trijd tegen varkens gestaakt Druk seizoen Jeugdcircus Reinardi ®STEM Hontenisse te snel met vergunning verlenen voor varkensstallen' BUKMAN WERBREE 1AKMAN DAT ECH N HEEFT Hulst viert toch 50 jaar bevrijding POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Jemeente verleent6 gedwongen' vergunning voor twee gr oen-labelstallen ISIEKAST iRLAND Jitgebreide viering van koninginnedag in Axel, koewacht en Zuiddorpe t!ac,ie Hïse®. Voorjaarsplantenmarkt in Clinge Twijfels over kosten nieuw milieupark in Hulst HEATER CARRÉ /1EV VW-Bespreekburo's HE DONDERDAG 28 APRIL 199 EEN STERKE PARTIJ CDA!! Kampioenschappen biljartclubs Hulst ■PRIL 1994 YpO±^±_ VRIJDAG 22 APRIL 1994 L.Z DE MUSICAL Bill van Dijk RwnvanbenAKKra DANNYw.Mim ndag; zondags ook matinee 14.00 uur KASSA CARRÉ 020^ 6225.2 (ma I'm za 9.00-20.00 uur; 7.0 13 00-20,00 •m\ i\suiv Nationaal Bespreekbureau 02153 -1234 j,i„ze verslaggever „sterzande - De gemeente Hon- se heeft veel te snel besloten Iwerking te geven aan de komst zogenaamde groen-label-var- Jsstallen in de gemeente. lil zeggen de oppositiepartijen Alge- n Belang en Progressief Hontenisse M reactie op het besluit van burge- jgter en wethouders, j, is geen enkele gemeente in Zeeuws- fcnderen die een vergunning geeft, begrijpelijk dat wij weer eens voorop moetenlopen", zegt A. Roctus (Alge meen Belang). „Het zijn gewoon slechte onderhandelaars. Maar daar waren we al achter na de collegevorming". Roctus zegt het onbegrijpelijk te vinden dat wethouder B. Pauwels destijds tij dens een bijeenkomst in Hengstdijk nog met klem stelde dat de gemeente iedere vergunning-aanvraag absoluut zou blij ven weigeren. „We dachten, die kwestie ligt wel in goede handen. Maar de verkiezingen zijn achter de rug en nu komt er ineens een omslag. Het zijn bangerikken. Als ik in het college had gezeten, dan zou ik proberen te onder handelen met die aanvragers. Nu ga je ze zonder slag of stoot een vergunning geven. Ze zijn veel te vlot geweest. Een slechte zaak wat er nu gebeurd is. Maar waar slechte onderhandelaars aan het roer zitten, krijg je zulke dingen", aldus Roctus. Mevrouw M. Ie Roy van Progressief Hontenisse is het niet eens met het college-besluit. „Waarom proberen we niet die boel zo lang mogelijk te traine ren. Alle andere gemeenten weigeren tot nu toe vergunningen. Waarom moe ten wij hier koploper worden?" Me vrouw Le Roy herinnert er aan dat het college destijds heeft geroepen alle aan vragen te zullen weigeren. „We kunnen het risico nemen en stoer blijven doen", zegt burgemeester Th. Steenkamp. „Maar kunnen we dat over een jaar ook nog, als er een paar forse schadeclaims liggen en we als gevolg daarvan de lasten voor de burgers moe ten verhogen? We hebben de aanvragers tot het uiterste getergd, maar meer handvaten hebben we niet". A. Rensen van het actiecomité Stop de Varkensinvasie zegt niet aan het ver haal van burgemeester en wethouders te twijfelen, maar kondigde gisteren wel aan alles nog eens na te checken. „De kwestie is nu op het bordje van de burgers en het actiecomité geschoven. We hebben wel afgesproken dat we nauw met de gemeente zullen blijven samenwerken. Want ook B en W willen geen varkens". Rensen zegt er nog steeds van overtuigd te zijn dat het mogelijk moet zijn de varkensboeren alsnog tegen te houden. „We zullen daar keihard aan werken". Inmiddels hoopt het actiecomité de hele zaak nog minstens een jaartje te kunnen vertragen door te gaan procederen tot bij de Raad van State. l"G0ES" treden op iminenten juwse