DE STEM Mi I De slag om de patiënt is begonnen. De overheid trekt zich terug. |De zorginstellingen worden aan een budget gebonden. Om het hoofd bo- ven water te houden, profileren ze I zich steeds meer als partijen in een vrije markt. „In het belang van de klant," roepen ze allemaal om het hardst. Maar is dat waar? Mag de [overheid de zorg over het belang van [patiënten overlaten aan vrije krach ten? Kunnen patiënten op deze ma nier tussen de zorgzame wal en het commerciële schip beklemd raken? Een voorbeeld. Amerikaanse Ischolier steeds 9eweldadiger Jaarlijks ver fijnen er 3500 Nederlanders Kabul wordt n°9 altijd ge vochten Anja mag niet in België worden geo pereerd, omdat re gels regels zijn De Nederlandse zorgverzekeraars houden de grens het liefst gesloten weekend ZATERDAG 16 APRIL 1994 DEEL E Door Peter Schouten ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND: en opgestuurd^ 2|E WEEKENDS De slag om de patiënt Ze is een Bredase vrouw van 44 jaar. Ze lijdt sinds ruim vier jaar aan een complex van hart- en vaataandoe- ningen: atherosclerose (aderverkalking) en hart ritme-stoornissen. Een hard gelag. Want afgezien van het feit dat de ziekte levensbedreigend is, komt die bij vrouwen veel minder voor dan bij mannen. En toch zeker bij vrou wen die relatief nog zo jong zijn. Anja den Hertog, zoals we haar hier om redenen van privacy zullen noe men, had een boeiende baan in de pr-sfeer. Ze was, en is dat nog steeds, een charmante verschijning. Aan de buitenkant zie je het niet. Maar van binnen knaagt de angst. Sinds 1 januari van dit jaar is ze vol ledig arbeidsongeschikt verklaard. Aan de telefoon worstelt ze zich een weg door de strooptrage bureaucra tie die 'gezondheidszorg' heet. Vech tend voor haar leven. Geen foto van 'Anja' dus, die liever niet met naam en toenaam in de krant komt. Maar ze wil wél haar verhaal vertellen. „Om te voorko men dat anderen dezelfde ellende moeten doormaken. Welke ellende? Ik heb het allemaal gehad, noem maar op, verkeerde diagnoses, on vriendelijke behandeling, onwillige verzekeringsmaatschappijen. Ik ben onnodig vaak en lang van het kastje naar de muur gestuurd." Haar lijdensweg begint zo'n jaar of vier geleden, wanneer ze zelf de eer ste symptomen van haar ziekte her kent. „Ik had het gezien bij mijn va der. Die had hetzelfde euvel. Het schijnt een familiaire kwestie te zijn." Ze is vaak moe, kan amper de trap op en af. En haar benen willen soms plotseling niet meer. Dat heet in het medisch jargon de 'etalage ziekte', omdat de lijders aan athero sclerose op straat veinzen in een in teressante etalage te kijken, terwijl ze in werkelijkheid door de pijn geen stap meer kunnen verzetten. In het Ignatius-ziekenhuis in Breda raadpleegt ze diverse cardio logen. „Er wordt een ^—hart- filmpje gemaakt. 'We kunnen echt niks vin den,' zeggen ze. Ik houd vol dat het volgens mij de bloedvaten moeten zijn. Maar nee hoor, dat had ik hele maal verkeerd gezien. Bij jonge vrouwen komt die ziekte immers zelden of nooit voor. Sterker nog, ze insinueren dat het kwaad bij mij tussen de oren zit. Dan komt Anja den Hertog in het Ig natius terecht bij de zoveelste car dioloog. Die ziet wel degelijk dat er iets aan de hand is. Diagnose: zware vernauwingen van de vaten in de liezen. Therapie: dotteren en daarna medicatie. „Maar het hielp allemaal niks," zegt ze. „De klachten werden niet minder. Ik ging niet echt voor uit." Na anderhalf jaar afzien wordt ze het beu. „Ik kon het niet accepte ren. Ik vond mezelf nog veel te jong om helemaal invalide te worden. To taal moedeloos werd ik eronder. Ik dacht: als zij me niet kunnen helpen, ga ik zelf maar aan de slag. Dus toen heb ik de Nederlandse Hartstichting om advies gevraagd. Daar gaven ze me de goede raad om me in Maast- richt te laten onderzoeken door pro fessor Brugada." Zo belandt de radeloze Anja uit Bre da op de Maastrichtse onderzoek- stafel van prof. dr. Pedro Brugada, Catalaan van geboorte, sinds 1979 in die stad als cardioloog verbonden aan het ICIN (het Inter-universitair Cardiologisch Instituut Nederland), die in 1989 vooral om zijn deskun digheid op het gebied van de bestrij ding van hartritme-stoornissen be noemd werd tot hoogleraar. De diagnose van Brugada shockeert: driekwart van haar kleinere vaten zijn dichtgeslibd. Ze heeft een verhalen van