit toerisme-sector moet hoger' ^ovincie vraagt Belgen niet vervuild baggerslib uit kanaal te reinigen ({pc lor Hulster Jansenius-scholengemeenschap met ziekteverlof Zeeuws-Vlaamse burgemeesters bereiken akkoord over nieuwe aanpak 6 Ongelooflijk dat mensen dit soort risico's nemen' 6Dit college kost gemeente Oostburg bijna een miljoen' Eerste steen voor Port Scaldis gestort Zwaargewonden bij motorongeluk Anderhalf jaar cel geëist voor poging doodslag :n op MBO en HBO niveau leidt ische of commerciële sector. Dan i tijdelijke functie. Onze ervaring irectes het grote verschil tussen g staan open voor zowel mannen rt u ons bellen: 076 - 221944. 4858. Wij zijn op werkdagen tot OPZICHTER MQKI o.g. regio Rotterdam. Tijdelijk pro- Wegens toename van de activi- fstandige MTS-er of HTS-er bouw ervaring in het onderhoud. Aan de ritgevoerde inspecties stelt u bud- lt u de mogelijkheden m.b.t. het en en gebouwen. Tevens beoordeelt u indien accoord de opdrachten. it van transportsystemen. U bent dig te werken en hebt aan een half en en organiseren zit u in het bloed, erkzaamheden (o.a. corresponden- postbehandeling, ontvangst klan- k niet vreemd. Gevraagd: MEAO ring met WP 5.1 is een must. ïg van Engels en Duits. ITARESSE esbureau in Breda. In deze zelfstan- voornamelijk voor de directeur en ultants. Uw werkzaamheden liggen :1 als organisatorisch vlak. Daar waar initiatief te nemen. Uw ervaring n) ligt zeker op HBO niveau. Kennis ïust. ER FINANCIËLE Etten-Leur. Op de financiële admini- i team van 3 collega's verantwoorde- ung van de financiële gegevens t.b.v. arrekeningen en stelt hiervoor ook ueel part-time in overleg bespreek- iAO-BA/MBO niveau. RGANISATIE (IJK 221944. gen op het gebied van de west Breda, ting en Vergunningen. racant van izingsverordening. ergunningen op en vervult enten in het Stadsgewest. ar van 5.971bruto per het hoofd van de afdeling ichten aan de Milieudienst van vacaturenummer sche minderheden binnen doelgroepen in het bijzonder Zeeland jan onze verslaggever gulst - Rector A. Cosijn van Jansenius scholengemeen- Jhap in Hulst is voor onbe- oalde tijd met ziekteverlof gegaan. (inleiding daarvoor is de uit- van een onderzoek naar de interne communicatie binnen de scholengemeenschap, dat voor Cosijn belastend is uitgevallen. Het onderzoek is gedaan in op dracht van het bestuur, naar aanleiding van de slechte perso nele verstandhoudingen op de school. Oorzaak daarvan is de voorgenomen fusie tussen de drie Hulster scholen voor voort gezet onderwijs. De docenten van Jansenius zijn daar tegen en ze verwijten Cosijn dat hij in deze kwestie de zijde van het bestuur heeft gekozen. Sindsdien zijn de verhoudingen op school erg bekoeld. Het bestuur van de scholenge meenschap beraadt zich op dit moment over de positie van rec tor Cosijn. „Ik voel me door die hele situatie niet erg lekker en ik moet tot rust komen", motiveer de Cosijn gisteren zijn ziekmel ding. „Ik wil éven de tijd nemen om alles voor mezelf op een rijtje te zetten". Voorzitter J. van Jole van Janse nius verklaarde gisteren dat er geen druk op Cosijn is uitgeoe fend, maar dat de rector uit eigen beweging met ziekteverlof is gegaan. „De reden? Daar mag iedereen van denken wat hij wil", aldus Van Jole, die verder geen commentaar op de kwestie wilde leveren. „Er is een onder zoek geweest naar de interne communicatie binnen de school. De uitslag daarvan is voor het bestuur reden om zich te bera den over de nu te nemen stap pen. Daar wil ik nu niet op vooruit lopen", aldus de voorzit ter. I ,'an onze verslaggever Ijreskens - De eerste fase van Iport Scaldis, de vergroting lan de jachthaven en de Louw van de residenties Lcaldia en Bressia, is gisteren I