Euretco in rustiger vaarwater Euretco: Winkels kunnen op omzet geen peil meer trekken Stakingen bij bierbrouwerijen Heineken Berndsen brengt Nedlloyd weer op koers 1 58 1 Ontslag voor 22 man hij Hitachi Oosterhout Landbouwcrisis komt niet door milieulasten ECONOMIE A5 ia moet steun stopzetten' Bredase inkoopcombinatie richt zich op versteviging bestaande activiteiten Nedlloyd TENLAND KORf Bedrijf al vier jaar in rode cijfers -112 ECONOMIE KORT RIJDAG 22 APRIL 1994 an afgewenteld n in Japan zijn het eens geworde, d. Daarmee is een dreigende crisi' ij gemaakt voor het kiezen van ee, chiro Ozawa, één van de politiek, tie gisteravond mee. ereikt na twee weken van politiek, erhandelen. Vooral de politiek tp de noodzakelijk geachte belasting' e spanningen tussen de regering? van Buitenlandse Zaken, Tsutomi vandaag voorgedragen als nieuw' ordenaar voor rechter n Fred West, de 53-jarige Brits, acht van moord op zeker 10 jong. stitie beschuldigd van het misbrui- erecht staan op verdenking van hei meisje en van het mishandelen vat de laatste ontwikkeling in de zaal 'ngen' in het Engelse Gloucester ee maal eerder gearresteerd wegens ij de moord op tien jonge vrouwen n in Gloucester in het huis op olitie de afgelopen maanden neger tiende stoffelijk overschot werd or gevonden. ver verkiezingen ring en de verzetsbeweging UNITA bereikt over nieuwe presidentsver- golese staatstelevisie werd in de saka een voorlopige overeenkomsl delaars van beide partijen, udt geen bestand in, maar roept op t leven in Angola. De regering en de arnemers de situatie in het land ven als zij de tijd rijp achten voor i accepteerde in 1992 niet dat hij de ezingen had verloren, waarop de oorlog voortzette. Savimbi en presi- tos zullen bij komende verkiezingen ider Opus Dei e priester Javier Echevarria (61) is onservatieve rooms-katholieke orga- a, sinds 1982 vicaris-generaal van de er van bisschop Alvaro del Portillo, eftijd overleed, achttiende betrokken bij Opus Dei n van de naaste medewerkers van Escriva de Balaguer en van diens taat bekend als zeer doortastend en ei, in 1928 opgericht, telt inmiddels 0 leden. rken in Duitsland aats Bielefeld is woensdagavond een een huis waar Turken wonen. Daarbij len. De officier van justitie meldde rdachten zijn gearresteerd. De zes klaringen hebben afgelegd. De politie lag gepleegd hebben naar aanleiding olf Hitier, op 20 april, de brandweer uit het brandende huis zware schade opgelopen. De zes ieren van 14 tot 16 jaar, werden later Ook in andere gemeenten, alle in woensdagavond incidenten voor. es is hond kwijt rles van Groot-Brittannië heeft een egene die zijn hond vindt. De oudste eth II raakte zijn viervoeter zondag g op een buitenverblijf in Schotland. genoemd is naar een type in een e prins, is ondanks drie dagen zoeken eeds zoek. Vandaar dat Charles een 'e plaatselijke krant. voor Ruanda heeft voor morgen vredesbesprekin- e strijdende partijen in Ruanda. De sha plaats vinden, vijfhonderd kilo- de havenstad Dar Es Salaam, t Ali Hassan Mwinyi heeft gisteren overleg een wapenstilstand en de r vredesakkoord ten doel heeft. De volgens Mwinyi deelname toegezegd. Genève hebben de geweldadigheden 'erspreid. Het aantal doden valt niet ntisch. jESTEM VRIJDAG 22 APRIL 1994 e Schipper president De Klerk van Zuid-Afn- ■iveranties en de militaire assistentie h regime van Sudan te stoppen. Pa* misch' dat een land dat probeert de pens verkoopt aan een land waar ae Arabieren en christelijke zwarten op voerd. oudt van cht- en lieg- kelij en dvi- gna- lton iden van ïwer- rger- het Jafri- cent, zus- icop- er in Ons ipters itaire O uister e Za lf ons ;o