Hulst gaat milieupark aanleggen «AHA igenheid v', Minder subsidie voor Hulster basiliek imaaiers 55. ELRUINITE S O dag fea? Geslaagd project arbeidsoriëntatie Rietvliet POLITIE RAPPORT ZEELAND C2 Gemeente investeert bijna half miljoen in verwerking afval, rioolslib en veegvuil e huur trum Hulst Drankenhandel Wauters blijft definitief in Hulst 1 Nog geen lente ticulieren KORTING Uw 50ste verjaardag'f on eet COC KLAPPER R'&de Ecoteams Hulst gaan op excursie uur Fotoservice Komst van Amerikaans bedrijf Difco naar Hulst nog onzeker het veiligste adres Opklaringen Depressie bestem ZATERDAG 16 APRIL 1994 dankje, jubileum, De restauratie slijk, verloving, estatie, examen, im, enz. om 1.09 incl. BTW, verplicht. Foto of iaat 35 x 40 mm Overige tarieven op o's worden niet jrneerd. of geef uw tekst itsing af bij één van :hriftelijke opgaven geaccepteerd indien eend zijn, ook indien bijgevoegd is. iet recht voor teksten redenen te weigeren, ir klachten bereiken an tekst behoudt de cht voor om de naam ver bekend te maken. w onze verslaggever Hét - het Ri^k al met «absidie over de brug komt I V de restauratie van de I ïtéter basiliek, dan zal dat' mzienlijk minder zijn dan ,rst werd gehoopt. Dat komt I omdat de Rijksdienst voor de I Monumentenzorg een drasti- I versobering van de eer- I te planopzet heeft doorge- van de kerk en de toren kost bijna 19 miljoen gul den. Ruim 11,3 miljoen gulden daarvan mag gerekend worden toch echte restauratiekosten, waarover een subsidie kan wor den verkregen. De rest valt on der gewoon onderhoud. In de eerste planopzet bedroegen de zogenaamde subsidiabele kosten zowat een miljoen meer. Omdat over de subsidiabele kosten rijksbijdragen van 70 of 80 pro cent kunnen worden verkregen, betekent dit tussen de zeven en acht ton minder subsidie. Het is nog niet zeker of er snel subsidie komt. Dat hangt er van af welke prioriteit aan de Hul ster basiliek wordt gegeven. Be gin dit jaar is er wel een gesprek geweest met Monumentenzorg, waaruit men in Hulst toch het nodige optimisme heeft geput. Zowel het kerkbestuur als de gemeente hebben geen geld om het karwei ineens aan te pakken zodat de restauratie gefaseerd moet worden uitgevoerd. In eer ste instantie komt de westgevel aan de beurt, vervolgens de to ren, de hoge daken en de goten en tenslotte de overige gedeel ten. Om daadwerkelijk te kun nen beginnen moet er een be- steksgereed restauratieplan lig gen. Uit vier offertes is gekozen voor Sturms Architecten uit Roosen daal. Die rekent voor het aanbe- stedingsgereed maken en voor het beleiden van de aanbeste ding en de uitvoering vanuit het bureau zowat 455.000 gulden. Op de toezichtskosten tijdens de bouw is nog geen zicht, maar als het werk wordt uitgevoerd in een aangesloten periode over drie jaar bedragen dié kosten ruim 312.000 gulden. De gemeente en de kerk hebben afgesproken dat de kerk voor 85 procent van de kosten opdraait en de gemeente voor 15 procent. Omdat er nu dan toch spijkers met koppen geslagen gaan wor den, moet het nodige geld op tafel komen. B en W stellen de gemeenteraad voor 132.000 gul den voor de planvoorbereiding en de aanzet voor de restauratie van de westgevel uit de algeme ne reserve te halen. Int Gefeliciteerd Plas in Zundert celeer in Etten Leur. ifeliciteerd 17/4 i Koewacht, Dhr. Koks in inemiek Machielsen in jmmy de Poorter in Hulst, Iders in Breda. TIEN Wil je met me trouwen Julien gefeliciteerd 41 jaar altijd paraat. Plicht-j getrouw en nooit te laat. Voorheen op de spuit, maa die gaat aan de kant. Nou, Juul dat mag best eensin de