Hengstdijk boos op posterijen Mobiele telefonie voor iedereen. han< jdijk T 3,85 blegenheid I 'Ooen-labelstallen geen oplossing voor mestproblemen' Axelse Rode-Kruisvrijwilligers onderscheiden PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN Dorpsraad schrijft boze brief omdat rijdend postkantoor dorp links laat liggen en Organisatie struisvogelloterij verbaasd over weigering Kessen ZEELAND C2 particulieren 1-236882 of geef uw tekst lóór plaatsing af bij één van Boren. Schriftelijke opgaven iluitend geaccepteerd indien Idres bekend zijn, ook indien üetaling bijgevoegd is. len ons het recht voor teksten laaf van redenen te weigeren. v uitgever klachten bereiken Ipgegeven tekst behoudt de ih het recht voor om de naam Irachtgever bekend te maken. 50% KORTING I Kei - De groen-labelstal is Lt het antwoord op het lfestprobleem dat Zeeuws- I Vlaanderen met de aange- I ióndigde varkensinvasie van 000 mestvarkens be- r. ZWEMMEN VOOR MAAR ira Montego Bay VOORDEEL 6.475: izuki Swift Toronto VOORDEEL 2!0pfc| izuki Swift 1.0 GLS W VOORDEEL Actie Muziekschool speelt in Hulst en Oostburg in 4, Koewacht 1146-1841 Openhaard-concert St.-Jansteen Axel Clinge KOERSBAL BOLLINGEN KAARTINGEN SCHIETINGEN BIL 1994 67 DESTEM DONDERDAG 21 APRIL 1994 vens, bedankje, jubileum, (lie, huwelijk, verloving, |ning, prestatie, examen, Abraham, enz. i per kolom 1.09 incl. BTW, f e regel verplicht. Foto of ng, formaat 35 x 40 mm fl. BTW. Overige tarieven op hag. Foto's worden niet geretourneerd. L onze verslaggever I De term groenlabel stal wekt ten linrechte de indruk alsof het hier om een milieuvriendelijke stal gaat. De werkelijkheid is anders, zegt de werkgroep Zeeuws- Vlaanderen van de Regionale Bestrijding Varkens Invasie (RBVI) in zijn jongste nieuws brief. De RBVI riep dat al eerder maar onderbouwt deze uitspra ken nu met wat eigen speurwerk op dat gebied. Een groen-labelstal breng bij juiste controle en correct ge bruik een ammoniakreductie van 50 procent in vergelijking met een traditionele stal. Alle andere negatieve effecten blijven of ver slechteren zelfs, beweert de RB VI. „Ook al wordt de ammoniakuit- stoot met de helft verminderd, toch kunnen de huidige groen- labelstallen zeker niet als een fundamentele aanpak van de problematiek worden gezien. De groen-labelstal doet helemaal niets aan het mestprobleem en zal dit in de meeste gevallen ook verergeren". Dat komt volgens de RBVI om dat de meeste veehouders naar verwachting voor de goedkoop ste uitvoering van de groen-la belstal zullen kiezen. De goedko pere stallen bieden weinig ga ranties voor het behoud van ons milieu. Daarnaast is de RBVI ervan overtuigd dat gemeenten niet op hun controlerende taak berust zijn. Maar de discussie over de groen- labelstal behoeft volgens de RB VI eigenlijk helemaal niet ge voerd te worden. In Zeeland is geen ruimte voor nog meer mest. Ook al komt die uit een groen- labelstal, stelt de RBVI. De werkgroep vindt dat een beoor deling over een vergunningverle ning aan nieuwe veehouderijen bekeken moet worden vanuit mi lieuhygiënisch standpunt. En dan gaat vanzelf de rem erop. jen ie ik lekker oficiat. iar!