te- Suro- pese Unie heeft al een wapenem bargo tegen Sudan afgekondigd- Pax Christi wil dat Zuid-Af™» zich bij dit embargo aansluit- Op verschillende diplomatiek fronten wordt op dit rn0®enk getracht de internationale druk op Sudan op te voeren. Dit me als doel het stoppen van de ver nietigende burgeroorlog in zuiden van het land. Britse parlementariërs beplei ten bij monde van Anthony Coombs een militaire blokka van Port Sudan, de enige zeen- ven van het Afrikaanse land.v Belgische minister Claes onde zoekt momenteel of een ^"w penembargo een realistische op tie is. j. De zin van zo'n embargo wor overigens ook door Pax ctirl betwijfeld. Woordvoerder J Gruijters van Pax Christi Nea land: „Het is hoogstwaarschij lijk dat Sudans waPen'evtrr„an ciers, landen als China, J* Afghanistan, Syrië en Jorda» zich niets zullen aantrekken een dergelijk embargo. Als sy bolisch gebaar kan het wel pen de druk op te voeren. ,,/ionze verslaggever greda - „Onvoorspelbaar en gril- Zo betitelt financieel directeur js, F. van Wegen van inkoopcom- jjnatie Euretco uit Breda de omzet- patronen, waarmee winkels te ma- hebben. jij baalt de grafieken uit de kast. De «ien in de verschillende jaren stuite- 0 tussen minnen en plussen op en "jtr, zonder enig seizoenspatroon te Jjlgen. „Kijk, vorig jaar waren januari en februari slecht qua omzet, maar daar dlgden twee goede maanden maart en «til op. En kijk nu naar 1994: het jaar t goed, maar maart en april zijn opeens slecht. Dan worden winkeliers zenuwachtig. Ik krabde me wel even achter de oren toen ik deze week die hele pagina voorjaarsaanbiedingen zag van C&A. Dan wil men dus al snel van de voorraden af." Euretco (voorheen Samen Sterk en In koopcombinatie Nederland) is een in koopcombinatie, waarin bijna 2200 winkeliers met ruim 3000 zaken zijn verenigd. Die winkeliers zijn goed voor een omzet van 3,6 miljard gulden in branches als mode, woninginrichting, boeken en huishoudelijke artikelen. De echte modezaken hebben het moei lijk, blijkt uit cijfers van Van Wegen. De omzetten bij de heren- en damesmo dezaken bleven nagenoeg gelijk. En vanwege de inflatie is stilstaan achter uitgaan. Drie jaar terug begon Samen Sterk met het opzetten van een franchi- seketen Vinia Vera. Twee jaar terug heette Vinia Vera 'het succesvolle da mesmodeconcept' te zijn. Maar Vinia Vera heeft een moeilijk jaar achter de rug. Drie vestigingen moesten worden afgestoten en twee franchiseza- ken werden door Euretco zelf aange kocht. Van de twintig Vinia Vera's zijn er zeven franchise-zaken en liefst der tien in handen van Euretco. „Dat was inderdaad niet helemaal de bedoeling," beaamt Van Wegen. Euretco put hoop uit een nieuw, enthousiast conceptteam en een betere tweede helft van 1993. De recessie laat zich nog niet voelen in faillissementen onder middenstanders, zegt Van Wegen. „Ze hebben in de goede tijden genoeg gespaard en boven dien zijn kleine zelfstandigen erg flexi bel." Maar in de bestedingen is de recessie wel terug te vinden. Tegenover de gestagneerde luxe mode staat een omzet van zeven procent bij de vrije- tijd-kledingzafcen, wijst Van Wegen aan. De Nederlander kleedt zich dus wat goedkoper. De Jeans Centre-vrije- tijdsmode liet bijvoorbeeld een omzets- prong van 100 naar 121 miljoen gulden zien. De winkeliers met de modezaak in het hogere segment krijgen zo het water in de handen. Want een terugvallende om zet is op zich al vervelend, maar als ook het moment van verkoop ongewis is, komt de winkelier met een voorraad- probleem te zitten. De vraag is wanneer de winkelier zijn dure voorraad voortij dig moet afstoten via een extra uitver