krant. E, F, S, N, E, M, Hulst - De gemeente Hulst gaat zowat 450.000 gulden investeren in een milieuvriendelijker verwerking van .jfval, rioolslib en veegvuil. Daartoe worden een milieu- en een slibontwateringsinstallatie aangelegd bij de igemeentelijke werkplaats aan de Absdaalseweg. heeft daar een ter- Hulst een oplossing doorvoeren voor de verwerking van rioolslib en veegvuil. Het rioolslib, af komstig van het reinigen van straatkolken en rioleringen, wordt nu op een terrein aan de Waterstraat gestort. Dat is al jaren tegen de zin van het water schap en de provincie. Het veeg vuil wordt dagelijks gedepo neerd op een terrein aan de Beneluxweg. Voor een milieuvriendelijker verwerking is een slibontwate- ringsinstallatie nodig. Veegvuil en slib worden daarbij in een speciale container gestort, waar na het water aan het slib ont trokken wordt. Als de container vol is, kan die naar de stort plaats in Terneuzen worden ge bracht. Het gaat om zowat 600 ton slib en veegvuil per jaar. Met de investering van ongeveer 450.000 gulden is de gemeente Hulst er nog niet. Aan variabele kosten voor het milieupark is de gemeente jaarlijks nog meer dan 40.000 gulden kwijt en voor de slibverwerking ongeveer net zo veel, De kosten voor de slibont wateringsinstallatie willen B en W betalen uit de opbrengst van de rioolrechten. De kosten van het milieupark worden doorbe rekend in de reinigingsrechten. gekocht van de Nederlandse n. Dat wordt verhard en er komen contai- voor het gescheiden inza melen van allerlei soorten afval it de inwoners er gratis naar kunnen brengen. Het milieu- Uk zal iedere werkdag en op lerdagochtend open zijn. ét volgt daarmee het voor meld van Terneuzen, Sas van [Gent en Hontenisse, die al over inzameldepots be- ehiickèn. De noodzaak voor een iilieupark ligt in het feit dat het eergebruik van afvalstoffen feeds grote wordt. Dit onder tuk van de steeds hoger wor- nde verwerkingskosten. naarmate er meer afval ir hergebruik geschikt wordt het voör de gemeente bijna fcet meer te doen al die afval- toffen gescheiden bij de wonin- i in te zamelen. Er moet dus ,deeltelijk van het traditionele iphaalsysteem worden afgestapt laar een brengsysteem. In de neente waar al met een mi- ieupark wordt gewerkt zijn de Haringen goed. In Hulst hoopt len het milieupark per 1 sep- nber in gebruik te kunnen men. tegelijkertijd willlen B en W van Ma van Gageldonk U wilt het misschien niet weten, maar wij zijn -i niet vergeten. Gefeliciteerd. Uw kinderen en Kleinkinderen stokb'ooó\ 3ritief van het huis lurham met meloen en i Soep ets met een garnalensaus garnituur roomijs en een chocoladesaus Koffie Hierbij wil ik reageren op een bericht in de krant van deze week betreffende het COC in Zeeuws-Vlaanderen. Een dezer dagen maakte het COC in Zeeuws-Vlaanderen dat er een eigen afde- ontstaan in Zeeuws- Vlaanderen en waarvoor een oprichtingsfeest wordt geor ganiseerd. In hetzelfde be richt was te lezen dat de regiogroep Zeeuws-Vlaande ren vijftien jaar bestaat en heel uitmaakt van een Zeeuwse afdeling. Omdat ik zelf zeer nauw betrokken ben geweest bij het tot stand ko men van de homo-activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen en het COC, weet ik dat een en an te niet juist is. Tot 31 mei 1984 maakten de bomo-activiteiten in deze re gio deel uit van de NVSH onder de naam Werkgroep Homofilie Zeeuws-Vlaande ren. De NVSH bood zowel de financiële mogelijkheden als onderdak om activiteiten en b'ieenkomsten te organiseren. Omdat door het teruglopende jantal leden van de NVSH de duurovereenkomst