gestart. Commissaris van de I Koningin W. van Gelder Lort te een symbolisch ba- Isaltblok als fundament voor meter lange dam die denieuwe haven omzoomt. Port Scaldis is het eerste groot schalige project in Nederland dat buitendijks wordt wordt ge touwd. De gebouwen komen op palen te staan die dertig meter iep de grond in gaan. In totaal tost het project 90 miljoen gul den. Colthof Beheer is bezig met soortgelijke projecten in IJmui- den en Lelystad. De jachthaven is naar verwach ting eind volgend jaar klaar. De capaciteit aan ligplaatsen is dan 550, tegenover 250 nu. Het is de bedoeling dat de eerste bewoners in juli 1995 in hun appartement in Scaldis trekken. Projectontwikkelaaar R. Colthof, samen met aannemer J. Ibens en Fanderingstechnieken Verstrae- ta1 initiatiefnemer van het pro- yct. vertelde gisteren dat van 232 appartementen er al 100 (waarde 40 miljoen gulden) zijn verkocht, voornamelijk aan Ne derlanders en in iets mindere ate aan Belgen. In mei gaan ze Mt het project ook de Duitse arkt op. Naar verwachting zul le» eind dit jaar alle apparte- ■nten zijn verkocht. De helft ffl de nieuwe ligplaatsen in de («chthaven is al besproken. Scaldis en Bressia worden tege- ii]kertijd gebouwd, waarbij het taede eind 1995 zal worden opgeleverd. Tegen die tijd zal ®k begonnen zijn met de derde residentie, Flandria. A. Verstrae- k». van het gelijknamige bedrijf Welde dat behalve directe wrkgelegenheid door de bouw, het project ook permanente I wrkgelegenheid voor 80 mensen I oplevert. Te denken valt daarbij I ®der meer aan reparatie van I lachten. I De residenties zijn berekend op I storm zoals die gemiddeld |®sinde 10.000 jaar voorkomt. 1 onderste verdiepingen be- 'an uit garages. De eerste I 'Verdiepingen liggen nog I ^derhalve meter boven het I :°ogste peil van de stormramp I >11953. >t ontwerp is van de Brusselse I «uiteet Mare Corbiau. Behalve De steen hangt nog in de grijper, ogenschijnlijk boven de hoofden van de genodigden. de "couleurs des Flandres" die hij erin aanbracht, verwerkte drie jaar geleden de kleuren van Mondriaan in het ontwerp. Het toevallig samenvallen met het Mondriaan—jaar, deed de inti- tiatiefnemers in de buidel tasten. Zij overhandigden Van Gelder een cheque van 25.000 gulden, bestemd voor de Mondriaan- stichting Zeeland. Namens de gemeente Oostburg voerde locoburgemeester C. Bolijn-Hertzberger het woord bij de start van het project. Zij wees op het belang voor de werkgele genheid in de periode van reali sering en in de periode erna. Volgens Bolijn zal het aanzien van de jachthaven voor zeezei lers enorm toenemen. Om de binding van het project met de kern Breskens te verster ken stelde zij een doorbraak voor in de dijk bij het Oran jeplein, volgens haar eenvoudig en met behoud van de zeewe ringsfunctie te realiseren. De eerste steen voor het fun dament van de dam is gelost. FOTO'S WIM KOOYMAN I°nze verslaggever ®'eskens - Het project Port Scaldis is goed voor de ■ek provincie Zeeland. Het zorgt voor kwaliteits wetering en spreiding van het toeristisch-re- rteatieve aanbod. I j,l' .Zei Commissaris van de Koningin W. van Gelder L8® na^at hÜ de eerste steen voor het project in de Ierschelde had gestort. Hij vervolgde met enkele jJle?e'mgen over het toeristisch aanbod in Zeeland: I 'so allte»tsverbetering is dringend nodig voor de toe- I s> van deze voor ons zo belangrijke sector. Het van de huidige kwantiteit is de weg naar de to "AS- Zonder investeringen in kwaliteit komt deze m gevaar." Van Gelder ziet Port Scaldis als 'parel' aan de Zeeland boulevard, een netwerk van bestaande boulevards en dammen in Zeeland. De provincie wil dit tot stand brengen door ze met openbaar vervoer en wegen met elkaar te