koop. Toch zijn de uitverkopen niet zo echt als wel lijkt, zegt Van Wegen. „De winkelier weet zijn marge te verbeteren speciaal voor op de uitverkoop in te kopen." Het betreft dus niet zozeer echte uitverkoop van overbodige voor raden, als wel speciaal tegen lagere prijzen ingekochte aanbiedingen. (an onze verslaggever Sreda - Inkoopcombinatie Euretco in Breda gaat een nistigere periode in. Na een hectische periode van de samensmelting van Samen Sterk Retailservices en In- ioopcombinatie Nederland, waarbij de winst verdubbel- maar 22 procent van de leden wegliep, wil Euretco zich concentreren op de versteviging van bestaande activiteiten. Dal zegt financieel directeur drs. F. van Wegen van Euretco. Van- verschijnt het jaarverslag van"Euretco, dat in 1991 werd ormd. De samensmelting van twee organisaties is in 1993 nagenoeg afgerond. Het aantal leden nam af van 2781 naar 2163, die samen 3082 winkels exploiteren (3802). De gezamenlijk winkelomzet van de aangesloten zaken bedroeg 3,6 :rd gulden 4,6 mld). Ge corrigeerd voor de ledenontwik- ,g groeide de omzet van de leden met 2,2 procent, iets boven het landelijk gemiddelde. Tevreden Door sanering van de kosten, waarbij onder meer 35 van de 560 banen vervielen, ging het bedrijfsresultaat van Euretco oog van 12,7 miljoen naar j 14,5 miljoen bij een nagenoeg gelijkblijvende omzet van Euret co (jf 1,5 miljard). In Breda heeft fiiretco momenteel vierhonderd mensenwerken. financieel directeur drs. F. van Wegen is tevreden over de resul taatontwikkeling. De netto- rast na belasting steeg van ƒ1,4 miljoen naar 3,5 miljoen, «de omdat de post rente per saldo een miljoen gulden verbe terden. „We hebben nu de moei lijke jaren achter ons," zegt Van Wegen. Euretco gaat daarom na een di- odendloos 1992 weer dividend uitkeren: 2,25 per aandeel. De winst per aandeel steeg van ƒ2,80 naar 6,94. Het rendement van het groeps- termogen komt op zes procent. ■Maar we zijn er nog niet," zegt lan Wegen. „We willen in de komende jaren naar twaalf pro- Mi, zeg vijf procent boven de marktrente." Een verdere stroomlijning van de organisatie is daarbij de leidraad. Verlies Van Wegen wijt het verlies van ruim zeshonderd van de 2800 leden aan drie verschillende fac toren. Zo raakte Euretco 370 leden kwijt door de verkoop van het belang van veertig procent in de speelgoedinkoopcombinatie Toypartners aan het Duitse Ve- des. Daarmee stootte Euretco te vens vijftig miljoen gulden om zet af. Voorheen was Toypartners een joint-venture van Samen Sterk (veertig procent), Otto Simon (veertig procent) en Vedes (twin tig procent). Toen Vedes Otto Simon, tevens grossier van Toy partners, overnam, kwam Euret co in een onaantrekkelijke min derheidspositie terecht. Niet dramatisch De integratie van Samen Sterk met Inkoopcombinatie Neder land was voor ruim honderd winkeliers reden hun lidmaat schap op te zeggen. „Om emotio nele redenen," zegt Van Wegen. Op dat aantal was gerekend, stelt de directeur. De opzeggin gen waren in elk geval niet dra matisch. Dat was eind jaren tachtig nog wel het geval, waar door een overname van Hobo Faam feitelijk mislukte. Het natuurlijk verloop zorgde voor een afname met tachtig leden. Een verhoging van de contributie deed honderd leden afhaken. „Marginale leden, voor wie het na die verhoging niet hoefde," zegt Van Wegen. Verder zegden dertig sportwinkel-de- taillisten uit onvrede op. Van o is volgens Hitachi-direc- G.P. van Gestel noodzake ik om uit de rode cijfers te omen. Hitachi Construction ïchinety Europe bv, zoals de ®terhoutse dochter van het ^aPanse Hitachi-concern voluit Hjdt al vier jaar op rij j®les- Het afgelopen jaar be- het verlies 450.000, in de »ni aarvoor was het verlies gens Van Gestel groter, tot amaal 2,5 miljoen toe. Omzet ^merkelijk dramatischer is «omzetverlies. De afgelopen Iaar daalde de omzet met M?rocent Per jaar tot 150 «Hoen per jaar. °p het hoogte- Jen tv^.daar bestaan (eind ja bs) Ju g' l3e§in jaren negen- HlJal'seerde de Oosterhoutse van )o 0cbter nog een omzet iaar de miljoen per SbS kkdreert in Oosterhout is d.