stijl- door gratis ELK0M! onze verslaggever Lsterzande - De gemeente Hontenisse geeft de strijd wegen de invasie van intensieve varkensmesterijen. Lemeester en wethouders hebben, zij het met lood in schoenen, besloten medewerking te verlenen aan de Wing van twee zogenaamde groen-label stallen nabij eZuidweg. Bij beschikking vi Arrondissementsrec] bank te Breda d d. li 1994 is Rudi Neli geboren te Breda december 1975, wi te Breda aan de burgstraat 113, ondj ratele gesteld met ming van Herman 1 Maria Nelemans el lette Anna Maria Thj Bliek, beiden wol aan de Dillenburg 113 te Breda, tot ci respectievelijk toi curatrice. Mr. drs. P.A. Groeüs". procureur, Julianalaan 1, Bred luit in de krant. je hebben van alles gepro- [d. We hebben iedereen ge- ipleegd waarvan we dachten tl die ons kon helpen. Maar we tot de slotsom gekomen dat it geen kant meer op kunnen", jas burgemeester Th. Steen- mp. ten weigeren van vergunnin- zal volgens Steenkamp niets talen en bovendien loopt de sneente dan het risico tegen iele forse schadeclaims op te B. „Dat geld zal dan toch ik door de burgers opgebracht «ten worden". Volgens de igemeester is het nu aan de tdividuele burgers en het actie- ité 'Stop de varkensinvasie' te proberen via bezwaar- iften de boel te vertragen. |0ok wij willen geen varkens. It zijn het volstrekt met de liegroep eens. Maar we kun- tn op dit moment gewoon niet O.U I varkens lontenisse was vorig jaar de ■ste Zeeuws-Vlaamse gemeen- e waar Brabantse varkenshou- !ers het oog op lieten vallen. In otember kwamen er in korte aanvragen voor varkens- lallen binnen. Het betrof in to ni 35.000 varkens. In ijltempo wd de gemeenteraad bijeen ge nepen om via het nemen van voorbereidingsbesluit nog «er aanvragen te kunnen we- Maar de zes die er lagen, rwas niets meer aan te doen. Hontenisse weigerde nog wel een traditionele milieu-vergunning af te geven, maar nu twee aan vragen zijn omgezet in zoge naamde groen-labelstallen heeft verder weigeren geen zin. Dat die omzettingen zijn gedaan nadat het voorbereidingsbesluit was genomen, maakt volgens burgemeester Steenkamp niets uit. „Het gaat om inpandige ver anderingen. Zou het gaan om uitpandige wijzigingen, dan had de zaak anders gelegen". Advies Volgens de burgemeester hebben B en W niet zonder slag of stoot de handdoek in de ring gegooid. „We zijn tot ons besluit gekomen op advies van onze eigenlijke ambtelijke dienst, op advies van ons stedebouwkundig bureua RBOI, op advies van de provin ciale milieu-inspectie en op ad vies van professor Koeman uit Amsterdam, een grote autoriteit op dit gebied. Bij het weigeren van een groen-label stal lopen de aanvragers naar de Raad van State en krijgen daar ongetwij feld gelijk. Het gevolg, de stallen komen er toch, plus het risico op schadeclaims". De oppositiepartijen in de Hon- tenisser gemeenteraad reageer den gisteren met felle kritiek op het collegebesluit. Volgens Pro gressief Hontenisse en Algemeen Belang is de gemeente veel te snel geweest in het afgeven van een vergunning. |Wonze correspondent - Maandenlang is aan programma gewerkt, Jaar het oranjecomité heeft de zaakjes op een rij. fnitginnedag in de ge rente Axel wordt zoals ge- TOelijk weer uitbundig ge- pi i-Asel wordt om 8.15 uur be- met het klokluiden. On- IfWien van het verdere pro- Iter.a zijn: 8.30 uur leerlingen I Me scholen worden met mu- I i school opgehaald; 8.55 lï»/ !sen °P de Markt met ■"werking van Showband ■mi® samenzangl vanaf 9.30 TL iaamse kermis op de Markt I' groepen 3 tot en met 8 L rjjrigen speciaal onderwijs; lïl'i u-UUr kindervoorstelling Jh/j e rï°or kindercircus |tè!rl uk Hulst, optredens dansgroep Het Trefpunt en EdITIE zeeland Noren Hu'st en Goes. *Pa9inaeA2elef°0nnUmmerS |!0niSti>den: I 2-30/13.30-17.00 uur r^OonoW6!? Van der Helm T^ees Maas, ,lncie redacteur). Pdit?eSerstraeten fenrt7e"eXPl°itatie Kr2eela"d: ,el' 09~3293459940. 