Brouwerij-directeur stapt op Tbp5 fiweek Ctli „Pak ik met een deposito nu wel de hoogste rente?" 'We moeten niet harder, maar slimmer werken*' Derde Wereld profiteert nauwelijks van Gatt wo KORT 4.75 Douma plotseling weg na onenigheid over strategisch beleid mm ECONOMIE A5 ter Ers, tuidenier letten. Dow Delfzijl krimpt in Air France InnovatieCentrum-directeur Smeekens vindt bedrijven eenzijdig gericht KOP MUNT ECONOMIE KORT Sparen doe je gewoon bij de Postbank. \G 12 APRIL 1994 j\( uitgesteld Iis Johannes Paulus II einj ?denen uitgesteld. Dit heeft kt. 'Ernstige en onvoorspe). anon geleid tot spanningen voor een pastoraal bezoek Iiet pausbezoek zouden eei( en zijn. Er wordt voor d5 een serie bomaanslagen ip rk ten noorden van Beiroet om en raakten 54 gewond, ities zijn gepleegd. vies t Boris Jeltsin is gisteren aan Spanje om de banden jaarden de overgang hebbe atie. Jeltsin zal bovendien in de artsen die hem in 1990 en ien. Het gevolg van Jeltsin ti het probleem zijn. Daarmee sische president lijdt aan eei door de drank. laars naar Z-Afrika lor de eerste democratische leren vandaag internationale Ite bemiddelen in het conflict Ing Inkatha. Inkatha heeft een jékondigd. De Zulu-beweging He provincies, met name voor te groep bemiddelaars bestaat kaanse ministers van Buiten- Len Henry Kissinger, en vijl Iwati uit India, Higginbotham lland, La Pergola uit Italië en iezingen IPeronistische Partij van.de |em de winnaar bij verkiear,- I vergadering. De Peronisten Blagen ruim 43 procent, van de Ie (UCR) van voormalig presi- Jcent. Imbus om een grondwetgeven- uit 1853 daterende grondwet e oppositionele UCR zullen in meerderheid innemen, waar dat de constitutie zo wordt tweede ambtstermijn gekozen hiertoe vorig jaar een akkoord Ield voor terreur Eicier Helmut Voigt is gisteren tot vier jaar gevangenisstral heid aan moord. De rechtbank '1 Voigt in 1983 de explosieven 'moedelijke terrorist Johannes i het Franse culturele centrum ijn. Bij die aanslag vielen een einrich behoorde tot de groep st Carlos. Voigt was hoofd van n met buitenlandse terroristen in Straatsburg ki, de extreem-nationalistische ttische Partij van Rusland, is rd als lid van een parlementai- k een rel geschopt. Zjirinovski i :n nabij Gorazde, dat als hij feest, Moskou nu de Navo-bases In Straatsburg werd hij gecon- Rse studenten die hem uitmaak- boog richting demonstranten en [gen met mijn atoompistool. ^t hij bij verdere moeilijkheden jraël en Palestijnen Ie Bevrijdingsorganisatie (PLO) lek de onderhandelingen over de Ie tussen de joodse staat en en afsluiten. Er is sprake v; Palestijnse delegatie gisteren na lan overleg met Israël in Parijs, che afvaardiging, minister van >nde zich optimistisch. Als punt *en aan de grens tussen Israël en nen zelf bestuurde gebieden, zei ned Kurieh. oen verlies aartmaatschappij Sabena heeft es geleden van 4,5 miljard frank, leeft Sabena gisteren bekendge- resultaat heeft de maatschappij Sabena wijst erop dat in de nalig bedrag van 1 miljard frank icturering is inbegrepen. Verder irvoer nar Afrika als gevolg van nüSTEM DINSDAG 12 APRIL 1994 jTENTIE) 2Ar 1-45 jar 2.45 95 k ^75- 116 april a.s.. (uonze verslaggever ;(ja - Commercieel directeur r. Douma (45) stapt op bij li Oranjeboom Bierbrouwerij in «la. Diepgaand verschil van je op de op handen zijnde ^organisatie bij de brouwerij, •bij honderd arbeidsplaat- moeten verdwijnen, is de ,;®aak van het vertrek. precieze oorzaak van het ver- n partijen er het zwijgen toe. jw staat dat bij de reorganisatie zestig de honderd banen juist in de com- e hoek zouden worden ge- Dat was echter in januari al in lijnen bekend. Op dit moment £t de brouwerij-directie de plannen „jit uit. „En dan wordt alles wel concreter," zegt een ingewijde. Douma was als commercieel manager mede-verantwoordelijk voor de grootste marketing-operaties van de Bredase brouwerij in de laatste twintig jaar: het terugkeren van de -mislukte- interna