~?aafmachines. Daarnaast EurnnL015t,erhoutse vestiging het de mSS ?lstrd)utiecentrum van #an hM1PT Pr°dukten-range "aamna panse moederbedrijf, Cnenrugraa&nachin«. hijS- Wr f ^ei-stellingen. Op de eerst^V1 omzetverlies se in rio k P'aats aan de malai- het sevnlt,°UW' di,e op zich weer ^nomiseho If dePressieve den wTar Hita in de lan" Hitachi haar produk- Actievoerende werknemers van Heineken voor de poort van de brouwerij in Den Bosch. FOTO ANP onze verslaggever Oosterhout - Bij Hitachi in Oosterhout worden 22 van 167 'Wciemers ontslagen. Dat heeft de directie gisteren aange kondigd. De vakbonden zijn voor overleg uitgenodigd, de ondernemingsraad is om advies gevraagd. Door Michel Koster Den Bosch - 'Onze cao is niet helder, Freddy los jij het maar op.' Een spandoek geeft de gevoelens van de stakers bij Heineken in Den Bosch goed weer. Als het aan hen ligt, blijft de bierbrouwerij nog even plat. De directie van Heineken is naar eigen zeggen met het beste Ne derlandse cao-voorstel van dit jaar naar buiten gekomen, maar voor de Industriebond FNV is het niet genoeg. De FNV-petjes en -body-warmers zijn weer van stal gehaald. Een groep werkne mers van Heineken blokkeert de poort. „Het is ook triest", oor deelt een werknemer, „al deze mensen hebben een Heineken- hart maar moeten toch schade brengen aan het bedrijf. Het is te hopen dat de directie snel tot inkeer komt." Die kans lijkt uiterst klein. De directie van Heineken is verbijs terd over de stakingen in Den Bosch en Zoeterwoude. „We ko men met een cao-voorstel dat zijn gelijke in Nederland niet kent", meent F. Versteeg, direc teur van Heineken Beheer. Het' bedrijf kwam woensdagnacht de bonden enigszins tegemoet met een structurele loonsverhoging van 0,5 procent. „Van de bonden zijn de Unie BHLP en het CNV om", legt Versteeg uit. „Maar met de Industriebond FNV valt echt niet te praten." Het is wel verreweg de grootste bond waar Heineken mee in de clinch ligt. In Den Bosch zijn van de 1000 werknemers zo'n zevenhonderd lid van de bond. „En met wat die andere bonden doen heb ik niets mee te ma ken", oordeelt J. Duynhoven van de Industriebond. „Dus wij sta ken." De FNV houdt vast aan een éénjarig contract met een loonsverhoging van 2lA procent, Heineken wil niet verder gaan dan een tweejarige cao met structurele loonsverhogingen van 0,5 procent per 1 januari 1994 en 1,5 procent per 1 januari 1995 en een eenmalige uitkering van 1 procent over 1994. De stakers lijken over lange adem te moeten beschikken. De directie zegt echt het laatste bod op tafel te hebben gelegd. De FNV weigert ook water bij de wijn te doen. Over één ding zijn ze het wel eens. De staking heeft grote nadelige gevolgen voor Heineken. „Financieel is het een gevoelige dreun, maar ook voor de werksfeer is dit een drama," roepen de beide partijen in koor. „De naam Heineken krijgt een stevige knauw." De klanten van het bedrijf zullen snel zonder bier komen te zitten. Het concern houdt de voorraden beperkt. „Erg vervelend", meent ook Duynhoven. „Maar een be drijf met achthonderd miljoen gulden winst en dat een zelfde bedrag in het Verre Oosten in vesteert kan de eigen werkne mers daar ook van mee laten