ü (0)pa en (0)ma H.G. Met jullie 45 jarig huwelijk. Martijn, Philipi Jeroen. I,an onze verslaggever |sengstdijk - De Dorps- 1 in Hengstdijk is ver lagen over de beslissing Iran de PTT om het rijdend l-ostkantoor niet meer I; or het kerkdorp te laten lijden. |üe dorpsraad is bang dat kt stopzetten van deze lïenstverlening het dorp, kt al zo weinig voorzie ningen heeft, nog meer van buitenwereld afsluit. ^Adverteren helpt snel. drogist 9) Inlichtingen: De Stem. 076-236911 lisch zwemparadijs in Terneuzen dag, donderdag en vrijdag zn 13.00 en 15.00 uur :r informatie bel 01150-15500 j toch ook naar Scheldorado ido - Stuvesande 2 - Terneuzen intego Bay Magenta nterieur, inklusief stuur en pookknop- netalen velgen in de maat 225/70 sciale bijpassende kleur ers in kleur grendeling met afstandsbediening ig met vertragingsrelais met „Montego Bay"-logo iping op deurstijl en wheelcolver lakket 10.475.- js Vitara Cabrio ILX 42.995.- edistingeerde kleur metallic groen piegels en bumpers in dezelfde neegespoten ïlektrisch bediende buitenspiegel intraciet gekleurde wieldoppen ituurwiel van Swift Sedan 1.6 GL* intenne raai gevormde achterspoiler ,.a( /loermatten met ingetogen Toroni speciaal Toronto-logo op zijflanke irde van dit pakket 3.000.- sumentenprijs Swift Sedan 1J g 3-495-" a I gedistingeerde kleur metallic zwa bumpers van de Swift GS __esCo-1 bovenzijde bumpers in kleur meey ten vier sportieve wieldoppen stuurwiel van de Swift GTi toerenteller flan de fraaie en funktionele stootlijste zijkanten zeer sjieke stoelbekieding Waarde van dit pakket 1 Konsumentenprijs Swift 1 0 gl 21 ."5.- ,/»nnn*l lieer dan vroeger wordt Hengst- jk nu afhankelijk van vervoer sar Boosterzande en dat vin- |en ze in het strijdbare Hengst ijk maar niets. Ie dorpsraad maakt dat duide- m een brief aan de directie an Postkantoren bv. Het rij- itnd postkantoor deed Hengst ijk drie keer per week aan, op woensdag en en vrij- bg, Maandag reed de wagen roor het laatst. aatste café .Eerst een paar jaar geleden de iatste winkel, nu het rijdende sostkantoor en over niet al te age tijd misschien ook nog het kitste café van ons kerkdorp", schetst de dorpsraad een somber toekomstbeeld. Be raad vindt de beslissing van ie Postkanteren BV 'in en in triest'. „Zeker als je weet dat de Postkantoren bv een monopolie positie heeft Geen enkele con- dus. til beslissing is makkelijk te Dan moeten de gedu- maar zien hoe ze hun Isnciële zaken regelen, hoe ze n strippenkaart en postzegels i Dan ontneem je ze hun atste sociale contact, maar [«al hun zelfstandigheid, het 'regelen van hun privé za- valt secretaris A. Rensen jf; in zijn ogen bedenkelijke fed van de posterijen aan. |K de vorm stuurt de dorps- 'd een afschrift van de brief fi" de politieke partijen en het «lijkse gemeentebestuur van Ptenisse. Bedoeld eigenlijk - actie te ondernemen. Veel nachten ze daar niet van. Pt zal wel niet veel helpen, I® wat is nou Hengstdijk?, onbekende kern van een 'Misschien kost i paar klanten', zult u 'So what'. En dan maar service-verlening c woordvoerder van de PTT begrijpt de onvrede P® dorpelingen maar de be- T®1? wordt niet terugge- paid. Een zilveren medaille van verdienste voor de secretaris en een bronzen exemplaar voor de vrijwilligster. Deze onderscheidingen kwam mevrouw Th. Balkenende-Sandee gisteren in Axel uitreiken op de jaarvergaderingen van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Balkenende is kringcommissaris van deze organisatie. De zilveren onderscheiding prijkt sinds gisteravond op het rever van secretaris K. van Drongelen, vanaf 1962 actief in deze functie. Mevrouw J. Wolfert-Verberkmoes (foto) sloot met een bronzen medaille haar Rode-Kruisjaren af. Zij zette zich zeventien jaar, waarvan dertien jaar als leidster, in voor de vrijwillige Welfare van de afdeling Axel. Naast de beide medailledragers legde ook voorzitter J. Hoefman zijn functie neer. Hij bekleedde die sedert 1979. foto wim kooyman Hulst - Tweemaal kunnen ouders en belangstellenden luisteren naar de prestaties van de leerlingen van de mu ziekscholen. De uitvoeringen zijn in Hulst en Oostburg. De traditionele grote uitvoerin gen zijn vrijdag 22 april vanaf 19.30 uur in het gemeenschaps centrum den Dullaert in Hulst en dinsdag 26 april vanaf 19.00 uur in het Ledeltheater in Oost burg. De uitvoeringen staan beide in het teken van het samenspel. Voor jeugdige muziekstudenten bestaat de mogelijkheid om zich in te schrijven voor ensem- blespel. Naast de individuele in strumentale les neemt de leerling dan wekelijks deel aan een van de vele ensembles die de muziek school rijk is. De ensembles tre den zelfstandig op in diverse situaties, maar op de jaarlijkse leerlingenuitvoering zijn ze alle maal te beluisteren. Zowel in Hulst als in Oostburg treden plaatselijke muziek schoolorkesten op, waarin vrij wel alle instrumenten vertegen woordigd zijn. Daarnaast zijn er de specifieke ensembles zoals een blokfluitkwartet, een dwars- fluitgroep, een percussieensem ble, het accordeonorkest en een klarinetgroep. Zij worden aan gevuld met enkele instrumentale solisten en de AMV-klassen zor gen voor het vocale element met het zingen van enkele liederen. De uitvoeringen zijn openbaar. Iedereen is welkom. Wel is het raadzaam tevoren toegangskaar ten te bestellen, aangezien de belangstelling steeds groot is. Dit kan met een telefoontje naar de Muziekschool in Hulst (01140-13169). Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Zaalvoetbalvereni ging BVS reageert stomver baasd op de weigering van burgemeester Kessen van Hulst nog langer mee te wer ken aan ludieke evenementen van de club waarbij dieren worden betrokken. Kessen weigert verdere mede werking op grond van een klacht van de landelijke Dierenbescher ming die het inzetten van struis vogels bij een loterij op konin ginnedag verwerpt. Volgens initiatiefnemers Evert Verwer en Peter Bouwman meet de gemeente met twee maten. „Vorige week zegde Kessen in een telefoontje met ons toe het evenement op koninginnedag te openen. Een dag later kregen we een brief van B en W met een afwijzing van ons subsidiever zoek. We zouden met het Bert- ha-3 evenement (zoals de loterij heet, red) geen gemeenschappe lijk belang dienen. Daarna komt de toestemming binnen om mu ziek te mogen maken en een tent te plaatsen, met de opmerking 'we wensen U een geslaagde avond toe' en dan lezen we in de krant dat de burgemeester tegen het gebruik van dieren is als volksvermaak". Het tweetal snapt er niets van. (ADVERTENTIE) Abonnement per maand PbvateSpace® f40,- KeySpace® f70,- HighSpace® f90,- Kosten per minuut piekuren daluren f 1,50 f0,90 f0,80 f0,75 f0,45 f0,40 voordelig bij: 0-50 min. p/maand 50-200 min. p/maand 200 min. p/maand Met de nieuwe abonnemen- I ten van PTT Telecom kan if.1"-*'-" I iedereen van de voordelen van mobiele telefonie genieten. ant er is nu al een abonnement voor maar Ert'® gulden per maand. Voor adressen van e dealers i met de Service Providers Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 