tionale merknaam Skol naar het oude merk Oranjeboom. Tegelijk met een diepsnijdende reorganisatie van de brouwerij in Breda en het sluiten van de brouwerij in Rotterdam, werd daar mee het concern uit de rode cijfers getrokken. De brouwerij is een van de grootste bedrijven in Breda. Totaal vallen er duizend mensen onder Oranjeboom Bierbrouwerij, een onderdeel van het Britse Allied Breweries. De brouwerij moest vorig jaar een behoorlijke terug val registreren. In Nederland stagneer de de bierconsumptie. De Britse en Spaanse exportmarkten bleken een stuk minder rendabel vanwege de devaluatie van het pond sterling en de peseta. De brouwerij bleef echter wel zwarte cijfers schrijven. Het bedrijfsresultaat wordt geschat op zeven procent van het geïnvesteerde vermogen. Dat is dik vijf procent te weinig. De reorganisatie van de brouwerij kost ongeveer honderd van de duizend ar beidsplaatsen. Bij de cao kwamen di rectie en vakbonden overeen dat er geen generieke loonsverhoging zou worden doorgevoerd in ruil voor een garantie dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De reorganisatie is echter nog niet rond. Het externe adviesbureau Berenschot voert een onderzoek uit naar de wijze waarop de totale logisieke organisatie moet worden aangepast. Dat onderzoek heeft betrekking op nagenoeg alle fa cetten van de organisatie tussen de inkoop van gerst tot de afzet in café en supermarkt. Over dat onderzoek is klaarblijkelijk een zeer diepgaand verschil van opvat tingen ontstaan. Het besluit van Douma om op te stappen viel vorige week, nadat in een vergadering van de vijf leden tellende directie vaij de Oranje boom Brouwerij het verschil van inzicht tussen Douma en de andere vier direc teuren onoverbrugbaar bleek. Douma, sinds 1981 in dienst bij de brouwerij, was zeven jaar directielid. Alleen algemeen directeur drs. J. van Baardwijk, van huis uit een financiële man, heeft eenzelfde dienstverband. De andere drie directeuren, drs. R. Ver- straeten (financiën), ir. H. de Regt (pro- duktie) en drs. A. Kokke (sociale zaken) zijn relatief nieuwkomers. Douma foto de stem/johan van gurp ijl - Bij de vestiging van in Delfzijl vervallen dertig san de negentig arbeidsplaatsen, tor zeventien mensen volgt ge- jwngen ontslag. Het bedrijf, dat een satelliet-ves ting is van Dow Terneuzen, zit lep in de rode cijfers. Volgens woordvoerder kan met de ganisatie, die 'vele miljoenen Ifjldens' moet opleveren, de ves- jligaig weer uit het verlies ko nen. pow Delfzijl produceert MDI, grondstof voor poly-euret- Dat produkt wordt onder neer toegepast in isolatiemate- iaal voor de bouw, isolatie voor toetasten en als zachte afdek king voor dashboards en stuur wielen in auto's. Met zestien spe lers en een kwakkelende econo mie woedt op deze markt een arde concurrentieslag, waar- loor prijzen onder druk staan. Dow Delfzijl heeft als nadeel dat op een zichzelf staande fa- briek is. De produktie kan niet jworden geïntegreerd met andere toeleverende dan wel verwer pende fabrieken op hetzelfde complex. De produktiekosten tomen daardoor structureel ho- [ger uit dan bij de concurrentie. De fabriek in Delfzijl is in de iloop der tijd al uitgekleed, wan neer het gaat om overhead-kos- :en. Zaken als onderzoek en ont wikkeling, financieel beheer en personeel en organisatie worden 'voor een groot deel vanuit Ter- neuzen geregeld. Dow Europa is bezig om via dit systeem de ondersteunende dien sten steeds verder te concentre ren op een beperkt aantal vesti ngen. Terneuzen geldt daarbij als een van de centrale plaatsen binnen de Dow-structuur in Eu- Krijs De werknemers van de Franse staatsluchtvaartmaat schappij Air France zijn in een referendum met ruime meerder heid akkoord gegaan met een aangepast saneringsplan. ,Het saneringsplan voorziet in het schrappen van 5.000 arbeids plaatsen. Daarbij vallen geen ge dwongen ontslagen. Verder gaat Air France de lonen voor een periode n drie