verbinden. „Zeeland blijft primair in trek vanwege de land-water-relatie. En waar komt dat contrast, tussen de cultuur op het land en de natuur van het water, tussen de flanerende recreanten en de relatie ve rust van de zee beter tot uitdrukking dan op de boulevard?", vroeg hij zich hardop af. De commissaris benadrukte het belang van Port Scaldis voor werkgelegenheid. „Voor West-Zeeuws-Vlaanderen is dit van bijzonder belang, het gebied wordt al jaren lang geconfronteerd met een teruglopend bevolkings aantal, met voorzieningen, die daardoor onder druk staan en met een bedreiging van de werkgelegenheid. Recreatievoorzieningen die werkgelegenheid scheppen zijn uitermate belangrijk voor de leefbaarheid van de streek", aldus Van Gelder. Hij bracht in herinnering dat het project aanvankelijk met twee struikelblokken te maken kreeg. Aan de ene kant het verloren gaan van slikken en schorren met hoge natuurwaarde, aan de andere kant de risico's ten gevolge van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Wester- schelde. Op grond van de rapportage over de risico-ana lyse, zijn de laatste 'net acceptabel' bevonden. Door het treffen van maatregelen is de kans op een ramp tot een aanvaardbaar niveau teruggebracht. Het verloren gaan van de schorren en slikken wordt gecompenseerd door herinrichting van het buitendijkse gebied bij Nummer Een. »ebhfburg Gs van Zeeland bii E ruCht van sPreken ie rit.;- IPsche overheden aan GeSgen het uit het Kanaal siib t0!meuzen °P te baggeren C*mgen. venliw"rïgenreiniSing (11Petim0„t 1 n°g "T een enteel stadium verkeert. De doelstelling om in het jaar 2000 twintig procent van ver vuilde baggerspecie te reinigen wordt op dit moment, ook in Zeeland, bij lange na niet ge haald. „Hoge kosten en een twij felachtig eindprodukt vormen een grote belemmering", schrij ven GS in antwoord op vragen van Statenlid P. van Kollem (Groen Links). Het op te baggeren slib, nodig om de vaarweg naar Gent in goede nautische staat te bren gen, vindt zijn weg naar het in 1980 aangelegd depot Calle- mansputte, nabij Zelzate. Om het slib, afkomstig uit het Ne derlandse deel van het kanaal, naar Callemansputte te trans porteren, is volgens het dagelijks provinciebestuur geen grens overschrijdende milieu-effect rapportage (MER) nodig. Het de pot, dat rust op een dikke on doorlaatbare kleilaag en om zoomd is door een betonietwand, voldoet aan de internationale normen die voor de opslag van vervuild slib gelden. Het baggeren gebeurt op verzoek van de Belgen en de kosten zijn dan ook voor hun rekening. „In feite staat Nederland aan België toe om haar eigen vervuiling terug te halen. Het is ons niet ZATERDAG 23 APRIL 1994 DEEL' Axel - Verschuiving van werkzaamheden en het verleggen van prioriteiten bij de politie waarborgt de komende maanden in Zeeuws-Vlaanderen meer surveillance op straat. De burgemeesters in Zeeuws- Vlaanderen hebben gisteren in Axel tijdens het districtscollege- overleg een akkoord bereikt over de nieuwe werkwijze van de po litie die een accent krijgt op de toezichthoudende taken. De nieuwe aanpak gaat in op 16 mei. De ruimte voor meer agenten op straat ontstaat onder meer door het aantal politie-auto's terug te brengen van zes naar vijf pa trouillewagens. Er worden ook agenten van achter de bureaus geplukt. Volgens waarnemend districtschef L. Schuller is het gevolg van deze schuifoperatie, waar hij inhoudelijk niet diep op in wil gaan, dat alle zes verzor gingsgebieden in Zeeuws-Vlaan deren een volwaardig basispak ket aan politiehulp krijgen. Ook het voorzetten van het werk van het drugsbestrijdingsteam Double Shot in Terneuzen is ge waarborgd. Voor de kustge- meenten in West-Zeeuws-Vlaan deren komt een aparte