11) en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiele Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. van abonnementen kunt u bellen Het Mobiele Netwerk. telecom Temeer omdat de brief van de Dierenbescherming al op 5 april binnen was. De ludieke loterij, waarbij de winnende nummers bepaald worden door de ontlasting van een struisvogel, is een onderdeel van een totaal avondvullend programma. „Bij ons evenement wordt zeer ethisch omgegaan met de belangen van de dieren. Hiervan kunnen 1200 mensen, die het vorig jaar hebben meege maakt, getuigen We stellen alles in het werk om het de mensen en de dieren naar hun zin te maken en dan begrijp je eerlijk gezegd dergelijke opmerkingen niet," meent Peter Bouman. Evert Verwer: „Ik vraag me af of burgemeester Kessen binnenkort ook de volgende activiteiten gaat verbieden: vogeltentoonstellin gen, de Boerenbruiloft waar paarden mensen op een kar moe ten trekken, circussen en dui vensport. Denk je toch eens in. Een duif wordt vervoerd in een mandje van Hulst naar Barcelo na in een vrachtwagen. Vanuit Barcelona mag de vogel terug vliegen naar Hulst en als hij of zij wint krijgt het baasje een prijs. Wat ons betreft mag deze sport gewoon beoefend worden, wij hebben hier geen bezwaar tegen, maar ik vraag me af wat er nou meer ethisch verantwoord is." Ironisch genoeg had het bestuur van het Bertha-3 evenement be gin april besloten om de Dieren bescherming als goed doel aan te wijzen. Vorig jaar is het geld besteed aan dieren voor het ver zorgingshuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. „Na deze actie, zonder ons daar in vooraf te kennen of te infor meren, zijn onze twijfels bij dit goede doel gerezen. De Dieren bescherming had zich op zijn minst goed kunnen laten inlich ten. Wij betreuren dat we de kans niet kregen om rond te tafel te gaan zitten en dat we via de krant een andere mening van Kessen lazen, dan die bij ons bekend was na een telefoontje en drie brieven. De burgemeester zou initiatieven zoals die van ons moeten toejuichen en zou de Peter Bouwman (links) en Evert Verwer: 'Dierenbescherming had zich op zijn minst goed kunnen laten inlichten." foto camile schelstraete Dierenbescherming moeten wij zen op de ethisch verantwoorde wijze waarop een en ander vorig jaar is gebeurd. Nu wordt er door enkele enthousiastelingen, zonder zakelijke belangen, puur om de mensen te plezieren iets gedaan en dan verschijnt zo'n mening van de burgemeester. Ik vind dit een jammerlijke zaak," aldus Verwer. De weigering van Kessen doet de voetbalclub overigens weinig pijn. De club besloot al eerder voor een andere vorm te kiezen, zonder dieren. Burgemeester A. Kessen was gisteren voor ons niet bereikbaar. Terneuzen - Pianist Ivo Janssen verzorgt zondag vanaf 15.00 uur het Openhaardconcert in Porgy Bess in Terneuzen. Janssen studeerde aan het Swee- linck Conservatorium in Amster dam. Hij won diverse prijzen en debuteerde in 1988 in het Con certgebouw. Sindsdien maakte hij een aantal cd's met werken van onder anderen Brahms, Chopin en Hindemith. In Terneuzen brengt hij werken van Schumann, Ravel en Brahms ten gehore. REÜNIE - Twee jaar geleden werd het eerste elftal zater dagcompetitie van W STEEN opgeheven. Spelers, die jaren voor dit elftal uitkwamen, hebben nu het initiatief geno men om alle oud-spelers bij een te krijgen. Hun leider Piet Coolegem houdt vrijdag 