jaar bevriezen en worden de werktijden ver liet de aanvaarding van het plan is de weg vrij voor steun door de 'Franse aat. Air France zit al [sinds 1989 in de rode cijfers. Van onze verslaggevers Breda - Het medicijn voor de economische crisis is ei genlijk heel eenvoudig, vindt ir. Jan Smeekens: Nederland moet investeren in kennis, in nieuwe produkten en in nieuwe markten. Maar het aspirientje voor de economie blijft in de kasf en Nederland kiest voor Spartaan se zelfkastijding: harder wer ken, langere werkdagen en de zaterdag als gewone werkdag. Jan Smeekens gruwt ervan. Hij is directeur van het Innovatie- Centrum Midden- en West-Bra bant, dat is gevestigd in 'het Ondernemingshuis', het gebouw van de Kamer van Koophandel in Breda. Het IC bestaat vijf jaar en viert dat aanstaande donderdag met een manifestatie in het Turfschip in Breda, waar ondernemende ondernemers la ten zien hoe creativiteit tot nieuwe, rendabele oplossingen voor lastige en dure problemen kan leiden. De belangstelling van onderne mers voor onderzoek en ont wikkeling laat volgens Smeek ens te wensen over. In plaats dat de investeringen op dit ge bied stijgen, dalen ze juist. Sinds 1987 zijn de totale uitga ven voor onderzoek en ontwik keling afgenomen van 2,1 naar 1,7 procent van het bruto natio naal produkt. Smeekens ziet het als de wet van de remmende voorsprong. „Op de top van een periode van welvaart hebben mensen de neiging om achterover te leu nen. De inspanningen worden dan minder, en ze worden inge haald door concurrenten. Dat is een kenmerk van mensen en bedrijven. Pas na een terugval word je jezelf weer bewust van het feit dat je je moet inspan nen om te overleven." Investeren in vernieuwing geldt als een absolute voorwaarde om te overleven. Het Nederlandse bedrijfsleven houdt al te lang vast aan een eenzijdige voor keur voor het verhogen van produktiviteit door het saneren van organisaties, vindt Smeek ens. Harder werken is onvoldoende om de concurrentiestrijd aan te gaan. In het pleidooi van Phi- lips-topman Timmer om te ko- Smeekens: 'Van harder werken krijg je vooral meer uitvallers'. men tot een zesdaagse werk week ziet Smeekens niets. „We moeten eerder denken aan een vierdaagse werkweek," stelt de bedrijfsadviseur. „Waar harder gewerkt wordt, gaan steeds meer mensen op hun te nen lopen. Dat leidt tot veel uitvallers. Uiteindelijk moeten steeds minder mensen het werk doen, waardoor de produktivi teit nog verder omhoog moet. Dat noem ik tobben." We moeten niet harder, maar slimmer werken, zegt Smeek ens. Het economisch proces vol trekt zich steeds meer via mon diale markten. De concurrentie met lage lonenlanden moet je daarom niet met bekende pro dukten met een lage toegevoeg de waarde uitvechten, maar aangaan met nieuwe, hoog waardige produkten. En er is geen moment om stil te staan, onderstreept Smeekens: Je moet constant investeren om niet in gehaald te worden. West-Europa zal zich daarom steeds verder moeten ontwikke len tot een kenniscentrum. Daarmee .moeten we ons geld verdienen, vindt Smeekens. „Produktiecapaciteit is niet zo belangrijk als kennis. Kennis kun je bezitten en uitbreiden, productiecapaciteit kun je ko pen in lage-lonenlanden, waar foto de stem/johan van gurp capaciteit goedkoop is. De kracht van onze economie moet zijn dat wij met onze kennis hoogwaardige en betere pro dukten maken." Het Westbrabantse bedrijfsle ven steekt niet speciaal gunstig af ten opzichte van de rest van Nederland. Hetzelfde geldt voor de overheden, die wat nauwer zouden mogen samenwerken om de economie een steviger fundament te geven. In de vijf jaar dat Smeekens, oud-ambte naar van het ministerie van Economische Zaken, in West- Brabant werkt, is hem opgeval len dat het gebied nog steeds onvoldoende cohesie vertoont. „Het industriebeleid in West- Brabant moet een breder draagvlak krijgen." Het Innovatiecentrum is opge richt om het midden- en klein bedrijf in