:avoritl Brinkman blijft commissaris Serviërs vuren op Nederlandse basis Amerikanen halen eigen heli's neer f Kroongetuigen aangehouden in moordzaak Chinese 'We zijn ons kapot geschrokken' Langer noodopvang van asielzoekers Terneuzen Fiod en GAK onderzoeken 'imperium' Willemsen 06-0226116 ands grootste kruidenie [jftop de kleintjes letten Volgend jaar tescheiden zameling Voetbalbond past uchtrecht aan Sabin overweegt jluiting van jiederzettingen Onverwachte rentedaling fokker akkoord Met vakbonden bitwerpse werf Voor het blok 5 CD A-lijsttrekker wast handen in onschuld in affaire van familiebedrijf Museumweekend Bredase CD'er Hakkens houdt de politiek even voor gezien Bromfietser zwaar gewond k*j de Stem GRATIS BEREIKBAAR j Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de l PI TIJD TE LEZEN? ,fgeet dan niet de nt|es door te Er staat vast iets gading bij. uw vandaag jik DE STEM 8 "7 031 V'0002181 I I VRIJDAG 15 APRIL 1994 |js verlaagd: alfvolle melk, lifter Nü 1.1 Irvicelijn: 06-0305. De artikelen pdvertentie kunt u In alle AH wink behalve de artikelen waar kiel les bij staan. Die artikelen kunt 1 kopen in AH winkels waar één vani les op de deur staat Reclameprijs Ti t/m zaterdag 16 april a.s. "Zolang' ■ad strekt. informatie 076-236911 Skoda doet geen politieke beloften. Skoda doet staalharde belo« En die worden waargerna3 Daarom kiest Nederland Skoj en is de Skoda Favorit de gr" winnaar. Terecht, want de Skoda Favom biedt precies wat u verwat 1300 cc, 5 versnellingcf' 50 KW vermogen en extra's tot centrale deurver deling en lederen bekle r 5,- Volkswagen Oroep 3V, 076-218962 ,4 rijf J. Verdaasdonk, 01620-3 1 Dorst, 01650-43150. |i<e JAARGANG - In alle Zeeuwse gemeen- mwordt per 1 januari 1995 het „jente-, fruit- en tuinafval (gft) (scheiden ingezameld. 5 sep- ®iber gaat de gescheiden inza- éling in de eerste plaatsen van jrt waarna in de volgende vier „aaiden de rest volgt. Zeeland Lpt met het gescheiden inza- Un van het gft-afval achter Merest van het land. (ZIE ZEELAND - Cl a - De clubs in het betaalde J kunnen in de toekomst (js disciplinair worden gestraft I wangedrag van supporters bij ■wedstrijden. Op korte termijn Imt de tuchtcommissie van de fjÜB met een advies voor de Lpassing van het tuchtrecht, let sectiebestuur betaald voet- bi zal dat advies overnemen. ZIE SPORT B1 J Aviv - De Israëlische pre set Rabin is bereid de joodse (derzettingen in de bezette ge iden op, te geven in ruil voor met de Palestijnèn. Vol- Rabin is Israël militair Jerk genoeg om het land ook fender die nederzettingen te inen verdedigen. IZIE BUITENLAND-A4 HET WEER /MINJMAX. 3 9 Wolkenvelden De lente is nog ver weg. Opklaringen worden afgewisseld met wolkenvelden, met nog een kleine kans op een voorjaarsbui. Amsterdam - De Nederlandsche Bank heeft gisteren in navolging van de Duitse Bundesbank be sloten om de voorschotrente -tó officiële tarief voor de geldmarkt - met een kwart pro- tentpunt verlagen tot 4,75 pro tent. Het is de derde renteverla ging dit jaar. Het besluit komt ls een verrassing, want de laat ste tijd was de rente juist weer aan het stijgen vanwege de vrees •oor een stijgende inflatie. De Nederlandsche Bank liet weten to de rente alleen is verlaagd o® het voorbeeld van Duitsland te volgen. Amsterdam - Fokker en de bon- oen zijn akkoord over de reorga nisatie bij de vliegtuigbouwer. Oorspronkelijk zouden er 1900 ontslagen vallen. Dat aantal is «li teruggebracht naar 750. Dit mogelijk gemaakt door maat- egelen als arbeidstijdverkor- ®?