1-93 rommelmarkt; 13.00 uur vrij markt voor jong en oud op de Markt, Zeestraat en gedeelte Weststraat met optredens Axele- rando; 14.00 uur zeskamp voor de groepen 7 en 8 en onderbouw voortgezet onderwijs op par- keerplein bij Cito aan de Buiten weg; 18.00 uur zeskamp op de Markt; 20.30 uur muzikaal slot op de Markt door Showkorps Thalia, daarna nog lampionop tocht. Koewacht In Koewacht begint men om 8.00 uur met klokluiden. Om 9.45 uur rondgang EMM door de dorps kern, 10.00 uur voorstelling in De Vlaschaard 'Retteketet Djing Boemshow' voor de groepen 1 tot en met 8 en leerlingen spe ciaal onderwijs. 14.00 uur schie ting liggende wip in café 't Hoeksken, bingo voor bejaarden in De Vlaschaard, Vlaamse ker mis voor de groepen 1 tot en met 4 op het plein van De Eikelaar, bingo voor de groepen 5 tot en met 8 in de kantine van voetbal vereniging Koewacht. 20.00 uur groot oranjebal met The Willi ams van de Bond voor Ouderen. Zuiddorpe In Zuidddorpe wordt om 8.15 uur ook gestart met klokluiden. Om 9.30 uur vertrekt een bus naar Koewacht voor alle leerlin gen van groep 1 tot en met 8 en leerlingen van het speciaal on derwijs. 10.00 uur puntenschie- ting op de staande wip vor leden St.-Sebastiaan, 14.00 uur voor groep 1 tot en met 4 oude spelle tjes in de dorpskern, voor de groepen 5 tot en met 8 dropping met opdrachten, 14.00 uur schie ting liggende wip bij café 't Gemeentehuis van Willem Teil, 14.30 uur schieting staande wip van St.-Sebastiaan, 18.30 uur seriekaarting in café 't Gemeen tehuis en 19.00 uur play-back- show door Jeugdraad Zuiddorpe. In het eigen Houtenkwartier wordt druk gerepeteerd door de leden van het circus. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hulst - Het Jeugdcircus Rei nardi in Hulst krijgt het dit seizoen erg druk. Er staan verschillende optredens op het programma. Het jeugdcircus heeft een aantal enthousiaste jeugdige leden en die oefenen telkens trouw onder deskundige leiding in de vaste ruimte in 't Houtenkwartier. Er wordt getraind op woensdag middag en avond en ook op de donderdagavond. Het leuke bij Reinardi is dat de oudere arties ten het komend talent helpen. Het kost vele uurtjes inspanning om een oefening goed af te wer ken, maar het is voor de arties ten dan ook een hele voldoening als het lukt en als ze het voor publiek mogen brengen. Reinardi heeft een vaste plaats veroverd in de Hulster gemeen schap, maar treedt vooral op in Nederland en Vlaanderen, meestal op aanvraag. Het pro gramma is gevarieerd en omvat behendigheidsnummers zoals jongleren, bal-lopen, fietsen op één wiel en vrolijke nummers. Zaterdag 23 april treedt Reinar di op in de Vlaanderenhal in Sas van Gent voor de personeels- en ontspanningsvereniging van Phi lips Lighting uit Terneuzen. „Op koninginnedag, 30 april, verzorgen we traditiegetrouw twee voorstellingen," vertelt voorzitter J. van Eekelen. „In de voormiddag zijn we te zien in het gemeenschapscentrum de Halle in Axel en in de namiddag voeren we onze nummers op in Malpertuus in Clinge." De Hulstenaren nemen donder dag 5 mei deel aan het Bevrij dingsfestival Zeeland in Vlissin- gen. Daar worden in de namid