CDA predikt Brabantse saamhorigheit Geer SP bedrijft de politiek van de straat Bolkeste 'Baantjes Coalitie als I DE STEM BINNENLAND BUITENLAND PÊSTEM Mea culpa -DE STEM- Alle kopstukken van geplaagde partij aanwezig op verkiezingsavond in Breda Maar werkg I nader onderzoek doen. CDA wil aparte staatssecretaris ouderenzaken KIEZINGEN De rode tomaat lijkt rijp om geplukt te worden DE STEM VRIJDAG 22 APRIL 1994 i Het is nog helemaal niet zó lang gele den, dat elke rooms-katholiek wist wat 'mea culpa' betekende. Dat was in de tijd, dat de kerk diensten nog helemaal in het Latijn waren. Ook al had je niet meer on derwijs genoten dan de lagere school, enkele Latijnse woor den kende elke katholiek wel. Zo wist hij tenminste hoever de kerkdienst gevorderd was. Zo ook het 'mea culpa' in drievoud, waarmee elke heili ge mis begon: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. En bij elk culpa werd met de rechterhand op de borst ge tikt: door mijn schuld, door mijn schuld, door mijn zeer grote schuld. Voor heden daagse kerkgangers net zo'n bekende woorden, want elke eucharistieviering begint nog altijd met de schuldbelijdenis; elke protestantse kerkdienst trouwens ook, al luidt die daar anders. Schuld belijden is een wezen lijk element van het christen dom. Protestantse kerken til len daar veel zwaarder aan dan de katholieke kerk. In schuld belijden is de Roomse kerk als instituut altijd zwak geweest. Als er geen ontken nen aan is, bedekt zij haar zonden liever met de mantel der liefde dan met een mea culpa. Op die wijze meent zij haar heiligheid overeind te houden, want de kerk is vol gens de geloofsbelijdenis im mers heilig. Voor zo'n hou ding moet je uit een bepaald soort etnisch en/of theolo gisch hout gesneden zijn. Hier ligt dan ook een permanent spanningsveld tussen centrum en periferie, dat in de geschie denis herhaaldelijk grote con flicten heeft veroorzaakt. Paus Johannes Paulus II lijkt zo in de ban van de nadering van het nieuwe millennium, dat hij volgens recente berich ten uit Rome grootse plannen maakt voor het jubeljaar 2000. Plannen die dat span ningsveld juist in het centrum sterk kunnen activeren. De paus zou de kerk in het jaar 2000 willen laten afrekenen met de duistere hoofdstukken uit haar verleden: inquisitie, godsdienstoorlogen, joden vervolgingen, andere schen dingen van mensenrechten en schuldige fouten als de ver oordeling van Galileo Galileï. Dat zou moeten gebeuren door schuld te bekennen. De paus oppert dit idee in een notitie die hij alle kardinalen heeft toegestuurd. Die notitie bevat nog meer plannen. De paus zou in 2000 ook een gezamenlijke gebeds bijeenkomst voor joden, christenen en moslims op de berg Sinaï willen organiseren. Verder zou hij denken aan een concilie waaraan de katholieke, protestantse en orthodoxe kerken deelnemen: overigens een idee dat al heel lang leeft in de schoot van de wereldwijde oecumenische beweging. En hij zou in de lijst van kerkelijke martelaren ook protestantse en ortho doxe slachtoffers van de na zistische en communistische terreur willen opnemen. Het gaat hier om plannen die zijn uitgelekt. Dat maant tot voorzichtigheid, gezien alleen al de allure ervan. Bovendien staan ze ter discussie op een bijeenkomst van paus en kar dinalen op 9 en 10 mei. Het moet nog blijken of er iets van terecht komt. De paus houdt er blijkbaar ook zelf rekening mee, dat de kerk schuld laten bekennen door kardinalen gevaarlijk gevon den wordt. Hij moet daarop wel zinspelen, waar hij in de notitie schrijft dat de heilige kerk tegelijk een kerk