- het inleveren van salaris, to bevorderen van natuurlijk ênoop en het opzetten van een «beidspool voor 350 mensen. ■ZIEECONOMIE - A5 Antwerpen - De 500 werknemers ShiDren? £ailliete Antwerp Stemm Staan voor det b'ok- fa rli»aZlkm met de v0°Twaar- groen L n t6rdamse °amen- P heeft gesteld aan overna- n gaan 300 arbeidsplaat- Doen ze dat niet, heeft a» 4 hele bedrijf en scheepsw^ftWerpse haven Seen hebber. ,1 °ieer' De bonden det personal n(;ergelegd da* dt«laü0fi"UlterliikzondaS- keuze moet maken. iu 2 U moet de 2 groeten OS van Hakkens hebben Van onze verslaggever René Kloeg Breda - De twee belangrijkste getui gen in het onderzoek naar de moord op de 56-jarige Chinese vrouw Mok- Cheung in Breda zijn aangehouden op verdenking van medeplichtigheid. De twee vrouwen die nu vast zitten zijn de 19-jarige J.H. uit Breda en de 20-jarige M.G. uit Oosterhout. Beide vrouwen zouden een rol hebben gespeeld in de moord. Met valse getuigen verklaringen zouden de vrouwen het ruim twintig man tellende rechercheteam op een vals spoor hebben gezet om de aan dacht van de werkelijke daders af te leiden. Nadat de zaak op dood spoor leek te zijn gekomen was nieuwe informatie onlangs voor het politieteam Zuid-Oost in Breda aanleiding om het onderzoek naar de moord te heropenen. Met een nieuw on derzoeksteam hoopt men de moordenaars zo snel mogelijk aan te kunnen houden. Het slachtoffer werd in de nacht van zondag 4 juli 1993 dood aangetroffen in het restaurant van haar zoon in de Joris- straat in Breda. Zij was gruwelijk mis handeld en letterlijk doodgeslagen. De politie nam aan dat roof het motief was, maar verhoorde ook veel familieleden. Het recherche bijstandsteam heeft na publikaties in kranten en een uitzending van Opsporing Verzocht tientallen tips nagetrokken en meer dan 1000 gezinnen in de buurt van het restaurant gehoord. Aan de hand van de getuigenverklaringen van de twee verdachten ging de politie op zoek naar drie getuigen die zich zouden hebben verplaatst in een rode Mazda 121. Een van die verdachten zou heel lang zijn geweest en een zogeheten Fidi Dido shirt hebben gedragen. Van hem is zelfs een compositietekening gemaakt, maar dat hielp het onderzoek niet verder. Nieuwe aanwijzingen brachten het poli tieteam Zuid-Oost er kortgeleden toe alle verklaringen van de belangrijke getuigen in het onderzoek nog eens grondig te analyseren. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2.00 Van onze verslaggever Hans van den Broek Tuzla - Bosnische Serviërs hebben gisterochtend omstreeks half tien zes artilleriegranaten afgevuurd op het Nederlandse luchtmobiele bataljon bij het vliegveld in Tuzla. Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-lijsttrekker Brinkman vindt dat hem geen enkele blaam treft bij het aannemen van het commissa riaat van Arscop BV. Hij zegt zorgvuldig te hebben gehan deld. Hij ziet dan ook geen enkele aanleiding om zijn commissariaat nu neer te leg gen. Op een persconferentie zei Brinkman gisteravond niet te weten of zijn oom Arie V. zich als directeur van Hevatex bv in de periode 1980-1985 schuldig heeft gemaakt aan zwart-geld- praktijken. Hij heeft daar ook geen navraag naar gedaan. „Ik weet niet of hij als directeur heeft meegedaan. Ik vind ook dat dat niet gemeld had hoeven te worden bij mijn aantreden." Arscop beheert het vermogen dat afkomstig is uit de verkoop van Hevatex; eigenaar van Ars cop is Brinkmans oom Arie V. Deze oom werd vorige week door KRO Reporter geportret teerd als een 'louche zakenman'. Bij Hevatex deed de Fiod vorige week inval. Brinkman wordt zelf niet verdacht van strafbare fei ten. Feiten en vermoedens Brinkman legde gisteravond om standig uit waarom hij in 1 ja nuari 1992 commissaris werd en dat nu ook blijft. Hij sprak des tijds enkele betrokkenen en con troleerde de jaarrekeningen over 1989,1990 en 1991. „Ik heb geen feiten of vermoe dens van feiten aangetroffen die duiden op enige onvolledigheid, onjuistheid of onregelmatig heid." Voor Brinkman was er evenmin aanleiding om te twijfelen aan de goede naam van de directie (Arie V.) van Arscop BV of He vatex BV. Pas in de uitzending van Reporter vernam Brinkman