dag twee optredens verzorgd op de Zeilmarkt. Zaterdag 4 juni reizen de arties ten per bus naar Zegveld in de gemeente Woerden. Daar treden ze op tijdens de jaarlijkse brade rie. „Onze jaarlijkse feestdag houden we zaterdag 25 juni. Die dag is voor de artiesten en de leiding. Een fijne ontspanning, want daarna wordt het weer lekker druk. In de vakantiemaand juli moeten we drie voorstellingen verzorgen," besluit Van Eekelen. Van onze correspondent Clinge - Op het terrein van De Sterre in Clinge wordt komende zondag een voor- jaarsplantenamrkt gehouden. Het evenement vindt plaats nabij de kin derboerderij en bij slecht weer verhuist het hele spul naar de manege. Het initiatief vloeit voort uit het groenproject dat ongeveer twee jaar geleden op De Sterre is gestart. Het is de bedoeling om het evenement voortaan ieder jaar te houden. Vanaf 11.00 uur kan het publiek terecht bij de kraampjes. Ook zijn particulieren in de gelegen heid hun planten, stekjes of andere tuinwaren te koop aan te bieden. Hiervoor moet men vooraf in schrijven bij de organisatie (Ad Van Hilst, 01140-82159). Op de voorlopige deelnemerslijst staan al heel wat gegadigden. Aanwezig is ook Lucien Calle van de Bomen- werkgroep van De Stelkluut om informatie te geven over het wel en wee van ons bomenbe- stand. Er zijn tweedehands boeken over bloemen en planten, er is een tuinarchitect. De folkgroep Brandhout zorgt voor de muzikale sfeer. Verder is Groei en Bloei vertegenwoordigd, tonen Thea Princen en Ad van Hilst bijzondere vaste plan ten zoals bamboe's, is er een videofilm over tuinen en kunnen kinderen een rondrit maken met een ponywagen en er is een poffertjeskraam. Van onze correspondente Sint Jansteen - De biljartclubs van Hulst, Sint Jansteen, Hei kant en Clinge houden dinsdag 10 mei de wedstrijd voor het algemeen kampioenschap voor ouderen van Groot Hulst. De wedstrijden zijn in de Wa rande in Sint Jansteen. Er wordt gespeeld op 20 beurten in Libre 10 punten systeem, de aangewe zen speler moet zijn te maken De wedstrijden beginnen om 13.15 uur. Supporters zijn wel kom. Van onze verslaggever Hulst - In de Hulster finan ciële commissie zijn gisteren twijfels gezet bij de kosten voor de realisering van een milieupark bij de gemeente lijke werkplaats aan de Absdaalseweg. Met name vielen Th. Blommaert (D66) en W. de Brouwer (Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen) over de vijftig mille die een verplaatsing van een kan toortje moet kosten. Om een beter overzicht te krij gen moet er in de werkplaats een nieuw kantoortje worden ge maakt. De gemeente doet dat bovendien nog in eigen beheer. „Ik snap niet waarom dat dan 50.000 gulden moet kosten", be toogde Blommaert. „Die beheer der moet een redelijke plek heb ben maar het moet toch geen luxe behuizing worden", viel De Brouwer hem bij. Burgemeester A. Kessen moest daarop het ant woord schuldig blijven en be loofde een schriftelijk antwoord. Dat moest hij ook doen op vra gen van Fr. de Vries (Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen). Die bleek gemengde ge voelens te hebben over de slib ontwateringsinstallatie die bij het milieupark komt te staan. De Vries had zich eens in' de techni sche aspecten van deze investe ring verdiept en kwam tot de slotsom dat het slib wellicht niet droog genoeg wordt om het te mogen storten. „Als dat zo is dan is dit weggegooid geld", vond hij. Ook al gemengd gevoelens, maar dan in de commissie stads- en dorpsontwikkeling, had J. Steij- aert. Hij vroeg zich af of