profiteren." ten afzet. Omdat er minder wordt gebouwd hebben bouwbe drijven minder machines nodig. Bovendien worden vervan gingsinvesteringen uitgesteld. Als er toch per se een bouwma- chine moet worden aangeschaft, worden hoge kortingen bedon gen en verkregen waardoor de winstmarges van leveranciers als Hitachi verschrompelen. Dure yen Daar komt nog bij dat de con currentiepositie van Hitachi op de Europese markt negatief wordt beïnvloed door de dure Japanse yen en de solide Neder landse gulden. „Ik mag het ei genlijk niet hardop zeggen, maar op dit moment zouden wij veel beter af zijn als we in Italië zaten," zegt Van Gestel meer schertsend dan serieus. „Want ik weet donders goed dat de situa tie over twee jaar weer heel anders kan zijn." Van Gestel rekent er op dat de nu aangekondigde personeelsre ductie voldoende soelaas biedt om het bedrijf door het dal heen te loodsen. „We verwachten van af 1995 weer een opleving van de markt door nieuwe overheidsin vesteringen. Ik denk dan in het bijzonder aan de aanleg van nieuwe spoorlijnen, zoals de Be tuweroute en de Hoge Snelheids lijn." Door Peter Scholtes Botterdam - Amper een jaar heeft drs. Leo Berndsen nu het roer van Nedlloyd in han den. Met de voortvarendheid van een zeeman en de dege lijkheid van een verzekeraar (ex-Aegon, ex-Interpolis) heeft de nieuwe topman het transportconcern weer op koers gezet. Dat blijkt wellicht nog niet uit de kale jaarcijfers over 1993, die volgens de definitieve bereke ning leidden tot een verlies van ƒ112 miljoen, bijna twee maal zo veel als de 58 miljoen van het jaar ervoor. De omzet liep daarbij licht terug tot 6,6 mil jard. Afgaande op het bedrijfsre sultaat (ƒ57 miljoen tegen ƒ61 miljoen) draait Nedlloyd echter op hetzelfde operationeel niveau als vorig jaar. Exclusief eenmali ge baten en lasten (vooral be paald door een reorganisatie voorziening van 124 miljoen) is dank zij fors afgenomen rente kosten het resultaat zelfs beter dan in 1992. Maar wat Berndsen gisteren bij de presentatie van de cijfers de meeste moed gaf, is het resultaat over de tweede helft van 1993: 66 miljoen. Nedlloyd blijkt na een jaar een heel eind op streek met zijn lange-termijndoelstellingen. De gewenste rentabiliteit op het 1992 in mil|oenen guldens 1993 omzet winst/verlies 6.722 6.618 sy 1992 anp bron:Nedlloyd bedrijfsresultaat per sector: zeescheepvaart Europees landtransport en distributie diverse activiteiten 1993 1992 1993 -2 19 44 39 -4 22 L. Berndsen werkzame vermogen van 10 pro cent is al bereikt voor de sector zeescheepvaart. De container- lijnvaart was de grote trekker in de tweede helft van 1993 met een positief bedrijfsresultaat van 101 miljoen tegen een verlies van 62 miljoen in de eerste zes maanden. Nedlloyd profiteerde van een betere bezetting van de lijnen, een spectaculaire groei van het vervoer naar het Verre Oosten en, na een periode van scherpe dalingen, eindelijk sta biliserende tarieven. De opgaan de lijn moet de sector voor ge heel 1994 een duidelijk beter resultaat opleveren. Verbetering verwacht Nedlloyd ook voor zijn tweede kernactivi teit, Europees wegtransport en distributie. De sector belandde in het vierde kwartaal fors in de rode cijfers. Dit jaar rekent Ned lloyd er op 'een duidelijk zicht bare stap' te zetten op weg naar het voor 1995 gewenste rende ment van 10 procent. Als de economie een beetje wil aantrekken, denkt Nedlloyd snel de sprong te kunnen maken naar een stevig rendement. Het fun dament daarvoor is grootscheep se kostenbeparing in de jaren 1993-'95 met ƒ250 miljoen, het geen in het eerste jaar 2.300 banen kostte. Dit jaar zal er volgens