Vissers vechten ware zeeslag uit „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente" ^leggen anders ;reet ste nk. Veel klachten over hoogte uitkering van verzekeraars Spanjaarden plegen vernielingen op Franse schepen in Golf van Biscaye ko(,nartl?rs Zijn het Co1" Kt^erwijs Mldden" Kmtechniek) Nijpels opent Bredaas Agro Business Centrum ^Bestuur 6oude' DAF was weinig slagvaardig' ^xtielopleidingen gaan lauwe samenwerking aan postbank economie KORT IdeStem ECONOMIE [EB wil enquête naar ondergang (bedrijf Verto Verzekeraar [verwacht «eer rampen Een thuisbankier pakt 5,3%, zonder zijn geld vast te zetten. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 1SDAG 20 APRIL 1994 WOENSDAG 20 APRIL 1994 nland KÓRfllfrijs aardappelen stijgt, maar boeren profiteren er niet van lemier Japan In Buitenlandse Zaken, Tsutoniu Jvolger van de tien dagen geleden Irihiro Hosokawa. Zijn rivaal, de llandse Zaken Michio Watanabe len. jemier dreigde tot een crisis te Tig van linkse en rechtse groepe. bleek dat Watanabe, één van de [jpositionele Liberaal Democrati- Ijpost ambieerde. Watanabe kon- Tpartij te willen oprichten, samen (m geleide fractie binnen de LDP bleek dat slechts twintig van hen In te steunen. voor toeristen les adviseren toeristen Sri Lanka Tiebben gedreigd grote hotels aan lil-groep Ellalan Force heeft de Ivan de bomaanslagen van vorige Ie daders, een jonge Tamil, kwam llen geen slachtoffers onder de leek dreigde de organisatie in het 4>den. Ivrijdingètijgers van Tamil Eelam 1 dreigementen. De naam Ellalan dekmantel om de vertegenwoor- Jsten niet in diskrediet te brengen ■strijd. |rt Westerlingen nse guerrillastrijders van de Rode I i om losgeld te vragen en buiten- bhrikken. Dat heeft de politie in Ir aanleiding van de ontvoering Ipn een Australiër. 1 ontvoerd in de provincie Sihan- I ook een Amerikaanse motorrijder I nerleden. De Amerikaan raakte lode Khmer zei gisteren dat zijn lad Pailin, in het westen van het It voormalige bolwerk van de Rode lor Cambodjaanse regeringstroepen I van onze I filburg redactie landbouw Aardappelen en uien op dit moment prijzen op J"akkerbouwers zich slechts uit 0 ver verleden kunnen herinne- Zowel de aardappel- als de aprijs koird; momenteel in de "jurtvan de 40 cent per kilo. tijde van de oogst, vorig najaar, Ibrachten beide produkten maar een ](iar cent op. Toch zijn er volgens J Wijden maar weinig boeren die pro- ii van de meevaller. Want de voor raden die er nu nog zijn en die de periode tot de volgende oogst moeten overbruggen, zijn veelal in handen van de handel. De branche zoekt de oorzaak van de hoge opbrengsten in de slechte oogstomstandigheden van afgelopen jaar. In heel Europa was het nat. In met name Frankrijk en Engeland konden vele honderden hectaren aardappelen en uien niet worden geoogst. In tegen stelling tot voorgaande jaren, toen er Europees gezien sprake was van over- produktie, is er nu sprake van krapte op de markt. 'Veronderstelde krapte', corrigeert se cretaris L. Hooghiemstra van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (NCB). „Ik geloof niet dat er een mo ment komt dat er geen aaardappelen meer zijn voordat de nieuwe oogst komt. Die krapte is zo'n verhaal dat zichzelf versterkt en de prijzen opdrijft. Helaas zijn er maar weinig akkerbou wers die ervan kunnen profiteren na alle jaren van malaise. Maar het hoge prijsniveau geeft de burger in ieder geval moed nu we aan het begin staan van een nieuw seizoen." Geen enkele kenner van de branche durft te voorspellen dat het hoge prijs niveau lang zal aanhouden. Akkerbou wer A. van Aart in Zevenbergen: „Een jaar of vijf geleden