van zondaars is. Een openlijke schuldbelijdenis zal het more le aanzien van de kerk niet schaden, werpt de paus bij voorbaat tegen. De kerk zal er zelfs sterker door komen te staan als ze de moed toont fouten te erkennen die door haar eigen mensen in haar naam zijn begaan. Daarin mag de paus het grootste gelijk van de wereld hebben, of hij dat ook krijgt, is vers twee, ook voor een paus. Maar als vast komt te staan dat Johannes Paulus II inderdaad zulke ideeën heeft, is daarmee op zich al psycho logische winst geboekt voor de oecumene. De verkiezingen moeten nog plaatsvinden, maar de kandidaten voor het regeringspluche dienen zich reeds gevraagd of ongevraagd aan. Kamervoorzitter Deetman laat weten dat hij eventueel beschik baar is als redder van het vaderland en D66-leider Hans van Mierlo zegt niet te hechten aan een eventueel vice-premierschap. Minister van Buitenlandse Zaken vindt hij ook acceptabel. De onvermijdelij ke Hans Wiegel is ook weer opgedoken. Wiegel wil weten welke kandidaten fractievoorzitter Bolkestein op het oog heeft, wanneer de VVD de nieuwe premier zou moeten leveren. Politici roepen elkaar in de campagnes braaf na: het gaat niet om personen, maar om de inhoud. Die prudentie ontbreekt wanneer het om baantjes gaat. Dan manifesteren personen zich zonder enige terughoudend heid. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Ternèuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. j Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Premier Lubbers spreekt de CDA-aanhang toe. CDA-lijsttrekker Brinkman, met links achter hem minister Hirsch Ballin, luistert naar een toespraak in het Bredase Turft FOTO'S com Zwaar geschut in Het Turfschip. Het CDA was gisteravond op volle sterkte in Breda aanwe zig. Met de top-drie Elco Brinkman, Yvonne van Rooy en Ernst Hirsch Ballin. En met premier Ruud Lubbers, koud te rug van een bezoek aan Bulgarije. Het werd een avond van saamhorig heid, hoe kon het ook anders in het Brabantse land? Van onze verslaggever Carl Mureau Buiten op het Chasséveld staat de tent van Circus Royal. Binnen in Het Turf schip is geen ruimte voor glitter, trucs of acrobaten- werk. Het wordt een degelij ke verkiezingsavond, met ernstige politieke speeches. Over de poppetjes is de afge lopen weken genoeg gespro ken. „We hebben helemaal geen tijd om het te hebben over personen en coalities, van welke kleur dan ook", zegt Brinkman al vroeg in de avond. De toon is gezet. De veel geplaagde lijsttrekker heeft als belangrijkste bood schap: bestrijding van de werk loosheid. De meest recente cij fers zijn dramatisch. „Vandaag: 25 mensen per uur extra werk loos." Brinkmans ogen staan op bittere ernst. „Het staat in de krant en die liegt niet, ook nu weer niet." Het is nog maar twee weekjes geleden dat de CDA-lei- der heel anders dacht over de media, met name "dan over het tv-programma Reporter. Het verhaal van het CDA in deze verkiezingstijd is bekend. Tegen slag op tegenslag. De bijeen komst in Breda moet daarom geheel in het teken staan van herstel, standvastigheid en ver trouwen. „We hervinden onszelf", weet Hirsch Ballin, de minister uit Tilburg die immer uitblinkt in optimisme. En hij wijst op de waarden waar het CDA voor staat, zoals bescherming van het zwakke menselijk leven (tegen legalisering van euthanasie) en de aandacht voor het bijzonder onderwijs. „Het onderwijs met een grondslag in de levensover tuiging, ons onderwijs, zou van een paars gekleurde coalitie (PvdA, WD en D66, red.) lijk bleek worden. Laat dat niet ge beuren!" Premier En dan is het de beurt aan de minister-president. „Wat zal hij er vandaag van maken", luidt het gemompel in de zaal. De woorden van Lubbers hebben nog altijd bijzonder gewicht bin nen het CDA. Natuurlijk, Brink man is de lijsttrekker én blijft dat ondanks alle perikelen ook. Maar als Lubbers spreekt, ge beurt er altijd wat bijzonders. De scheidende premier, die het zijn kroonprins in de campagne "niét al te makkelijk heeft ge maakt, begint met een hart on der de riem voor Elco. 