medepatiënten, die haar vertrouwen in de Spaanse hoogleraar alleen maar doen toene men. En vertrouwen in de heelmees ter wil het genezingsproces nog wel eens extra bevorderen. Dan komt er begin 1991 een kink in de kabel. Brugada, inmiddels mon diaal bekend, verhuist naar het On ze Lieve Vrouw Ziekenhuis in het Belgische Aalst, een privékliniek die zich vooral toelegt op wat ze daar de 'cardio-vasculaire geneeskunde' noemen en die patiënten trekt uit zowat alle landen van de Europese Gemeenschap, zelfs van ver overzee. Anja den Hertog denkt de specialist in haar argeloosheid gewoon te kun nen volgen. „Lekker gemakkelijk. Aalst is nog dichter bij Breda dan Maastricht." Maar Brugada waar schuwt haar: „Je krijgt problemen met je verzekering." Maar ze houdt voet bij stuk en krijgt het bij haar aanvankelijk onwillige particuliere ziektekosten-verzekeraar UAP toch gedaan dat die de consulten en ver richtingen in de Aalster kliniek ver goedt." Het gaat goed met haar tot 1 januari 1994. Want met ingang van die datum moet ze, definitief volle dig arbeidsongeschikt verklaard, overstappen van de particuliere ver zekering naar het ziekenfonds AZWZ, dat van geen vergoeden wil weten. Aanvankelijk betaalt ze de kosten van onderzoek en consult een paar maal zelf. Brugada brengt en kele controles zelfs niet eens in reke- ning.Dan dient zich begin dit jaar de noodzaak aan van een operatie. „Er moet een ring worden aangebracht in de aorta," zegt ze. „Brugada doet dat het liefst onder zijn toezicht. Want tijdens de operatie kunnen zich bepaalde complicaties voor doen. En daar wil hij dan maar liever met een zieke, in "Breda niet geziene, hartklep. Tot nog toe heeft ze naar het oordeel van de Catalaanse heelmeester absoluut de verkeerde medicatie gekregen. Brugada schrijft ais de weerlicht andere me dicijnen voor, waardoor ze niet di rect de operatietafel op hoeft. „Maar vroeg of laat," voegt hij daar waar schuwend aan toe, „zul je toch geo pereerd moeten worden." Anja gaat zienderogen vooruit. Bo vendien hoort ze veel enthousiaste zelf bij zijn." En dus vraagt ze bij het AZWZ of dat fonds bereid is die ingreep in Aalst te vergoeden. raar met kwaadwillige zorg verzekeraars blijkt het slecht kersen eten te zijn. LHet is meteen botweg 'Nee'. Het argument: de verrichting kan prima door een Nederlandse specia list gedaan worden. En dus is er geen sprake van een medisch geïndi ceerde noodzaak voor behandeling bij een specialist in 'het buitenland'. In Aalst dus dat nog enkele tiental len kilometers dichter bij Breda ligt dan Maastricht en waar de behande ling nota bene tegen lager tarief ver richt wordt. Anja den Hertog is ten einde raad. Maar ze wenst zich niet bij het be sluit van het ziekenfonds nëer te leg gen. Wanhopig zoekt ze via de tele foon contact met de AZWZ-functio- narissen die verantwoordelijk zijn voor de afwijzende beschikking, ad viserend geneeskundige C. van Lin tei en J. Hoeven, hoofd 'Verstrekkin gen' voor de regio Breda. Het valt niet mee om de heren te pakken te krijgen. Anja heeft van haar wekenlange pogingen telefoongesprek ken op een recorder opgenomen. Wanneer men die banden nog eens terugluistert, ontstaat een onthut send en ontluisterend beeld van de wijze waarop de 'zorgverzekeraar' omspringt met patiënten. En toch zeker met patiënten die op het punt staan een zware operatie aan de bloedvaten te ondergaan en om die reden alleen al ten prooi vallen aan lichamelijke en geestelijke onzeker heid. „De heren zijn in bespreking. Belt u over een uurtje nog eens." Een uur later: „Ze zijn allebei net de deur uit. Probeert u het morgen nog maar eens." De volgende dag: „Nee, dok ter Van Lintei is een paar dagen met vakantie. En de heer Hoeven is niet in huis." Op die manier gaat het bijna drie weken lang. Het heeft er veel van weg dat de verantwoordelijke be slissers zich door middel van telefo nistes en secretaresses afscher men voor de buiten wacht. besprekings- en vergadercultuur heeft ook bij het ziekenfonds toegeslagen. Als dit de symptomen zijn van een 'klantvriendelijke houding', wordt het interessant om na te gaan wat dan een overigens onverhoopte on vriendelijke houding zou betekenen. Daar komt nog bij dat Anja den Hertog in haar speurtocht naar een rechtvaardige behandeling heen en weer wordt gestuurd tussen de Na tionale Ziekenfonds