22 april een gezellig samenzijn in de kantine van W STEEN. Bij voldoende belangstelling wil hij vooraf, aanvang 18.30 uur, een wedstrijd organiseren. GOA - Hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles te Axel hield voor haar leden zoge naamde Matchhengelwed- strijd. Gevist werd op het wa ter van de Kleine kreek te Axel. Er waren 27 deelnemers en de vangsten waren matig. Winnaar werd R. de Smet met 1970 gram aan gevangen vis. 2. L. de Wilde, 1750gr. 3. W. Arens, lOOOgr, 4. M. Hesters, 930gr. 5. A. de Jonge, 830gr. WEDSTRIJD - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging (KNPV) hield een wedstrijd voor jonge ongecer- tificeerde honden op het ter rein van De Saeftinge in Clin ge. De verrichtingen van de vier deelnemende combinaties werden gekeurd door P. Ba- bijn en R. Pardon. Het pak- werk werd uitgevoerd door A. Lokerse. In totaal waren er 150 punten te verdienen. Eer ste werd M. Loos uit Clinge met zijn Hollandse herder Ti- mo met 149 punten, 2. D. Wesdorp uit Heinkenszand met Mechelse herder Django 133, 3. A. Zoetewey uit Yerse- ke met Mechelse herder Robby 130V2, 4. E. Nagelkerke uit Kapellebrug met Mechelse herder Casper 124'/2 punten. oen 'De Stem' meld de dat Ossenisse is uitgekozen als locatie voor een van nostalgie door trokken tv-programma van de Vpro kwam mijn vriend Wies, die daar vandaan komt, opge togen het nieuws bespreken. Wies is een echte Zeeuw, het geen onder meer inhoudt: een altijd droge keel, een afkeer van plichtplegingen en een neiging tot vloeken waar men in een Nederlandse speelfilm nog iets van zou kunnen le ren. Als Wies enthousiast raakt, wat gemakkelijk ge beurt, dan doorspekt hij zijn eenvoudig proza zo onbekom merd met de naam Gods, dat je onwillekeurig het gevoel krijgt dat je luistert naar een onweer dat boven zee blijft hangen. Zoiets. Wies was over het bericht dat Ossenisse met zijn 240 inwo ners de hoofdrol gaat vervul len in een filmisch drieluik van de Vpro in de zevende hemel (voorzover dat moge lijk is voor iemand die zo overtuigend vloekt als hij). „Eindelijk," zo riep hij uit, „worden we verlost van de dreiging van het Baalhoekka- naal!, Dat werd tijd ook! Als ze in dat (☆☆☆!)-se Holland zien hoe Ossenis' werkelijk is, hoe mooi, hoe rustig, en hoe fijne mensen d'r wonen, dan zullen ze 't wel uit d'r luis hoofd laten om ons mooie dorp naar de kloten te laten gaan door d'r een kanaal doorheen te graven. Ze mos ten die plannenmakers in 't zottenkot steken, dat moesten ze! De vreugde in het ongekun stelde hart van onze Wies is te begrijpen. De Vpro deelde via 'De Stem' immers mee, dat het in de driedelige documen taire zal gaan over de groot heid van een kleine gemeen schap in een vergeten hoek van het land. Ossenisse, aldus de Vpro, zal het kijkersvolk te zijner tijd (in het najaar) een spiegel voorhouden. Daarin zal men zien dat Ossenisse de burenhulp nog hoog in het vaandel heeft. Dat de kerk er nog altijd in het midden staat en dat de inwoners zich laven aan bingo-avonden, oeroude paasgebruiken en aan andere culturele verworvenheden van eeuwen her, die hier nog springlevend zijn. Maar arme Wies, als hij mocht denken dat 'de Hollan ders', na drie Vpro-uitzendin- gen, Ossenisse in al zijn onge reptheid voor het nageslacht zullen willen bewaren. Het te gendeel is het geval. Het zal Ossenisse vergaan zoals die Amerikaanse nederzettingen Door Tom