regeling. Daar worden in de zomermaan den twee politiewagens ingezet. In geval van nood kan voor een derde wagen vanuit Terneuzen worden gezorgd. De naweeën van de reorganisatie bij de politie en personeelstekort als gevolg van ouderschapsverlof en omscholing van agenten heb ben het afgelopen jaar voor een verminderde aanwezigheid van de politie op straat gezorgd. De roep om meer agenten op straat kwam van vrijwel alle gemeenten. Politieke partijen noemden het in hun verkiezings programma. Een reeent pleidooi kwam vanuit Axel waar de com missie Algemene Zaken bij bur gemeester De Graaf haar beklag deed over het tekort aan politie. Voor Axel is met name de poli- tiesurveillance op zaterdag be langrijk. Overdag tijdens de weekmarkt vanwege de verkeer schaos, 's avonds voor het uitg aansleven. Burgemeester De Graaf van Axel, waar gisteren het overleg plaatsvond, toonde zich na af loop van het gesprek optimis tisch. „Ik heb er vertrouwen in. Met een efficiëntere inzet van de politie moet het lukken om meer mensen vrij te maken voor de basis-surveilllance". Ovezande - Bij een verkeerson geval op de Hoofdstraat te Ove zande werden donderdag een motorrijder en zijn duo-passa- giere zwaar gewond. Beiden werden per ambulance overge bracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. Het ongeval gebeurde doordat een 51-bestuurder van een per sonenauto uit Kapelle komende uit de richting 's-Gravenpolder linksaf wilde slaan de Naalden- dijk op. Op dat moment naderde uit te genovergestelde richting een 29-jarige motorrijder uit Drie wegen, Ondanks krachtig rem men kon hij die niet meer ont wijken. Bij de botsing werd ook een 22-jarige vrouw die achterop het motorrijwiel zat zwaar ge wond. De motor werd geheel vernield en de personenauto aan de voorzijde zwaar beschadigd. Een politieman toont het projectiel. I VERVOLG VAN VOORPAGINA FOTO WIM KOOYMAN De politie nam ijlings contact op met de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD). Aan de hand van op het projectiel aangebrachte opschriften werd tot grote opluchting duidelijk dat het gelukkig om een ongevaarlijk demonstratie exemplaar ging. Volgens de EOD is het, voor zover ze uit de opschriften kunnen afleiden, niet van Nederlandse herkomst, mogelijk Belgisch of Frans. Het betrof in ieder geval een zogenaamd draadgeleid projectiel. De EOD kon niet zeggen of het door een vliegtuig verloren was of door een verzamelaar gedumpt. Zowel' de EOD als de politie zijn erg benieuwd naar de herkomst van de raket en hebben de zaak in onderzoek. „Het is ongelooflijk dat er mensen zijn die dit soort risico's nog steeds nemen", zegt W. Selis van de Hulster politie. „Wat die man deed was in principe levensgevaarlijk. Het kan niet genoeg met nadruk worden gezegd. Iedereen die iets vindt dat op munitie of een projectiel lijkt moet het laten liggen waar het ligt en zo snel mogelijk de politie waarschuwen. Een raket van het kaliber dat nu is gevonden heeft genoeg kracht om het hele politiebureau weg te vagen". PvdA: 'Twee wethouders zijn genoeg' Van onze verslaggevers - Oostburg - Voorzitter L. Wille van de PvdA-fractie in de Oostburgse raad, trekt fel van leer tegen het voorstel om de gemeente op te classificeren. Volgens hem moeten de salaris sen van de wethouders niet omhoog, maar zou Oostburg juist gediend zijn met een wethouder minder. bekend in hoeverre de Belgische overheden de baggerkosten ver halen op de veroorzakers van de vervuiling", antwoordt het colle ge of de vraag van Van Kollem. Die wilde weten of bedrijven, die voor de verontreiniging (me deverantwoordelijk zijn, in de baggerkosten gaan bijdragen. Het voorstel tot opwaardering wordt volgende week behandeld door de