de regio te helpen met technologische vernieuwing. „Grote bedrijven investeren al tijd in kennis. Die zijn in staat om over een grotere horizon heen te kijken. Middelgrote be drijven doen soms wel aan ont wikkeling van. produkten. De kleinere bedrijven doen bijna niets aan kennis, die streven vooral naar hoge produktivi teit." Het bedrijfsleven weet de weg naar de Mozartlaan in Breda redelijk te vinden. Uit de 2500 vooral telefonische contacten per jaar ontstaan zo'n 1500 langdurige contacten, die leiden tot schriftelijke adviezen. In de afgelopen vijf jaar is er bij 250 bedrijven volgens Smeekens 'iets wezenlijks' veranderd. Het IC speelt daarbij vaak de rol van 'kennismakelaar'. Er worden contacten gelegd met gespecialiseerde onderzoekbu reaus en de Hogeschool West- Brabant. Met universiteiten op vallend genoeg zelden. „Kleine bedrijven hebben niets aan uni versiteiten. Die zijn te theore tisch, te onpraktisch en te traag. Grote bedrijven, die op lange termijn kunnen plannen, die hebben daar veel aan. Maar een kleine ondernemer, die kan toch geen zes maanden wachten op een rapport?" Het bedrijfsleven kan misschien nog het best bij zichzelf ten rade gaan. Smeekens filosofie is dat bedrijven meer moeten clusteren in die sectoren, waar door ze meer van elkanders ex pertise kunnen profiteren. „Kennis en kennissen, daar draait het om." Door in ketens te werken kunnen nieuwe tech nieken ten goede komen van de hele bedrijfskolom. De komende jaren wil Smeek ens 150 bedrijven in de regio doorlichten. „Je moet zoeken naar bedrijven die elkaar aan vullen qua produkt en aanvoe len qua sfeer. Bedrijven kunnen door samenwerking dingen doen, die ze alleen niet zouden kunnen. Ik noem dat 'lotsver- bintling'. En dat is de beste voorwaarde voor een langduri ge, vruchtbare samenwerking." We zijn dus weer gewoon terug bij af. Even moes ten we van bier een yuppie- gevoel krijgen. Maar nu mo gen we gewoon weer een pils je drinken. Een pint vatten. Zolang het maar niet is: doet u mij maar een biertje. Heerlijk Helder Heineken. Hoe kómen ze erop! Zo een voudig. Alles zit erin: de smaak (heerlijk), het zicht (helder), de verfrissende wer king van het produkt (heerlijk helder), de kwaliteit (helder) en zelfs de merknaam (Heine ken). En wat een vurrukku- lukke alliteratie: Heerlijk Helder Heineken. Die slagzin van 'Bier zoals bier bedoeld is' liep natuurlijk voor geen meter. In de verre schemerte lag iets van een alliteratie verborgen, maar dat was niet als alliteratie be doeld en met een dubbele bier waarschijnlijk zelfs onge oorloofd. Met deze campagne verloo chende Heineken bovendien de Amsterdamse eigenheid. De oerhollandse humor ver viel voor een imitatie ET (weet u eigenlijk nog wel wie ietie was'?) en Louis Am- strong zong voor ons 'What a wonderful world'. 'A wonderfool world' was be ter gezongen, want met een internationaal karakter krijg je geen pint verkocht in Ne derland. Dat hadden ze toch wel kunnen leren van de Bre dase brouwerij, die in dezelf de periode het internationale Skol voor een Oranjeboompje verwisselde. Ondertussen kachelde het marktaandeel van Heineken achteruit van dik vijftig naar een magere dertig procent. Freddie Heineken zei niets van die nieuwe campagne te begrijpen, de eerste stakingen kondigden zich aan, terwijl saneringsplannen aan vele honderden werknemers hun baan kostten. Zo kon bier toch niet bedoeld zijn. Nu is Heineken dus terug waar het vandaan kwam. Na- Door Willem Reijn tuurlijk ontkent de brouwerij terug te zijn getreden op haar' schreden. Heerlijk Helder Heineken heet gewoon een nieuwe fase te zijn in een continu proces, zegt nationaal 'brandmanager' Monique Pe ters in het vakblad Adforma- tie. Eerlijk gezegd breek mijn klomp als ik zoiets lees. Kijk, bij Shell verzint een onbenul dat de zegeltjes moeten wor den afschaft, maar de multi national stuurt zo'n marke tingman gewoon naar Tim- boektoe in het kader van zijn