Koopman van de Mennonieten die pro beerden de levensstijl der va deren te bewaren. Dit was hun lot: Zodra het massatoerisme via de televisie lucht kreeg van hun bestaan, barstte de hel los. Dorpen waar elektrisch licht onbe kend was, waar men in antie ke, door paarden getrokken koetsjes ter kerke reed en waar bevallingen onder toe zicht van een rechtzinnige Het einde van Ossenisse ouderling plaatsvonden, wer den reisdoel voor tientallen touringcars, die de koetsjes op weg naar de kerk volgden, terwijl reisleiders luidkeels commentaar leverden via de boordversterkers. Alom zoemden de camera's van de nieuwsgierige bezoekers, blij als ze waren met dit stukje onbedorven reincultuur, dat blijkbaar nog bestond. Er kwam al gauw een motel vlakbij de nederzetting en de jonge Mennonieten verwissel den de zwarte kniebroek al spoedig voor de blue jeans. Hun psalmen moesten plaats maken voor de love-songs van de jonge, moderne bezoekers. Door de gewildheid van de locatie stegen de grondprijzen enorm. Een Mennoniet die het erfgoed der vaderen trouw wilde blijven, werd bijna genoodzaakt om onder gronds te gaan, op de beurs te speculeren en toe te treden tot een schuilkerk. Dit is het wat Ossenisse, met zijn puurheid, zijn eenvoud en zijn medemenselijkheid te wachten staat. In plaats van veilig te zijn-voor het structu rele geweld van de planolo gen zal het er over een paar jaar juist aan ten prooi vallen. „Dat kermisdorp," zullen de beleidsmakers zeggen, „wat is daaraan nog het behouden waard? Graaf er een kanaal dwars doorheen, dan ben je er met ere van af! Eén Staphorst in Nederland is genoeg! Arm Ossenisse HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijskaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Kastanje, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSW AARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur schieting voor bejaarden. CLINGE -Malpertuus, 13 uur hobby middag. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur koersbal. GRAAUW -Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting. STOPPELDIJK - 't Gelaag, 14 uur kaarting KBO. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, tien personen: 1mevr. Cappae- rt/mevr. Everaert, 2. J. Lau- wers/P. Vinkenstein, 3. mevr. Van Laar/J. Roelands. Kloosterzande - Zaal Rosenhof, dertig personen: 1. T. de Bruin/ L. Kint, 2. T. de Waal/A. Cor- nelissens, 3. A. de Waal/M. van Goethem. Ossenisse - Camping Mussenist, 35 personen. Hoge vogel: Ch. van Acker, linker zijvogel: V. Perdaen, rechter zijvogel en grootste aantal (5): T. Perdaen. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, 23 personen. Hoge vo gel: J. van Cleemput, linker zij vogel: W. Serarens, rechter zijvogel: T. Marevoet, grootste aantal (6): H. D'Hondt. Hulst - Zaal De Lieve met 44 personen. Bieden: 1. H. Mar tens, 2. G. Gijsel, 3. P. Wit kamp, allen Hulst. Ellewoutsdijk - Schieting staande wip, organisatie Ons Genoegen met 57 personen. Wip 1: Eerste hoge vogel en grootste aantal (5): L. de Jonge, tweede hoge vogel: B. Nieuwen- huize, eerste zijvogel: H. Boon man, tweede zijvogel: J. Re- mijnse, derde zijvogel: J. Mol hoek, vierde zijvogel: P. Maat. Wip 2: Eerste hoge vogel: J. Vermeule, tweede hoge vogel: K. Dirks, eerste zijvogel: H. Eist, tweede en vierde zijvogel: Sj. Raas, derde zij vogel: Jac Doene, grootste aantal (6): A. Rijk.

de Stem | 1994 | | pagina 17