moest "orden beëindigd verviel het onderkomen aan de Terneu- ®se Schoolweg. He keuze was toen stoppen of torgaan, maar hoe? Voor het tste is gekozen, maar er "aren toen geen financiële «uddelen voorhanden. Om de joos-activiteiten doorgang te s vinden moest gezocht naar de goedkoopste dePiro® We kregen van 'NV-jongeren de gelegen- gebruik te maken van ritMite aan de Terneu- ®'°kken. Anderzijds ten de gemeenten aange- ven voor een subsidie. W ,?aS ?lgauw duidelijk dat aansluiten bij een lande- vereniging meer moge- "ien bood en het COC de - vezen club was. Zowel ïer«tUWS"Vlaanderen als 111 aanbi n^Zeeland stelde het COC-leden niet zoveel en waren deze leden toe- aan de afdeling Ber- ■ïffST" 'a&sss-i bewerken automatisch dat de ldTehetme taw standpunt eens is. gen op Zoom. Enige tijd na de keuze voor het COC in Zeeuws-Vlaanderen is er een initiatief ontwikkeld om tot een eigen Zeeuwse afdeling te komen. De bedoeling was om, in vier regio's actief te zijn, namelijk: Walcheren, Beve- landen, Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. Om dat Schouwen-Duiveland af haakte bleven er drie regio's over. Korte tijd hierna is er mede door een congresbesluit een Zeeuwse afdeling ontstaan. Als ik de geschiedenis van de homo-activiteiten in Zeeuws- Vlaanderen samenvat kan ik de volgende zaken constate ren, begin jaren zeventig, op zetten vanuit de kerken om bijeenkomsten in de Zeeuwse regio's op te zetten. De opzet was goed, doch na het be staan gedurende korte tijd van een soos liep de belang stelling terug en verwaterde. In 1975 zocht de toen nog volop actieve afdeling van de NVSH in Zeeuws-Vlaanderen samenwerking. Dit resulteer de in het zoeken naar een vast onderkomenwaar eind 1976 de activiteiten werden gestart en er twee keer per maand een soos voor homo's en lesbiennes werd gehouden. Als start van de COC regio- groep Zeeuws-Vlaanderen is 1 juni 1984 de officiële da tum. R. Gelderland, Temeuzen. i cnocuia^ |»kaartmaGouden Kroon. 14 uur tl De Kroon. 14.30 140-16579, b.g.g. 01140"16358 - [tag. -'"-on, 14.30 uur schie- mSld?echt tag 0U(lei> Pluim, 15 uur schie- lOSsn bg H U" bief" -Hot t SSE Jjvond ^esse' 20.30 uur dans- beting meenteh«»s. 14 uur BIERVLIET -Zaal Lippens, 14 uur mara- thonkaarting. ZONDAG UZENDLIKE -Café Les Amies, 15 uur schie ting. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur kaar ting. KIELDRECHT - Terminus, 15 uur schieting. WALSOORDEN -Café Rue du Nord, 14.30 u. schieting. SAS VAN GENT -Buurthuis Sl.-Albert, 14.00 u. kaarting Leerlingen van de Rietvliet doen werkervaring op bij het mechanisatiebedrijf Riemens in Axel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Hulst - In de afgelopen week hebben ruim honderd derdejaars vbo-leerlingen van de Rietvliet uit Hulst deelgenomen aan het project arbeidsoriëntatie. Het project, het resultaat van samenwerking tussen de Rietvliet, de SKOA Goes en het bedrijfsleven en gezondheidszorg in Zeeuws- Vlaanderen, wordt positief ervaren en zowel leiding als leerlingen waren na afloop van de projectweek tevreden. In de lessen werden de leerlingen voorbereid en kregen zij informatie over de verschillen de bedrijven en instituten. Zij maakten een keus en deden een week lang ervaring op tijdens een stage. Zo werkten Werner van Driessche en Peter Steyaert op het mechani satiebedrijf Riemens in Axel. Zij merkten in de afgelopen dagen dat mechanische tech niek in theorie anders was dan in praktijk. Garages De andere leerlingen vonden een plaatsje op scholen, constructiebedrijven, verzorgings huizen, landbouwmechanisatie-, elektro