natuurlijke loopbaanontwik keling, herstelt de zegels in ere en biedt de consument zijn excuses aan. Sorry Als ze bij Heineken nou ver standig zijn, gooien ze ge woon een paar oud-Hollandse liedjes in een potpourri, mixen die met wat losse regels van bekende cabaretiers, en Heineken zou weer ouder wets heerlijk zijn. En eerlijk, als ze die beëindigen met "i'm sorry, so sorry' van Brenda Lee. Maar het is meer 'Sorry seems to he the hardest word'. Die chagrijnen zeggen nou al dat in de nieuwe Heineken- reclames we zeker geen stevi ge portie humor zullen tegen komen. Was het eerst een bier voor de sociale drinker, werd het vervolgens een bier voor de yup, is het nou alsnog een bier voor de probleem drinker geworden. Blijft er maar één redding over. dat Youp van 't Hek er een grap over maakt. Werkonderbreking bij DAF Eindhoven - Enkele honderden produktiemedewerkers van vrachtwagenproducent DAF in Eindhoven hebben gisterochtend het werk spontaan' enkele uren neergelegd. Ze kwamen in actie, nadat de directie had geweigerd FNV-bestuurder A. Antonis toe te laten tot het bedrijf. Hij wilde met zijn kaderleden overleggen over de problemen die zijn ontstaan rond de invoering van een flexibelere bedrijfstijd. DAF heeft daarover met de drie andere bonden overeenstemming bereikt. De leden van de Industrie bond FNV hebben de voorstellen van DAF onlangs unaniem afgewezen. De vrachtwagenproducent wil het overleg met de Industriebond FNV trouwens wel zo snel mogelijk hervatten. SNS neemt NOG Verzekeringen over Amsterdam - SNS Groep die vooral op bancaire dienstverlening is gericht, heeft haar al jaren gekoesterde wens in vervulling laten gaan. De in 's Hertogenbosch gevestigde groep neemt NOG Verzekeringen over. Als vergoeding krijgt de verkopende partij, de Vereniging NOG die 130 jaar geleden speciaal voor de pensioenvoorziening van onderwijzers was opgericht, een belang van 15 procent in de nieuwe combinatie. Het voornemen tot overneming van NOG was in december al gemeld. De nieuwe groep, met een balanstotaal van 23,8 miljard en een eigen vermogen van 1,3 miljard, presenteert zich als 'een gemengd financieel concern'. „NOG was de ontbrekende schakel," zegt drs. J. Vugts, bestuursvoorzitter van de nieuwe groep, in een toelichting op de transactie. SNS was al actief als bank, hypotheekverstrekker en als leaser.SNS is al lang op zoek naar een verzekeraar. Nieuwe commissaris VNU Haarlem - Mevrouw M. de Boer, commissaris van de koningin in Drenthe, is benoemd tot commissaris van het' uitgeversconcern VNU. Met deze benoeming is voorzien in de vacature die is ontstaan door het aftreden van mevrouw prof.mr. M. Rood-de Boer wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Tijdens een plechti ge bijeenkomst die vandaagin 4e Marokkaanse stad Marra- kech begint en tot vrijdag duurt, zullen ministers van UB landen het in december Afgesloten vrijhandelsak koord (Gatt) ondertekenen. IEen overeenkomst die de meest Ambitieuze en volledige is- sinds 4« oprichting van de Gatt in Wil. Toch staan vooral de rijke bilden te juichen. Le afkorting Gatt staat voor .Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. In 1986 "ord de nu afgesloten onderhan delingsronde gestart in Punta del Ëste (Uruguay). De zoge noemde Uruguay-Ronde duurde uiteindelijk drie jaar langer dan bij de start ervan was voorzien. Op 15 december 1993 kon secre- tahs-generaal Peter Sutherland het Gatt-secretariaat in Génève met een ferme tik met de tamer de Uruguay-Ronde afslui ten. Er was in weken daarvoor nog een reeks van marathonver gaderingen in Brussel, Washing ton en Génève aan voorafge gaan, met in de hoofdrollen de ambitieuze Europees Commissa ris voor buitenlandse economi se betrekkingen Sir Leon Rrit- (ADVERTENTIE) tan en de Amerikaanse handels gezant Mickey Kantor. Zij sloten uiteindelijk een com promis, waarbij tal van lastige kwesties maar even in de ijskast werden gezet voor de volgende