'En zijn team', want dat krijgt de laatste dagen ook steeds meer kritiek, vanwege de te Amerikaanse campagne-aanpak. Dan maakt Lubbers een rond gang langs die bevolkingsgroe pen die het CDA nu in de steek dreigen te laten. Zoals daar zijn: de ouderen. Lubbers' steekwoor den: behoud van de aow, flexibe le pensionering en een volwaar dige plaats voor ouderen in de samenleving. „Voor die drie za ken moeten wij staan. En daar om kunnen ouderen ik zeg het ronduit het CDA niet missen. En het CDA kan zeker de oude ren niet missen." Tuinders En dan de boeren en tuinders. Hetzelfde verhaal. „Boeren en- tuinders zijn gebaat bij een sterk CDA en het CDA kan niet zon der hen. We hebben elkaar no dig, om onze boterham te verdie nen en om samen zorg te dragen voor het milieu." De premier doet een oproep voor een gezamenlijke aanpak van de criminaliteit en pakt nog enkele hot items bij de kop: de toe stroom van asielzoekers ('ons toelatingsbeleid moet streng en rechtvaardig zijn'), de oorlog in Bosnië ('ik ben blij met de brede steun voor de aanwezigheid van onze jongens') en de opkomst van speciale belangenpartijen. „Opkomen voor deelbelangen is begrijpelijk en menselijk. Maar dit leidt tot verbrokkeling en versnippering van ons land. Dan wordt het er echt niet veel beter op." Vandaar zijn rechtstreekse oproep aan de zwevende kiezer: Stemt CDA. Tegen verbrokke ling, voor saamhorigheid. De zaal krijgt de handen best op elkaar, al blijft de stemming tam. Toch krijgt menigeen een goed gevoel na alle ellende van de voorbije weken. De Bredase CDA-lijsttrekker Wim van Don gen zegt zich gesterkt te voelen door de peptalk. Na de verkie zingsnederlaag (van 10 naar 5 zetels) in maart was het slikken. En kijkend naar de opiniepeilin gen werd de stemming niet vro lijker. „Het is net als bij een voetbalclub. Als je wint, komen er meer toeschouwers." Van Dongen hoopt maar dat het voor 3 mei nog een beetje goed komt. Lijsttrekker Tijd voor de lijsttrekker zelf. Elco Brinkman dus. Die nog eens hamert op het belang van extra werkgelegenheid. Hij tovert een krante-pagina uit de zak. De Telegraaf, een interview met D66-leider Van Mierlo. „Het CDA is een insect", luidt de kop. Brinkman signaleert slechts een aanzet tot polarisatie en betreurt dat. Maar hij heeft zijn vrouw Janneke, de biologe, geraad pleegd voor een reactie. Wat wist ze van insecten? „Ze zei: die vermenigvuldigen zich heel snel." Applaus, gelach. „En twee: Als zaken bevrucht moeten worden, zijn insecten no dig. Als je beleid bevrucht moet worden, heb je het CDA nodig." Opnieuw succes. De uitsmijter: „Zelfs met een paarse spuitbus zijn ze niet uit te roeien." Saam horige bewondering. Anderhalve week voor verkie zingsdag is eensgezindheid het parool. Maar broeide er binnen het CDA in Brabant niet zoiets als de gemeentelijke herindeling? In de kleine gemeenten morden afdelingen over de plannen van GS (met het CDA las hofleveran cier), omdat de grote steden als Breda en Tilburg onnodig slachtoffers maken. Een coup onder aanvoering van Ulven ter Tjerk Westerterp werdvi week nipt afgewend. En