hebben we ook eens een periode gekend van sterk oplopende prijzen. De gokkers die toen hebben gewacht tot liet uiterste hebben toen lelijk het deksel op de neus gekregen. In een mum van tijd kelderde de prijs van 45 naar 12 cent per kilo aardappelen. Het is een ramp als je dan nog 500.000 kilo in de schuur hebt zitten." Ook in de glastuinbouw is er na twee erbarmelijk slechte jaren sprake van een prijsherstel. Toch is er, volgens directeur M. Claes van de RBT-veiling in Breda nog niet al teveel reden om te juichen: „De vakbladen komen met po sitieve koppen en dat zit de telers niet lekker. Het is nog vroeg in het seizoen en dus hebben we nog maar 5 procent van de oogst achter de rug. Voor be paalde produkten, zoals tomaten en paprika's waren er bemoedigende prij zen, maar de glassla bijvoorbeeld was bedroevend en ook de komkommerprijs is niet goed. Pas over een paar maanden kunnen we zeggen of we uit het crisis dal omhoog aan het kruipen zijn." |)iorJan van Etten iye (anp) - Een regen van vuurpijlen, harpoenen, lichroeven en moeren, zelfs enkele schoten en enteringen ■Lebben twaalf Franse vissersschepen gisteren en maan- fe in de Golf van Biscaye te verduren gekregen van L'n zestig Spaanse schepen. ïielp maffiosi fcofdcommissaris van politie van Jteren samen met twee poiitiecom- (esteerd op verdenking van machts- Tfte en steun aan beruchte misdadi- fg van de bekentenissen van twee die tevens hebben geleid tot de functionarissen van de politie van en Koerdische bases eeft een massale aanval geopend op (Koerdische Arbeiderspartij (PKK), |n Noord-Irak zijn doorgedrongen. van land- en luchtmacht zijn |>eratie, die naar verwachting ver- zijn en we gaan niet weg voordat geroeid," waren de woorden van de lilitaire operatie, generaal Orhan rkse legermacht zou al aanvallen Jities van de PKK in het bergachtige ■enden guerrillastrijders zitten. uitgesteld Ier boven Florida heeft de NASA er ]erugkeer van het ruimteveer Endea- uit te stellen. De Endeavour bevindt onder wie een vrouw, buiten de Iteveer heeft vanaf het grondstation ptrum opdracht gekregen nog 16 aken. De vluchtleiding hoopt dat Florida helderder is. ERTENTIES) ^Spanjaarden namen zelfs een tasterdam (anp) - De Vereni- jr,g van Effectenbezitters (VEB) I; het Amsterdamse effecten- ïntoor Van Doorn Trust gaan li Ondernemingskamer van het ■rechtshof in Amsterdam om [e enquête vragen over de on- rgang van het bijna failliete Saalkabelconcern Verto. (VEB en Van Doorn menen |iit er gegronde redenen bestaan i te twijfelen aan het door l&eetie en commissarissen van vennootschap gevoerde be id. Verder moeten volgens de anvragers de informatievoor- ening aan de aandeelhouders it de wijze waarop de raad van tuur heeft gereageerd op op- ssingen van externe partijen (orden bekeken. Ie VEB en Van Doorn zijn voor- li! nieuwsgierig naar de gang van pen bi] de overneming van De feegt Special Cable in 1988, die Werto een strop van 30 miljoen [opleverde. Inmiddels liggen er fij (oud-)bestuurders en com- van Verto en verko- r J. de Regt miljoenenclaims tafel. De totale schuld van i bedraagt ongeveer 200 fiijoen. Pterdam (anp) - Het verzeke- Pgsconcern Stad Rotterdam Itó besloten de reserves voor perwachte rampen als storm- hde flink te verhogen. In de scijfers over vorig jaar is een "1 van ruim 6,5 miljoen oegd aan de voorziening Por catastrofes. ff verzekeraar gaat daarbij af [Pfflmaatdeskundigen, die met K Dng op milieuveranderingen alanstotaal: 200 miljard gulden)U waaier van interessante belegging en, ook voor kleinere bedragen ieft geen drempel te zijn. Contacteer ijzijnde Generale Bank-agentschap of een