dat Hevatex BV in 1985 een schikking had getroffen met de VANDAAG IN DEZE KRANT Bijna alle musea zijn dit weekeinde gratis toe gankelijk. Het grootste museum van Nederland, nog altijd het Rijksmu seum in Amsterdam, deed deze week zijn de pots even open. Daar staan, liggen en hangen één miljoen objecten. zie grote gids-dl fiscus in verband met zwart geld. Brinkman wees er ten overvloe de op dat de directeur zelf, sa men met de toenmalige commis sarissen waaronder zijn schoon vader, de zwart-geld-praktijken hebben aangemeld bij de fiscus. Brinkman maakte duidelijk geen angst te hebben voor onaange name verrassingen van de kant van Justitie. „De Officier heeft een zwakke zaak en met het oog op Brinkman heeft hij helemaal geen zaak," concludeerde de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. P.C. van den Hoek, adviseur van Brinkman. Brinkman zal geen aanklacht in dienen tegen de KRO, noch een zaak aanspannen bij de Raad voor de Journalistiek. Volgens de adviseurs van Brinkman maak ten de verslaggevers van Repor ter aantoonbare fouten en ba seerden ze zich op juridische onjuistheden in de uitzending. „Maar ik wil er een streep onder zetten. Iemand moet de wijste zijn. Voor mij is de zaak geslo ten," aldus Brinkman. INHOUD 4 katernen BinnerWBuiteriland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport 3 deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Van onze verslaggever Mathieu Kothuis Breda - „We zaten hier 's avonds tv te kijken en zagen opeens dat de CD in Breda drie zetels had gehaald. We schrokken ons echt kapot." Dus trokken Wally Hakkens en zijn vrouw zich gisteren maar terug als gekozen maar nog niet geïnstalleerde raadsleden voor de CentrumDemocraten in Bre da; en blijven de komende perio de twee raadszetels leeg. Begin dit jaar werd Hakkens (30) door zijn neef Frans Heeren (CD-lijsttrekker in Breda, red.) overgehaald om zijn naam te verbinden aan de lijst van de CentrumDemocraten voor de raadsverkiezingen. „Ik had hem daarvoor in tien jaar niet ge zien." Zijn vrouw werd nummer drie op de lijst. Dat ze ook werkelijk gekozen zouden worden (de CD won in Breda drie zetels), was iets waar het echtpaar Hakkens geen rekening mee hield. Hakkens voelt zich een 'echte volksjongen' van Breda, geboren en getogen in 'De Gampel' waar hij de meeste mensen nog kent. Als 13-jarige van school recht streeks in de bouw. Daarna twaalf jaar in een betonfabriek en werkzaam als vuilnisophaler en uitzendkracht. Nu zit hij drie maanden werkloos thuis. Hij woont nog steeds in 'de Gampel' met zijn vrouw en twee dochtertjes van drie en zes jaar. „Ik ben eerder nooit lid geweest van die partij." Als voormalig PvdA-stemmer is hij het vertrouwen in de hele Nederlandse politiek inmiddels kwijt, „ik heb ook gedemon streerd tegen sluiting van 't Ei. En wat heeft het uitgehaald? Op de Grote Markt stond ik te de monstreren tegen verlaging van de huursubsidie. Een handjevol was er toen. Mensen geloven niet meer in de politiek." Afgelopen zaterdag viel hij als gekozen CD-raadslid uit tegen minister d'Ancona die op bezoek in Tuinzigt de CD'leiding als 'maffiosi' bestempelde. „Ik had toen net op tv een programma gezien over buitenlanders in de wijk Feyenoord in Rotterdam. Daar ben ik echt van geschrok ken. Zo'n situatie krijg je over vijf, zes jaar ook hier. Daar ben ik hartstikke bang voor." Achteraf betreurt hij zijn uitval. „Dat had ik niet moeten doen. Maar het zat me echt heel hoog." Hij is nog steeds verbaasd over het hoge aantal CD-stemmen in Breda. „Ik had gedacht aan één zeteltje. Maar drie!! Als de Parel van het Zuiden niet had meege daan dan wdren het er misschien wel zeven of acht geworden." Aan de verlenging van de nood opvang stellen ze wel een paar voorwaarden. Het gaat daarbij om toezeggingen die minister D'Ancona van WVC in januari, bij