nu? Met geen woord over die herindeling ge' Zelfs niet door Westerterp. gaat nu om 3 mei", lacht hl afloop van het formele ged in de volle foyer. Tevreden Tevreden babbelen ze ra CDA-bonzen, onder het van een glas bier. Yke de G van het CDA Buro Brata opgelucht. De opkomst viel en de boodschap was goed hoop op betere tijden is ast zig. Ook bij Mieke Boers, kamerlid uit Tilburg. Zij met de bloemen van Ruud bers naar huis. De premier keert terug Kralingen met een beeldje 'de contente mens', W neemt het, evenals Brink graag in ontvangst. „Maar tent zijn wij nog lang Daarvoor moet het tij nog tisch keren. Tevredenheid: zijn als het verlies beperkt zi Bij de uitgang van Het Tuns blijkt dat het CDA niet a staat in zijn strijd voor klanten. Een boodschap van cus Royal ligt op de stoep. tiek is (ook) circus. Maar circus is geen politiek. Dus wij hebben u nodig." Van onze Haagse redactie Alphen a/d Rijn - WD-f jjestein is bereid zijn planns I van een ministelsel in de socj te stellen om eventueel sa D66 en de PvdA mogelijk te I Maar Bolkestein wil per se stevi| „olgende kabinetsperiode, al bedrag van zeventien miljard Den Haag (anp) - De wer geen concrete bewijzen g van kinderen heeft plaats1! I niet dat onomstotelijk v;l voorkomt. Een nieuw op t| j Dat zegt de werkgroep Rituej Misbruik in een rapport dat gis teren aan staatssecretaris Kost van Justitie is aangeboden. 0 verzoek van Kosto is sinds vor: jaar augustus onderzoek gedaa naar het verschijnsel ritueel mii bruik. Aanleiding waren elf me; dingen bij de Inspectie Jeugd hulpverlening van de ministerii van WVC en Justitie in 1992 el drie tv-uitzendingen een jaar 1^ ter. De werkgroep onder voorzitte: schap van de Arnhemse advi caat-generaal mr. J. Hulsenbe verstaat onder ritueel misbru: 'in groepsverband uitgevoeij Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet een apar staatssecretaris voor ouderenz ken komen. Die moet zich alle bezig houden met problem van ouderen op het gebied vJ inkomen, huisvesting en zoi Als voor die problemen regeli gen zijn -getroffen, kan de pc weer worden opgeheven. Met dit plan tracht het CI| kennelijk, de kloof die met eigen oudere achterban is or staan door de aow-plannen dichten en het vertrouwen twrl te winnen. Het voorstel vj CDA-kamerlid Van der Heijd werd gisteren tijdens een forr; over ouderenbeleid niet op voo hand door de andere partij afgewezen. PvdA-kamerlid Van Nieuwenl| ven voelde wel voor een projei staatssecretaris die zich loui en alleen met 'de verbouw v de ouderenzorg' bezighou WD-kamerlid Terpstra wil d er een 'ouderen-effectrappc 'age' komt. Dat betekent dat e kabinet bij alle maatregel kijkt wat de gevolgen voor ouc ren zijn. D66 pleit al langer vo iets dergelijks, aldus D66-k merlid Versnel. Door Hans van den Broek De opmars van de Socialistische Partij naar politiek Den Haag lijkt onstuitbaar. Mislukte de gooi naar het lid maatschap van de Tweede Ka mer in 1989 nog faliekant, de opiniepeilers schatten de SP nu al weken lang onverminderd op twee tot drie kobaltblauwe ka merzetels. De rode tomaat, het protest-symbool van de radicale socialisten, is rijp om geplukt te worden. Maar wat zoekt een actiepartij als de SP, die bestuursverant- woordelijkheid schuwt en het verzet tegen de gevestigde poli tieke orde heeft verheven tot het hoogste goed, in het walhal la van de parlementaire demo cratie? „Als je een tijger wilt vangen, moet je naar zijn schuilplaats gaan," luidt het strijdlustige antwoord van par tijvoorzitter en lijsttrekker Jan Marijnissen. De SP deint mee op de golven