gemeenteraad. Hoewel de PvdA er zich intern nog over moet beraden, staat vrijwel vast dat de fractie tegen zal stemmen. Volgens Wille kost het de ge meente veel meer dan de 40.000 gulden per jaar die in het voor stel staan. „Oostburg heeft nu recht op twee parttime wethouders van 70 procent. Als het voorstel het haalt, krijgt Oostburg er drie van 100 procent. Dat gekoppeld aan de vergoeding voor de raadsleden kost de gemeente dat 725.000 gulden", aldus Wille. Daar komt het wachtgeld voor oud-wethouder J. Thomaes nog bij. „Als je Thomaes had laten zitten, dan had je 208.000 gulden aan wachtgeld bespaard. Alles bij elkaar dus 933.000 gulden, een klein miljoen." De PvdA is altijd al tegen op- classificatie geweest. „In tijden van bezuinigingen is het vreemd om zelf geen offers te brengen. Straks moet je tegen een vereni ging bijvoorbeeld zeggen dat ze geen waarderingssubsisie van 75 gulden krijgen." Oostburg heeft sinds de herinde ling in 1970 drie wethouders. Dit omdat het samenvoegen van ge meenten veel extra werk met zich meebracht. Dat is automa tisch altijd verlengd. Om de vier jaar werd door GS dispensatie verleend. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme vindt de opclassificatie terecht. „We hebben 18.000 in woners, verspreid over tien ker nen, in een uitgestrekt gebied. De wethouders en raadsleden hebben daardoor meer dan ge middeld werk om handen", zegt voorzitter F. Baarends. „Neem daarbij ook nog de toeloop tij dens het seizoen. Vergeet niet, dat is onze belangrijkste bron van inkomsten." J. Provoost, fractievoorzitter van de WD, is eveneens voorstander van opclassificatie. „Anders is het goed mogelijk dat je geen bekwame bestuurders meer krijgt, omdat ze beter kunnen verdienen in het bedrijfsleven. Dat zou een slechte gang van zaken zijn, gekwalificeerde krachten gaan dan verloren. Het is jammer dat de gemeente onder de 18.000 inwoners is gezakt, maar dat neemt niet weg dat die verdeeld zijn over tien kernen." Bij het CDA vallen dezelfde ge luiden te beluisteren als bij D T en WD. „Neem alleen al de welzijnssector. In elk dorp heb je verschillende clubs, elke kern heeft een toneelvereniging. Of de sport. Elk dorp heeft zijn eigen club. Daar heeft een wethouder allemaal mee te maken", vindt fractievoorzitter H. Lippens. Volgens hem zouden de drie coa litiepartners overigens ook heb ben ingestemd met een vergoe ding voor de wethouders van 85 procent. „Maar dat is door wijzi ging van de gemeentewet niet meer mogelijk." D66 heeft nog geen standpunt bepaald. Voorzitter A. Verhage: „Ik ga daar begin volgende week met de steunfractie over pra ten Van onze correspondent Middelburg - Voor poging tot doodslag op zijn 24-jarige Rotterdamse neef J.O. is vrij dag voor de Middelburgse rechtbank achttien maanden geëist tegen de 24-jarige Ter- neuzenaar L.O. Het familiedrama speelde zich af op 4 februari, toen L. in een vlaag van paniek, angst en woe de twee kogels afvuurde op zijn neef, die tevoren de broer van L. met een ijzeren staaf op het hoofd had geslagen. De broer bleef voor dood op de grond liggen en bleek later halfzijdig verlamd. De problemen in de familie O. waren ontstaan toen een oom uit Rotterdam in Terneuzen neer streek om een café te beginnen op een steenworp afstand van dat van zijn broer. „En sindsdien was het hier ge donder", zo liet L. weten. 'Voor de veiligheid' kocht hij zich en kele weken voor de schietpartij een pistool. „Maar niet met de bedoeling het te gebruiken." Dat veranderde toen hij zijn broer op de grond zag liggen. „Toen werd het zwart voor mijn ogen en schoot ik mijn neef in zijn been." Neef J. moet voor het neerslaan van L.'s broer later terechtstaan.

de Stem | 1994 | | pagina 17