hoe het gebruik is van de milieubox in Hulst. Volgens hem wordt de bak door veel mensen voor heel andere dingen gebruikt dan het bewaren van klein chemisch af val. Wethouder G. van de Voor de moest ook al een schriftelijk antwoord beloven. Als het milieupark er in septem ber komt dan is het in ieder geval wel zo dat de chemokar slechts om de drie maanden door de gemeente toert. Nu gebeurt dat nog iedere twee maanden. De gemeente verwacht dat veel mensen zelf hun klein chemisch afval naar het milieupark zullen brengen. „We denken daarom dat de chemokar wel een paar keer per jaar minder kan rij den", aldus Van de Voorde. F. de Vries: "Weggegooid geld...' FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze verslaggever Hulst - In Hulst wordt toch op feestelijke wijze geviërd dat de stad vijftig jaar geleden werd bevrijd van de Duitse bezetters. Aanvankelijk waren er geen plannen om er iets aan te doen, maar de herdenking is nu opgepakt door de activiteitencommissie van de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad. „Wij hadden begrepen dat de gemeente in dat kader niets zou organiseren", zegt G. d'Haens van Hulst Reynaert stad. „We hebben nog een klein potje over en hebben besloten er op in te springen". De herdenking is gepland voor zaterdag 17 september. Op dit moment is men druk bezig een programma voor die dag in elkaar te zetten. Het is de bedoeling dat er die dag enkele tientallen oude le gervoertuigen naar Hulst ko men. Geprobeerd wordt om daarmee een rondrit door de kern Hulst te houden, waarbij de jeugd dan als passagier mee mag. Daarnaast willen de or ganisatoren een aantal mu ziekkorpsen en showbands la ten optreden en het feest 's avonds eventueel afsluiten met een taptoe. Hoe het definitieve program ma er uit komt te zien hangt in hoge mate af van het bud get dat men tegen die tijd bijeen heeft gekregen. Er is inmiddels een verzoek uit naar de gemeente Hulst om een fi nanciële bijdrage. „We hebben wel een budget, maar dat is zeker niet toereikend om er iets moois van de maken", zegt d'Haens. „Vijftig jaar be vrijding, dat is niet niks. Als je dat wil herdenken dan moet je er toch iets van maken. Dus kunnen we eigenlijk niet zon der een behoorlijke bijdrage van de gemeente". De organisatoren hopen dat ze vanuit het Hulster stadhuis snel iets vernemen, zodat er een definitief programma op touw kan worden gezet. Zakkenrollers Middelburg - Zakkenrollers hebben gisteren in Middelburg tijdens de wekelijkse markt dag hun slag weer weten te slaan. Minstens drie vrouwen die aangifte deden bij de poli tie werden hiervan het slacht offer. Gezamelijk werden ze beroofd van in fotaal een be drag van ruim duizend gulden plus een horloge. De vrouwen woen in Middelburg, Goes en Barendrecht. Auto uitgebrand Retranchement - Gistermor gen omstreeks elf uur is de personenauto van een Oost burger door brand geheel ver nield. De man reed over de Zwinstraat te Retranchement toen na wat stotteren de motor het begaf. Toen de man op nieuw wilde starten kwam rook van onder de motorkap waarbij brand ontstond. Dronken chauffeur. Sluis - De politie heeft woens dag kort na middernacht op de rondweg te Sluis een 23-jarige Terneuzenaar aange houden verdacht van het rij den onder invloed. Een ade manalysetest gaf als uitslag 365 microgram alcohol per uitgeademde liter lucht. De man werd een tijdelijk rijver bod opgelegd en kreeg verder een dagvaarding uitgereikt. Auto vernield Terneuzen - In de nacht van woensdag op donderdag werd van een