vrijblijvende afspraak. Generale Bank Mek Meir 48 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/204.62.11 itrum Generale Bank Frankrijklei Frankrijklei 47 2000 Antwerpen Tel. 09/32/3/232.81 -36 jaren'meer zware P®en verwachten. Bovendien pl Stad Rotterdam een groter Ffico op de eigen opstal- ™ingen, omdat herverze- stormschade niet meer rekening willen nemen, winst van Stad Rotterdam- Wide vorig jaar een beperk- tijging van ƒ92,4 miljoen P I 92,8 miljoen. Aandeel- Mw krijgen een dividend dat randerd 1,73 bedraagt. Frans schip, de Laetitia, als 'oor logsbuit' mee naar de Spaanse haven van Fontarrabia, net even over de grens met Frankrijk. Het schip werd geheel geplunderd. Gisteren tegen het middaguur lieten de Spaanse vissers het gaan. De Spanjaarden zijn boos op hun Franse collega's omdat die zich niets aantrekken van de hen door Brussel toegewezen quota voor ansjovis. De Fransen zijn al lang over hun quota van 2700 ton heen. Maar zij gaan gewoon door met vissen met netten met te kleine mazen, en halen dus weg wat de Spanjaarden toe zou komen. Die hebben het recht in hetzelfde gebied te vissen. Bo vendien, zo luidt de Spaanse klacht: het vissen op ansjovis is verboden van 20 maart tot 1 juni. De Franse vissers zijn zich ervan bewust wetten met voeten te treden, maar vinden de aantij gingen buiten verhouding. „Wij zijn maar met twaalf schepen. Zij zijn hier met 450 schepen bezig. En wij moeten toch ook eten." De schade aan de Franse sche pen na de 'overval' is enorm. Enkele visserp constateren geë motioneerd dat zij hun boot naar de schroothoop kunnen brengen, en hun bemanning naar het ar beidsbureau. Vrij algemeen gaan stemmen op wapens aan boord te halen en zich een volgende keer met het geweer in de hand te verdedigen. Vanuit La Rochel- le heeft de Franse marine inmid dels een kanonneerboot gestuurd naar het gebied van de 'zeeslag' dat ligt in de Franse economi sche zone. De marine patrouil leert inmiddels in de Golf om nieuwe botsingen te voorkomen. Vooral vlak vóór en juist na de toetreding van Spanje tot de EG (1986) is de Golf van Biscaye regelmatig het toneel geweest van zeeslagen tussen Franse en Spaans-Baskische vissers, die er een historisch visrecht claimen. Twee maanden geleden kwam het in Frankrijk voorts tot felle botsingen tussen vissers en op roerpolitie. Het parlement van Bretagne in Rennes ging toen in vlammen op. Uiteindelijk werd er tijdelijk (tot 1 april) een minimum-prijs voor zeven vissoorten vastgesteld en kwam er een eerste-hulppakket van 100 miljoen gulden. Dat heeft allemaal niet veel gehol pen. De visprijzen zijn weer in gezakt en de nieuwe incidenten gooien olie op het nauwelijks gedoofde vuur van de 15.000 vissers aan de Franse westkust, die nauwelijks of niet het mini mum-loon verdienen. ïnè D0Cteur F- Gommers ïtnim ex' bet onderwijs- r|.y°(?t textiel en confec- K»eren in het Neder- Ic iw ïlmuseum in TUburg. KÏÏ* van de zes I «"P eidmgen uit Neder. N &,hn Duitsland Narlm,» 8 een intentie- Ei. 8 tot samenwerking te- 1 Heerion eehnisch College Sm uit w6t Technisch <rWo7aiegem' het Cen- SSldJng-bii-enom- voor de Textiel- en tó1VrSeid Ult Gent en P uit Aken 6 Berufs" ^atief tot de Vlaams/ Spaanse vissers namen het Franse schip Laetitia als 'oorlogsbuit' mee. Van onze redactie landbouw Breda - Op zaterdag 7 mei wordt de eerste fase van het Internationaal Agro Business Centrum (IABC) in Breda officieel geopend. De eerste fase van het groot handelscentrum voor groente en fruit, op een steenworp van de RBT-veiling, omvat twee hallen met een gezamenlijke oppervlakte van 10.000 vier kante meter. De openingshan deling