technische of bouwbedrijven, garages, scheepswerven of fabrieken in de Kanaalzo ne. Elke leerling kreeg een bezoek van de leraar om ter plekke de stage-ervaringen door te spreken. Ook het bedrijf of instituut is betrokken bij de wijze van beoordelen en het invullen van de stage-activiteiten. „Ondanks de economische recessie is de medewerking van de stage-adressen goed. De goodwill is aanwezig en we krijgen het eigenlijk elk jaar vlot voor elkaar om de adressen te vinden," vertelt adjunct-direc teur C. Dhondt. „Deze stages zijn voor het voorbereidend beroepsonderwijs van wezen lijk belang." Van onze verslaggever Hulst - Drankenhandel Wauters blijft definitief in Hulst en verhuist dus niet naar Terneuzen. De knoop daarover is deze week doorgehakt. (ADVERTENTIE) Het bedrijf dat nu nog gevestigd is aan de Beneluxweg, heeft zelf een stuk grond van 5.000 vier kante meter gekocht aan de Ho- geweg en gaat daar een nieuw bedrijfspand bouwen. Aanvankelijk zou de voormalige eigenaar van de grond C. Dobbe- laer er een bedrijfspand neerzet ten, dat Wauters (lees: Heineken) dan zou huren. Een en ander had begin dit jaar opgeleverd moeten zijn, maar daar is niets van te recht gekomen. Inmiddels is het in totaal 38.000 vierkante meter grote terrein gekocht door aan nemer en projectontwikkelaar Cordeel uit Sint-Niklaas. Die .gaat nu ook de nieuwe vestiging van Wauters bouwen en probe ren ook de rest van het terrein te ontwikkelen. Directeur R. van Haperen van Hulst - Een aantal ecoteams uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen houdt vandaag houdt een ex cursie naar het afvalcentrum Koegorspolder. Een veertigtal mensen, van de Vrouwen-doegroep, Katholiek Vrouwengilde en Katholiek Ver bond voor Ouderen uit Hulst, de buurtschappen Koewacht en Magrette en wat individueien, vertrekt naar de stortplaats Koe gorspolder voor uitleg over het verwerken van afval. Daarna volgt nog een excursie naar het milieupark in Terneuzen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ne gen ecoteams. Zaamslag was nummer een en binnen een jaar volgden de andere acht. De teams komen regelmatig bij een om ervaringen uit te wisse len en elkaar tips te geven. Wauters Drankenhandel stelde gisteren dat het besluit een goe de zaak is voor Hulst. „Er wer ken toch vijftien mensen bij ons. Als we naar Terneuzen waren gegaan, hadden die mee moeten verhuizen". Van Haperen ver wacht dat volgende week de bouwaanvraag al de deur uit kan en hoopt dan binnen een maand te kunnen bouwen. De oplevering zal dan omstreeks no vember zijn. „Dan kunnen we nog net het 90-jarig bestaan van het bedrijf in onze nieuw huis vesting vieren", aldus Van Hape ren. De opgelopen vertraging heeft voor de drankenhandel wel voor de nodige problemen gezorgd. „Het gebouw voldoet niet meer aan de huidige arbo-wetgeving", zegt Van Haperen. „En boven dien is het gewoon veel te klein geworden. Het is dus hoog tijd dat we verhuizen". De vestiging aan de Beneluxweg is twee jaar geleden al gekocht door het meubelbedrijf Morres. Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! FOTO VERSCHOORE Terneuzen Noordstraat 6 0115021575 (v.h. Foto But) Hulst 's-Gravenhofplein 8 01140-16162 Van onze verslaggever Hulst - Het Amerikaanse bedrijf Difco heeft nog geen besluit kunnen nemen over de realisering van een eventuele Europese hoofdvestiging in Hulst. Uit een fax die de gemeente Hulst deze week heeft gekregen blijkt wel dat als de Amerikanen komen ze naar Hulst komen. De president van het bedrijf, dat doet in laboratoriumspullen en waar zo'n 5.000 mensen werken, was twee weken geleden nog in Hulst om de gedachte locatie aan de Hogeweg te bekijken. Een vestiging in Hulst zou ongeveer 100 nieuwe arbeidsplaatsen met zich meebrengen. „Het zijn in ieder geval toch positieve berichten", aldus burgemees ter A. KeSsen van Hulst, die er al flink aan heeft getrokken om het bedrijf in Hulst te krijgen. „Ze hebben laten weten dat ze al een zowat honderd jaar oud bedrijf zijn dat nog op conservatieve leest is geschoeid. Vandaar dat de besluitvorming nogal langzaam gaat. Maar er wordt nu alleen nog gepraat over wanneer en hoe en niet over waar. Dus als het bedrijf een hoofdvestiging in Europa begint, dan komt die zo goed als zeker in Hulst". (ADVERTENTIE) BEVEILIGING Mn begrip in Mrvic* en dt elektronica van morgan.... Eikend Uneto Beveiligings- ^5^ Installateur Oranjestraat 5 Telefoon 01155 - 62710 De lente is nog niet voor vandaag en morgen en zelfs niet voor de eerste helft van de komende week. Het enige dat we u met redelijkheid kunnen voorspellen is, dat het droger wordt en een ietsje warmer. Ons weer wordt nog steeds bepaald door een hogedrukgebied dat ten westen van Ierland vastgeroest lijkt te zijn. U weet, de lucht in een hogedrukgebied draait met de zon mee. Daarom is de lucht waarin we de afgelopen dagen geleefd hebben, over de Noordzee gekomen en zijn er door de onstabiliteit veel buien geformeerd. Maar de wind is nu naar het noordoosten gedraaid onder invloed van een iets krachtiger uitloper van het oceaan- hogedrukgebied boven Sacndinavië en Noordwest-Rusland. Een depressie boven Frankrijk voert warmere lucht aan en via Duitsland bereikt die lucht ons nu in de noordoostelijke luchtstroming. Daardoor wordt niet alleen warmere lucht uit Frankrijk aangevoerd, maar ook drogere continentale lucht. Daarom kunnen we de komende dagen het volgende weerbeeld verwachten: vandaag een noordoostelijke wind van 4 Beaufort, zeer wisselende bewolking, nu en dan buien of soms ietwat langdurige regen. De maximum-temperatuur wordt 12 graden en in de komende nacht 3 graden. Er zijn opklaringen en die kunnen met het vorderen van de dag breder worden. Morgen wordt het een schrale dag, maar hoogstwaarschijnlijk blijft onze provincie de gehele dag droog. Dat komt doordat de buien die ten oosten van ons vallen niet tot ons doordringen. Doordat de noordoosten wind toeneemt tot 6 S 7 Beaufort voelt het fris aan. Toch kan de temperatuur oplopen tot 13 graden en zijn er zonnige opklaringen. In de nacht van zondag op maandag wordt het 4 graden. Maandag tot en met woensdag, evenals zondag, af en toe zonnige opklaringen. Uit dit alles blijkt dat wij uit de greep van het natte weer zullen blijven, dat veroorzaakt wordt door een oprukkende depressie vanaf de Middellandse Zee. Meer oostelijk van ons kan men regen verwachten. Hoe was het weer vorig jaar op 16 april? Het werd overdag 13,4 graad, 's nachts 6,1. Het regende 0,2 millimeter en de zon scheen slechts 1 uur en 40 minuten. De extreme temperaturen sinds 1900 op 16'april: In 1933 vroor het op deze datum 's nachts 1,3 graad en in 1934 werd het maar liefst 26,6 graad. Opmerkelijk is het feit dat het warme weer uit de specifiek zonnige vakantielanden is verdwenen. Spanje geeft tot zo'n 125 kilometer onder Barcelona 12 tot 15 graden, Italië en Grieken land 15 tot 20 graden. De weerspreuken: 'Op Sint-Justijn (vandaag), doodt de kou het venijn'. 