van onvrede onder de kiezers. Zij gelooft heilig in de maak baarheid van de samenleving, gruwt van de consensuspolitiek die zich meester heeft gemaakt van Nederland. Solidariteit, ge lijkwaardigheid en menselijke waardigheid vormen het klank bord voor het 'andere geluid' dat volgens de SP zo node ge mist wordt op het kleurroze politieke toneel. De rijken worden steeds rijker, de armen armer. Onze samenle ving veramerikaniseert, heet het in de retoriek van de socialis tische voorhoede. Een forse ver kleining van de inkomensver schillen, een herwaardering voor handenarbeid, sociale con trole, één groot ziekenfonds voor alle Nederlanders, het zijn slechts enkele paradepaardjes uit de stal van de SP. De SP vindt dat die 'verfoeilijke veramerikanisering', dat 'per verse neo-liberalisme' kost wat kost een halt moet worden toe geroepen. De schuld aan een mentaliteit van 'alles moet kun nen' legt de partij vooral bij de oprukkende commercie, in de gezondheidszorg,, in het onder wijs, op de televisie. Weg ermee, is het devies van de SP. Gok kasten uit de cafetaria's, het opheffen van commerciële zen ders, een banvloek uitspreken over geweld op televisie; be voogdend of niet, dat is de enige begaanbare weg om een 'kli maat te scheppen waarin men sen weer naar elkaar omzien, vindt de onbetwistbare lijst trekker. Krijgt de SP het voor het zeg gen in Nederland, dan zijn eige naren van grote ondernemingen de eersten die zich 'toch wel een beetje zorgen zouden moeten maken'. „Het gaat niet aan dat een Shell-baas honderd maal meer verdient dan een pompbe diende," staat te lezen in het bondige verkiezingsprogramma van de SP. Een programma dat gezien moet worden als een 'in tentie-verklaring', een nadere kennismaking met het ideeën goed van de SP. Karl Marx is in dat ideeëngoed zijn ereplaats ogenschijnlijk kwijt geraakt. Slechts eenmaal nog prijkt zijn naam in het verkiezingsprogramma, als ver dediger van de stelling dat de 'economie noch van god gege ven, noch een duivels gedrocht is, maar mensenwerk'. Zijn visie op de economie heeft voor de SP echter nog niets aan zeg gingskracht verloren. Onder het privatiseren van ondernemin gen als de Nederlandse Spoor- wegen en de PTT moet een dikke, rode streep getrokken worden. Socialisering van be drijven - werknemers delen in de macht - was en blijft het streven van de SP. De SP zag begin jaren zeventig het licht. De partij kwam voort uit de KENml (Kommumstische Eenheid Nederland, marxis- tisch-leninistisch). De Rotter dammer Daan Monje - grond legger van de SP heerste ja renlang als een Stahnfiguur over zijn partij. Hij is de witte prins' in de gelijknamige roman van Koos van Zomeren, de schrijver die het Nijmeegse establishment schokte toen hij in 1974 in Mao-pak zijn intrede deed in de gemeenteraad. De Witte Prins is een wraakoefe ning op de SP uit die jaren, waarin 'liegen niet langer iets minderwaardigs was maar een verheven proletarisch ge voel. Een partij 'die funest is voor je persoonlijkheid', oor deelt de romanfiguur Chris Fie- ge, een alter ego van Van Zome ren. Zijn roman roept het benau wende beeld op van een geslo ten sekte. Kritiek wordt niet geduld. Wie eenmaal de sekte der Rode Jehova's de rug heeft toegekeerd, leve verder in zonde en afzondering. De kritiek van Van Zomeren op de partij met de kadaverdisci pline staat niet op zich. In 1990 kwam de sluimerende SP-vul- kaan in Arnhem tot uitbarsting. Het SP-raadslid Joris Langen- •dam verliet gedesillusioneerd de partij. En het steunlid Adriaan Slooff trok in het openbaar het democratisch