Berndsen geen sprake meer zijn van banenverlies. „We zijn op de goede weg," constateert Berndsen. Met een slank en efficiënt Nedlloyd wil hij de tweede helft van de jaren negentig in, wanneer naar ver wachting de concentratiegolf in het wereldtransport actueel is. Samenwerking (op het gebied van containervervoer) is al aan de orde en de vorming van stra tegische allianties is volgens Berndsen een 'logische ontwik keling'. Aan een zo sterk moge lijke uitgangspositie daarbij wordt nu gewerkt. Verkoop namaak-Rietvelds mag niet meer Utrecht - Het Italiaanse postorderbedrijf Linea Classica moet onmiddellijk de verkoop van illegaal nagemaakte meubelmodel len van onder meer Rietveld en Le Corbusler staken. Deze uitspraak deed de Utrechtse rechtbankpresident gisteren in een kort geding, dat was aangespannen door het bedrijf Cassina. Linea Classica moet daarnaast een voorschot van ƒ30.000 gulden betalen aan Cassina ter compensatie van de geleden schade. Linea Classica bood in advertenties in diverse Italiaanse kranten imitaties aan. Personeel Smit aanvaardt akkoord Maassluis - De werknemers van Smit Havensleepdiensten in Rotterdam leggen zich neer bij het akkoord over de afslanking van het bedrijf dat de vakbonden met de directie van Smit onder leiding van prof. A. van der Zwan hebben bereikt. Dat bleek gistermiddag in Maassluis, waar de werknemers door de vakbonden werden ingelicht over het bereikte resultaat. Dat houdt in dat tachtig werknemers afvloeien naar een arbeidspool die onder beheer komt van het uitzendbureau Start. Northwest Airlines op winst St. Paul - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines, partner van KLM, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 18,3 miljoen dollar. In de eerste drie maanden van verleden jaar kwamen er verliezen van respectievelijk 100,3 miljoen en 70,3 miljoen dollar uit de bus. De 18,3 miljoen dollar vormt het beste eerste-kwartaalresultaat van de maatschappij sinds 1979. John H. Dasburg, president van Northwest, verklaarde dat het resultaat beter was dan was verwacht. Inflatie in EU in maart gezakt Brussel - De gemiddelde inflatie in de Europese Unie is in één maand tijd gezakt van 3,3 naar 3,2 procent eind maart, zo heeft het Europese Bureau voor de Statistiek gisteren bekendge maakt. In Frankrijk was de geldontwaarding met 1,5 procent het laagst van alle EU-lidstaten, gevolgd door Ierland en Denemarken die elk 1,7 procent noteerden. Nederland stond op de zevende plaats met 2,9 procent, 0,3 procent meer dan een jaar geleden. Duitsland boekt 3,2 procent en Griekenland is koploper met 10,2 procent. Eindhoven Airport in de lift Eindhoven - Zowel het aantal passagiers dat gebruik maakt van Eindhoven Airport als de afgehandelde hoeveelheid luchtvracht is in het eerste kwartaal in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar fors gestegen. De eerste drie maanden van dit jaar werden 43.445 passagiers geteld, ruim 15 procent meer dan vorig jaar. De stijging deed zich niet alleen voor bij de tien geregelde lijndiensten die vanaf Eindhoven Airport worden onderhouden, maar ook bij de zakelijke chartervluchten. Elsevier wil notering op Wall Street Amsterdam - Elsevier en de Britse partner Reed International studeren op beursnotering aan de effectenbeurs van New York. De houdstermaatschappijen Elsevier en Reed zijn elk voor 50 procent aandeelhouder in Reed Elsevier, waarin zij vorig jaar hun uitgeversactiviteiten onderbrachten. De belangrijkste reden voor Reed en Elsevier om de oceaan over te steken, is de grote betekenis die de Verenigde Staten voor de uitgevers hebben. De VS zijn goed