'Laat het weer zijn wat het wil, maar ontkleed u niet in april'. Aanhoudingen Axel - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft gis- termorgem omstreeks drie uur twee mannen uit Axel (22 en 32 jaar oud) aangehouden. Beiden zijn ingesloten in het politiebureau in Terneuzen. Aanleiding was dat er werd ingebroken in een automaten hal aan de Zeestraat in Axel. Toen de politie arriveerde, vond deze de twee mannen in de tuin bij de hal. Voor zover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Ongeval Oostburg - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Tur- keyeweg in Oostburg werd gistermiddag de personenauto, bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Oostburg, geheel vernield. De bestuurster zelf liep een hersenschuddig op en werd per ambulance overge bracht naar het Antonius zie kenhuis in haar woonplaats. Het ongeval gebeurde doordat ze moest uitwijken voor een tegenligger. Daarbij raakte ze de macht over het stuur kwijt, kwam in een slip en belandde in een naast de weg gelegen sloot. Inbraak in busje Oostburg - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in een aan de Zuid- wal in Oostburg geparkeerd staande bestelbus. Daaruit werd voor een bedrag van en kele duizenden guldens aan gereedschap ontvreemd. Verniebng Terneuzen - In de nacht van donderdag op vrijdag is de elektrische verlichting van een fietsenstalling van een school aan de deels vernield. De schade bedraagt ongeveer 1300 gulden. Namens het schoolbestuur deed een 53-jarige man uit Axel aangif te bij de politie in Terneuzen. Diefstal vlees Temeuzen - De politie van Temeuzen heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 59-jarige inwoner uit die plaats voor een winkeldiefstal. De man werd gistermiddag aangehouden nadat hij uit een winkel aan de Bellamystraat te Temeuzen drie stukken vlees had ontvreemd. Kop-staartbotsing Terneuzen - Bij een kop- staartbotsing op de Hoek- seweg werden gistermorgen twee personenauto's bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het on geval gebeurde doordat een 35-jarige automobilist uit Hoek te laat bemerkte dat een voor hem rijdende personen auto bestuurd door een even eens 35-jarige man uit Bres- kens zijn voertuig afremde. Kalf op de weg Hoofdplaat - Op de Zuidlan- geweg in Hoofdplaat kwam gistermorgen een 36-jarige au tomobilist uit Biervliet in bot sing met een op de rijweg loslopend kalf. Het dier, dat met vijf andere kalveren uit een weiland was ontsnapt, overleefde de botsing niet. Ook de personenauto werd zwaar beschadigd. Opbchter Vlissingen - De politie op Walcheren heeft donderdaga vond in Dishoek een 36-jarige Duitser uit Neukirchen-Vluyn aangehouden, verdacht van flessentrekkerij. De man had vorige- week in een hotel in Westkapelle gelogeerd en was vertrokken zonder een reke ning van vierhonderd gulden te betalen. De man bekende hetzelfde gedaan te hebben eerder bij een verblijf in een hotel in Zoutelande waar hij er van door ging met achterla ting van een onbetaalde reke ning van driehonderd gulden. Tevens was de man in het bezit van een in zijn land gestolen personenauto. Onder invloed Vlissingen - De politie 'van Vlissingen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 20-jarige man uit die plaats aangehouden, verdacht van het rijden onder invloed. Dat gebeurde nadat hij met zijn personenauto van de rijbaan van de Willem Kloosstraat was gerden en in een tuin tot stilstand was gekomen. Daar bij werd het voertuig zwaar beschadigd en ook de beplan ting in de tuin liep schade op. Hij werd meegenomen naar het politiebureau, waar een bloedproef werd afgenomen. De man kreeg verder een rij verbod opgelegd van twalf uur.

de Stem | 1994 | | pagina 21