wordt verricht door de Bredase burgemeester E. Nij pels en door voorzitter R. Osinga van de Vereniging van de groot- en tussenhandel in groenten en fruit. In de eerste fase worden onder meer gehuisvest enkele fruit- importeurs, een groothandel, een transportbedrijf, een champignonverwerkingsbe drijf en een groothandel in panklare groente. Het IABC is een zeer ambiti eus project dat in zijn eind- vorm in het jaar 2015 een oppervlakte van 30 hectare moet beslaan. Dit jaar nog wordt begonnen met de bouw van de tweede fase van 8000 vierkante meter. De malaise in de tuinbouw, die twee moeilijke jaren ach ter de rug heeft, maakt dat het project de wind momenteel wat tegen heeft. Directeur M. Claes van de RBT-veiling: „De belangstelling is enorm, maar men is afwachtend met het zetten van handtekeningen. Recent onderzoek heeft aange toond dat het IABC in de branche een naamsbekendheid heeft van 90 procent. Het ver velende is dat we pas een jaar geleden groen licht hebben ge kregen voor het starten van dit project en dat was net het moment dat de tuinbouw in een dal belandde. Maar we houden vertrouwen in het suc ces van het IABC." Van onze redactie economie Eindhoven - De curatoren mr. A. Deterink en mr. F. Meeter plaatsen kritische noten bij de slagvaardigheid van bestuur en raad van commissarissen van DAF NV. Het faillissement van de truckfabrikant is volgens de curatoren echter niet te wijten aan een falend beleid, maar aan het instorten van de Britse markt. Uit het verslag van het onder zoek, dat Deterink en Meeter hebben ingesteld naar het faillis sement van DAF NV, blijkt dat volgens de curatoren geen spra ke is geweest van een onbehoor lijke taakvervulling. Zij zien dan ook geen redenen om bestuursle den en commissarissen aanspra kelijk te stellen voor het faillis sement. De curatoren hebben nog geen definitief standpunt ingenomen over de aansprakelijkheid van bestuursleden en commissarissen van de DAF Finance Company. Dat zullen zij pas doen als de surséance van de financierings maatschappij is afgewikkeld en het faillissement is uitgesproken. De kritiek van de curatoren richt zich met name op de gang van zaken bij DAF Finance. Het be leid om langlopende lease-con tracten uit kostenoogpunt te fi nancieren met korte leningen noemen zij 'ondeugdelijk en risi covol'. Bestuur en commissarissen heb ben naar de mening van de cura toren tijdig aanzetten gegeven voor reorganisatieplannen, toen de' Britse markt instortte. Die plannen zijn echter niet dras tisch genoeg doorgevoerd. Ande re punten van kritiek betreffen de hoge ontwikkelingskosten en de omslachtige management-in- formatie systemen. Achteraf beschouwd, constate ren Deterink en Meeter, heeft DAF te lang vastgehouden aan een 'stand alone scenario'. „Het ware wellicht beter geweest als DAF reeds begin jaren '90 sa menwerking had gezocht met een sterke partner." (ADVERTENTIE) f® °Me verslaggever Mg - De Westeuropese textielindustrie kan alleen overle- fo kT ,?8waardige produkten op de markt te brengen. L^griike voorwaarde daarvoor is uitstekend geschoold li Daaraan kan alleen worden voldaan als textielop- 1 ®en veel nauwer samenwerken. Duits/Nederlandse samenwer king is genomen door de stich ting VOC-Betex, die jaarlijks achthonderd mensen opleidt, voornamelijk in de bedrijven zelf. Volgens adjunct-directeur Gommers stellen textielbedrij ven steeds strengere eisen aan de scholing van hun werknemers. Dat is onder meer het gevolg van hun streven naar de ISO-kwali- teitsnormen, legt hij uit. „De opleidingsduur moet zo kort mogelijk zijn, het scholingspro gramma moet helemaal op de praktijk van de leerling zijn af gestemd en de opleiding moet zoveel mogelijk buiten werktijd worden verzorgd. Bovendien willen de bedrijven geen cent teveel betalen. Alleen nauwe in ternationale samenwerking kan voldoende aan die eisen tege moet komen," aldus Gommers. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,8 °/o* is. Girorekening- houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje, een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevoren reserveert. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is (020)5918220. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: rente (nu 5,3%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum •Rentevergoeding per 1 februari 1994. 'Ontslaggolf gaat dit jaar naar record' Zoetermeer - Dit jaar zal een op de acht werknemers te maken krijgen met de Werkloosheidswet. Dat raamt het secretariaat van het Algemeen Werkloosheidsfonds in een notitie voor de bestuursvergadering van vandaag. Van de toeneming van de werkloosheid in 1994, die het Centraal Planbureau in de Macro-Economische Verkenning 1994 raamde op 70.000 perso nen, zitten er omgerekend in volledige arbeidsjaren 51.000 in ontslag van werknemers. De overige 19.000 betreffen onder anderen schoolverlaters en mensen die opnieuw de arbeidsmarkt opkomen (herintreders). Andriessen: Compensatie voor baggeraars Buenos Aires - Minister Andriessen van Economische Zaken denkt in Argentinië goede compensatie bereikt te hebben voor de Nederlandse baggeraars Boskalis en Ballast Nedam, die als verliezers te voorschijn kwamen uit de wedloop om een enorme order in dat land. In een gesprek met zijn ambtgenoot Domingo Cavallo heeft Andriessen een lijstje ingediend met drie grote toekomstige baggerprojecten in het zuiden van Argentinië. Cavallo heeft dat welwillend in ontvangst genomen, aldus Andriessen. Ballast Nedam en Boskalis liepen een contract mis om de Rio Parana toegankelijk te maken voor zeeschepen. Een ander consortium, waarvan de Hollandsche Aannemings Maatschappij (HAM) deel uit maakt, is nog wel in de race. Nog geen akkoord cao supermarkten Den Haag - De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 175.000 werknemers in de supermarkten zijn gisteren in wat bedoeld was als laatste ronde op niets uitgelopen. Op 3 mei praten partijen verder. De bonden zagen (opnieuw) een poging om tot een kortere gemiddelde werkweek te komen stranden, aldus een woordvoerder van de Dienstenbond FNV. De bonden waren bereid om het vaste personeel op bepaalde koopavonden en zaterdagen te laten werken zonder daar een overwerkvergoeding tegenover te stellen. De werkgevers waren niet bereid daar een uur korter werken voor terug te geven. „Ze werken liever met goedkopere hulpkrachten", aldus de Dien stenbond. Philips levert verlichting Shell-stations Eindhoven - Philips heeft van de Koninklijke/Shell' Groep opdracht gekregen de verlichting te leveren onder de overkap ping van alle benzinestations die het concern de komende vijf jaar in Europa bouwt of moderniseert. Met de order is ruim 30 miljoen gemoeid. Mogelijk komen er soortgelijke opdrachten van Shell buiten Europa voor Philips. De opdracht aan de verlichtingsdivisie vloeit voort uit het programma van Shell dat beoogt ongeveer 5000 stations in 22 Europese landen een nieuw gezicht te geven. De nieuwe huisstijl van Shell geldt voor de hele wereld, vandaar de mogelijkheid van vervolgopdrachten buiten Europa. Gamma schrapt nog meer banen Helmond - Textielfabrikant Gamma Holding in Helmond wil dit jaar nog meer banen schrappen. Eerder dit jaar vloeiden al 122 mensen af, de twee jaar daarvoor 700. Nu werken er