voor een derde van de omzet. IBM lijkt op de weg terug Armonk - De Amerikaanse computerreus IBM lijkt de weg naar herstel te hebben ingeslagen. Het concern meldde gisteren dat de winst in het eerste kwartaal is uitgekomen op 392 miljoen dollar na een verlies van 399 miljoen dollar in dezelfde periode vorig jaar. Enorme voorzieningen voor een ingrijpende herstruc turering, waarbij vorig jaar ongeveer 45.000 banen verdwenen, brachten in 1993 een negatief saldo teweeg van 7,99 miljard dollar. Dit jaar denkt het concern een streep te halen door nog eens 28.000 banen. Peugeot Citroën in rode cijfers Parijs - Het Franse autoconcern PSA Peugeot Citroën is vorig jaar voor het eerst sinds 1985 in de rode cijfers beland. De slapte in de autoverkopen en de devaluaties van enkele Europese munten eisten hun tol. Het verlies bedroeg 1,41 miljard frank (470 miljoen gulden), terwijl in 1992 nog 3,37 miljard frank winst werd gemaakt. Volgens PSA-topman Jacques Calvert is het concern het slachtoffer van de ernstigste naoorlogse crisis op de Europese automarkt. PSA zag de verkoop in Europa met 14,6 procent zakken tot 1,4 miljard auto's, wat staat voor een marktaandeel van 12,3 procent. 'Duitsland klimt uit dal' Frankfurt - Na bondskanselier Helmut Kohl is ook de Bun desbank van mening dat Duitsland economisch uit het dal klimt en het einde van de recessie in zicht is. De Duitse centrale bank is in haar gisteren verschenen jaarverslag over 1993 echter voorzichtiger dan Kohl, die al gewaagd heeft van een 'conjunc tureel voorjaar.' De Duitse economie is vorig jaar met twee procent gekrompen. Maar volgens de Bundesbank zijn de vooruitzichten voor herstel nu een stuk beter dank zij een grotere vraag uit het buitenland. ÏOO banen weg bij Texas Instruments Almelo - De Almelose vestiging van het Amerikaanse high-tech- concern Texas Instruments gaat voor de vijfde keer binnen twee jaar reorganiseren. Door het overbrengen van de produktie van chipverbindingsstukken naar de Verenigde Staten, waar dat aanzienlijk goedkoper kan, gaan honderd van de 575 banen verloren. Toch meldde Texas Instruments gisteren een hogere kwartaalwinst publiceerde. Niet alleen de Nederlandse onderne ming wordt getroffen door de sanering. Bij de Europese organisatie van Texas Instruments verdwijnen in totaal zo'n 900 banen. Amsterdam (anp) - De milieulasten lijken in geen van de agrarische sectoren een belangrijke oorzaak te zijn van de crisis. Dat concludeert het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in een studie verricht in opdracht van Greenpeace. Volgens het CLM zijn de netto milieukosten van agrarische be drijven weliswaar flink gestegen, maar maken ze slechts een ge ring deel uit van de totale kos ten. In 1992 bedroegen de mi lieu-investeringen 5,5 procent van de totale bedrijfsinvesterin gen. Het CLM tekent wel aan dat het beeld voor bepaalde sectoren er anders uit ziet. De varkenshou derij betaalt momenteel jaarlijks tien- tot twintigduizend gulden per bedrijf voor de overschot- mest. De glastuinbouw staat aan de vooravond van investeringen van enkele tonnen per bedrijf om aan milieu-eisen te voldoen. Greenpeace heeft het onderzoek laten verrichten omdat boeren en boerenorganisaties veelal de milieumaatregelen debet voor de landbouwcrisis houden. De over- produktie, met als gevolg lagere opbrengstprijzen, is de centrale oorzaak voor de slechte bedrijfs resultaten, constateert het CLM. Op basis van het CLM-onder- zoek stelt Greenpeace dat boe ren, tuinders en politici niet meer met de beschuldigende vin ger naar milieumaatregelen moeten wijzen.

de Stem | 1994 | | pagina 5