gehalte van de SP in twijfel. Over en weer werd publiekelijk met modder gegooid, Slooff werd geroyeerd. Hij ziet de SP als een wolf in schaapskleren. „De SP is een pure aktiepartij, ontloopt elke bestuursverant- woordelijkheid. Nadenken wordt beschouwd als een over bodige luxe. Er bestaat een kloof tussen woord en daad. Heimelijk hangt de SP nog steeds het marxisme aan. Je mag als SP'er overal tegen zijn, onderhandelingen over de ming van een nieuw col! Zonder tastbaar resultaat. SP levert geen enkele wet der. Het past bij de uitgekiei socialistische strategie, willen niet omwille van plaats op het pluche het te» van onze partij op het spel ten. De kiezer moet wel kunj zien dat onze deelname aan» dagelijks bestuur van de sl Marijnissen foto berry stokvis maar niet in de partij zelf. Als deze SP aan de macht komt, ga ik emigreren," zegt het verbeten ex-partijlid. De SP is een goed geoliede machine. Met tomeloze inzet lo pen de honderden actieve leden de deuren plat. De SP laat zich typeren als één groot luisterend oor naar het wel en wee van de Nederlanders. Die rondgang langs de 'gewone mensen in de gewone wijk' beperkt zich niet tot verkiezingstijd. De SP be drijft de politiek van de straat, alle dagen van het jaar. Deze aanpak werpt in tijden van groeiende onvrede met de Haagse politiek kennelijk zijn vruchten af. In de 55 gemeenten waarin de SP deelnam aan de gemeenteraadsverkiezingen steeg het aantal kiezers van bijna 80.000 naar ruim 152.000. Al met al goed voor zo'n 125 raadszetels. In Vlaardingen, Boxtel en Schijndel groeide de SP zowaar uit tot de grootste partij. In tien van deze gemeenten heeft de SP deelgenomen aan leidt tot een ander beleid.® die wethouders komen er, het misschien pas over jaar," verzekert de bantse partijleider. Hij geeft toe dat er in het w<* ge SP-verleden fouten z') - maakt, maar de kritiek j Slooff en de zijnen w» weg. Begin jaren negentig» SP omgebouwd tot een °P democratische partij, la niet na te herhalen. strijdt ook tegen het vm' de partij als socialistische van de Centrum Demo® De gewraakte nota Gas en Kapitaal uit 1982, gepleit wordt voor een P premie' voor gastarbeïd naar hun eigen land teW den keren, speelt de altijd parten. t(( Van zo'n premie is in kiezingsprogramma J spoor meer terug te vi tegratie van buitenland' opvang van asielzoe banden en spreiding tenlanders om gettovo- gen te gaan; dat zijn - punten van het nu?®",- spki leid volgens de SP. Zo»f dingsbeleid druist in grondwet. Voor kofflet de zijnen geen probleem: „Dan moe grondwet maar aanpass HET COMPROMIS is de ke beroepsvergaderaar te Den I echter een door hem zelf me staan. Het betekent niet dat horen69even en no9 minde Joch is dat exact wat staats up een bijeenkomst van c ersoepeiing van het ontslai in u man n'et geheel gelukk «Ll kabinet had moete erknemers, de door de nie ornende tijd nogal wat gevr k,, ,?,6s nuances werden i u D' GroenLinks en CD lijken, verkiezingsretoriek ®ben te ontlopen. De st ,„bedreven partijman, ha< hiierJaan9edaan zijn twijfel wfL reactie vreemd en o\ J ls het zo vreemd da' nnÜ s'u'ten en daarms hourtPti°Mkeliike menin9 ed Vaan ste"e zich de si ?er voor A, moeder Povers op C. In het verlee Goon voor9ewend hebben de r*ra9end kind die de ei moto s zou hebben kun Ovenmond. i*:- 'id is goeddeels over. kinrtoVT goeddeels over. h een kinH Ultle99en dat ze sa spannin bestendige vert vorbrekl?n maar da wil c ls het Ho overheerste. telf vonriV0 blzar dat een oemen? wil uaar hl' des01 n°rtTlaal n 9een verk:! gevonden hebben.

de Stem | 1994 | | pagina 2