nog 900 mensen. Bestuursvoorzitter P. Roef zei gisteren dat er nog meer arbeidsplaatsen op de tocht staan. Over de activiteiten Gamme maken Roef en zijn medebestuur ders zich grote zorgen. Het bedrijf is grotendeels afhankelijk van handel op Afrika. Door devaluatie van de aan de Franse frank gekoppelde CFA-frank is de omzet met 'tientallen procen ten' afgenomen. Roef maakte ook bekend dat zijn bedrijf in Duitsland een textielbedrijf wil overnemen. Wie dat wordt zei hij niet. Melkveehouders verliezen quotumzaak Straatsburg - De Nederlandse staat hoeft de melkveehouder Van den Hurk geen schadeclaim te vergoeden van ruim een miljoen gulden wegens een te bescheiden melkquotum dat hem in 1984 was toegekend. Dat blijkt uit een arrest van het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg dat gisteren is gepubliceerd. De zaak Van den Hurk gold als proefproces, mede namens de talloze andere melkveehouders die bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in beroep gingen tegen het hen toegeken de melkquotum. Overschrijding daarvan leverde een boete op in de vorm van de superheffing. Het leeuwedeel van die beroepsza ken werd verloren. Naar nu door de Europese rechter is vastgesteld, is dat op juiste gronden gebeurd. Vlissingen investeert 14 min in kade Vlissingen - Het Havenschap Vlissingen wil bijna 14 miljoen investeren in de aanleg van een nieuwe kade aan de Van Cittershaven. De kade is nodig voor het overslagbedrijf OVET dat een grote uitbreiding van de overslag van schroot verwacht. Het bedrijf is bereid twee hectare aan de kade liggende grond af te nemen. Hetzij in pacht of in verkoop. In het eerste kwartaal van 1994 heeft OVET 40.000 ton schroot per maand overgeslagen. De verwachting is. dat dit uitbreidt tot 700.000-800.000 ton per jaar medio 1995. De aanvoer van schroot gebeurt met vrachtauto's, binnenschip en kustvaartui gen. De afvoer vindt uitsluitend per zeeschip plaats. Den Haag (anp) - Klachten van consumenten over verzekerin gen hebben vooral betrekking op de hoogte van de schadever goeding (30 procent), onduidelijke en nadelige polisvoorwaar den (25 procent) en een gebrekkige voorlichting (20 procent). Dit blijkt uit het eindrapport over de actie Verzekeringslijn van de Consumentenbond, dat gisteren door directeur Westen dorp van de bond werd aangebo den aan directeur Fischer van het Verbond van Verzekeraars. Begin januari verzamelde de Consumentenbond via een spe ciale telefoonlijn klachten over verzekeringen. Deze inventarisa tie leverde in totaal 4000 klach ten op. De meeste klachten had den betrekking op verzekeringen voor inboedel (23 procent), auto (18 procent) en ziektekosten (16 procent). Westendorp beveelt de verzeke raars aan om per verzekerings soort een heldere informatiefol der te maken en iedere beslissing naar de klant toe te motiveren. Ook zou er een reclamecode voor verzekeringen moeten komen omdat veel reclames volgens Westendorp te veel verwachtin gen wekken. Ook wil de Consumentenbond dat verzekeraars hun polisvoor waarden aanpassen. Zo zouden er in samenwerking met de Con sumentenbond evenwichtige standaardvoorwaarden moeten worden opgesteld. Verder moe ten de verzekeraars afzien van consument-onvriendelijke bepa lingen, waardoor het bijvoor beeld vaak moeilijk is om verze keringen op te zeggen. Van de overheid wordt onder meer ver wacht dat zij het toezicht op de verzekeringsbranche verbeterd. De Consumentenbond ontving ook veel klachten over royemen ten en acceptatie van verzeker den. Geroyeerde verzekerden ko men niet of nauwelijks nog bij andere verzekeraars onder dak.

de Stem | 1994 | | pagina 5