aan de Diepen- brockstraat te Terneuzen ge parkeerd staande personen auto de achterruit volledig vernield. Inbraak Terneuzen - In de loop van afgelopen woensdagmiddag is ingebroken in de woning van een 77-jarige Terneuzenaar aan de Tholenstraat. Vermist worden een klein geldbedrag en enkele persoonlijke be scheiden. De man deed giste ren aangifte bij de politie in Terneuzen. Valse dollars Vlissingen - In een café aan de Van Dishoeckstraat te Vlissin gen werd woensdagavond een biljet van honderd dollar aan geboden dat vals bleek te zijn. Twee mannen wilden daarmee hun rekening betalen. De uit baatster gaf te kennen niet over voldoende wisselgeld te beschikken. In wat gebroken Engels gaven de mannen te kennen dat ze in hun auto nog wel geld hadden. Ze zouden dat gaan halen. De uitbaatster hield als borg het honderd dollar biljet in handen voor het geval ze niet terug zouden keren. Dat gebeurde ook niet. St.-Jansteen VERKOOP - Basisschool Inge- hloseberghe verkoopt morgen schoolmeubilair op het terrein van drankenhandel Pluym aan de Wilhelminastraat. Het gaat om tafeltjes en stoeltjes van groep 3, 7 en 8. De setjes kosten 25 gulden. De verkoop is tussen 10.00 en 12.00 uur. Ingheloseberghe wil met de opbrensgt nieuwe spulletjes voor de school aanschaffen. Clinge VORMSEL - In de parochie kerk H. Henricus zal deken Aarts zaterdag 30 april het vormsel toedienen aan kinde ren van groep 8 van de basis school. Hulst SUPPORTERSBUS - De voet balvereniging HW'24 zet zon dag 23 april voor de uitwed strijd naar DESK in Kaats heuvel een supportersbus in. Deze vertrekt om 12.30 uur op het parkeerterrein nabij het clubgebouw. STELTKLUUT - De natuur beschermingsvereniging Stel kluut houdt maandag 25 april de algemene ledenvergadering in Het Reynaertshof. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Men zal tevens een kort overzicht geven van de ge plande activiteiten van de werkgroepen. Na het huishou delijke gedeelte zal Patrick Mercy uit Terneuzen, als ver tegenwoordiger van de Delta federatie, de opverkoepelende organisatie van de Zeeuwse en West-Brabantse hengelsport- verenigingen, een dia-lezing verzorgen over water- en oeverbeheer, natuurbouw en hengelsport. BINNENVEST - De stichting De Binnenvest stelt het nieu we visseizoen op de Hulster binnenvest open op zaterdag 23 april. Begin deze maand is aan de boskant en achter de molen in totaal 400 kilo forel uitgezet. Vergunningen zijn verkrijgbaar bij E. de Bruijn, Gentsestraat 56 in Hulst. Heikant COLLECTE - In de Theresia- parochie werd ten bate van de Vastenactie 1362,30 opge haald. Axel HENGELEN - Hengelsport vereniging Geduld Overwint Alles (GOA) uit Axel houdt morgen voor haar leden een zeehengelwedstrijd. Gevist wordt in de Westerschelde op het parkoers gelegen aan de Eendrachtpolder tussen De Griete en Ossenisse. aanvang 12 uur. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap 1994. Inschrijven voor deelna me in het clublokaal café Son- nehoeck aan de Oranjestraat te Axel, waar na aloop ook de prijzen aan de winnaars wor den uitgereikt. CLINGE - Café de Landbouw, 20.00 uur prijskaarting. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20.00 uur, kaarting. ST-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur, kaar ting. KLOOSTERZANDE - Rosenhof, KBO, 13.30 uur, kaarting. I STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 13.30 uur, bingo. I SLUIS - J.H. van Daleschool, 19.30 uur, musicals. I AXEL - De Boemerang, 20.00 uur, bingo.

de Stem | 1994 | | pagina 15