het sluiten van de overeen komst tot noodopvang, heeft ge daan. Die toezeggingen betroffen on der meer het beschikbaar stellen van extra bouwcontingent aan Terneuzen en adquaat optreden bij afwijkend gedrag van asiel zoekers. De wijze waarop D'An cona daarmee is omgegaan, vin den B en W onbevredigend. Daarnaast vindt het college dat er een oplossing moet komen voor de problemen die de regio politie ondervindt bij het regis treren van de binnenkomende asielzoekers. Een bron van er gernis is bovendien de 'formele' opstelling van de minister bij de afhandeling van aanvragen om geld voor opvang. „Hierdoor dreigen gelden voor de uitvoe ring van deze taak verloren te gaan. Gelet op onze inspanning, verwachten wij die ook van de minister", is het standpunt van B en W in een brief aan D'Anco na. Het verzoek om de noodopvang te verlengen geldt voor de perio de tot 28 juli, maar omdat de gemeenteraad in juli en augustus niet vergadert, stellen B W een langere periode voor. Zij vinden dat de noodopvang tot nu goed is verlopen en dat er slechts problemen van incidentele aard waren. Aan twee verzoeken van de mi nister wil het college absoluut niet voldoen. Zo was er gevraagd om uitbreiding van de noodop vang tot meer dan 300 asielzoe- Bij de aanval vielen geen gewon den. Wel werd het hoofdkwartier van de Nederlanders beschadigd. De soldaten hebben twee uur in een bunker gezeten. Alle diplomatieke pogingen om de Serviërs terug te brengen aan de onderhandelingstafel ten spijt, bleven zij de VN-troepen in Bosnië gisteren dwarszitten en uitdagen. Rond de 200 blauw helmen zijn inmiddels door de Servische strijders opgepakt of onder huisarrest gesteld. De Navo waarschuwde hen gis teren dat het nog steeds lucht aanvallen mag uitvoeren op de zware Servische wapens die zich binnen 20 kilometer van Saraje vo bevinden. De waarschuwing volgde op Ser vische pogingen om eerder bij de VN ingeleverde zware wapens met geweld terug te halen. Gis- teravond maakten de VN zich op om de depots te verdedigen. De Serviërs bestookten de basis bij Tuzla met zes granaten. Drie granaten sloegen in op het ter rein van de basis. Een daarvan kwam terecht in de buurt van de bunker, waar minister Ter Beek een dag eerder nog pannekoeken met de manschappen had gege ten. De overige drie granaten sloegen in pal naast het hoofd kwartier. -De belangrijkste taak van de 170 rode baretten is de bewaking van het vliegveld, dat ruim een maand geleden werd openge steld, na moeizame onderhande lingen met de Bosnische Ser viërs. Van de Nederlandse luchtmacht majoor Van Baal ontbreekt nog altijd elk spoor'. Van Baal ver dween maandagochfend, op weg van Zepa naar Sarajevo. De Servische Bosniërs deden een aantal van de incidenten van gisteren af als een een 'hetze in de internationale media'. Als reactie besloten ze voortaan alle Amerikaanse journalisten uit de door hen gecontroleerde gebie den te weren. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Breda/Roosendaal - De Fis cale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (Fiod) en de op sporingsdienst van het 'GAK onderzoeken de handel en wandel van de Bredase za- kenfamilie Willemsen. Dit in verband met mogelijk achterhouden van sociale pre mies door het detacheringsbe- drijf Ardross (voor het uitlenen van personeel), dat inmiddels ter ziele is. Deze Bredase onderneming, ooit beheerd door een dochter van de familie, betaalde salarissen van werknemers die bij ondernemin gen van de familie werkten, on der meer bij het in moeilijkhe den verkerende Roosendaalse bedrijfje MPack. Het onderzoek wordt bevestigd door voormalig medewerkers van Willemsen, die hierover uit voerig met zowel GAK als Fiod hebben gesproken. Deze instel lingen willen, met het oog op de privacy-wetgeving, geen mede delingen doen over de kwestie. ZIE PAGINA A2: Een kerstboom van