Raad en het AZWZ. „Nee, u moet niet bij ons zijn, u moet bij Van Lintei zijn." Breda: „Wat zegt de NZR? Dat u bij ons moet zijn? Welnee, hoe komen ze erbij? U moet echt bij hen zijn." Hoewel Brugada aangeeft dat Anja nu spoedig geopereerd moet worden, in Aalst omdat men daar haar ziek tebeeld nauwkeurig gevolgd heeft en zich complicaties kunnen voor doen, eist het AZWZ uiteindelijk na drie weken gebroddel een 'contra expertise' van een Nederlandse spe cialist. Die komt van de Maastricht se vaatchirurg prof Kitzelaar: „Laat mevrouw maar hier komen. Wij kunnen die operatie uitstekend doen." Prof dr Pedro Brugada: „Kitzelaar is een schitterend chirurg. Ik heb lang met hem samengewerkt. Mevrouw Den Hertog hoeft zich daar geen zorgen over te maken. Maar toch had ik haar liever onder mijn hoede gehouden." Waarom? „Omdat zich inderdaad complicaties kunnen voordoen die uitgerekend op mijn terrein liggen. En omdat ik eigenlijk altijd, maar vooral in dit soort gevallen de ver trouwensrelatie tussen arts en pa tiënt ongelooflijk be langrijk vindt. Maar ja, de Nederlandse bu reaucratie is onwillig. Dat heeft tot nog toe al heel wat slachtoffers opgeleverd." De ervaringen met het AZWZ vra gen om een reactie. Directeur C. Wellhühner: „We zijn helaas aan wettelijke regels gebonden. We kun nen niet anders." Van Lintei: „De ingreep kan uitste kend hier in ons land verricht wor den." Kent hij de reputatie van Bru gada? „Ik heb wel van de man ge hoord, maar ik geloof niet dat hij een echte Europese autoriteit is op zijn terrein." Van Lintei ontkent dat het AZWZ zich voor Anja den Her tog onbereikbaar heeft gehouden. „Ik heb me zelfs af en toe uitge sloofd om haar zo snel mogelijk van dienst te zijn. Op zeker moment heb ik haar zelfs een fax toegezonden in plaats van een brief die immers weer twee etmalen zou vergen." TEKENING RAYMOND VAN AALST Wellhühner verbaasd: „Je hebt haar gefaxt? Vanwaar die uitzonderlijke behandeling?" Van Lintei: „Omdat mevrouw zich, laat ik het voorzichtig uitdrukken, verbaal nogal weerbaar heeft ge toond." Prof Brugada heeft intussen van de Nederlandse zorgverzekeraars geen hoge hoed op. „Ze verschuilen zich achter wettelijke regels? Onzin. Ik heb tal van Nederlandse patiënten onder mijn hoede, van wie er diver sen gewoon door hun ziekenfonds betaald worden. Regels? Prima zeg ik dan. Als ze strikt worden toege past. Maar dat is het geval niet. De zaak is gewoon afhankelijk van een menselijke beoordeling. Zijn de be slissers humaan, ja of nee, daar gaat het om." Drs E. Overkamp, tot voor kort directeur Beheer van het Bre dase Ignatius, is tegenwoordig ece- nomisch directeur van het zieken huis St. Antonius in Nieuwegein. St. Antonius heeft een aantal cardio vasculaire superspecialisten in huis en werpt zich, net als Aalst, op de markt van de hart- en vaatziekten. Hij vindt het voorbeeld van de Bre dase Anja den Hertog 'tekenend voor het deficiet van het huidige Ne derlandse financieringssysteem'. „Het is nog maar helemaal de vraag," denkt Overkamp, „of je op dit punt nog wel nationaal beleid kunt voeren." Omdat het Verdrag van Maastricht de vrije in- en uit voer van goederen en diensten re gelt? „Ook dat. Maar uit de praktijk blijkt dat de patiënt toch wel zelf zijn weg zoekt. Soms omdat hij nu eenmaal zelf wil bepalen wie hem behandelt. Een andere keer omdat het moeilijk anders kan. Men pro beert op dit moment ge woon de patiën- ten- - I stro men te beheersen. Daar gaat het om. De zieken fondsen zijn wel degelijk autonoom in hun beslissing of ze een behande ling in het buitenland al dan niet vergoeden." AZWZ-directeur Wellhühner geeft toe dat hij voor zijn patiënten in Zeeuwsch-Vlaanderen met bepaalde aandoeningen (hart- en vaatziekten, kanker) contracten heeft gesloten met ziekenhuizen in Brugge en Gent. „Als we die met de boot over de Westerschelde naar Rotterdam moeten sturen, lopen we het risico dat we te laat zijn," Dus er zijn uit zonderingen mogelijk. Wat betekent het indien de Nederlandse zorgver zekeraars in hun protserige marme ren paleizen vasthouden aan hun ri gide en starre beleid? Overkamp: "Dat betekent sterven op de wacht lijst." (Anja den Hertog is afgelopen don derdag opgenomen in het acade misch ziekenhuis van Maastricht en daar waarschijnlijk gisteren geope reerd)

de Stem | 1994 | | pagina 37