onderhandelingsronde. Staal bij voorbeeld, telecommunicatie en maritiem-transport. Het onderhandelingsresultaat bracht ook andere tekortkomin gen aan het licht. Er zijn bij voorbeeld geen afspraken ge maakt over de sociale- en mi lieuaspecten van de wereldhan del. In Zuidoost-Azië, Latijns- Amerika en Afrika worden kin deren nog altijd op grote schaal ingezet in het arbeidsproces, be staat geen enkele bescherming van de werknemers en noem maar op. De Europese vakbonden en, zij het schoorvoetend, ook werkge vers hebben zich de afgelopen tijd sterk gemaakt voor die so ciale rechten, met als enig resul taat dat daarover nu een brede discussie op gang komt. Het Afrikaanse continent profi teert nauwelijks van de Gatt. Afrika vertegenwoordigt slechts 2,6 procent van de wereldhandel en moest met lede ogen aanzien hoe de rijke landen onderling afspraken maakten. Volgens de Wereldbank is het resultaat van dit alles dat de Afrikaanse ex port in waarde daalt en dat de import duurder wordt. Ook India,, textielland bij uit stek, kan niet echt tevreden zijn. De afgelopen weken gingen dui zenden werknemers de straat op om te protesteren tegen het feit dat de ontwikkelingslanden met hun goedkope textielprodukten geen volledige vrije toegang krij gen tot Westerse markten. Im mers, de industrielanden mogen op basis van het multi-vezelak- koord nog gedurende tien jaar hun textielsector beschermen. Toch zijn de meeste van de 120 landen die lid zijn van de Gatt wel redelijk optimistisch. De douanetarieven worden krach tens het akkoord immers ver laagd met 40 procent. Voor de Europese Unie is dat belangrijk, omdat in sectoren als landbouw, speelgoed en de chemische sector de E)U een netto-exporteur is. De Oeso, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, gelooft dat de Gatt kan bijdragen tot het eco nomisch herstel in Europa, Ja pan en de VS. De wereldrijkdom zou binnen tien jaar als gevolg van het vrijhandelsakkoord met ruim 250 miljard dollar worden verhoogd. Maar de eerste jaren, zeggen de economen, zullen we met z'n allen maar bitter weinig merken van de effecten van het zo bejubelde Gatt-akkoord. In de zeven jaren die de Uru guay-Ronde heeft geduurd, zijn voor het eerst afspraken ge maakt over de dienstenhandel, een sector die internationaal jaarlijks 3000 miljard dollar ver tegenwoordigt. Afspraken zijn er ook over de financiële diensten (banken en verzekeringen), maar op dit punt zijn door de EU en de VS allerlei voetangels ingebouwd om maat regelen te nemen tegen oneerlij ke Aziatische concurrenten. Op de landbouwgebied worden voor het eerst de subsidies aan gepakt. Volgens een moeizaam en fel bevochten compromis tus sen Brussel en Washington - in diverse Europese landen, vooral Frankrijk, waren er boerenpro testen - is afgesproken dat de gesubsidieerde export moet da len met 21 procent. Tot een echte opening van de markt voor audio-visuele pro dukten is het niet gekomen, om dat Europa - met name Frank- rijk - zich beroept op bescher ming van de eigen culturele identiteit. Belangrijk is dat de tijdens de Uruguay-Ronde instrumenten zijn ontwikkeld om handelsge schillen, oneerlijke concurrentie en dumping effectiever aan te pakken. In Génève zal de nieuwe Wereldhandelsorganisatie vanaf volgend jaar gaan waken over de naleving van de regels. inlegbedrag op f 10.000 - ligt en de rente nu 4,8%* is. Voor een aantrekkelijke rente hoeft u dus geen deposito te nemen. öirorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog De Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil eerste minimum inleg van f 25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een de ideale combinatie van zeer hoge rente maand van tevoren reserveert. (nu 5,3 én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum 'Rentevergoeding per 1 februari 1994. weten, belt nu even Klantenservice Sparen: het nummer is (020)591 82 82. POSTBANK

de Stem | 1994 | | pagina 5