bedrijfjes Gisteravond waste Brinkman zijn handen in onschuld in de affaire van het commissariaat bij een familiebedrijf. Eerder op de dag kwam hij er bij een bezoek aan een supermarkt in Den Bosch niet zo gemakkelijk vanaf. Een bejaarde man sprak Brinkman streng aan op het ouderenbeleid en op de positie van Indische Nederlanders in het bijzonder. foto anp Terneuzen - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn bereid de noodopvang van asielzoekers in het Roosevelthotel tot 1 september te verlengen, maar willen het aantal niet uitgebreid zien. Ook weigeren ze het hotel de status van 'regulier asielzoekerscentrum' toe te kennen. kers, maar B en W zien dat aantal als maximale bijdrage van de gemeente. Ze willen ook geen statuswijziging geven aan de noodopvang, om te voorko men dat de indruk zou onstaan dat het om een structurele voor ziening gaat. De minister had daar mondeling al eens om ge vraagd en doet dit verzoek nu nog eens schriftelijk. Met enige wrevel merken B en W op dat het nu 'als een kennisgeving' is verwoord. Ze hebben de minister laten weten dat dit in strijd is met de bestaande overeenkomst. Het voorstel van B en W wordt op maandag 18 april besproken door de commissie Algemeen Be stuur. B en W stellen voor met het voorstel in te stemmen, mits de minister vóór 22 april met oplossingen komt voor de ge noemde knelpunten. De commis sievergadering begint om 21.00 uur. Westkapelle - Een 16-jarige jon gen uit Westkapelle is gistermor gen zwaar gewond geraakt. Hij reed op zijn bromfiets in gezelschap van een tweetal vrienden richting Zoutelande, toen hij tijdens een hevige bui van zijn voertuig werd geslin gerd en in een naast het fietspad gelegen kreek terecht kwam. Daarbij liep de jongeman zware hoofdwonden op. Zijn vrienden brachten hem op het droge. Per ambulance werd hij overgebracht naar het streek ziekenhuis Walcheren in Vlissin- gen. Ankara/Washington (rtr/afp) Twee F-15-straaljagers van de VS hebben gistermorgen per ongeluk twee Amerikaan se Blackhawk-helikopters neergehaald in Iraaks Koer- distan, in het noorden van Irak. Alle 26 mensen aan boord van de helikopters zijn om het leven gekomen. Het Pentagon sloot niet uit dat het aantal inzitten den hoger zal blijken. De Amerikaanse minister van Defensie, William Perry, heeft de volledige verantwoordelijkheid voor het incident op zich geno men. Het Pentagon heeft toege geven dat de F-15-piloten ken nelijk dachten dat zij twee Iraakse Hind-helikopters als doelwit hadden. Reddingsploe gen zijn op weg naar de plaats waar de toestellen met twee ra ketten werden neergeschoten. Onder de slachtoffers zijn zes tien Amerikanen, twee Britten, drie Turken, een Fransman en vier Iraakse Koerden. De missie was op weg naar Ibril, een afgelegen dorp in Noord- Irak, voor een ontmoeting met VN-medewerkers ter plaatse. Daarbij zou de veiligheid van de VN-posten ter sprake komen. Die is in het geding als gevolg van recente aanvallen en de dood van een Duitse journalist. Het incident gebeurde 50 kilo meter ten noorden van Ibril in de zogenoemde 'no-fly zone', die na de Golfoorlog was ingesteld om de Koerdische bevolking te be schermen. Boven het gebied mag de Iraakse luchtmacht niet vlie gen. (ADVERTENTIES) Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. - Bezorgklachten - Vragen over uw abonnement - Wat te doen met vakantie IMPERIUM J daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, j de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. k Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ I j Telefoon (voor controle bezorging): I De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994). kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar s Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 8 E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1994 | | pagina 1